Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΟΑΕΔ ΔΙΕΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ


perlepes

Ερώτηση

Καλησπέρα.

Έχω ενα θεμα με την επιδοτηση σε διετες προγραμμα του ΟΑΕΔ.

Κατ εντολη του ΙΚΑ ενας εργαζομενος ημιαπασχολησης ασφαλιζεται καθε μηνα για 21-22 ασφαλιστικες ημερες αναλογα ποσες μερες εχει ο μηνας.. 30-31.

Ενω τοσους μηνες στην ΑΠΔ φαινοταν πχ εργαζομενος με επιδοτηση σε ολες τις μερες ασφαλισης 21-22, τωρα το σεπτεμβριο(21 αφαλιστικες μερες) εμφανιζει στην ΑΠΔ 1 μερα μονη της χωρις επιδοτηση και 20 μερες με επιδοτηση απο το διετες(80%)...παιρνω τηλ επσιλονετ και μου λενε οτι πλεον ο οαεδ επιδοτει 20 μερες ασφαλισης και οχι ολες(21-22) οπως παλια.

Εδω στον οαεδ αρτας δεν εχουν ιδεα...στο ικα παλι ιδεα δεν εχουν.Ξερει κανεις τι εχει αλλαξει?Η εψιλον λεει οτι κατ εντολη του ΟΑΕΔ το αλλαξε αλλα δεν εχει ιδεα καποια αποφαση...

Ευχαριστω πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Δεν γνωριζεί κανεις κατι σχετικο?δεν υπαρχει καποιος να εχει εργαζομενο με ημιαπασχοληση επιδοτουμενο απο προγραμμα ΟΑΕΔ? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εγώ το ιδιο πρόβλημα έχω μόνο που στο δικό μου εργαζόμενο υπολογίζω όλες τις μέρες πχ.24,26,27.... και το πρόγραμμα μισθοδοσίας βγάζει την επιδότηση σε όλες τισ μέρες γιατι ετσι ειναι λεει το σωστό. το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ νομίζω αναφέρει οτι επιδοτούνται απο 20 εώς 22 μέρες. εχω στείλει ερώτημα στον οαεδ.αν μου απαντήσουν θα επανέλθω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Lia σε αυτο που εγραψες,εσενα βγαζει επιδοτηση για 26-27 μερες?ειναι με ημερομισθιο?

Εμενα υπαλληλος που αμοιβεται με ΜΙΣΘΟ με 4 ωρες εργασια καθε μερα χ 5 μερες την εβδομαδα παιρνει μικτα 444,56.

Τον μηνα σεπτεμβριο πχ εργαστηκε 20 πραγματικες μερες, και επειδη εχουμε ημιαπασχοληση συμφωνα με το ΙΚΑ του βαζουμε 21 ασφαλιστικα.

Οταν παω να υπολογισω απδ δινει επιδοτηση σε 20 μερες, και την μια την πηγαινει χωρις.Ετσι τουλαχιστον το εμφανιζει στην ΑΠΔ.

Συμφωνα με την Εψιλονετ ετσι ειναι το σωστο και συμφωνα με τον ΟΑΕΔ αρτας ειναι λαθος γιατι αυτοι βγαζουν επιδοτηση σε ολες τις μερες που τον ασφαλισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τον οαεδ στην Δωδεκανήσου μου είπαν ότι επιδοτούν πλέον 20 ημέρες στην ημιαπασχόληση και μέχρι το ποσό του ανειδίκευτου εργάτη ή του υπαλλήλου ΕΓΣΣΕ αντίστοιχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Lia σε αυτο που εγραψες,εσενα βγαζει επιδοτηση για 26-27 μερες?ειναι με ημερομισθιο?

Εμενα υπαλληλος που αμοιβεται με ΜΙΣΘΟ με 4 ωρες εργασια καθε μερα χ 5 μερες την εβδομαδα παιρνει μικτα 444,56.

Τον μηνα σεπτεμβριο πχ εργαστηκε 20 πραγματικες μερες, και επειδη εχουμε ημιαπασχοληση συμφωνα με το ΙΚΑ του βαζουμε 21 ασφαλιστικα.

Οταν παω να υπολογισω απδ δινει επιδοτηση σε 20 μερες, και την μια την πηγαινει χωρις.Ετσι τουλαχιστον το εμφανιζει στην ΑΠΔ.

Συμφωνα με την Εψιλονετ ετσι ειναι το σωστο και συμφωνα με τον ΟΑΕΔ αρτας ειναι λαθος γιατι αυτοι βγαζουν επιδοτηση σε ολες τις μερες που τον ασφαλισα.

Ναι εμενα αφορα αμοιβομενο με ημερομισθιο και την επιδοτηση το προγραμμα την υπολογιζει σε ολεσ τισ ημερεσ εργασιας (24-27) και συγκρινει το ωρομισθιο του με αυτο που επιδοτει ο ΟΑΕΔ.

Δλδ 586,08/25*0,15=3,52 * ωρεσ απασχολησης αυτο το ποσο βγαζει στην απδ.

δειχνοντασ το εγγραφο στον ΟΑΕΔ και μιλοντασ μαζι τουσ μου ανεφεραν οτι π.χ. στο 4ωρο επιδοτεί μεχρι 22ημ. 3,52*4=14,08 * 22=309,76€ επί το κπκ , επί ποσοστό 80%.

στουσ ημερομισθιους δεν τουσ απασχολει ποσεσ ημερεσ φαινεται οτι ασφαλιζονται.Η εταιρεια που εχω το προγραμμα την ενημερωσα και θα μου απαντησουν σε λιγεσ μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Έχω ενα θεμα με την επιδοτηση σε διετες προγραμμα του ΟΑΕΔ.

Κατ εντολη του ΙΚΑ ενας εργαζομενος ημιαπασχολησης ασφαλιζεται καθε μηνα για 21-22 ασφαλιστικες ημερες αναλογα ποσες μερες εχει ο μηνας.. 30-31.

Ενω τοσους μηνες στην ΑΠΔ φαινοταν πχ εργαζομενος με επιδοτηση σε ολες τις μερες ασφαλισης 21-22, τωρα το σεπτεμβριο(21 αφαλιστικες μερες) εμφανιζει στην ΑΠΔ 1 μερα μονη της χωρις επιδοτηση και 20 μερες με επιδοτηση απο το διετες(80%)...παιρνω τηλ επσιλονετ και μου λενε οτι πλεον ο οαεδ επιδοτει 20 μερες ασφαλισης και οχι ολες(21-22) οπως παλια.

Εδω στον οαεδ αρτας δεν εχουν ιδεα...στο ικα παλι ιδεα δεν εχουν.Ξερει κανεις τι εχει αλλαξει?Η εψιλον λεει οτι κατ εντολη του ΟΑΕΔ το αλλαξε αλλα δεν εχει ιδεα καποια αποφαση...

Ευχαριστω πολυ..

Ο Σεπτεμβριος στην μερικη απασχοληση εχει 20 ασφαλιστικες ημερες και οχι 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει ξανασυζητηθει αυτο slidar. Ο doctor εχει δικιο σε αυτο που λεει οτι πρεπει κανονικα να μπαινουν 25 μερες ασφαλισης αλλα στο ΙΚΑ παντου και σε εμας εδω Αρτα

δεχονται 21 ασφαλιστικες ημερες οταν ο μηνας εχει 30 μερες και 22 ασφαλιστικες μερες οταν ο μηνας εχει 31 ημερες.

Εχει γινει και εδω διαγραφη ημερων οταν καποιος συναδελφος εβαζε 25 μερες ασφαλισης σε εργαζομενο με ημιαπασχοληση.

Ετσι μπορει και λανθασμενα αλλα για να μην εχουμε προβλημα με το ικα ολοι σχεδον ακολουθουμε αυτο που λεει το ικα..22 και 21 ασφαλιστικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας,

μιλοντας με την εταιρεια για το προγραμμα μισθοδοσιας μου απαντησε οτι υπολογιζει τις ασφαλιστικεσ ημερες για τον εργαζομενο.Συμφωνουν οτι στη μερικη απασχοληση το προγραμμα αναφερει 20-22ημ. επιδοτησης.Aυτο που πρεπει λεει εγω να κανω ειναι να βαζω στον εργαζομενο( ημερ/σθιος, 4ωρο, 5μερο) 22ημερεσ ασφαλισης ακολουθοντασ την τακτικη του ικα. εσεις πως το αντιμετωπιζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν και διάβασα γρήγορα το νήμα....για τη σωστή εφαρμογή του προγράμματος διετούς απασχόλησης σύμφωνα με την εγκύκλιο Ο ΟAΕΔ δέχεται μόνο 3 συνολικές φορές τον χρόνο κάτω από 20 ένσημα..

εγώ έχω εργαζόμενο μερικής απασχόλησης 09-14.00 πενθημέρου εργασίας και έχω προσαρμόσει το πρόγραμμα με 25 ένσημα και μεικτά 531,24 ως υπάλληλος γραφείου χωρίς προυπηρεσία...κανένα πρόβλημα ούτε στον έλεγχο του ΟAΕΔ ούτε στην υποβολή AΠΔ..το ΙΚA δέχεται τις 25 όπου είναι και οριστικοποιημένες μαλιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν και διάβασα γρήγορα το νήμα....για τη σωστή εφαρμογή του προγράμματος διετούς απασχόλησης σύμφωνα με την εγκύκλιο Ο ΟAΕΔ δέχεται μόνο 3 συνολικές φορές τον χρόνο κάτω από 20 ένσημα..

εγώ έχω εργαζόμενο μερικής απασχόλησης 09-14.00 πενθημέρου εργασίας και έχω προσαρμόσει το πρόγραμμα με 25 ένσημα και μεικτά 531,24 ως υπάλληλος γραφείου χωρίς προυπηρεσία...κανένα πρόβλημα ούτε στον έλεγχο του ΟAΕΔ ούτε στην υποβολή AΠΔ..το ΙΚA δέχεται τις 25 όπου είναι και οριστικοποιημένες μαλιστα...

δλδ το προγραμμα σου υπολογιζει επιδοτηση 586,08/25=23,44*0,15=3,52 την ωρα*5ωρεσ=17,58 την ημερα *22ημερεσ??ασχετα αν ασφαλιζεται 25?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λετε για 4ωρο -τωρα το ειδα....εγω τον εχω 5 ωρο συνεπως ασφαλίζεται με 25 αφου περνά το ημισυ του νομιμου ωραριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αναφερει το προγραμμα καπου εαν ξεπερνα τις 4 ή οχι ωρες την ημερα?νομιζω οτι λεει γενικα εώς 22ημερες....αρα βγαζει παραπανω..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από 5 ώρες και πανω σε μερικη απασχοληση μπορεις να βαλεις και 25.....

το αναφερει καπου το προγγραμμα? δλδ εγω αναγκαστικα πρεπει να βαζω 22ημ.?

ευχαριστω για το χρονο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στους ορους....οτι η ημιαπασχοληση ειναι 21 η 22 ενσημα ειναι δεδομενο(και 25 μπορεις να βαλεις μα δεν θα το δεχτουν στο ικα οταν υπολογιστει η συνταξη)..απο 5 ωρες και πανω ειναι εως 25 ..δεν το λεει το προγραμμα μα ειναι δεδομενο και αυτο ....αυτο που τους ενδιαφερει ειναι πανω απο 20 και 3 φορες καθ ετος κατω αν επιθυμει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στους ορους....οτι η ημιαπασχοληση ειναι 21 η 22 ενσημα ειναι δεδομενο για το ικα (και 25 μπορεις να βαλεις μα δεν θα το δεχτουν στο ικα οταν υπολογιστει η συνταξη)..απο 5 ωρες και πανω ειναι εως 25 ..δεν το λεει το προγραμμα μα ειναι δεδομενο και αυτο ....αυτο που τους ενδιαφερει ειναι πανω απο 20 και 3 φορες καθ ετος κατω αν επιθυμει οκ σε αυτο συμφωνω...αλλα γιατι εγω να μην μπορω αφου κανονικα ειναι ημερομισθιος κ παιρνει 24-26 αναλογα ημερες ασφαλισης να αδικηθει και αναγκαστικα να παρει 22.?εγω πως ειμαι καλυμμενη απο το νομο?

καλημερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

προσεξε ομως αναστασια γιατι η οριστικοποιηση που λες του ικα σε περιπτωση που εχεις βαλεις 25 ενσημα δεν ειναι τπτ..

μην νομιζεις δλδ οτι το ελεγχουν και το οριστικοποιουνε..καμια σχεση..

οταν γινει ελεγχος στην επιχειρηση μπορει να σου αφαιρεσουν ενσημα..ετσι εγινε σε περιπτωση που γνωριζω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ένα διετές κατέθεσα τα έντυπα και μου λένε ότι είναι λάθος.. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Το πρόγραμμα μου βγάζει σε μισθωτό μερική απασχόληση μήνα Ιανουάριο (5 ημέρες 4 ώρες) μισθός 293,04 (586,08/40*20) ημέρες ασφάλισης 23. Παίρνει το 293,04/ημέρες εργασίας 23=12,74 ημερομίσθιο

Για Δεκέμβριο μου βγάζει πρόσληψη 7/12 μισθός 237,22, ημέρες ασφαλιστικές 17 με την ίδια λογική. Εγώ θεωρώ ότι είναι σωστός Ιανουάριος και Δεκέμβριος.

 

Από τον ΟΑΕΔ όταν πήγα την κατάσταση για Δεκέμβριο μου είπαν:

α)Σε μισθωτό 586,08*0,006*4ωρες* 17 = 239,12 

β)Σε ημερομίσθιο η επιδότηση είναι 586,08*0,006=3,52 * 4ωρες *ημέρες ασφάλισης κι όχι 26,18/6,667*4ώρες*ημέρες ασφάλισης

 

Ποιο είναι το σωστό και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

 

Αναγωγή μηνιαίου μισθού σε ημερομίσθιο

Ο μισθωτός που αμείβεται με μηνιαίο μισθό δικαιούται τον ίδιο μισθό κάθε μήνα, ανεξάρτητα από το πόσες εργάσιμες απασχολήθηκε τον μήνα αυτό. Δικαιούται δηλαδή τον ίδιο μισθό, και για τον Ιανουάριο και για το Φεβρουάριο και ανεξάρτητα το πόσες Αργίες και Κυριακές έχει ο μήνας.
Αντίθετα, ο αμειβόμενος με ημερομίσθιο λαμβάνει τόσα ημερομίσθια όσα είναι οι ημέρες που εργάστηκε το μήνα. Ως εργάσιμη ημέρα υπολογίζεται η έκτη ημέρα ακόμα για τον πενθήμερο. Επίσης ο αμειβόμενος με ημερομίσθιο δικαιούται να λάβει ημερομίσθιο και κατά τις Αργίες (εξαιρέσιμες εορτές) κατά τις οποίες δεν εργάσθηκε.

Κατά κανόνα, οι αποδοχές που αναφέρονται στις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας και στις Διαιτητικές Αποφάσεις, αντιστοιχούν εφόσον αφορούν μισθό στις 40 ώρες εβδομαδιαίας εργασίας και σε εξαήμερη απασχόληση (εκτός εάν ορίζεται ή αναφέρεται κάτι διαφορετικό στο κείμενο των συμβάσεων αυτών), ακόμα και εάν έχει καθιερωθεί για αυτούς πενθήμερη εβδομάδα εργασίας (ΔΕΝ 65/6009 σελ. 544).
Όσον αφορά τους ημερομίσθιους, οι αποδοχές που αναφέρονται στις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας και στις Διαιτητικές Αποφάσεις (εκτός εάν ορίζεται διαφορετικά), αντιστοιχούν σε ημερομίσθιο 6 ωρών και 40 λεπτών. Για το λόγο αυτό, οι αμειβόμενοι με ημερομίσθιο, λαμβάνουν 6 ημερομίσθια εβδομαδιαίως. Όταν ο μισθωτός απασχολείται πέντε ημέρες εβδομαδιαίως, θεωρείται ότι καλύπτει με την 1 ώρα και 20 λεπτά επιπλέον την 6 ημέρα εργασίας.
Αυτό είναι το βασικό σκεπτικό που προκύπτει ότι ο μηνιαίoς μισθός αντιστοιχεί κατά μέσο όρο σε 25 εργάσιμες ημέρες (ΑΠ 1741/1984) και για το λόγο αυτό ο ασφαλιστικός φορές καταλογίζει 25 ασφαλιστικά ημερομίσθια ανά μήνα εργασίας στους μισθωτούς αμειβόμενους με μηνιαίο μισθό. ,
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι όταν θέλουμε να ανάγουμε ημερομίσθιο (6 ωρών και 40 λεπτών) σε μέσο μηνιαίο μισθό, το πολλαπλασιάζουμε με το 26 και όχι με το 25 καθώς όπως προαναφέρθηκε ο αμειβόμενος με ημερομίσθιο δικαιούται να λάβει ημερομίσθιο και κατά τις εξαιρέσιμες εορτές κατά τις οποίες δεν εργάσθηκε.
Τέλος δίνονται παραδείγματα μετατροπής μισθών και ημερομισθίων σε ωρομίσθια, ημερομίσθια και μισθούς:
Μισθός Χ 0,006 = ωρομίσθιο
Μισθός Χ 0,048 = ημερομίσθιο 8 ωρών
Μισθός / 25 = ημερομίσθιο 6 ωρών και 40 λεπτών (ημ 6:40)
Μισθός / 25 Χ 6 / 40 = 0,006
Ημερομίσθιο (6:40) / 6,66666 = ωρομίσθιο ή
Ημερομίσθιο (6:40) Χ 0,15 = ωρομίσθιο
Μέσος μισθός = ημερομίσθιο Χ 26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ Πέτρο! Τουλάχιστον είδα ότι δεν κάνω παπαριές στην μισθοδοσία! Το θέμα μου τώρα είναι πως να προσαρμοστώ στον τρόπο υπολογισμού του ΟΑΕΔ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει...αν έχω καταλάβει καλά αν η επιχείρηση έχει πάρει εγκριτική απόφαση πριν τις 13/2/12 η επιδότηση υπολογίζεται στα 751,39, ενώ μετά τις 14/2 και ως αρχές Μαίου η επιδότηση υπολογίζεται στα 586,08 και από Μάιο του 2012 και μετά η επιδότηση υπολογίζεται ανάλογα με τον μισθό από 586,08 έως 751,39 ανώτερο. Σωστά??

Αν έχει γίνει λάθος στον υπολογισμό και μετά τον Φεβρουάριο του 2012 έχουν υπολογιστεί στα 586,08 πρέπει να γίνει διόρθωση??Έχουν πληρωθεί οι εισφορές,έχει επιδοτηθεί η επιχείρηση από τον ΟΑΕΔ και ενημέρωσαν τώρα την επιχείρηση ότι υπολογίζεται λάθος η επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...