Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΕΠΕ,ΟΑΕΔ - ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


spytout

Ερώτηση

Υπέβαλα σήμερα αναγγελίες πρόσληψης και αποχώρησης.

Γενικά μου φάνηκε λιγότερο "τρομακτικό" σε σχέση με το τι σκέφτηκα όταν πρωτοείδα τα νέα έντυπα, καθώς η συμπλήρωση των περισσότερων πεδίων είναι προαιρετική.

Σχόλια για την αναγγελία πρόσληψης :

1) Ένα αντίτυπο παίρνει ο εργαζόμενος

2) Αναφέρεται υποχρεωτικά το ωράριο, οι αποδοχές και το διάλειμμα.

3) Η ώρα ανάληψης εργασίας μετά την ώρα υποβολής.

Σχόλια για αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης:

Αν και δεν είναι υποχρεωτικό το "ανέβασμα" του υπογεγραμμένου pdf, με χάζεψε το οτι στο τέλος της 2ης σελίδας κόβονται οι υπογραφές και πάμε σε τρίτη σελίδα απλά για "μισή" υπογραφή!!! Αλλάξτε το print setup ρε παιδιά...

Ελπίζω να διορθωθεί σύντομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΧ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΡΙΟ Ε?

 

_________________00000000000000000000000

 

Για να σας φύγει το άγχος, κάντε το σήμερα με ώρες απασχόλησης πρωινές (που υποθέτω έχετε) και θα δείτε ότι δεν θα σας βγάλει εκπρόθεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
:P 

Και καλά κάνεις φιλαράκι. ;)

Κι εγώ που το έχω κάνει ... δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται και αύριο !!! :unsure:

 

Με αυτούς που έχουμε μπλέξει ...

 

kathe+simera.jpg

 

Καλησπέρααααααααα Μήτσοοοοοοοο :)

 

Υ.Γ.

Μαρίαααααααααααααααααααααααα ;;; :(

που είσαι βρε μαρία? βράχνιασε το παιδί... :P

 

 

στέλιοοοοοοοοοοο? κουνιέται...

 

 

 σου είχα πει ανατροπή..δεν μ ακούς..δεν μ ακούς.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ! ΛΟΙΠΟΝ...ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ  ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΒΓΑΛΑ Α.Μ.Ε.

Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 7. ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ.ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ? ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..

Εγώ έκανα 40 προσλήψεις την ίδια μέρα ξεκίνησα 6 το πρωί και τελείωσα 11 το βράδυ οπότε έβαζα κανονικά το ωράριο εργασίας και στο πεδίο ώρα εκκίνησης εργασίας έβαζα την ώρα που την  υπέβαλλα διαφορετικά την  έβγαζε εκπρόθεσμη,Εστειλα όλες τις προσλήψεις στον ΟΑΕΔ για να σταματήσει το ταμείο ανεργείας και δεν υπήρξε κανάνα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΑΝ ΒΓΕΙ ΕΚΠΡΟΘΡΣΜΟ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ? ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΔΛΔ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ?

 

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

α) Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων του άρθ. 2 της παρούσας, ισχύουν οι καθοριζόμενες από τις κείμενες διατάξεις προθεσμίες, με εξαίρεση το υποστοιχείο α΄ του άρθ. 2 για τις περιπτώσεις της παραγράφου α) του άρθρου 8 του παρόντος.

β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης) και το Ε4 (πίνακας προσωπικού) που υποβάλλεται συμπληρωματικά ως προς τις νέες προσλήψεις, υποβάλλονται ηλεκτρονικά το αργότερο την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 και Ε4, εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από την πρόσληψη, αφού προηγουμένως έχουν απογραφεί στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

...

στ) Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή, αλλά ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ, με ανάλογη εφαρμογή των προβλεπόμενων κυρώσεων από την κείμενη νομοθεσία περί εκπρόθεσμης υποβολής των εντύπων του αρ. 2 της παρούσης.

 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15844

 

Εγώ έκανα 40 προσλήψεις την ίδια μέρα ξεκίνησα 6 το πρωί και τελείωσα 11 το βράδυ οπότε έβαζα κανονικά το ωράριο εργασίας και στο πεδίο ώρα εκκίνησης εργασίας έβαζα την ώρα που την  υπέβαλλα διαφορετικά την  έβγαζε εκπρόθεσμη,Εστειλα όλες τις προσλήψεις στον ΟΑΕΔ για να σταματήσει το ταμείο ανεργείας και δεν υπήρξε κανάνα πρόβλημα. 

 

Μιλάτε για νέο εργοδότη ;

Έπειτα κάνατε αλλαγή ωραρίων ;

Βάλατε και νυχτερινές ώρες εργασίας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιλάτε για νέο εργοδότη ;Οχι παλιός εποχιακή απασχόληση


Έπειτα κάνατε αλλαγή ωραρίων ;Τα ωράρια στην πρόσληψη και την κατάσταση εργασίας μπήκαν κανονικά 8πμ-4μμ


Βάλατε και νυχτερινές ώρες εργασίας ;οχι


στην ώρα ανάληψης έβαζα την ώρα που υπέβαλλα τις προσλήψεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Μιλάτε για νέο εργοδότη ;Οχι παλιός εποχιακή απασχόληση

Έπειτα κάνατε αλλαγή ωραρίων ;Τα ωράρια στην πρόσληψη και την κατάσταση εργασίας μπήκαν κανονικά 8πμ-4μμ

Βάλατε και νυχτερινές ώρες εργασίας ;οχι

στην ώρα ανάληψης έβαζα την ώρα που υπέβαλλα τις προσλήψεις  

 

 

Επειδή δεν ήταν νέος εργοδότης, έπρεπε να υποβληθούν πριν την έναρξη της εργασίας.

Γι' αυτό σας τα έβγαζε εκπρόθεσμα.

Όμως, είναι λάθος η ώρα ανάληψης εργασίας πχ 11 το βράδυ και στον πίνακα ωρών ώρες απασχόλησης 08:00 με 16:00. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή δεν ήταν νέος εργοδότης, έπρεπε να υποβληθούν πριν την έναρξη της εργασίας.

Γι' αυτό σας τα έβγαζε εκπρόθεσμα.

Όμως, είναι λάθος η ώρα ανάληψης εργασίας πχ 11 το βράδυ και στον πίνακα ωρών ώρες απασχόλησης 08:00 με 16:00. :(

Το ξέρω αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά τους είχε γράψει όλους στο πορτοκαλί με 8/4 

Τι αλλο μπορούσα να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξέρω αλλά δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά τους είχε γράψει όλους στο πορτοκαλί με 8/4 

Τι αλλο μπορούσα να κάνω?

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:(

 

 

συγνώμη αν ενοχλώ απλά επειδή είσαι παλιός μπορείς να μου πείς γιατι στο προφίλ μου δείχνει κατάσταση προειδοποίησης? Τι έχω κάνει λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη αν ενοχλώ απλά επειδή είσαι παλιός μπορείς να μου πείς γιατι στο προφίλ μου δείχνει κατάσταση προειδοποίησης? Τι έχω κάνει λάθος? 

Καλησπέρα σας,

 

Νομίζω ότι σε όλους το δείχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

που είσαι βρε μαρία? βράχνιασε το παιδί... :P

 

 

στέλιοοοοοοοοοοο? κουνιέται...

 

 

 σου είχα πει ανατροπή..δεν μ ακούς..δεν μ ακούς.. :D

 

Ψεύτηηηηηηηηηηηηηηηηη ,

 

0-3 είχες πει :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

 

Νομίζω ότι σε όλους το δείχνει.

Σ΄ευχαριστώ το έβλεπα και νόμιζα ότι κάτι έχω κάνει λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψεύτηηηηηηηηηηηηηηηηη ,

 

0-3 είχες πει :P :P :P

 

 

ναι ρε φίλε..0-3 είχα πει...με ανατροπή... :P  :D

 

405836_294182990643711_1897421188_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι ρε φίλε..0-3 είχα πει...με ανατροπή... :P  :D

 

405836_294182990643711_1897421188_n.jpg

Καλημέραααααααααααααα γαλανομάτηηηηηηηηηη :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταχωρήθηκε 31 Μάιος 2013 - 02:49 μμ

noname, on 31 May 2013 - 2:36 PM, said:snapback.png

Εργαζόμενος που εργάζεται ήδη με καθεστώς μερικής απασχόλησης συμφωνεί με τον εργοδότη του την μείωση του μισθού του και την υπαγωγή του στην ΕΓΣΣΕ.

Ουσιαστικά δηλαδή η αλλαγή που έχουμε αφορά μόνο τις αποδοχές και άρα έχουμε προθεσμία 15 μέρες για υποβολη πίνακα ηλεκτρονικά. 

 

Το ερώτημα είναι αν η τροποποιητική σύμβαση που εξακολουθεί να είναι μερικής απασχόλησης με το ίδιο ωράριο όπως πριν πρέπει να κατατεθεί στο αρμόδιο ΣΕΠΕ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

σε ανάλογη περίπτωση που είχα πριν δεκαπέντε μέρες δεν την έκαναν δεκτή την σύμβαση στην επιθεώρηση εργασίας. συμβάσεις μερικής δέχονται μόνο για αλλαγή ωραρίου και ημερών και όχι για αλλαγή μισθού όταν τα άλλα παραμένουν ίδια.

 

σε αύξηση αποδοχών χωρίς καμμιά αλλαγή στο ωράριο και τις ημέρες (υπάρχει ήδη σύμβαση μερικής απασχόλησης) πρέπει εκτός από τροποποιητικό πίνακα αποδοχών(ηλεκτρονικά), να καταθέσω και τροποποιητική σύμβαση ως προς τις αποδοχές στην επιθεώρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταχωρήθηκε 31 Μάιος 2013 - 02:49 μμ

noname, on 31 May 2013 - 2:36 PM, said:snapback.png

 

σε αύξηση αποδοχών χωρίς καμμιά αλλαγή στο ωράριο και τις ημέρες (υπάρχει ήδη σύμβαση μερικής απασχόλησης) πρέπει εκτός από τροποποιητικό πίνακα αποδοχών(ηλεκτρονικά), να καταθέσω και τροποποιητική σύμβαση ως προς τις αποδοχές στην επιθεώρηση;

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ..

θελω να κανω τροποποιηση στον πινακα προσωπικου που εχει κατατεθει χειρογραφα στον εποπτη.

πρωτη φορα θα επιχειρησω να στειλω ηλεκτρονικα το πινακα προσωπικου.

 

1.επειδη δεν εχει ξανασταλει ηλεκτρονικα τι τυπο δηλωσεις επιλεγω ?αρχικη?εστω και να αφορα τροποποιηση

ημερομισθιου?

2.θελει υποχρεωτικα υπογραφη τεχνικου ασφαλειας?με αριθμο πρωτοκολου απο το κ.ε.κ το δεχεται?

3.πρεπει να επισυναψουμε υποχρεωτικα αρχειο η μπορουμε απλα να συμπληρωσουμε φορμα που εχει ηδη μεσα στο σαιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ..

θελω να κανω τροποποιηση στον πινακα προσωπικου που εχει κατατεθει χειρογραφα στον εποπτη.

πρωτη φορα θα επιχειρησω να στειλω ηλεκτρονικα το πινακα προσωπικου.

 

1.επειδη δεν εχει ξανασταλει ηλεκτρονικα τι τυπο δηλωσεις επιλεγω ?αρχικη?εστω και να αφορα τροποποιηση

ημερομισθιου?

2.θελει υποχρεωτικα υπογραφη τεχνικου ασφαλειας?με αριθμο πρωτοκολου απο το κ.ε.κ το δεχεται?

3.πρεπει να επισυναψουμε υποχρεωτικα αρχειο η μπορουμε απλα να συμπληρωσουμε φορμα που εχει ηδη μεσα στο σαιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ..

θελω να κανω τροποποιηση στον πινακα προσωπικου που εχει κατατεθει χειρογραφα στον εποπτη.

πρωτη φορα θα επιχειρησω να στειλω ηλεκτρονικα το πινακα προσωπικου.

 

1.επειδη δεν εχει ξανασταλει ηλεκτρονικα τι τυπο δηλωσεις επιλεγω ?αρχικη?εστω και να αφορα τροποποιηση

ημερομισθιου? επέλεξε αρχικό και γράψε στις σημειώσεις ότι κατατέθηκε αρχικός κτλ κτλ...αλλιώς πρέπει να στείλεις σαν αρχικό αυτόν που πήγες χειρόγραφα..

2.θελει υποχρεωτικα υπογραφη τεχνικου ασφαλειας?με αριθμο πρωτοκολου απο το κ.ε.κ το δεχεται?  δες αυτό..http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16174

3.πρεπει να επισυναψουμε υποχρεωτικα αρχειο η μπορουμε απλα να συμπληρωσουμε φορμα που εχει ηδη μεσα στο σαιτ? δεν το έχω κάνει αλλά νομίζω πως μπορείς να την συμπληρώσεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ..

θελω να κανω τροποποιηση στον πινακα προσωπικου που εχει κατατεθει χειρογραφα στον εποπτη.

πρωτη φορα θα επιχειρησω να στειλω ηλεκτρονικα το πινακα προσωπικου.

 

1.επειδη δεν εχει ξανασταλει ηλεκτρονικα τι τυπο δηλωσεις επιλεγω ?αρχικη?εστω και να αφορα τροποποιηση

ημερομισθιου? επέλεξε αρχικό και γράψε στις σημειώσεις ότι κατατέθηκε αρχικός κτλ κτλ...αλλιώς πρέπει να στείλεις σαν αρχικό αυτόν που πήγες χειρόγραφα..

2.θελει υποχρεωτικα υπογραφη τεχνικου ασφαλειας?με αριθμο πρωτοκολου απο το κ.ε.κ το δεχεται?  δες αυτό..http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16174

3.πρεπει να επισυναψουμε υποχρεωτικα αρχειο η μπορουμε απλα να συμπληρωσουμε φορμα που εχει ηδη μεσα στο σαιτ? δεν το έχω κάνει αλλά νομίζω πως μπορείς να την συμπληρώσεις..

 

 

ευχαριστω πολυ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πού στο διάολο θα βρω σε ποιό από τα 5 διαμερίσματα του Πειραιά, βρίσκεται η επιχείρηση; Και γιατί να φτάσουμε σε τέτοια λεπτομέρια, όταν έχω ήδη αναφέρει διεύθυνση/νομό/νομαρχία και πόλη;

 

Εδώ ούτε το B-Maps της Blogica δεν έχει δημοτικά διαμερίσματα Πειραιώς.

 

Dode καλό είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή στον υπολογιστή σου (για τους εργαζομένους) και να την συμπληρώσεις με την ησυχία σου... Σκέψου να είσαι στο τελείωμα της συμπλήρωσης των φορμών και να πέσει το σύστημα όπως κάνει τελευταία... Να πληρώνεις από τα νεύρα σου νέα οθόνη στην καλύτερη ή υπολογιστή στην χειρότερη; Δεν λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

 

Όταν έπρεπε να υποβάλλω πρόγραμμα για υποκατάστημα στον Πειραιά πήρα στον δήμο και μου έδωσαν κάποιο σχετικό τηλέφωνο όπου με την διεύθυνση μου είπαν το δημοτικό διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΠΕΙΓΟΝ : ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΦΜ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΠΕΙΓΟΝ : ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΦΜ?

οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...