Jump to content
  • 0

ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ


anodos
 Share

Question

25 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Μία ερώτηση για ασφάλιση συγγενικού προσώπου. Απο το ΙΚΑ δέν δίνουνε βιβλίο Νεοπροσλαμβανομένου προσωπικού σε περίπτωση που ο πρώτος προσληφθέντας είναι συγγενικό πρόσωπο Α' Βαθμού; (μητέρα).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Noμίζω δεν υπάρχει υποχρέωση αναγραφής του συγγενικού προσώπου (α' & β΄βαθμού) στο πορτοκαλί βιβλίο κι αυτό είναι λογικό επειδή η ασφάλιση του συγγενικού προσώπου (α' βαθμού) ναι μεν είναι υποχρεωτική, αλλά όχι αυτοδίκαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Nαι επειδή πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας που ρυθμιζεται από το εργατικό δίκαιο.

συμπερασμα σου ειναι

δεν υπαρχει καποιος νομος η εγκυκλιος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

συμπερασμα σου ειναι

δεν υπαρχει καποιος νομος η εγκυκλιος ?

Συμπέρασμα μου είναι.

Από τη στιγμή που πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, τότε έχει λόγο και η επιθεώρηση εργασίας κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Συμπέρασμα μου είναι.

Από τη στιγμή που πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, τότε έχει λόγο και η επιθεώρηση εργασίας κατά την ταπεινή μου γνώμη.

για την προσληψη και αποχωρηση και απολυση δεν ισχυει το εργατικο δικαιο ?

(προσληψη οαεδ και την αποχωρηση οαεδ )

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εγώ όμως που χρειάζομαι το βιβλίο για ένταξη σε επιδοτούμενο πρόγραμμα για μια επιχείρηση δεν μπορώ να το ζητήσω;

Μπορείτε. Μπορεί να μην έχετε την υποχρέωση να αναγράψετε το συγγενικό πρόσωπο,

αλλά αυτό δεν σας εμποδίζει να το αναγράψετε.

Εχω μια απορία όμως. Το επιδοτούμενο πρόγραμμα περιλαμβάνει και συγγενικά πρόσωπα?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

για την προσληψη και αποχωρηση και απολυση δεν ισχυει το εργατικο δικαιο ?

(προσληψη οαεδ και την αποχωρηση οαεδ )

Βεβαίως και ισχύει. Αλλά εδώ τίθεται ένα νέο θέμα λόγω της υποχρέωσης των εισφορών υπέρ ΟΑΕΔ, ΟΕΚ και Εργατικής Εστίας (Νόμος 4075/12 άρθρο 1)

Λογικά, τα συγγενικά πρόσωπα θα πρέπει να δικαιούνται και τις ανάλογες παροχές από τους παραπάνω οργανισμούς, έτσι δεν είναι?

Αυτό όμως είναι νομικό θέμα προς συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Είμαι 99% με το Τζαβέλα.... :)

Το 1% επειδή είμαι εκτός και δεν έχω τα βιβλία από κοντά....

Η απασχόληση συγγενών δεν θεωρείται ως απασχόληση μισθωτών, αλλά ως συνδρομή στις οικογενειακές υποχρεώσεις (βάσει ΑΚ).. βέβαια, δικαστήρια έχουν κρίνει και διαφορετικά, τέλος πάντων...

Για αυτό το λόγο λοιπόν δεν είναι αυτοδίκαιη η ασφάλισή τους και δεν γράφονται στο πορτοκαλί.

Για αυτό το λόγο δεν γίνονται κρατήσεις των συνεισπραττόμενων.

Για αυτό το λόγο δεν μπαίνουν στο ταμείο ανεργίας.

Για αυτό το λόγο δεν καταθέτουμε στον ΟΑΕΔ ούτε πρόσληψη, ούτε αποχώρηση, αλλά γνωστοποιούμε στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Είμαι 99% με το Τζαβέλα.... :)

Το 1% επειδή είμαι εκτός και δεν έχω τα βιβλία από κοντά....

Η απασχόληση συγγενών δεν θεωρείται ως απασχόληση μισθωτών, αλλά ως συνδρομή στις οικογενειακές υποχρεώσεις (βάσει ΑΚ).. βέβαια, δικαστήρια έχουν κρίνει και διαφορετικά, τέλος πάντων...

Για αυτό το λόγο λοιπόν δεν είναι αυτοδίκαιη η ασφάλισή τους και δεν γράφονται στο πορτοκαλί.

Για αυτό το λόγο δεν γίνονται κρατήσεις των συνεισπραττόμενων.

Για αυτό το λόγο δεν μπαίνουν στο ταμείο ανεργίας.

Για αυτό το λόγο δεν καταθέτουμε στον ΟΑΕΔ ούτε πρόσληψη, ούτε αποχώρηση, αλλά γνωστοποιούμε στο ΙΚΑ.

Όλα αυτά μπορεί να είναι σωστά, αλλά ... τελούν "υπό αίρεση" ... :P

Καλημέραααααααααααααα στην όμορφη Κρήτη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πρόκειται για το εθνικό αποθεματικό απροβλέπτων και επιδοτεί με 15.000 ευρώ επιχειρήσεις για την πρόσληψη ενός ατόμου με δέσμευση για έναν χρόνο. Μπορούν να προσληφθούν και συγγενικά άτομα οποιουδήποτε βαθμού...Επίσης το οτι δέν υπάρχει υποχρέωση τήρησης, δεν σημαίνει πως κατα βούλησην μπορώ να αναγράψω το πρόσωπο αυτό στο πορτοκαλί..;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Γεννιούνται ερωτήματα γι΄ αυτό και θα ήθελα να δω το μέρος του Αστικού Κώδικα όπου αναφέρεται αυτό.

Κατ΄ αρχήν έχουμε δύο διαφορετικά πράγματα: α)Την απασχόληση του συγγενικού προσώπου και β) την ασφάλιση του.

Αν η απασχόληση του συγγενικού προσώπου δεν θεωρείται απασχόληση μισθωτού, τότε λογικά δεν υπάρχει υποχρέωση για τεχνικό ασφαλείας, αλλά ούτε και για δώρα εορτών και επίδομα αδείας, σωστά?

Επίσης δεν προβλέπονται οι παροχές από ΟΑΕΔ (επίδομα ανεργίας και οι παροχές από ΟΕΚ και Εργατική Εστία) κτλ.

Τότε όμως γιατί υπάρχει η υποχρέωση για τις αντίστοιχες εισφορές τους?

Και βάση ποιου δικαίου, αν όχι του εργατικού, θα μπορέσει ένα συγγενικό πρόσωπο να αξιώσει την αμοιβή του αν έχει γίνει τέτοια συμφωνία

μεταξύ των προσώπων αυτών?

Παραθέτω το άρθρο 1 του Ν.4075/2012

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α'

ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Άρθρο 1

Υπαγωγή στους κλάδους και λογαριασμούς του Ο.Α.Ε.Δ.

1. Στο τέλος του άρθρου τέταρτου του ν. 1305/1982 (Α' 146), όπως προστέθηκε στην παρ. 3 του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951 (Α' 179) και τροποποιήθηκε με την παρ. 3 του άρθρου 1 του ν. 1759/1988 (Α' 50), προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Τα παραπάνω πρόσωπα υπάγονται και στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του Ο.Α.Ε.Δ., του Ο.Ε.Κ. και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας.»

2. Στο τέλος της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 1759/1988 (Α' 50), όπως προστέθηκε στο τέλος του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951 (Α'179), προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Τα παραπάνω πρόσωπα υπάγονται και στην ασφάλιση όλων των κλάδων και λογαριασμών του Ο.Α.Ε.Δ., του Ο.Ε.Κ. και του Οργανισμού Εργατικής Εστίας.»

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επίσης το οτι δέν υπάρχει υποχρέωση τήρησης, δεν σημαίνει πως κατα βούλησην μπορώ να αναγράψω το πρόσωπο αυτό στο πορτοκαλί..;

Από τη στιγμή που δεν απαγορεύεται, γιατί όχι?

Εχω αναγράψει στο παρελθόν και συγγενικό πρόσωπο και ασκούμενο ΤΕΙ και δεν προέκυψε ποτέ κάποιο πρόβλημα σε έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Από τη στιγμή που δεν απαγορεύεται, γιατί όχι?

Εχω αναγράψει στο παρελθόν και συγγενικό πρόσωπο και ασκούμενο ΤΕΙ και δεν προέκυψε ποτέ κάποιο πρόβλημα σε έλεγχο.

Αυτό είναι διαφορετικό...

Δεν μιλάμε αν μπορούμε να τους αναγράψουμε (ακόμα και να τους αναγράψουμε στο πορτοκαλί, δεν θα φας πρόστιμο)...

Αν δεν τους αναγράψουμε τι γίνεται..??

Link to comment
Share on other sites

  • 0

http://www.taxheaven...18

Δεν υπάρχει καν η υποχρέωση τήρησης.

Foul έκφρασης...

Αν δεν υποβάλλουμε πίνακα για αυτούς, τι γίνεται...???

Θεωρώ και πιστεύω τίποτα...

Αλλά θέλω να ρίξω κ μια ματιά στα βιβλία μου...

Επίσης, άρθρο ΑΚ από Δευτέρα, δεν το ξεχνώ (ελπίζω).......

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επανέρχομαι....

Αφού συμφωνήσω για άλλη μια φορά με το φίλο Μπάμπη, όντως, υπό περιπτώσεις, τα πάντα είναι πιθανά. Και εννοώ ότι δεν αποκλείεται δλδ να υπάρχει εξαρτημένη σχέση εργασίας μεταξύ συγγενών α+β βαθμού συγγενείας....

Ωστόσο, για τις δημόσιες υπηρεσίες, τα πράγματα είναι μάλλον ξεκάθαρα, καθώς υπάρχουν ρητές διατάξεις νόμων.

Έτσι, από τα άρθρα 1386-1389 του ΑΚ προκύπτει ότι κάθε σύζυγος υποχρεούται να βοηθά τον άλλο στην επαγγελματική, στη λοιπή προσωπική και στη κοινωνική του δραστηριότητα, συνεισφέροντας την προσωπική του εργασία, εκτός εάν αδυνατεί να εργασθεί. Ο σύζυγος που παρέχει τις βοηθητικές του αυτές υπηρεσίες, δεν δικαιούται ιδιαίτερης αμοιβής.

Για αυτό το λόγο άλλωστε έχει δικαίωμα στην οικογενειακή περιουσία σε περίπτωση διαζυγίου (αν δικαιούταν αμοιβής, τότε δεν θα είχε δικαίωμα στην οικογενειακή περιουσία)....

Σε αυτό το μοτίβο, το Εφ.Αθ. 274/1986 έκρινε ότι η εργασιακή αυτή σχέση μεταξύ των συζύγων υφίσταται ευθέως εκ του νόμου και συνεπώς δεν αποτελεί σύμβαση εξαρτημένης εργασίας.

Και για να μην νομίζεται ότι τα έγραψα εγώ, Καρατζάς Χρήστος, Οι εργασιακές σχέσεις μετά τις ρυθμίσεις των νέων εργατικών νόμων 2010, σελ. 151.

Αφού λοιπόν βάσει ΑΚ δεν αποτελεί σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, τότε δεν αναγγέλουμε τπτ στον ΟΑΕΔ, δεν κάνουμε σύμβαση εργασίας, δεν καταθέτουμε πίνακα κτλ κτλ...

Μόνο τα διαδικαστικά στο ΙΚΑ για την ασφάλιση, εάν και εφόσον....

Και εν αναμονή της διευκρινηστικής του ΙΚΑ για τις αλλαγές του 4075.......

Αυτά......

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Κεφ.Δ΄ - Σχέσεις των συζύγων από το γάμο ( άρθρα 1386-1437 )

1386

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1386.- ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΒΙΩΣΗ.

Ο γάμος παράγει για τους συζύγους αμοιβαία υποχρέωση για συμβίωση, εφόσον η σχετική αξίωση δεν αποτελεί κατάχρηση δικαιώματος.

1387

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1387.- ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΙΚΟΥ ΒΙΟΥ.

Οι σύζυγοι αποφασίζουν από κοινού για κάθε θέμα του συζυγι­κού βίου. Αν ο ένας από τους συζύγους βρίσκεται σε φυσική ή νομική αδυναμία, αποφασίζει μόνος του ο άλλος. Η ρύθμιση από τους συζύγους του κοινού τους βί­ου πρέπει να μην εμποδίζει την επαγγελματική και την υπόλοιπη δραστηριότητα του καθενός από αυ­τούς και να μην παραβιάζει τη σφαίρα της προσωπι­κότητάς τους.

1388

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1388.- ΕΠΩΝΥΜΟ ΤΩΝ ΣΥΖΥΓΩΝ.

Με το γάμο δεν μεταβάλλεται το επώνυμο των συζύγων, ως προς τις έννομες σχέσεις τους. Στις κοινωνικές σχέσεις ο κάθε σύζυγος μπορεί, εφόσον σ' αυτό συμφωνεί και ο άλλος, να χρησιμο­ποιεί το επώνυμο του τελευταίου ή να το προσθέτει στο δικό του. Με συμφωνία των συζύγων ο καθένας από αυτούς μπορεί να προσθέτει στο επώνυμο του το επώνυμο του άλλου. Η προσθήκη γίνεται με κοινή δήλωση ενώπιον του ληξιάρχου και ισχύει μέχρι να ανακληθεί ενώπιον του ληξιάρχου με κοινή δήλωση των συζύγων ή με μονομερή δήλωση οποιουδήποτε των συζύγων, η οποία κοινοποιείται στον άλλο σύζυγο. Αν ο γάμος λυθεί με δια­ζύγιο, η δήλωση θεωρείται ότι ανακλήθηκε. Αν ο γάμος λυθεί λόγω θανάτου, η προσθήκη εξακολουθεί να ισχύει, εκτός εάν ο επιζών σύζυγος συνάψει νέο γάμο ή προβεί σε ανακλητική δήλωση ενώπιον του ληξιάρχου.

1389

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1389.- ΚΟΙΝΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΠΑ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ­ΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ.

Οι σύζυγοι έχουν την υποχρέωση να συνεισφέρουν από κοινού, ο καθένας ανάλογα με τις δυνάμεις του, για την αντιμετώπιση των αναγκών της οικογένειας. Η συνεισφορά γίνεται με την προ­σωπική εργασία, τα εισοδήματά τους και την πε­ριουσία τους.

1390

ΑΣΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1390.

Στην υποχρέωση του προηγούμενου άρ­θρου περιλαμβάνονται ειδικότερα η αμοιβαία υπο­χρέωση των συζύγων για διατροφή τους, η κοινή υ­ποχρέωση για διατροφή των τέκνων τους και γενικά υποχρέωση για συμβολή τους στη λειτουργία του κοι­νού οίκου. Το μέτρο της υποχρέωσης προσδιορίζεται ανάλογα με τις συνθήκες της οικογενειακής ζωής και η εκπλήρωσή της γίνεται με τον τρόπο που επιβάλει η έγγαμη συμβίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εχω ένσταση.

Τα παραπάνω άρθρα (αυτό που υποκειμενικά καταλαβαίνω αφού δεν είμαι νομικός) αναφέρονται στο κεφάλαιο της ρύθμισης του συζυγικού βίου.

Πιο συγκεκριμένα, αναφέρεται στην υποχρέωση της συνεισφοράς των συζύγων για τις ανάγκες της οικογένειας.

Εμείς όμως αναφερόμαστε στην παροχή εργασίας σε εργοδότες με τους οποίους υπάρχει συγγένεια συζυγική

ή συγγένεια α΄ή β΄βαθμού.

Χαρακτηριστική η περιγραφή του Ν.1759/88 :

Αρθρο 1. 1. Στο τέλος του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951 (ΦΕΚ 179) όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε, προστίθεται διάταξη ως εξής: "Επίσης, υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του νόμου αυτού τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς πρώτου και δεύτερου βαθμού συγγένειας, εφ' όσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ασφάλισης.

Υποθέτω πως είναι το δικαστήριο αυτό που κρίνει τη σχέση αυτή εαν πρόκειται για οικογενειακή συνεισφορά ή για παροχή εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εχω ένσταση.

Τα παραπάνω άρθρα (αυτό που υποκειμενικά καταλαβαίνω αφού δεν είμαι νομικός) αναφέρονται στο κεφάλαιο της ρύθμισης του συζυγικού βίου.

Πιο συγκεκριμένα, αναφέρεται στην υποχρέωση της συνεισφοράς των συζύγων για τις ανάγκες της οικογένειας.

Εμείς όμως αναφερόμαστε στην παροχή εργασίας σε εργοδότες με τους οποίους υπάρχει συγγένεια συζυγική

ή συγγένεια α΄ή β΄βαθμού.

Χαρακτηριστική η περιγραφή του Ν.1759/88 :

Αρθρο 1. 1. Στο τέλος του άρθρου 2 του α.ν. 1846/1951 (ΦΕΚ 179) όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε, προστίθεται διάταξη ως εξής: "Επίσης, υπάγονται στην υποχρεωτική ασφάλιση του νόμου αυτού τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία εντός των ορίων της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς πρώτου και δεύτερου βαθμού συγγένειας, εφ' όσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ασφάλισης.

Υποθέτω πως είναι το δικαστήριο αυτό που κρίνει τη σχέση αυτή εαν πρόκειται για οικογενειακή συνεισφορά ή για παροχή εργασίας.

Και καλά κάνεις και έχεις ένσταση.. και για μένα το θέμα είναι μπερδεμένο, αλλά άμα είναι να φτάσουμε στα δικαστήρια, φέξε μου και γλίστρισα κοινώς....

Ωστόσο, η αναφορά στο νόμο δεν μου λέει κάτι, καθότι όπως γνωρίζεις φυσικά και είναι υποχρεωτική η ασφάλιση, όχι όμως και αυτοδίκαια... και εξακολουθώ να πιστεύω ότι για το ικα είναι ξεκάθαρα....

Αν θέλεις να ασφαλιστείς, το δηλώνεις πρώτα....

Τώρα, είναι άλλο θέμα αν ένας γιος προσφύγει στο δικαστήριο εναντίον του πατέρα του που δεν τον ασφάλιζε... άμα αποδείξει ότι υπήρχε εξαρτημένη εργασία, και όχι συνεισφορά του γιου στις οικογενειακές ανάγκες, πιστεύω ότι το ικα δεν έχει άλλη επιλογή παρά να τον ασφαλίσει αναδρομικά.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...