Προς το περιεχόμενο

Ολόκληρος ο νέος Κώδικας Απεικόνισης Συναλλαγών όπως κατατέθηκε στο Πολυνομοσχέδιο


gus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταργει καποιες διαταξεις προς το καλυτερο, αλλα στο μεγαλυτερο μερος του ειναι σχεδον ιδιος. Κακογραμμενος, προχειροτειτες. Απο τα 40 αρθρα του ΚΒΣ τα καναν 13 στριμοχνωντας τα και εχοντας το καθε αρθρο 20-30 παραγραφους. Απλως απο ΚΒΣ εγινε ΚΑΣ. Γιατι δεν αφηναν το ιδιο ονομα, την ιδια αριθμηση των αρθρων και να καταργουσαν/αλλαζαν συγκεκριμενα αρθρα και παραγραφους του ΚΒΣ?????Το ιδιο και με τον νεο ΚΦΕ....

Δεν μπορουν να κανουν κατι σωστο σε αυτην την χωρα??????????

Αντε να βγουν και οι ερμηνευτικες εγκυκλιοι...και τα νεα βιβλια των διευθυντων...

Τι εχουμε να τραβηξουμε εμεις οι λογιστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΤΑΜΙΑΣ

Εμένα μου άρεσε το εξής:

Άρθρο 4

....

12. Η ενημέρωση των διπλογραφικών βιβλίων γίνεται:

α) Του ή των ημερολογίων μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση ή λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους.

Ε ρε γλέντια, να ενημερώνεται καθημερινά το ταμείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Λογιστής θα υποχρεούται σε ηλεκτρονική έκδοση ΑΠΥ , τόσο για πελάτη επιχείρηση όσο και για πελάτη ιδιώτη ( πχ απυ σε δήλωση εισοδήματος ) ?

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε το εξής:

Άρθρο 4

....

12. Η ενημέρωση των διπλογραφικών βιβλίων γίνεται:

α) Του ή των ημερολογίων μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση ή λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους.

Ε ρε γλέντια, να ενημερώνεται καθημερινά το ταμείο

Εμένα μου άρεσε το εξής:

Άρθρο 4

....

12. Η ενημέρωση των διπλογραφικών βιβλίων γίνεται:

α) Του ή των ημερολογίων μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση ή λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους.

Ε ρε γλέντια, να ενημερώνεται καθημερινά το ταμείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε το εξής:

Άρθρο 4

....

12. Η ενημέρωση των διπλογραφικών βιβλίων γίνεται:

α) Του ή των ημερολογίων μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση ή λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους.

Ε ρε γλέντια, να ενημερώνεται καθημερινά το ταμείο

Εμένα μου άρεσε το εξής:

Άρθρο 4

....

12. Η ενημέρωση των διπλογραφικών βιβλίων γίνεται:

α) Του ή των ημερολογίων μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση ή λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους.

Ε ρε γλέντια, να ενημερώνεται καθημερινά το ταμείο

Ετσι αναγραφόταν και στον ΚΒΣ.Ενοεί στον επόμενο μήνα απο τη διενέργεια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε το εξής:

Άρθρο 4

....

12. Η ενημέρωση των διπλογραφικών βιβλίων γίνεται:

α) Του ή των ημερολογίων μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση ή λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους.

Ε ρε γλέντια, να ενημερώνεται καθημερινά το ταμείο

Ετσι αναγραφόταν και στον ΚΒΣ.Ενοεί στον επόμενο μήνα απο τη διενέργεια τους

Έτσι ακριβώς εντός μηνός από την διενέργιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω μελετήσει ακόμα καλά αλλά ως τώρα υποψιάζομαι ότι θα ακολουθήσει αφάνταστο πλήθος εγκυκλίων και μάλιστα ογκώδων.

Έτσι ο συνοπτικός ΚΑΣ που είδαμε συναθροισόμενος με τις επερχόμενες ογκώδεις εγκυκλίους (αν επαληθευτώ) στην ουσία θα αποτελέσουν μια επαναφορά της πολυπλοκότητα του παρελθόντος.

Δηλαδή θα έχουμε πάλι έναν Κ.Β.Σ. με άλλο όνομα.

Πως είχαμε τον ΦΜΑΠ που έγινε ΕΤΑΚ και μετά ΦΑΠ.. Κάτι τέτοιο.

Υποψιάζομαι πως ότι όφελος προκύψει από τον ΚΑΣ θα είναι μόνο για τους λογιστές και όχι για τις επιχειρήσεις. (π.χ ενημέρωση βιβλίων Β' κατηγ ανά τρίμηνο, κατάργηση θεωρήσεων αλλά με ΕΑΦΔΣ κ.τ.λ.)

Μακάρι βέβαια να βγώ ψεύτης....

Αλήθεια ας μιλήσουμε και από την πλευρά της επιχείρησης δηλ για τους πελάτες μας

Τι ουσιαστικό όφελος είδατε για αυτούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε το εξής:

Άρθρο 4

....

12. Η ενημέρωση των διπλογραφικών βιβλίων γίνεται:

α) Του ή των ημερολογίων μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση ή λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους.

Ε ρε γλέντια, να ενημερώνεται καθημερινά το ταμείο

Γιατί καινούργιο είναι αυτό; Τέτοια γράφουμε και μετά μας λένε λαμόγια και άσχετους οι ορκωτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε το εξής:

Άρθρο 4

....

12. Η ενημέρωση των διπλογραφικών βιβλίων γίνεται:

α) Του ή των ημερολογίων μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την έκδοση ή λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού και επί ταμειακών πράξεων από τη διενέργειά τους.

Ε ρε γλέντια, να ενημερώνεται καθημερινά το ταμείο

Γιατί καινούργιο είναι αυτό; Τέτοια γράφουμε και μετά μας λένε λαμόγια και άσχετους οι ορκωτοί...

Ειρήνη μου

άσχετους ναι , λαμόγια γιατί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ας μιλήσουμε και από την πλευρά της επιχείρησης δηλ για τους πελάτες μας

Τι ουσιαστικό όφελος είδατε για αυτούς;

Δεν θα έχουν πρόστιμα εκπρόθεσμης εκτύπωσης, απώλειας θεωρημένων βιβλίων αλλά θα έχουν πρόστιμα εκπρόθεσμης ενημέρωσης, (αλήθεια θα ελέγχουν αν είναι οριστικοποιημένες οι εγγραφές, ή θα μας βάζουν να στέλνουμε αρχεία στο taxis, κάτι σαν ΑΠΔ) όπως θα έχουν και πρόστιμα απώλειας αρχείων ..

Ξανά...

Εμάς τους λογιστές μας βολεύει. Μας μειώνει την γραφειοκρατία.

Έτσι μπορούν να πιέσουν οι πελάτες για μείωση του κόστους λογιστικής τήρησης των βιβλίων τους.

Ανταγωνιστικότητα.

Μα τι λέω...

Μπερδεύτηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ας μιλήσουμε και από την πλευρά της επιχείρησης δηλ για τους πελάτες μας

Τι ουσιαστικό όφελος είδατε για αυτούς;

Το κύρος των βιβλίων θα είναι δύσκολο να χαθεί. Δεν (;) θα έχουμε εξολογιστικούς προσδιορισμούς. Αντί να λαμβάνει πρόστιμα 600.000 ευρώ μια επιχείρηση θα λαμβάνει 80.000 ευρώ.

Αυτό είναι συμφέρον για την επιχείρηση ή για τις εισπράξεις του κράτους;

Μπερδεύτηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη μου

άσχετους ναι , λαμόγια γιατί ?

Δεν είναι δικός μου χαρακτηρισμός Γιάννη μου, δες στο άλλο θέμα με τους ορκωτούς, όπου συνδέουν την ασχετοσύνη με τη συνδιαλλαγή με τους εφοριακούς ... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ας μιλήσουμε και από την πλευρά της επιχείρησης δηλ για τους πελάτες μας

Τι ουσιαστικό όφελος είδατε για αυτούς;

Με τον ΚΑΣ θα παταχθεί η φοροδιαφυγή και θα υπάρχει υγιής ανταγωνισμός;

Προσοχή..

Προσοχή..

Με μια Φορολογία Εισοδήματος όπως αυτή που προωθούν ο ΚΑΣ θα οδηγήσει στην πλήρη κατάρευση.

Με μια ορθολογική φορολογια εισοδήματος (*1) τότε ο ΚΑΣ θα φέρει θετικά αποτελέσματα.

(*1) Επιμένω για την απλή λύση.;

α. έσοδα μείον έξοδα στους ιδιώτες και το κέρδος τους *25% (μεγαλύτερο του ΦΠΑ)

β. τα έξοδα θα μετρούνται μόνο μέσα από φοροκάρτα.

γ. παράδειγμα 20.000 έσοδα - 18.000 από φοροκάρτα = 2.000 * 25% = 500 + προκτβ 250 = 750

Στο ίδιο παράδειγμα αν δεν χρησιμοποιήσει την φοροκάρτα τότε 20.000 -0 = 20.000 *25% = 5.000 + 2.500 προκταβ = 7.500 !!! Να δεις για πότε δεν θα εξαφανισθεί η φοροδιαφυγή.

δ. Μα θα βάλουν φοροκάρτα τα μαγαζιά; Να δεις για πότε θα βάλουν αν δεν ψωνίζει κανείς...

ε. Μα δεν θα ζητούν οι επιχειρήσεις τον ΦΠΑ όταν ζητά ο ιδιώτης απόδειξη; Ναι αλλά ζητούν 23% ΦΠΑ ενώ το κέρδος του φόρου είνια 25%.

Τώρα δεν μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ΚΑΣ θα παταχθεί η φοροδιαφυγή και θα υπάρχει υγιής ανταγωνισμός;

Προσοχή..

Προσοχή..

Με μια Φορολογία Εισοδήματος όπως αυτή που προωθούν ο ΚΑΣ θα οδηγήσει στην πλήρη κατάρευση.

Με μια ορθολογική φορολογια εισοδήματος (*1) τότε ο ΚΑΣ θα φέρει θετικά αποτελέσματα.

(*1) Επιμένω για την απλή λύση.;

α. έσοδα μείον έξοδα στους ιδιώτες και το κέρδος τους *25% (μεγαλύτερο του ΦΠΑ)

β. τα έξοδα θα μετρούνται μόνο μέσα από φοροκάρτα.

γ. παράδειγμα 20.000 έσοδα - 18.000 από φοροκάρτα = 2.000 * 25% = 500 + προκτβ 250 = 750

Στο ίδιο παράδειγμα αν δεν χρησιμοποιήσει την φοροκάρτα τότε 20.000 -0 = 20.000 *25% = 5.000 + 2.500 προκταβ = 7.500 !!! Να δεις για πότε δεν θα εξαφανισθεί η φοροδιαφυγή.

δ. Μα θα βάλουν φοροκάρτα τα μαγαζιά; Να δεις για πότε θα βάλουν αν δεν ψωνίζει κανείς...

ε. Μα δεν θα ζητούν οι επιχειρήσεις τον ΦΠΑ όταν ζητά ο ιδιώτης απόδειξη; Ναι αλλά ζητούν 23% ΦΠΑ ενώ το κέρδος του φόρου είνια 25%.

Τώρα δεν μπερδεύτηκα.

Κωστή,

έχω την εντύπωση ότι πας να προσαρμόσεις την ιδιωτική οικονομία σε πρότυπα που βολεύει το δημόσιο, για να επιβάλλει τους φόρους του.

Αφού σου υπενθυμίσω ότι εδώ δεν έχουμε την υλικοτεχνική υποδομή σε όλη την ελλάδα για να εφαρμοστεί η γαμωκάρτα (είναι πολλά τα χωριά, πάρα πολλά)....

Να σου υπενθυμίσω και κάτι ακόμα, κάποιος άλλος το είχε πει, δεν θυμάμαι ποιος....

Το κράτος, αν δεν μπορεί να βοηθήσει την ιδιωτική οικονομία, τουλάχιστον δεν πρέπει να στέκει τροχοπέδη.....

Το θέμα για μένα είναι να αναπτυχθεί η ιδιωτική οικονομία, όχι να εφαρμόσουμε ένα τέτοιο σύστημα για να πιάνουμε και την πώληση της τσίχλας....

Γιατί, όλα στηρίζονται από αυτή....

Η καταβολή των φόρων, οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων, οι κρατικές δαπάνες, οι πληρωμές των τόκων που δανείζονται κτλ κτλ κτλ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι. Στο χωρίο ο καφενές δεν θα βάλει φοροκάρτα διότι θα είναι ασήμαντο το έξοδο του καταναλωτή. Το μίνι μάρκετ θα βάλει. Το βενζινάδικο θα βάλει. Γιατί να μην βάλει;

Σκέψου πιο απλά.

Είναι το τέλειο σύστημα για την Ελλάδα. Ο έλληνας θα κάνει άθλημα την συλλογή αποδείξεων.. Κυρίως με αυτά που έχει περάσει... Να το θυμηθείς. Είναι μια μεγάλη ευκαιρεία..

Τέλως πάντων είναι άσχετο στο θέμα. Ας το συζητήοσυμε αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πλαίσια της ενημέρωσης των συνεργατών σας για τα εκπαιδευτικά μας προγράμματα, επισυνάπτω το αναλυτικό πρόγραμμα της ημερίδας που θα υλοποιήσουμε στις 26/11/2012 με θέμα τη κατάργηση του ΚΒΣ και τη δημιουργία το Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών.

Επικοινωνήστε μαζί μας προκειμένου να ενημερωθείτε για τις εκπτώσεις που ισχύουν για συμμετοχές άνω των δύο ατόμων.

Παραμένω στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι Κίμωνα ! Πάρτε τις πρώτες ημερομηνίες που μου ήλθαν με e-mail:

19/11/2012 Θεσσαλονίκη για τις νέες φορολογικές διατάξεις ΚΦΕ !!! Εισηγητής γνωστός συνάδελφος (?)

26/11/2012 Αθήνα για τον ΚΑΣ. Εισηγητής άλλος γνωστός συνάδελφος (?)

05/12/2012 Αθήνα για τον ΚΑΣ. Εισηγητής ο άλλος γνωστός συνάδελφος (?).

Θα πάρουμε πάλι τον καταπιόνα ή θα τους απομονώσουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι. Στο χωρίο ο καφενές δεν θα βάλει φοροκάρτα διότι θα είναι ασήμαντο το έξοδο του καταναλωτή. Το μίνι μάρκετ θα βάλει. Το βενζινάδικο θα βάλει. Γιατί να μην βάλει;

Σκέψου πιο απλά.

Είναι το τέλειο σύστημα για την Ελλάδα. Ο έλληνας θα κάνει άθλημα την συλλογή αποδείξεων.. Κυρίως με αυτά που έχει περάσει... Να το θυμηθείς. Είναι μια μεγάλη ευκαιρεία..

Τέλως πάντων είναι άσχετο στο θέμα. Ας το συζητήοσυμε αλλού.

Πολλά like Κώστα... πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι θα προσπαθησω να μεταφερω ενα μερος των σκεψεων μου

ο ΚΑΣ ειναι λαθος στη βαση του

ο τροπος με τον οποιο θεωρω οτι πρεπει να λειτουργησει το συστημα ειναι ο εξης..

1)ΚΑΜΙΑ θεωρηση βιβλιων και στοιχειων

τα βιβλια πρεπει να τηρουνται στην ΓΓΠΣ

τα στοιχεια να εκδιδονται μεσα απο την ΓΓΠΣ

η υποχρεωση μας στην ληψη στοιχειων να ειναι η απλη ενημερωση στο συστημα της ΓΓΠΣ

ετσι καταφερνουμε την αμεση χρεοπιστωση των στοιχειων.. τον αμεσο ελεγχο ΦΠΑ και ΦΕ

2)ΚΑΜΙΑ συναλλαγη μεταξυ επαγγελματιων με μετρητα

οι συναλλαγες απο 0,01 ευρω υποχρεωτικα μεσω τραπεζης για συναλλαγες μεταξυ επαγγελματιων

ετσι καταφερνουμε τον αμεσο ελεγχο και δεσμευση ποσων ΦΠΑ και ΦΕ ΑΛΛΑ και ελεγχο ταμειου πριν δημιουργηθουν χρεη μη εισπραξιμα

3)τηρηση βιβλιων αποθηκης και ειδικων βιβλιων στη ΓΓΠΣ

αυτα για αρχη ..

καθε προσθηκη και αποψη ευπροσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)τηρηση βιβλιων αποθηκης και ειδικων βιβλιων στη ΓΓΠΣ

Το βιβλίο αποθήκης ως δια μαγείας δεν αναφέρεται πουθενά στον ΚΑΣ... :unsure:

Λες να το ξεχάσανε??? ;)

Αντ΄αυτού επαναφέρουν την υποχρεωτική τήρηση της Αναλυτικής και μόνο την ανάπυξη του λογ.94... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βιβλια πρεπει να τηρουνται στην ΓΓΠΣ

τα στοιχεια να εκδιδονται μεσα απο την ΓΓΠΣ

η υποχρεωση μας στην ληψη στοιχειων να ειναι η απλη ενημερωση στο συστημα της ΓΓΠΣ

ετσι καταφερνουμε την αμεση χρεοπιστωση των στοιχειων.. τον αμεσο ελεγχο ΦΠΑ και ΦΕ

3)τηρηση βιβλιων αποθηκης και ειδικων βιβλιων στη ΓΓΠΣ

Υπερεκτιμάτε τις τεχνικές δυνατότητες της ΓΓΠΣ... Κάτι τέτοιο απλά δεν είναι εφικτό, ή τουλάχιστον, αφενός θα απαιτούσε υπερβολικά μεγάλο κόστος για τις τωρινές δυνατότητες του κράτους, και αφετέρου εξαφανίζει ένα σημαντικό κομμάτι της αγοράς λογισμικού... αφού δεν θα χρειάζεται να έχεις λογιστικό πρόγραμμα για τα βιβλία σου. και τέτοιου είδους παρεμβάσεις στην αγορά αυτή τη στιγμή πιο πολύ κακό θα κάνουν παρά καλό.

Αυτό που χρειάζεται είναι τακτική αποστολή συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών-προμηθευτών, και όχι απλά ετήσια, και να ΓΙΝΟΝΤΑΙ οι διασταυρώσεις.

Και επειδή αναφέρθηκε και παραπάνω, για τη διασφάλιση της διακίνησης, γιατί όχι συγκεντρωτική δελτίων αποστολής; Ακούγεται ενδιαφέρουσα ιδέα, αν είναι να οδηγήσει στην κατάργηση των θεωρήσεων γενικώς.

2)ΚΑΜΙΑ συναλλαγη μεταξυ επαγγελματιων με μετρητα

οι συναλλαγες απο 0,01 ευρω υποχρεωτικα μεσω τραπεζης για συναλλαγες μεταξυ επαγγελματιων

ετσι καταφερνουμε τον αμεσο ελεγχο και δεσμευση ποσων ΦΠΑ και ΦΕ ΑΛΛΑ και ελεγχο ταμειου πριν δημιουργηθουν χρεη μη εισπραξιμα

Αυτό ναι, γιατί όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Λογιστής θα υποχρεούται σε ηλεκτρονική έκδοση ΑΠΥ , τόσο για πελάτη επιχείρηση όσο και για πελάτη ιδιώτη ( πχ απυ σε δήλωση εισοδήματος ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί καινούργιο είναι αυτό; Τέτοια γράφουμε και μετά μας λένε λαμόγια και άσχετους οι ορκωτοί...

Ειρήνη μου είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι να ερμηνεύει σωστά ένα νέο παιδί τον κάθε

κωλονόμο έτσι όπως γράφεται. Λίγο να βιαστείς την πάτησες. Δυστυχώς και εγώ άργησα πολύ να πιάσω

τον ρυθμό του να διαβάζω και να μπαίνω στο νόημα κάποιων εκφράσεων. Κανένας δάσκαλος δεν μας είπε,

ότι το κείμενο θα το διαβάζουμε πρώτα ΚΑΛΑ και μετά θα το καταχωρούμε στο μυαλό μας.

Δεν είναι δικός μου χαρακτηρισμός Γιάννη μου, δες στο άλλο θέμα με τους ορκωτούς, όπου συνδέουν την ασχετοσύνη με τη συνδιαλλαγή με τους εφοριακούς ... :rolleyes:

Όσον αφορά στις απόψεις κάποιων ορκωτών ελεγκτών,δεν πρέπει να τις παίρνουμε και πολύ τοις μετρητοίς,

διότι όπως σε όλους τους κλάδους,δυστυχώς,έτσι και σαυτούς υπάρχουν κάποιοι,που δεν καταλαβαίνουν πως

όταν βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας (όλοι οι συνάνθρωποι) τρίβουν τα χέρια τους οι κυβερνώντες και περνούν

ότι μέτρα θέλουν.

Να είσαι πάντα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Λογιστής θα υποχρεούται σε ηλεκτρονική έκδοση ΑΠΥ , τόσο για πελάτη επιχείρηση όσο και για πελάτη ιδιώτη ( πχ απυ σε δήλωση εισοδήματος ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...