Προς το περιεχόμενο

Συμπληρωματική δήλωση για εκμεταλευτή ΦΔΧ αυτοκινήτου λόγω μη υπολογισμού απόσβεσης αδείας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω ξεχάσει να βάλω στον κωδικό 312 (αποσβέσεις άδειας Φ.Δ.Χ. ν. 3888/2011) το ποσό της απόσβεσης και η ΔΟΥ δεν μου κάνει δεκτή την τροποποιητική λόγω αυτοελέγχου που έχω υποβάλει. Άλλος υπάλληλος μου είπε πως θα μου την κάνουν δεκτή αν πάω σε τακτικό έλεγχο από το 2000. Τι μπορώ να κάνω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνεις τις χρονιές που δεν έκανες και συνεχίζεις τις υπόλοιπες. . Επιστρέφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμος 3888/2010

Άρθρο 18

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3887

Άρθρο 2 & 14

...Όσοι επαγγελματίες κατέχουν αυτές τις άδειες κυκλοφορίας μπορούν κατ΄ επιλογήν, να αποσβέσουν τα ανωτέρω ποσά, ισόποσα σε χρονικό διάστημα από τρία (3) έως και επτά (7) έτη με έναρξη ισχύος το έτος 2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

ΟΚ με αυτά. Το γνωρίζω. Αυτό που δεν βλέπω κάπου είναι αν δεν μπορώ να υποβάλω συμπληρωματική για τη τελευταία δήλωση (οικ2012).......

Μπορώ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΟΙΚ 1051542/10435/Β0012/ ΠΟΛ. 1122/28.4.98 Αποσβέσεις επί των παγίων περιουσιακών στοιχείων.

...Κατά συνέπεια, αν κατά το κλείσιμο κάποιου από τους ως άνω ισολογισμούς τους οι επιχειρήσεις δεν διενεργήσουν αποσβέσεις σε ένα ή περισσότερα περιουσιακά στοιχεία τους ή διενεργήσουν σε αυτά μικρότερες από τις προβλεπόμενες, οι ΜΗ διενεργηθείσες αποσβέσεις χάνονται.

(πιστεύω και για τις άδειες ΦΔΧ το ίδιο ισχύει.)

... Στο σημείο αυτό τονίζεται ότι η υποχρεωτικότητα των αποσβέσεων επί των παγίων περιουσιακών στοιχείων των επιχειρήσεων δεν ισχύει μόνο γι` αυτές που συντάσσουν ισολογισμό, δηλαδή γι` αυτές που τηρούν βιβλία Γ` κστηγορίας του ΚΒΣ, αλλά και γι` αυτές οι οποίες τηρούν βιβλία Β` κατηγορίας του ΚΒΣ και των οποίων τα αποτελέσματα προσδιορίζονται με την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 31 του Ν. 2238/1994, δηλαδή με λογιστικό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...