Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ


mixdio

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι καλό μεσημέρι ,

Θα ήθελα την αποψή σας για το παρακάτω θέμα :

ΔΕΔΟΜΕΝΑ-ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ

1) Υπάλληλος με την ειδικότητα σχεδιαστή ενδυμάτων - μοντελιστ σε επιχειρήσεις ιματισμού όλης της χώρας ( ειδικότητα ΙΚΑ 347010 ) , πακέτο κάλυψης 103 , και επικουρικό ΤΕΑΥΕΚ , προσλαμβανεται από εταιρεία με ΚΑΔ ΙΚΑ 5142 (χονδρικό εμπόριο ειδών οικιακής χρήσης , ενδυμάτων .....) με μειωμένο ωράριο και συγκεκριμένα τετράωρος και ημέρες εργασίας από Δευτέρα έως Παρασκευή .

2) Συντάχθηκε- υπογράφτηκε και υποβλήθηκε στην Επιθεώρηση εργασίας Ατομίκη σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης του παραπάνω εργαζόμενου όπου στο πεδίο αποδοχές συμπληρώθηκε σταθερός μισθός υπολογιζόμενος σύμφωνα με το μειωμένο ωράριο και τη σύμβαση εργασίας της ειδικότητας . Ο εργοδότης θέλει και ακολουθεί τη σύμβαση ανεξάρτητα αν έχει λήξη .

3) Ως γνωστό ( από τη διοίκηση του ΙΚΑ ) οι ημέρες ασφάλισης του εργαζόμενου με το σύστημα της πενθήμερης εβδομάδος απασχόλησης και με μειωμένο ωράριο είναι τόσες ημέρες εργασίας , όσες είναι αυτές της πραγματικής απασχόλησης ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 21 , 22 , 23 ημέρες το μήνα (ανάλογα με τις εργάσιμες ημέρες κάθε μήνα )

ΕΡΩΤΗΜΑ

Μπορώ να έχω τον παρπάνω εργαζόμενο με σταθερό μισθό ανά μηνα, εφόσον έτσι το έχω δηλώσει και στην επιθεώρηση και όχι ως ημερομίσθιο , και τις ημέρες ασφάλισης να ποικίλουν από 21 ή 22 ή 23 ανάλογα με τις εργάσιμες ημέρες κάθε μήνα ;

Σε σχετικό μου ερώτημα στο ΙΚΑ που ανήκει ο εργοδότης μου είπαν πως μπορώ , να έχω σταθερό μισθό και να παίζουν πάνω κάτω οι ημέρες ασφάλισης( δηλαδή 21 ή 22 ή 23) , εφόσον υπάρχει υπογεγραμμένη και κατατεθημένη στην επιθεώρηση εργασίας η σχετική ατομική σύμβαση .

Σε άλλο ΙΚΑ που ρώτησα , όπου δεν ανηκει ο εργοδότης , μου είπαν πως δεν γίνεται να έχω σταθερό μισθό , αλλά θα πρέπει ο μισθός να έχει τη διακύμανση ανάλογα με τις πραγματοποιηθείσες ημέρες εργασίας -ασφάλισης .

Δηλαδή να αναγάγω το μισθό σε ημερομίσθιο και να το πολλαπλασιάσω με της πραγματοποιηθείσες ημέρες ασφάλισης

SOULI τη λές και σύ ;

Ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω .

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

SOULI τη λές και σύ ;

Ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω .

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Δεν ξέρω γιατί απευθύνεσαι σε μένα.. αλλά να σου απαντήσω ..

Σε ανάλογες περιπτώσεις χρησιμοποιώ τον σταθερό μισθό και 25 ένσημα τον μήνα..

εξυπακούεται πως δεν με ενδιαφέρει τι λέει το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω γιατί απευθύνεσαι σε μένα.. αλλά να σου απαντήσω ..

Σε ανάλογες περιπτώσεις χρησιμοποιώ τον σταθερό μισθό και 25 ένσημα τον μήνα..

εξυπακούεται πως δεν με ενδιαφέρει τι λέει το ΙΚΑ.

Αν και δεν θέλω να επεμβαίνω μεταξύ του θαυμαστή και του σταρ, θα συμφωνήσω με τον σταρ.

Σταθερός μισθός και 25 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ (ΣτΕ 2331/2003).

Και μην ασχολείσαι περαιτέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και δεν θέλω να επεμβαίνω μεταξύ του θαυμαστή και του σταρ, θα συμφωνήσω με τον σταρ.

Σταθερός μισθός και 25 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ (ΣτΕ 2331/2003).

Και μην ασχολείσαι περαιτέρω....

Γιατρέ μου ξέρεις την ιστορία που έχω ξαναγράψει ,την απόφαση αυτή δεν την δέχονται στο ικα,αντίθετα

δέχονται μόνο 21,22,23 ένσημα το μήμα στην μειωμένη απασχόληση.Επομένως όποιος δεν θέλει να έχει προβλήματα

με το ικα δεν πρέπει να βάζει 25 ,γιατί σε αντίστοιχη περίπτωση εμένα μου θεώρησε την σύμβαση παρ οτι ηταν

όλα νόμιμα ,συμβάσεις κλπ ως πλήρη καί μου έβγαλε διαφορές και τρέχουμε τώρα στα δικαστήρια και τρώμε την ώρα

μας τσάμπα και σου λέει οτι φταίει ο λογιστής στο τέλος.

Γιαυτό διαφωνώ με το 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και δεν θέλω να επεμβαίνω μεταξύ του θαυμαστή και του σταρ, θα συμφωνήσω με τον σταρ.

Σταθερός μισθός και 25 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ (ΣτΕ 2331/2003).

Και μην ασχολείσαι περαιτέρω....

DOCTOR ,

'Εχω ήδη επιδείξει στο ΙΚΑ ,της περιοχής μου , ( από 3-10-2012) την υπ' άριθμ 2331/2003 απόφαση του ΣτΕ ,σχετικά με την ημερήσια τετράωρη απασχόληση εργαζόμενου , και μου είπαν " κύριε αυτό αποτελεί μεμονομένη περίπτωση δεν ισχύει για εμάς , καθώς δεν έχουμε κάποια σχετική εγύκλιο από την Κεντρική Διοίκηση που να μας αναιρεί τις 21 ή 22 ή 23 ημέρες ασφάλισης εργασίας για μειωμένο ωράριο εργαζόμενου σε πενθήμερη εβδομαδιαία βάση" . Να φανταστείς ούτε την απόφαση δεν θέλησε να κρατήσει .

SOULI

Με συγχωρείς , μάλλον με παρεξήγησες ,αλλά θέλησα και τη δική σου άποψη ως παλαιότερου στο forum .

Συμπερασματικά , doctor και souli

Αν ακολουθήσω για τον συγκεκριμένο εργαζόμενο ( τετράωρος , εργασία Δευτέρα έως Παρασκευή) σταθερό μηνιαίο μισθό με ημέρες ασφάλισης 21 ή 22 ή 23 ανάλογα τις εργάσιμες του κάθε ημερολογιακού μήνα , έχω θέμα ;

Με εκτίμηση Μιχάλης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

DOCTOR ,

'Εχω ήδη επιδείξει στο ΙΚΑ ,της περιοχής μου , ( από 3-10-2012) την υπ' άριθμ 2331/2003 απόφαση του ΣτΕ ,σχετικά με την ημερήσια τετράωρη απασχόληση εργαζόμενου , και μου είπαν " κύριε αυτό αποτελεί μεμονομένη περίπτωση δεν ισχύει για εμάς , καθώς δεν έχουμε κάποια σχετική εγύκλιο από την Κεντρική Διοίκηση που να μας αναιρεί τις 21 ή 22 ή 23 ημέρες ασφάλισης εργασίας για μειωμένο ωράριο εργαζόμενου σε πενθήμερη εβδομαδιαία βάση" . Να φανταστείς ούτε την απόφαση δεν θέλησε να κρατήσει .

SOULI

Με συγχωρείς , μάλλον με παρεξήγησες ,αλλά θέλησα και τη δική σου άποψη ως παλαιότερου στο forum .

Συμπερασματικά , doctor και souli

Αν ακολουθήσω για τον συγκεκριμένο εργαζόμενο ( τετράωρος , εργασία Δευτέρα έως Παρασκευή) σταθερό μηνιαίο μισθό με ημέρες ασφάλισης 21 ή 22 ή 23 ανάλογα τις εργάσιμες του κάθε ημερολογιακού μήνα , έχω θέμα ;

Με εκτίμηση Μιχάλης .

Αν και παρεμβαίνω απρόσκλητος.........

Πάντα έχετε θέμα.

Αν ο εργαζόμενος σας στραφεί εναντίον σας γιατί του αφαιρέσατε ένσημα τί γίνεται;

Έχω ξαναγράψει για την περίπτωση εργαζόμενου με 5ωρο/5ημερο ο οποίος μετά από ~20 χρόνια εργασίας με το συγκεκριμένο καθεστώς σκέφτηκε τη συνταξιοδότηση και του έλλειπαν περίπου 700+ ένσημα γιατί ο συνάδελφος του έβαζε σταθερά 22/μήνα. Δηλαδή άλλα δυο χρόνια ακόμη δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ μου ξέρεις την ιστορία που έχω ξαναγράψει ,την απόφαση αυτή δεν την δέχονται στο ικα,αντίθετα

δέχονται μόνο 21,22,23 ένσημα το μήμα στην μειωμένη απασχόληση.Επομένως όποιος δεν θέλει να έχει προβλήματα

με το ικα δεν πρέπει να βάζει 25 ,γιατί σε αντίστοιχη περίπτωση εμένα μου θεώρησε την σύμβαση παρ οτι ηταν

όλα νόμιμα ,συμβάσεις κλπ ως πλήρη καί μου έβγαλε διαφορές και τρέχουμε τώρα στα δικαστήρια και τρώμε την ώρα

μας τσάμπα και σου λέει οτι φταίει ο λογιστής στο τέλος.

Γιαυτό διαφωνώ με το 25.

KABONTORO ,

Σύμφωνα με τα δεδομένα που έχω ήδη γράψει , μπορώ να έχω τον συγκεκριμένο εργαζόμενο ( τετράωρος , εργασία Δευτέρα έως Παρασκευή) με σταθερό μηνιαίο μισθό με ημέρες ασφάλισης 21 ή 22 ή 23 ανάλογα τις εργάσιμες του κάθε ημερολογιακού μήνα .

Τέλος για το γιατί τα ΙΚΑ μου απάντησαν με διαφορετικό τρόπο , δεν το γνωρίζω .

Το 1ο ΙΚΑ , μου είπε " εφόσον ο εργαζόμενος είναι με μειωμένο ωράριο δεν δύναται οι εισφορές να υπολόγιζονται σε σταθερό μηνιαίο μισθό"

Το 2ο ΙΚΑ όπου και ανήκει η επιχείρηση , με διαβεβαίωσε ότι δύναται να έχει σταθερό μηνιάιο μισθό , και οι εισφορές να υπολογίζονται σε αυτόν , αγνοώντας τις ημέρες ασφάλισης αν είναι 21 ή 22 ή 23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν και παρεμβαίνω απρόσκλητος.........

Πάντα έχετε θέμα.

Αν ο εργαζόμενος σας στραφεί εναντίον σας γιατί του αφαιρέσατε ένσημα τί γίνεται;

Έχω ξαναγράψει για την περίπτωση εργαζόμενου με 5ωρο/5ημερο ο οποίος μετά από ~20 χρόνια εργασίας με το συγκεκριμένο καθεστώς σκέφτηκε τη συνταξιοδότηση και του έλλειπαν περίπου 700+ ένσημα γιατί ο συνάδελφος του έβαζε σταθερά 22/μήνα. Δηλαδή άλλα δυο χρόνια ακόμη δουλειάς.

Κάτσε τώρα γιατί έμπλεξα περισσότερο.

ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΖΩ ΣΤΑΘΕΡΟ MHNIAIO ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ 25 ; ΣΕ ΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΤΟΥ ΙΚΑ , ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΚΟΒΟΥΝ ΤΑ ΤΡΙΑ

ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΣΤΑ 22 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτσε τώρα γιατί έμπλεξα περισσότερο.

ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΖΩ ΣΤΑΘΕΡΟ MHNIAIO ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ 25 ; ΣΕ ΤΑΚΤΙΚΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΤΟΥ ΙΚΑ , ΟΙ ΕΛΕΓΚΤΕΣ ΚΟΒΟΥΝ ΤΑ ΤΡΙΑ

ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΣΤΑ 22 .

Γιατί μπλέξατε τώρα;

Αυτό σας έγραψε κι o Soulis κι ο Doctor.

Αυτό κάνω κι εγώ.

Προτιμώ να τσακωθώ με το ΙΚΑ παρά με τον εργαζόμενο.

Στον έλεγχο το ΙΚΑ θα μειώσει σε 21-22-23 αλλά τότε θα στραφεί ο εργαζόμενος κατά του ΙΚΑ κι όχι εναντίον μου.

Η περίπτωση του ΚΑΒΟΝΤΟΡΟ είναι ακραία. Έπεσε σε πολύ @#$^& ελεγκτή. Αλλά μπορεί να συμβεί κι αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ μου ξέρεις την ιστορία που έχω ξαναγράψει ,την απόφαση αυτή δεν την δέχονται στο ικα,αντίθετα

δέχονται μόνο 21,22,23 ένσημα το μήμα στην μειωμένη απασχόληση.Επομένως όποιος δεν θέλει να έχει προβλήματα

με το ικα δεν πρέπει να βάζει 25 ,γιατί σε αντίστοιχη περίπτωση εμένα μου θεώρησε την σύμβαση παρ οτι ηταν

όλα νόμιμα ,συμβάσεις κλπ ως πλήρη καί μου έβγαλε διαφορές και τρέχουμε τώρα στα δικαστήρια και τρώμε την ώρα

μας τσάμπα και σου λέει οτι φταίει ο λογιστής στο τέλος.

Γιαυτό διαφωνώ με το 25.

Παντως εγω απο το 2005 εως και το 2010 ασφαλιζα σε επιχειρηση 4 ατομα τετραωρο δευτερα εωσ και παρασκευη με σταθερο μισθο και 25 ενσημα χωρις κανενα προβλημα. Το 2011 εγινε τακτικος ελεγχος απο ικα χωρις το παραμικρο προβλημα. Που στηριζεται οτι απαγορευεται το 25?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως εγω απο το 2005 εως και το 2010 ασφαλιζα σε επιχειρηση 4 ατομα τετραωρο δευτερα εωσ και παρασκευη με σταθερο μισθο και 25 ενσημα χωρις κανενα προβλημα. Το 2011 εγινε τακτικος ελεγχος απο ικα χωρις το παραμικρο προβλημα. Που στηριζεται οτι απαγορευεται το 25?

Πέτρο ,

Πήγα την απόφαση 2331/2003 του ΣτΕ στο ΙΚΑ και δεν της δώσαν σημασία . (ειλικρινά σου γράφω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

SOULI

Με συγχωρείς , μάλλον με παρεξήγησες ,αλλά θέλησα και τη δική σου άποψη ως παλαιότερου στο forum .

Όχι Μιχάλη δεν σε παρεξήγησα..

απλά δεν το θεωρώ σωστό γενικότερα ..

και ειδικότερα με αγχώνει.. :)

άλλωστε εγώ αρχηγός είμαι.. χωρίς ειδικότητα .. ακόμη δεν τελείωσα το αγροτικό μου..

για τα εργατικά έχουμε τον doctoρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως εγω απο το 2005 εως και το 2010 ασφαλιζα σε επιχειρηση 4 ατομα τετραωρο δευτερα εωσ και παρασκευη με σταθερο μισθο και 25 ενσημα χωρις κανενα προβλημα. Το 2011 εγινε τακτικος ελεγχος απο ικα χωρις το παραμικρο προβλημα. Που στηριζεται οτι απαγορευεται το 25?

Πέτρο,συνήθως, οταν πάει να τα χρησιμοποιήσει ο εργαζόμενος τα ένσημα δημιουργείται το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι Μιχάλη δεν σε παρεξήγησα..

απλά δεν το θεωρώ σωστό γενικότερα ..

και ειδικότερο με αγχώνει.. :)

άλλωστε εγώ αρχηγός είμαι.. χωρίς ειδικότητα .. ακόμη δεν τελείωσα το αγροτικό μου..

για τα εργατικά έχουμε τον doctoρα :P

Έχεις δίκιο , σε ευχαριστώ για τα όρια που διακριτικά μου θέτεις , άλλωστε ο DOCTOR με έβαλε στη θέση μου .

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ DOCTOR αν είσαι ακόμα " ανεβασμένος "στο forum

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KABONTORO ,

Σύμφωνα με τα δεδομένα που έχω ήδη γράψει , μπορώ να έχω τον συγκεκριμένο εργαζόμενο ( τετράωρος , εργασία Δευτέρα έως Παρασκευή) με σταθερό μηνιαίο μισθό με ημέρες ασφάλισης 21 ή 22 ή 23 ανάλογα τις εργάσιμες του κάθε ημερολογιακού μήνα .

Τέλος για το γιατί τα ΙΚΑ μου απάντησαν με διαφορετικό τρόπο , δεν το γνωρίζω .

Το 1ο ΙΚΑ , μου είπε " εφόσον ο εργαζόμενος είναι με μειωμένο ωράριο δεν δύναται οι εισφορές να υπολόγιζονται σε σταθερό μηνιαίο μισθό"

Το 2ο ΙΚΑ όπου και ανήκει η επιχείρηση , με διαβεβαίωσε ότι δύναται να έχει σταθερό μηνιάιο μισθό , και οι εισφορές να υπολογίζονται σε αυτόν , αγνοώντας τις ημέρες ασφάλισης αν είναι 21 ή 22 ή 23

Φίλε οπως σου ξαναέγραψα , άλλο τα ασφαλιστικά ημερομίσθια και άλλο οι ακαθάριστες αποδοχές που τον πληρώνεις.

Μπορείς να έχεις σταθερές αποδοχές ,εξ άλλου στην μειωμένη απασχόληση η αμοιβή βγαίνει αναλογικά με την πλήρη.

Επίσης οι αποφάσεις του σ.τε.και άλλου δικαστηρίου ,αν δεν τις δεχθούν οι ανάλογες υπηρεσίες ,και συνήθως εως τότε

δεν ισχύουν για τις υπηρεσίες,έχουμε πάμπολλες αποφάσεις του στε που δεν τις έχει δεχθεί το υπ.οικονομικών με την δικαιολογία

οτι έχουν ισχύ μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε οπως σου ξαναέγραψα , άλλο τα ασφαλιστικά ημερομίσθια και άλλο οι ακαθάριστες αποδοχές που τον πληρώνεις.

Μπορείς να έχεις σταθερές αποδοχές ,εξ άλλου στην μειωμένη απασχόληση η αμοιβή βγαίνει αναλογικά με την πλήρη.

Επίσης οι αποφάσεις του σ.τε.και άλλου δικαστηρίου ,αν δεν τις δεχθούν οι ανάλογες υπηρεσίες ,και συνήθως εως τότε

δεν ισχύουν για τις υπηρεσίες,έχουμε πάμπολλες αποφάσεις του στε που δεν τις έχει δεχθεί το υπ.οικονομικών με την δικαιολογία

οτι έχουν ισχύ μόνο για την συγκεκριμένη περίπτωση.

KABONTORO ,

Ήσουν απόλυτα σαφής .

Άρα

1) Σταθερός μηνιαίος μισθός ( ο οποίος υπολογίστηκε αναλογικά με την πλήρη απασχόληση) πάνω στον οποίο υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ( ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΧ ,ΕΑ, ΔΠ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΈΛΕΙΨΕ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΣΥΝΤΟΜΙΑΣ ΤΩΝ ΓΡΑΦΟΜΕΝΩΝ)

2) Ασφαλιστικές ημέρες για την ΑΠΔ 21 ή 22 ή 23 ανάλογα με τις εργάσιμες ημέρες του κάθε μήνα

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλησπερα. 3 ερωτησεις:

1) Επειδη απο τα πολλα που διαβασα τελικα μπερδευτηκα. Φροντιστηριο μαθηματικων που λειτουργει 5νθημερο, θελει να προσλαβει γραμματεα για 5 ημερες την εβδομαδα(Δευ εως Παρ.) με πληρη απασχοληση(8ωρο) και μηνιαιο μισθο. Οι ημερες ασφαλισης που θα δηλωθουν στην AΠΔ για το ΙΚA θα ειναι 25???

2) Εστω οτι η προσληψη γινεται τις 10/12/2012, οι ημερες ασφαλισης για τον Δεκεμβριο θα ειναι 25 - 5(Δε-Τρ-Τε-Πε-Παρ) = 20??? και ο μισθος για τον Δεκεμβριο 510,95 (ΕΓΣΣΕ) / 25 = 20,44 χ 20 = 408,80???

3) Μπορει να προσληφθει αποφοιτος AΕΙ ως καθηγητης σε φροντιστηριο μονο με το πτυχιο του AΕΙ ή πρεπει να εχει αδεια διδασκαλιας απο την δευτεροβαθμια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KABONTORO ,

Ήσουν απόλυτα σαφής .

Άρα

1) Σταθερός μηνιαίος μισθός ( ο οποίος υπολογίστηκε αναλογικά με την πλήρη απασχόληση) πάνω στον οποίο υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘA ΕΙΝAΙ ΙΔΙΕΣ ΓΙA ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ( AΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΧ ,ΕA, ΔΠ ΚAΙ ΤΟ AΝ ΈΛΕΙΨΕ Ο ΕΡΓAΖΟΜΕΝΟΣ ΓΙA ΧAΡΗ ΣΥΝΤΟΜΙAΣ ΤΩΝ ΓΡAΦΟΜΕΝΩΝ)

2) Aσφαλιστικές ημέρες για την AΠΔ 21 ή 22 ή 23 ανάλογα με τις εργάσιμες ημέρες του κάθε μήνα

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Μιχάλη ναι ,έστω και ετεροχρονισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι καλησπερα. 3 ερωτησεις:

1) Επειδη απο τα πολλα που διαβασα τελικα μπερδευτηκα. Φροντιστηριο μαθηματικων που λειτουργει 5νθημερο, θελει να προσλαβει γραμματεα για 5 ημερες την εβδομαδα(Δευ εως Παρ.) με πληρη απασχοληση(8ωρο) και μηνιαιο μισθο. Οι ημερες ασφαλισης που θα δηλωθουν στην AΠΔ για το ΙΚA θα ειναι 25??? ΝAΙ

2) Εστω οτι η προσληψη γινεται τις 10/12/2012, οι ημερες ασφαλισης για τον Δεκεμβριο θα ειναι 25 - 5(Δε-Τρ-Τε-Πε-Παρ) = 20??? και ο μισθος για τον Δεκεμβριο 510,95 (ΕΓΣΣΕ) / 25 = 20,44 χ 20 = 408,80??? ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝAΙ 19

3) Μπορει να προσληφθει αποφοιτος AΕΙ ως καθηγητης σε φροντιστηριο μονο με το πτυχιο του AΕΙ ή πρεπει να εχει αδεια διδασκαλιας απο την δευτεροβαθμια???

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝA ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠAΙΔΕΙAΣ

Bέβαια οι απαντήσεις αυτές έχουν χιλιογραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε KABONTORO ευχαριστω για την απαντηση. Να σε ρωτησω ομως Τις 19 ημερες της βρηκες με το σκεπτικο οτι:

στην 5νθημερη εργασια αν καποιος δουλεψει πανω απο 3 ημερες, τοτε προστιθεται 1 επιπλεον ημερα???Δηλαδη αν καποιος δουλεψει 5 ημερες θα εχει + 1 ημερα = οποτε 6. Bασει αυτου απαντησες???

και οχι οπως το εκανα εγω παραπανω 25 - 5(Δε εως Παρ. που δεν δουλεψε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε KABONTORO ευχαριστω για την απαντηση. Να σε ρωτησω ομως Τις 19 ημερες της βρηκες με το σκεπτικο οτι:

στην 5νθημερη εργασια αν καποιος δουλεψει πανω απο 3 ημερες, τοτε προστιθεται 1 επιπλεον ημερα???Δηλαδη αν καποιος δουλεψει 5 ημερες θα εχει + 1 ημερα = οποτε 6. Bασει αυτου απαντησες???

και οχι οπως το εκανα εγω παραπανω 25 - 5(Δε εως Παρ. που δεν δουλεψε).

A αφαίρεσα την πρώτη βδομάδα ήτοι 6 μέρες ,οπότε 25-6=19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

A αφαίρεσα την πρώτη βδομάδα ήτοι 6 μέρες ,οπότε 25-6=19

Εβαλες και το Σαββατο(γιατι η επιχειρηση λειτουργει 5νθημερο Δε εως Παρ και ο υπαλληλος δουλευει απο Δευ εως Παρ) ή με τον τροπο που ειπα παραπανω 5+1 = 6???

Γιατι ειναι 1/12 Σα, 2/12 Κυρ. , 3-4-5-6-7/12 Δε ΕΩς Παρ , 8-9/12 Σα-Κυ.

Πως ακριβως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aεκτζή,εγώ είμαι βάζελος αλλά κοντά είμαστε,επί της ουσίας μπορεί να δουλεύει 5 μέρες αλλά πληρώνεται για 6,οπότε

βάλτα κάτω και θα τα βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα σε όλους

υπάλληλος με 4ωρο/3ήμερο και μισθό 175,82€ πόσες ασφαλιστκές ημέρεσ πάιρνει...?

ειναι σωστό 25/5*3=15? ή 3ημ*4εβδομάδες=12 το μήνα...?

 

ή βάζω 175,82/14,07 το ημερ/σθιο (586,08/25*0,15*4)=12,5 δλδ 13 ημερες.....

ποιο από ολα ειναι το ορθό...? :blink::(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...