Προς το περιεχόμενο

Επίδομα κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης 2012-2013. Ηλεκτρονική υπηρεσία χορήγησης, κριτήρια, διαδικασίες κ.λ.π.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διασταύρωση γίνεται με τον αριθμό παροχής της ΔΕΗ.

Δεν παίζει ρόλο ο ΑΦΜ του ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή του κάθε διαμερίσματος χωριστά.

Αν κάνατε εσύ την διαδικασία για ολόκληρη την πολυκατοικία τότε θα πρέπει να εμφανιστεί η κίνηση λίγες μέρες μετά (8 με 14) την αγορά πετρελαίου.

Τσεκάρετε το τιμολόγιο του πετρελαίου αν έχει αναγραφεί ο ίδιος αριθμός παροχής ΔΕΗ με αυτό που βάλατε ως εκπρόσωπος στην αρχική αίτηση πολυκατοικίας.

Στα τιμολόγια πετρελαίου αναγράφεται ο 12ψήφιος κωδικός ηλεκτρονικής πληρωμής της ΔΕΗ που προκύπτει από τον 9ψήφιο αριθμό παροχής ΔΕΗ + 3 ψηφία. Ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σύστημα. Προσπαθώ απο χθες να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο για το επίδομα θέρμανσης αλλά είναι συνεχώς κατειλημένο. Έχει καταφέρει κανείς να τους βρεί στο τηλέφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Εισόδημα Οικογενειακό το 2011  36.500 και Έγγαμος

το 2012 όμως Εγγαμος +1 παιδι 

 

Θα πρέπει να δηλώσω κάπου το παιδί ώστε να μου εγκρίνει την Αίτηση?  η πάμε από του χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εισοδήματα που θα λαμβάνονται υπόψη, είναι αυτά που δηλώθηκαν, με τις φορολογικές δηλώσεις εισοδημάτων του 2011 (οικ. έτος 2012) αλλά καλού-κακού πάρε τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Εισόδημα Οικογενειακό το 2011  36.500 και Έγγαμος

το 2012 όμως Εγγαμος +1 παιδι 

 

Θα πρέπει να δηλώσω κάπου το παιδί ώστε να μου εγκρίνει την Αίτηση?  η πάμε από του χρόνου?

Σε επικοινωνία με το υπουργείο μου είπαν ότι είναι θέμα Μητρώου

Από ότι ξέρω όμως στο Μητρώο δεν δηλώνουμε κάτι τέτοιο, το μόνο να πάρουμε αφμ για τα παιδια και να τα συνδεσουμε με το αφμ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα μητρώου η διασταύρωση γίνεται με τα δηλωθέντα στο Ε1 οικ.έτους 2012. Περίπτωση  άγαμος στην χρήση 2011, έγγαμος από τον Σεπτέμβριο του 2012, ο γάμος δηλώθηκε αμέσως στο μητρώο,   απορρίφθηκε η αίτηση λόγω εισοδήματος γιατί το σύστημα τον θεώρησε άγαμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη δηλωση, αυτος που κανει τη χρηση του σπιτιου εχει τι ψιλη κυριοτητα και εχει δηλωθει ως φιλοξενουμενος του πατερα του που εχει την επικαρπια τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι!Πώς γίνεται η κατανομή του επιδόματος σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση αν κάποιος δικαιούται το επίδομα αλλά δεν καίει καθόλου πετρέλαιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

γνωρίζει κανείς αν έχει αρχίσει να καταβάλει το κράτος το επίδομα πετρελαίου θέρμανσης? γιατί για καποιούς πελάτες που έχω κάνει αιτήσεις δεν έχουν μπει χρήματα στους λογ/σμους.τι μπορεί να φταίει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

ζητώ προκαταβολικα συγνωμη για το ερωτημα που ίσως έχει απαντηθεί πιο πριν αλλα δεν μπόρεσα να διαβάσω και τα 250 σχολια.

έχω δύο πελάτες των οποίων όταν βαζω το ΑΦΜ και τον Αρ. ειδ/σης μου λέει ότι κανω λάθος. Γνωρίζει καποιος τρόπο προσπέλασης του προβλήματος αν δεν έχουμε κλειδ/θμο;;;;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως σαν usrename έχει δηλωθεί κατα την δημιουργία του κλειδαρίθμου το ΑΦΜ? σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να έχεις τον κανωνικό κωδικό εισόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

γνωρίζει κανείς αν έχει αρχίσει να καταβάλει το κράτος το επίδομα πετρελαίου θέρμανσης? γιατί για καποιούς πελάτες που έχω κάνει αιτήσεις δεν έχουν μπει χρήματα στους λογ/σμους.τι μπορεί να φταίει???

 

Υπομονή ...

 

Για αγορά από 01/12/2012 η διασταύρωση έγινε 10/01/2013 ( έγινε όμως ) ...

 

Για χρήματα στο λογαριασμό δεν ξέρω ( δεν είναι δική μου αίτηση ) ...

 

Εγώ ξέθαψα το μαγκάλι από τον κήπο και συμβάλλω στην αιθαλομίχλη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ταυτοποιηση που την ελεγχεις αν εγινε?

 

Κάνεις είσοδο στην εφαρμογή, επιλέγεις υποβολή/διαχείρηση αίτησης και τέρμα κάτω με γαλάζια γράμματα γράφει

 

"Προβολή Διασταυρωμένων Αγορών Πετρελαίου για την Περίοδο 2012 - 2013 με βάση τον ΑΦΜ του δικαιούχου"

 

κάνεις κλικ και σου ανοίγει τις τυχόν διασταυρώσεις αγορών ( τόσο απλά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ συνάδελφε.

 

κοίταγια για παράδειγμα για δυο πελάτες. στον ένα οκ έγινε διασταύρωση . στον άλλο δεν έγινε και άπο ότι μου λέει έβαλε πετρέλαιο τον 10ο και τον 12ο μήνα.Σε τι μπορεί να οφείλετε η μη διασταύρωση??στον προμηθευτή πετρελαίου έτσι δεν είναι?? μήπως δεν καταχωρεί τα στοιχεία στο ΗΦΑΙΣΤΟΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ρωτήσει κανείς μετά από πόσες μέρες από την αγορά του πετρελαίου γίνεται η διασταύρωση της αγοράς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Καλημέρα.. όταν ο ενοικιαστής είναι φοιτητής και το μισθωτήριο συμβόλαιο εχει γίνει στο όνομα των γονιών.. με ποιους κωδικούς μπαίνω για αίτηση? Των γονιών ή βγάζει ο φοιτητής κωδικούς ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.. όταν ο ενοικιαστής είναι φοιτητής και το μισθωτήριο συμβόλαιο εχει γίνει στο όνομα των γονιών.. με ποιους κωδικούς μπαίνω για αίτηση? Των γονιών ή βγάζει ο φοιτητής κωδικούς ?

Ευχαριστώ

εάν έκανε δήλωση ΟΙΚ. 2012 και περιείχε το σπίτι ο φοιτητής.

Εάν το δηλώσαν οι γονείς σαν 2ουσα αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν έκανε δήλωση ΟΙΚ. 2012 και περιείχε το σπίτι ο φοιτητής.

Εάν το δηλώσαν οι γονείς σαν 2ουσα αυτοί.

 

 

Καλημέρα.. όταν ο ενοικιαστής είναι φοιτητής και το μισθωτήριο συμβόλαιο εχει γίνει στο όνομα των γονιών.. με ποιους κωδικούς μπαίνω για αίτηση? Των γονιών ή βγάζει ο φοιτητής κωδικούς ?

Ευχαριστώ

όπα παιδιά το επίδομα δίνεται μόνο για την κύρια κατοικοία, κατά συνέπεια εάν δηλωθεί από τον φοιτητή με δική του δήλωση, καλώς αλλιώς γιοκ επίδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζευγάρι έχει ακίνητο με 50% ο καθένας , και έχουν κρατήσει την επικαρπία, και είναι η κύριά τους κατοικία. Η ΔΕΗ είναι στο όνομα συζύγου. Καταχωρώ τα στοιχεία κανονικά και τα τ.μ. βάσει δήλωσης. Εμφανίζει λοιπόν το παρακάτω μήνυμα

Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΕΦΠ

 

Γνωρίζεται που είναι το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπα παιδιά το επίδομα δίνεται μόνο για την κύρια κατοικοία, κατά συνέπεια εάν δηλωθεί από τον φοιτητή με δική του δήλωση, καλώς αλλιώς γιοκ επίδομα.

Ναι, σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζευγάρι έχει ακίνητο με 50% ο καθένας , και έχουν κρατήσει την επικαρπία, και είναι η κύριά τους κατοικία. Η ΔΕΗ είναι στο όνομα συζύγου. Καταχωρώ τα στοιχεία κανονικά και τα τ.μ. βάσει δήλωσης. Εμφανίζει λοιπόν το παρακάτω μήνυμα

Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΟΙΚΙΑΣ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΕΦΠ

 

Γνωρίζεταιε που είναι το πρόβλημα?

 

Τσέκαρε πάλι τα τ.μ. της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος του Ο.Ε. 2012 ( μόνο κύριους χώρους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιος μενει σε διαμερισμα, εχει δηλωθει στη δηλωση του ως φιλοξενουμενος (δεν υπαρχει θεμα τεκμηριων το καλυπτει το εισοδημα)απο τον πατερα, ο πατερασ εχει την επικαρπια, εγινε η αιτηση, του χρονου στη φορολογικη δηλωση πρεπει να δηλωσει στο πινακα 5,1την ιδιοκατοικιση.; η πρεπει να ακυρωσει την αιτηση!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

σε ενα πελατη μου υπαρχει το εξη προβλημα..ενω εγινε σωστα η αιτηση ...οταν προμηθευτηκε πετρελαιο αντι να δωσει στον πρατηριουχο τον αρ. παροχης απο την α' οικια έδωσε απο την δευτερευουσα οικια...με αποτελεσμα να μην γινεται η ταυττοποίηση..μηπως μπορει καποιος συναδελφος να προτεινει μια λυση? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...