Jump to content
Sign in to follow this  
Yiannis1908

ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

Recommended Posts

Είμαι υπάλληλος σε λογιστικό γραφείο με νομική μορφή εταιρεία και εργάζομαι ως βοηθός λογιστή.Ο εργοδότης μου έχει αναθέσει την επίβλεψη κάποιων πελατών του γραφείου όσων αφορά την ενημέρωση των βιβλίων, την υποβολή των Φ.Π.Α.,την υποβολη των φορολογικών δηλώσεων και ότι άλλο μπορεί να χρειάζεται ο πελάτης. Μέχρι τώρα ότι υπογραφή ήθελαν τα νομικά πρόσωπα(που έχουν πάρει κλειδάριθμο) και τα Ε3 φυσικών και νομικών προσώπων την έβαζε εκέινος σαν λογιστής του γραφείου.Μια μέρα μου ανέφερε ότι θέλει να υπογράφω εγώ στο TAXIS, ως εξουσιοδοτημένος υπάλληλος λογιστικου γραφείου, για τους πελάτες που μου έχει αναθέσει . Του ανέφερα ότι θα το σκεφτώ και θα του απαντήσω. Να σημειώσω ότι τις <<αποφάσεις>> για τους πελάτες τις παίρνει εκείνος μαζί με τους πελάτες σε όλα τα ζητήματα,οι περισσότεροι μπορουν να καταλάβουν τι εννοώ.Αν δεν υπογράψω υπάρχει κίνδυνος να χάσω τη δουλειά μου. Αν υπογράψω τι ευθύνη θα έχω αν θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο ενός πελάτη εφ' όσον εμένα δε μου πέφτει λόγος στις αποφάσεις για τον πελάτη και τι κυρώσεις θα έχω γενικότερα; Μπορεί να καταφερθεί ο πελάτης εναντίον μου και όχι κατά του λογιστικού γραφείου όταν φαίνεται η δική μου υπογραφή;

Όλα αυτά που σκέφτεσαι, παίζουν...

Βάλε και πιθανό δόλο του λογιστή, να ξεφορτώσει ευθύνες σε περίπτωση που κάτι στραβώσει...

Άσε που παίζει κάποια στιγμή να κάνει καμιά διασταύρωση η εφορία και να σου ζητά απυ για την υποβολή των δηλώσεων.......

Πως θα καλυφθείς τότε..??? Ή θα σου πληρώσει τα πρόστιμα..???

Υγ: Έναρξη έχεις κάνει..?? Αλλιώς, τι κωδικούς εννοείς ότι έχεις για υποβολή τρίτων..???

Όχι δεν έχω κάνει έναρξη,υπάλληλος είμαι με σύμβαση βοηθού λογιστή.Δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη στην εφορία μονο κωδικούς TAXIS και τον Α.Μ. της άδειας που σου δίνει το Οικονομικό Επιμελητήριο χρειάζεσαι για να μπορείς να υπογράφεις ως εξουσιοδοτημένος υπάλληλος λογιστικού γραφείου.Μπαίνει εκείνος με τους κωδικούς της εταιρείας του και στις εξουσιοδοτήσεις που έχει στο TAXIS επιλέγει <<εξουσιοδοτώ ως υπαλληλο λογιστικου γραφείου>>,εφόσον έχεις άδεια λογιστή θα χτυπήσει τον ΑΦΜ σου και θα σου κάνει εξουσιοδότηση.Μετά εγώ θα μπαίνω με τους κωδικούς μου ως εξουσιοδοτημένος υπαλληλος λογιστικού γραφείου και θα υποβάλλω οτιδηποτε χρειαστεί για τους πελάτες του γραφείου.Απο εκεί και πέρα αν γίνει κάτι εγώ πως καλύπτομαι και δεν κινδυνεύω ή με αφαίρεση της αδείας ή με δικαστήρια από τον πελάτη ή δεν ξέρω και γω τι άλλο μπορεί να γίνει, ενώ είμαι απλά καταχωρητής των στοιχείων που μου δίνουν σε συνεννόηση με τον εργοδότη.Οι ευθύνες μου ποιές είναι στην περίπτωση που υπογράψω;

Αγαπητε συναδελφε καλησπερα

Εαν εχεις την εμπειρια να χειριστεις φορολογικα και λογιστικα τους πελατες του γραφειου , τοτε ολες οι αποφασεις σχετικα με τους πελατες πρεπει να παιρνονται απο εσενα , παντα με την συμφωνη γνωμη του Διευθυντη σου . Προσωπικη μου γνωμη , αν το αφεντικο σου θελει να σε "χτισει" σαν συνεργατη του , θα πρεπει σιγα - σιγα να σου δινει αρμοδιοτητες , απο τον χειρισμο των πελατων μεχρι την υπογραφη των δηλωσεων τους . Νομιζω οτι πρεπει να κανεις τη συζητηση αυτη και μετα να αποφασισεις αν θα υπογραφεις η οχι .

Αγαπητε συναδελφε καλησπερα

Εαν εχεις την εμπειρια να χειριστεις φορολογικα και λογιστικα τους πελατες του γραφειου , τοτε ολες οι αποφασεις σχετικα με τους πελατες πρεπει να παιρνονται απο εσενα , παντα με την συμφωνη γνωμη του Διευθυντη σου . Προσωπικη μου γνωμη , αν το αφεντικο σου θελει να σε "χτισει" σαν συνεργατη του , θα πρεπει σιγα - σιγα να σου δινει αρμοδιοτητες , απο τον χειρισμο των πελατων μεχρι την υπογραφη των δηλωσεων τους . Νομιζω οτι πρεπει να κανεις τη συζητηση αυτη και μετα να αποφασισεις αν θα υπογραφεις η οχι .

Όλες οι αποφάσεις που παίρνονται για τους πελάτες είναι από τον εργοδότη μου.Σε αυτόν αναθέτουν οι πελάτες την τήρηση κτλ.Αυτός αναθέτει σε μένα τη <<βρομοδουλειά>> και αποφασίζει αν υπάρξει πρόβλημα τι πρέπει να γίνει.Δεν ορίζω εγώ πως θα αντιμετωπιστούν τα προβλήματα,όχι γιατί δεν θέλω ή γιατί δεν ξέρω αλλά γιατί δεν μου έχει δώσει αυτό το δικαίωμα.Αυτό συμβαίνει με όλους τους πελάτες στο γραφείο που βρίσκομαι και το ίδιο αντμετωπίζουν όλοι οι συνάδελφοι μου που βρίσκονται μεσα στο γραφείο.Η ερώτηση που κάνω σε όποιον ξέρει είναι τι ευθύνη θα έχω αν υπογράφω για τους πελάτες του γραφείου εφόσον είμαι υπάλληλος εκεί και όχι συνεργάτης με μπλοκάκι κτλ;

Απο τη στιγμή που σαν υπάλληλος του γραφείου αναλαμβάνεις να παρακολουθείς κάποιους πελάτες

του γραφείου,τι πρόβλημα έχεις να υπογράφεις και να στέλνεις στο τάχις ?εκτός αν δεν είσαι σίγουρος

για αυτά που κάνεις η αν τα χρήματα που σου δίνει είναι λίγα,γιατί διαφορετικά αν κάποιος κάνει μιά

εργασία και θέλει να αμείβεται ,πρέπει αυτό που κάνει να είναι σωστό ,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καλησπέρα

Τι εννοείτε "μου ανέφερε ότι θέλει να υπογράφω εγώ στο TAXIS";

Εσείς, ως εξουσιοδοτημένος υπάλληλος του γραφείου, θα κάνετε την υποβολή των δηλώσεων μόνο;

Τις δηλώσεις ποιος θα τις υπογράφει; Εσείς ή εκείνος;

Απο τη στιγμή που σαν υπάλληλος του γραφείου αναλαμβάνεις να παρακολουθείς κάποιους πελάτες

του γραφείου,τι πρόβλημα έχεις να υπογράφεις και να στέλνεις στο τάχις ?εκτός αν δεν είσαι σίγουρος

για αυτά που κάνεις η αν τα χρήματα που σου δίνει είναι λίγα,γιατί διαφορετικά αν κάποιος κάνει μιά

εργασία και θέλει να αμείβεται ,πρέπει αυτό που κάνει να είναι σωστό ,οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι ότι για πελάτες του γραφείου που εγώ δεν αποφασίζω αλλά αποφασίζει ο εργοδότης, γιατί πρέπει να υπογράψω εγώ;Τα χρήματα που μου δίνει είναι λίγα και δεν πληρώνονται και οι παραπάνω ώρες που χρειάζεται να δουλέψω για να βγούν κάποιες εκκρεμότητες.Αν υποθέσουμε ότι εγώ θα υπογράψω τι ευθύνη θα έχω;

Σενάδελφε δεν θα το έκανα στην θέση , παρά μόνο εκεί που γνωρίζω οτι ειμαι εντάξει.

Δεν φοβάμαι ότι θα γίνει κάτι το τρελό και οτι θα μπώ και φυλακή, αλλά ρωτάω αν ξέρει κάποιος τι ευθύνη έχω αν υπογράψω για πελάτες του γραφείου ενώ είμαι υπάλληλος σε αυτό και αμείβομαι με μισθό από το γραφείο και όχι με βάση ποιούς πελάτες υπογράφω.

Καλησπέρα

Τι εννοείται "μου ανέφερε ότι θέλει να υπογράφω εγώ στο TAXIS";

Εσείς, ως εξουσιοδοτημένος υπάλληλος του γραφείου, θα κάνετε την υποβολή των δηλώσεων μόνο;

Τις δηλώσεις ποιος θα τις υπογράφει; Εσείς ή εκείνος;

Θέλει να υπογράφω στο TAXIS για τους πελάτες που μου έχει δώσει σαν εργοδότης να ενημερώνω τα βιβλία τους και να εκτελώ πάντα με την έγκρισή του ότι χρειάζεται(π.χ. Φ.Π.Α.,Εκκαθαριστική,Συγκεντρωτικές,Δηλώσεις κλπ)Τι ευθύνη θα έχω αν υπογράψω;

Το πρόβλημα είναι ότι για πελάτες του γραφείου που εγώ δεν αποφασίζω αλλά αποφασίζει ο εργοδότης, γιατί πρέπει να υπογράψω εγώ;Τα χρήματα που μου δίνει είναι λίγα και δεν πληρώνονται και οι παραπάνω ώρες που χρειάζεται να δουλέψω για να βγούν κάποιες εκκρεμότητες.Αν υποθέσουμε ότι εγώ θα υπογράψω τι ευθύνη θα έχω;

Σε τι αποφάσεις αναφέρεσαι?οι πελάτες, ρεαλιστικά ,είναι του γραφείου.τι απόφαση να πάρεις εσύ?

Σε τι αποφάσεις αναφέρεσαι?οι πελάτες, ρεαλιστικά ,είναι του γραφείου.τι απόφαση να πάρεις εσύ?

Ας πούμε πόσο πρέπει να κόψει κάποιος για να βγάλει συγκεκριμένα κέρδη ή τι απογραφή θα έχει;Γιατί να υπογράψω εγώ αν τα αποφασίζει ο εργοδότης αυτά;Ποιά είναι η ευθύνη η δική μου αν υπογράψω;(όταν λέω υπογραφή εννοώ ότι π.χ. υπάρχει ο δικός μου Α.Μ.αδείας στο Ε3 το οποίο όμως για να το στέιλω εγώ με έχει εξουσιοδοτήσει στο TAXIS σαν υπάλληλο γραφείου και μπαίνω εγώ με τους κωδικούς μου και το στέλνω)Έχω ευθύνη εγώ ή το λογιστικό γραφείο ή υπάρχει συνυπευθυνότητα;

Ας πούμε πόσο πρέπει να κόψει κάποιος για να βγάλει συγκεκριμένα κέρδη ή τι απογραφή θα έχει;Γιατί να υπογράψω εγώ αν τα αποφασίζει ο εργοδότης αυτά;Ποιά είναι η ευθύνη η δική μου αν υπογράψω;(όταν λέω υπογραφή εννοώ ότι π.χ. υπάρχει ο δικός μου Α.Μ.αδείας στο Ε3 το οποίο όμως για να το στέιλω εγώ με έχει εξουσιοδοτήσει στο TAXIS σαν υπάλληλο γραφείου και μπαίνω εγώ με τους κωδικούς μου και το στέλνω)Έχω ευθύνη εγώ ή το λογιστικό γραφείο ή υπάρχει συνυπευθυνότητα;

Δεν κατάλαβες καλά ,εσύ θα πείς τι θα κόψει ο καθένας?η τι απογραφή θα έχει κλπ?εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να περνάμε οτι

μας φέρνουν ,αυτό που γράφεις είναι παραποίηση αποτελεσμάτων και της οικονομικής κατάστασης της επιχείρησης,η αν τα

κάνουμε δεν τα λέμε και μάλιστα δημόσια,γιατί τότε θα έχουμε πρόβλημα με την πρώτη στραβή.

Αν αυτά που κάνεις είναι οκ με αυτά που σου φέρνουν ,δεν έχεις πρόβλημα,βάστα την δουλειά σου και ζήτα κάνα φράγκο παραπάνω

επειδή δεν βγαίνεις ,λόγω ακρίβειας και οχι εξ αυτού του γεγονότος.

Δεν κατάλαβες καλά ,εσύ θα πείς τι θα κόψει ο καθένας?η τι απογραφή θα έχει κλπ?εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να περνάμε οτι

μας φέρνουν ,αυτό που γράφεις είναι παραποίηση αποτελεσμάτων και της οικονομικής κατάστασης της επιχείρησης,η αν τα

κάνουμε δεν τα λέμε και μάλιστα δημόσια,γιατί τότε θα έχουμε πρόβλημα με την πρώτη στραβή.

Αν αυτά που κάνεις είναι οκ με αυτά που σου φέρνουν ,δεν έχεις πρόβλημα,βάστα την δουλειά σου και ζήτα κάνα φράγκο παραπάνω

επειδή δεν βγαίνεις ,λόγω ακρίβειας και οχι εξ αυτού του γεγονότος.

ΟΚ σε όλα αυτά εγώ αν υπογράψω έχω εγώ την ευθύνη των οικονομικών στοιχείων της επιχείρησης ή το γραφείο;

ΟΚ σε όλα αυτά εγώ αν υπογράψω έχω εγώ την ευθύνη των οικονομικών στοιχείων της επιχείρησης ή το γραφείο;

Ρε αρχηγέ μου ,γιατί αυτή η εμμονή με την ευθύνη,πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, αλλιώς δεν προχωράς.

ΔΥστυχως φιλε μου , οι καιροι εχουν αλλαξει . Ευτυχως ή δυστυχως πρεπει να αλλαξουμε και εμεις . Εγω προσωπικα το βλεπω σαν ευκαιρια να ξεκαθαρισει η ηρα απο το σταρι . Οι καιροι οπου , οι καθε λογης ηλιθιοι εργοδοτες παραποιουσαν την απογραφη , για να αλλαξουν το αποτελεσμα κατα το δοκουν , και δεν καταλαβαιναν οτι αυτο θα εχει αντικτυπο στις επομενες χρησεις , περασαν ανεπιστρεπτι . Θα επιζησουν αυτοι που ειναι καλοι επαγγελματιες και σωστοι στις υποχρεωσεις τους . Αν εμεις σαν λογιστες δεν το αποδεχτουμε αυτο , τοτε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας . Να μην ξεχναμε βεβαια οτι η συνυπευθυνοτητα ειναι ενα νομοθετημενο γεγονος , που θα πρεπει να μας κανει να σκεφτομαστε δυο φορες αν θα συναινεσουμε βαζοντας το κεφαλι μας στη γκιλοτινα .

Επειδή σε βλέπω να παθαίνεις το εγκεφαλικό με αυτή την ευθύνη......

Για την ώρα, θεσπισμένη ευθύνη έχει ο λογιστής. Όχι ο βοηθός, ο οποίος τελεί υπό την επίβλεψη και την καθοδήγησή του.

Από κει και πέρα, όλα τα υπόλοιπα είναι ρευστά.....

Τι εννοώ...

Αν είναι μια χρεωστική δήλωση φπα, δεν έχει χρήματα να πληρώσει ο πελάτης κ σου πει να στείλεις μηδενική για να μην έχει πρόβλημα στη θεώρηση, είναι από μόνη της μια μπερδεμένη κατάσταση....

Σε περίπτωση ελέγχου, ο ένας θα ρίχνει το μπαλάκι στον άλλο... Ο επιχειρηματίας στο λογιστή και το βοηθό του, ο λογιστής στον επιχειρηματία και στο βοηθό, ο βοηθός στους άλλους δύο....

Τυπικά, βάσει νόμου δλδ, θεωρώ ότι είσαι καλυμμένος... Από κει και πέρα όμως, κάποια πιθανή κίνηση εναντίον σου από το λογιστή θα έχει ένα βασικό πρόσθετο στοιχείο, την απόδειξη ότι εσύ έκανες την υποβολή.

Συμπερασματικά, θα έλεγα:

1. δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα να μην κάνεις χρήση των κωδικών σου, ως εξουσιοδοτημένος του λογιστικού γραφείου

2. όπου βλέπεις λάκκο στη φάβα, στέλνε με τους κωδικούς του λογιστή

3. ευκαιρία να γίνεις ακόμα πιο τυπικός, ζητώντας ανάλογα χαρτιά για τεκμηρίωση αυτών που στέλνεις.

..........

2. όπου βλέπεις λάκκο στη φάβα, στέλνε με τους κωδικούς του λογιστή

.........

αν κατάλαβα καλά η επιχείρηση (ΝΠ) εξουσιοδοτεί λογιστικό γραφείο (ΝΠ) και το λογιστικό γραφείο εξουσιοδοτεί εκπρόσωπο υπάλληλό του.

Αρα για να στείλει με τους κωδικούς του λογιστή (ως εκπροσώπου του λογιστικού γραφείου) θα πρέπει να χρησιμοποιεί τους κωδικούς του γραφείου για να αλλάζει την εξουσιοδότηση. Οπότε δεν γίνεται.

Επίσης αν θυμάμαι καλά το λογιστικό γραφείο ως Ν.Π. μπορεί να εξουσιοδοτήσει μόνο έναν εκπρόσωπο. Οπότε δεν μπορεί να μοιράσει τους πελάτες του στους υπαλλήλους δίνοντας εξουσιοδοτήσεις σε περισσότερους από έναν.

Το σενάριο επομένως που περιγράφει ο συνάδελφος, βάσει του οποίου με τους δικούς του κωδικούς ως εκπρόσωπος του γραφείου, θα στέλνει τις δηλώσεις μόνο των πελατών του γραφείου που έχει αναλάβει νομίζω δεν περπατάει.

Εκτός αν αλλάξει τις εξουσιοδοτήσεις των πελατών και ορίσει εκπρόσωπό του τον υπάλληλο του γραφείου. Κι αυτό όμως δεν περπατάει γιατί δεν μπορεί κάποιος να είναι εκπρόσωπος περισσότερων Ν.Π. από μιά.

Αρα το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να ορίσουν οι εταιρείες λογιστή τον συνάδελφο αφού βέβαια κάνει έναρξη ως λογιστής.

Όλο το σενάριο δείχνει να μην περιγράφεται σωστά. Κάτι δεν μου κολλάει.

ΥΓ: Το θέμα του μαγειρέματος της απογραφής και των αποτελεσμάτων δεν νομίζω ότι χρειάζεται συζήτηση

Εκτός αν αλλάξει τις εξουσιοδοτήσεις των πελατών και ορίσει εκπρόσωπό του τον υπάλληλο του γραφείου. Κι αυτό όμως δεν περπατάει γιατί δεν μπορεί κάποιος να είναι εκπρόσωπος περισσότερων Ν.Π. από μιά.

Αυτό δεν ισχύει.

Μπορεί κάποιος να είναι εκπρόσωπος πολλών Ν.Π.

Αυτό δεν ισχύει.

Μπορεί κάποιος να είναι εκπρόσωπος πολλών Ν.Π.

άρα λάθος νόμιζα

άρα λάθος νόμιζα

Πέρα από την εκπροσώπηση στο ΝΠ υπάρχει και επιλογή στο TAXIS ώστε να προστεθεί Λογιστής λογιστικού γραφείου, με ένα search στο google θα βρείς και απάντηση από το gsis στο πως να το κάνεις αυτό.