Προς το περιεχόμενο

ΤΕΛΙΚΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ?


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπάμπη, δεν ξέρω γιατί, μου ήρθε μόλις τώρα στο μυαλό ένα ανέκδοτο......

Δύο τύποι συναντιούνται αλαφιασμένοι σε ένα μεγάλο πολυκατάστημα.

Λέει ο πρώτος γιατί τρέχεις ρε αδελφέ εσύ;

- Έχασα τη γυναίκα μου του απαντάει. Εσύ γιατί;

- Έχασα κ΄ εγώ τη δικιά μου.

- Έλα να ψάξουμε μαζί. Πως είναι η γυναίκα σου;

- Φίλε Σουηδέζα είναι γύρω στο 1.82 ύψος, μακριά πόδια, μακριά ξανθά μαλλιά, γαλανά μάτια και φοράει ένα μπουστάκι μαύρο και μια μίνι φούστα. Η δικιά σου πώς είναι;

- Ρε άσε τη τη δικιά μου. Πάμε να βρούμε τη δικιά σου…

Ειλικρινά δεν ξέρω πως μου ήρθε στο μυαλό......................

Ζηλιάρηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη :P:D :D :P

Υ.Γ.

Καλέ που είστε;;;;;;;;;;;;;;;;; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ρε παιδι.....δεν θα την ειδα την αρώτηξη!! τι με αρώτηξες??

οσον αφορα στην προισταμένη......ηταν μια δική της πρωτοβουλια και προφανώς ηλπιζε στην "καλή" μας πρόθεση!! :D

Ηταν Π.Μ. Μαρίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ που ήσαστε και φωνάζω ;;;;;;;;;;;;;; :)

Στο μποστάνι, φυτεύω πατάτες και ντομάτες νάχουμε να φάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μποστάνι, φυτεύω πατάτες και ντομάτες νάχουμε να φάμε.

Ντομάτες???

:blink: :blink: :blink:

Οτι θα φύτρωνε σε κυκλαδίτικο νησί κάτι πιο ψηλό από τον μαϊντανό, ομολογώ δεν το περίμενα!!!

;)

Μφχ,

Νατάσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι για του λογου το αληθες και για να ακριβολογουμε, πολλοι απο το 2003 , που κι εμεις εδω ειμαστε, εχουν αφησει και υπονοουμενα , και ισως να εχουν μιλησει και πιο ανοιχτα για λογοκρισια.

Το οτι μενουμε στην ομαδα , οπως λες απο τη μια αποδεικνυει οτι εχουμε πειστει για την ελευθερια του λογου που υπαρχει και απο την αλλη ειμαστε οι θεματοφυλακες της ...

γι αυτο αγαπητε διαχειριστα , μην πιανεσαι απο την καθε λεξη , σε παρακαλουμε.

ετσι κι αλλιως ολοι τα δυσκολα μας εχουμε τελευταια

Σαν παρένθεση και το αντιλαμβάνεσαι Χρύσα, σ' ευχαριστώ και να διορθώσω την επίμαχη φράση χωρίς να επεκταθώ για την έννοιά της : και από μερικούς άλλους , καλούς συναδέλφους , που μου ζητάνε να απολογηθώ για τα αυτονόητα που παραθέτω σε αυτό το ελεύθερο, (υποτίθεται)* βήμα. * διαγράφεται μια λέξη. Για το θέμα της αποχώρησης, για λόγους αρχής, επιμένω, αλλά δώστε μου χρόνο να αναθεωρήσω. Επιμένω επίσης στα όσα έγραψα για την ΠΟΦΕΕ. Και είμαι απόλυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντομάτες???

:blink: :blink: :blink:

Οτι θα φύτρωνε σε κυκλαδίτικο νησί κάτι πιο ψηλό από τον μαϊντανό, ομολογώ δεν το περίμενα!!!

;)

Μφχ,

Νατάσσα

Και που να δεις τους φοίνικες, Νατάσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντομάτες???

:blink: :blink: :blink:

Οτι θα φύτρωνε σε κυκλαδίτικο νησί κάτι πιο ψηλό από τον μαϊντανό, ομολογώ δεν το περίμενα!!!

;)

Μφχ,

Νατάσσα

κοπελια??? σανταρινη δεν εχεις παει???

ειναι γνωστη για το κρασί και τις ντοματες της!!

(αν και σε υψος ειναι κοντύτερα του μαιντανου!! ) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο KAROLOS έκανε λάθος. Η σωστή οδός είναι Κουκούλας (σαφές...) και ο αριθμός 30 (εκ των γνωστών αργυρίων...).

Νομίζω λάθος ?

Αν όχι παρακαλείται ο διαχειριστής στην επαναδιατύπωση της υπεύθυνης δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έγραψα βιαστικά και οργισμένα μια απάντηση στον κ. Πατέλη, στην ανακοίνωση για την καρφολογική υπηρεσία του Υπουργείου, που έβριθε (η απάντησή μου) από λάθη σύνταξης και ορθογραφίας την επαναλαμβάνω με μια προσθήκη και αναμένω μια έγκυρη απάντηση της ΠΟΦΕΕ, γιατί εγώ είμαι μέλος (Αιρετός Πρόεδρος Συλλόγου ή «συλλογίσκου» κατά μερικούς) και από μερικούς άλλους , καλούς συναδέλφους , που μου ζητάνε να απολογηθώ για τα αυτονόητα που παραθέτω σε αυτό το ελεύθερο, υποτίθεται βήμα. Και εν πάσει περιπτώσει αν δεν θέλουν, ας μου το πουν και αποχωρώ αμέσως. Πάντως, δηλώνω , ότι γραφικός δεν είμαι ούτε προτίθεμαι να γίνω…

Συνάδελφε Νίκο Πατέλη, εγκαλείς τον συνάδελφο "1953" γιατί δεν ανήκει σε κάποια ένωση και συνεπώς, κατά την γνώμη σου δεν μπορεί να κρίνει μια παράλογη απόφαση , όπως αυτή, που μας καθιστά εξ αντικειμένου ρουφιάνους κια χαφιέδες. Και σε ερωτώ κι εγώ, που ανήκω, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, σε σύλλογο, τι έκανες εσύ, τι έκανε η ΠΟΦΕΕ της οποίας είσαι Γραμματέας και εν πολλοίς την υποκαθιστάς, όπως πρόσφατα ομολόγησες ; Ποια είναι η αντίδρασή της σε αυτήν την διαταγή, που θα σημάνει το τέλος του επαγγέλματός μας; Αλλο είναι κ. Πατέλη να καταγγείλουμε μια παράνομη δραστηριότητα και άλλο να καταδώσουμε τον πελάτη γιατί δεν πλήρωσε κάποιο φόρο ή γιατί δεν μας είπε ότι έχει κάποιο εισόδημα για να συντηρήσει την οικογένειά του; Και ασφαλώς θα πρέπει πρώτους να καταγγείλουμε τους εαυτούς μας , πολλοί από μας, που αδυνατούμε να πληρώσουμε τον ΦΠΑ ή τον Φόρο Εισοδήματος. Απαντείστε λοιπόν κ. Πατέλη, Γραμματέα της ανώτατης ένωσής μας : Εχουμε δικαίωμα να κρίνουμε κάποιες αποφάσεις, κάποιους καονονισμούς που θεσπίζονται ερήμην μας (ΟΕΕ), έχουμε δικαίωμα να φωνάξουμε για την απαξίωση του κλάδου μας, έχουμε δικαίωμα να ζητάμε την αρωγή των αυτοαποκαλούμενων ηγετών μας; Και ποια είναι η επίσημη θέση της ΠΟΦΕΕ στο θέμα αυτό; Ας ακουσθεί και ο λόγος της ΠΟΦΕΕ και όχι μόνο του κ. Πατέλη...

Και πως διαχωρίζετε τους αμνούς από τα ερίφια, κύριε συνάδελφε, με ποια κριτήρια; Δεν είσαι μέλος ένωσης, δεν ψηφίζεις, μη μιλάς μη διαμαρτύρεσαι, για μας δεν υπάρχεις, άσχετο αν έχεις κάποια χρόνια στο επάγγελμα. Σε λίγο δηλαδή θα ζητάει και η ΠΟΦΕΕ υπεύθυνη δήλωση ότι ασκούμε το επάγγελμα;

Και απευθύνομαι και στους αγαπητούς συναδέλφους που μετέχουν με όποιον τρόπο στην ΠΟΦΕΕ να μου πουν τίμια και ειλικρινά, αν συμφωνούν με όσα έγραψε ο κ. Γραμματέας στον συνάδελφο «1953» .

Nα εισαι παντα καλα φιλε αγωνιστη.Στα ματια και στην ψυχη μου φανταζεις σαν την πηγη στην ερημο.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ο KAROLOS έκανε λάθος. Η σωστή οδός είναι Κουκούλας (σαφές...) και ο αριθμός 30 (εκ των γνωστών αργυρίων...).

Νομίζω λάθος ?

Αν όχι παρακαλείται ο διαχειριστής στην επαναδιατύπωση της υπεύθυνης δήλωσης.

Αφού έλαβα υπόψη μου την εύστοχη παρατήρηση του κ. Βακρινού, επαναφέρω το κείμενο:

Ορθή επανάληψη:

--------

Έχω ετοιμάσει το παρακάτω κείμενο υπεύθυνης δήλωσης που θα ετοιμάζουν σε καθημερινή βάση οι πελάτες μου. Δείτε το πρώτο υπόδειγμα που ετοίμασα:

"Ως διαχειριστής της εταιρίας με την επωνυμία «ΕΦΙΑΛΤΗΣ Α.Ε.», που εδρεύει επί της οδού Κουκούλας αριθμός 30, θέση "Ρουφιανεϊκα", δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν έχω πραγματοποιήσει ύποπτες συναλλαγές, δηλαδή συναλλαγές οι οποίες ενδεχομένως υποκρύπτουν νομιμοποίηση προϊόντος εγκλήματος (μετατροπή, μεταβίβαση, κατοχή, χρησιμοποίηση κ.λπ.), το οποίο μπορεί να προέρχεται από οποιαδήποτε εγκληματική δραστηριότητα, από αυτές που αναφέρονται στο άρθρο 3 του ν. 3691/2008 (π.χ. δωροδοκία, σωματεμπορία, εμπορία ναρκωτικών, φοροδιαφυγή που συνιστά φορολογικό αδίκημα, αδικήματα λαθρεμπορίας κ.λπ.).

Ο λογιστής-φοροτεχνικός της εταιρείας μου κ. Αρτέμιος Μάτσας, ουδεμία ευθύνη έχει σε περίπτωση που συντρέξει μια από τις ανωτέρω περιπτώσεις και δεν προβεί στην αποστολή αναφοράς στην αρχή του άρθρου 7 του ν.3691/2008, διότι πριν την πραγματοποίηση της αξιόποινης πράξης θα τον ενημερώσω εκ νέου με σχετική υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα σοβαρευθώ λίγο , διότι «το γαρ πολύ της θλίψεως γεννά παραφροσύνη». Με αυτά που ανακοινὠνουν καθημερινά , προσωπικά τουλάχιστον , αντιλαμβάνομαι ότι έχουν την βεβαιότητα ότι υπάρχουν τεράστιοι τζίροι στην αγορά άρα , τα κέρδη έχουν τόσο πολύ ξεφύγει , που δεν ξέρουμε πια τι να τα κάνουμε ! Δηλαδή προφανώς υποψιάζονται ως κορυφαίο φοροφυγά τον Στέφανο εδώ παρακάτω τον κλειδαρά , ο οποίος έχει ξεπουλήσει ΟΛΑ τα λουκέτα του και με ρωτούσε τι χρειάζεται για να μετατρέψει το μαγαζάκι του σε Α.Ε. !!! Όχι κυρίες και κύριοι , συνάδελφοι και μη, συνδικαλισμένοι και μη . Δεν είμαστε θεατές στο θέατρο του παραλόγου . Είμαστε οι πρωταγωνιστές ! Ζούμε , βιώνουμε καθημερινά τον παραλογισμό που προσπαθούν (φιλότιμα είναι η αλήθεια) να μας επιβάλλουν. Το να εγκαλεί ο ένας τον άλλο , για κάτι που ή δεν έκανε , που ή δεν είπε , οδηγεί στην διάσπαση . Στο τέλος θα καταλήξουμε σε εμφύλια σύρραξη. Φοβάμαι ότι δεν είμαστε μακρυά. Ο μόνος τρόπος να τους αντιμετωπίσουμε , είναι να τους δείξουμε ότι δεν είμαστε άβουλα και φοβισμένα ανθρωπάκια. Σταθείτε όρθιοι , με ίσιες τις πλάτες και χωρίς τον φόβο στα μάτια. Κοιτάξτε τον διπλανό σας και χαμογελάστε του , δώστε του χαρά και ελπίδα. Βρε παιδιά είναι μόνο ένα χαμόγελο :). Γι αυτόν που το προσφέρει δεν κοστίζει τίποτε . Εχει όμως ανεκτίμητη αξία γι αυτόν που το δέχεται . Όταν δουν τους πολλούς να μη φοβούνται πλέον αλλά να είναι χαμογελαστοί θα καταλάβουν ότι ξεφύγαμε από την ζώνη του λυκόφωτος . ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΝΗΣΥΧΗΣΟΥΝ. Απλά χρειάζεται ομοψυχία και ενότητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αρχιζω να δυσκολευομαι να χαμογελασω στον εαυτο μου...

Στους αλλους ακομα τα καταφερνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΣΩ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ!!!ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ .ΑΣ ΕΓΕΡΘΟΥΜΕ .ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΜΕΓΑΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΙ. ΚΑΙ ΝΑΙ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΧΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λετε εσεις, εμενα μου λειπουνε 30 χιλιαρικα ευρω

οποιος μου τα δωσει , ειμαι διατεθειμενος να καταγγειλω τα παντα !

Και ναι, ξερω ποιος φταιει... εχω ντοκουμεντα

ΥΓ περιμενω τα 30

ΥΓ1 σε ψιλα, ξερετε τωρα ταληρα, δεκαρικα κλπ

ΥΓ2 Με pm (καλα το πα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βγάλουν ποσοστό, εγώ δε δίνω άνθρωπο.....

Να μας ορίσουν ελάχιστες αμοιβές βάσει ποσοστών (πως το έχουνε οι συμβολαιογράφοι, οι δικηγόροι και οι μηχανικοί δλδ....????).............

Aλλιώς no koukou....................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι αρχιζω να δυσκολευομαι να χαμογελασω στον εαυτο μου...

Στους αλλους ακομα τα καταφερνω...

...φτιαξε καρδια μου το δικο σου παραμυθι αλλιως...τη βαψαμε.

....χαμηλωσε..... απο ψηλα δε ζωγραφιζονται τα ονειρα.......

...οσες κι αν κτιζουν φυλακες κι αν ο κλοιος στενευει,

ο νους μας ειν αληταριο κι ολο θα δραπετευει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...φτιαξε καρδια μου το δικο σου παραμυθι αλλιως...τη βαψαμε.

....χαμηλωσε..... απο ψηλα δε ζωγραφιζονται τα ονειρα.......

...οσες κι αν κτιζουν φυλακες κι αν ο κλοιος στενευει,

ο νους μας ειν αληταριο κι ολο θα δραπετευει...

Αγαπητε κ.Γιαννη,

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως εγινε και εκνευριστικατε τοσο και δεν θελω να μου πειτε αλλα στο προφιλ μου στο τι "σκεφτομαι" υπαρχει μια ατακα η οποια δεν ειναι τυχαια .

Θα παρω το μερος των διαχειριστων (δεν γνωριζω κανεναν ) οτι οντως αν καπου θεωρουμε οτι κανουν λαθος η δεν συμφωνουμε το συζητουν .

Απο εκει και περα ο καθενας μας ειναι υπευθυνος για το πως θα διαχειριστει τον εαυτο του.

Θα σας πω προσωπικα οτι υποσχεθηκα σε μενα οτι πια δεν θα εκνευριζομαι γιατι παραχωρω την Νικη στον αλλον που αυτος ειναι ο σκοπος του.

Την οση γνωμη μπορω να εχω για σας απο αυτα που εχω διαβασει νομιζω την γνωριζετε ,τωρα οσα αφορουν την Φλωρινα θα σας ελεγα να πατε να γνωρισετε αυτους που μιλατε και μετα αποφασισαζετε ,μην ξεχνατε οτι ειναι ενα forum με πολυ κοσμο οποτε εκ των πραγμματων δεν μπορεις να ταιριαξεις με ολους.

Με Εκτιμηση ,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...