Προς το περιεχόμενο

Από το λογιστικό γραφείο στην εκπαίδευση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι τελειόφοιτος του ΤΕΙ Λογιστικής και αυτήν την περίοδο κάνω την πρακτική μου σε λογιστικό γραφείο. Δεν είμαι ευχαριστημένος με αυτό που σπούδασα και για να πω την αλήθεια δεν με συγκινεί το επάγγελμα του φοροτέχνη-λογιστή ή ότι βλέπω εκεί μέσα. Τα οικονομικά μ’αρέσουν, αλλά λογιστής καλός δε θα γίνω. Μου πήρε κάποια χρόνια να το καταλάβω(καλλιο αργά, παρά ποτέ) ότι αυτό που με γεμίζει είναι η διδασκαλία. Ζούμε σε δύσκολους καιρούς με τεράστιο ανταγωνισμό και είμαι πρόθυμος να παλέψω και να προσπαθήσω για το στόχο μου όπως δουλεύω τόσα χρόνια. Εφόσον μ’αρέσει, θα το κάνω με όρεξη αντί να κηνυγάω κάτι που ποτέ δε θα μ’αρέσει. Για το πτυχίο της ΑΣΠΑΙΤΕ γνωρίζω, αλλά το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο για να εισαχθείς. Γνωρίζετε για μεταπτυχιακά στη λογιστική και στα οικονομικά που να έχουν σχέση και με τη διδασκαλία ή γενικώς να αξίζουν τον κόπο και κυρίως τα χρηματα;(Δυστυχώς μόνο για Θεσσαλονίκη) Πως αλλιώς μπορώ να κινηθώ για να ασχοληθώ με την εκπαίδευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σου εύχομαι με το καλό να πάρεις το πτυχίο σου και έπειτα καλή σταδιοδρομία. Ίσως θα ΄έπρεπε να ξανασκεφθείς κάποια πράγματα. Λές ....(Ζούμε σε δύσκολους καιρούς με τεράστιο ανταγωνισμό και είμαι πρόθυμος να παλέψω και να προσπαθήσω για το στόχο μου όπως δουλεύω τόσα χρόνια) Οι δύσκολοι καιροί που ζούμε είναι γεγονός, το βλέπουμε όλοι αυτό.Κάτι που βλέπουν και τα μικρά παιδιά είναι ότι ο δημόσιος τομέας <<πέθανε>> "ΕΚΤΟΣ" και αν προσβλέπεις σε κάτι άλλο.Ξέρω περιπτώσεις από εκπαιδευτικούς που διορίστηκαν προ τριετίας οι οποίοι με τις μειώσεις που επήλθαν στους μισθούς τους έχουν πλέον πρόβλημα επιβίωσης. Άσε που σε άλλες θέσεις του δημοσίου γνωρίζω περιπτώσεις που πέτυχαν σε κάποιο διαγωνισμό αξιοκρατικά και επειδή δεν τους συνέφερε οικονομικά, πχ αλλαγή πόλης , ενοίκια , κλπ. δεν πήγαν. Το να κυνηγούν ακόμη και τώρα κάποιοι θέσεις του δημοσίου θεωρώ οτι είναι κατάλοιπο της κυβέρνησης Ανδρέα Παπανδρέου που πάτησε πάνω στην αδυναμία του ανθρώπου να θέλει κάποιος να δουλεύει λίγο και να αμείβεται πολύ και δυστυχώς αυτό είχε σαν συνέπεια να στερηθεί ο κόσμος την χαρά της δημιουργίας μέσα από την εργασία του. Αφού λές οτι είσαι πρόθυμος να παλέψεις για τον στόχο σου, πρέπει να δείς κάποια πράγματα όπως έιναι στην πραγματικότητα και όχι όπως θα ήθελες εσύ να είναι. Και πάλι σου εύχομαι καλή επιτυχία στην επιλογή σου!

Φιλικά, jordan!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου αρέσει η λογιστική κι αν δεν καθίσεις να δουλέψεις πάνω σ' αυτήν και να την μάθεις καλά, πώς θα μπορέσεις ποτέ να τη διδάξεις; Το πολύ πολύ να καταντήσεις σα κάποιους από τους καθηγητές σου στο ΤΕΙ. Μπορείς λοιπόν να πας να αγοράσεις ένα μεταπτυχιακό από κάποιο κολέγιο (οποιοδήποτε, δεν δίνουν και ιδιαίτερη σημασία στη συνάφεια μεταπτυχιακού τίτλου και αντικειμένου διδασκαλίας) και να πας μετά να κάνεις αίτηση για επιστημονικός συνεργάτης σε κάποιο ΤΕΙ. Όλο και σε κάποιο θα βολευτείς για να διδάσκεις στη Λογιστική Εταιριών πώς υπολογίζεται το χαρτόσημο κερδών στις ΟΕ, πώς εκτυπώνουμε θεωρημένα ημερολόγια, πώς δουλεύει το KEFALEO4 σε dos και πώς εφαρμόζεται η ομάδα 9 στις σημερινές επιχειρήσεις. Μια μέρα θα γίνεις και καθηγητής Εφαρμογών, που ξέρεις; Αυτά είναι τα προσόντα διδασκαλίας σήμερα στα ελληνικά ΤΕΙ. Για Πανεπιστήμιο μη την ψάχνεις. Πρέπει πρώτα να έχεις προπτυχιακές πανεπιστημιακές σπουδές για να πάρεις μεταπτυχιακό ή να διδάξεις σε ΑΕΙ.

ΥΓ: Αλλήθεια, πότε ακριβώς συνειδητοποίησες ότι σου πάει η διδασκαλία; Ελπίζω όχι όταν έβλεπες τους καθηγητές σου να την κοπανάνε απ' το μάθημα και να πληρώνονται κανονικά.

ΥΓ2: Η οικονομική επιστημη δεν πρέπει να συγχέεται με ούτε με την λογιστική επιστήμη ούτε με τα οικονομικά γενικώς. Εξάλλου, η οικονομική επιστήμη σπάνια διδάσκεται σε ΤΕΙ Λογιστικής, και όταν διδάσκεται είναι μάθημα επιλογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η Λογιστική, αγαπητέ themis205, είναι και το φοροτεχνικό κομμάτι της δουλειάς μας. Η λογιστική είναι το εύκολο, το φοροτεχνικό είναι το δύσκολο, θέλει πολύ και συνεχές διάβασμα. Η διδασκαλία θέλει κότσια και δεν αποκτάται με το πτυχίο μόνο. Βλέπω ότι δεν σου πάει τίποτε από τα παραπάνω και θες ένα βιοποριστικό επάγγελμα, οπότε μάλλον διάλεξες λάθος επαγγελματική δραστηριότητα. Πάρε το πτυχίο σου με το καλό και ξανασκέψου το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εγω νεος ειμαι θα συμφωνησω με τον Α. Αρχοντη, απο αυτα που εχω δει μεχρι τωρα στη ζωη μου και ειχα ζησει σαν φοιτητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το δημόσιο που μπορείς να ασχοληθείς με τη διδασκαλία. Δεν θα είχα πρόβλημα να δουλέυω 10-12 ώρες, αλλά για κάτι που με γεμίζει. Τα πράγματα που κάνω στο γραφείο είναι καταχωρήσεις όλη μέρα και αν μείνει χρόνος υπολογίζω τα ΦΠΑ τριμήνου. Δεν μένει χρόνος για να μάθω άλλα πράγματα και συν ότι μετα από 8 ώρες καταχωρήσεις ζαλίζομαι και το μόνο που σκέφτομαι είναι να πάω σπίτι μου. Όσο να ναι με έχει αποθαρύνει όλο αυτό. Τι άλλο μπορώ να κάνω με αυτό το πτυχίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς να διδάξεις κάτι που ούτε σου αρέσει, ούτε το ξέρεις; Κι αν ζαλίζεσαι μετά από 8 ώρες καταχωρίσεων, ξέρεις μετά από πόσες ώρες διδασκαλίας ζαλίζεσαι; Άσε, θα στο πω εγώ: Σε δυο ώρες το πολύ είσαι γκολ... Ρωτάς τι μπορείς να κάνεις με το πτυχίο αυτό. Τίποτα απολύτως, εκτός απ' αυτό για το οποίο σπούδαξες. Ανθρώπινο και κατανοητό να μην σου αρέσει μια δουλειά. Ψάξε βρες λοιπόν κάτι άλλο αν και αυτό έπρεπε να το είχες κάνει πολύ νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι μισώ τη λογιστική, απλώς δεν ήταν το όνειρο μου. Επίσης έχω κάποιες γνώσεις. Ήδη ψάχνω μετά την πρακτική τι άλλο μπορώ να κάνω. Α ν δεν βρω, θα ακολουθήσω αυτό και σιγά σιγά μπορεί να το αγαπήσω και να μάθω στην πορεία. Στο κάτω κάτω ακόμα δεν έχω ούτε το πτυχίο. Αυτό που ρώτησα είναι αν εκτός από ένα λογιστικό γραφείο, μπορώ να δουλέψω κάπου αλλού; Και αν βοηθάει ένα μεταπτυχιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τον κάνει το τίτλο του μεταπτυχιακού ο λογιστής?

Το μεταπτυχιακό του λογιστή είναι η εμπειρία και η συνεχής μελέτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι μισώ τη λογιστική, απλώς δεν ήταν το όνειρο μου. Επίσης έχω κάποιες γνώσεις. Ήδη ψάχνω μετά την πρακτική τι άλλο μπορώ να κάνω. Α ν δεν βρω, θα ακολουθήσω αυτό και σιγά σιγά μπορεί να το αγαπήσω και να μάθω στην πορεία. Στο κάτω κάτω ακόμα δεν έχω ούτε το πτυχίο. Αυτό που ρώτησα είναι αν εκτός από ένα λογιστικό γραφείο, μπορώ να δουλέψω κάπου αλλού; Και αν βοηθάει ένα μεταπτυχιακό.

Φίλε μου, κανένας δεν θα σε πάρει σε δουλειά απλώς με κάποιες γνώσεις (αν και δεν διευκρινίζεις ποιές. Να υποθέσω λογιστικής; ) και ένα μεταπτυχιακό στη λογιστική. Κάθισε και ιεράρχησε τις ανάγκες σου, τις δεξιότητές σου, τις επιθυμίες σου και τις δυνατότητές σου (υποκειμενικές και αντικειμενικές) και είτε προσπάθησε να συνηθίσεις αυτή τη δουλειά είτε αναζήτησε κάτι άλλο. Σε καμιά περίπτωση όμως μην βγεις στην παραγωγή έχοντας ως στόχο μόνο τα (όποια) λεφτά και ως εφόδιο μόνο το πτυχίο. Μια ματιά στο φόρουμ θα σε πείσει πώς καταντάνε όλοι αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην αρχή ακόμα και έτσι και αλλιώς διαβάζω κάποια πράγματα. Ας τελειώσει η πρακτική με το καλό και τότε θα έχω μια ολοκληρωμένη άποψη.Θα προσπάθήσω να το αγαπήσω αυτό το επάγγελμα. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

Η αλήθεια είναι πως   ούτε   εμένα με ξετρελαίνει η Λογιστική μου αρέσουν  όμως τα  Οικονομικά  και  έκανα  μεταπτυχιακό   στην Τραπεζική και ξετρελάθηκα.

Θα προτιμούσα να  δούλευα ως  Τραπεζικός  Υπάλληλος  από το  να  δουλεύω σε λογιστικό  γραφείο και δεν σκοπεύω να  ανοίξω  ποτέ δικό μου  λογιστικό γραφείο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2012 στις 2:37 ΠΜ, Α. Αρχοντής είπε

 Πρέπει πρώτα να έχεις προπτυχιακές πανεπιστημιακές σπουδές για να πάρεις μεταπτυχιακό ή να διδάξεις σε ΑΕΙ.

 

 

Για να διδάξεις σε ΑΕΙ θα πρέπει να  έχεις  Διδακτορικό.Δεν έχει σχέση αν ο πρώτος τίτλος είναι Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ.Εφόσον έχεις  Διδακτορικό διδάσκεις σε ΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
Στις 18/10/2012 στις 7:54 ΜΜ, themis205 είπε

Είμαι στην αρχή ακόμα και έτσι και αλλιώς διαβάζω κάποια πράγματα. Ας τελειώσει η πρακτική με το καλό και τότε θα έχω μια ολοκληρωμένη άποψη.Θα προσπάθήσω να το αγαπήσω αυτό το επάγγελμα. Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Χαράς στο κουράγιο σου...εμένα δεν μου αρέσει καθόλου.......έκανα μεταπτυχιακό μήπως διοριστώ στο δημόσιο,κοιτάζω κοινωφελή ΟΑΕΔ,ΣΟΧ αλλά ως εκεί.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2012 στις 2:37 ΠΜ, Α. Αρχοντής είπε

ΥΓ2: Η οικονομική επιστημη δεν πρέπει να συγχέεται με ούτε με την λογιστική επιστήμη ούτε με τα οικονομικά γενικώς. Εξάλλου, η οικονομική επιστήμη σπάνια διδάσκεται σε ΤΕΙ Λογιστικής, και όταν διδάσκεται είναι μάθημα επιλογής.

Λάθος είσαι  και όσοι έχουμε τελειώσει ΤΕΙ με αντίστοιχο Μεταπτυχιακό μπορούμε να δουλέψουμε ως  Οικονομολόγοι και όχι ως  Λογιστές μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...