Jump to content
  • 0

νέο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

Question

βλέπω στο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

ότι για υποβολή πίνακα ζητάει αρχείο μόνο με κατάληξη .xml

Σε αρχείο excel όμως που είναι από "γεννησιμιού" του .xls

βάζω την επιλογή να το σώσω ως xml και δεν το δέχεται.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Αν στείλω xls θα το δεχτεί ;

• Answers 907
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

Τηλεφώνησα σήμερα στο  Τηλ.Υποστήριξης ΣΕΠΕ (έντυπα Ε4,Ε8,Ε9,Ε10) τηλ: 2105289281 ΟΑΕΔ (έντυπα Ε3,Ε5,Ε6,Ε7) τηλ: 2109989102 (τηλεφωνικό κέντρο)   θαύμα-θαύμα! απαντήσανε!   Εγώ: -Καλημέρα σας θα

Μην το λες... Ένας 16άρης ρωτάει έναν 70άρη: -Δε μου λες παππού πότε κόβεται η μαλακία; -Δεν ξέρω, δε ρωτάς κανένα μεγαλύτερο!!!

Recommended Posts

• 0

Όταν ο τεχνικός ασφαλείας είναι ο ίδιος ο εργοδότης (εταίρος) τι βάζουμε στο ωράριο του;

• 0

Γνωρίζει καποίος συνάδελφος πώς θα γίνει αποστολή μηνιαίου προγράμματος για επιχείρηση με ένα υποκατάστημα όταν την ίδια ημέρα απασχολεί  τους ίδιους εργαζόμενους και στην εδρα και στο υποκατάστημα; Θα πρέπει να υποβλήθουν δυο τροποποιητικοί ωραρίου  για κάθε εγκατάσταση; Υπάρχει κάποιο πρότυπο για upload pdf;

• 0

Στην πρόσληψη δεν επισυνάπτεται κανένα αρχείο με υπογραφές. Αρχείο με υπογραφές επισυνάπτεται μόνο στην απόλυση (Aριθ. πρωτ.: 5072/6/25.2.2013 )

δηλαδη επισυναπτουμε την καταγγελια συμβασης?

• 0

Όταν ο τεχνικός ασφαλείας είναι ο ίδιος ο εργοδότης (εταίρος) τι βάζουμε στο ωράριο του;

Εγω δεν εβαλα ωραριο και το πηρε κανονικα.τι να βαλης οταν ειναι ο εργοδοτης? αν θες να βαλης βαλε....ωρες καταστηματος :D

• 0

Όχι ετήσιο αλλά αρχικό θα υποβάλλεις που θα παρουσιάζει την εικόνα της επιχείρησης σήμερα με όλες τις ενδιάμεσες αλλαγές από τον χειρόγραφο ετήσιο με παρατηρηση αριθμό πρωτοκόλλου του εν λόγω ετήσιου χειρόγραφου και αν χωράνε τυχόν τροποποιήσεις του και μετα θα υποβάλλεις τροποποιητικό μισθού.

Υποχρεωτικα θα πρεπει να υπαρχει η εικονα της επιχειρησης οπως ειναι σημερα στον πρωτο αρχικο?

• 0

εχω το εξης θεματακι...  ξεκιναω μεσω προγραμματος εργασιακης εμπειριας 16-24 ετών (στο οποιο προγραμμα γινεται ιδιωτικο συμφωνητικο μεταξυ εργοδοτη και εργαζομενου απο τον οαεδ και εχει ως αμοιβη στο πρωτο σταδιο το 80% της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε) η ερωτηση η δικη μου είναι.. πρόσληψη πρεπει να κανω ηλεκτρονικα ή μονο πινακα προσωπικού;; (γιατί και στον ΟΑΕΔ δεν ξερουν την ιδια απορια εχουν)

• 0

Σε προσληψη μπουφετζη τι ειδικοτητα βαζουμε?

Απο αυτες που εχει ο ΟΑΕΔ καμια δεν ταιριαζει..

Βάλε μάγειρας και γράψε δίπλα ότι είναι μπουφετζής... (είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι)....

• 0

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Στέλνουμε μία αναγγελία πρόσληψης σήμερα για έναν εργαζόμενο που θα ξεκινήσει αύριο. Παίρνουμε αρ.πρωτ. και όλα οκ.

Ο υπό πρόσληψη εργαζόμενος όμως ΔΕΝ έρχεται για δουλειά γιατί δεν τον αφήνει η μαμά του.

Τι κάνουμε;

Ανάκληση δεν γίνεται.

Τον γράφουμε στο ΕΒΚΝΠ, του τρέχουμε και ένα ένσημο και κάνουμε αποχώρηση να πάει στο διάολο;

• 0

Ο καλός ο λογιστής θα κάνει αυτό που λες ο κακός δεν θα τον γράψει πουθενά και θα προσπαθήσει να έχει στοιχεία για το πραγματικό γεγονός . Επειδή θα ρωτάνει πολλοί καλοί λογιστές "τι στοιχεία να έχω" απαντώ "υπεύθυνη δήλωση από την μαμά του(θεωρημένη από τα ΚΕΠ βέβαια)+φωτογραφία "

• 0

Ο καλός ο λογιστής θα κάνει αυτό που λες ο κακός δεν θα τον γράψει πουθενά και θα προσπαθήσει να έχει στοιχεία για το πραγματικό γεγονός . Επειδή θα ρωτάνει πολλοί καλοί λογιστές "τι στοιχεία να έχω" απαντώ "υπεύθυνη δήλωση από την μαμά του(θεωρημένη από τα ΚΕΠ βέβαια)+φωτογραφία "

και η φωτογραφια της μαμας του ?

• 0

Μαζί με τον υιό και τον λογιστή και προσοχή χωρίς χαμόγελα κτλ

Πρόσφατη φωτό ε;;; :P

Δεν θα'πρεπε να υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης, αν αυτή γίνει πριν από την δηλωθείσα ώρα της πρόσληψης;;;;;;;;

• 0

Πρόσφατη φωτό ε;;; :P

Δεν θα'πρεπε να υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης, αν αυτή γίνει πριν από την δηλωθείσα ώρα της πρόσληψης;;;;;;;;

Σωστό αυτό που λες αν διαβάζουν το φορουμ ελπίζω να το διορθώσουν . Ένας  άλλος τρόπος είναι να γίνουν προτάσεις απο συλλόγους-ομάδες λογιστών για την βελτίωση του τρόπου λειτουργίας όλων των ηλεκτρονικών υποβολών .

• 0

Όλα στο πόδι φτιαγμένα...........

Προσέξτε περίπτωση και πείτε μου γνώμες...

Επιχείρηση κατασκευαστική απασχολεί προσωπικό στην έδρα της και διαθέτει ΑΜΕ για την ασφάλιση του.

Ο ΑΜΕ της δίνει πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες και υποβάλει αναγγελίες πρόσβασης και πίνακες προσωπικου για το απασχολούμενο στην έδρα προσωπικό.

Η επιχείρηση όμως διαθέτει ανα την Ελλάδα εργοτάξια τα οποία είναι προσωρινές εγκαταστάσεις και στα οποία προσλαμβάνει οικοδόμους που ασφαλίζει στο ΙΚΑ σε κάποιον ΑΜΟΕ.

ο ΑΜΟΕ δεν δίνει πρόσβαση στις υπηρεσίες ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ

Επίσης τα εργοτάξια είναι προσωρινές εγκαταστάσεις και όχι υποκαταστήματα και πλην του επιβλέποντος που έχει προσλφθεί στην έδρα και του μηχανικού που είναι ελευθερος επαγγελματίας συνεργαζόμενος απασχολεί μόνο οικοδόμους (και συνεργεία τρίτων).

Βάσει του ΓΕΝΙΚΟΥ ΕΓΓΡΑΦΟΥ   Α41/ΟΕ/1/3.5.2012

α) Για τους απασχολούμενους εργατοτεχνίτες οικοδόμους, αυτούς δηλαδή που έχουν σε ισχύ συμβάσεις εργασίας με εργοδότες οικοδομοτεχνικών έργων, μπορούν να γίνονται δεκτές Α.Π.Δ. οικοδομοτεχνικού έργου με ημερομίσθια χαμηλότερα από τα οριζόμενα στην από 14-07-2009 Σ.Σ.Ε. και μέχρι τα οριζόμενα από την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε., όπως αυτά προσδιορίζονται στα πραγματικά τους ασφαλιστικά στοιχεία, (άγαμος, έγγαμος, τριετίες κ.λπ.). Απαραίτητη όμως προϋπόθεση, για την αποδοχή αυτή, αποτελεί η πλήρωση των προϋποθέσεων που προαναφέρονται, δηλαδή σύναψης μεταξύ των μερών «ατομικών συμβάσεων εργασίας» και της κατάθεσης αυτών στο αρμόδιο Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και επιπροσθέτως, της απόδειξης εκ μέρους των εργοδοτών και υπόχρεων καταβολής εισφορών των πράγματι καταβαλλομένων αποδοχών στους εργατοτεχνίτες.

β) Για τους προσλαμβανόμενους σήμερα από εργοδότες οικoδομοτεχνικών έργων εργατοτεχνίτες που ασφαλίζονται ως οικοδόμοι, εφόσον δεν έχει συναφθεί έγγραφη ή άτυπη «ατομική σύμβαση εργασίας» που να ορίζει διαφορετικούς όρους, μπορεί να γίνει δεκτή ασφάλιση επί αποδοχών ημερομισθίου που ορίζεται από την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε., όπως προσδιορίζεται στα πραγματικά ασφαλιστικά στοιχεία ενός εκάστου (άγαμος, έγγαμος, τριετίες κ.λπ.) υπό την προϋπόθεση βεβαίως της απόδειξης εκ μέρους των εργοδοτών και υπόχρεων καταβολής εισφορών των πράγματι καταβαλλομένων αποδοχών στους εργατοτεχνίτες.........

συνεπώς η υποβολή πίνακα στο ΣΕΠΕ  για τους οικοδόμους αποτελεί μονόδρομο προκειμένου να μπορείς να αποδείξεις ότι αμείβεται με ΕΓΣΣΕ.

Φυσικά από πουθενά δεν προβλέπονταν και προηγουμένως διαφορετικά και γι αυτό τον λόγο εγώ όπως έχουμε ξανασυζητήσει εδώ και πολλά χρόνια κάνω κανονικά προσλήψεις και πίνακα ΣΕΠΕ μόνο που αυτός υποβάλλονταν χειρόγραφα και δεν υπήρξε ποτέ θέμα εδώ και τόσα χρόνια.

Τώρα όμως;...........

Ολοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά και παραπέμπουν στα τηλέφωνα των κεντρικών υπηρεσιών που μιλάνε ασταμάτητα.....

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=974&Itemid=828&lang=el

Και ένα ακόμη πρόβλημα που κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί.

Όσο οι οικοδόμοι αμείβονταν και ασφαλίζονταν με τη δική τους σύμβαση, το ΙΚΑ προσαύξανε τα πραγματικά ημερομίσθια με 1,2 και εμείς ασφαλίζαμε για τις πραγματικές ημέρες εργασίας με τα ακριβά ημερομίσθια για 7,5 ώρες εργασίας (37,5/βδομάδα).

Τώρα που αμείβονται με ΕΓΣΕΕ το ημερομίσθιο αντιστοιχεί σε 6,66 ώρες και συνεπώς εφόσον εργάζεται κάποιος 7,5 ώρες ή 8 ώρες οφείλονται 6 ημερομίσθια/εβδομάδα άρα 25-26-27 το μήνα.

Το τοπικό ΙΚΑ δεν ξέρει τι πρέπει να γίνει. Υποθέτουν πως αν η ΑΠΔ γράφει 26 ημερομίσθια δεν θα γίνει προσαύξηση αλλά δεν ξέρουν πόσα πρέπει να βάζουμε.

Αν όμως βάζουμε 5/εβδομάδα τότε πέραν των ΑΗ ο εργαζόμενος χάνει ένα μεροκαματάκι της ΕΓΣΕΕ.

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το χειρισμό......

και των αμοιβών και της ασφάλισης αλλά και της υποβολής αναγγελίας ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ.

Με ποιούς κωδικούς, και τι ειδικότητα αφού ο ΑΜΕ δεν ασφαλίζει ειδικότητες οικοδόμων.....

• 0

Όλα στο πόδι φτιαγμένα...........

Προσέξτε περίπτωση και πείτε μου γνώμες...

Επιχείρηση κατασκευαστική απασχολεί προσωπικό στην έδρα της και διαθέτει ΑΜΕ για την ασφάλιση του.

Ο ΑΜΕ της δίνει πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες και υποβάλει αναγγελίες πρόσβασης και πίνακες προσωπικου για το απασχολούμενο στην έδρα προσωπικό.

Η επιχείρηση όμως διαθέτει ανα την Ελλάδα εργοτάξια τα οποία είναι προσωρινές εγκαταστάσεις και στα οποία προσλαμβάνει οικοδόμους που ασφαλίζει στο ΙΚΑ σε κάποιον ΑΜΟΕ.

ο ΑΜΟΕ δεν δίνει πρόσβαση στις υπηρεσίες ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ

Επίσης τα εργοτάξια είναι προσωρινές εγκαταστάσεις και όχι υποκαταστήματα και πλην του επιβλέποντος που έχει προσλφθεί στην έδρα και του μηχανικού που είναι ελευθερος επαγγελματίας συνεργαζόμενος απασχολεί μόνο οικοδόμους (και συνεργεία τρίτων).

Βάσει του ΓΕΝΙΚΟΥ ΕΓΓΡΑΦΟΥ   Α41/ΟΕ/1/3.5.2012

συνεπώς η υποβολή πίνακα στο ΣΕΠΕ  για τους οικοδόμους αποτελεί μονόδρομο προκειμένου να μπορείς να αποδείξεις ότι αμείβεται με ΕΓΣΣΕ.

Φυσικά από πουθενά δεν προβλέπονταν και προηγουμένως διαφορετικά και γι αυτό τον λόγο εγώ όπως έχουμε ξανασυζητήσει εδώ και πολλά χρόνια κάνω κανονικά προσλήψεις και πίνακα ΣΕΠΕ μόνο που αυτός υποβάλλονταν χειρόγραφα και δεν υπήρξε ποτέ θέμα εδώ και τόσα χρόνια.

Τώρα όμως;...........

Ολοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά και παραπέμπουν στα τηλέφωνα των κεντρικών υπηρεσιών που μιλάνε ασταμάτητα.....

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=974&Itemid=828&lang=el

Και ένα ακόμη πρόβλημα που κανείς δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί.

Όσο οι οικοδόμοι αμείβονταν και ασφαλίζονταν με τη δική τους σύμβαση, το ΙΚΑ προσαύξανε τα πραγματικά ημερομίσθια με 1,2 και εμείς ασφαλίζαμε για τις πραγματικές ημέρες εργασίας με τα ακριβά ημερομίσθια για 7,5 ώρες εργασίας (37,5/βδομάδα).

Τώρα που αμείβονται με με ΕΓΣΕΕ το ημερομίσθιο αντιστοιχεί σε 6,66 ώρες και συνεπώς εφόσον εργάζεται κάποιος 7,5 ώρες ή 8 ώρες οφείλονται 6 ημερομίσθια/εβδομάδα άρα 25-26-27 το μήνα.

Το τοπικό ΙΚΑ δεν ξέρει τι πρέπει να γίνει. Υποθέτουν πως αν η ΑΠΔ γράφει 26 ημερομίσθια δεν θα γίνει προσαύξηση αλλά δεν ξέρουν πόσα πρέπει να βάζουμε.

Αν όμως βάζουμε 5/εβδομάδα τότε πέραν των ΑΗ ο εργαζόμενος χάνει ένα μεροκαματάκι της ΕΓΣΕΕ.

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το χειρισμό......

και των αμοιβών και της ασφάλισης αλλά και της υποβολής αναγγελίας ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ.

Με ποιούς κωδικούς, και τι ειδικότητα αφού ο ΑΜΕ δεν ασφαλίζει ειδικότητες οικοδόμων.....

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις επίσημο έγγραφο ερώτημα διότι το θέμα είναι πολύπλοκο και δεν νομίζω να υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.

• 0

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις επίσημο έγγραφο ερώτημα διότι το θέμα είναι πολύπλοκο και δεν νομίζω να υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση.

Πού όμως;

Στο ΙΚΑ, στο ΣΕΠΕ ή στον ΟΑΕΔ

Διότι εμπλέκονται 3 διαφορετικοί φορείς κι ο καθένας βλέπει τα δικά του