Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
spytout

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΕΠΕ,ΟΑΕΔ - ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Question

Υπέβαλα σήμερα αναγγελίες πρόσληψης και αποχώρησης.

Γενικά μου φάνηκε λιγότερο "τρομακτικό" σε σχέση με το τι σκέφτηκα όταν πρωτοείδα τα νέα έντυπα, καθώς η συμπλήρωση των περισσότερων πεδίων είναι προαιρετική.

Σχόλια για την αναγγελία πρόσληψης :

1) Ένα αντίτυπο παίρνει ο εργαζόμενος

2) Αναφέρεται υποχρεωτικά το ωράριο, οι αποδοχές και το διάλειμμα.

3) Η ώρα ανάληψης εργασίας μετά την ώρα υποβολής.

Σχόλια για αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης:

Αν και δεν είναι υποχρεωτικό το "ανέβασμα" του υπογεγραμμένου pdf, με χάζεψε το οτι στο τέλος της 2ης σελίδας κόβονται οι υπογραφές και πάμε σε τρίτη σελίδα απλά για "μισή" υπογραφή!!! Αλλάξτε το print setup ρε παιδιά...

Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα....

Recommended Posts

• 0

Μα τι λες? Που θα στηρίξουν το πρόστιμο εκπρόθεσμης όταν την έχουν παραλάβει εμπρόθεσμα?

Πάντως μπορείς να την στείλεις όποτε θέλεις (εμπρόθεσμα) .. βάζοντας τελευταία μέρα εργασίας την πραγματική και ημέρα καταγγελίας (υπογραφών) αυτή που σε βολεύει.. 

• 0

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΩΝ ΕΝΤΥΠΩΝ, ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΘΡΑΚΙΤΩΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ, ΟΤΑΝ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ, ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ, ΟΥΤΕ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΘΟΥΣ. ΣΤΟΥ ΝΟΥ ΜΑΣ ΠΛΕΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ. ΤΑ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΤΑΙ.

ΤΩΡΑ, ΕΦΟΣΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ SITE KAI ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΞΑΝΑ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ E-MAIL: [email protected].  ΥΠΕΒΑΛΛΕΤΕ ΤΟ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ, ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ "ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ¨", ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ.

• 0

ΕΡΩΤΗΣΗ

Πώς θα στείλω την απόλυση ενός Ανθρώπου που ΔΕΝ έχει Υπηκοότητα ΟΥΤΕ Εθνικότητα;

Ποιος είναι ρε Αλέκο, ο Τομ Χανκς στο Τέρμιναλ;

Γράψε "ανιθαγενής", γράψε Νεπάλ, γράψε Βολιβία, Βιετνάμ, no man's land  και στείλτο.

• 0

Μα τι λες? Που θα στηρίξουν το πρόστιμο εκπρόθεσμης όταν την έχουν παραλάβει εμπρόθεσμα?

Πάντως μπορείς να την στείλεις όποτε θέλεις (εμπρόθεσμα) .. βάζοντας τελευταία μέρα εργασίας την πραγματική και ημέρα καταγγελίας (υπογραφών) αυτή που σε βολεύει.. 

Ατιμούλη Τρικαλινέ...

• 0

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ, ΔΙΧΩΣ ΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ. ΔΗΛ.ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ(ΜΕ ΚΟΚΚΙΝΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ-ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΖΗΤΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΗ ΑΡΧΕΙΟΥ ΣΕ PDF. ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ? ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΑΙ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ, ΕΚΤΥΠΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΟΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΤΑ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ-ΝΟΜΙΜΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ, ΤΟ ΣΚΑΝΑΡΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ, ΞΑΝΑΜΠΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ. ΤΟ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑ ΕΚΤΥΠΩΝΕΤΑΙ, ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ, ΤΟ ΞΑΝΑΔΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ.  

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΜΕ ΟΔΗΓΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ ΔΕ ΒΡΗΚΑ. ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΜΕΣΩ E-MAIL KAI THΛΕΦΩΝΩΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ.

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΥΝΤΥΠΑ ΑΝΑΓΓΕΛΙΩΝ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ Ε4 ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟΣ ΩΡΑΡΙΟΥ, ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΑ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΑΡΧΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ Ε4, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ, ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΥΣ, ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΡΔΙΕΣ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΥΝΑΨΑ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ PDF ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΕΘΕΤΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΕΠΕ.

ΕΛΠΙΖΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ Ή ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ.

Kαλησπέρα σας, παρακαλώ αν μπορείς να μου πείς, υπέβαλα σήμερα Ε6 καταγγελία σύμβασης με την σειρά που αναφέρεις και αφού σκανάρησα την ηλεκτρονική με τις υπογραφές τους , έκανα την υποβολή. Οταν όμως εκτυπώνω την Ε6 με τον αριθμό πρωτοκόλου δεν φαίνονται οι υπογραφές που έχω στείλει με pdf, είναι σωστό ή κάτι δεν πάει καλά. Δηλαδή αυτή που εκτυπώνουμε και έχει τον αριθμό πρωτοκόλλου θα πρέπει να έχει τις υπογραφές ή όχι. Αν δεν σου κάνει κόπο απάντησε σε παρακαλώ γιατί αγχώθηκα ότι κάτι έχω κάνει λάθος. (συμπλήρωσα την Ε6 με τα πλήρη σοιχεία την αποθήκευσα, την εκτύπωσα, βάλανε τις υπογραφές εργοδότης και εργαζομένη,την σκανάρισα, υπέβαλα το σκαναρισμένο σε pdf,και τέλος έκανα οριστική υποβολή)Με αυτή την σειρά υπέβαλα την Ε6.Σ'ευχαριστώ πολύ.

ε

• 0

Kαλησπέρα σας, παρακαλώ αν μπορείς να μου πείς, υπέβαλα σήμερα Ε6 καταγγελία σύμβασης με την σειρά που αναφέρεις και αφού σκανάρησα την ηλεκτρονική με τις υπογραφές τους , έκανα την υποβολή. Οταν όμως εκτυπώνω την Ε6 με τον αριθμό πρωτοκόλου δεν φαίνονται οι υπογραφές που έχω στείλει με pdf, είναι σωστό ή κάτι δεν πάει καλά. Δηλαδή αυτή που εκτυπώνουμε και έχει τον αριθμό πρωτοκόλλου θα πρέπει να έχει τις υπογραφές ή όχι. Αν δεν σου κάνει κόπο απάντησε σε παρακαλώ γιατί αγχώθηκα ότι κάτι έχω κάνει λάθος. (συμπλήρωσα την Ε6 με τα πλήρη σοιχεία την αποθήκευσα, την εκτύπωσα, βάλανε τις υπογραφές εργοδότης και εργαζομένη,την σκανάρισα, υπέβαλα το σκαναρισμένο σε pdf,και τέλος έκανα οριστική υποβολή)Με αυτή την σειρά υπέβαλα την Ε6.Σ'ευχαριστώ πολύ.

ε

Σωστά το έκανες. Γι'αυτό υποβάλλεις συνημμένη την εκτυπωμένη φόρμα με τις υπογραφές. 

• 0

Αν και αργά σ'ευχαριστώ πολύ.Σήμερα άνοιξα το p/c έκανα διάλλειμα το Σαββατοκύριακο. Και πάλι σας ευχαριστώ.

• 0

Συγγνώμη για την άγνοια μου,αρχικά........

Επειδή σήμερα έκανα μια πρόσληψη και δεν είχα διαβάσει το συγκεκριμένο θέμα πρίν (Μέγα σφάλμα).

Επειδή είμαι σίγουρος πλέον,ότι ΕΓΩ και κατά συνέπεια  ο πελάτης μου είμαστε εμείς που έχουμε @@μήσει το Ελληνικό κράτος με τις παρανομίες μας.

Επειδή έδωσα όρκο στ'αποθαμένα μου ότι πλέον θα είμαι νόμιμος.

Επειδή σίγουρα , κάπου μου την έχουν στημένη,όλοι οι "τυπικοί" συνάδελφοι,να κάνω τη μαλ@@@κία για να μου τα χώσουν και να πούν ότι είμαι άσχετος και δε ξέρω να κάνω καλά τη "δουλειά μου".

Επειδή "δυστυχώς" δε ζώ στην Αθήνα και εδώ στη μη Συνοριακή Κέρκυρα κανείς πλέον σε καμμία υπηρεσία δε σηκώνει το [email protected]@@ng τηλέφωνο.

Για πολλά ακόμη "επειδή" που θα βαρεθείτε να διαβάζετε (και εγώ να γράφω). Απο που προκύπτουν τα περί υπογραφής???Γιατί όλη αυτή η "τελετουργία" της πρόσληψης????(Καταχώρησε,τύπωσε,ξανακαταχώρησε,σκανάρησε κ.τ.λ.) .Με βάση ποιές έγγραφες οδηγίες ???Με βάση ποια απόφαση????Επειδή όταν μπήκα και είδα "συννημένο αρχείο"  κατά την υποβολή ,μάλλον κάτι δε διάβασα καλά στις οδηγίες και δεν είδα τίποτε απο τα προγραφόμενα. Δεν παρατήρησα κάν ποιό αρχείο,πρέπει να συνυποβάλλω.Δεν είδα πουθενά να αναφέρει,ότι απαιτείται η "υπογραφή" κατά την υποβολή !!!!!!!!Πιθανόν να απαιτείται κατά την επίδοση στον οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο,αλλά πουθενά κατά την υποβολή...Επιπλέον χωρίς υπογραφή,πήρα αρ.πρωτοκόλλου και η αναγγελία μου δε "κόλλησε".

Για το λόγο αυτό ρωτώ, μήπως γίναμε τα κουνελάκια τους???????Μήπως φοβόμαστε πλέον και τον ίσκιο μας??????Μήπως είμαι μ@@κας και δε παρατήρησα κάτι ρε αδερφέ , στις οδηγίες συμπλήρωσης???

Δε ξέρω συνάδελφοι,γι'αυτό ρωτώ, για να μάθω!!!

• 0

Δεν είναι υποχρεωτική η υπογραφή στην πρόσληψη. Μόνο στην καταγγελία σύμβασης είναι υποχρεωτική η υποβολή σκαναρισμένου υπογεγραμένου εντύπου. Που το είδες αυτό?

• 0

Δεν είναι υποχρεωτική η υπογραφή στην πρόσληψη. Μόνο στην καταγγελία σύμβασης είναι υποχρεωτική η υποβολή σκαναρισμένου υπογεγραμένου εντύπου. Που το είδες αυτό?

Δεν είναι, αλλά καλό είναι να υπογράφει αυτό το χαρτί και ο εργαζόμενος. Ποτέ δεν ξέρεις...

• 0

ΕΡΩΤΗΣΗ

Αν κατάλαβα καλά

ΜΟΝΟ στην απόλυση

έχουμε υποχρέωση να στείλουμε .pdf με την υπογραφή του εργαζόμενου

Επίσης, στον πίνακα ωραρίου ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΆ στέλνουμε σε pdf το ωράριο.

Σωστά;

Υπάρχει σε άλλη περίπτωση υποχρέωση αποστολής pdf με υπογραφή;

• 0

ΕΡΩΤΗΣΗ

Αν κατάλαβα καλά

ΜΟΝΟ στην απόλυση

Σωστά;

Υποχρεωτικά  Όταν κάνεις τον πίνακα ωραρίου με  ρεπό ή με βάρδιες ή στην περίπτωση που δεν μπορείς να περιγράψεις το ωράριο στο σχετικό πεδίο

• 0

Για το εντυπο ε6 ειναι υποχρεωτικη η υπογραφη ενω για το ε7 δεν ειναι σωστα?Αν κανω λαθος να μου το πειτε.

• 0

Υποχρεωτικά  Όταν κάνεις τον πίνακα ωραρίου με  ρεπό ή με βάρδιες ή στην περίπτωση που δεν μπορείς να περιγράψεις το ωράριο στο σχετικό πεδίο

ΑΡΑ

(2) δύο υποχρεωτικά pdf μέχρι τώρα :

- στην απόλυση ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ

- στο Ωράριο όταν δεν μπορείς διαφορετικά να το περιγράφεις ΧΩΡΙΣ υπογραφή

ΟΚ;

• 0

ΕΡΩΤΗΣΗ

Αν κατάλαβα καλά

ΜΟΝΟ στην απόλυση

Σωστά;

Εγώ στέλνω και την οικειοθελή αποχώρηση με υπογραφή. Είναι και πάλι λάθος η αντιμετώπιση της οικειοθελούς αποχώρησης από τον ΟΑΕΔ. Είναι οξύμωρο να υποβάλλει ο εργοδότης την δήλωση βούλησης του αντισυμβαλλόμενου μέρους χωρίς την έγγραφη συναίνεση του τελευταίου. Αν δεν υπογράφει ο "οικειοθελώς αποχωρών" είναι σαν να αποφασίζει ο εργοδότης και όχι ο εργαζόμενος. Ακόμη κι αν δεν θέλεις να το στείλεις ηλεκτρονικά, προτείνω τουλάχιστον να έχεις το υποβληθέν έντυπο υπογεγραμμένο από τον εργαζόμενο που αποχωρεί.

• 0

Εγώ στέλνω και την οικειοθελή αποχώρηση με υπογραφή. Είναι και πάλι λάθος η αντιμετώπιση της οικειοθελούς αποχώρησης από τον ΟΑΕΔ. Είναι οξύμωρο να υποβάλλει ο εργοδότης την δήλωση βούλησης του αντισυμβαλλόμενου μέρους χωρίς την έγγραφη συναίνεση του τελευταίου. Αν δεν υπογράφει ο "οικειοθελώς αποχωρών" είναι σαν να αποφασίζει ο εργοδότης και όχι ο εργαζόμενος. Ακόμη κι αν δεν θέλεις να το στείλεις ηλεκτρονικά, προτείνω τουλάχιστον να έχεις το υποβληθέν έντυπο υπογεγραμμένο από τον εργαζόμενο που αποχωρεί.

Αυτό το κάνει ο ΟΑΕΔ νομίζω για τις περιπτώσεις  που εργαζόμενος  σηκωθεί και φύγει χωρίς να ενημερώσει πχ εξωτερικό και εμείς δεν μπορούμε να τον βρούμε

Οπότε προαιρετικά η υπογραφή

• 0

Αποχώρηση σημαίνει καταγγελία της σύμβασης από τον μισθωτό η οποία δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει εγγράφως . Το έντυπο της οικοιοθελούς αποχώρησης είναι μια μπούρδα των ηλιθίων για να μπορούν να βγάζουν στατιστικά και φυσικά να τρομοκρατούν του καημένους λογιστές  με πρόστιμα . Θυμάστε παλαιότερα ότι ίσχυε το 6μηνο της ασφάλισης . Απαράδεκτο , όπως είναι απαράδεκτο ότι εξακολουθούμε και γράφουμε το ΕΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ του ΙΚΑ . Είναι άχρηστο 

• 0

ΑΡΑ

(2) δύο υποχρεωτικά pdf μέχρι τώρα :

- στην απόλυση ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ

- στο Ωράριο όταν δεν μπορείς διαφορετικά να το περιγράφεις ΧΩΡΙΣ υπογραφή

ΟΚ;

Επίσης PDF τά έγγραφα (άδεια διαμονής, εργασίας, κλπ) τών εργαζομένων από τρίτες χώρες, κατά τήν πρόσληψη,

απόλυση, οικειοθελή αποχώρηση.

• 0

Εγώ έχω μια απορία , παλαιότερα αν έκανες κάποιο λάθος στα έντυπα που υποβάλουμε στο ΣΕΠΕ έκανες γνωστοποίηση με αναλυτική περιγραφή του λάθους και του ορθού από κάτω και για να ήσουν καλυμμένος καλύτερα έβαζε υπογραφή και ο εργαζόμενος και έτσι ήσουν εντάξει. Το ίδιο γινόταν και στον οαέδ αν και δεν  μου έτυχε. Τώρα δεν μπορούμε να υποβάλουμε έτσι τα ορθά  για να είμαστε καλυμμένη από το τέρας το ΙΚΑ?

• 0

ναι έτσι όπως τα λέτε, σε κάποιον αντί να βάλω 26,18 έβαλα 2.618,00 μηνιαίο μισθό!!  και δεν γυρνάει πίσω...

E, δώστα τώρα για να βάλεις μυαλό!!! Μην ανησυχείς, απλά έχε και μία σύμβαση εργασίας μήπως και πέσεις σε ικαταλιμπάν.

• 0

Εγώ έχω μια απορία , παλαιότερα αν έκανες κάποιο λάθος στα έντυπα που υποβάλουμε στο ΣΕΠΕ έκανες γνωστοποίηση με αναλυτική περιγραφή του λάθους και του ορθού από κάτω και για να ήσουν καλυμμένος καλύτερα έβαζε υπογραφή και ο εργαζόμενος και έτσι ήσουν εντάξει. Το ίδιο γινόταν και στον οαέδ αν και δεν  μου έτυχε. Τώρα δεν μπορούμε να υποβάλουμε έτσι τα ορθά  για να είμαστε καλυμμένη από το τέρας το ΙΚΑ?

Τι λάθος δηλαδή;