Προς το περιεχόμενο

Περιστατικό χαζού πελάτη – συκοφάντη εργαζόμενο ΙΚΑ – “μαύρη” συνάδελφος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συνάδελφοι θα ήθελα να μοιραστώ την περίπτωση που μου έχει τύχει , να ακούσω τις απόψεις σας και τις δικές σας συμβουλές και ιδέες

Πριν περίπου ένα μηνά μια αλλοδαπή πελάτισσα πήγε στο ΙΚΑ να ενημερωθεί για τις οφειλές της και ο εργαζόμενος του ΙΚΑ αφού τελείωσε με το αίτημα της όρχησε να λέει ότι το λογιστήριο μας της κωλάει στους εργαζόμενους της παραπάνω ένσημα και ότι θα μπορούσαμε να της κολλάμε λιγότερα(είναι σε πρόγραμμα οαεδ και τους έχει πλήρη απασχόληση),κοινός ότι δεν κάνουμε σωστά την δουλεία μας. Η κυρία όρχησε να μας βρίζει να μας φοβερίζει και να λέει και άλλα πράγματα για τα οποία δεν φταίγαμε πχ ότι έχει ζημία(αυτή δεν κόβει τίποτα) και άλλα πολλά χυδαία. Πήραμε λοιπόν την απόφαση να την διώξουμε και άρχισε να μας ζητάει πράγματα άκρως λογιστικά(που δεν ήξερε τι εστί Ε1)

Εδώ προφανώς είχε μπει μια άλλη συνάδελφος η οποία μετά από πίεση δική μας φανερώθηκε για να παραλάβει το αρχείο της(μιας και η πελάτισσα μας ζητούσε να υπογράψουμε εμείς για εκείνη και να φέρουμε εμείς την ευθύνη. Έτσι χωρίς λογική)

Η ‘συνάδελφος ‘ λογίστρια συγγνώμη οικονομολόγος που δουλεύει σε ΕΠΕ έκανε ερωτήσεις τύπου πως και ποτέ καταθέτεις απδ ποια είναι τα βιβλία εσόδων εξόδων και άλλα που σε κάνουν να αγανακτείς και να λες τι ‘έκανα να τα ακούω αυτά’. Η απάντηση της σε όλα ήταν ότι δεν ασχολούταν με Β κατηγορίας βιβλία.

Με πηρέ τηλέφωνο πριν καμία εβδομάδα(εγώ εργάζομαι σαν υπάλληλος στο λογιστήριο του πατέρα μου) και χωρίς να ξέρει τη θέση μου ,μου ζήτησε να της βγάλω το φπα ΣΕΠΤΕΒΡΙΟΥ(είχα βγάλει μέχρι τον Αύγουστο) και να της το καταθέσω και προφανώς και όλες τις υπόλοιπες εργασίες βιβλία μισθοδοσίες κτλ και της απάντησα ότι όλα αυτά χρήζουν αμοιβής . ΗΡΘΕ λοιπόν σήμερα ενώ λείπαμε όλοι και ήθελε να αφήσει τα χαρτιά σε ένα συνάδελφο που κάθεται και τα μεσημέρια… προφανώς και δεν παρέλαβε τίποτα.

ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ. Εγώ πάντως λέω να της πάρω 400 για αυτό που μου ζητάει… ΤΙ θα κάνατε εσείς στη θέση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τι απόψεις να σου πούμε ?

για το ότι μία πελάτισσα και μάλιστα αλλοδαπή (αυτό δεν ξέρω τι που κάνει διαφορά) τσαντίστηκε και θέλει να φύγει ?

στο καλό

για το ότι ι ΙΚΑτζης έλεγε ότι έλεγε ?

αν έλεγε παπαριές κάνε του μια αναφορά

για το αν η ¨συνάδελφος¨ είναι λογίστρια ή οικονομολόγος (αλήθεια, αν πχ η συγκεκριμένη παίζει στα δάκτυλα την αναλυτική λογιστική και δεν κατέχει πράμα από εσόδων - εξόδων, της αφαιρεί τον τίτλο της λογίστριας?) και για το αν είναι σχετική ?

πρόβλημα δικό της και της πρώην πελάτισσας σου

για το πόσο θα την χρεώσεις ?

για όσο κοστολογείς εσύ τις υπηρεσίες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν τι απόψεις να σου πούμε ?

για το ότι μία πελάτισσα και μάλιστα αλλοδαπή (αυτό δεν ξέρω τι που κάνει διαφορά) τσαντίστηκε και θέλει να φύγει ?

στο καλό

για το ότι ι ΙΚΑτζης έλεγε ότι έλεγε ?

αν έλεγε παπαριές κάνε του μια αναφορά

για το αν η ¨συνάδελφος¨ είναι λογίστρια ή οικονομολόγος (αλήθεια, αν πχ η συγκεκριμένη παίζει στα δάκτυλα την αναλυτική λογιστική και δεν κατέχει πράμα από εσόδων - εξόδων, της αφαιρεί τον τίτλο της λογίστριας?) και για το αν είναι σχετική ?

πρόβλημα δικό της και της πρώην πελάτισσας σου

για το πόσο θα την χρεώσεις ?

για όσο κοστολογείς εσύ τις υπηρεσίες σου

Εχουμε και κώδικα

πάμε μια βόλτα ???

:D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Αλλοδαπή παίζει ρόλο γιατί δεν καταλαβαίνει τι τις λες
  2. Παπαριές έλεγε και δικαιωθήκαμε και από τον οαεδ
  3. Αναφορά και μετά black list τον καλέσαμε όμως και του είπαμε ότι είναι εκτεθειμένος αλλά μέχρι εκεί.
  4. Συμφωνώ σε αυτό που λες για την συνάδελφο αλλά 50 χρονών να λέει ότι ασχολείται και με επιδοτήσεις οαεδ και να μην ξέρει περί απδ και να μην βλέπει τα ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ βιβλία νομίζω ότι παραπάει και ότι είναι κομπογιαννίτης
  5. Σωστά το ποσό κοστολογώ τις υπηρεσίες μου αλλά θα σε άφηνε ο εγωισμός σου και ο επαγγελματισμός σου να της πάρεις όσο της έπαιρνες και έχοντας ξεφτιλίσει(χωρίς λόγω και χωρίς δεδομένα) την δουλεία σου την οικογένεια σου και άλλα πολλά?
  6. Συνάδελφε ΝΕΔΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ νομίζω πως αν σου τύχαινε κάπως θα ήθελες να πάρεις το αίμα σου πίσω από την στιγμή που κράτησες τους τύπους και κρατήθηκες στο ύψος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά αν μου τύχαινε αυτό το περιστατικό δεν θα της έκανα τίποτα.

Θα έτρωγε πόρτα όσα λεφτά και να μου έδινε....

Και βάζω και στοίχημα ότι αν δεν της τα πάρεις προκαταβολικά........ θα σου κάτσει και τάπα.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να που και εγώ συμφωνώ μια φορά με τον Χαλκιδαίο.Απόλυτα!!! :lol:

Εχεις πάθει κάτι τώρα τελευταία; Εγινε καμιά μετάλλαξη; Παρατηρώ ότι συμφωνείς με πολλούς για πολλά ! Τι κάνει η κρίση, μέχρι και ο ακατανόμαστος άλλαξε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πάθει κάτι τώρα τελευταία; Εγινε καμιά μετάλλαξη; Παρατηρώ ότι συμφωνείς με πολλούς για πολλά ! Τι κάνει η κρίση, μέχρι και ο ακατανόμαστος άλλαξε !!!

Κοίτα.... ο Αμαρτωλός, ως αμαρτωλός, είναι κολασμένος, ο Χαλκιδαίος (όπως κι εγώ) λέει "εμπρός της γης οι κολασμένοι", επόμενο ήταν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαζομάρα είναι πολύ σχετική έννοια...και κυρίως μη μετρήσιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πάθει κάτι τώρα τελευταία; Εγινε καμιά μετάλλαξη; Παρατηρώ ότι συμφωνείς με πολλούς για πολλά ! Τι κάνει η κρίση, μέχρι και ο ακατανόμαστος άλλαξε !!!

Έλα ντε. Σοβαρεύτηκε. Να δεις που θα ψηφίσει και ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες εκλογές....!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο άθλιοι είναι κάποιοι υποδειξίες υπάλληλοι στο ΙΚΑ είναι γεγονός.

Παλιότερα εξ αιτίας λάθους υπόδειξης ΙΚΑτζή, τσακώθηκα με πελάτη και τον έχασα.

Τώρα για το τι θα κάνεις δεν ξέρω, εγώ προσωπικά ήπια δυο ουισκάκια και τον έστειλα στο διάολο... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε. Σοβαρεύτηκε. Να δεις που θα ψηφίσει και ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες εκλογές....!!! :rolleyes:

Φαντάζεσαι να γίνει και αυτό Δημήτρη ? <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε. Σοβαρεύτηκε. Να δεις που θα ψηφίσει και ΣΥΡΙΖΑ στις επόμενες εκλογές....!!! :rolleyes:

Είπαμε ότι σοβαρευτηκα δεν είπαμε οτι τρελλάθηκα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...