Προς το περιεχόμενο

Επίδομα κατανάλωσης πετρελαίου θέρμανσης 2012-2013. Ηλεκτρονική υπηρεσία χορήγησης, κριτήρια, διαδικασίες κ.λ.π.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry είχε προβλημα το συστημα και ενω έδειχνε ότι δεν δημοσίευε την ερώτηση την δημοσίευσε πολλές φορές

Τα εισοδήματα που υπολογίζονται βάση έκτακτης εισφοράς και οι κωδικοί του εκκαθαριστικού μου

 

240:1
--------------------
003:   2    004:   2
071: 150    211: 150
212:  41    213: 100
215:  12    703:1364
761:  12    771: 100
775:2005
----- ΟΧΗΜΑΤΑ ------
ΙΕΑ5464
--------------------
049:    5.000,00
063:    6.383,48
064:    2.060,90
069:  275.000,00 δανεια
070:  135.000,00 δανεια
073:      104,35
--------------------
852:    3.640,00 αυτοκινητο
787:   21.300,00 ανάλωση κεφαλαίου για να διακαιολογηθει δοση δανειων και τεκμηριο σπιτιου
728:    3.307,06
727:   10.518,00 δοσεις δανειων
660:    2.632,90
316:      468,94
315:      106,14
314:      476,08
313:      106,14
302:   10.948,11 εισόδημα συζυγου
301:      499,69 εισοδημα δικο μου
082:      450,00
081:      770,00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κυριάκος

Γεια σας

 

Εκανα την αίτηση 11/12 και εγινε αποδεκτη. Πετρέλαιο έβαλα 10 ημέρες πριν την αίτηση και ξανα στις 13/12 αλλα στις "Διασταυρωμενες αγορες πετρελαίου για την Περίοδο 2012 - 2013" που έχει η ΓΓΠΣ στο site της για καθε χρηστη μου γραφει οτι " Δεν υπάρχουν διασταυρωμένες αγορές για την Περίοδο 2012 - 2013 ".

 

Με τον πετρελαιά που μίλησα μου είπε οτι πέρασε τα στοιχεία κατα τις αγορες στο ΗΦΑΙΣΤΟΣ χωρις να του βγάλει κανένα πρόβλημα.

 

Εχω διαβασει οτι μετα απο 20 ημέρες απο την αίτηση θα βαζουν τα λεφτά. Και ρωταω : σημαίνει δηλ. 20 ημερες μετα απο την διασταύρωση των αγορων ; Αν δεν μου εμφανίσει διασταυρωμένες αγορες δεν βάζουν λεφτα ; Έτυχε σε κανέναν άλλον κατι τέτοιο ;

 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

sorry είχε προβλημα το συστημα και ενω έδειχνε ότι δεν δημοσίευε την ερώτηση την δημοσίευσε πολλές φορές

Τα εισοδήματα που υπολογίζονται βάση έκτακτης εισφοράς και οι κωδικοί του εκκαθαριστικού μου

 

240:1
--------------------
003:   2    004:   2
071: 150    211: 150
212:  41    213: 100
215:  12    703:1364
761:  12    771: 100
775:2005
----- ΟΧΗΜΑΤΑ ------
ΙΕΑ5464
--------------------
049:    5.000,00
063:    6.383,48
064:    2.060,90
069:  275.000,00 δανεια
070:  135.000,00 δανεια
073:      104,35
--------------------
852:    3.640,00 αυτοκινητο
787:   21.300,00 ανάλωση κεφαλαίου για να διακαιολογηθει δοση δανειων και τεκμηριο σπιτιου
728:    3.307,06
727:   10.518,00 δοσεις δανειων
660:    2.632,90
316:      468,94
315:      106,14
314:      476,08
313:      106,14
302:   10.948,11 εισόδημα συζυγου
301:      499,69 εισοδημα δικο μου
082:      450,00
081:      770,00

 

Δεν έχω πολύ χρόνο να δω όλους τους κωδικούς τώρα ... αν κι εκείνο το 660: 2.632,90 με φοβίζει!!!

 

κοίτα στο εκκαθαριστικό που γράφει ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ και αν είναι  > 35.000€ για τους έγγαμους χωρίς παιδιά κλπ, αυτό φταίει...

Καλησπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ 7946 ΚΑΙ 13581 ΕΥΡΩ ΕΓΓΑΜΟΣ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ

 

έκανα την αίτηση μόλις αγόρασα 500 λτ και μου βγάζει ότι απορρίφθηκε λόγω τεκμηρίων.Είμαι άνεργος με τεκμαρτο εισόδημα 15000  ??? ή 7.946 ??? η συζυγός μου δουλεύει με 14000 κανονικό εισόδημα. Έχουμε 2 παιδιά και η αξία του σπιτιού μας σύμφωνα με το ΕΤΑΚ είναι 120.000 στο ΕΤΑΚ του 2009 κοίτα (αν έχει εκδοθεί). Τι δεν ΒΛΕΠΩ σωστά και μου το απορρίπτει; Που μπορώ παρακαλώ να κάνω ένσταση;

αλλιώς κοίτα μήπως δεν έχει βγει το 2000 cc από το υπουργείο.... τί άλλο να πω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απάντηση σε δύο περιπτώσεις πελάτη μου και μια περίπτωση που είχε ερωτηθεί εδώ....

Ερώτημα για λήψη πετρελαίου πριν την υποβολή αίτησης για επίδομα.



Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως αντιμετωπίζονται δύο περιπτώσεις.
α. Λήψη πετρελαίου με τιολόγιο στο οποίο αναγράφεται ΑΦΜ και αριθμός παροχής ΔΕΗ στις 8/11/2012. Η ηλεκτρονική αίτηση για επίδομα πετρελαίου γίνεται 8/12/2012. Σε αυτή την περίπτωση χάνεται η επιδότηση; Εαν όχι με ποιο τρόπο γίνεται η καταχώρηση του τιμολογίου στον λογαριασμό του πελάτη;
β. Λήψη πετρελαίου μετά το αίτημα για επίδομα αλλά χωρίς να αναγράφεται στο τιμολόγιο ο ΑΦΜ και ο αριθμός παροχής ΔΕΗ. Σε αυτή την περίπτωση πως πρέπει να χειριστεί ο πελάτης την υπόθεση;
 
Γενικό ερώτημα. Θα δίνει η εφαρμογή την δυνατότητα να καταχωρεί ο φορολογούμενος τιμολόγια σε τέτοιες περιπτώσεις;
 
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Απάντηση
TAXISnet 18/12/2012 16:12
Αγαπητέ  κύριε ,
 
 
Σας ενημερώνουμε ότι, η υπηρεσία μας θα ενημερωθεί από τον πρατηριούχο για την αγορά πετρελαίου εσωτερικής καύσης θέρμανσης που προμηθευτήκατε.
Θα πρέπει να προσέχετε να δηλώνετε την αντίστοιχη παροχή ρεύματος και τον  Α.Φ.Μ. σε κάθε προμήθεια πετρελαίου.
Σας ενημερώνουμε ότι, όταν θα ολοκληρωθούν όλες οι απαραίτητες ενέργειες θα πιστωθεί στον λογαριασμό που δηλώσατε κατά την υποβολή της αίτησης σας το ανάλογο ποσό που σας αντιστοιχεί.
 
 
Πάντα στη διάθεσή σας,
Υπηρεσία  TAXISnet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 διαμερισματα σε ενα κτιριο, ενασ αποφασισε αφου συννενοηθηκε με τους υπολοιπους να βαλει πετρελαιο μονο για τον εαυτο του, τωρα θα κανει μονο την αιτηση για αυτον;

καποια ιδεα καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι διασταυρωμενες αγορες πετρελαιου υπαρχουν σε κανεναν? ή δεν διασταυρωθηκαν ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια ερώτηση για τους έγγαμους! Όταν η σύζυγος έχει στο όνομά της το σπίτι στο οποίο κατοικούν οι σύζυγοι, ποιός είναι ο δικαιούχος! Εγώ πίστευα πως δικαιούχος είναι και ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, αλλά σε σημείωση στην εφαρμογή πετρελαίου στο κάτω μέρος αναγράφει "σε περίπτωση συζύγων δικαιούχος είναι ο σύζυγος". Γνωρίζεται κάτι γι'αυτό η ερμηνεύω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απάντηση σε δύο περιπτώσεις πελάτη μου και μια περίπτωση που είχε ερωτηθεί εδώ....

Ερώτημα για λήψη πετρελαίου πριν την υποβολή αίτησης για επίδομα.

 

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως αντιμετωπίζονται δύο περιπτώσεις.
α. Λήψη πετρελαίου με τιολόγιο στο οποίο αναγράφεται ΑΦΜ και αριθμός παροχής ΔΕΗ στις 8/11/2012. Η ηλεκτρονική αίτηση για επίδομα πετρελαίου γίνεται 8/12/2012. Σε αυτή την περίπτωση χάνεται η επιδότηση; Εαν όχι με ποιο τρόπο γίνεται η καταχώρηση του τιμολογίου στον λογαριασμό του πελάτη;
β. Λήψη πετρελαίου μετά το αίτημα για επίδομα αλλά χωρίς να αναγράφεται στο τιμολόγιο ο ΑΦΜ και ο αριθμός παροχής ΔΕΗ. Σε αυτή την περίπτωση πως πρέπει να χειριστεί ο πελάτης την υπόθεση;
 
Γενικό ερώτημα. Θα δίνει η εφαρμογή την δυνατότητα να καταχωρεί ο φορολογούμενος τιμολόγια σε τέτοιες περιπτώσεις;
 
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Απάντηση

TAXISnet 18/12/2012 16:12

Αγαπητέ  κύριε ,
 
 
Σας ενημερώνουμε ότι, η υπηρεσία μας θα ενημερωθεί από τον πρατηριούχο για την αγορά πετρελαίου εσωτερικής καύσης θέρμανσης που προμηθευτήκατε.
Θα πρέπει να προσέχετε να δηλώνετε την αντίστοιχη παροχή ρεύματος και τον  Α.Φ.Μ. σε κάθε προμήθεια πετρελαίου.
Σας ενημερώνουμε ότι, όταν θα ολοκληρωθούν όλες οι απαραίτητες ενέργειες θα πιστωθεί στον λογαριασμό που δηλώσατε κατά την υποβολή της αίτησης σας το ανάλογο ποσό που σας αντιστοιχεί.
 
 
Πάντα στη διάθεσή σας,
Υπηρεσία  TAXISnet

 

 

Και σε ποίο ερώτημα πήρες απάντηση ???!!!!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ποίο ερώτημα πήρες απάντηση ???!!!!! :D :D

Τί δεν καταλλαβαίνεις? τί δεν καταλλαβαίνεις? Μα είναι σαφέστατοι απάντησαν ακριβώς σε αυτό που ρωτήθηκαν. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ουσια σχετικα με πολυκατοικιες και σε διαμερισματα αυτης απο 65τμ-100τμ ολη η φασαρια γινεται για 30-60 ευρω κατα ΜΟ....πιο πολυ συμφερει σε μονοκατοικιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! η εφαρμογή έχει ανοίξει και για μονοκατοικίες?

ΝΑΙ, από καιρό  . . . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστωωωωωω

παρακαλωωωωώ

Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μεζονέτα 3os και 4os  όροφος  έχω χιλιοστά θέρμανσης ξεχωριστά για το κάθε όροφο στην αίτηση όμως θα δεχτεί 2 ορόφους η θέλει 2 αίτησις ξεχωριστά
 

 

αν γίνει ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής με μονο 2 αίτησις απ όλοι την πολυκατοικία και στην συνεχεια κάνω και εγώ αίτηση θα πάρω τίποτα ?

και αν γνωρίζει κανένας μέχρι ποτε είναι η προθεσμία καταχώρισης πολυκατοικίας και αιτησιον.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΟΤΑΝ Ο ΙΒΑΝ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΤΡΙΩΝ ΑΤΟΜΩΝ,ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει αρχίσει η πληρωμή του επιδόματος ???  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Ως διαχειριστής έχω εισάγει την πολυκατοικία έχω βάλει την Κατανομή ενοίκων / χιλιοστών θέρμανσης έχω κάνει αποθήκευση της κατανομής των ενοίκων μου έγραψε "Η ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ"  αλλά η ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής δεν ενεργοποιήθηκε και δεν μπορώ να το πατήσω. Ένας απο τους ενοίκους είμαι και εγώ έχω κάνει την αίτηση όπως ακόμη ένας ένοικος.Μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν ενεργοποιήτε η "ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής"  

 

 

Καλές γιορτές να έχετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον να εχω μια απαντιση για αυτο

 

αν γίνει ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής με μονο 2 αίτησις απ όλοι την πολυκατοικία και στην συνεχεια μπορω να κάνω και εγώ αίτηση μετα ?

 

SOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.Ως διαχειριστής έχω εισάγει την πολυκατοικία έχω βάλει την Κατανομή ενοίκων / χιλιοστών θέρμανσης έχω κάνει αποθήκευση της κατανομής των ενοίκων μου έγραψε "Η ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ"  αλλά η ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής δεν ενεργοποιήθηκε και δεν μπορώ να το πατήσω. Ένας απο τους ενοίκους είμαι και εγώ έχω κάνει την αίτηση όπως ακόμη ένας ένοικος.Μπορείτε να μου πείτε γιατί δεν ενεργοποιήτε η "ενεργοποίηση δυνατότητας πληρωμής"  

 

 

Καλές γιορτές να έχετε

 

 

απ'οτι ξερω αυτο γινετε σε 2 περίπτωσις  αν δεν έχει καμια αίτηση η τα χιλιοστά είναι λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια ερώτηση για τους έγγαμους! Όταν η σύζυγος έχει στο όνομά της το σπίτι στο οποίο κατοικούν οι σύζυγοι, ποιός είναι ο δικαιούχος! Εγώ πίστευα πως δικαιούχος είναι και ο ιδιοκτήτης του ακινήτου, αλλά σε σημείωση στην εφαρμογή πετρελαίου στο κάτω μέρος αναγράφει "σε περίπτωση συζύγων δικαιούχος είναι ο σύζυγος". Γνωρίζεται κάτι γι'αυτό η ερμηνεύω κάτι λάθος?

 

 

στο συζηγο η στη συζηγο θα κοπει η αποδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο συζηγο η στη συζηγο θα κοπει η αποδειξη;

 

αυτό το είδα στις απάντησης ο δικαιούχος είναι ο σύζυγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...