Προς το περιεχόμενο

Προηγούμενος λογιστής και μη ενημέρωση του λογαριασμού δολλαρίων


gbasil2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας ημέρα,

Αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη να με βοηθήσει στο παρακάτω θέμα:

Έχω αναλάβει έναν νέο πελάτη από τις αρχές του χρόνου του οποίου το μεγαλύτερο μέρος των αγορών του είναι από εισαγωγές τρίτων χωρών.Όταν παρέλαβα από τον προηγούμενο λογιστή μου είχαν δημιουργηθεί αρκετές απορίες όσον αφορά αυτά που έβλεπα στο ισοζύγιο για τα οποία για άλλα πήρα απαντήσεις και για άλλα όχι (χωρίς να θέλω να πω ότι εγώ είμαι πάρα πολύ καλός στην δουλειά μου και να κράξω κάποιον συνάδελφο.)

Από το τελικό ισοζύγιο που πήρα προσπάθησα, με τις πρώτες ενημερώσεις που έκανα,να διορθώσω αυτά που πίστευα ότι θα έπρεπε να διορθωθούν σύμφωνα πάντα με αυτά που πίστευα εγώ.

Από την αρχή του χρόνου ξεκίνησαν και οι εισαγωγές εμπορευμάτων από τρίτες χώρες (κυρίως Κίνα).Βλέποντας τις πρώτες τιμολογήσεις που ήταν σε δολάρια ζήτησα να μάθω από τον επιχειρηματία αν υπάρχει κάποιος λογαριασμός δολαρίων.Η απάντηση του ήταν ότι υπάρχει αλλά τι να τον κάνεις αφού ο προηγούμενος λογιστής δεν τον ζήτησε ποτέ.Σε δεύτερη ερώτηση μου αν το υπόλοιπο των προμηθευτών εξωτερικού (κυρίως Κινέζοι) είναι πραγματικό,μιλάμε περίπου για 500000,00, μου είπε ότι δεν χρωστάει σε κανέναν.Σε επικοινωνία με τον προηγούμενο λογιστή μου το επιβεβαίωσε χωρίς όμως να έχει την διάθεση να μου εξηγήσει το γιατί ή τι γινόταν για παράδειγμα όταν μεγάλα ποσά από τον όψεως ή τον λογαριασμό ταμιευτηρίου μεταφερόταν στο λογαριασμό δολαρίων για να φύγουν τα σχετικά εμβάσματα.

Οπότε έχω δύο ερωτήματα:

1)Αυτή την στιγμή ο λογαριασμός δολαρίων έχει μόνο τις κινήσεις του έτους χωρίς να έρχεται το σωστό υπόλοιπο από το 2011.Τι εγγραφή μπορώ να κάνω για να το διορθώσω ώστε να βγουν και σωστά στο τέλος του έτους οι συναλλαγματικές διαφορές?

2)Τι μπορώ να κάνω με το υπόλοιπο των προμηθευτών που ανέρχεται περίπου στις 500.000,00.

Ξέχασα να πω ότι πρόκειται για ατομική επιχείρηση με Γ΄ κατηγορίας βιβλία.

Συγνώμη αν έγινα κουραστικός.Ξέρω ότι το έχω αφήσει αρκετό καιρό και είμαι για κράξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλεις άκρη πρέπει να κουραστείς...

Συμφωνείς επακριβώς όλους τους λογαρισμούς του ισοζυγίου σου ελέγχοντας λεπτομερώς εσύ ή ο υπάλληλος της εταιρείας τα αναλυτικά καθολικά σου.

Θα βρεθούν ξεχασμένες εγγραφές ή λανθασμένες. Θα εμφανιστούν και θα διορθωθούν σε κάποιον μήνα με αιτιολογία "ξεχασμε΄νη εγγραφή" ή "διόρθωση της εγγραφής τάδε" εξηγόντας τους λόγους εγγραφής ή διόρθωσης.

Πρόσεξε αν έχουν γίνει οι ταμειακές εγγραφές διανομής κερδών

Μετά από αυτά και πάλι θα μείνει ένα ποσό διαφορά σε κάποιον λογαρισμό /ούς.

Η διαφορά είναι δοσοληπτικοί λογαρισμοί εταίρου που οφείλει να τους επστρέψει στην εταιρεία ή (αν είναι πίστωσης) να του τα επσιτρέψει η εταιρεία.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος διόρθωσης.

Ενημερώνεται ο πελάτης για την πιθανότητα ότι ένας έλεγχος μπορέι να βρεί τις διαφορές ακριβώς επειδή τις διόρθωσες !! (δηλαδή δεί τι έγινε επειδή είδε τις εγγραφές διόρθωσης !!!)

Όμως:

α) Αν γίνουν όλα αυτά σε ένα έτος τουλάχιστον τα επόμενα θα είναι σωστά.

β) Λένε ότι θα καταργήσουν οι εξωλογιστικοί προσδιορισμοί (με την κατάργηση του ΚΒΣ) και πρέπει ο έλεγχος να βρίσκει πραγματική παράβαση για να ρίχνει πρόστιμα και όχι να λεέι "δεν βγάζω άκρη " πάρε το π΄ροστιμο.

γ) Όσο πιο γρήγορα γίνει η διόρθωση τόσο όσο περνούν τα χρόνια έρχεται πιο γρήγορα η παραγραφή.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για να δω τις καρτέλες των προηγούμενων ετών θα πρέπει να μου δώσουν αναλυτικό καθολικό όλων των ετών σε excel και να τις προσαρμόσω στο πρόγραμμα μου.Κάτι που δεν γίνεται από ότι μου είπαν γιατί χρησιμοποιούσαν πρόγραμμα dos.Γενικά δεν υπάρχει πνεύμα συνεργασίας από τον προηγούμενο λογιστή.Και μιλάμε για εταιρία που λειτουργεί 20 χρόνια.

Όσον αφορά τα δύο προβλήματα που σας έγραψα θεωρώ ότι αντί για μεταφορές στον λογαριασμό δολαρίων και εμβάσματα στους προμηθευτές εξωτερικού γινόταν κάτι σαν ανάληψη γιατί οι όψεως και ο λογαριασμός ταμιευτηρίου συμφωνούσαν..Για αυτό και πιστεύω δεν έχει κινηθεί ποτέ ο λογαριασμός δολαρίων και για αυτό υπάρχουν τόσο μεγάλα υπόλοιπα στους προμηθευτές.Θα μου πείτε βέβαια ότι αυτό θα αποτυπωνόταν και σε ένα μεγάλο ταμείο. Έλα όμως που το ταμείο στις 31/12/2011 ήταν μόλις 5000,00 ευρώ.Αν έχω δίκιο και μου εκτυπώσουν αναλυτικό καθολικό σε χαρτί και βρω τις λανθασμένες εγγραφές,αν είναι όπως τα λέω,θα πρέπει αν δεν κάνω λάθος να πιστώσω το ταμείο,να χρεώσω τον λογαριασμό δολαρίων και εκ των υστέρων να πιστώσω τον λογαριασμό δολαρίων και να χρεώσω τους προμηθευτές εξωτερικού ώστε να διορθωθούν όλοι οι λογαριασμοί.Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να βρω και ένα ταμείο αντίστοιχου ύψους.Θα πρέπει τότε να δω και τις κινήσεις ταμείου και τι λάθος εγγραφές έχουν γίνει.Αν κατάλαβα καλά αυτός είναι ο τρόπος που προτείνεται ώστε να προχωρήσω στις διορθώσεις.

Μια τελευταία ερώτηση χωρίς να θέλω να σας κουράζω.Αν τα κάνω αυτά και στις εγγραφές βάλω τις αιτιολογίες που μου λέτε θεωρείτε ότι δεν θα έχω εγώ σαν λογιστής πρόβλημα κάνοντας ταμειακές εγγραφές τέτοιου ύψους επειδή πρόκειται για διορθώσεις προηγούμενων ετών?

Γενικά δεν επεμβαίνω στο ταμείο όσον και αν το θέλουν οι επιχειρηματίες χωρίς να έχω παραστατικά που δικαιολογούν κάποια εγγραφή.Πιστεύω πως αυτό είναι και το σωστό.

Χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για να δω τις καρτέλες των προηγούμενων ετών θα πρέπει να μου δώσουν αναλυτικό καθολικό όλων των ετών σε excel και να τις προσαρμόσω στο πρόγραμμα μου.Κάτι που δεν γίνεται από ότι μου είπαν γιατί χρησιμοποιούσαν πρόγραμμα dos.Γενικά δεν υπάρχει πνεύμα συνεργασίας από τον προηγούμενο λογιστή.Και μιλάμε για εταιρία που λειτουργεί 20 χρόνια.

Όσον αφορά τα δύο προβλήματα που σας έγραψα θεωρώ ότι αντί για μεταφορές στον λογαριασμό δολαρίων και εμβάσματα στους προμηθευτές εξωτερικού γινόταν κάτι σαν ανάληψη γιατί οι όψεως και ο λογαριασμός ταμιευτηρίου συμφωνούσαν..Για αυτό και πιστεύω δεν έχει κινηθεί ποτέ ο λογαριασμός δολαρίων και για αυτό υπάρχουν τόσο μεγάλα υπόλοιπα στους προμηθευτές.Θα μου πείτε βέβαια ότι αυτό θα αποτυπωνόταν και σε ένα μεγάλο ταμείο. Έλα όμως που το ταμείο στις 31/12/2011 ήταν μόλις 5000,00 ευρώ.Αν έχω δίκιο και μου εκτυπώσουν αναλυτικό καθολικό σε χαρτί και βρω τις λανθασμένες εγγραφές,αν είναι όπως τα λέω,θα πρέπει αν δεν κάνω λάθος να πιστώσω το ταμείο,να χρεώσω τον λογαριασμό δολαρίων και εκ των υστέρων να πιστώσω τον λογαριασμό δολαρίων και να χρεώσω τους προμηθευτές εξωτερικού ώστε να διορθωθούν όλοι οι λογαριασμοί.Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να βρω και ένα ταμείο αντίστοιχου ύψους.Θα πρέπει τότε να δω και τις κινήσεις ταμείου και τι λάθος εγγραφές έχουν γίνει.Αν κατάλαβα καλά αυτός είναι ο τρόπος που προτείνεται ώστε να προχωρήσω στις διορθώσεις.

Μια τελευταία ερώτηση χωρίς να θέλω να σας κουράζω.Αν τα κάνω αυτά και στις εγγραφές βάλω τις αιτιολογίες που μου λέτε θεωρείτε ότι δεν θα έχω εγώ σαν λογιστής πρόβλημα κάνοντας ταμειακές εγγραφές τέτοιου ύψους επειδή πρόκειται για διορθώσεις προηγούμενων ετών?

Γενικά δεν επεμβαίνω στο ταμείο όσον και αν το θέλουν οι επιχειρηματίες χωρίς να έχω παραστατικά που δικαιολογούν κάποια εγγραφή.Πιστεύω πως αυτό είναι και το σωστό.

Χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Είπα ότ δεν μπορέις να διαιωνίζεις.

Και για αυτό προτείνω οι διορθώσεις να είναι πραγματικές και όχι τυχαίες.

Το ότι λείπουν χρήματα από το Ταμείο (για να γίνουν πληρωμές των προμηθευτών) σημαίνει ότι τους πλήρωνε ο πελα΄της σου από την τσέπη του και όχι από το ταμείο της επιχείρησης.

Άρα σου λείπει μια εγγραφή όπου Χρεώνεις τους Προμηθευτές και πιστώνεις τον Πιστωτή πελάτη σου. Θεωρώ πιο σοβαρό το υπόλοιπο των προμηθευτών παρά το ότι δεν πέρασαν οι εγγραφές από τον λογαρισμό δολλαρίων

Έτσι θα μείνει υπόλοιπο σε πιστωτή (τον πελάτη σου) και όχι στον προμηθευτή σου. Μετά ίσως να κεφαλαιοποιούσες το υπόλοιπο. (Δεν πηράζει που είναι ατομική...)

Είχε όμως ικανό πόθεν έσχες για να τους πληρώνει τότε που τους πλήρωσε από την τσέπη του και όχι από το ταμείο της επιχείρησης;

Είναι έτσι όμως τα πράγματα ????? Μια εικόνα σου προτείνω. Είναι επικίνδυνο να ακολουθήσεις τις συμβουλές μου χωρίς να δεις τι πραγματικά έχει γίνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ζητήσω από τον συνάδελφο να μου εκτυπώσει το αναλυτικό καθολικό και ελπίζω να μην μου το αρνηθεί.Το μόνο που με πειράζει είναι ότι θα πρέπει να εμβαθύνω σε βάθος πολλών ετών για να βρω τι ακριβώς έχει γίνει.

Όπως και αν έχει σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας ημέρα,

Αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη να με βοηθήσει στο παρακάτω θέμα:

Έχω αναλάβει έναν νέο πελάτη από τις αρχές του χρόνου του οποίου το μεγαλύτερο μέρος των αγορών του είναι από εισαγωγές τρίτων χωρών.

Απο τον Ιανουαριο και θα ζητησεις να σου εκτυπωσει ο αλλος Λογιστης ???Δλ τοσο καιρο τι κανεις εσυ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον Ιανουαριο και θα ζητησεις να σου εκτυπωσει ο αλλος Λογιστης ???Δλ τοσο καιρο τι κανεις εσυ ???

Ήδη το είπε:

Συγνώμη αν έγινα κουραστικός.Ξέρω ότι το έχω αφήσει αρκετό καιρό και είμαι για κράξιμο.

Από την άλλη, δεν είναι εύκολο αυτό που ψάχνει και θέλει να διορθώσει ο άνθρωπος. Και δεν θα άφηνε την τρέχουσα δουλειά για να κάνει ανασκαφές στα παλιά ισοζύγια, ιδίως όταν δεν έχει και πολλές βοήθειες, όπως λέει. Προσωπικά, τον κατανοώ απόλυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή του λ/φ ήρθε γιατί ο προηγούμενος συνάδελφος άλλαξε επάγγελμα . Έχω πάει έχω μιλήσει μαζί του και το διαπίστωσα ο ίδιος.

sotpar.Aπο ποιόν να ζητήσω να μου εκτυπώσει αναλυτικό καθολικό προηγούμενων ετών?Πως να το εκτυπώσω εγώ? Έκανα τις τρέχουσες δουλείες του κάθε μήνα και διόρθωνα άλλα πράγματα που ήθελαν διόρθωση κατά την προσωπική μου άποψη.

Σας ευχαριστώ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι πρέπει πρώτα να μάθεις τι πραγματικά έχει συμβεί,προσωπικά νομίζω οτι θα ήταν θέμα ταμείου,

δεν είναι επίσης τόσο εύκολο να κάνεις έτσι εγγραφές χωρίς κάποιο στοιχείο.Μιλάμε για εξοφλήσεις προμηθευτών

εξωτερικού,κάποια στιγμή .σε έλεγχο θα τα βρεις μπροστά σου,γιαυτό σε συνεννόηση με τον πελάτη τακτοποιησέ τα αλλα,,,,,,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτο αυγό και κούρευτο τώρα.

Πρόκειται όπως είπες περί ατομικής επιχείρησης,

Θα φέρεις στο λογσριασμό δολλαρίων το προηγούμενο υπόλοιπο με χρέωση αυτού του λογαριασμού και και πίστωση τον ατομικό λογαριασμό του επιχειρηματία ώστε να παρουσιάει σήμερα το πραγματικό υπόλοιπο.

Θα εξωφλησεις τον πρμηθευτή εξωτερικού για τις προηγούμενες εισαγωγές με πιστωση πάλι τον ατομικό λογαριασμό του επιχειρηματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα είστε καλά για τις απαντήσεις σας,

kabontoros:Kαι σε εμένα αυτή η εντύπωση έχει δημιουργηθεί όπως έγραψα παραπάνω και το θέμα είναι ότι γενικά φοβάμαι να κάνω εγγραφές που αφορούν το ταμείο χωρίς όπως λες και εσύ παραστατικό

amartolos:Προσωπικό λογαριασμό εννοείς φαντάζομαι κάποιον δοσοληπτικό και να μεταφέρω εκεί όλα τα υπόλοιπα?

Το γαμώτο είναι ότι μιλάμε για τεράστια ποσά.Μισό εκατομμύριο υπόλοιπο προμηθευτών είναι πολύ μεγάλο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε και καμιά υπεύθυνη δήλωση απο επιχ/τια(κεπ) οτι όντως έχει ξοφλήσει τους προμηθευτές αυτός και βάστα την

για ώρα ανάγκης,παρά ολότελα καλή και η Παναγιώταινα και χρησιμοποίησε 53 για την εξόφληση, όπως έγραψε και ο

αμαρτωλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως υποψιάζομαι ότι δεν χρειάζεται κίνηση του ταμείου. Το γράφω και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά έτσι όπως φαίνεται ότι έχουν γίνει τα βιβλία τώρα, οτιδήποτε τα φέρει σε σωστή κατάσταση είναι θεμιτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...