Jump to content
  • 0

ΤΈΚΝΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΌΜΕΝΟ ΜΕ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΉ Ε9


Question

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ...ΤΑ ΝΕΎΡΑ ΜΟΥ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΌΜΕΝΟ ΈΧΕΙ ΔΙΚΑΙΏΜΑΤΑ ( ΑΚΊΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΊΑ ) .

ΠΩΣ ΘΑ ΓΊΝΕΙ Η ΥΠΟΒΟΛΉ ; ΜΠΑΊΝΩ ΜΕ ΤΩΝ ΚΩΔΙΚΌ ΤΟΥ ΠΑΤΈΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΠΕΡΙΘΏΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΈΚΝΟ .

Μην μου πείτε ότι θέλει κλειδάριθμο και το παιδί !

Ευχαριστώ.

Link to post
Share on other sites

19 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

καλησπέρα...το ίδιο έπαθα με μία σύζυγο..να και απάντηση από το ταχις..

Αγαπητέ κύριε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για το έτος 2012, η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται ατομικά από κάθε φυσικό πρόσωπο, το οποίο είναι ενεργός χρήστης των υπηρεσιών του TAXISnet.

Μετά από έλεγχο της υπηρεσίας μας διαπιστώθηκε ότι η σύζυγός σας είναι παλιός χρήστης του TAXISnet οπότε θα πρέπει πλέον αποκλειστικά και μόνο με τους κωδικούς της να εισέλθει στην εφαρμογή του Ε9.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εφαρμογή Ε9 θα βρείτε ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα : θα μεταβείτε στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ www.gsis.gr – Υπηρεσίες προς πολίτες – Υποβολή δηλώσεων στοιχείων ακινήτων (Ε9) – Οδηγίες χρήσης.

Αρα δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν...

ή κάποια στιγμή βγήκαν κωδικοι για το τέκνο ή κάτι γίνεται στο μητρώο με τα στοχεία του τέκνου..

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

καλησπέρα...το ίδιο έπαθα με μία σύζυγο..να και απάντηση από το ταχις..

Αγαπητέ κύριε,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι για το έτος 2012, η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται ατομικά από κάθε φυσικό πρόσωπο, το οποίο είναι ενεργός χρήστης των υπηρεσιών του TAXISnet.

Μετά από έλεγχο της υπηρεσίας μας διαπιστώθηκε ότι η σύζυγός σας είναι παλιός χρήστης του TAXISnet οπότε θα πρέπει πλέον αποκλειστικά και μόνο με τους κωδικούς της να εισέλθει στην εφαρμογή του Ε9.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εφαρμογή Ε9 θα βρείτε ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα : θα μεταβείτε στην ιστοσελίδα της ΓΓΠΣ www.gsis.gr – Υπηρεσίες προς πολίτες – Υποβολή δηλώσεων στοιχείων ακινήτων (Ε9) – Οδηγίες χρήσης.

Αρα δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν...

ή κάποια στιγμή βγήκαν κωδικοι για το τέκνο ή κάτι γίνεται στο μητρώο με τα στοχεία του τέκνου..

η το παιδι ειναι αλλου :) :) :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΟΙΤΑ ΑΥΤΌ

3. Η δήλωση στοιχείων ακινήτων ανηλίκου προστατευόμενου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7 του Κ.Φ.Ε., τέκνου υποβάλλεται από τον υπόχρεο γονέα με τη χρήση του ονόματος χρήστη και κωδικού πρόσβασης του ιδίου, στο όνομα του ανηλίκου τέκνου.

Από την ημερομηνία ενηλικίωσης του τέκνου δεν είναι δυνατή η χρήση του ονόματος χρήστη και κωδικού πρόσβασης του γονέα για την υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων.

Σε περίπτωση που, με βάση τα μηχανογραφικά τηρούμενα στοιχεία δεν προκύπτει ο υπόχρεος γονέας, η δήλωση υποβάλλεται στο όνομα του ανηλίκου τέκνου, μετά την ενεργοποίηση του ονόματος χρήστη και του κωδικού πρόσβασης του τέκνου.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest θεσα

Ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ: το τέκνο (ενήλικο) έχει την πλήρη κυριότητα ενός ακινήτου κατά 50% και στο άλλο 50% του ίδιου ακίνητου έχει μόνο την ψιλή κυριότητα και την επικαρπία την έχει ο πατέρας του, πως θα δηλωθούν αυτά στο Ε9 ;;;

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει παρακαλώ: το τέκνο (ενήλικο) έχει την πλήρη κυριότητα ενός ακινήτου κατά 50% και στο άλλο 50% του ίδιου ακίνητου έχει μόνο την ψιλή κυριότητα και την επικαρπία την έχει ο πατέρας του, πως θα δηλωθούν αυτά στο Ε9 ;;;

Το τέκνο θα κάνει μόνο του Ε9 όπου θα δηλώσει 2 φορές το ίδιο ακίνητο ( μια φορά με ποσοστό κυριότητας 50% πλήρη κυριότητα και δεύτερη φορά με 50 % ψιλή κυριότητα) Ο πατέρας θα δηλώσει στο δικό το Ε9 το 50% της επικαρπίας
Link to post
Share on other sites
  • 0

Ρωτησα στην εφορια με πιστοποιητικο γεννησης και ταυτοτητα του γονεα που εχει την γονικη μεριμνα μπορουν να παρουν και τα παιδια κλειδαριθμο . ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΑΣ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

......Aνηλικα τεκνα που εχουν δικαιωματα σε ακινητα και δεν φαινεται η σχεση τους στο Ε9

με τον πατερα θα πρπει να παρουν κωδικους κανονικοτατα και να υποβαλουν Ε9

ατομικα

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΩ ΟΤΙ ΟΣΑ Ε9 ΑΝΟΙΞΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ (ΑΝΗΛΙΚΑ)

ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΥΣ !!! Ε9 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!! ΚΛΠ ΚΛΠ

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ???

ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 30/11 . ???

Link to post
Share on other sites
  • 0

Για άλλη μια φορά δεν μας υπολογίζουν ούτε στο ελάχιστο.

Για άλλη μια φορά δεν ενημέρωσαν τον κόσμο ώστε να γνωρίζει τι πρέπει να κάνει και να μεταβεί στα λογιστικά γραφεία για οριστικοποίηση περιουσιακής κατάστασης.

Για άλλη μια φορά κάνουμε αγγαρεία άλλου για την οποία εάν τολμήσεις και ζητήσεις χρήματα το ποιο πιθανό είναι να τσακωθείς.

Καληνύχτα

Link to post
Share on other sites
  • 0

Και πως θα δούμε αν έχει καταχωρηθεί σωστά στο ανήλικο τέκνο , πχ ένα διαμέρισμα το 2008?

Γιατί να βγάλω κλειδάριθμο για το ανήλικο εφόσον δεν υποχρεούται σε δήλωση Ε9 για το 2011?

Γιατί φταίω εγώ αν τυχόν δεν έχει καταχωρηθεί σωστά στο taxis?

Και ποιος θα τρέχει στην εφορία για κλειδάριθμους?

Γιατί ρε..... γιατί?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Και πως θα δούμε αν έχει καταχωρηθεί σωστά στο ανήλικο τέκνο , πχ ένα διαμέρισμα το 2008?

Γιατί να βγάλω κλειδάριθμο για το ανήλικο εφόσον δεν υποχρεούται σε δήλωση Ε9 για το 2011?

Γιατί φταίω εγώ αν τυχόν δεν έχει καταχωρηθεί σωστά στο taxis?

Και ποιος θα τρέχει στην εφορία για κλειδάριθμους?

Γιατί ρε..... γιατί?

Όταν επί 15+ χρόνια ως λογιστής κάνεις κ ξανακάνεις Ε9 έχεις αποδεχθεί σιωπηρά την υποταγή σου στο σύστημα , το "γιατί σου" είναι μια αυτοματοποιημένη αντί δραση πριν υποβάλεις εκ νέου το άχρηστο Ε9 κ όπως λέει κ ο σοφός λαός θα το κάνεις το Ε9 κ θα πεις κ ενα τραγούδι .

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΟΙΤA AΥΤΌ

Σε περίπτωση που, με βάση τα μηχανογραφικά τηρούμενα στοιχεία δεν προκύπτει ο υπόχρεος γονέας, η δήλωση υποβάλλεται στο όνομα του ανηλίκου τέκνου, μετά την ενεργοποίηση του ονόματος χρήστη και του κωδικού πρόσβασης του τέκνου.

Μιλησα με ΓΓΠΣ. AΥτο εδω το κομματι ειναι το υπευθυνο για την ταλαιπωρια.

Οποια παιδια ανηλικα ηταν στο Ε9 του πατερα τους και εχουν δικαιωματα, AΝ ΔΕΝ εχουν στο μητρωο ΚΛΙΚ στο πεδιο AΣΚΩΝ τη γονικη μεριμνα ,

και δηλωμενο τον πατερα με το αφμ του , ΔΕΝ φαινονται στο Ε9 ,

και ΠΡΕΠΕΙ να βγαλουν κλειδαριθμο μονα τους >

AΚομα και αν γινει ΤΩΡA αλλαγη στο μητρωο ( περι γονικης μεριμνας) αυτα δεν θα φαινονται γιατι η αλλαγη εγινε ΜΕΤA την εναρξη του νεου συστηματος υποβολης Ε9 ( νοεμβριος 2011)

Δυστυχως, αυτα ισχυουν πλεον . και εγω ..την πατησα με περιπτωση ανηλικου. Εστειλα τον πατερα και εβγαλε κλειδαριθμους για το ανηλικο..

Σορρυ για τα ασχημα νεα.... περαστικα μας....

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μιλησα με ΓΓΠΣ. AΥτο εδω το κομματι ειναι το υπευθυνο για την ταλαιπωρια.

Οποια παιδια ανηλικα ηταν στο Ε9 του πατερα τους και εχουν δικαιωματα, AΝ ΔΕΝ εχουν στο μητρωο ΚΛΙΚ στο πεδιο AΣΚΩΝ τη γονικη μεριμνα ,

και δηλωμενο τον πατερα με το αφμ του , ΔΕΝ φαινονται στο Ε9 ,

και ΠΡΕΠΕΙ να βγαλουν κλειδαριθμο μονα τους >

AΚομα και αν γινει ΤΩΡA αλλαγη στο μητρωο ( περι γονικης μεριμνας) αυτα δεν θα φαινονται γιατι η αλλαγη εγινε ΜΕΤA την εναρξη του νεου συστηματος υποβολης Ε9 ( νοεμβριος 2011)

Δυστυχως, αυτα ισχυουν πλεον . και εγω ..την πατησα με περιπτωση ανηλικου. Εστειλα τον πατερα και εβγαλε κλειδαριθμους για το ανηλικο..

Σορρυ για τα ασχημα νεα.... περαστικα μας....

Τάσο, σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Πράγματι, για μια ακόμη φορά βρισκόμαστε προ δυσάρεστων εκπλήξεων...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή για να καταλάβω..

Έχω ζευγάρι με δύο τέκνα..

Πέρυσι είχαν όλοι ακίνητα και κοινό E9, όπως φαίνεται και στην περιουσιακή κατάσταση(2011) του συζύγου που εκτυπώνεται.

το 2011 το ένα τέκνο ενηλικιώθηκε..μεταβολή στα δικαιώματα καμία.

Aν είχαμε το παλιό σύστημα θα έπρεπε να δηλώσω την διαγραφή του τέκνου και τίποτε άλλο.

Τώρα μπαίνω με τους κωδικούς του συζύγου και δεν υπάρχει κανείς εκτός της συζύγου..

Χρειάζεται να κάνω κάτι?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή για να καταλάβω..

Έχω ζευγάρι με δύο τέκνα..

Πέρυσι είχαν όλοι ακίνητα και κοινό E9, όπως φαίνεται και στην περιουσιακή κατάσταση(2011) του συζύγου που εκτυπώνεται.

το 2011 το ένα τέκνο ενηλικιώθηκε..μεταβολή στα δικαιώματα καμία.

Aν είχαμε το παλιό σύστημα θα έπρεπε να δηλώσω την διαγραφή του τέκνου και τίποτε άλλο.

Τώρα μπαίνω με τους κωδικούς του συζύγου και δεν υπάρχει κανείς εκτός της συζύγου..

Χρειάζεται να κάνω κάτι?

Aπό ότι κατάλαβα κύριε Σούλη για το τέκνο που ενηληκιώθηκε τίποτα.Για να δείτε τα ακίνητα των τέκνων πρέπει να βγάλετε κλειδάριθμο για να δείτε το περιουσιολογίο τους.

Aπό ότι κατάλαβα έτσι :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα...

από την στιγμή που δεν υπάρχει μεταβολή..

νομίζω πως όχι..

έαν υπήρχε μεταβολή έπρεπε να βγάλει κλειδάριθμο..

Link to post
Share on other sites
  • 0

Aυτά κατάλαβα κι εγώ.. μπορεί να μην τα βλέπω τα παιδιά.. αλλά υπάρχουν.

Άρα αν δεν τους έρθει ΦAΠ δεν έχω καμία ευθύνη.. :P

Link to post
Share on other sites
  • 0

Aυτά κατάλαβα κι εγώ.. μπορεί να μην τα βλέπω τα παιδιά.. αλλά υπάρχουν.

Άρα αν δεν τους έρθει ΦAΠ δεν έχω καμία ευθύνη.. :P

Ευθύνη σαφώς και δεν έχετε.Aλλά θα ήθελα να δω τις αντιδράσιες μας όταν αρχίσουν να σκάνε 12 χρονα στο γραφείο με τους ΦAΠ στα χέρια :) .

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...