Προς το περιεχόμενο
  • 0

νέο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ


panagiotis

Ερώτηση

βλέπω στο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

ότι για υποβολή πίνακα ζητάει αρχείο μόνο με κατάληξη .xml

Σε αρχείο excel όμως που είναι από "γεννησιμιού" του .xls

βάζω την επιλογή να το σώσω ως xml και δεν το δέχεται.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Αν στείλω xls θα το δεχτεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟΝ ΕΤΗΣΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΑΠΟ 15/9-15/11, ΕΧΩ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΣΘΟΥ,ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ? ΕΤΗΣΙΟ Η ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?

Εφόσον θα καταθέσεις τον ετήσιο,και δεν θα ξεπεράσεις το δεκαπενθήμερο από την αλλαγή του μισθού,δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με το να καταθέσεις τον ετήσιο με αλλαγμένο τον μισθό του συγκεκριμένου υπαλλήλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοούσα την ηλεκτρονική υποβολή στο νέο σάιτ.

Στις οδηγίες συμπλήρωσης της φόρμας αναφέρεται πως στην περίπτωση μεταβολής της ΔΟΥ πρέπει να προηγηθεί δήλωση μεταβολής στοιχείων εργοδότη στο ΙΚΑ.

Κοιτάω όμως το έντυπο του ΙΚΑ και δεν βλέπω στις μεταβολές στοιχείων να περιλαμβάνει κάποιο πεδίο που να αφορά την ΔΟΥ της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση. Έχω υποβάλλει τον πίνακα, στο ωράριο έχω επιλέξει "υποβολή με επισυναπτόμενο έντυπο", έχω επισυνάψει το αρχείο κανονικά και η αποστολή έχει ολοκληρωθεί. Όταν εκτυπώνω τον πίνακα στο σημείο που έχει το ωράριο μου γράφει "υποβολή με επισυναπτόμενο έντυπο". Μέχρι εδώ όλα καλά.

Το ωράριο που έχω γράψει στο επισυναπτόμενο έντυπο από το βρίσκω για να το τυπώσω; 'Η τουλάχιστον με τι είδους εφαρμογή ανοίγω το επισυναπτόμενο αρχείο ώστε να φαίνεται το ωράριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον θα καταθέσεις τον ετήσιο,και δεν θα ξεπεράσεις το δεκαπενθήμερο από την αλλαγή του μισθού,δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με το να καταθέσεις τον ετήσιο με αλλαγμένο τον μισθό του συγκεκριμένου υπαλλήλου.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου συνάδελφε

Με λίγα λόγια εγω που θέλω να κάνω μια πρόσληψη ενω έχω καταθέσει χειρογραφο συγκεντρωτικό τι πρέπει να κάνω;;;

Σήμερα επιχείρησα να την κάνω ηλεκτρονικά και μου ζητούσε πρωτόκολλο αρχικού πίνακα και δεν το δεχόταν.

Με λίγα λόγια κατέβηκα πάλι με τα πόδια για να καταθέσω χειρόγραφη την πρόσληψη...

Θεωρώ πως αν δεν προβλέψουν κάτι για όσους έχουμε υποβάλλει χειρόγραφα τους πίνακες προσωπικού ή θα τους πηγαίνουμε και τους συμπληρωματικούς στις επιθεωρήσεις ή θα τους υποβάλλουμε ηλεκτρονικά τους ετήσιου ώστε να μπορούμε να καταθέσουμε και τους συμπληρωματικούς ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα..πρώτη προσπάθεια υποβολης ετησιου ε4..και με εισαγωγη αρχειου xml...στον τεχνικο ασφαλειας εβαλα τον εργοδοτη..τον μονο θεμα μου ειναι οτι δεν εχω επιλογη να διαλεξω Δημο-τοπικη κοινοτητα με αποτελεσμα να μου χτυπαει κατα την υποβολη...ξερει κανεις κατι? το παραγωμενο αρχειο xml το δημιουργησα απο το singular accountant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία ερώτηση ακόμα χωρίς να ξέρω αν έχει απαντηθεί...

Έχοντας υποβάλλει και εγώ χειρόγραφα τους συγκεντρωτικούς πίνακες πρέπει να τους ξαναυποβάλλω ηλεκτρονικά για να μπορώ να προβώ σε τροποποιητικούς. Το θέμα είναι η επαναυποβολή πρέπει να γίνει έως τις 15/11??? Υπάρχει μήπως κάποιο μεγαλύτερο περιθώριο. Αν δεν κάνω λάθος υποτίθεται η ηλεκτρονική υποβολή ήταν προαιρετική.

Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.......μια ερωτηση θελω να κανω

προσπαθησα να κανω μια αναγγελια προσληψης με σημερινη ημερομηνια

και μου βγαζει οτι ειναι εκπροθεσμη

πως γινεται αυτο ?

κατασταση προσωπικου εχω καταθεσει κανονικα ξερει καποιος κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης), υποβάλλεται ηλεκτρονικά το αργότερο έως και την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 εντός τριών εργασίμων (3) ημερών από την πρόσληψη, αφού προηγουμένως έχουν απογραφεί στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Μήπως συγκρίνει την ώρα έναρξης της υπηρεσίας του εργαζομένου και την ώρα υποβολής του Ε3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Μήπως συγκρίνει την ώρα έναρξης της υπηρεσίας του εργαζομένου και την ώρα υποβολής του Ε3;

αυτο κανει σωστα..........οποτε θα την παω χερι-χερι

αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως θα γινεται καταθεση πριν

την αναληψη υπηρεσιας ??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτο κανει σωστα..........οποτε θα την παω χερι-χερι

αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως θα γινεται καταθεση πριν

την αναληψη υπηρεσιας ??????????

Αν αρχίζει υπηρεσία ο εργαζόμενος στις 7 το πρωί, θα πρέπει να σηκωνόμαστε στις 5, να είμαστε στο γραφείο στις 6, για να την στείλουμε. Αν είναι νυχτερινός, δεν θα κοιμόμαστε καθόλου ...

Αστειεύομαι βέβαια.

Μπορούμε και την προηγούμενη μέρα.

Καλό βράδυ.

Υ.Γ.

Απαράδεκτο κατά την ταπεινή μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν κάποια στοιχεία της εταιρείας εμφανίζονται λάθος στην φόρμα εισαγωγής πχ το email, πρέπει να προηγηθεί επίσκεψη στο υποκατάστημα του ΙΚΑ για διόρθωση των στοιχείων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν κάποια στοιχεία της εταιρείας εμφανίζονται λάθος στην φόρμα εισαγωγής πχ το email, πρέπει να προηγηθεί επίσκεψη στο υποκατάστημα του ΙΚΑ για διόρθωση των στοιχείων;

Δυστυχώς...

Και από ότι έχω δει τα λάθος στοιχεία είναι στον διαχειριστή εργοδότη.

Στις επιχειρήσεις (π.χ διεύθυνση) αν υπάρχει λάθος οπωσδήποτε διόρθωση και άμεσα γιατί σημαίνει ότι για κάποια μεταβολή εργασιών δεν ενημερώθηκε το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Konstantinos

ερώτηση.... όταν επιχείρηση κάνει πρόσληψη για πρώτη φορά

προβλέπεται η πρόσληψη να κατατεθεί σε 3 εργάσιμες μέρες.

ισχύει κάτι αντίστοιχο και για τον πίνακα;

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω αν το έχει προσέξει κανείς αλλά στην εκτύπωση του εντύπου 4. (Πίνακας Προσωπικού) μετά την ηλεκτρονική αποστολή του, δεν αναγράφει στα στοιχεία τις αποδοχές που έχουν οριστεί στο αρχείο που έχω ανεβάσει και αποστείλει παρόλο που πριν την οριστικοποίηση στην ανάλυση του πίνακα τις έβλεπα σε στήλη κανονικά. Σε ερώτηση στον ΣΕΠΕ δεν γνώριζαν κάτι για την έλλειψη αυτή και μου είπανε να τις καταθέσω και χειρόγραφα μην τυχόν έχω πρόβλημα!!! Για πείτε καμιά άποψη ή μήπως σε κάποιο άλλο ΣΕΠΕ γνωρίζουν κάτι?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μ'αρέσει που σου απάντησε και το ΣΕΠΕ.. ά ρε βούρδουλας..

Καλά δίπλα στο κομβίον εκτύπωση .. δεν βλέπεις ότι έχει επιλογή .. με ή χωρίς αποδοχές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόσεξα το πεδίο κατά την οριστικοποίηση του πίνακα αλλά στην αμέσως επόμενη φάση από την οριστικοποίηση δεν είχε τέτοια επιλογή στην εκτύπωση. Τώρα που το είδα στην προβολή οριστικοποιημένου έχεις απόλυτο δίκιο και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μετα απο μερικα εκατομυρια προσπαθειες προσεγγισης των υπευθυνων για την ηλεκτρονικη υποβολη κατεληξα στα εξης...

1)σε περιπτωση νεας προσληψης πρωτα κατατιθεται ο πινακας προσωπικου και κατοπιν η αναγγελια προσληψης...καλο θα ηταν η δευτερη να αποσταλει μια ημερα πριν την αναγραφομενη της προσληψης...

2)οσοι εχετε ηδη καταθεσει χειρογραφες μπορειτε ανεξαρτητα προθεσμιας να επανυποβαλετε ηλεκτρονικης μορφης(ετησια αρχικη) γραφοντας στις παρατηρησεις "υπεβληθει χειρογραφη κατασταση με ΑΠ ταδε και ημερ.υποβολης δεινα,ετσι ωστε στο μελλον να μπορειτε να υποβαλλετε συμπληρωματικους η τροποποιητικους πινακες...

3)εαν ο πελατης σας εχει σκοπο να προσλαβει υπαλληλο χωρις αμ ικα στελνετε ηλεκτρονικα με τον ανωτερω τροπο κατασταση προσωπικου και αναγγελια προσληψης με κενα στα αντιστοιχα πεδια και εν συνεχεια τον στελνετε στο ικα, με το εκτυπωμενο αντιγραφο της αναγγελιας ,για να λαβει αμ...

4)τεχνικο ασφαλειας στις περιπτωσεις που ολοι ξερουμε ,βαζετε τον εργοδοτη με αρ πρωτοκολλου 0 και ημ ληξης την 15/11/2013 και ως ωραριο "καθε πρωτη (διαλεξτε μερα) του μηνα 10,00-11,00 επι παραδειγματι...

5)εαν στελνετε μεσω των προγραματων των εταιρειων υποστηριξης σας φροντιστε στα στοιχεια να υπαρχει το φυλο του εργαζομενου αλλιως "χτυπαει"

αυτα για την ωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μερικές σημαντικές παρατήρησεις σε όποιον στέλνει ηλεκτρονικά αναγγελίες πρόσληψης. Πήρα το βάπτισμα του πυρός σήμερα και μου έβγαλε την ψυχή λιγάκι έστω και αν η anaconda είχε κάνει αρκετά καλή δουλειά στο θέμα του αρχείου.

1. Δεν παίρνει προσλήψεις εργαζομένων εκτός Ε.Ε.... Αλβανοί, πακιστανοί κτλπ γιοκ... Μόνο χειρόγραφα μέχρι το υπουργείο εσωτερικών να στείλει τα ανάλογα στοιχεία στον ΟΑΕΔ.

2. Προσοχή με τον κωδικό ειδικότητας!

Από την εταιρεία μου μισθοδοσίας στέλνω τον κωδικό ειδικότητας του ΙΚΑ...

Και ο ΟΑΕΔ έχει παραπλήσιες αλλά όχι τις ίδιες ειδικότητες στους ίδιους κωδικούς...

Εδώ θα γίνει χαμός από λάθη...

3. Ότι πρέπει να προαναγγέλεται πριν την ημερομηνία πρόσληψης όπως ο πίνακας προσωπικού αλλά επίσης να έπεται του πίνακα όπως ανέφερε ο συνάδερφος παραπάνω.

4. Για έλληνες πρέπει να έχετε πλήρη στοιχεία ταυτότητας - όχι μόνο τον αριθμό. Για ξένους πλήρη στοιχεία διαβατηρίων, άδειας εργασίας, άδειας διαμονής (τα τελευταία όταν θα ανανεωθεί η εφαρμογή - προς το παρόν ξαναλέω αφορά μόνο πολίτες Ε.Ε).

Υ.Γ: Έχει ένα τόνο άχρηστες πληροφορίες που αποκλείεται να ξέρει ένας λογιστής, και είναι άχρηστες για το κράτος... Το 90% εγώ τα άφησα ασυμπλήρωτα πάντως και ας ψάξει ο ΟΑΕΔ να βρει πόσες ώρες κατάρτιση έκανε ο εργαζόμενος στον Η/Υ καθώς και πόσες γλώσσες μιλάει και πόσες άλλες οδηγίες, ή αν ήρθε από την κοζάνη πρόσφατα ο εργαζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πολυ καλα εκανες συναδελφε...περαν των κοκκινων (υποχρεωτικων) πεδιων,τα υπολοιπα ειναι στην διακριτικη ευχαιρεια μας...στην δικη μου παντως δεν ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία ερώτηση ακόμα χωρίς να ξέρω αν έχει απαντηθεί...

Έχοντας υποβάλλει και εγώ χειρόγραφα τους συγκεντρωτικούς πίνακες πρέπει να τους ξαναυποβάλλω ηλεκτρονικά για να μπορώ να προβώ σε τροποποιητικούς. Το θέμα είναι η επαναυποβολή πρέπει να γίνει έως τις 15/11??? Υπάρχει μήπως κάποιο μεγαλύτερο περιθώριο. Αν δεν κάνω λάθος υποτίθεται η ηλεκτρονική υποβολή ήταν προαιρετική.

Thnx

Έχω αναφέρει ξανά ότι η ηλεκτρονική υποβολή είναι τυπικά υποχρεωτική από το Μάρτιο, ουσιαστικά όμως όποιος δεν καταθέσει τώρα ηλεκτρονικά τους πίνακες θα ψάχνεται το Μάρτιο να τους καταθέσει εκ των υστέρων και αυτών και κάθε τροποποίηση που θα έχει κάνει. Η ηλεκτρονική Υποβολή προχωράει πολύ καλά, μην την φοβάστε δείτε και το βίντεο που αναφέρω ανωτέρω να λύσετε ορισμένες απορίες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...