Προς το περιεχόμενο

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΥΠΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με Δημοτική Επιχείρηση που από 01/10/2011 βρίσκεται σε εκκαθάριση, ποιες είναι οι υποχρεώσεις της σε υποβολή δηλώσεων εισοδήματος.

Έχω καταθέσει δήλωση εισοδήματος για 01/01/2011 - 30/9/2011.

Όταν πήγα στην ΔΟΥ για υποβολή προσωρινής δήλωσης για το χρονικό διάστημα 01/10/2011 - 30/9/2012 μου είπαν ότι έπρεπε να υποβάλω δήλωση για 1/10/11 έως 31/12/2011

και αν δεν τελειώσει η εκκαθάριση μέσα στο 2012 να υποβάλω προσωρινή για 01/01 - 31/12/2012.

Ποιος έχει δίκαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να υποβληθεί προσωρινή δήλωση για το διάστημα 1/10/2011-30/9/2012, μέσα σε ένα μήνα από τη λήξη του έτους.

Πες στον υπάλληλο της ΔΟΥ να διαβάσει την περ. γ της παρ. 2 του άρθρου 107 του ΚΦΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση

Όταν της είπα ότι ο ορκωτός λογιστής που ανέλαβε την εκκαθάριση επιμένει για 1/10/11 - 30/9/2012 μου διάβασε το άρθρο 107 και "μετάφρασε" το πέραν του έτους ως πέραν του 2011 και όχι σαν πέραν των 12 μηνών από την έναρξη της εκκαθάρισης.

Το πρόβλημά μου είναι ότι η συγκεκριμένη υπάλληλος είναι η προϊσταμένη της φορολογίας εισοδήματος και δεν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιον "ειδικότερο".

Καμιά ιδέα πως να την αντιμετωπίσω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση

Όταν της είπα ότι ο ορκωτός λογιστής που ανέλαβε την εκκαθάριση επιμένει για 1/10/11 - 30/9/2012 μου διάβασε το άρθρο 107 και "μετάφρασε" το πέραν του έτους ως πέραν του 2011 και όχι σαν πέραν των 12 μηνών από την έναρξη της εκκαθάρισης.

Το πρόβλημά μου είναι ότι η συγκεκριμένη υπάλληλος είναι η προϊσταμένη της φορολογίας εισοδήματος και δεν μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιον "ειδικότερο".

Καμιά ιδέα πως να την αντιμετωπίσω;

Ευχαριστώ.

Προφανώς είναι χαμένη στη μετάφραση. Πέραν της προϊσταμένης, υπάρχει και ο έφορος που μπορείς να απευθυνθείς. Επίσης υπάρχει και το υπουργείο. Επίσης μπορείς να της απευθύνεις και γραπτό ερώτημα όπου εκεί θα το σκεφτεί καλύτερα πριν σου απαντήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γ) Από τα ημεδαπά νομικά πρόσωπα που έχουν τεθεί υπό εκκαθάριση, μέσα σε ένα (1) μήνα από τη λήξη της εκκαθάρισης για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν κατά την περίοδο αυτή. Σε περίπτωση παράτασης της εκκαθάρισης πέραν του έτους υποβάλλεται προσωρινή δήλωση για τα εισοδήματα κάθε έτους μέσα σε ένα (1) μήνα από τη λήξη του, επιφυλασσομένης της υποβολής οριστικής δήλωσης συγχρόνως με τη λήξη της εκκαθάρισης.

Για αυτό το "κάθε έτους" υπάρχει η διαφωνία μεταξύ μας,

1. τέλος κάθε χρονιάς

ή

2. κάθε 12 μήνες από την έναρξη εκκαθάρισης (στην περίπτωσή μου 01/10/11 - 30/9/12)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

γ) Από τα ημεδαπά νομικά πρόσωπα που έχουν τεθεί υπό εκκαθάριση, μέσα σε ένα (1) μήνα από τη λήξη της εκκαθάρισης για τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν κατά την περίοδο αυτή. Σε περίπτωση παράτασης της εκκαθάρισης πέραν του έτους υποβάλλεται προσωρινή δήλωση για τα εισοδήματα κάθε έτους μέσα σε ένα (1) μήνα από τη λήξη του, επιφυλασσομένης της υποβολής οριστικής δήλωσης συγχρόνως με τη λήξη της εκκαθάρισης.

Για αυτό το "κάθε έτους" υπάρχει η διαφωνία μεταξύ μας,

1. τέλος κάθε χρονιάς

ή

2. κάθε 12 μήνες από την έναρξη εκκαθάρισης (στην περίπτωσή μου 01/10/11 - 30/9/12)

Ευχαριστώ

http://www.taxheaven...showtopic=32291

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καταλαβαίνω τη διαφωνία, για μένα είναι σαφές ότι ισχύει το 2. Το έχω μάλιστα εφαρμόσει σε δεκάδες περιπτώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

4. Η διαχειριστική περίοδος των νομικών προσώπων που τίθενται σε εκκαθάριση, για οποιοδήποτε λόγο, αρχίζει από την ημερομηνία έναρξης της εκκαθάρισης και λήγει με την ολοκλήρωσή της.

ΑΡΘΡΟ 26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...