Προς το περιεχόμενο
  • 0

νέο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ


panagiotis

Ερώτηση

βλέπω στο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

ότι για υποβολή πίνακα ζητάει αρχείο μόνο με κατάληξη .xml

Σε αρχείο excel όμως που είναι από "γεννησιμιού" του .xls

βάζω την επιλογή να το σώσω ως xml και δεν το δέχεται.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Αν στείλω xls θα το δεχτεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ Η ΟΜΟΙΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ,ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ 1-4-13?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ Η ΟΜΟΙΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ,ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ 1-4-13?

Καλημέρα, για τον τροποποιητικό αποδοχών έχεις προθεσμία 15 ημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πιο αστείο είναι ότι αν έχεις Αγγλικά και βάζεις τελείες αντί για υποδιαστολές, κάνει τις πράξεις κανονικά, και στο τέλος σου χτυπάει ότι υπάρχουν μη αναγνωρίσιμοι χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ Η ΟΜΟΙΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΦΟΡΤΗΓΩΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ,ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ 1-4-13?

 

έχω μια αμφιβολία όσον αφορά την λήξη της ΕΣΣΕ των Οδηγών. Στις 14/02/12 ήταν ήδη σε ισχύ 24 μήνες, συνεπώς- σύμφωνα με την ΠΥΣ 6/28-02-12- λήγει στις 15/02/13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αθήνα, 25-2-2013

Aριθ. πρωτ.: 5072/6

(ΦΕΚ Β' 449/25-02-2013)

...............

 

.................

 

 

Άρθρο 8

Μεταβατικές διατάξεις

α) Από 1/3/2013 εφαρμόζεται υποχρεωτικά η διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής  των εντύπων, πλην των εργοδοτών που τους έχουν αποδοθεί από το ΙΚΑ- ΕΤΑΜ, περισσότερα από ένα ΑΜΕ (Αριθμός Μητρώου Εργοδότη) ή εργοδότες που αντιμετωπίζουν αντικειμενική αδυναμία πρόσβασης στο ΠΣ ΣΕΠΕ- ΟΑΕΔ- ΙΚΑ - ΕΤΑΜ λόγω μη απόδοσης σε αυτούς ΑΦΜ. Για τις περιπτώσεις αυτές συνεχίζεται η διαδικασία κατάθεσης των εντύπων του άρθρου 2 του παρόντος, ισχυουσών των προθεσμιών και της διαδικασίας που αφορούν την χειρόγραφη υποβολή, με προσέλευση στην αρμόδια υπηρεσία ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ, μέχρι τον ηλεκτρονικό συγχρονισμό του ΠΣ ΣΕΠΕ- ΟΑΕΔ- ΙΚΑ -ΕΤΑΜ που απαιτείται και ο οποίος δεν μπορεί να είναι αργότερα από την 31/8/2013.

β) Η ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων Ε9 και Ε10 του άρθρου 2 του παρόντος καθίσταται υποχρεωτική από την 1/7/2013.

 

 

Στην εν λόγω διάταξη υπάρχει λάθος (τυπογραφικό; )

 

Οι συντάκτες της απόφασης εννοούσαν.... λόγω μη απόδοσης σε αυτούς Α.Μ.Ε

Άντε τώρα να το εξηγήσεις αυτό στον υπάλληλο του τοπικού ΟΑΕΔ, ΣΕΠΕ για να τον πείσεις να σου την πάρει χειρόγραφα.

 

Στους εργοδότες που αντιμετωπίζουν αντικειμενική αδυναμία πρόσβασης στο ΠΣ λόγω αυτού θα ενταχθούν και οι εργοδότες οικοδόμων και θα δωθεί δυνατότητα χειρόγραφης υποβολής.

Ως την οριστικη λύση που δεν ξέρουμε ποιά θα είναι.

Ίσως να εξαιρεθούν συνολικά λόγω του βιβλίου παρουσίας οικοδόμων.

Ωστόσο πέραν του τεχνικού θέματος υπάρχει ουσιαστικό ζήτημα καθώς το βιβλίου παρουσίας οικοδόμων τηρείται στο όνομα του κυρίου του έργου ενώ άμεσοι εργοδότες υπόχρεοι σε προσλήψεις, απολύσεις κλπ είναι οι εργολάβοι, κατασκευαστές.

 

Αναμένω επίσημη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, σε ατομικη που απασχολουσε εναν εργαζομενο και απεχωρησε οικειοθελως περσι τον μαΪο, εχει υποβληθει πινακας προσωπικου και οικειοθελης χειρογραφα στις υπηρεσιες. Αν θελουμε να καταχωρησουμε ηλεκτρονικα και τον πινακα και την οικειοθελη αποχωρηση για να υπαρχει το αρχειο - στην οικειοθελη θα υπαρχει προβλημα; Θα το βγαζει σαν εκπροθεσμο δηλαδη ;; ή θα ειναι οπως στον πινακα προσωπικου που μπορουμε να υποβαλλουμε ετησιο με παρατηρησεις υποβληθηκε με αριθμ πρωτοκολ.. ταδε για να υπαρχει στην βαση. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, σε ατομικη που απασχολουσε εναν εργαζομενο και απεχωρησε οικειοθελως περσι τον μαΪο, εχει υποβληθει πινακας προσωπικου και οικειοθελης χειρογραφα στις υπηρεσιες. Αν θελουμε να καταχωρησουμε ηλεκτρονικα και τον πινακα και την οικειοθελη αποχωρηση για να υπαρχει το αρχειο - στην οικειοθελη θα υπαρχει προβλημα; Θα το βγαζει σαν εκπροθεσμο δηλαδη ;; ή θα ειναι οπως στον πινακα προσωπικου που μπορουμε να υποβαλλουμε ετησιο με παρατηρησεις υποβληθηκε με αριθμ πρωτοκολ.. ταδε για να υπαρχει στην βαση. ευχαριστω

 

Βρε Ζήνωνα, πέρσι το Μάιο δεν υπήρχε ηλεκτρονικό σύστημα, άρα σωστά τον κατέθεσες χειρόγραφα. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι λίγο ακατάληπτα και δεν σε έπιασα. Για ξαναρίχτο μία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε Ζήνωνα, πέρσι το Μάιο δεν υπήρχε ηλεκτρονικό σύστημα, άρα σωστά τον κατέθεσες χειρόγραφα. Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι λίγο ακατάληπτα και δεν σε έπιασα. Για ξαναρίχτο μία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, απλα ρωταω (τα ιδια γραφω)  τωρα σε μια επιχειρηση που δεν απασχολει προσωπικο αλλα περσι απασχολουσε ενα ατομο,, αμ περασω ηλεκτρονικα τον πινακα προσωπικου που υποβληθηκε περσι θα υπαρχει προβλημα;;(για να τα εχουμε στα δεδομενα του και ηλεκτρονικα) . Επιπροσθετα, ο εργαζομενος αποχωρησε οικειοθελως,,υπαρχει προβλημα να σκανναρω ηλεκτρονικα την αποχωρηση του εργαζομενου ετσι για να υπαρχει ηλεκτρονικα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, απλα ρωταω (τα ιδια γραφω)  τωρα σε μια επιχειρηση που δεν απασχολει προσωπικο αλλα περσι απασχολουσε ενα ατομο,, αμ περασω ηλεκτρονικα τον πινακα προσωπικου που υποβληθηκε περσι θα υπαρχει προβλημα;;(για να τα εχουμε στα δεδομενα του και ηλεκτρονικα) . Επιπροσθετα, ο εργαζομενος αποχωρησε οικειοθελως,,υπαρχει προβλημα να σκανναρω ηλεκτρονικα την αποχωρηση του εργαζομενου ετσι για να υπαρχει ηλεκτρονικα;;

 Να μη κάνεις τπτ ηλεκτρονικά θα υπάρξει πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Να μη κάνεις τπτ ηλεκτρονικά θα υπάρξει πρόβλημα

 

Βρε Ζήνωνα, άστο αγόρι μου και μην το αγγίζεις σου λέω! Τζιζ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ ευχαριστω, θα περασω παντως τον περσινο ετησιο πινακα προσωπικου με αναλογη παρατηρηση (ετησιος, αριθ, πρωτοκολ) ,οπως εχετε συζητησει παλαιοτερα οτι ειναι ορθο να γινει- για αποφυγη συγχυσης τον προσεχη σεπτεμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ ευχαριστω, θα περασω παντως τον περσινο ετησιο πινακα προσωπικου με αναλογη παρατηρηση (ετησιος, αριθ, πρωτοκολ) ,οπως εχετε συζητησει παλαιοτερα οτι ειναι ορθο να γινει- για αποφυγη συγχυσης τον προσεχη σεπτεμβριο

 

Καλημέρα Ζήνωνα ,

 

δεν χρειάζεται να περάσεις τον περσινό πίνακα ,

δεν βοηθάει σε κάτι ,

θα δημιουργήσεις πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α δεν παίζω δεν ακούς τον ΑΛ και ακούς τον Ρόμπερτ; Ε;;;;;;;

 

heat-diner.jpg

 

Διακρίνω μια πικρία , συνάδελφε ? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Καλησπερα

 

    Οσον αφορα τις ηλεκτρονικες προσληψεις ξερει καποιος αν η αναγγελια μπορει να γινει με ημερομηνια προγενεστερη της

 

προσληψης ?  π.χ αν ξερω οτι θα κανω προσληψεις  στις  20/4   μπορω να κανω την αναγγελια στις 17/4  αντι 19/4 η 20/4 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Καλησπερα

 

    Οσον αφορα τις ηλεκτρονικες προσληψεις ξερει καποιος αν η αναγγελια μπορει να γινει με ημερομηνια προγενεστερη της

 

προσληψης ?  π.χ αν ξερω οτι θα κανω προσληψεις  στις  20/4   μπορω να κανω την αναγγελια στις 17/4  αντι 19/4 η 20/4 ? 

 

Εγώ έχω κάνει μέχρι και 3 μέρες πριν γιατί ήταν για Κυριακή η πρόσληψη και δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σημερα εγω εστηλα για αυριο. αρχικα  πηγα να τον στηλω σημερα για σημερα αλλα πηγα γυρω  στις 2 το μεσημερι και εγραφα οτι επιασε δουλεια σημερα αλλα  στις 10 το πρωϊ και ευτυχως....στην υποβολη μου ειπε οτι ειναι εκπροθεσμος και πατησα χ και τον ακυρωσα και μετα αναγκαστικα...εβαλα αυριανη ημερομηνια προσληψης και μου τον πηρε κανονικα....

Για αυτο αν...καποιος δεν το εχει σκεφτει ,προσοχη  στην ωρα οταν στελνεται την ιδια μερα. εξ αλλου ο νομος το λεει <πριν την αναληψη εργσιας> αλλα ποιος δινει και την ...δεουσα σημασια? ξεχνιεσαι και μπορει να την...πατησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 καλημερα 

 

  εχω ετοιμασει και αποθηκευσει  πινακα με τις πρωτες προσληψεις για το 2013  για αποστολη  Ε4 αρχικο. τον ετησιο τον εστειλα χειρογραφα ομως στη διαχειρηση το ετος ειναι 2012!!!! σε ερωτηση μου στην επιθ εργασιας μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται η αναφορα στον ετησιο πινακα ουτε η επανυποβολη του ηλεκτρονικα ισχυει κατι τετοιο?  πριν προχωρησω για υποβολη θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου πει χρειαζεται να ξαναστειλω τον ετησιο για να προχωρησω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 καλημερα 

 

  εχω ετοιμασει και αποθηκευσει  πινακα με τις πρωτες προσληψεις για το 2013  για αποστολη  Ε4 αρχικο. τον ετησιο τον εστειλα χειρογραφα ομως στη διαχειρηση το ετος ειναι 2012!!!! σε ερωτηση μου στην επιθ εργασιας μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται η αναφορα στον ετησιο πινακα ουτε η επανυποβολη του ηλεκτρονικα ισχυει κατι τετοιο?  πριν προχωρησω για υποβολη θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου πει χρειαζεται να ξαναστειλω τον ετησιο για να προχωρησω??

Προχωρησε και θα τον στηλεις σαν αρχικο, και οχι σαν συμπλ/κο που ειναι και στις σημειωσεις, θα γραψης συμπλ/κος του υπαριθ.πρωτοκολλου ταδε και  την ημερομ. του ετησιου του 2012 διοτι σαν συμπληρωματικο δεν θα στον παρει χωρις αριθ.πρωτοκολλου και του χειρογραφου δεν το...καταλαβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προχωρησε και θα τον στηλεις σαν αρχικο, και οχι σαν συμπλ/κο που ειναι και στις σημειωσεις, θα γραψης συμπλ/κος του υπαριθ.πρωτοκολλου ταδε και  την ημερομ. του ετησιου του 2012 διοτι σαν συμπληρωματικο δεν θα στον παρει χωρις αριθ.πρωτοκολλου και του χειρογραφου δεν το...καταλαβαινει.

 

 

 Σ ευχαριστω ! τον εστειλα (πριν δω τις οδηγιες) σου ολα καλά αλλα στις παρατηρησεις δεν εγραψα τιποτα ας κοιταξουν μονοι τους αμα θελουν ο πινακας υπαρχει στο αρχειο τους .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν υποβαλλεται καταγγελια συμβασης και ανεβαζεις το αρχειο υπογεγραμμενο με τις σχετικες ημερομηνιες γνωσης της απολυσης κλπ, στην εκτυπωση που παιρνετε με το αριθμο πρωτοκολλου πρεπει παλι να υπογραψουν ο εργοδοτης και ο απολυθεις ή αρκει η υπογραφη της προσωρινης εκτυπωσης που σταλθηκε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ επισυναπτω την εκτύπωση με τον αριθμό πρωτοκολλου στο έντυπο που ανέβασα και το τελειώνω εκει. Τώρα αν ο εργαζόμενος θέλει και μπορεί να πάρει επίδομα ανεργίας τότε οι υπογραφές ειναι απαραιτητες στο αντίγραφο που θα παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...