Προς το περιεχόμενο
  • 0

απογραφη ΓΕΜΗ και πρακτικο γ.σ. που δεν εχει δημοσιευθει ακομα


dodos

Ερώτηση

ενα απο τα εγραφα που πρεπει να επισυναψουμε στο ΓΕΜΗ για Α.Ε. ειναι και το πρακτικο της τελευταιας γενικης συνελευσης.

αν το πρακτικο της Γ.Σ.του 2012 δεν εχει δημοσιευθει ακομα , για διαφορους λογους (στην περιπτωση μου για να συμπεριλαβουμε σε αυτην και την αυξηση του μ.κ.)

τι κανουμε για το ΓΕΜΗ ?επισυναπτουμε το πρακτικο του 2011?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αρχηγέ μου ,δηλαδή το πρακτικό της Τ.Γ.Σ που έγινε την 30/06 δεν την έχεις ακόμη υποβάλει στην νομαρχία?

νομίζω οτι αναφέρει την τελευταία τγσ που ενέκρινε τον τελευταίο ισολογισμό,αρα 30/06.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρχηγέ μου ,δηλαδή το πρακτικό της Τ.Γ.Σ που έγινε την 30/06 δεν την έχεις ακόμη υποβάλει στην νομαρχία?

νομίζω οτι αναφέρει την τελευταία τγσ που ενέκρινε τον τελευταίο ισολογισμό,αρα 30/06.

ναι δεν τη εχω υποβαλει ακομα ,οχι με δικη μου αποφαση βεβαια.

λες α υπαρχει προβλημα?

επισης οταν λεει τελευταιο κωδικοποιημενο καταστατικο τι εννοει?

εγω εχω στα χερια μου ενα κωδικοποιημενο καταστατικο του 2003 (ιδρυση εταιρειας το 2002),

απο εκει και περα και μεχρι σημερα εχουν τροποποιησει μονο το αρθρο που αφορα την αυξηση του μετοχικου κεφαλαιου.

δεν νομιζω οτι μετα απο καθε τετοια αποφαση απαραιτητα πρεπει να γινεται και κωδικοποιηση του καταστατικου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι δεν τη εχω υποβαλει ακομα ,οχι με δικη μου αποφαση βεβαια.

λες α υπαρχει προβλημα?

επισης οταν λεει τελευταιο κωδικοποιημενο καταστατικο τι εννοει?

εγω εχω στα χερια μου ενα κωδικοποιημενο καταστατικο του 2003 (ιδρυση εταιρειας το 2002),

απο εκει και περα και μεχρι σημερα εχουν τροποποιησει μονο το αρθρο που αφορα την αυξηση του μετοχικου κεφαλαιου.

δεν νομιζω οτι μετα απο καθε τετοια αποφαση απαραιτητα πρεπει να γινεται και κωδικοποιηση του καταστατικου?

..και για τις αυξήσεις του Μ.Κ γίνεται κωδικοποίηση.

Εφόσον έγινε μεταβολή άρθρου,πρέπει να κάνεις κωδικοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..και για τις αυξήσεις του Μ.Κ γίνεται κωδικοποίηση.

Εφόσον έγινε μεταβολή άρθρου,πρέπει να κάνεις κωδικοποίηση.

υπαρχει υποχρεωση δηλαδη κωδικοποιησεις για τις αυξησεις;

δηλαδη ρε παιδια οπως μου τα λετε πρεπει στην περιπτωση που αναφερω να αναλαβει ο

δικηγορος η συμβολαιογραφος να κωδικοποηση ξανα το καταστατικο ,και να αποφασισουν το ποσο

της αυξησης κεφαλαιου ωστε νατην συμπεριλαβω στην γενικη συνελευση που δεν εχει δημοσιευθει (του 2012,

δεν ειχε γινει δημοσιευση γιατι ειχαν αρχισει καταθεσεις για αυξηση του μ.κ απο 1/06 χωρις προηγουμενη αποφαση γ.σ.και

γι αυτο ειπαμε να την συμπεριλαβουμε στην ετησια γ.σ. με το αναλογο προστιμο στο τμημα εμποριου).

ολα αυτα πρεπει να γινουν για να σταλουν στο ΓΕΜΗ.

EXOYME NEA για KAMMIA παραταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπαρχει υποχρεωση δηλαδη κωδικοποιησεις για τις αυξησεις;

δηλαδη ρε παιδια οπως μου τα λετε πρεπει στην περιπτωση που αναφερω να αναλαβει ο

δικηγορος η συμβολαιογραφος να κωδικοποηση ξανα το καταστατικο ,και να αποφασισουν το ποσο

της αυξησης κεφαλαιου ωστε νατην συμπεριλαβω στην γενικη συνελευση που δεν εχει δημοσιευθει (του 2012,

δεν ειχε γινει δημοσιευση γιατι ειχαν αρχισει καταθεσεις για αυξηση του μ.κ απο 1/06 χωρις προηγουμενη αποφαση γ.σ.και

γι αυτο ειπαμε να την συμπεριλαβουμε στην ετησια γ.σ. με το αναλογο προστιμο στο τμημα εμποριου).

ολα αυτα πρεπει να γινουν για να σταλουν στο ΓΕΜΗ.

EXOYME NEA για KAMMIA παραταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποχρέωση να συντάξει το καταστατικό σε ενιαίο κείμενο ( η κωδικοποίηση δεν υφίσταται πλέον) μετά από κάθε τροποποίηση του καταστατικού έχει το Διοικητικό Συμβούλιο και όχι συμβολαιογράφος ή δικηγόρος. Όσον αφορά το πρακτικό να βάλεις τον αριθμό πρωτοκώλλου που σου έδωσε το Τμήμα Εμπορίου όταν το κατέθεσες και να επιλέξεις Αίτηση πρός τη Νομαρχία και όχι αριθμός ΦΕΚ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού θα κάνεις τροποποίηση καταστατικού τώρα κατέθεσε μαζί με το πρακτικό και το νέο καταστατικό το οποίο θα ενσωματώνει την αύξηση κεφαλαίου και ανέφερε στο πρακτικό της γ.σ. στο τέλος ότι την ίδια ημερομηνία κατατέθηκε το καταστατικό σε ενιαίο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μυαλό είναι και κολλάει :)

Σαφώς .......

είναι και ο δαίμων του πληκτρολογίου :)

απλά σκέφτηκα........ μήπως υπονοεί κάτι για την υπηρεσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαφώς .......

είναι και ο δαίμων του πληκτρολογίου :)

απλά σκέφτηκα........ μήπως υπονοεί κάτι για την υπηρεσία;

Όχι βέβαια είναι ζωτικής σημασίας η κίνηση αυτή "περί ΓΕΜΗ" μιας και πλέον θα απασχολούνται ΔΥΟ Υπηρεσίες (ΓΕΜΗ και Τμήμα Εμπορίου) οσόν αφορά τις ΑΕ και θα πηγαινοέρχονται πρακτικά και παράβολα από τη μία (ΓΕΜΗ) που θα τα παραλάβει πρός την άλλη (Τμ Εμπ) που θα τα ελέγχει και τουμπαλιν στο ΓΕΜΗ για δημοσίευση!!!! Ωραίες ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού θα κάνεις τροποποίηση καταστατικού τώρα κατέθεσε μαζί με το πρακτικό και το νέο καταστατικό το οποίο θα ενσωματώνει την αύξηση κεφαλαίου και ανέφερε στο πρακτικό της γ.σ. στο τέλος ότι την ίδια ημερομηνία κατατέθηκε το καταστατικό σε ενιαίο κείμενο.

δηλαδη φτιαχνω το πρακτικο που θα επρεπε να εχω καταθεση εως 30/6 ,τωρα με ολα τα τακτικα θεματα καθως και την αυξηση του μ.κ.,

θα πρεπει εγω να φτιαξω και το καταστατικο σε ενιαιο κειμενο (δεν υπαρχει πια υποχρεωση κωδικοποιησεις και υπογραφεις του καταστατικου απο συμβολαιογραφο ) και να το καταθεσω με την γ.σ. στο τμημα εμποριου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη φτιαχνω το πρακτικο που θα επρεπε να εχω καταθεση εως 30/6 ,τωρα με ολα τα τακτικα θεματα καθως και την αυξηση του μ.κ.,

θα πρεπει εγω να φτιαξω και το καταστατικο σε ενιαιο κειμενο (δεν υπαρχει πια υποχρεωση κωδικοποιησεις και υπογραφεις του καταστατικου απο συμβολαιογραφο ;)και να το καταθεσω με την γ.σ. στο τμημα εμποριου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη πλέον το καταστατικο της εταιρειας που θελει και το ΓΕΜΗ ειναι ενα ενιαιο κειμενο στο οποιο ειναι ενσωματωμενες ολες οι αλλαγες-τροποποιησεις χωρις σφραγιδα συμβολαιογραφου και το οποιο μπορει στην περιπτωση μου να κατατεθει στο τμημα εμποριου μαζι με την γενικη συνελευση την ετησια που απαφασιζει και την αυξηση του μ.κ. και δεν εχει κατατεθει ακομα;

αρα ανα ανεβασω αυτο το ενιαιο κειμενο ειμαι καλυμενος απο το ΓΕΜΗ;

Η ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη πλέον το καταστατικο της εταιρειας που θελει και το ΓΕΜΗ ειναι ενα ενιαιο κειμενο στο οποιο ειναι ενσωματωμενες ολες οι αλλαγες-τροποποιησεις χωρις σφραγιδα συμβολαιογραφου και το οποιο μπορει στην περιπτωση μου να κατατεθει στο τμημα εμποριου μαζι με την γενικη συνελευση την ετησια που απαφασιζει και την αυξηση του μ.κ. και δεν εχει κατατεθει ακομα;

αρα ανα ανεβασω αυτο το ενιαιο κειμενο ειμαι καλυμενος απο το ΓΕΜΗ;

Η ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ;

Όπως σου έγραψε παραπάνω ο συνάδελφος Αλέξης (εκτός και αν είναι η Αλέξις Κάρινγκτον της Δυναστείας).

Σαυτές τις περιπτώσεις,καλό είναι να έχεις το καταστατικό στον Η/Υ της εταιρείας και να κάνεις κάθε φορά τις

προσθήκες και τις διορθώσεις ώστε να έχεις "ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ" το καταστατικό σου.

Το ΓΕΜΗ θέλει το τελευταίο καταστατικό,που ισχύει. (με όλες τις διορθώσεις & συμπληρώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλέξης είναι ;) . Μην τα μπερδεύεις. Κωδικοποίηση γινόταν αλλά όχι πλέον και στην ουσία έπιανες ένα καταστατικό "του άλλαζες τα φώτα" π.χ από καθαρεύουσα σε δημοτική ή τροποποίηση όλου του σκελετού με διαφορετικές αριθμήσεις άρθρων κτλ. Έπαιρνες παράβολο μεγάλο και δημοσιευόταν στο ΦΕΚ η περίληψη του νέου κωδικοποιημένου καταστατικού. Εσύ αυτό που θέλεις είναι να κάνεις μία οποιαδήποτε τροποποίηση ώστε με αυτήν να καταθέσεις και το καταστατικό σε ενιαίο κείμενο. Δεν θα δημοσιευτεί τίποτα παραπάνω από την τροποποίηση που θα κάνεις....αλλά το Τμήμα Εμπορίου θα σου θεωρήσει το καταστατικό που θα τους προσκομίσεις το οποίο θα είναι ότι ισχύει μέχρι σήμερα από το Άρθρο 1 μέχρι το τελευταίο. Αυτό θα ανεβάσεις στο ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλέξης είναι ;) . Μην τα μπερδεύεις. Κωδικοποίηση γινόταν αλλά όχι πλέον και στην ουσία έπιανες ένα καταστατικό "του άλλαζες τα φώτα" π.χ από καθαρεύουσα σε δημοτική ή τροποποίηση όλου του σκελετού με διαφορετικές αριθμήσεις άρθρων κτλ. Έπαιρνες παράβολο μεγάλο και δημοσιευόταν στο ΦΕΚ η περίληψη του νέου κωδικοποιημένου καταστατικού. Εσύ αυτό που θέλεις είναι να κάνεις μία οποιαδήποτε τροποποίηση ώστε με αυτήν να καταθέσεις και το καταστατικό σε ενιαίο κείμενο. Δεν θα δημοσιευτεί τίποτα παραπάνω από την τροποποίηση που θα κάνεις....αλλά το Τμήμα Εμπορίου θα σου θεωρήσει το καταστατικό που θα τους προσκομίσεις το οποίο θα είναι ότι ισχύει μέχρι σήμερα από το Άρθρο 1 μέχρι το τελευταίο. Αυτό θα ανεβάσεις στο ΓΕΜΗ.

να σου πω τι εκανα ,σκαναρισα το παλιο κωδικοποιημενο καταστατικο πανω σε αυτο δουλεψα βαζοντας τις τροποποιησεις θα το παω

στο τμημα εμποριου,και μετα αυτο θα ανεβασω στο ΓΕΜΗ ?δεΝ χρειαζεται και το ΑΡΧΙΚΟ?

εχω ακουσει διοφορα γι αυτο ξαναρωταω γιατι εχω μπερδευτει και μολις πριν λιγο καιρο ανελαβα μια Α.Ε η οποια αλλαξε και εδρα και

ειναι δυσκολο να βρω και τις παλιες γ.σ. και αυτη την στιγμη εχω στα χερια μου ενα κωδικοποιημενο πρακτικο του 2003 το οποιο εχω σκαναρι σε word και πανω σε αυτο αν γραψω ολες τις τροποποιησεις το παω στο τμημα εμποριου οπως μου ειπες και μετα ανεβασω μονο αυτο στο ΓΕΜΗ σαν καταστατικο ειμαι καλυμενος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να σου πω τι εκανα ,σκαναρισα το παλιο κωδικοποιημενο καταστατικο πανω σε αυτο δουλεψα βαζοντας τις τροποποιησεις θα το παω

στο τμημα εμποριου,και μετα αυτο θα ανεβασω στο ΓΕΜΗ ?δεΝ χρειαζεται και το ΑΡΧΙΚΟ?

εχω ακουσει διοφορα γι αυτο ξαναρωταω γιατι εχω μπερδευτει και μολις πριν λιγο καιρο ανελαβα μια Α.Ε η οποια αλλαξε και εδρα και

ειναι δυσκολο να βρω και τις παλιες γ.σ. και αυτη την στιγμη εχω στα χερια μου ενα κωδικοποιημενο πρακτικο του 2003 το οποιο εχω σκαναρι σε word και πανω σε αυτο αν γραψω ολες τις τροποποιησεις το παω στο τμημα εμποριου οπως μου ειπες και μετα ανεβασω μονο αυτο στο ΓΕΜΗ σαν καταστατικο ειμαι καλυμενος ?

Ναι είσαι καλλυμένος! βάλε και την αύξηση μ.κ μέσα που θες να κάνεις, ανέφερε στο τέλος του πρακτικού της γ.σ. ότι υην ίδια ημερομηνία κατατέθηκε και το καταστατικό σε ενιαίο κείμενο, τίτλος του καταστατικού που θα καταθέσεις : Καταστατικό σε ενιαίο κείμενο όπως ισχύει μετά την τελευταία τροποποίηση με την από 30/6/2012 απόφαση της τακτικής γενικής συνέλευσης. Στο τέλος του καταστατικού υπογραφή του Προέδρου του Δ.Σ. Ελπίζω να σε κάλυψα!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι είσαι καλλυμένος! βάλε και την αύξηση μ.κ μέσα που θες να κάνεις, ανέφερε στο τέλος του πρακτικού της γ.σ. ότι υην ίδια ημερομηνία κατατέθηκε και το καταστατικό σε ενιαίο κείμενο, τίτλος του καταστατικού που θα καταθέσεις : Καταστατικό σε ενιαίο κείμενο όπως ισχύει μετά την τελευταία τροποποίηση με την από 30/6/2012 απόφαση της τακτικής γενικής συνέλευσης. Στο τέλος του καταστατικού υπογραφή του Προέδρου του Δ.Σ. Ελπίζω να σε κάλυψα!!

χιλια ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλέξης είναι ;) . Μην τα μπερδεύεις. Κωδικοποίηση γινόταν αλλά όχι πλέον και στην ουσία έπιανες ένα καταστατικό "του άλλαζες τα φώτα" π.χ από καθαρεύουσα σε δημοτική ή τροποποίηση όλου του σκελετού με διαφορετικές αριθμήσεις άρθρων κτλ. Έπαιρνες παράβολο μεγάλο και δημοσιευόταν στο ΦΕΚ η περίληψη του νέου κωδικοποιημένου καταστατικού. Εσύ αυτό που θέλεις είναι να κάνεις μία οποιαδήποτε τροποποίηση ώστε με αυτήν να καταθέσεις και το καταστατικό σε ενιαίο κείμενο. Δεν θα δημοσιευτεί τίποτα παραπάνω από την τροποποίηση που θα κάνεις....αλλά το Τμήμα Εμπορίου θα σου θεωρήσει το καταστατικό που θα τους προσκομίσεις το οποίο θα είναι ότι ισχύει μέχρι σήμερα από το Άρθρο 1 μέχρι το τελευταίο. Αυτό θα ανεβάσεις στο ΓΕΜΗ.

Γιαυτό ακριβώς το λόγο έβαλα σε εισαγωγικά την λέξη ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ,αντί τροποποίηση σε ενιαίο κείμενο.

Πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουμε εφόσον και στα καταστατικά,αναγράφονται οι λέξεις.Κωδικοποίηση και τροπο-

ποίηση καταστατικού κλπ.κλπ.

με εκτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρχηγέ μου ,δηλαδή το πρακτικό της Τ.Γ.Σ που έγινε την 30/06 δεν την έχεις ακόμη υποβάλει στην νομαρχία?

νομίζω οτι αναφέρει την τελευταία τγσ που ενέκρινε τον τελευταίο ισολογισμό,αρα 30/06.

Και αν μιλαμε για μια εταιρια που εχει κανει εναρξη το πρωτο τριμηνο του 2011 (ημερομηνια εναρξης πριν την 04/04/2011) με πρωτη υπεροδωδεκαμηνη χρηση ληξεως 31/12/2012 και με πρωτη Γ.Σ. 30/06/2013..... Τι ηλεκτρονικη εγγραφη θα κανει η εταιρια αυτη αφου δεν θα την αφηνει το ΓΕΜΗ να ολοκληρωσει την διαδικαδια χωρις να ανεβασει το σχετικο πρακτικο (το οποιο και δεν εχει γινει)?.... Υπαρχει και αυτη η περιπτωση που βλεπω να την λυνω μονο με επισκεψη στο ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χιλια ευχαριστω

το ισχυον διοικητικο συμβουλιο θα πρεπει να το γραψω στο ενιαιο κειμενο του καταστατικου?

δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο.

αλλα στην απογραφη ΓΕΜΗ δεν πρπει να ανεβασω και το πρακτικο της Γ.Σ που οριζει το τρεχων Δ.Σ.?

ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΝΙΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ Γ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ισχυον διοικητικο συμβουλιο θα πρεπει να το γραψω στο ενιαιο κειμενο του καταστατικου?

δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο.

αλλα στην απογραφη ΓΕΜΗ δεν πρπει να ανεβασω και το πρακτικο της Γ.Σ που οριζει το τρεχων Δ.Σ.?

ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΝΙΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ Γ.Σ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...