Προς το περιεχόμενο
  • 0

νέο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ


panagiotis

Ερώτηση

βλέπω στο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

ότι για υποβολή πίνακα ζητάει αρχείο μόνο με κατάληξη .xml

Σε αρχείο excel όμως που είναι από "γεννησιμιού" του .xls

βάζω την επιλογή να το σώσω ως xml και δεν το δέχεται.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Αν στείλω xls θα το δεχτεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Απο πληροφορίες που έχω απο επιθεώρηση και απο το ΚΕΠΕΚ οσοι βάζουμε στον τεχνικό ασφαλείας οτι νάνε στοιχεία, τοτε αυτοι θα ελέγχουν εαν είναι πραγματικά ή όχι με βάση αυτά που δηλώνουμε σε αυτούς, εαν δεν ειναι τοτε θα τον βγάζουν για έλεγχο με αποτέλεσμα να κάνουν επιτόπιους ελέγχους η επιθεωρητές. Αραγε ποιό ειναι το πιο μικρό τους πρόστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο πληροφορίες που έχω απο επιθεώρηση και απο το ΚΕΠΕΚ οσοι βάζουμε στον τεχνικό ασφαλείας οτι νάνε στοιχεία, τοτε αυτοι θα ελέγχουν εαν είναι πραγματικά ή όχι με βάση αυτά που δηλώνουμε σε αυτούς, εαν δεν ειναι τοτε θα τον βγάζουν για έλεγχο με αποτέλεσμα να κάνουν επιτόπιους ελέγχους η επιθεωρητές. Αραγε ποιό ειναι το πιο μικρό τους πρόστιμο?

Απλά θα ζητήσουν ορισμό τεχνικού ασφαλείας και θα ψάξουμε τότε και θα βρούμε έναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την καταχώριση 4-5 Ετήσιων Πινάκων Προσωπικού με 1-3 ατόμα ο καθένας:

α) Η όλη διαδικασία είναι σχετικά εύκολη (συμπλήρωση όλων των στοιχείων πάνω στη φόρμα).

β) Θέλει περίπου 5-10 λεπτά.

γ) Τα γνωστά προβλήματα (τεχνικός ασφαλείας, προϋπηρεσία) είναι υπαρκτά, μπορούν να ξεπεραστούν (με κίνδυνο να θεωρηθεί η υποβολή μη ειλικρινής).

δ) Για τους Ετήσιους Πίνακες 2011-2012 δεν ξέρω, αλλά για αυτούς που θα υποβληθούν μόλις οι εταιρείες ενημερώσουν (προσθέσουν πεδία, π.χ. δήμων/περιφερειακών) τις εφαρμογές και θα παρέται η δυνατότητα αυτόματης υποβολής, η όλη διαδικασία θα είναι όπως η Α.Π.Δ. ή οι Περιοδικές Δηλώσεις Φ.Π.Α. (=θα ολοκληρώνεται σε 1-2 λεπτά ανά παράρτημα εργοδότη).

ε) Ο Πίνακας έτσι όπως εκτυπώνεται (σε pdf) θα μπορούσε οπτικά να είναι κάπως καλύτερος αν ορισμένα πεδία (π.χ. ειδικότητα ή ωράριο) ήταν με στενότερους και μικρότερους χαρακτήρες.

στ) ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ (για να μπορέσεις να υποβάλλεις τα υπόλοιπα έντυπα/πληροφορίες που απαιτούν οι υπόλοιπες υπηρεσίες του Δημοσίου, π.χ. ΓΕΜΗ :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την καταχώριση 4-5 Ετήσιων Πινάκων Προσωπικού με 1-3 ατόμα ο καθένας:

α) Η όλη διαδικασία είναι σχετικά εύκολη (συμπλήρωση όλων των στοιχείων πάνω στη φόρμα).

β) Θέλει περίπου 5-10 λεπτά.

γ) Τα γνωστά προβλήματα (τεχνικός ασφαλείας, προϋπηρεσία) είναι υπαρκτά, μπορούν να ξεπεραστούν (με κίνδυνο να θεωρηθεί η υποβολή μη ειλικρινής).

δ) Για τους Ετήσιους Πίνακες 2011-2012 δεν ξέρω, αλλά για αυτούς που θα υποβληθούν μόλις οι εταιρείες ενημερώσουν (προσθέσουν πεδία, π.χ. δήμων/περιφερειακών) τις εφαρμογές και θα παρέται η δυνατότητα αυτόματης υποβολής, η όλη διαδικασία θα είναι όπως η Α.Π.Δ. ή οι Περιοδικές Δηλώσεις Φ.Π.Α. (=θα ολοκληρώνεται σε 1-2 λεπτά ανά παράρτημα εργοδότη).

ε) Ο Πίνακας έτσι όπως εκτυπώνεται (σε pdf) θα μπορούσε οπτικά να είναι κάπως καλύτερος αν ορισμένα πεδία (π.χ. ειδικότητα ή ωράριο) ήταν με στενότερους και μικρότερους χαρακτήρες.

στ) ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ (για να μπορέσεις να υποβάλλεις τα υπόλοιπα έντυπα/πληροφορίες που απαιτούν οι υπόλοιπες υπηρεσίες του Δημοσίου, π.χ. ΓΕΜΗ :P )

Καλό μου ακούγεται.

Εγώ μέχρι στιγμής σποραδικούς πίνακες στέλνω με τον παλιό τρόπο και περιμένω την εταιρεία μου για να στείλω ετήσιους πίνακες ηλεκτρονικά για όλους... Πάντως έστω και με τα γνωστά προβλήματα και τα τεράστια έντυπα σαν την πρόσληψη, είναι ένα βήμα προς τα εμπρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιά βοήθεια αν σας έχει τύχει, γιατί αρχίζω και τρελένομαι....

Προσπαθω να φορτώσω το πρόγραμμα υποβολής από το νέο site, σε 2 Η/Υ και δε το κάνει φόρτωση, μετά το download σε κανένα...

Οι υπολογιστές είναι 5 ετίας ,με windows ΧP.....

Ti παίζει να συμβαίνει? μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες?????????

Στον ΟΑΕΔ, γίνετε δεκτό ακόμη η καταγγελια, προσλήωεις κλπ, με τα παλιά έντυπα, ή πρέπει να τυπώνονται τα νέα????????

Help, γιατί η έλλειψη ρευστότητας στην αγορά, πλέον έχει γίνει ΑΠΟΠΝΗΚΤΙΚΗ.................και μέσα σ` ολα έχουμε και τα καινούργια, λες και έχουν αντίκρυσμα όλα αυτά, μετά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθω να μπω με τους κωδικους του ΙΚΑ

και μου γραφει:

Τα στοιχεία που εισάγατε δεν είναι σωστά. Ξαναπροσπαθήστε.

Δεν εχω κανει λαθος στους κωδικους.

Στο ΙΚΑ μπαινω κανονικα.

Δοκιμασα και με mozilla και με internet explorer.

Το εχει αντιμετωπισει καποιος αλλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δες αν εχεις ελληνικα η αγγλικα , κεφαλαια η μικρα, περασε τους κωδικους απο την αρχη και οχι με copy paste.

επειδη ειναι νεα εφαρμογη μπαινει απο mozilla i. explorer και chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα την βοήθειά σας...

προσπαθώ να στείλω το πρόγραμμα ωρών εργασίας και ενώ επιλέγω κανονικά το αρχείο των εργαζομένων σε μορφή xml,

όταν πάω στους απασχολούμενους για να δω τα στοιχεία τους δεν μου εμφανίζει κανέναν.Το αρχείο το δημιούργησα με 2 τρόπους, μέσω του προγράμματος μισθοδοσίας και με το δικό τους προγραμματάκι που κατέβασα.

Σύμφωνα με τις οδηγείες όταν επιλέγουμε να υποβληθουν τα στοιχεία των εργαζομένων με αρχείο, τότε αυτά θα εμφανίζονται στην καρτέλα των απασχολούμενων. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;;

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Αν εισάγετε τους εργαζομένους ,όχι δηλαδή με αρχείο, όπως έκανα και εγώ, λίγο πριν από τις παρατηρήσεις έχει με δύο αστεράκια δύο πεδία και πρέπει να συμπληρωθεί ένα εκ των δύο.Το ένα είναι για να γράψετε το ωράριο εργασίας και στο άλλο αν θέλετε να ανεβάσετε αρχείο.Εγώ εκεί μαζί με το ωράριο έβαλα και π.χ.πενθήμερο δευτέρα έως και παρασκευή.

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό.Αυτό θεώρησα εγώ ότι θα έπρεπε να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλησπέρα,

Αν εισάγετε τους εργαζομένους ,όχι δηλαδή με αρχείο, όπως έκανα και εγώ, λίγο πριν από τις παρατηρήσεις έχει με δύο αστεράκια δύο πεδία και πρέπει να συμπληρωθεί ένα εκ των δύο.Το ένα είναι για να γράψετε το ωράριο εργασίας και στο άλλο αν θέλετε να ανεβάσετε αρχείο.Εγώ εκεί μαζί με το ωράριο έβαλα και π.χ.πενθήμερο δευτέρα έως και παρασκευή.

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό.Αυτό θεώρησα εγώ ότι θα έπρεπε να κάνω.

τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν μια στηλη ακομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν μια στηλη ακομα ?

Είναι θέμα υπό διαπραγμάτευση με την τρόικα, στο επόμενο μνημόνιο....

Άκουσα ότι ο κουβέλης έχει χαράξει κόκκινη γραμμή....

Και πιθανόν να τον ακολουθήσει και ο μπένης...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κάτι γιατι κάνω για πρώτη φορά κατάθεση πίνακ ααπο την νέα σελίδα.

Όταν πάω να κάνω κατάθεση Ε4 Συμπληρωματιού πρόσληψης μου ζητάει Αριθμό πρωτοκολλου αρχικής και ημερομηνια υποβολής αρχικής. Τι βάζω ακριβώς εκεί; Έβαλα τον αριθμό του πρωτοκολλου που κατεθεσα χειρόγραφα στην ΣΕΠΕ και δεν το δεχεται

Plz help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν έχω ασχοληθεί πολύ..από αυτά που διάβασα...μάλλον πρέπει να υποβάλλεις και ηλεκτρονικά τον αρχικό ώστε να πάρει αρ.πρωτοκόλλου..και στη συνέχεια τον συμπληρωματικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως την περασμένη εβδομάδα τα πήγα χειρόγραφα στην επιθεώρηση και κανείς δεν είπε τίποτα...τα δέχτηκαν κανονικά και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι από το 2013 θα γίνει υποχρεωτικό, θα πάρει πάλι καμιά παράταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοούσα την ηλεκτρονική υποβολή στο νέο σάιτ.

Στις οδηγίες συμπλήρωσης της φόρμας αναφέρεται πως στην περίπτωση μεταβολής της ΔΟΥ πρέπει να προηγηθεί δήλωση μεταβολής στοιχείων εργοδότη στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά για να καταλάβω λιγάκι γιατί τα έχω χάσει...

Για να στείλω ηλεκτρονικά πίνακα με μία πρόσληψη πρέπει να έχω στείλει συγκεντρωτικό ηλεκτρονικά;

Εγώ έχω καταθέσει χειρόγραφα όλους τους συγκεντρωτικούς στο ΣΕΠΕ. Τί κάνω τώρα; Ξαναυποβάλλω ηλεκτρονικά όλους τους πινακές? Αν ναι πρέπει να το κάνω μέχρι τις 15/11?

Αν πεάσει αυτή η ημερομηνία τι γίνεται?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά για να καταλάβω λιγάκι γιατί τα έχω χάσει...

Για να στείλω ηλεκτρονικά πίνακα με μία πρόσληψη πρέπει να έχω στείλει συγκεντρωτικό ηλεκτρονικά;

Εγώ έχω καταθέσει χειρόγραφα όλους τους συγκεντρωτικούς στο ΣΕΠΕ. Τί κάνω τώρα; Ξαναυποβάλλω ηλεκτρονικά όλους τους πινακές? Αν ναι πρέπει να το κάνω μέχρι τις 15/11?

Αν πεάσει αυτή η ημερομηνία τι γίνεται?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Σε γενικές γραμμές έχουν πει ότι αν χρειαστεί να γίνει συμπληρωματικός πίνακας προσωπικού θα πρέπει να υπάρχει αριθμός πρωτοκόλλου από την ηλεκτρονική υποβολή.

Δεν χρειάζεται προς το παρόν τουλάχιστον να καταθέσεις ξανά όλους τους πίνακες ηλεκτρονικά και σίγουρα και όχι μέχρι τις 15/11.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε γενικές γραμμές έχουν πει ότι αν χρειαστεί να γίνει συμπληρωματικός πίνακας προσωπικού θα πρέπει να υπάρχει αριθμός πρωτοκόλλου από την ηλεκτρονική υποβολή.

Δεν χρειάζεται προς το παρόν τουλάχιστον να καταθέσεις ξανά όλους τους πίνακες ηλεκτρονικά και σίγουρα και όχι μέχρι τις 15/11.

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Γράψε λάθος συνάδελφε τροποποιητικός ήθελα να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟΝ ΕΤΗΣΙΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΑΠΟ 15/9-15/11, ΕΧΩ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΣΘΟΥ,ΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΩ? ΕΤΗΣΙΟ Η ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΑΠΟΔΟΧΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η και εγώ δεν ήξερα τί ήθελα να πώ. Συμπληρωματικός.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου συνάδελφε

Με λίγα λόγια εγω που θέλω να κάνω μια πρόσληψη ενω έχω καταθέσει χειρογραφο συγκεντρωτικό τι πρέπει να κάνω;;;

Σήμερα επιχείρησα να την κάνω ηλεκτρονικά και μου ζητούσε πρωτόκολλο αρχικού πίνακα και δεν το δεχόταν.

Με λίγα λόγια κατέβηκα πάλι με τα πόδια για να καταθέσω χειρόγραφη την πρόσληψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...