Προς το περιεχόμενο

Μας εχουν ΓΕΜΗσει...... ή μου φαίνεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι δεν θα ασχοληθώ με την αυτοαπογραφή το ξαναπα.....μην επαναλαμβανόμαστε!!

Μηπως ομως να ειχαμε καμια πληροφορία εκ των έσω για να δρομολογούσαμε τους πελάτες μας??

Θα μπορουσαν τα "αφεντικά" να πάρουν καμια εγκυρη ενημέρωση ??

Αντε μωρε κοπέλια κι ειμαι γκαστρωμένη!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράταση ρωτάς; :)

Προσωπικά δεν άκουσα κάτι αλλά λογικό δεν είναι να δοθεί;

Πουθενα δεν ακουγεται κατι για παραταση ολοι λενε οτι λογικα θα δωθει ,αλλα ποτε ηδη το αφμ 1 συμφωνα με τις προθεσμιες τελειωσε..

εκτος και αν ακολουθησουν το ιδιο συστημα της σιωπηρης παρατασης ....ετσι για να μας την σπασουν και αυτην την φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν θα ασχοληθώ με την αυτοαπογραφή το ξαναπα.....μην επαναλαμβανόμαστε!!

Μηπως ομως να ειχαμε καμια πληροφορία εκ των έσω για να δρομολογούσαμε τους πελάτες μας??

Θα μπορουσαν τα "αφεντικά" να πάρουν καμια εγκυρη ενημέρωση ??

Αντε μωρε κοπέλια κι ειμαι γκαστρωμένη!!! :D

Γέννα εσυ με το καλό, κι ς γεμηθει το γαμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν θα ασχοληθώ με την αυτοαπογραφή το ξαναπα.....μην επαναλαμβανόμαστε!!

Μηπως ομως να ειχαμε καμια πληροφορία εκ των έσω για να δρομολογούσαμε τους πελάτες μας??

Θα μπορουσαν τα "αφεντικά" να πάρουν καμια εγκυρη ενημέρωση ??

Αντε μωρε κοπέλια κι ειμαι γκαστρωμένη!!! :D

Μαρίνα άφησε τους πελάτες να φτιάξουν το Γ.Ε.Μ.Η. ο καθείς με την σειρά του, χωρίς χαλάρωση αλλά και χωρίς άγχος.

Το Εμπορικό επιμελητήριο έστειλε ειδοποιήσεις στους πελάτες για τις ημερομηνίες λήξης και για το ποίος είναι υπεύθυνος διεκπεραίωση της εγγραφής. Άρα δεν πρόκειται να σου πει κάποιος ότι δεν τον ειδοποίησες. Ήταν αιτούμενο του Συλλόγου και το Επιμελητήριο συνεργάστηκε κατανοώντας το άγχος μας μην τυχόν θεωρηθούμε εμείς οι λογιστές υπόχρεοι της διεκπεραίωσης της εγγραφής του ΓΕΜΗ.

Κι αν σου το πει κανείς πες του να πάρει το Επιμελητήριο να ρωτήσει αν του στείλανε ειδοποίηση για την λήξη ή όχι. Εχουμε στείλει και δημοσίευσμα στα Χανιώτικα Νέα για την μη υποχρεωσή μας αλλά και την αμοιβή μας. (Το δείχνεις και αυτό)

Επιπλέον θεωρώ σίγουρη την παράταση

Επιπλέον θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να επιβάλλουν πρόστιμα τα επιμελητήρια. Απλά θα σε μπλοκάρουν όταν θα πάς να πάρεις κάποιο χαρτί. Θα σου ζητούν πρώτα να ολοκληρώσεις την εγγραφή.

Δεν χαλαρώνεις βέβαια τους πελάτες αλλά ο καθείς με την σειρά του και χωρίς άγχος.

Υ.Γ. Προσπαθούμε με οδηγίες ή και καμιά φωτοτυπία να βοηθήσουμε τον πελάτη. Σε οτιδήποτε παραπάνω προσπάθησε για αμοιβή όπως έχουμε πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα σε μπλοκάρουν όταν θα πάς να πάρεις κάποιο χαρτί. Θα σου ζητούν πρώτα να ολοκληρώσεις την εγγραφή.

Hδη μπλοκάρουν πράγματα που στο προηγούμενο καθεστώς ήταν ζήτημα 10 το πολύ λεπτών και με τηλεφωνική αίτηση. Θα πρέπει πρώτα να ελέγξουμε τα δεδομένα της αυτοαπογραφής σε συνάρτηση με το φυσικό αρχείο των καταστατικών κλπ και μετά........Ερώτηση πότε θα το κάνετε ?

Απάντηση .....δεν γνωρίζουμε, κάντε μιά αίτηση , κάντε .............

Κοντολογίς αθλιότητες του γνωστού κακού δημοσιουπαλληλικού χαρακτήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hδη μπλοκάρουν πράγματα που στο προηγούμενο καθεστώς ήταν ζήτημα 10 το πολύ λεπτών και με τηλεφωνική αίτηση. Θα πρέπει πρώτα να ελέγξουμε τα δεδομένα της αυτοαπογραφής σε συνάρτηση με το φυσικό αρχείο των καταστατικών κλπ και μετά........Ερώτηση πότε θα το κάνετε ?

Απάντηση .....δεν γνωρίζουμε, κάντε μιά αίτηση , κάντε .............

Κοντολογίς αθλιότητες του γνωστού κακού δημοσιουπαλληλικού χαρακτήρα.

Δυστηχώς έχεις δίκιο Σωτήρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς έχεις δίκιο Σωτήρη..

Δεν το πίστευα αυτό έως σήμερα το πρωί που το είδα ιδίοις όμασιν , όπως θα έλεγαν και οι παλαιοί. Επιπλέον λόγω ΓΕΜΗ και των δεισλειτουργιών του γίνεται ένα απίστευτο πινκ-πονκ μεταξύ ΓΕΜΗ και διεύθυνσης εταιρειών στα θέματα των ΑΕ που εως πρόσφατα ήταν αποκλειστική αρμοδιότητα της δεύτερης υπηρεσίας. Μας βγήκε ξυνό το ΓΕΜΗ. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρξει μεγάλη ταλαιπωρία Σωτήρη.

Αλλά το Εμπορικό Μητρώο πρέπει πάσα θυσία να φτιαχτεί.

Μονάχα η διαδοχική - χωρίς πρόστιμα και λήξεις - διαδικασία μπορεί να φέρει αποτέλεσμα.

Κάπως όπως το σύστημα που ακολουθήθηκε με το taxis και το "φτιάξιμο της εικόνας" αν θυμάσαι.

Τα "μπλοκαρίσματα" όμως πάνω στην φαση που η κάθε επιχείρηση θα ζητά βεβαιώσεις με άφτιαχτο το ΓΕΜΗ δεν θα μπορούμε να το αποφύγουμε... Ελπίζω να γίνουν με σωστό τρόπο και με την απαραίτητη κατανόηση στις έκτακτες περιπτώσεις..

Δεν ήλπιζα ποτέ στην ενημέρωση των στοιχείων του ΓΕΜΗ κατ' ευθείαν από τις Υπηρεσίες...

Τι να πω Σωτήρη....

Δεν μπορώ να βάλω κάτι καλύτερο στο μυαλό μου... (με δεδομένο το κλίμα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πάση θυσία είναι που δεν καταλαβαίνω. Οχι με κάθε θυσία , με την μικρότερη δυνατή θυσία ναι. Μπορούσαν να έχουν διαδικασίες για τη μεταβατική περίοδο ώστε να διευκολύνονται όλοι. Δυστυχώς δεν έχουν και το κακό είναι ότι δεν τους πολυενδιαφέρει να έχουν. Είναι απαράδεκτο π.χ να θέλεις επικυρωμένο καταστατικό ΑΕ για συμμετοχή σε διαγωνισμό και να σου λένε δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε αν δεν ελέγξουμε τα δεδομένα της αυτοαπογραφής και επιπλέον να μη σου δίνουν και λύση στο πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε ,εγώ δεν είχα ασχοληθεί και σήμερα έστειλα δύο αε,στο εμπορικό επιμελητήριο

με τα δικαιολογητικά σε φλασάκι και χειρόγραφα και κάνανε την απογραφή τους πλήρωσαν κιόλας όλα καλά.

Άλλοι που δεν ήθελαν να τα πάνε οι ίδιοι, ενώ οι δικηγόροι ζητάνε 300ε την μία ,εγώ θα πάρω 150-200ε και προχωράμε,

στην ουσία δεν ήταν δική μας δουλειά ,αλλά κάτι τσακάλια την ξεκίνησαν και μάλιστα τσάμπα και έτσι δημιούργησαν κακό

προηγούμενο. Όποιος δεν θέλει συμμετοχή θα πληρώσει,το τσάμπα πέθανε,έχουμε πολλές άλλες δουλειές να ασχοληθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Η διαδικασία είναι εύκολη έως σχετικά εύκολη. Αλλού κολλάμε δυστυχώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό το ζήτημα. Η διαδικασία είναι εύκολη έως σχετικά εύκολη. Αλλού κολλάμε δυστυχώς....

Σωτήρη καλησπέρα ,εννοείς τα ψιλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πάση θυσία είναι που δεν καταλαβαίνω.

Οχι όχι κακώς το έγραψα έτσι. Δεν εννούσα πάση θυσία. Εννούσα ότι είναι πολύ χρήσιμο και πρέπει να φτιαχτεί. Κάτι σαν το Κτηματολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να γίνουν με σωστό τρόπο και με την απαραίτητη κατανόηση στις έκτακτες περιπτώσεις..

Είναι απαράδεκτο π.χ να θέλεις επικυρωμένο καταστατικό ΑΕ για συμμετοχή σε διαγωνισμό και να σου λένε δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε αν δεν ελέγξουμε τα δεδομένα της αυτοαπογραφής και επιπλέον να μη σου δίνουν και λύση στο πρόβλημά σου.

Αυτό εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια....δεν υπαρχει ουτε μια ΕΠΕ με δημοσιευμενους Ισολογισμους!!

αντε να τρεχεις να πληρωνεις ΦΕΚ....αντε να σκαναρεις καταστατικα και λοιπα κερατα!!

εγω θα αναθεσω σε μια κοπελια μου να τηλεφωνησει σε ολες τις εταιρειες μας και να τους πει να ερθουν να παρουν τα καταστατικα τους και να τα πανε στο Επιμελητηριο!! (φυσικα σε εντυπη μορφη)

στους δε εταιρους ΕΠΕ.....να βαστανε και κανα 300αρι παραπανω για το ΦΕΚ!!

ας πανε να τα κανουν εκεινοι πουτ@ν@.......εγω δεν μπορω να συγχιζομαι!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια....δεν υπαρχει ουτε μια ΕΠΕ με δημοσιευμενους Ισολογισμους!!

αντε να τρεχεις να πληρωνεις ΦΕΚ....αντε να σκαναρεις καταστατικα και λοιπα κερατα!!

εγω θα αναθεσω σε μια κοπελια μου να τηλεφωνησει σε ολες τις εταιρειες μας και να τους πει να ερθουν να παρουν τα καταστατικα τους και να τα πανε στο Επιμελητηριο!! (φυσικα σε εντυπη μορφη)

στους δε εταιρους ΕΠΕ.....να βαστανε και κανα 300αρι παραπανω για το ΦΕΚ!!

ας πανε να τα κανουν εκεινοι πουτ@ν@.......εγω δεν μπορω να συγχιζομαι!! :P

Έτσι Μαρίνα.

Καμμία ΕΠΕ δεν έχει δημοσιεύσει ισολογισμούς.

Ενημερώνεις τους πελάτες τι γίνεται σε όλη την Ελλάδα και ότι δεν έιναι δική σου τακτική, του λες ότι πρέπει να σκάσει το 300άρι για τον τελευταίο μόνο ισολογισμό και πάλι καλά που δεν του ζητούν 10 ισολογισμούς.

Εγώ τους βγάζω το παράβολο από την Δ.Ο.Υ. όταν μου φέρουν τα χρήματα. Πόσες ΕΠΕ δα έχουμε..

Το εξήγησα σε όλους τους πελάτες μου και ένιωσα ότι κατάλαβαν όλοι την κατάσταση.

Πάντως επιμένω Μαρίνα, να πηγαίνουμε με κανονικούς ρυθμούς. Εμάς δεν μας βιάζει τίποτα. Δεν λέω να το παρατήσουμε αλλά με ανθρώπινους ρυθμούς. Δεν έχουμε πουθενά καμμία υποχρέωση και καμμία ευθύνη πλην της περιπ΄τωσεως που αναλαμβάνουμε την υπόθεση με αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δείτε πως άλλαξαν τα πράγματα ... Όταν βγήκέ η υποχρέωση αυτή όλοι πίστευαν από επιμελητήρια έως Υπουργεία ότι αυτή την δουλειά θα την αναλάβουν οι Φοροτεχνικοί , οπότε ας τους βάλουμε ασφυκτική ντεντλαϊν και με προστιματάκι να σφίξουν οι κ@λοι , όταν πήραν είδηση ότι οι περισσότεροι δεν τσίμπησαν και τους έστελναν μόνους του και φράκαραν τα επιμελητήρια αποφάσιασαν και να απλοποίησουν τη διαδικασία (νομίζω βάζουν και μια υπεύθυνη δήλωση ότι είναι αληθή τα χαρτιά και τελειώνει το πανηγύρι ) και να αφήσουν φρι την όλη διαδικασία .....

Αυτά για να μαθαίνουμε .......

Εμείς κοντέψαμε να χάσουμε 2 εταιρείες (που πληρώνουν κιόλας) επειδή δεν δεχθήκαμε τον ισχυρισμό του Επιμελητηρίου ότι : "αυτά τα κάνουν οι Λογιστές σας" και ευτυχώς οι περισσότεροι συνάδελφοι εδώ έπραξαν το ίδιο με αποτέλσμα σε συνέλευση να ενημερώσουμε τον πρόεδρο του Επιμελητηρίου την απόφαση του Συλλόγου ότι αυτή η δουλειά δεν είναι υποχρέωση του Λογιστή .

Δυστυχώς αγαπητοί συνάδελφοι επειδή σχεδόν όλα θα γίνονται είτε με τους κωδικούς του ΤΑξις είτε μέσω διαδικτύου που αυτόματα σημαίνει για όλες τις υπηρεσίες ότι το οτιδήποτε το ξέρει , το φτιάχνει και το κυριοτέρο ευθύνεται ο Λογιστής . Υπο άλλες συνθήκες θα ήταν καλό γιατί θα τσίμπαγες κάποια χρηματάκαι , αλλά τώρα με τις συνθηκές αλλά και με τη ψωροπερηφάνια που έχουμε ως κλάδος (δεν δεχόμαστε να πάρουμε πχ 5 ευρώ) μάλλον θα λουστούμε πολλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα, με τα τελη κυκλοφοριας θα γινουμε και εκδοτες διπλοτυπων... :angry:?

λες και ειναι δυσκολο να τυπωνεται η ειδοποιηση πληρωμης απο τις τραπεζες, και ταυτοχρονα να πληρωνουν κιολας?πολυ δυσκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς κοντέψαμε να χάσουμε 2 εταιρείες (που πληρώνουν κιόλας) επειδή δεν δεχθήκαμε τον ισχυρισμό του Επιμελητηρίου ότι : "αυτά τα κάνουν οι Λογιστές σας" και ευτυχώς οι περισσότεροι συνάδελφοι εδώ έπραξαν το ίδιο με αποτέλσμα σε συνέλευση να ενημερώσουμε τον πρόεδρο του Επιμελητηρίου την απόφαση του Συλλόγου ότι αυτή η δουλειά δεν είναι υποχρέωση του Λογιστή .

O .κ. πρόεδρος μια χαρά ήξερε για τις υποχρεώσεις της αυτοαπαογραφής, απλά ήθελε να εξυπηρετήσει τα μέλη του και να γίνει η δουλειά από άλλους και τζάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έρχονται και τα τέλη κυκλοφορίας....

Έχετε άποψη για το πως το χειριζόμαστε;

Καλά στον πελάτη επαγγελματία βλέπω να το κάνω τσάμπα.. (Στους καλούς πελάτες τουλάχιστον)

Στους ιδιώτες τσάμπα σε καμιά περίπτωση...

Σκέφτομαι:

Να τους δίνω τους κωδικούς taxis να το κάνουν μόνοι τους.

Αν δεν μπορούν ή δεν θέλουν να τους χρεώνω κάτι ψιλά... Το θέμα είναι πόσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρώ η κάθε εγγραφή. Σε όλους τους πελάτες. Τι θα πει "καλός" και "κακός";

Τόσο κοστίζει ο χρόνος μου και οι υπάλληλοί μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 ευρώ η κάθε εγγραφή. Σε όλους τους πελάτες. Τι θα πει "καλός" και "κακός";

Μίλησα για τα τέλη κυκλοφορίας...

Για το ΓΕΜΗ εννοείται ότι όλες οι εταιρείες ίδιου τύπου έχουν και την ίδια αντίστοιχη χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα τον πελατη απο 3 εως 5 ευρω, με ΑΠΥ παρακαλω.

βαζω μεσα το κοστος εκτυπωτη,το χαρτι , τον χρονο που ξοδευω για να το εκτυπωσω ΚΑΙ το χρονο που με απασχολουν οι πελατες στο γραφειο.

καλο ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...