Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
panagiotis

νέο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

Question

βλέπω στο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

ότι για υποβολή πίνακα ζητάει αρχείο μόνο με κατάληξη .xml

Σε αρχείο excel όμως που είναι από "γεννησιμιού" του .xls

βάζω την επιλογή να το σώσω ως xml και δεν το δέχεται.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Αν στείλω xls θα το δεχτεί ;

Recommended Posts

• 0

Νομίζω ότι η δημοσίευσή σου εκφράζει απόλυτα το τι τραβάμε τόσα χρόνια με τους τυχάρπαστους γραφειοκράτες. Είναι απαράδεκτο να δηλώνεται ηλεκτρονικά η πρόσληψη με δύο ίδια έντυπα. Απαράδεκτο. Το δε ΕΒΚΝΠ είναι πλέον μια μαλακία και μισή. Μία πηγή προστίμων είναι που αφορά ορθογραφικά λάθη που πληρώνονται με 500 ευρώ το ένα. 

Αγαπητοί doctor και CEL είμαστε στην ευχάριστη θέση :) να σας ανακοινώσουμε ότι το βιβλίο καταχώρησης νεοπροσλαμβανόμενου προσωπικού σύντομα θα αποστέλλεται ηλεκτρονικά, πριν την ανάληψη εργασίας και οι  4 τουλάχιστον σελίδες του θα αποτελέσουν ένα χρήσιμο εργαλείο, συλλογής στατιστικών πληροφοριών για τις υπηρεσίες του  ΙΚΑ.   

Με αγάπη ΙΚΑ,

πάντα δίπλα σας...…    

• 0

Οι ώρες διαλείμματος πρέπει να προσδιορίζονται ακριβώς στον Ε4

η αρκεί να γράφουμε  "15' ημερησιως"  ή  "20' ημερησίως" ?

• 0

Αν δεν αναγράφονται καθόλου ?

Ποια ΣΣΕ εφαρμόζεται;

Το διάλειμμα το θεωρείτε χρόνο εργασίας με αμοιβή;

Αν ναι, αν είναι π.χ. το ωράριο 8-4 βάλτε ένα 13:00-13:15 να πάνε οι εργαζόμενοι για κανα καφέ, για κανα τοστ και να ρίξουν κανα κατούρημα να φύγει κι ο πίνακας στην Εργάνη να πα στο διάλο.... :ph34r:

• 0

καλησπέρα, θέλω να στείλω ετήσιο πίνακα προσωπικού επιχειρησης με ΤΑ τον ιδιο τον εργοδοτη.

ο εργοδοτης πέρα ποα κάποια αίτηση που είχε κάνει στην επιθεώρηση πριν χρόνια σαν ΤΑ δεν εχει παρακολουθήσει σεμινάρια , μπορω να στείλω πίννακα προσωπικου χωρίς τεχνικό ασφαλείας???

αν ομώς σε κάποια επιχείρηση εχει παρακολουθήση ο εργοδότης σεμινάριο σαν ΤΑ στο πεδιο ΙΣΧΥΕΙ ΕΩΣ τι πρεπει να βάλω, τι ημερομηνία????

ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ Μ ΔΩΣΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ..

• 0

ίσως σε βοηθήσει αυτό..

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16174

Υ.Γ έχει παραταθεί η προθεσμία επιμόρφωσης έως 31/12/2013..

• 0

εχει στειλει κανεις κατασταση προσωπικου με τεχνικο ασφαλειας τον εργοδοτη χωρις αιτηση για επιμορφωση(αρ.πρωτ.0/00-00-0000)????

• 0

όχι

Να ρωτησω και εγω ?

Κάνω πρωτη φορά προσληψη μεσω ιντερνετ μιας εργαζομενης απο τριτη χωρα

1. το Ε3 το υποβαλω, το εκτυπωνω το υπογράφουν και μετα το ξανα στέλνω ή δεν χρειάζεται

2. Ζητάει την άδεια για εργασια , την σκαναρω αλλα δεν μπορω να τη μετατρεψω σε PDF τι να κάνω? Δυστυχώς πρέπει να τα καταφέρετε γιατί δεν γίνεται διαφορετικά.

3.Ζητάει την συμβαση μερικης απασχόλησης , πως γίνεται ? ανεβαζω αρχείο pdf ή συμπληρωνω φορμα στο e-services

μηπως ορισμενα εχουν αλλαξει μεχρι σημερα? η δεν τα καταλαβαινω καλα κι εχω κανει πατατες η ειμαι σωστος. μια ανακεφαλαιωση και επιβεβαιωση απο καποιους που εχουν πιο συχνες υποβολες απο εμενα θα βοηθουσε την κατασταση.

1) το ε3 στις οδηγιες αν και λεει σκαναρισμα παρ ολα αυτα μπορει και υποβαλλεται χωρις αυτο. δεν ξερω τι γινεται μετα την υποβολη. υπογραφουν τα 2 μερη χειρογραφα και ειναι εγκυρο σε ελεγχο η απο την στιγμη που πηρε αριθμο πρωτοκολλου δεν απαιτουνται υπογραφες. 

2) το ε6 πλεον θελει υποχρεωτικα σκαναρισμα( αλλοιως δεν φευγει). αφου μπουν ιδιοχειρες υπογραφες στη φορμα που θα εκτυπωσω,κανω την  υποβολη του σκαναρισμενου αρχειου. επισης σκαναρισμα θελει και η συμβαση μερικης απασχολησης(ε9).

3) την  υποβολη των καταστασεων προσωπικου την υποβαλλω  μονο με συμπληρωση φορμας ( χωρις επισυναπτομενα αρχεια xml ). λαμβανω μηνυμα οτι υποβληθηκαν επιτυχως και εχουν αριθμο πρωτοκολου. σ αυτη την τελευταια περιπτωση νομιζω οτι ειμαι ενταξει.

• 0

Απλώς για επιβεβαίωση, η σύμβαση ορισμένου χρόνου νομίζω ότι δεν πρέπει να σταλεί σκαναρισμένη ηλεκτρονικά, απλώς συμπληρώνουμε τα πεδία στο έντυπο Ε3 ότι είναι ορισμένου χρόνου και την περίοδο από ....εώς .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

• 0

ΕΧΩ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΕΤΗΣΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡ.ΑΛΛΑΓΗΣ?

• 0

Θα δηλώσετε την αλλαγή αλλά όχι με ετήσιο πίνακα.

• 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16613

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΩΡΩΝ ή ΗΜΕΡΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΜΙΣΘΟΥ

Σε περίπτωση που θα υπάρξει τροποποίηση μισθού η οποία θα έχει προέλθει από την τροποποίηση των ωρών ή ημερών εργασίας μισθωτού, η επιχείρηση μπορεί να υποβάλλει έναν μόνο τροποποιητικό πίνακα, εντός της προθεσμίας που προβλέπεται για την υποβολή τροποποιητικού πίνακα λόγω αλλαγής ωραρίου (το αργότερο εντός δύο εργασίμων ημερών από τη μεταβολή), ο οποίος θα ήταν προτιμότερο να χαρακτηριστεί ως τροποποιητικός μισθού και στο πεδίο των παρατηρήσεων να σημειωθεί ότι η μεταβολή προέρχεται από την τροποποίηση του ωραρίου του εργαζόμενου καθώς και η ημερομηνία μεταβολής. Η επιλογή αυτή προκρίνεται για τη διευκόλυνση της στατιστικής καταγραφής των περιπτώσεων τροποποίησης μισθού των εργαζομένων. Εννοείται ότι σε περίπτωση που επιχείρηση επιθυμεί να υποβάλλει, εντός των προβλεπόμενων προθεσμιών, ξεχωριστά για κάθε περίπτωση τροποποιητικό πίνακα, δεν δημιουργείται κανένα πρόβλημα.

• 0

Θέλω να υποβάλω νέα πρόσληψη για πρακτική άσκηση.....πρέπει ο πίνακας προσωπικού να έχει και τους άλλους εργαζόμενους....ή αρκεί να είναι συμπληρωματικός με τη νεα πρόσληψη?

• 0

Έχω 3 απορίες σχετικά με το Ε6 (Καταγγελία χωρίς προειδοποίηση):

1) Στον υποπίνακα Ε, με ημερομηνία απολύσεως του εργάτη την 25/10/2013, ποιά ημερομηνία βάζουμε στο πεδίο "Ημερομηνία κοινοποίησης"; Μπορούμε να βάλουμε έως και 25/10/2013; Η ημερομηνία αυτή λαμβάνεται υπόψιν στον υπολογισμό του 8ημέρου;

2) Με ΚΑΔ ΙΚΑ 4531 "Τοποθέτηση ηλεκτρικών καλωδιώσεων και εξοπλισμού" και κωδικό εργαζομένου 932030 "Ανειδίκευτοι εργάτες", ο πλησιέστερος κωδικός απασχόλησης που βρήκα ήταν ο 931300 "Ανειδίκευτοι εργάτες οικοδομής".

3) Πρέπει να επισυνάψω την σύμβαση μερικής απασχόλησης με την καταγγελία;

• 0

Έχω 3 απορίες σχετικά με το Ε6 (Καταγγελία χωρίς προειδοποίηση):

1) Στον υποπίνακα Ε, με ημερομηνία απολύσεως του εργάτη την 25/10/2013, ποιά ημερομηνία βάζουμε στο πεδίο "Ημερομηνία κοινοποίησης"; Μπορούμε να βάλουμε έως και 25/10/2013; Η ημερομηνία αυτή λαμβάνεται υπόψιν στον υπολογισμό του 8ημέρου;

2) Με ΚΑΔ ΙΚΑ 4531 "Τοποθέτηση ηλεκτρικών καλωδιώσεων και εξοπλισμού" και κωδικό εργαζομένου 932030 "Ανειδίκευτοι εργάτες", ο πλησιέστερος κωδικός απασχόλησης που βρήκα ήταν ο 931300 "Ανειδίκευτοι εργάτες οικοδομής".

3) Πρέπει να επισυνάψω την σύμβαση μερικής απασχόλησης με την καταγγελία;

1. Βάλε την ίδια μέρα της καταγγελίας. Αν ο εργαζόμενος δεν υπογράψει και του κοινοποιήσεις την καταγγελία με εξώδικη δήλωση τότε βάζεις την ημερομηνία της επίδοσης.

2. Βάλε ό,τι γουστάρεις. Η κωδικοποίηση της Εργάνης δεν συμφωνεί με αυτή του ΙΚΑ και είναι και λίγο προχειρογραμμένη.

3. Όχι.

• 0

Ευχαριστώ doctor.

Τελικά πολύ ηλίθιο το pdf που εκτυπώνεται, η σελίδα με τις υπογραφές είναι στην 3η σελίδα που δεν έχει κάποιο στοιχείο σχετιζόμενο με την απόλυση, σαν να λέμε πρακτικό Δ.Σ. σε 2 σελίδες και τις υπογραφές στην 2η σελίδα, χωρίς αναφορά στο πρακτικό ή στα θέματα που συζητήθηκαν....

Edited by gkazan

• 0

Να κάνω και εγώ μία ερώτηξη...?? :rolleyes:  Όταν πρόκειτε να πάρουμε, από μαθητεία ΟΑΕΔ, κάποιον σπουδαστή, πρέπει στον πίνακα προσωπικού να φαίνεται σαν εργαζόμενος ή όχι? Εχω μάθει ότι δεν χρειάζεται να γίνει αναγγελια πρόσληψης ηλεκτρονικα (υπογράφουμε μόνο το συμφωνητικό μαθητειας), αλλά στον πίνακα και στο πορτοκαλί πρέπει να τον αναφέρω?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

• 0

όταν δεν δικαιούται αποζημίωση τι γράφουμε στην ημερομηνία και στο ποσό?

Αν και δεν το έχω δοκιμάσει

Την ημερομηνία καταγγελίας 

και ποσό  0 (μηδέν)

• 0

Μιας και για πρώτη φορά θα κάνω πρόσληψη σε 2 υπαλλήλους (μέχρι τώρα αποχωρήσεις και καταγγελίες έκανα, δυστυχώς), ένας εξ' αυτών με μερική απασχόληση (5ωρο 5ήμερο) να θέσω κάποιες απορίες μου:

Για τον εργαζόμενο με σύμβαση μερικής απασχόλησης, θα συμπληρώσω Ε9, θα φτιάξω το Ε3 και θα τον συμπεριλάβω στον τροποποιητικό Ε4. Για την εργαζόμενη με πλήρη απασχόληση, Ε3 και συμπερίληψη στο Ε4. Σκοπεύω να υποβάλλω τα έντυπα εντός του Σ/Κ με ημερομηνία πρόσληψης 04/03/2014.

1) Έχει σημασία η σειρά με την οποία θα υποβάλλω τα έντυπα; Δηλαδή προηγείται της υποβολής του Ε4 η υποβολή των Ε3 & Ε9;

Εάν υποβάλλω τα Ε3-Ε9 πρώτα, θα μπορώ να συμπληρώσω την ημερομηνία αναγγελίας στο Ε4 (αν και η ημερομηνία αναγγελίας θα είναι προγενέστερη της αντίστοιχης της προσλήψεως-δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό). Διαφορετικά εάν το σύστημα δέχεται το Ε4 με κενή την ημερομηνία αναγγελίας, θα μπορούσα να ξεκινήσω με το Ε4 (βέβαια πάντα θα υπάρχει το "παράδοξο" η αναγγελία να είναι προγενέστερη της πρόσληψης).

Aριθ. 17227/32/22.8.2012
Όροι και προϋποθέσεις ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ)

Στο Άρθρο 4 Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής αναφέρει: "β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης), υποβάλλεται ηλεκτρονικά το αργότερο έως και την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο.

Συμπεραίνω ότι πρώτα υποβάλλουμε το Ε4, μάλλον χωρίς συμπληρωμένη την ημερομηνία αναγγελίας.

2) Υποβάλλω το Ε3 υπογεγραμμένο και σφραγισμένο, σαν σαρωμένο επισυναπτόμενο αρχείο, κατά την ηλεκτρονική υποβολή του εντύπου; 'Η αυτό προβλέπεται μόνο για καταγγελίες Ε6; (Άρθρο 3 παρ ε της ανωτέρω απόφασης).

3) Πέραν της κατάρτισης του Ε9 με τα στοιχεία της σύμβασης μερικής απασχόλησης, μήπως πρέπει να συντάξω την αντίστοιχη σύμβαση και να την σαρώσω με τις υπογραφές εργοδότη-εργαζόμενου και να την επισυνάψω κατά την ηλεκτρονική υποβολή;

Για το 3, μου απαντά η απόφαση του ΣΕΠΕ που φαίνεται στον παρακάτω σύνδεσμο.

http://www.ergasiaka.net/ergatika/ergatikh-nomothesia/item/258-symplhrvmatikes-odhgies-katatheshs-symbasevn-sepe.html

Να κάνω αναφορά στα Ε3 ότι η σύμβαση με την οποία έγιναν οι υπολογισμοί μισθού είναι η ΕΓΣΣΕ;

Edited by gkazan

• 0

Μιας και για πρώτη φορά θα κάνω πρόσληψη σε 2 υπαλλήλους (μέχρι τώρα αποχωρήσεις και καταγγελίες έκανα, δυστυχώς), ένας εξ' αυτών με μερική απασχόληση (5ωρο 5ήμερο) να θέσω κάποιες απορίες μου:

Για τον εργαζόμενο με σύμβαση μερικής απασχόλησης, θα συμπληρώσω Ε9, θα φτιάξω το Ε3 και θα τον συμπεριλάβω στον τροποποιητικό Ε4. Για την εργαζόμενη με πλήρη απασχόληση, Ε3 και συμπερίληψη στο Ε4. Σκοπεύω να υποβάλλω τα έντυπα εντός του Σ/Κ με ημερομηνία πρόσληψης 04/03/2014.

1) Έχει σημασία η σειρά με την οποία θα υποβάλλω τα έντυπα; Δηλαδή προηγείται της υποβολής του Ε4 η υποβολή των Ε3 & Ε9;

Εάν υποβάλλω τα Ε3-Ε9 πρώτα, θα μπορώ να συμπληρώσω την ημερομηνία αναγγελίας στο Ε4 (αν και η ημερομηνία αναγγελίας θα είναι προγενέστερη της αντίστοιχης της προσλήψεως-δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό). Διαφορετικά εάν το σύστημα δέχεται το Ε4 με κενή την ημερομηνία αναγγελίας, θα μπορούσα να ξεκινήσω με το Ε4 (βέβαια πάντα θα υπάρχει το "παράδοξο" η αναγγελία να είναι προγενέστερη της πρόσληψης).

Aριθ. 17227/32/22.8.2012

Όροι και προϋποθέσεις ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ)

Στο Άρθρο 4 Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής αναφέρει: "β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης), υποβάλλεται ηλεκτρονικά το αργότερο έως και την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο.

Συμπεραίνω ότι πρώτα υποβάλλουμε το Ε4, μάλλον χωρίς συμπληρωμένη την ημερομηνία αναγγελίας.

2) Υποβάλλω το Ε3 υπογεγραμμένο και σφραγισμένο, σαν σαρωμένο επισυναπτόμενο αρχείο, κατά την ηλεκτρονική υποβολή του εντύπου; 'Η αυτό προβλέπεται μόνο για καταγγελίες Ε6; (Άρθρο 3 παρ ε της ανωτέρω απόφασης).

3) Πέραν της κατάρτισης του Ε9 με τα στοιχεία της σύμβασης μερικής απασχόλησης, μήπως πρέπει να συντάξω την αντίστοιχη σύμβαση και να την σαρώσω με τις υπογραφές εργοδότη-εργαζόμενου και να την επισυνάψω κατά την ηλεκτρονική υποβολή;

Για το 3, μου απαντά η απόφαση του ΣΕΠΕ που φαίνεται στον παρακάτω σύνδεσμο.

http://www.ergasiaka.net/ergatika/ergatikh-nomothesia/item/258-symplhrvmatikes-odhgies-katatheshs-symbasevn-sepe.html

Να κάνω αναφορά στα Ε3 ότι η σύμβαση με την οποία έγιναν οι υπολογισμοί μισθού είναι η ΕΓΣΣΕ;

Στείλτα όλα μαζί και μη σε νοιάζει. Όλα θα παν καλά. 

Για να μην έχεις άγχος ετοίμασέ τα σε διαφορετικά pc και πάτα ταυτόχρονα το Enter σε όλα. Ομοβροντία κατά Βρούτση, πυρ!

Η ηλιθιότητα ενός συστήματος: να ονομάζει τα έντυπα όπως το taxis, και να συντηρεί σε ηλεκτρονική μορφή απαρχαιωμένα έντυπα που υποβάλλονταν χειρόγραφα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν ακόμη δύο έντυπα για την πρόσληψη (αναγγελία πρόσληψης και πίνακα προσωπικού). Εξ αρχής έπρεπε να ενοποιηθεί αυτό το έντυπο. Τέλος πάντων τι ψάχνω κι εγώ τώρα...