Jump to content

ΤΕΛΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ?

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφε (πρώην).

Δεν ξέρω αν απευθύνεστε σε εμένα, αλλά θα ήθελα να σας κάνω γνωστό ότι από σήμερα δεν είμαι πλέον λογιστής-φοροτεχνικός διότι έκανα διακοπή δραστηριότητας.

Ως εκ τούτου εκλείπουν και οι λόγοι του εν λόγω κώδικα, για την εφαρμογή του από εμένα.

Γι' αυτό κι εγώ, ξέρετε τι κάνω στο άρθρο αυτό αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα;

palia-papoytsia.jpg?w=490

Καλό σας βράδυ.

RESPECT

Φέτος για πρώτη φορά έκανα φορολογικές δηλώσεις . Εκτός από τις μικροπεριπτώσεις που με αναγκασαν πχ να βάλω περισσότερα παιδιά ως προστατευόμενα μέλη , περισσότερες αποδείξεις , να κρύψω δαπάνες κ τεκμήρια , να βάλω ιατρικά που δεν εκπίπουν κ ένα σωρό άλλες κουτοπονηριές ελλήνω φορολογούμενω , εντύπωση μου έκανε η εξής περίπτωση :

πελάτης με μηδενικό εισόδημα , 1 κύρια κατοικία 280 τμ , 4 εξοχικές από τις οποίες οι τρεις σε νησιά , 3 πόρσε κ μια 350cl κτλ κτλ δεν ήθελε να πληρώσει καθόλου φόρο κ δεν θα πληρώσει . Δεν πληρώνει ΦΠΑ ,ΙΚΑ ,τράπεζες κτλ . Δεν πληρώνει προσωπικό παρά μόνο όταν κάνει μυνηση ο επόπτης κ φυσικά δεν πλήρωνε κ δεν πληρώνει τον λογιστή .

Φυσικά η επιχείρηση στήθηκε κ μεγάλωσε με επιδοτησεις από τις οποίες φάγανε πολλοί

Το κράτος είναι ανίκανο να τον πιάσει

Αν βρεθεί κάποιος να τον καταγγείλει θα είναι ο "Αρτέμης Μάτσας" ο Ρουφιανος θα πρέπει να απομονωθεί , να μείνει χωρίς δουλειά ,να πεινάσει κ να τον φάνε τα σκουλήκια .

Και αν Χρήστο όλα αυτά τα απόκτησε από κανά τζόκερ ή από κληρονομιά από το Αμέρικα ή από καταθέσεις (νόμιμες ή παράνοες δνε έχει σημασία) σε Τράπεζα και δεν γούσταρε να τα βάλει ή να στα πει στη φορολογική δήλωση , τι θα γίνει ??? Θα αρπάξεις μια ωραία αγωγούλα και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις .....

Και νομίζω ότι έπιασες τα άκρα , αν και πάλι πιστεύω ότι σε τέτοια περίπτωση η πλειονότητα των συναδέλφων (τουλάχιστον από εδώ μέσα) θα τον είχε στείλει από το πελατόλογίο του με την πρώτη υποψία ....

Και ναι τη ρουφιανιά πολύ αγάπησαν αλλά τον ρουφιάνο ουδείς ....... Γιατί όπως λέει και ο κ.Πάγκαλος μαζί τα φάγαμε ......

Στην ουσία όμως η διάταξη αυτή είναι γελοία και απλά δείχνει το χάος που μας χωρίζει από τους φυσιολογικούς ανθρώπους με αυτούς που νομοθετούν για το "καλό" μας .....

Φέτος για πρώτη φορά έκανα φορολογικές δηλώσεις . Εκτός από τις μικροπεριπτώσεις που με αναγκασαν πχ να βάλω περισσότερα παιδιά ως προστατευόμενα μέλη , περισσότερες αποδείξεις , να κρύψω δαπάνες κ τεκμήρια , να βάλω ιατρικά που δεν εκπίπουν κ ένα σωρό άλλες κουτοπονηριές ελλήνω φορολογούμενω , εντύπωση μου έκανε η εξής περίπτωση :

πελάτης με μηδενικό εισόδημα , 1 κύρια κατοικία 280 τμ , 4 εξοχικές από τις οποίες οι τρεις σε νησιά , 3 πόρσε κ μια 350cl κτλ κτλ δεν ήθελε να πληρώσει καθόλου φόρο κ δεν θα πληρώσει . Δεν πληρώνει ΦΠΑ ,ΙΚΑ ,τράπεζες κτλ . Δεν πληρώνει προσωπικό παρά μόνο όταν κάνει μυνηση ο επόπτης κ φυσικά δεν πλήρωνε κ δεν πληρώνει τον λογιστή .

Φυσικά η επιχείρηση στήθηκε κ μεγάλωσε με επιδοτησεις από τις οποίες φάγανε πολλοί

Το κράτος είναι ανίκανο να τον πιάσει

Αν βρεθεί κάποιος να τον καταγγείλει θα είναι ο "Αρτέμης Μάτσας" ο Ρουφιανος θα πρέπει να απομονωθεί , να μείνει χωρίς δουλειά ,να πεινάσει κ να τον φάνε τα σκουλήκια .

Κανείς δεν μπορεί να με αναγκάσει να κάνω κατι. Παρόμοιες περιπτώσεις ή συμμορφώθηκαν με τις υποδείξεις μου ή πήγαν αλλού για να κάνουν την δήλωσή τους.

Στην ουσία όμως η διάταξη αυτή είναι γελοία και απλά δείχνει το χάος που μας χωρίζει από τους φυσιολογικούς ανθρώπους με αυτούς που νομοθετούν για το "καλό" μας .....

Απόστολε, καθείς εφ'ω ετάχθη.......

Λογιστές είμαστε, ούτε ρουφιάνοι, ούτε του ΣΔΟΕ, ούτε κυβέρνηση, ούτε αστυνομία, ούτε δημόσιοι λειτουργοί.......

Όσοι θέλουν να δείξουν το κοινωνικό τους profil, μπορώ να τους στείλω ανέργους με την ατυχία να έχουν παιδιά και ιδιόκτητο σπίτι που το δημόσιο απαιτούσε πέρυσι και καταβολή τουλάχιστον 500 ευρώ για εισοδήματα που δεν έχουν......

Καλησπέρα συνάδελφε (πρώην).

Δεν ξέρω αν απευθύνεστε σε εμένα, αλλά θα ήθελα να σας κάνω γνωστό ότι από σήμερα δεν είμαι πλέον λογιστής-φοροτεχνικός διότι έκανα διακοπή δραστηριότητας.

Ως εκ τούτου εκλείπουν και οι λόγοι του εν λόγω κώδικα, για την εφαρμογή του από εμένα.

Γι' αυτό κι εγώ, ξέρετε τι κάνω στο άρθρο αυτό αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα;

palia-papoytsia.jpg?w=490

Καλό σας βράδυ.

Και τι δηλώνεις τώρα ρε.....???????

Οικιακά μόνο...............??????????

:P

Μια χαρα τον βρισκω...θα βοηθαει και την Κυρα Μαρω για να μην κουραζεται.. :D οχι θα κατση να δουλευει ελυθ.επαγγελματιας , για να γεμιση το βαρελι χωρις πατο! δεν παει καλλιτερα...να σκουπιζει τζαμια στα φαναρια? 10 αλλα αφορολογητα τι να τα κανη τα 30 και να του μενουν 5? γιατι, νομιζεις δεν το εχουν κανει και δεν θα ακολουθησουν κι αλλοι? εγω ηδη το σκεφτομαι να κρατησω την μισθωτη και να διακοψω το ελευθερο και να ζησω με λιγοτερα και με λιγοτερο αγχος το οποιο αποδεδειγμενα, με χαλαει κιολας, απο το να δουλευω για τα χαρατσια και το χρεος. διοτι εγω δεν συνεφαγα.... με τον Παγκαλο οποτε ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. :angry:

Ναι ρε τα προτιμώ ...

Καλύτερα όλη τη μέρα να έχω στο κεφάλι μου τη κερά Μάρω και να τρώω παντόφλα, να σφουγγαρίζω, να πλένω και να πηγαίνω για ψώνια, παρά όλα αυτά.

Και που είμαι στο γραφείο, τι καταλαβαίνω;;; Εεεεεε;;;; Από τις 10 - 12 - 14 ώρες που δουλεύω. τις 8 - 10 - 12 ώρες διαβάζω και;;;;;;

ΤΟ ... Α Π Ο Τ Ε Λ Ε Σ Μ Α ;;;

Νομίζεις ότι μετά από τόσο διάβασμα, ξέρω κάτι;;;;

ΟΧΙ !!! Δεν ξέρω τίποτα !!!

Δουλεύω χωρίς να αμείβομαι, με πίεση και υπερένταση και κινδυνεύω και από πάνω !!!

Β Α Ρ Ε Θ Η Κ Α !!!

Σου χαρίζω και τον κώδικα και το άρθρο 14 και το άρθρο 7 και το άρθρο 4 και όλα τα άρθρα. Σου χαρίζω και τη ρουφιανιά, το ΟΕΕ, τον ΟΑΕΕ, τον ΚΒΣ (κι ας καταργήθηκε), τον ΚΦΕ και όλους τους "Κ", τον ΦΠΑ, τον ΙΚΑ (ιδίως αυτόν) με τις ΑΠΔ του και όλα ... όλα ...

ΣΤΑ ΧΑΡΙΖΩ Ο Λ Α !!!

Να τα χαίρεσαι ...

Υ.Γ.

skitso.jpg

Μπαμπη προς το παρον...σε ζηλευω!!! χαρα η Κυρα Μαρω ...εε :D

Σιδεροκεφαλος στα καινουργια σου ...καθηκοντα!! :)

Έχω ετοιμάσει το παρακάτω κείμενο υπεύθυνης δήλωσης που θα ετοιμάζουν σε καθημερινή βάση οι πελάτες μου. Δείτε το πρώτο υπόδειγμα που ετοίμασα:

"Ως διαχειριστής της εταιρίας με την επωνυμία «ΕΦΙΑΛΤΗΣ Α.Ε.», που εδρεύει επί της οδού Θερμοπυλών 33 θέση "Ρουφιανεϊκα", δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν έχω πραγματοποιήσει ύποπτες συναλλαγές, δηλαδή συναλλαγές οι οποίες ενδεχομένως υποκρύπτουν νομιμοποίηση προϊόντος εγκλήματος (μετατροπή, μεταβίβαση, κατοχή, χρησιμοποίηση κ.λπ.), το οποίο μπορεί να προέρχεται από οποιαδήποτε εγκληματική δραστηριότητα, από αυτές που αναφέρονται στο άρθρο 3 του ν. 3691/2008 (π.χ. δωροδοκία, σωματεμπορία, εμπορία ναρκωτικών, φοροδιαφυγή που συνιστά φορολογικό αδίκημα, αδικήματα λαθρεμπορίας κ.λπ.).

Ο λογιστής-φοροτεχνικός της εταιρείας μου κ. Αρτέμιος Μάτσας, ουδεμία ευθύνη έχει σε περίπτωση που συντρέξει μια από τις ανωτέρω περιπτώσεις και δεν προβεί στην αποστολή αναφοράς στην αρχή του άρθρου 7 του ν.3691/2008, διότι πριν την πραγματοποίηση της αξιόποινης πράξης θα τον ενημερώσω εκ νέου με σχετική υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986".

Κανείς δεν μπορεί να με αναγκάσει να κάνω κατι. Παρόμοιες περιπτώσεις ή συμμορφώθηκαν με τις υποδείξεις μου ή πήγαν αλλού για να κάνουν την δήλωσή τους.

Είμαι υπάλληλος σε λογιστικό γραφείο ,στην θέση μου τι θα κάνατε?

Ναι ρε τα προτιμώ ...

Καλύτερα όλη τη μέρα να έχω στο κεφάλι μου τη κερά Μάρω και να τρώω παντόφλα, να σφουγγαρίζω, να πλένω και να πηγαίνω για ψώνια, παρά όλα αυτά.

Και που είμαι στο γραφείο, τι καταλαβαίνω;;; Εεεεεε;;;; Από τις 10 - 12 - 14 ώρες που δουλεύω. τις 8 - 10 - 12 ώρες διαβάζω και;;;;;;

Νομίζεις ότι μετά από τόσα διάβασμα, ξέρω κάτι;;;;

Δουλεύω χωρίς να αμείβομαι, με πίεση και υπερένταση και κινδυνεύω και από πάνω !!!

Β Α Ρ Ε Θ Η Κ Α !!!

Σου χαρίζω και τον κώδικα και το άρθρο 14 και το άρθρο 7 και το άρθρο 4 και όλα τα άρθρα. Σου χαρίζω και τη ρουφιανιά, το ΟΕΕ, τον ΟΑΕΕ, τον ΚΒΣ (κι ας καταργήθηκε), τον ΚΦΕ και όλους τους "Κ", τον ΦΠΑ, τον ΙΚΑ (ιδίως αυτόν) με τις ΑΠΔ του και όλα ... όλα ...

ΣΤΑ ΧΑΡΙΖΩ Ο Λ Α !!!

Να τα χαίρεσαι ...

Υ.Γ.

Καταλαβαίνω την απογοήτευση, τη νιώθω και εγώ.... ώρες ώρες.....

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο να αλλάξουμε επάγγελμα...

Ή ακόμα καλύτερα, χώρα....

Αλλά τι να κάνεις, αυτό ξεκινήσαμε, αυτό ξέρουμε, αυτά τα πτυχία έχουμε...

Έπειτα, να σκέφτεσαι ότι κάθε επάγγελμα έχει τα δικά του θέματα, από του εργολάβου, του δικηγόρου, του εστιάτορα, του καφετζή, του μηχανικού.....

Παντού υπάρχουν θέματα που θα σε κάνουν να σπάζεσαι... το θέμα είναι πόσο τα αφήνεις να σε επηρεάσουν....

Με το Βαγγέλη στα Χανιά έχουμε συχνά πυκνά το ίδιο θέμα, πότε αυτός πότε εγώ.....

Ψηλά το κεφάλι, δεν είμαστε μόνοι πια, έχουμε οικογένεια που πρέπει να συντηρήσουμε, παιδιά που πρέπει να μεγαλώσουμε, και τραβάμε τη πορεία μας....

Εννοείται ότι εφόσον βρεις κάτι καλύτερο τη κάνεις με ελαφριά, ακόμα και αν αυτό λέγεται παντόφλα Μαριανή........... :)

Και αν Χρήστο όλα αυτά τα απόκτησε από κανά τζόκερ ή από κληρονομιά από το Αμέρικα ή από καταθέσεις (νόμιμες ή παράνοες δνε έχει σημασία) σε Τράπεζα και δεν γούσταρε να τα βάλει ή να στα πει στη φορολογική δήλωση , τι θα γίνει ??? Θα αρπάξεις μια ωραία αγωγούλα και θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις .....

Και νομίζω ότι έπιασες τα άκρα , αν και πάλι πιστεύω ότι σε τέτοια περίπτωση η πλειονότητα των συναδέλφων (τουλάχιστον από εδώ μέσα) θα τον είχε στείλει από το πελατόλογίο του με την πρώτη υποψία ....

Και ναι τη ρουφιανιά πολύ αγάπησαν αλλά τον ρουφιάνο ουδείς ....... Γιατί όπως λέει και ο κ.Πάγκαλος μαζί τα φάγαμε ......

Νομίζω ότι ένας λογιστής μπορεί να καταλάβει εύκολα για τον κάθε πελατη του τι έχει κ πως το απέκτησε , Μπορεί με το που θα πιάσει ενα τιμολόγιο να το μυρισει κ να καταλάβει ότι βρωμάει . Αν αυτός ο πελάτης μας είναι το άκρο κ έχω έναν εγώ ίσως εδώ μέσα αν είμαστε 1000 λογιστές όλοι έχουμε στο μυαλό κάποια περίπτωση παρόμοια .Κάνω λάθος ? Έχετε συνατνήσει κανένα τέτοιο τύπο στην Ελλάδα ή εγώ ζω αλλου ?

Δεν κρίνω την διάταξη του νόμου αλλά σκέπτομαι γιατί αντιδρούμε με αυτόν τον τρόπο ,σχεδόν αυτόματα .

Αν ήταν δικό μους πελάτης όπως λές μπορεί να τον άφηνα να πάει στο καλό . Έτσι άφηνω κ αυτόν που κάθε μέρα παρκάρει κ κλείνει το πεζοδρόμιο μου , αυτόν που αραδιάζει τις καρέκλες μπροστά στο μαγαζί του κ με αναγκάζει να περπατώ στον δρόμο για τα ΕΙΧ , την χοντρή κυρία που βγάζει το σκυλάκι της κ το αφήνει να τα "κανει" όπου να ναι κ είμαι αναγκασμενος να τα πατάω , τον εφοριακό που καπνίζει στην μάπα μου , τον νταλκαδιάρη που περνάει κάθε 5 λεπτά κάτω από το γραφείο μου κ έχει στο τέρμα το "σ αγαπάω μ ακους" κτλ κτλ κτλ .

Ίσως είναι άκρα αυτά ,ίσως φταίει ο Πάγκαλος ,ίσως κ εγω...

Guest TZABELAS  KITSOS

Νομίζω ότι ένας λογιστής μπορεί να καταλάβει εύκολα για τον κάθε πελατη του τι έχει κ πως το απέκτησε , Μπορεί με το που θα πιάσει ενα τιμολόγιο να το μυρισει κ να καταλάβει ότι βρωμάει . Αν αυτός ο πελάτης μας είναι το άκρο κ έχω έναν εγώ ίσως εδώ μέσα αν είμαστε 1000 λογιστές όλοι έχουμε στο μυαλό κάποια περίπτωση παρόμοια .Κάνω λάθος ? Έχετε συνατνήσει κανένα τέτοιο τύπο στην Ελλάδα ή εγώ ζω αλλου ?

Δεν κρίνω την διάταξη του νόμου αλλά σκέπτομαι γιατί αντιδρούμε με αυτόν τον τρόπο ,σχεδόν αυτόματα .

Αν ήταν δικό μους πελάτης όπως λές μπορεί να τον άφηνα να πάει στο καλό . Έτσι άφηνω κ αυτόν που κάθε μέρα παρκάρει κ κλείνει το πεζοδρόμιο μου , αυτόν που αραδιάζει τις καρέκλες μπροστά στο μαγαζί του κ με αναγκάζει να περπατώ στον δρόμο για τα ΕΙΧ , την χοντρή κυρία που βγάζει το σκυλάκι της κ το αφήνει να τα "κανει" όπου να ναι κ είμαι αναγκασμενος να τα πατάω , τον εφοριακό που καπνίζει στην μάπα μου , τον νταλκαδιάρη που περνάει κάθε 5 λεπτά κάτω από το γραφείο μου κ έχει στο τέρμα το "σ αγαπάω μ ακους" κτλ κτλ κτλ .

εχεις δικιο ολα αυτα ειναι τα κακα στην ζωη μας

και οχι ο καπιταλισμος :)

Καταλαβαίνω την απογοήτευση, τη νιώθω και εγώ.... ώρες ώρες.....

...

Ψηλά το κεφάλι, δεν είμαστε μόνοι πια, έχουμε οικογένεια που πρέπει να συντηρήσουμε, παιδιά που πρέπει να μεγαλώσουμε, και τραβάμε τη πορεία μας....

Εννοείται ότι εφόσον βρεις κάτι καλύτερο τη κάνεις με ελαφριά, ακόμα και αν αυτό λέγεται παντόφλα Μαριανή........... :)

414019-life.jpg

3265522825_eda3c03325.jpg

"Ψηλά το κεφάλι" !!!

:(

Υ.Γ.

ώρες, ώρες;;;;; <_<

Εγώ όλες τις ώρες ...

" και μετά ... ΝΤΟΥΠ! "

:(

εχεις δικιο ολα αυτα ειναι τα κακα στην ζωη μας

και οχι ο καπιταλισμος :)

Θα έλεγα ότι όλα αυτά τα κακά στη ζωή μας τα γεννά ο καπιταλισμός.

Αλλά δεν θα συνεχίσω την κουβέντα γιατί δεν γίνεται με σχόλια να αναπτύξει κανείς ολη την φιλοσοφία που έχει για την ζωή και το πέρασμά του από αυτή και συνοψίζεται σ΄αυτή την λιτή πρόταση που εσείς θα την λέγατε "κλασσική ατάκα"

Συνάδελφε haryk έχω να σου πω ότι όλοι είμαστε στα όρια για διαφορετικούς λόγους ο καθένας μας και όλοι έχουμε σχεδόν οικογένεια .

Το πιο σωστό είναι να μην καθόμστε κάπου όταν αρχίζει η φθορά .

Να ξέρουμε πότε πρέπει να φεύγουμε από ένα χώρο.

Και να είσαι σίγουρος ότι σχεδόν όλοι θα έλθουμε αργά ή γρήγορα στην ίδια θέση με την πολιτική που εφαρμόζετε στην Ελλαδίτσα μας.

Είναι θέμα χρόνου για όλους μας. Από τα μεγάλα Γραφεία μέχρι τα μικρά Γραφεία . Απλά ο μεγάλος πέφτει αργότερα από τον μικρό αλλά κάνει και πιο θόρυβο όπως κάθε μεγάλο που πέφτει.

Κάθε μέρα όμως είναι μία καινούργια μέρα που ο ήλιος ανατέλη για όλους και έτσι πρέπει να το βλέπουμε όλοι .

Γιατί όλοι έχουμε οικογένεια μαζεύουμε κομάτια και συνεχίζουμε.

Μην τρελενόμαστε

Αλήθεια εσύ έχεις καταλάβει γιατί κάνουν αυτό που κάνουν τα λαμόγια και μας οδηγουν μαζικά στην εξαθλίωση ?

Έχω μια υπόνοια για σωματεμπορία!!!!

Ένας πελάτης μου προχθές μου είπε ότι θα πάρουνε τα τρία του!!!

Πού πρέπει να τον δώσω? B)

Χμμμμ..... :huh:

Στον οργανισμό δωρεάς οργάνων ίσως???

Καλημέρες! :)

Συνάδελφε haryk έχω να σου πω ότι όλοι είμαστε στα όρια για διαφορετικούς λόγους ο καθένας μας και όλοι έχουμε σχεδόν οικογένεια

...

Αλήθεια εσύ έχεις καταλάβει γιατί κάνουν αυτό που κάνουν τα λαμόγια και μας οδηγουν μαζικά στην εξαθλίωση ?

Καλημέρα συνάδελφε, καλή δύναμη.

Υ.Γ.

Ναι "ίσως" έχω πάρει μια μικρή μυρωδιά (μάλλον δυσωδία θα έλεγα), αλλά δεν θα ήθελα να το συζητήσω από εδώ, ή τουλάχιστον τώρα.

Υ.Γ.2

Εδώ όλοι μαζί. Μέχρι τελευταίας ρανίδας ...

Εγώ ξαναπροτείνω όλοι να κταδόσουμε όλους ,γιατί όλοι είναι εν δυνάμει φοροφυγάδες,μόνο έτσι θα

κοιμόμαστε ήσυχοι. Αλλά πρώτα πίεση απο τη ΠΟΦΕΕΕ και απο όλους αμα μας φωνάξουν.

Έχω ετοιμάσει το παρακάτω κείμενο υπεύθυνης δήλωσης που θα ετοιμάζουν σε καθημερινή βάση οι πελάτες μου. Δείτε το πρώτο υπόδειγμα που ετοίμασα:

"Ως διαχειριστής της εταιρίας με την επωνυμία «ΕΦΙΑΛΤΗΣ Α.Ε.», που εδρεύει επί της οδού Θερμοπυλών 33 θέση "Ρουφιανεϊκα", δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν έχω πραγματοποιήσει ύποπτες συναλλαγές, δηλαδή συναλλαγές οι οποίες ενδεχομένως υποκρύπτουν νομιμοποίηση προϊόντος εγκλήματος (μετατροπή, μεταβίβαση, κατοχή, χρησιμοποίηση κ.λπ.), το οποίο μπορεί να προέρχεται από οποιαδήποτε εγκληματική δραστηριότητα, από αυτές που αναφέρονται στο άρθρο 3 του ν. 3691/2008 (π.χ. δωροδοκία, σωματεμπορία, εμπορία ναρκωτικών, φοροδιαφυγή που συνιστά φορολογικό αδίκημα, αδικήματα λαθρεμπορίας κ.λπ.).

Ο λογιστής-φοροτεχνικός της εταιρείας μου κ. Αρτέμιος Μάτσας, ουδεμία ευθύνη έχει σε περίπτωση που συντρέξει μια από τις ανωτέρω περιπτώσεις και δεν προβεί στην αποστολή αναφοράς στην αρχή του άρθρου 7 του ν.3691/2008, διότι πριν την πραγματοποίηση της αξιόποινης πράξης θα τον ενημερώσω εκ νέου με σχετική υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986".

Μπορούμε να το "κλέψουμε" ??

Μα η λύση σε όλα αυτά που γράφεις δεν είναι ο "χαφιεδισμός" αλλά η σωστή παιδεία και η αγάπη (ή καλύτερα η έγνοια) για τον συνάνθρωπο και τη Κοινωνία ....

Αντίθετα αν κάνουμε αυτό που που προτείνει ο νόμος τότε όλοι θα βυθστούμε σε ένα τέλμα και θα κλειστούμε περισσότερο στον ευατό μας , χώρια που ως συνήθως θα στρεβλωθεί και η καταγγελία θα πάει σύνεφο γιατί έτσι μας καπνίζει ... Στο κάτω κάτω δουλειά του Κράτους είναι να ελέγχει και όχι να με κάνει εμένα Δικαστή Ντρέντ ......

Ναι ρε τα προτιμώ ...

Νομίζεις ότι μετά από τόσο διάβασμα, ξέρω κάτι;;;;

Β Α Ρ Ε Θ Η Κ Α !!!

κοριτσια το νου σας....

ετοιμαζονται παλι να μας κλεψουν τις δουλειες !!!!!!!!

Επειδή έγραψα βιαστικά και οργισμένα μια απάντηση στον κ. Πατέλη, στην ανακοίνωση για την καρφολογική υπηρεσία του Υπουργείου, που έβριθε (η απάντησή μου) από λάθη σύνταξης και ορθογραφίας την επαναλαμβάνω με μια προσθήκη και αναμένω μια έγκυρη απάντηση της ΠΟΦΕΕ, γιατί εγώ είμαι μέλος (Αιρετός Πρόεδρος Συλλόγου ή «συλλογίσκου» κατά μερικούς) και από μερικούς άλλους , καλούς συναδέλφους , που μου ζητάνε να απολογηθώ για τα αυτονόητα που παραθέτω σε αυτό το ελεύθερο, υποτίθεται βήμα. Και εν πάσει περιπτώσει αν δεν θέλουν, ας μου το πουν και αποχωρώ αμέσως. Πάντως, δηλώνω , ότι γραφικός δεν είμαι ούτε προτίθεμαι να γίνω…

Συνάδελφε Νίκο Πατέλη, εγκαλείς τον συνάδελφο "1953" γιατί δεν ανήκει σε κάποια ένωση και συνεπώς, κατά την γνώμη σου δεν μπορεί να κρίνει μια παράλογη απόφαση , όπως αυτή, που μας καθιστά εξ αντικειμένου ρουφιάνους κια χαφιέδες. Και σε ερωτώ κι εγώ, που ανήκω, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, σε σύλλογο, τι έκανες εσύ, τι έκανε η ΠΟΦΕΕ της οποίας είσαι Γραμματέας και εν πολλοίς την υποκαθιστάς, όπως πρόσφατα ομολόγησες ; Ποια είναι η αντίδρασή της σε αυτήν την διαταγή, που θα σημάνει το τέλος του επαγγέλματός μας; Αλλο είναι κ. Πατέλη να καταγγείλουμε μια παράνομη δραστηριότητα και άλλο να καταδώσουμε τον πελάτη γιατί δεν πλήρωσε κάποιο φόρο ή γιατί δεν μας είπε ότι έχει κάποιο εισόδημα για να συντηρήσει την οικογένειά του; Και ασφαλώς θα πρέπει πρώτους να καταγγείλουμε τους εαυτούς μας , πολλοί από μας, που αδυνατούμε να πληρώσουμε τον ΦΠΑ ή τον Φόρο Εισοδήματος. Απαντείστε λοιπόν κ. Πατέλη, Γραμματέα της ανώτατης ένωσής μας : Εχουμε δικαίωμα να κρίνουμε κάποιες αποφάσεις, κάποιους καονονισμούς που θεσπίζονται ερήμην μας (ΟΕΕ), έχουμε δικαίωμα να φωνάξουμε για την απαξίωση του κλάδου μας, έχουμε δικαίωμα να ζητάμε την αρωγή των αυτοαποκαλούμενων ηγετών μας; Και ποια είναι η επίσημη θέση της ΠΟΦΕΕ στο θέμα αυτό; Ας ακουσθεί και ο λόγος της ΠΟΦΕΕ και όχι μόνο του κ. Πατέλη...

Και πως διαχωρίζετε τους αμνούς από τα ερίφια, κύριε συνάδελφε, με ποια κριτήρια; Δεν είσαι μέλος ένωσης, δεν ψηφίζεις, μη μιλάς μη διαμαρτύρεσαι, για μας δεν υπάρχεις, άσχετο αν έχεις κάποια χρόνια στο επάγγελμα. Σε λίγο δηλαδή θα ζητάει και η ΠΟΦΕΕ υπεύθυνη δήλωση ότι ασκούμε το επάγγελμα;

Και απευθύνομαι και στους αγαπητούς συναδέλφους που μετέχουν με όποιον τρόπο στην ΠΟΦΕΕ να μου πουν τίμια και ειλικρινά, αν συμφωνούν με όσα έγραψε ο κ. Γραμματέας στον συνάδελφο «1953» .