Προς το περιεχόμενο

Ολόκληρος ο νέος Κώδικας Απεικόνισης Συναλλαγών όπως κατατέθηκε στο Πολυνομοσχέδιο


gus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση : Λογιστής θα υποχρεούται σε ηλεκτρονική έκδοση ΑΠΥ , τόσο για πελάτη επιχείρηση όσο και για πελάτη ιδιώτη ( πχ απυ σε δήλωση εισοδήματος ) ?

λογικα ναι..

αναμενουμε διευκρινισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερεκτιμάτε τις τεχνικές δυνατότητες της ΓΓΠΣ... Κάτι τέτοιο απλά δεν είναι εφικτό, ή τουλάχιστον, αφενός θα απαιτούσε υπερβολικά μεγάλο κόστος για τις τωρινές δυνατότητες του κράτους, και αφετέρου εξαφανίζει ένα σημαντικό κομμάτι της αγοράς λογισμικού... αφού δεν θα χρειάζεται να έχεις λογιστικό πρόγραμμα για τα βιβλία σου. και τέτοιου είδους παρεμβάσεις στην αγορά αυτή τη στιγμή πιο πολύ κακό θα κάνουν παρά καλό.

το προγραμμα της ΓΓΠΣ ''ΗΦΑΙΣΤΟΣ'' λειτουργει στα βενζιναδικα ηδη απο το 2008

και λειτουργει αψογα κατα την αποψη μου

ο παραγωγος λογισμικου μπορει να φτιαξει ενα προγραμμα που θα καθετε πανω στο ''ΗΦΑΙΣΤΟΣ'' προς το παρων (μεταβατικη περιοδος)

εως οτου η πληρης μηχανογραφηση τηρητε απο τη ΓΓΠΣ

λεω γω τωρα , μια ιδεα για αμεσα αποτελεσματα και τζαμπα για το κρατος

δεν θεωρω το εγχειρημα τεχνικα αδυνατο.. ουτε με σοβαρο κοστος

μαλιστα το θεωρω αμεσα υλοποιησιμο αν υπαρχει η βουληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β. τα έξοδα θα μετρούνται μόνο μέσα από φοροκάρτα.

γ. παράδειγμα 20.000 έσοδα - 18.000 από φοροκάρτα = 2.000 * 25% = 500 + προκτβ 250 = 750

Στο ίδιο παράδειγμα αν δεν χρησιμοποιήσει την φοροκάρτα τότε 20.000 -0 = 20.000 *25% = 5.000 + 2.500 προκταβ = 7.500 !!! Να δεις για πότε δεν θα εξαφανισθεί η φοροδιαφυγή

Συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω. Γιατί η λύση όλων να είναι η φοροκάρτα? Γιατί άλλο ένα ηλεκτρονικό μέσο ταυτοποίησης? ΟΧΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ. Δεν πρέπει εμείς σαν λογιστές να προωθούμε τέτοια πράγματα. Πάμε μόνοι μας να καταργήσουμε τα μετρητά???

Δεν είναι ένα απλό παράδειγμα αυτό που προτείνεις. Πως θα φορολογηθούν οι επιτηδευματίες? Αν αφήσουμε τους επιτηδευματίες απ' έξω τότε η φοροδιαφυγή θα χτυπηθεί αν ψωνίζει ο άλλος με φοροκάρτα? Δώστου κίνητρα για να μαζέψει αποδείξεις, όχι φακέλωσέ τον ενώ μαζεύει αποδείξεις. Και από την άλλη αν δεν ψάχνεις και την τσίχλα τότε βγάλε απ'έξω όσους παίρνουν μέχρι 15000 ή 20000 ευρώ εισόδημα. Δεν τους φτάνουν να φάνε αυτά τα χρήματα, όχι για να φοροδιαφύγουν. Μπλέκεστε πάλι στο ποιός φταίει.

Φταίμε εμείς που δεν θα κόψουμε 100 αποδείξεις το χρόνο? Φταίει ο υδραυλικός και ο ηλεκτρολόγος που επίσης δεν θα κόψουν απόδειξη για να σου φτιάξουν το καζανάκι ή την ασφάλεια?

Ή φταίνε αυτοί που παίρνουν μίζες χιλιάδων (η μία κατηγορία) ή εκατομμυρίων (η μεγάλη κατηγορία)??

Εξοπλισμοί, δημόσια έργα, προμήθειες, Siemens, Βατοπαίδι, Tράπεζα Κύπρου, Τράπεζα Proton και τα πιο μικρά σκάνδαλα από τους διευθυντές του ΙΚΑ που βγάζανε συντάξεις μέχρι και αυτούς που "γεννάνε" 20 παιδιά για να παίρνουν επιδόματα. Πιάσε αυτά και μετά έλα να μου πεις να βγάλω φοροκάρτα για να μαζέψω τους φόρους του κράτους.

Συγνώμη αλλά φουντώνω!!! Σε θεωρώ από τα γραφόμενά σου και έμπειρο και σωστό επαγγελματία αλλά και άνθρωπο. Δεν είναι προσωπική η επίθεση αλλά διυλίζουμε τον κώνωπα.

Το σύστημα είναι απλό. Ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο (σωστό όμως, όχι σαν τα πόθεν έσχες που γράφει ο καθένας ότι θέλει), ακίνητα , ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ. Αν είσαι μάγκας και κλέβεις 100000 ευρώ το χρόνο κράτα τα σπίτι σου αφού δεν θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. IRS Αμερικής είναι η λύση. Ούτε φοροκάρτες, ούτε αηδίες, κάνεις κίνηση που δεν δικαιολογείται, την "Γ.Ε.ΜΗ.σες".

Αυτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IRS Αμερικής είναι η λύση. Ούτε φοροκάρτες, ούτε αηδίες, κάνεις κίνηση που δεν δικαιολογείται, την "Γ.Ε.ΜΗ.σες".

Ο επίλογος σου όμως ήταν σοκαριστικός - για μένα - , επειδή καταλήγεις σε αυτό που προτείνω !!.

Ωραία δεν είναι φοροκάρτα, είναι πιστωτική κάρτα...

Δεν νομίζω να έχουμε διαφωνία πουθενά. :)

Τέλως πάντων κάτι βρε γαμώτο πρέπει να γείνει. Τι να πώ.. Ψάχνομαι και γώ σε ταραγμένα πελάγη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι Κίμωνα ! Πάρτε τις πρώτες ημερομηνίες που μου ήλθαν με e-mail:

19/11/2012 Θεσσαλονίκη για τις νέες φορολογικές διατάξεις ΚΦΕ !!! Εισηγητής γνωστός συνάδελφος (?)

26/11/2012 Αθήνα για τον ΚΑΣ. Εισηγητής άλλος γνωστός συνάδελφος (?)

05/12/2012 Αθήνα για τον ΚΑΣ. Εισηγητής ο άλλος γνωστός συνάδελφος (?).

Θα πάρουμε πάλι τον καταπιόνα ή θα τους απομονώσουμε ?

Ερώτηση:

όλοι αυτοί οι...γνωστοί κλπ, τι παραπάνω γνωρίζουν από μας;;?? (δεν θα περιμένουν τη ερμηνευτική.... και τα υπόλοιπα στο επόμενο σεμινάριο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι. Στο χωρίο ο καφενές δεν θα βάλει φοροκάρτα διότι θα είναι ασήμαντο το έξοδο του καταναλωτή. Το μίνι μάρκετ θα βάλει. Το βενζινάδικο θα βάλει. Γιατί να μην βάλει;

Σκέψου πιο απλά.

Είναι το τέλειο σύστημα για την Ελλάδα. Ο έλληνας θα κάνει άθλημα την συλλογή αποδείξεων.. Κυρίως με αυτά που έχει περάσει... Να το θυμηθείς. Είναι μια μεγάλη ευκαιρεία..

Τέλως πάντων είναι άσχετο στο θέμα. Ας το συζητήοσυμε αλλού.

Κωστή...

Το θέμα δεν είναι η εφαρμογή της φοροκάρτας.....

Η ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας είναι.....

Δεν θέλω να γίνω αθλητής του "μάζευε-αποδείξεις"......

Δουλειές θέλω να υπάρχουν, παραγωγή να γίνεται, να στηλώσουμε τα πόδια σαν οικονομία....

Όταν κρούβεις τη φωτιά, σβήνει.........

Άσε που με τη φοροκάρτα μετατοπίζεις όλο το βάρος (πλην της απαραίτητης υποδομής που χρειάζεται το ΥΟ για να συγκεντρώνει τα στοιχεία, η οποία υποδομή αφού γίνεται ηλεκτρονικά είναι σχετικά μικρού κόστους) στον επιχειρηματία και στον καταναλωτή....

Και δεν είναι μόνο το χρηματικό κόστος, αλλά και οι ώρες που θα απασχοληθούνε για αυτό το έκτρωμα που λέγεται γαμοκάρτα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με Κωστή και λοιπούς φίλους που αναφέρουν τη φοροκάρτα και υποχρεωτική τραπεζική παρεμβολή στις συναλλαγές ...... Η φοροδιαφυγή είναι πιο εύκολο να καταπολεμηθεί και οι τρόποι είναι η μείωση και της άμεσης και της έμμεσης φορολογίας με ταυτόχρονη αντιπαροχή των φόρων σε υπηρεσίες Υγείας , Πρόνοιας , παιδείας , ασφάλειας κλ .... Συνεπικουρούμενη με τακτικότατους ελέγχους και στη διακίνηση και στην αγορά και στις ηλεκτρονικές διασταυρώσεις στοιχείων ...... Το έχω γράψει άπειρες φορές ουδείς μικρομεσαίος ή τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφεία θέλει να κλέβει και να έχει λερωμένη τη φωλιά του , καλώς ή κακώς η φοροδιαφυγή πήρε ανεξέλεγκτες διαστάσεις τα προηγούμενα χρόνια για πολλούς λόγους , αυτή τι στιγμή όμως ο βασικός λόγος φοροδιαφυγής είναι η επιβίωση στην αγορά και στη κοινωνία .......

Καλές και οι φοροκάρτες καλές και οι τράπεζες , αλλά ξεχνάτε το σημαντικό ότι αυτή τι στιγμή η αγορα και αναφέρομαι στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και στα καταστήματα γειτονιάς που έχουμε και εμείς ως κύρια βάση πελάτων κινειται μόνο με πίστωση και το γνωστό τεφτέρι ..........Αν συμβεί κατί τέτοιο πολύ απλά και αυτές θα αποστραγγαλιστούν και ο πολίτης θα μειώσει ακόμη πιο πολύ τη κατανάλωση στα πολύ πολύ βασικά .........

Γιατί πολύ απλά ρευστό (και όχι χρήμα) δεν υπάρχει ...... Σε παλαιότερες εποχές που όλοι είχαμε το κάτι θα ήταν μια πολύ καλή πιλοτική ιδέα προς εφαρμογή ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επίλογος σου όμως ήταν σοκαριστικός - για μένα - , επειδή καταλήγεις σε αυτό που προτείνω !!.

Ωραία δεν είναι φοροκάρτα, είναι πιστωτική κάρτα...

Δεν νομίζω να έχουμε διαφωνία πουθενά. :)

Τέλως πάντων κάτι βρε γαμώτο πρέπει να γείνει. Τι να πώ.. Ψάχνομαι και γώ σε ταραγμένα πελάγη..

Όχι δεν λέω πιστωτική κάρτα αλλά γενικό έλεγχο περιουσίας. Δεν μπορεί γιατρός ή δικηγόρος με γραφείο στο Κολωνάκι ή στην Κηφισιά να μου δηλώνει 10000 ευρώ κέρδη. Άνοιξέ του τις καταθέσεις και δες τι λεφτά κινούνται.

Ένας έμπορος από την άλλη μπορεί πραγματικά να βγάζει 10000 ευρώ το χρόνο, αλλά με εξάμηνες ή ετήσιες επιταγές που πληρώνει τους προμηθευτές του στην ουσία ζει με το χρήμα που γυρνάει από αυτούς. Και ένα πρωί που πλέον δεν "βγαίνει" κλείνει και φεσώνει την μισή αγορά. Άλλη μια ελληνική παθογένεια.

Στο τέλος συμφωνώ και με τον broster, ότι από τη στιγμή που πρώτο το κράτος σε κλέβει (σου παίρνει ασφαλιστικές εισφορές και δεν σου δίνει παιδεία, υγεία, ασφάλεια, συντάξεις κλπ), τότε θα το κλέψεις και εσύ. Όταν θα μου πεί μεθαύριο ότι αποφασίζω και διατάζω για όλο το 2012 θα σε φορολογήσω με 26% τότε θα το κλέψω γιατί με κλέβει πρώτο αυτό.

Πρέπει συνάδελφοι κάτι να γίνει. Τα θέματα είναι πολλά Και εγώ φίλε Σταυρουλάκη ψάχνομαι, αλλά δεν μας αφήνουν και να σκεφτούμε σωστά. Προτάσεις, τουλάχιστον σε αυτό το forum ακούγονται, γιατί δεν μεταφέρονται εκεί που πρέπει? Κάποιοι συνάδελφοί μας πάνε σε διάφορες επιτροπές στο Υπουργείο, γιατί δεν περνάνε οι γνώμες τους? Τους κάνουν πλύση εγκεφάλου μόλις περνάνε την πόρτα και σκέφτονται σαν δημόσιοι υπάλληλοι? Δεν θα ξεχάσω την τεράστια πατάτα με τις αποδείξεις που είχαν κάνει πρόπερσι, που και η κουτσή Μαρία πήρε επιστροφή. Όλοι μας τότε το λέγαμε ότι έτσι θα γίνει. Γιατί κανένας δεν μας ρώτησε?? Μήπως ρωτήσαν τους ορκωτούς??

Δεν ξέρω φίλοι. Τα πελάγη είναι ταραγμένα και το καράβι μπάζει από παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτάσεις, τουλάχιστον σε αυτό το forum ακούγονται, γιατί δεν μεταφέρονται εκεί που πρέπει? Κάποιοι συνάδελφοί μας πάνε σε διάφορες επιτροπές στο Υπουργείο, γιατί δεν περνάνε οι γνώμες τους?

Είμαι 100% σίγουρος ότι έχουν ειπωθεί όλα αυτά στο Υπουργείο. Δεν ακούει ίσως γιατί δεν ξέρει ποιόν να πιστεψει. Δεν ξέρει ποιός έχει δίκιο. Δεν θέλει το δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ΚΑΣ θα παταχθεί η φοροδιαφυγή και θα υπάρχει υγιής ανταγωνισμός;

Προσοχή..

Προσοχή..

Με μια Φορολογία Εισοδήματος όπως αυτή που προωθούν ο ΚΑΣ θα οδηγήσει στην πλήρη κατάρευση.

Με μια ορθολογική φορολογια εισοδήματος (*1) τότε ο ΚΑΣ θα φέρει θετικά αποτελέσματα.

(*1) Επιμένω για την απλή λύση.;

α. έσοδα μείον έξοδα στους ιδιώτες και το κέρδος τους *25% (μεγαλύτερο του ΦΠΑ)

β. τα έξοδα θα μετρούνται μόνο μέσα από φοροκάρτα.

γ. παράδειγμα 20.000 έσοδα - 18.000 από φοροκάρτα = 2.000 * 25% = 500 + προκτβ 250 = 750

Στο ίδιο παράδειγμα αν δεν χρησιμοποιήσει την φοροκάρτα τότε 20.000 -0 = 20.000 *25% = 5.000 + 2.500 προκταβ = 7.500 !!! Να δεις για πότε δεν θα εξαφανισθεί η φοροδιαφυγή.

δ. Μα θα βάλουν φοροκάρτα τα μαγαζιά; Να δεις για πότε θα βάλουν αν δεν ψωνίζει κανείς...

ε. Μα δεν θα ζητούν οι επιχειρήσεις τον ΦΠΑ όταν ζητά ο ιδιώτης απόδειξη; Ναι αλλά ζητούν 23% ΦΠΑ ενώ το κέρδος του φόρου είνια 25%.

Τώρα δεν μπερδεύτηκα.

Αγαπητε τωρα μπερδευτικα εγω,

Η φοροκαρτα θα εχει και τις ΔΕΚΟ-ΤΗΛΕΦΩΝΙΕΣ-ΔΑΝΕΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΡΑ-ΕΝΟΙΚΙΑ-ΙΑΤΡΙΚΑ κ.λ.π?

Μαλλον οχι αυτα θα μπαινουν ξεχωριστα αφηστε που για το σημερα που μιλαμε οι περισοτεροι Ιδιωτες ζουν με δανεικα οποτε μιλαμε για μηδενικο φορο αρα το 1000 που κρατανε μεσω ορο σε ΦΜΥ θα το επιστρεφουν.

Ειναι οντως πολυ καλη η προταση σας για να γινει .

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 100% σίγουρος ότι έχουν ειπωθεί όλα αυτά στο Υπουργείο. Δεν ακούει ίσως γιατί δεν ξέρει ποιόν να πιστεψει. Δεν ξέρει ποιός έχει δίκιο. Δεν θέλει το δίκιο.

Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρη Κωστή... Μα καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥ ?

ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΑΠΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Δ/Α ΚΑΙ ΑΛΠ & ΑΠΥ ΠΡΟΣ ΙΔΙΩΤΕΣ (ΑΡΘΡΟ 9 )ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΩΣ 31/12/2013

και ΟΛΑ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ (ΠΩΛ-ΠΑΡ ΥΠ ) ΚΑΙ ΑΠΥ ΠΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ = ΑΘΕΩΡΗΤΑ

ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ? Β-Γ ΟΛΑ ΑΘΕΩΡΗΤΑ

ΧΡΟΝΟΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ Β - 3 ΜΗΝΟ ΩΣ 26 ΕΠΟΜΕΝΟΥ - 1-2-3 ΩΣ 26/4

ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΑ ? ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΛΕΟΝ , ΑΜΦΙΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε τωρα μπερδευτικα εγω,

Η φοροκαρτα θα εχει και τις ΔΕΚΟ-ΤΗΛΕΦΩΝΙΕΣ-ΔΑΝΕΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΡΑ-ΕΝΟΙΚΙΑ-ΙΑΤΡΙΚΑ κ.λ.π?

Μαλλον οχι αυτα θα μπαινουν ξεχωριστα αφηστε που για το σημερα που μιλαμε οι περισοτεροι Ιδιωτες ζουν με δανεικα οποτε μιλαμε για μηδενικο φορο αρα το 1000 που κρατανε μεσω ορο σε ΦΜΥ θα το επιστρεφουν.

Ειναι οντως πολυ καλη η προταση σας για να γινει .

Ευχαριστω,

Ελενη

Η πρόταση αυτή Ελένη μιλάει για "έσοδα μείον έξοδα" στους ιδιώτες. Αρα μπαίνουν όλα. Τι "έσοδα μειον έξοδα" θα ήταν αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση αυτή Ελένη μιλάει για "έσοδα μείον έξοδα" στους ιδιώτες. Αρα μπαίνουν όλα. Τι "έσοδα μειον έξοδα" θα ήταν αλλιώς.

Μαλλον δεν το εθεσα καλα,

Πολυ σωστη η προταση αλλα δεν ειναι κερδοφορα για το κρατος δηλαδη δεν τους συμφερει .

Π.Χ. μισθωτος με 17.000 εισοδημα αγαμος χωρις τεκνα πληρωσε συνολικα φορο περιπου 1.500 οποτε απλα δεν συμφερει, αμα πεσει η ανεργια στο 10% μπορει και να την μελετησουν την προταση .

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν το εθεσα καλα,

Πολυ σωστη η προταση αλλα δεν ειναι κερδοφορα για το κρατος δηλαδη δεν τους συμφερει .

Π.Χ. μισθωτος με 17.000 εισοδημα αγαμος χωρις τεκνα πληρωσε συνολικα φορο περιπου 1.500 οποτε απλα δεν συμφερει, αμα πεσει η ανεργια στο 10% μπορει και να την μελετησουν την προταση .

Ευχαριστω,

Ελενη

Γιατί το λες αυτό Ελένη;

ΠΑράδειγμα:

Εσοδα από Μισθούς = 17.000

μειον αποδείξεις 17.000

διαφορά = 0 * 25 φόρος = μηδέν φόρος.

Αν ο παραπάνω αποτεμίευε 2.000 ευρώ (δηλαδή αν τα έξοδα του ήταν 15.000 και όχι 17.000) τότε 2.000 * 25% = 500 ευρώ.

Μπορείς να μου φέρεις ένα παράδειγμα αδικίας;

Λές ότι δεν είναι κερδοφόρ αγια το κράτος. Μα δεν θα εισπράξει τον ΦΠΑ όταν όλη η Ελλάδα ζητά αποδείξεις;

Δεν θα πάρει φόρους από όσους τους περισσεύουν πραγματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό Ελένη;

ΠΑράδειγμα:

Εσοδα από Μισθούς = 17.000

μειον αποδείξεις 17.000

διαφορά = 0 * 25 φόρος = μηδέν φόρος.

Αν ο παραπάνω αποτεμίευε 2.000 ευρώ (δηλαδή αν τα έξοδα του ήταν 15.000 και όχι 17.000) τότε 2.000 * 25% = 500 ευρώ.

Μπορείς να μου φέρεις ένα παράδειγμα αδικίας;

Λές ότι δεν είναι κερδοφόρ αγια το κράτος. Μα δεν θα εισπράξει τον ΦΠΑ όταν όλη η Ελλάδα ζητά αποδείξεις;

Δεν θα πάρει φόρους από όσους τους περισσεύουν πραγματικά;

Αγαπητε μπορει να εχω λαθος συλογισμο αλλα μιλαμε για ενα μεσω ορο οποτε εχουμε

Π.Χ

Δανεια 2.500,€

Τηλεφωνια 740,€

ΔΕΚΟ 1200

ΒΕΝΖΙΝΕΣ 500

ΤΣΙΓΑΡΑ 1500

ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ 3000

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ 1000

ΡΟΥΧΑ-ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ -ΔΙΑΚΟΠΕΣ(λεμε τωρα) ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ 2000

Μεσω ορο με αποδειξη μαζευεις γυρω στα 13000-14000 ετσι κι αλλιως οποτε μενουν 3000-4000 (αν μεινουν).

Οποτε χανει το κρατος 800€ φπα και αλλα 800€ φορο ενω εισπρατει κατι παραπανω ,ανα αυτα τα 4000 που μενου τα προσθεσεις στα δανεια ομως δεν χανει τιποτα και εισπρατει απλα.

Συμφωνω μαζι σου ειναι πολυ δικαιη η προταση αλλα δεν τους βολευει μακαρι να βγω ψευτρα και οταν θα ανακοινωσουν την φορολογια εισοδηματος να βασιστουν στην δικη σου προταση.

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

όλοι αυτοί οι...γνωστοί κλπ, τι παραπάνω γνωρίζουν από μας;;?? (δεν θα περιμένουν τη ερμηνευτική.... και τα υπόλοιπα στο επόμενο σεμινάριο...)

Ωραίο ανέκδοτο αγαπητέ συνάδελφε. :D :D

Σαφώς και αντιλαμβάνομαι ότι είναι ρητορική η ερώτησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό Ελένη;

ΠΑράδειγμα:

Εσοδα από Μισθούς = 17.000

μειον αποδείξεις 17.000

διαφορά = 0 * 25 φόρος = μηδέν φόρος.

Αν ο παραπάνω αποτεμίευε 2.000 ευρώ (δηλαδή αν τα έξοδα του ήταν 15.000 και όχι 17.000) τότε 2.000 * 25% = 500 ευρώ.

Μπορείς να μου φέρεις ένα παράδειγμα αδικίας;

Λές ότι δεν είναι κερδοφόρ αγια το κράτος. Μα δεν θα εισπράξει τον ΦΠΑ όταν όλη η Ελλάδα ζητά αποδείξεις;

Δεν θα πάρει φόρους από όσους τους περισσεύουν πραγματικά;

Κωστή .............

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου ..... Αλλά αυτή τι στιγμή ο κόσμος σπρώχει όλο το εισόδημα του σε λογαριασμούς και δάνεια και ρίχνει στη κατανάλωση μόνο τα απολύτως βασικά ......... Άρα δε κερδίζει τίποτα αντίθετα θα δημιουργήσει ένα ακόμη μπάχαλο ... Ο δικός μας στόχος τουλάχιστον κατ΄τη ταπεινή μου άποψη θα ήταν πρώτα και πάνω από όλα η απόδειξη με επιχειρήματα ότι η μείωση των φόρων (έμμεσων και άμεσων) θα φέρει έσοδα στα ταμεία του Κράτους , θα τονώσει την αγορά και θα γίνει η περιβόητα ανάπτυξη και μπορούμε ΕΠΕΙΤΑ να προβάλουμε καινότομες ιδέες .... Αυτή τι στιγμή προέχει όμως η επιβίωση του πολίτη καταναλώτη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να απαντήσω αλλά θα δημιουργήσω ένα πόστ με αυτό το θέμα ώστε να μην φεύγουμε από το θέμα του παρόντος .

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό Ελένη;

ΠΑράδειγμα:

Εσοδα από Μισθούς = 17.000

μειον αποδείξεις 17.000

διαφορά = 0 * 25 φόρος = μηδέν φόρος.

Αν ο παραπάνω αποτεμίευε 2.000 ευρώ (δηλαδή αν τα έξοδα του ήταν 15.000 και όχι 17.000) τότε 2.000 * 25% = 500 ευρώ.

Μπορείς να μου φέρεις ένα παράδειγμα αδικίας;

Λές ότι δεν είναι κερδοφόρ αγια το κράτος. Μα δεν θα εισπράξει τον ΦΠΑ όταν όλη η Ελλάδα ζητά αποδείξεις;

Δεν θα πάρει φόρους από όσους τους περισσεύουν πραγματικά;

1. Ειλικρινα πιστευεις οτι θα πληρωνε καποιος φορο εισοδηματος?

2. Εχουν ολες οι πωλησεις ΦΠΑ?

3. Αδικο ειναι το γεγονος το οτι "εκβιαζεις" να καταναλωσω και οχι να αποταμιευσω.

4. Η φοροδιαφυγη ειναι αυτη που κραταει αρκετες επιχειρησεις ανοικτες. επιχειρησεις που απασχολουν προσωπικο. προσωπικο που καταναλωνει κλπ κλπ. Απεναντι στα μετρα της τροικας, και στον επερχομενο θανατο της οικονομιας, για πολλους η φοροδιαφυγη δεν ειναι πλουτος, αλλα επιβιωση.

Αντε θα πω και μια προταση. 0% φορολογια εισοδηματος τον πρωτο χρονο λειτουργιας νεας επιχειρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ειλικρινα πιστευεις οτι θα πληρωνε καποιος φορο εισοδηματος?

Ναι γιατί είναι πολύ πιο δίκαιο από τα προηγούμενα.

2. Εχουν ολες οι πωλησεις ΦΠΑ?

Όχι, αλλά αυτό ευνοεί την πρότασή μου :) . Διότι θα ζητά ακόμα πιο εύκολα - σε αυτές τις περιπτώσεις - την απόδειξή του ο ιδιώτης.

3. Αδικο ειναι το γεγονος το οτι "εκβιαζεις" να καταναλωσω και οχι να αποταμιευσω.

Οχι είναι δίκαιο. Πρέπει να ξεχωρίζουμε την αποταμίευση και η οποία βεβαίως πρέπει να φορολογείται. (Δεν λέω και τίποτα παραπάνω) Και ναι. Δεν θέλω αποταμίευση πέρα των ορίων. Διότι τότε έχουμε ανενεργό χρήμα.

Η σωστή οικονομία για μένα είναι αυτή που αποτεμιευει φυσιολογικά και όχι αυτή που συσωρεύει χρήμα.

Επίσης είναι αυτή που για ότι αποτεμιεύει έχει πληρώσει φόρο.

4. Η φοροδιαφυγη ειναι αυτη που κραταει αρκετες επιχειρησεις ανοικτες. επιχειρησεις που απασχολουν προσωπικο. προσωπικο που καταναλωνει κλπ κλπ. Απεναντι στα μετρα της τροικας, και στον επερχομενο θανατο της οικονομιας, για πολλους η φοροδιαφυγη δεν ειναι πλουτος, αλλα επιβιωση.

Πήγα να γράψω : "Θα αστειεύσαι." Όμως κοντοστάθηκα επειδή η λέξη σου "επιβίωση" είναι μια πραγματικότητα.

Δεν νομίζω όμως, όταν συζητάμε και προτείνουμε - έστω και εδώ - ένα δίκαιο σύστημα να προτείνουμε την φοροδιαφυγή.

Αντε θα πω και μια προταση. 0% φορολογια εισοδηματος τον πρωτο χρονο λειτουργιας νεας επιχειρησης.

Δεν θα πω όχι. Αλλά η κουβέντα μου ήταν σε γενικά πλαίσια και όχι σε ειδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να απαντήσω αλλά θα δημιουργήσω ένα πόστ με αυτό το θέμα ώστε να μην φεύγουμε από το θέμα του παρόντος .

:D

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89121&hl=&fromsearch=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...