Προς το περιεχόμενο
  • 0

νέο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ


panagiotis

Ερώτηση

βλέπω στο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

ότι για υποβολή πίνακα ζητάει αρχείο μόνο με κατάληξη .xml

Σε αρχείο excel όμως που είναι από "γεννησιμιού" του .xls

βάζω την επιλογή να το σώσω ως xml και δεν το δέχεται.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Αν στείλω xls θα το δεχτεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πάμε στοίχημα πως αν αναγγείλεις σήμερα την καταγγελία εργαζόμενου με 4μηνη προειδοποίηση ..

ο εργαζόμενος θα χάσει το δικαίωμα σε ταμείο ανεργίας(ως εκπρόθεσμος), όταν οριστικοποιηθεί η απόλυση?

 

Θα το πληρώσει ο κος Καρατζάς?

Καταγγελία προ 3μήνου με προειδοποίση από 02/04/2012 και ημερομηνία τελευταίας ημέρας εργασίας 02/07/2013.

Προσπαθώντας να καταχωρήσω στο ΝΕΟ έντυπο Ε6 το οποίο "ανέβηκε" αρχές Ιουνίου στο site της yeka  μου δίνει εκπρόθεσμο εαν βάλω 02/04/2013 αφού θέτει λως προθεσμία 8ημέρες από την ημερομηνία προειδοποίησης/κοινοποίησης.(Σημ. τότε δεν υπήρχε το σχετ.έντυπο στο site Ε6 με προειδοποίηση!) 

Τότε πως θα μπορούσα να την έχω υποβάλλει ηλεκτρονικά αφού δεν υπήρχε σχετικό πεδίο ημερομηνίας προηδοποίησης ούτε στο προηγούμενο έντυπο Ε6?

Ο doc είχε γράψει σε παλιότερο post ότι δεν προκύπτει απο πουθενα η υποχρέωση πρωτοκόλησησης στον ΟΑΕΔ της της προειδοποίησης. Τώρα τίθεται ως βασική ημερομηνία υποβολής. Το help desk σηλωσε τα χέρια ψηλά και με παρέπεμψε να στείλω mail στο [email protected].

Ο ΟΑΕΔ Ν.Ιωνίας σήμερα 03/07/2013 μου απάντησε ότι το έντυπο Ε6 (με προειδοποιηση) δεν σε λειτουργία! και σε ανταπάντηση μου ότι είναι κανονικά μου είπαν ότι δεν λειτουργεί σωστά ως προς το πεδίο (ημερομηνία προειδοποίσης) αφού την θέτει ως εκπρόθεσμη. Μου συνέστησαν να υποβάλλω την καταγγελία με το έντυπο Ε6 άνευ προειδοποίησης και στις παρατηρήσεις να αναφέρω ότι έχει γίνει προειδοποίηση την .......

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση κατά την γνώμη σου?

Τι γίνεται και με άλλες τυχόν προειδοποιήσεις που μπορεί τελικά να μην καταλήξουν σε καταγγελία αλλά να αλλάξει γνώμη ο εργοδότης και να κρατήσει τον εργαζόμενο? Οφείλει να τις καταχωρήσει και ας μην ισχύσουν? Και θα θεωρείται τότε ο εργαζόμενος με την λήξη της προειδοποίησης ενεργός η άνεργος?

Θα υποβάλλουμε 2 φορές την καταγγελία ? Μία με την προειδοποιηση και μια με την καταβολή της αποζημίωσης και την πάροδο της περιόδου προειδοποίησης?

Εαν τηρήσουμε την εγκύκλιο Β149257/21.12.2012 τότε για ποιά ηλεκτρονική υποβολή μιλάμε? Λίγο από πρωτόκολο ΟΑΕΔ χειρόγραφο και λίγο από ηλεκτρονικό? 

Εαν υπάρχει έγγραφη προειδοποίηση με έγγραφη αποδοχή ότι έλαβε γνώση ο εργαζόμενος τότε αυτό εαν επισυνάπτετο δεν θα έλυνε το πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η καταγγελία με προειδοποίηση γίνεται εντός 8 ημερών από την προειδοποίηση του υπαλλήλου και όχι στην ημερομηνία λύσης της εργασιακής σχέσης. Αυτό υπάρχει και στην εργατική νομοθεσία αλλά πλέον εμφανίζεται και στις οδηγίες του εντύπου Ε6 καταγγελία με προειδοποίηση.

 

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε6 με προειδοποίηση:

Το έντυπο Ε6-με προειδοποίηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά (8) ημέρες από την κοινοποίηση της καταγγελίας στον απολυόμενο

 

σχετικός σύνδεσμος. https://eservices.yeka.gr/Anaggelies/Anaggelies.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταγγελία προ 3μήνου με προειδοποίση από 02/04/2012 και ημερομηνία τελευταίας ημέρας εργασίας 02/07/2013.

Προσπαθώντας να καταχωρήσω στο ΝΕΟ έντυπο Ε6 το οποίο "ανέβηκε" αρχές Ιουνίου στο site της yeka  μου δίνει εκπρόθεσμο εαν βάλω 02/04/2013 αφού θέτει λως προθεσμία 8ημέρες από την ημερομηνία προειδοποίησης/κοινοποίησης.(Σημ. τότε δεν υπήρχε το σχετ.έντυπο στο site Ε6 με προειδοποίηση!) 

Τότε πως θα μπορούσα να την έχω υποβάλλει ηλεκτρονικά αφού δεν υπήρχε σχετικό πεδίο ημερομηνίας προηδοποίησης ούτε στο προηγούμενο έντυπο Ε6?

Ο doc είχε γράψει σε παλιότερο post ότι δεν προκύπτει απο πουθενα η υποχρέωση πρωτοκόλησησης στον ΟΑΕΔ της της προειδοποίησης. Τώρα τίθεται ως βασική ημερομηνία υποβολής. Το help desk σηλωσε τα χέρια ψηλά και με παρέπεμψε να στείλω mail στο [email protected].

Ο ΟΑΕΔ Ν.Ιωνίας σήμερα 03/07/2013 μου απάντησε ότι το έντυπο Ε6 (με προειδοποιηση) δεν σε λειτουργία! και σε ανταπάντηση μου ότι είναι κανονικά μου είπαν ότι δεν λειτουργεί σωστά ως προς το πεδίο (ημερομηνία προειδοποίσης) αφού την θέτει ως εκπρόθεσμη. Μου συνέστησαν να υποβάλλω την καταγγελία με το έντυπο Ε6 άνευ προειδοποίησης και στις παρατηρήσεις να αναφέρω ότι έχει γίνει προειδοποίηση την .......

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση κατά την γνώμη σου?

Τι γίνεται και με άλλες τυχόν προειδοποιήσεις που μπορεί τελικά να μην καταλήξουν σε καταγγελία αλλά να αλλάξει γνώμη ο εργοδότης και να κρατήσει τον εργαζόμενο? Οφείλει να τις καταχωρήσει και ας μην ισχύσουν? Και θα θεωρείται τότε ο εργαζόμενος με την λήξη της προειδοποίησης ενεργός η άνεργος?

Θα υποβάλλουμε 2 φορές την καταγγελία ? Μία με την προειδοποιηση και μια με την καταβολή της αποζημίωσης και την πάροδο της περιόδου προειδοποίησης?

Εαν τηρήσουμε την εγκύκλιο Β149257/21.12.2012 τότε για ποιά ηλεκτρονική υποβολή μιλάμε? Λίγο από πρωτόκολο ΟΑΕΔ χειρόγραφο και λίγο από ηλεκτρονικό? 

Εαν υπάρχει έγγραφη προειδοποίηση με έγγραφη αποδοχή ότι έλαβε γνώση ο εργαζόμενος τότε αυτό εαν επισυνάπτετο δεν θα έλυνε το πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στο προηγούμενο έντυπο υπήρχε σχετικό ερώτημα αν η καταγγελία γίνεται με προειδοποίηση και σου ζητούσε ΝΑΙ ή ΟΧΙ και ημερομηνία προειδοποίησης. Οπότε υπήρχε το πεδίο και πριν.

 

Η καταγγελία με προειδοποίηση γίνεται εντός 8 ημερών από την προειδοποίηση του υπαλλήλου και όχι στην ημερομηνία λύσης της εργασιακής σχέσης. Αυτό υπάρχει και στην εργατική νομοθεσία αλλά πλέον εμφανίζεται και στις οδηγίες του εντύπου Ε6 καταγγελία με προειδοποίηση.

 

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε6 με προειδοποίηση:

Το έντυπο Ε6-με προειδοποίηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά (8) ημέρες από την κοινοποίηση της καταγγελίας στον απολυόμενο

 

σχετικός σύνδεσμος. https://eservices.ye.../Anaggelies.htm

 

Για να ακυρωθεί μια καταγγελία με προειδοποίηση θα πρέπει να υπογραφεί η ακύρωση της και από τα δύο μέρη εργαζόμενο και εργοδότη. Προς το παρόν δεν υπάρχει ηλεκτρονικός τρόπος υποβολής της ακύρωσης. Θα πρέπει ο ΟΑΕΔ να το παραλάβει χειρόγραφα. Ο ΟΑΕΔ πρέπει να παραλαμβάνει τα έγγραφα τα οποία δεν μπορούν να υποβληθούν ηλεκτρονικά.

 

Από την στιγμή που δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί ηλεκτρονική υποβολή θα πρέπει να γίνει χειρόγραφη η υποβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πότε καταβάλουμε την αποζημίωση στο απολυόμενο  ????Γιατί ο εργαζόμενος δεν υπογράφει την καταγελία ,αν δεν πάρει τα χρήματα ,και ο εργοδότης την καταβάλει στη λήξη της σχέσης εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πότε καταβάλουμε την αποζημίωση στο απολυόμενο  ????Γιατί ο εργαζόμενος δεν υπογράφει την καταγελία ,αν δεν πάρει τα χρήματα ,και ο εργοδότης την καταβάλει στη λήξη της σχέσης εργασίας.

 

Η αποζημίωση θα την δώσετε με την λήξη της εργασιακής σχέσης. Αν δεν δέχεται να υπογράψει την προειδοποίηση τότε στέλνετε την προειδοποίηση με δικαστικό επιμελητή. Το έντυπο της επίδοσης μαζί με την καταγγελία της προειδοποίησης τα σκανάρετε και τα στέλνετε στον ΟΑΕΔ. Από την στιγμή εκείνη ο/η υπάλληλος έχει ενημερωθεί και θα τις δώσετε τα χρήματα της μόλις λήξη και η περίοδος της προειδοποίησης.

 

Πάντα πηγαίνουμε σύμφωνα με τον Νόμο γιατί όπως έχει πει και άλλος συνάδελφος όταν ο απολυόμενος φτάσει στην επιθεωρηση εργασίας - δικηγόρο, εκείνοι θα ελέγξουν τον Νόμο και όχι το τι λέει κάθε υπάλληλος του ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτησω και εγω ?

 

Κάνω πρωτη φορά προσληψη μεσω ιντερνετ μιας εργαζομενης απο τριτη χωρα

 

1. το Ε3 το υποβαλω, το εκτυπωνω το υπογράφουν και μετα το ξανα στέλνω ή δεν χρειάζεται?

 

2. Ζητάει την άδεια για εργασια , την σκαναρω αλλα δεν μπορω να τη μετατρεψω σε PDF τι να κάνω?

 

3.Ζητάει την συμβαση μερικης απασχόλησης , πως γίνεται ? ανεβαζω αρχείο pdf ή συμπληρωνω φορμα στο e-services?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτησω και εγω ?

 

Κάνω πρωτη φορά προσληψη μεσω ιντερνετ μιας εργαζομενης απο τριτη χωρα

 

1. το Ε3 το υποβαλω, το εκτυπωνω το υπογράφουν και μετα το ξανα στέλνω ή δεν χρειάζεται

 

2. Ζητάει την άδεια για εργασια , την σκαναρω αλλα δεν μπορω να τη μετατρεψω σε PDF τι να κάνω? Δυστυχώς πρέπει να τα καταφέρετε γιατί δεν γίνεται διαφορετικά.

 

3.Ζητάει την συμβαση μερικης απασχόλησης , πως γίνεται ? ανεβαζω αρχείο pdf ή συμπληρωνω φορμα στο e-services

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Να ρωτησω και εγω ?

 

Κάνω πρωτη φορά προσληψη μεσω ιντερνετ μιας εργαζομενης απο τριτη χωρα

 

1. το Ε3 το υποβαλω, το εκτυπωνω το υπογράφουν και μετα το ξανα στέλνω ή δεν χρειάζεται

 

2. Ζητάει την άδεια για εργασια , την σκαναρω αλλα δεν μπορω να τη μετατρεψω σε PDF τι να κάνω? Δυστυχώς πρέπει να τα καταφέρετε γιατί δεν γίνεται διαφορετικά.

 

3.Ζητάει την συμβαση μερικης απασχόλησης , πως γίνεται ? ανεβαζω αρχείο pdf ή συμπληρωνω φορμα στο e-services

 

 

ευχαριστώ πολυ συνάδελφε, μπορεί να εφαγα όλο το βραδυ της Κυριακής αλλα τα κατάφερα.

 

καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανένας σε περίπτωση που ένας εργαζόμενος δεν δικαιούται αποζημίωση απόλυσης, ως ημερομηνία πληρωμής της αποζημίωσης στο έντυπο Ε6 ποια βάζω? είναι υποχρεωτικό πεδίο..θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να το παρακάμψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Μήπως ξέρει κανένας σε περίπτωση που ένας εργαζόμενος δεν δικαιούται αποζημίωση απόλυσης, ως ημερομηνία πληρωμής της αποζημίωσης στο έντυπο Ε6 ποια βάζω? είναι υποχρεωτικό πεδίο..θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να το παρακάμψω?

Βάλε μηδενικη αποζημίωση με ημερομηνία την ημέρα απόλυσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?????

 

Α.   'Εχω έναρξη απασχόλησης σε υποκαταστημα ΣΗΜΕΡΑ  (παράρτημα εργοδότη)....... ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΩΣ ΕΤΗΣΙΟ.        ΣΩΣΤΑ??????????????

 

Β. Αύριο προσλαμβάνουμε στο ΚΕΝΤΡΙΚΟ εργαζόμενο. Τί πίνακα θα στείλω????????? ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ???? ή ΕΤΗΣΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ???????????

 

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρετε,

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος από την εμπειρία του για το παρακάτω λάθος που έκανα από βιασύνη μου;

- Κατά την υποβολή Πίνακα Προσωπικού, ξέχασα να ανεβάσω το σκαναρισμένο PDF και υποβλήθηκε χωρίς αυτό. Τι πρόβλημα υπάρχει; Ο πίνακας που υπέβαλα είναι ο Ετήσιος (μιας και δεν είχε επιλογή για αρχικό) και ο πρώτος που υποβάλλω για τον πελάτη (που είναι νέος εργοδότης και κάνει την πρώτη του πρόσληψη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρετε,

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος από την εμπειρία του για το παρακάτω λάθος που έκανα από βιασύνη μου;

- Κατά την υποβολή Πίνακα Προσωπικού, ξέχασα να ανεβάσω το σκαναρισμένο PDF και υποβλήθηκε χωρίς αυτό. Τι πρόβλημα υπάρχει; Ο πίνακας που υπέβαλα είναι ο Ετήσιος (μιας και δεν είχε επιλογή για αρχικό) και ο πρώτος που υποβάλλω για τον πελάτη (που είναι νέος εργοδότης και κάνει την πρώτη του πρόσληψη).

Υπεβαλε τροποποιητικο ωραριου, επισυναψε το PDF και γραψε στις παρατηρησεις τον λογω υποβολης (π.χ. λογω μη επισυναψης στον αρχικο πινακα με Αρ.Πρωτ. κλπ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση απόλυσης, ο απολυόμενος πρέπει να πάει στον Οαεδ με το έντυπο που έχει τις υπογραφές ή με αυτό που έχει τον αριθμό πρωτοκόλλου?

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση απόλυσης, ο απολυόμενος πρέπει να πάει στον Οαεδ με το έντυπο που έχει τις υπογραφές ή με αυτό που έχει τον αριθμό πρωτοκόλλου?

 

 

Ευχαριστώ

Εμένα μου είπανε απο τον οαεδ οτι εκτυπώνεις αυτό με το πρωτοκολλο και υπογράφουν εργοδότης και εργαζόμενος και με αυτό παει ο απολυμενος στον οαεδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,αν έτυχε σε κάποιον και ξέρει να μου απαντήσει στο εξής:υπέβαλα νέα πρόσληψη επιλέγοντας το "ετήσιος" αφού είναι η πρώτη μου ηλεκτρονική υποβολή.Αλλά στις παρατηρήσεις δεν έγραψα τον τελευταίο ετήσιο που κατατέθηκε χειρόγραφα πέρσι.Βέβαια αφού υπάρχει πεδίο που γράφεις ημερομηνία πρόσληψης και στο μεταξύ δεν έχω υποβάλει παραιτήσεις/απολύσεις για αυτήν την εταιρεία,θα έχω πρόβλημα με κάποιον έλεγχο μέχρι να καταθέσω τον ετήσιο? Δεν μπορώ ακόμα να τον υποβάλω.Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Στις 24/08/2012 έχει κατατεθεί χειρόγραφα σε επιθεώρηση εργασίας σύμβαση εκ περιτροπής απασχόλησης. Σήμερα τα δύο μέρη επιθυμούν τροποποίηση ωραρίου (μειώνουν τις ημέρες) . Ξανά χειρόγραφα ή μπορώ και ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μήπως ξέρει να μας πεί κάποιος πόσα KB (Kilobite) ; Πρέπει να είναι τα συννημένα (σαρωμένα) 

 

Απόφαση μονομερούς επιβολής εκ περιτροπής απασχόλησης και συμβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε μια από τις λίγες πλέον στιγμές που σταματώ να κυνηγώ εκρεμότητες ως εργασιομενές κτήνος που με με έχω-έχουν καταντήσει κι έβαλα το μυαλό μου να δουλέψει φυσιολογικά. 

 

Τώρα που  οι προσλήψεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά σε χρόνο προγενέστερο της έναρξης απασχόλησης σε τι εξυπηρετεί και έχει ακόμη λόγο ύπαρξης το  βιβλίο καταχώρησης νεοπροσλαμβανόμενου προσωπικού ; (εκτός από την αφορμή για επιβολή προστίμου αν τυχόν ο δύσμοιρος λογιστής ή υπάλληλος αμελήσει να το ενημερώσει μέσα στον χαμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε μια από τις λίγες πλέον στιγμές που σταματώ να κυνηγώ εκρεμότητες ως εργασιομενές κτήνος που με με έχω-έχουν καταντήσει κι έβαλα το μυαλό μου να δουλέψει φυσιολογικά. 

 

Τώρα που  οι προσλήψεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά σε χρόνο προγενέστερο της έναρξης απασχόλησης σε τι εξυπηρετεί και έχει ακόμη λόγο ύπαρξης το  βιβλίο καταχώρησης νεοπροσλαμβανόμενου προσωπικού ; (εκτός από την αφορμή για επιβολή προστίμου αν τυχόν ο δύσμοιρος λογιστής ή υπάλληλος αμελήσει να το ενημερώσει μέσα στον χαμό)

Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του βιβλίου , όμως η μη κατάργηση του δείχνει την προχειρότητα  με την οποία στήθηκε ένα σύστημα . Η ηλιοθιότητα των γραφειοκρατών δυστυχώς πέρασε και στην ηλεκτρονική εφαρμογή .Με μια πρώτη ματιά μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι πολλά έντυπα ,πχ το Ε3 κ το Ε4 ,περιέχουν  τα ίδια δεδομένα . Από την στιγμή που κάνεις πρόσληψη και δηλώνεις στο Ε3 ΟΛΑ τα στοιχεία ενός εργαζόμενου γιατί να κάνεις και Ε4 ? Για να βάλεις τα στοιχεία του τεχνικού ασφαλείας κ του λογιστή ? Κ γιατί αφού δηλώνεις κάθε χρόνο τον λογιστή κ τον τεχνικό πρέπει να τον δηλώνεις κάθε φορά που κάνεις πρόσληψη? Γιατί ο τεχνικός ασφαλείας και ο γιατρός εργασίας πρέπει να αναγραφεται σε όλες αυτές τις καταστάσεις που κάνουμε εμείς? Ποιός ο λόγος που σκανάρουμε τις απολύσεις κ ο ΟΑΕΔ ζητά το έντυπο με πρωτ.και υπογραφές? 

 Το γεγονός ότι κάποιος γίνεται Υπουργός κ αποφασίζει να τιμωρεί με ένα τόσο εξωντοτικό πρόστιμο(10,550) δείχνει πως σκέφτεται κάποιος. Η μάλλον πως δεν σκέφτεται, γιατί για να αποφασίσεις ένα πρόστιμο υπερβολικό δε χρειάζεται ουτε πτυχία ουτε διδακτορικά ούτε ικανότητες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του βιβλίου , όμως η μη κατάργηση του δείχνει την προχειρότητα  με την οποία στήθηκε ένα σύστημα . Η ηλιοθιότητα των γραφειοκρατών δυστυχώς πέρασε και στην ηλεκτρονική εφαρμογή .Με μια πρώτη ματιά μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι πολλά έντυπα ,πχ το Ε3 κ το Ε4 ,περιέχουν  τα ίδια δεδομένα . Από την στιγμή που κάνεις πρόσληψη και δηλώνεις στο Ε3 ΟΛΑ τα στοιχεία ενός εργαζόμενου γιατί να κάνεις και Ε4 ? Για να βάλεις τα στοιχεία του τεχνικού ασφαλείας κ του λογιστή ? Κ γιατί αφού δηλώνεις κάθε χρόνο τον λογιστή κ τον τεχνικό πρέπει να τον δηλώνεις κάθε φορά που κάνεις πρόσληψη? Γιατί ο τεχνικός ασφαλείας και ο γιατρός εργασίας πρέπει να αναγραφεται σε όλες αυτές τις καταστάσεις που κάνουμε εμείς? Ποιός ο λόγος που σκανάρουμε τις απολύσεις κ ο ΟΑΕΔ ζητά το έντυπο με πρωτ.και υπογραφές? 

 Το γεγονός ότι κάποιος γίνεται Υπουργός κ αποφασίζει να τιμωρεί με ένα τόσο εξωντοτικό πρόστιμο(10,550) δείχνει πως σκέφτεται κάποιος. Η μάλλον πως δεν σκέφτεται, γιατί για να αποφασίσεις ένα πρόστιμο υπερβολικό δε χρειάζεται ουτε πτυχία ουτε διδακτορικά ούτε ικανότητες .

 

Νομίζω ότι η δημοσίευσή σου εκφράζει απόλυτα το τι τραβάμε τόσα χρόνια με τους τυχάρπαστους γραφειοκράτες. Είναι απαράδεκτο να δηλώνεται ηλεκτρονικά η πρόσληψη με δύο ίδια έντυπα. Απαράδεκτο. Το δε ΕΒΚΝΠ είναι πλέον μια μαλακία και μισή. Μία πηγή προστίμων είναι που αφορά ορθογραφικά λάθη που πληρώνονται με 500 ευρώ το ένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...