Προς το περιεχόμενο

ΣΥΣΤΑΣΗ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ Ο.Ε.


nana86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτό πιστεύω και εγώ Κώστα, εδώ έχουμε ένα σφάλμα από αμέλεια της υπηρεσίας και οφείλει αυτή (η υπηρεσία) να το διορθώσει άμεσα χωρίς την οποιαδήποτε επιβάρυνση του φορολογούμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκύκλιος που καταργεί το άρθρο 11 του ΠΔ/2001 από το οποίο προκύπτει η τήρηση της Γ κατηγορίας βιβλίων είναι η , Υ3β/Γ.Π./οικ 20227-20/02/2012. Στον πίνακα της με Α/Α 7, αναφέρεται ότι με τον 3919/2011 καταργούται τα άρθρα 4,5,9 και 11. Αυτό συνεπάγεται ότι μία ιατρική (προσωπική εταιρία, δλδ ΟΕ-ΕΕ) δύναται να τηρεί Β κατηγορίας βιβλία.

Συνάδελφε, δεν αναφέρεται πουθενά ότι καταργούνται ! Απλή αναφορά των άρθρων κάνει τα οποία προσκρούουν στις επιταγές του Ν. 3919/2012. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει σαφής κατάργηση του άρθρου , παρά μόνο των κωλυμάτων που δημιουργεί και δε νομίζω η κατηγορία βιβλίων να είναι κώλυμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Υ.Ο. έπρεπε να ενημερώσει σχετικά με το θέμα αυτό, το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι σοβαρό. Αν βαδίσουμε βάσει των διατάξεων του ν. 3919/2011 και της απόφασης που ανέφερε ο συνάδελφος ανωτέρω, τότε δεν πιστεύω πως υπάρχει ζήτημα για τους συναδέλφους που θεώρησαν βιβλία Β' κατηγορίας.

Παρ όλα αυτά με δεδομένη την ισχύ του 4093/2012 από 1-1-2013 πιστεύεις οτι αυτός υπερισχύει του ΠΔ 84/2001 και δεν χρειάζεται να αλλάξουμε από 1-1-2013 τα βιβλία από Β σε Γ ??

Θα ήθελα τη γνώμη σου χωρίς αυτό να σε δεσμεύει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ όλα αυτά με δεδομένη την ισχύ του 4093/2012 από 1-1-2013 πιστεύεις οτι αυτός υπερισχύει του ΠΔ 84/2001 και δεν χρειάζεται να αλλάξουμε από 1-1-2013 τα βιβλία από Β σε Γ ??

Θα ήθελα τη γνώμη σου χωρίς αυτό να σε δεσμεύει.

Ευχαριστώ.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως οι διατάξεις του ν. 3919/2011 κατισχύουν του Π.Δ. 84/2001 και συνεπώς αφού οι περισσότερες διατάξεις του Π.Δ. 84/2001 προσκρούουν στον ν. 3919/2011, προφανώς καταργούνται. Θεωρώ πως πρέπει να απαντήσει άμεσα το Υ.Ο. και να δώσει τις απαραίτητες διευκρινίσεις. Αυτά ασχέτως με τον 4093/2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε ppanos και λοιποί συνάδελφοι

Προτείνω την προσεκτική ανάγνωση της εγκυκλίου που αναφέρω, όπου αναγράφονται σε συγκεκριμένο πίνακα τα άρθρα που καταργούνται με την εφαρμογή του 3919/11. Στην αρχή της σελίδας΄υπάρχει επισήμανση που ρητά αναφέρει τα άρθρα των νόμων που καταργούνται. Στο σύνολο των καταργηθέντων άρθρων συμπεριλαμβάνεται και το αρθρο 11 του ΠΔ 84,΄στην παράγραφο 9 του οποίου, αναφέρεται η υποχρεωτική τήρηση βιβλίων Γ κατηγορίας από ιατρικές εταιρίες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι εταιρίες αυτές, τηρούν βιβλία των οποίων η κατηγορία προσδιορίζεται από τον ΚΒΣ. Δηλ. Γ κατηγορίας για κεφαλαιουχικές και Β για προσωπικές. Εκτιμώ ότι ο 4093/12 δεν έχει πεδίο εφαρμογής στο συγκεκριμένο ζήτημα, συμφωνώντας με τον Κάρολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριθ. πρωτ.: Υ3β/Γ.Π./οικ 20227 - 20/02/2012 - Εφαρμογή

του Ν.3919/2011 (ΦΕΚ Α 32)

ΘΕΜΑ: Εφαρμογή του Ν.3919/2011 (ΦΕΚ Α 32).

.....

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ

Στον πίνακα που ακολουθεί περιλαμβάνονται οι περιορισμοί που καταργούνται για τη λειτουργία

ιδιωτικών φορέων, αρμοδιότητας της Διεύθυνσης ΠΦΥ σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 2 και

3 του ν. 3919/2011.

............

Π.Δ. 225/2000 (ΦΕΚ 194 τ.Α )

.........

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΡΟΥΟΥΝ

ΣΤΟΝ.3919/2011 (οι μικρές παρενθέσεις

αναφέρονται στους συγκεκριμένους

περιορισμούς ,βλ. υποσημείωση)

....

β.Δικαιούχοι ιδιωτικών φορέων παροχής

υπηρεσιών Π.Φ. Υ.

- φυσικά πρόσωπα που διαθέτουν άδεια

άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος άρθρο 4

του Π.Δ. 84/01 και άρθρο 28 παρ. 2 του Ν3

846/10 και όπου αλλού αναφέρεται

- νομικά πρόσωπα οποιασδήποτε μορφής με

αποκλειστικό σκοπό την παροχή υπηρεσιών

Π.Φ. Υ και το 51% του μετοχικού κεφαλαίου

να ανήκει σε ειδικευμένους ιατρούς ή

οδοντιάτρους

άρθρο 4, 5,9 και 11 του Π.Δ.84/01 και άρθρο

28 παρ. 2, 3 του Ν3846/2010 και όπου αλλού

αναφέρεται.(2ζ), (2η)

================================

ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

Δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο αν καταργείται το Αρ 11 ολόκληρο ή το γενικότερο κόλλημα περί δικαιούχων να συμμετέχουν σε ιατρικές εταιρείες

Αναμένω απόψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριθ. πρωτ.: Υ3β/Γ.Π./οικ 20227 - 20/02/2012 - Εφαρμογή

του Ν.3919/2011 (ΦΕΚ Α 32)

ΘΕΜΑ: Εφαρμογή του Ν.3919/2011 (ΦΕΚ Α 32).

.....

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ

Στον πίνακα που ακολουθεί περιλαμβάνονται οι περιορισμοί που καταργούνται για τη λειτουργία

ιδιωτικών φορέων, αρμοδιότητας της Διεύθυνσης ΠΦΥ σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 2 και

3 του ν. 3919/2011.

............

Π.Δ. 225/2000 (ΦΕΚ 194 τ.Α )

.........

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΡΟΥΟΥΝ

ΣΤΟΝ.3919/2011 (οι μικρές παρενθέσεις

αναφέρονται στους συγκεκριμένους

περιορισμούς ,βλ. υποσημείωση)

....

β.Δικαιούχοι ιδιωτικών φορέων παροχής

υπηρεσιών Π.Φ. Υ.

- φυσικά πρόσωπα που διαθέτουν άδεια

άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος άρθρο 4

του Π.Δ. 84/01 και άρθρο 28 παρ. 2 του Ν3

846/10 και όπου αλλού αναφέρεται

- νομικά πρόσωπα οποιασδήποτε μορφής με

αποκλειστικό σκοπό την παροχή υπηρεσιών

Π.Φ. Υ και το 51% του μετοχικού κεφαλαίου

να ανήκει σε ειδικευμένους ιατρούς ή

οδοντιάτρους

άρθρο 4, 5,9 και 11 του Π.Δ.84/01 και άρθρο

28 παρ. 2, 3 του Ν3846/2010 και όπου αλλού

αναφέρεται.(2ζ), (2η)

================================

ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ

Δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο αν καταργείται το Αρ 11 ολόκληρο ή το γενικότερο κόλλημα περί δικαιούχων να συμμετέχουν σε ιατρικές εταιρείες

Αναμένω απόψεις

Δυστυχώς Αλέκο θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το άρθρο 11 τοου Π.Δ 84/2011 δεν καταργήθηκε.

Η επιβεβαίωση με τις διατάξεις του Ν.4093/2012

"ΙΒ.4. ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ ΤΟΥ Π.Δ. 84/2001

1. Καταργούνται οι εξής διατάξεις του π.δ. 84/2001 (Α' 70):

α) Η παράγραφος 2 του άρθρου 4.

β) Οι περιπτώσεις α' και η' της παραγράφου 1 του άρθρου 11.

γ) Οι παράγραφοι 2 και 3 του άρθρου 11.

δ) Οι περιπτώσεις β' , γ' και δ' της παραγράφου 4 του άρθρου 11.

ε) Η παράγραφος 6 του άρθρου 11.

στ) Η περίπτωση ε' της παραγράφου 1 του άρθρου 13.

ζ) Η παράγραφος 1 του άρθρου 14.

2. Τροποποιούνται οι εξής διατάξεις του π.δ. 84/2001:

α. Στο άρθρο 1 προστίθεται παράγραφος 3 ως εξής: «3. Στις διατάξεις του παρόντος, όπου αναφέρονται οι λέξεις «άδεια λειτουργίας» και «άδεια» αντικαθίστανται από τις λέξεις «βεβαίωση λειτουργίας» και «βεβαίωση» αντίστοιχα, όπου αναφέρεται ο όρος «άδεια ίδρυσης» ο όρος αυτός καταργείται και όπου αναφέρεται «ιατρική εταιρεία» ή «ιατρικές εταιρείες» οι λέξεις «ιατρική» και «ιατρικές» διαγράφονται.»

β. Στο τρίτο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 2 η λέξη «μόνο» αντικαθίσταται από τη λέξη «και».

γ. Η παράγραφος 1 του άρθρου 4 αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Βεβαίωση λειτουργίας ιδιωτικού φορέα παροχής υπηρεσιών Π.Φ.Υ. χορηγείται:

α. Σε φυσικά πρόσωπα, που διαθέτουν άδεια ή βεβαίωση άσκησης του ιατρικού ή οδοντιατρικού επαγγέλματος.

β. Σε φυσικά πρόσωπα, με την προϋπόθεση ότι για τη λειτουργία του ιδιωτικού φορέα ορίζεται επιστημονικά υπεύθυνος για κάθε παροχή υπηρεσίας ιατρός ή οδοντίατρος κάτοχος άδειας ή βεβαίωσης ασκήσεως επαγγέλματος.

γ. Σε νομικά πρόσωπα, που συνιστώνται και λειτουργούν σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, με σκοπό την παροχή υπηρεσιών Π.Φ.Υ. και με την τήρηση των ειδικών προϋποθέσεων του άρθρου 11 και των λοιπών διατάξεων του παρόντος.

δ. Σε αστικούς συνεταιρισμούς ελευθέρων επαγγελματιών ιατρών εργαστηριακής διάγνωσης, βιοπαθολογίας, κυτταρολογίας και παθολογικής ανατομίας για την κάλυψη των αναγκών των μελών τους.

Οι περιπτώσεις δ' και ε' αναριθμούνται σε ε' και στ' αντίστοιχα και παραμένουν ως έχουν.»

δ. Τα δύο πρώτα εδάφια της παρ. 1 του άρθρου 11 αντικαθίστανται ως εξής:

«1. Βεβαίωση λειτουργίας φορέα παροχής υπηρεσιών Π.Φ.Υ. χορηγείται και σε εταιρείες, με οποιαδήποτε νομική μορφή.»

ε. Στην περίπτωση β' της παραγράφου 1 του άρθρου 11 η φράση «αποκλειστικά και μόνο» αντικαθίσταται από τη λέξη «και».

στ. Στο πρώτο εδάφιο της παρ. 5 του άρθρου 11 η φράση «τις διατάξεις του παρόντος και» διαγράφεται.

ζ. Στο πρώτο εδάφιο της περίπτωσης δ' της παραγράφου 2 του άρθρου 14, η φράση «η δημιουργία παραρτημάτων στην ίδια ή σε διάφορες περιοχές της χώρας και» διαγράφεται."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε ppanos και λοιποί συνάδελφοι

Προτείνω την προσεκτική ανάγνωση της εγκυκλίου που αναφέρω, όπου αναγράφονται σε συγκεκριμένο πίνακα τα άρθρα που καταργούνται με την εφαρμογή του 3919/11. Στην αρχή της σελίδας΄υπάρχει επισήμανση που ρητά αναφέρει τα άρθρα των νόμων που καταργούνται. Στο σύνολο των καταργηθέντων άρθρων συμπεριλαμβάνεται και το αρθρο 11 του ΠΔ 84,΄στην παράγραφο 9 του οποίου, αναφέρεται η υποχρεωτική τήρηση βιβλίων Γ κατηγορίας από ιατρικές εταιρίες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι εταιρίες αυτές, τηρούν βιβλία των οποίων η κατηγορία προσδιορίζεται από τον ΚΒΣ. Δηλ. Γ κατηγορίας για κεφαλαιουχικές και Β για προσωπικές. Εκτιμώ ότι ο 4093/12 δεν έχει πεδίο εφαρμογής στο συγκεκριμένο ζήτημα, συμφωνώντας με τον Κάρολο.

συνάδελφε thanos1970,

αρκετά χρόνια τώρα πριν απαντήσω σε κάποιο θέμα, κάνω πολύ προσεκτική ανάγνωση όσων εγκυκλίων-νόμων κλπ κειμένων πέφτουν στην αντίληψή μου. Πές μου σε παρακαλώ που αναφέρεται ότι καταργούνται άρθρα και μάλιστα ρητά. Δεν θέλω να σε θίξω αλλά η ερμηνεία νόμων εγκυκλίων κλπ είναι κάτι πολύ περιοριστικό και ειδικά στην φορολογική νομοθεσία γίνεται πάντα με το "γράμμα" και όχι με την "ουσία" , γι'αυτό δεν πρέπει να πέφτεις στην παγίδα του "περίπου" ή "εγώ έτσι το κατάλαβα". Θέλει πολλή προσοχή όταν συμπεραίνουμε το αυτονόητο ενός φορολογικού νόμου ή διάταξης διότι έχει αποδειχτεί πολλάκις ότι στην πράξη δεν εφαρμόζεται ...

Ελπίζω με κάποια εγκύκλιο να αποσαφηνιστεί γιατί θα δημιουργήσει αρκετά προβλήματα το συγκεκριμένο θέμα, που μ' ενδιαφέρει κι εμένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε ppanos,

Σε κανένα σχολιασμό ή παρατήρηση που έχω κάνει τόσο στον συγκεκριμένο ιστότοπο,όσο και σε άλλους, δεν έχω αντιπαρατεθεί με κανέναν συνάδελφο, διότι απλά ο καθένας από την γνώση και την εμπειρία του καταθέτει τις απόψεις του και τοποθετείται προκειμένου να βοηθήσει την επίλυση ενός συγκεκριμένου ζητήματος.

Ισως να μην είναι γόνιμο και οφέλιμο να ξεκινούν αντιπαραθέσεις που συχνά εκτροχιάζονται και παρεκλίνουν από την ουσία, και για το λόγο αυτό δεν θα ήθελα να επεκταθώ περαιτέρω.

Σε καθέ περίπτωση, οι συμβουλές σου είναι χρήσιμες και θεωρώ ότι θα πρέπει να ληφθούν υπόψη.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας εκ νέου το θέμα, καθώς και τις διατάξεις του 4093/2012 (ΙΒ.4), τείνω να συμφωνήσω με τις απόψεις των συναδέλφων που θεωρούν ότι καταργήθηκαν μόνο οι συγκεκριμένες διατάξεις του ΠΔ 84/2001. Αφού μέσα σ΄αυτές δεν είναι η επίμαχη παρ. 9 του άρθρου 11 του ΠΔ 84/2001, τότε προφανώς ισχύει ακόμη. Όπως και να χει πάντως, θεωρώ πως το Υ.Ο. πρέπει να δώσει άμεσα διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί:

α) Από 1-1-2013 πρέπει να αποφασίσω αν θα αλλάξω από β σε γ κατηγορίας σύμφωνα με το Π.Δ.84/2001.

β) Σύμφωνα με το άρθρο 4,παρ.2 και 5 του Κ.Φ.Α.Σ. τηρουν υποχρεωτικά διπλογραφικά βιβλία μόνο οι ΑΕ, ΕΠΕ, ΙΚΕ και από τους υπόλοιπους όσοι έχουν πραγματοποιήσει ακαθάριστα έσοδα πάνω από 1500000 Ευρω. Επίσης   ο νέος υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών κατα την άναρξη των εργασιών του, αρχίζει με απλογραφικά βιβλία.

Μίλησα τηλεφωνικά με το τμήμα ΚΒΣ του Υπουργείου και μου είπαν οτι πρέπει να τηρώ γ κατηγορίας (σύμφωνα με το ανωτέρω Π.Δ), αλλά τώρα με τον ΚΦΑΣ δεν μπορεί να μου απαντήσει και οτι στην  ουσία δεν θα έχω φορολογική παράβαση από 1-1-2013 που ισχύει ο ΚΦΑΣ αλλά μπορεί να έχω πρόβλημα από άλλο φορέα. Δεν κατάλαβα βέβαια τι ενοούσε!!! Μήπως ας πούμε το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας?

Εχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να αποφασίσω. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας βοηθήσει!!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί:

α) Από 1-1-2013 πρέπει να αποφασίσω αν θα αλλάξω από β σε γ κατηγορίας σύμφωνα με το Π.Δ.84/2001.

β) Σύμφωνα με το άρθρο 4,παρ.2 και 5 του Κ.Φ.Α.Σ. τηρουν υποχρεωτικά διπλογραφικά βιβλία μόνο οι ΑΕ, ΕΠΕ, ΙΚΕ και από τους υπόλοιπους όσοι έχουν πραγματοποιήσει ακαθάριστα έσοδα πάνω από 1500000 Ευρω. Επίσης   ο νέος υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών κατα την άναρξη των εργασιών του, αρχίζει με απλογραφικά βιβλία.

Μίλησα τηλεφωνικά με το τμήμα ΚΒΣ του Υπουργείου και μου είπαν οτι πρέπει να τηρώ γ κατηγορίας (σύμφωνα με το ανωτέρω Π.Δ), αλλά τώρα με τον ΚΦΑΣ δεν μπορεί να μου απαντήσει και οτι στην  ουσία δεν θα έχω φορολογική παράβαση από 1-1-2013 που ισχύει ο ΚΦΑΣ αλλά μπορεί να έχω πρόβλημα από άλλο φορέα. Δεν κατάλαβα βέβαια τι ενοούσε!!! Μήπως ας πούμε το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας?

Εχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να αποφασίσω. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας βοηθήσει!!

Ευχαριστώ.

Eχουμε κατι επισημο για το θεμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

με βαση αυτην την αποφαση 

 

Αρ. πρωτ.: Δ15Α 1074675 ΕΞ 2.5.2013

εχουμε Γ κατηγοριας (φυσικα τωρα καταργηθηκαν  αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο)

 

εμεις που εχουμε β κατηγοριας

απο αρχες του 2012 (!!!) 

τι κανουμε ??? 

 

(περα απο την προσευχη μας??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον κάνουμε την προσευχή μας. Η δική μου εταιρεία έχει Β κατηγορίας από το 2005. Μάλλον θέλει πολύ προσευχή. Εκτός από την προσευχή πυ πρέπει ούτως ή αλλώς να κάνουμε, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε τώρα ώστε να διορθώσουμε την κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...