Προς το περιεχόμενο

ΑΠΥ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ 20%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα έχω εναν ελ. επαγγελματία οποιος έκανε μια δουλεία για μια ιταλική εταιρεια και πρεπει να κοψει τιμολογιο 1500 ευρο θα πρεπει να βαλει και παρακρατηση 20% και αν ναι τον φορο η ιταλικη που θα τον αποδωση .

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν θες το αρθρο 58 του 2238.

Χωρίς να θέλω να σε παρασύρω εγώ δεν θα έκανα παρακράτηση.Αναφέρει ότι η παρακράτηση θα γίνεται από ελεύθερους επαγγελματίες και επιχειρήσεις που έχουν βιβλία δεύτερης και τρίτης κατηγορίας βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλαμε για ξενη εταιρεια.

Αν θες να εισαι τελειως σιγουρος ομως, μπορεις να τον αποδωσεις εσυ με δικη σου δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να εισαι τελειως σιγουρος ομως, μπορεις να τον αποδωσεις εσυ με δικη σου δηλωση.

Με ποιά αιτιολογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα έχω εναν ελ. επαγγελματία οποιος έκανε μια δουλεία για μια ιταλική εταιρεια και πρεπει να κοψει τιμολογιο 1500 ευρο θα πρεπει να βαλει και παρακρατηση 20% και αν ναι τον φορο η ιταλικη που θα τον αποδωση .

ευχαριστω

Νομίζω οτι η ιταλική επιχείρηση θα γνωρίζει περισσότερα από εμάς, ως η πλέον αρμόδια (καθόσον θα πληρώσει και την αμοιβή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωτηρη η ιταλικη εταιρια σιγουρα θα γνωριζει.

Αλλα επειδη καμια φορα ειναι καλυτερο να προλαμβανεις καποια

πραγματα, θα πρεπει να ξερει και η ελληνικη εταιρια τι μπορει να ζητηθει

ή τι προβλεπεται γενικως σε παρομοιες περιπτωσεις.

Αλλα θεωρω τελειως παραλογο να αποδωσει ο ιδιος την παρακρατηση.

Ειμαι περιεργος να μαθω σε ποιο ΑΦΜ θα μπορουσε να αποδοθει αυτος ο φορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να υποχρεωθει η ιταλικη εταιρεια να ψαχνει τι και πως με παρακρατησεις και φορολογικους αντιπροσωπους κλπ στην Ελλαδα?

ανεβαινει ετσι το κοστος αντιπαραγωγικα και αρα μειωνεται η ανταγωνιστικοτητα του ελληνα επαγγελματια

προσοχη!

αν η υπηρεσια παραχθηκε εκτος Ελλαδος αλλαζει το πραγμα

αποψη μου... μην βαλεις παρακρατηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ευχαριστώ για της ανταπάντηση σήμερα απο το υπουργείο μου ειπαν να το αποδώσω εγω με δικό μου έντυπο.

οποτε απο δευτερα στην δου για την συνεχεια . ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ευχαριστώ για της ανταπάντηση σήμερα απο το υπουργείο μου ειπαν να το αποδώσω εγω με δικό μου έντυπο.

οποτε απο δευτερα στην δου για την συνεχεια . ευχαριστω

Eτσι για να μας φύγει η περιέργεια, τι είδους δουλειά ήταν αυτή που κάνατε, που την κάνατε ...... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο λήπτης δεν έχει μονιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα ,

γίνεται παρακράτηση ???

Aφού το είπε το Υπουργείο......, αυτό ξέρει, εμείς περιμένουμε να μάθουμε. (δεν πιστεύω να έχει και το υπουργείο άρθρο 14 ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοηθάει το παρακάτω έγγραφο .

Αρ.Πρωτ.: 1096336/2241/Α 0012/22.12.2006

Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων.

Απαντώντας στην από 1.11.2006 αίτησή σας, αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

Α) ΦOPOΛOΓlA ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

1. Αναφορικά με την δυνατότητα έκπτωσης από τα ακαθάριστα έσοδά σας, του συνόλου της δαπάνης που καταβάλλετε για «εσωτερική γραμμή κινητής τηλεφωνίας», η περίπτωση αυτή θα εξετασθεί από την επιτροπή της παρ.19 του άρθρου 31 του Ν. 2238/1994 στην οποία διαβιβάσαμε φωτοαντίγραφο της σχετικής αίτησής σας.

Η γνωμοδότηση της επιτροπής θα περιληφθεί στην Υπουργική Απόφαση που εκδίδεται κάθε χρόνο, σύμφωνα με τις ίδιες διατάξεις και θα κοινοποιηθεί στην εταιρεία σας.

2. Επίσης, σας γνωρίζουμε ότι το εισόδημα που αποκτάτε από τους πελάτες σας που κατοικούν ή έχουν την έδρα τους στην αλλοδαπή, για την παροχή δικηγορικών υπηρεσιών στην Ελλάδα, αποτελεί ακαθάριστο έσοδο από την άσκηση της δραστηριότητάς σας και το καθαρό εισόδημα από την άσκηση της εν λόγω δραστηριότητας υπόκειται σε φόρο με τις γενικές διατάξεις στο όνομα της εταιρείας σας.

3. Τέλος, αναφορικά με την υποχρέωση παρακράτησης φόρου 20% στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων που προβλέπεται από την παρ.1 του άρθρου 58 του Ν. 2238/1994, οι εν λόγω διατάξεις δεν έχουν εφαρμογή στην περίπτωση που οι υπόχρεοι σε παρακράτηση φόρου φορείς που καταβάλουν την αμοιβή, δεν έχουν μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα (1068379/10383/Β0012/24.6.1996 έγγραφό μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού το είπε το Υπουργείο......, αυτό ξέρει, εμείς περιμένουμε να μάθουμε. (δεν πιστεύω να έχει και το υπουργείο άρθρο 14 ? )

Οκ φίλε

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω Κίμωνα αυτό, αλλά για να απαντήσει θετικά το Υπουργείο ίσως είναι κάτι διαφορετικό από παροχή ελευθερίου επαγγέλματος. Το τι ακριβώς είναι το γνωρίζει ο συνάδελφος που ξεκίνησε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω Κίμωνα αυτό, αλλά για να απαντήσει θετικά το Υπουργείο ίσως είναι κάτι διαφορετικό από παροχή ελευθερίου επαγγέλματος. Το τι ακριβώς είναι το γνωρίζει ο συνάδελφος που ξεκίνησε το θέμα.

Εχεις δικιο Σωτήρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχετε δικιο δεν σας ειπα την εργασια που κανει , ειναι μηχανικος και τεχνικος ασφαλειας και τους εκανε μια μελετη για μια επιχ/ση που θελουν να αγορασουν ,τωρα φυσικα αυτο που μου ειπαν μου φανηκε περιεργο γιατι οταν τους ρωτησα που υπαρχει για να το διαβασω μου ειπαν λογιστης εισαι ψαξε. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εχετε δικιο δεν σας ειπα την εργασια που κανει , ειναι μηχανικος και τεχνικος ασφαλειας και τους εκανε μια μελετη για μια επιχ/ση που θελουν να αγορασουν ,τωρα φυσικα αυτο που μου ειπαν μου φανηκε περιεργο γιατι οταν τους ρωτησα που υπαρχει για να το διαβασω μου ειπαν λογιστης εισαι ψαξε. :rolleyes:

Αν ήσουνα τόσο σαφής στο ερώτημά σου προς το υπουργείο όσο ήσουνα εδώ, δκαιούσουν μιας ανάλογης απάντησης, συνάδελφε. Ψάξε στο αρ. 52 παρ. 4 ν. 2238/94 μήπως είσαι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...