Προς το περιεχόμενο
  • 0

νέο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ


panagiotis

Ερώτηση

βλέπω στο site για την υποβολή πίνακα προσωπικού κλπ

ότι για υποβολή πίνακα ζητάει αρχείο μόνο με κατάληξη .xml

Σε αρχείο excel όμως που είναι από "γεννησιμιού" του .xls

βάζω την επιλογή να το σώσω ως xml και δεν το δέχεται.

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Αν στείλω xls θα το δεχτεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

και όχι μόνο αυτό αλλά ξετσεκάρω το πεδίο και μετά το στέλνω(μου έβγαλε προτώκολο) αλλά δεν έχω επισυνάψει κάποιο αρχείο που γράφει στην κατάθεση.....?

δεν επισυναπτειγ τιποτα στον πινακα προσωπικου. αν σου εβφαλε αριθμο πρωτοκολλου εισαι ΟΚ, σημαινει οτι καταχωρηθηκε επιτυχως

κανε 5-6 εκτυπωσεις να εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν επισυναπτειγ τιποτα στον πινακα προσωπικου. αν σου εβφαλε αριθμο πρωτοκολλου εισαι ΟΚ, σημαινει οτι καταχωρηθηκε επιτυχως

κανε 5-6 εκτυπωσεις να εχεις.

ναι αλλά στην εκτύπωση δεν βγάζει το ωράριο εργασίας και γραφει οτι "υποβολή με επιχυναπτόμενο έντυπο" ενώ δεν έχω επισυνάψει κάποιο έντυπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι αλλά στην εκτύπωση δεν βγάζει το ωράριο εργασίας και γραφει οτι "υποβολή με επιχυναπτόμενο έντυπο" ενώ δεν έχω επισυνάψει κάποιο έντυπο?

μα ειτε το γραφεις εσυ χειροκινητα είτε επισυναπτεις με αρχειο το ωραριο, εσυ τι ειχες επιλεξει? προφανως το επισυναπτομενο αρχειο...

παρτους τηλεφωνο σε αυτο που γραφει στην αρχικα σελιδα για το ΣΕΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ ,

σε όσες εταιρείες δεν υπάρχει τεχνικός ασφαλείας

τηλεφωνείτε στην επιθεώρηση και τους ρωτάτε τι να βάλετε στον πίνακα. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ ,

σε όσες εταιρείες δεν υπάρχει τεχνικός ασφαλείας

τηλεφωνείτε στην επιθεώρηση και τους ρωτάτε τι να βάλετε στον πίνακα. ???

ναι γιατι φοβασαι μηπως δαγκωσουν?!? αφου τοσο χρονια στις χειρογραφες εμπαινε ο εργπδοτης στις μικρε επιχειρησεις και το ξερουν..

εγω πηρα να σου ρωτησω και η αρχικη απαντηση τους ηταν "μην ασχολεισαι καν" με τον ΤΑ...βαλε τον εργοδοτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω και εγώ ,

σε όσες εταιρείες δεν υπάρχει τεχνικός ασφαλείας

τηλεφωνείτε στην επιθεώρηση και τους ρωτάτε τι να βάλετε στον πίνακα. ???

Τι να κάνουμε συνάδελφε? Είναι και ο κώδικας δεοντολογίας που μας πιέζει..

να στείλουμε αναφορά στο ΟΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι γιατι φοβασαι μηπως δαγκωσουν?!? αφου τοσο χρονια στις χειρογραφες εμπαινε ο εργπδοτης στις μικρε επιχειρησεις και το ξερουν..

εγω πηρα να σου ρωτησω και η αρχικη απαντηση τους ηταν "μην ασχολεισαι καν" με τον ΤΑ...βαλε τον εργοδοτη!

Προσωπικά δεν θεωρώ λογικό το να τηλεφωνησω στην επιθεωρηση

για να τους πω ότι δεν εχω τεχνικό ασφαλείας και τί πρέπει να κάνω .

Εσένα αν τυχόν σε δαγκώσουν θα φοβηθείς .???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα ειτε το γραφεις εσυ χειροκινητα είτε επισυναπτεις με αρχειο το ωραριο, εσυ τι ειχες επιλεξει? προφανως το επισυναπτομενο αρχειο...

παρτους τηλεφωνο σε αυτο που γραφει στην αρχικα σελιδα για το ΣΕΠΕ

όταν επελεγα να το γράψω με το χέρι μου εβγαζε οτι έχω επιλεξει να "υποβάλλω επισυναπτομενο έντυπο" χωρίς να το έχω επιλέξει , στην συνέχεια δοκίμασα να την στείλω με επιλογή επισυναπτόμενου έντυπου αλλά δεν επισύναψα καποιο έντυπο , για να δω τι θα κάνει, αυτό το δέχτηκε αλλά όταν εκτυπώνω τον πινακα προσωπικού στο σημείο που είναι το ωράριο εργασιας γράφει " υποβολή με επισυναπτόμενο έντυπο" χωρίς να έχω επισυνάψει κάποιο έντυπο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν επελεγα να το γράψω με το χέρι μου εβγαζε οτι έχω επιλεξει να "υποβάλλω επισυναπτομενο έντυπο" χωρίς να το έχω επιλέξει , στην συνέχεια δοκίμασα να την στείλω με επιλογή επισυναπτόμενου έντυπου αλλά δεν επισύναψα καποιο έντυπο , για να δω τι θα κάνει, αυτό το δέχτηκε αλλά όταν εκτυπώνω τον πινακα προσωπικού στο σημείο που είναι το ωράριο εργασιας γράφει " υποβολή με επισυναπτόμενο έντυπο" χωρίς να έχω επισυνάψει κάποιο έντυπο.....

ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΠΑΡΤΟΥΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΣΕΠΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΟΘΟΝΗ..ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΟΝLINE ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας επισημάνω την αλλαγή που υπάρχει στις προθεσμίες, προκειμένου για να υποβληθεί ηλεκτρονικά η αναγγελία πρόσληψης.

Εκτός το ότι είναι εξαιρετικά γεμάτη πληροφορίες που πρέπει να συμπληρώσεις η νέα αναγγελία πρόσληψης, όπως ανέφερε και πιό πάνω κάποιος συνάδελφος.

Ετσι λοιπόν είχα μια πρόσληψη που ξεκίνησε την Δευτέρα και είπα να πειραματιστώ στην ηλεκτρονική υποβολή.

Οταν μετά από 1 ώρα συλλογής, καταχώρησης και επαλήθευσης στοιχείων, πάτησα την υποβολή, το σύστημα με ενημέρωσε ότι είναι εκπρόθεσμη.

Διαβάζοντας την εγκύκλιο:

Αριθ. πρωτ.: οίκ. 25932/12.10.2012

Όροι και προϋποθέσεις ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ)

....

Άρθρο 4: Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων ισχύουν οι καθοριζόμενες από τις κείμενες διατάξεις προθεσμίες.

Επισημαίνεται πως κατά την ηλεκτρονική υποβολή, η αναγγελία πρόσληψης (έντυπο Ε3), υποβάλλεται το αργότερο έως και την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Εάν επιλεγεί η κατάθεση με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΟΑΕΔ, εξακολουθεί να ισχύει, κατά τη μεταβατική περίοδο, η προθεσμία των οχτώ (8) ημερών.

.....

διαπίστωσα ότι έχει δίκιο.

Ευτυχώς μπορώ να κάνω διαγραφή της προσωρινά αποθηκευμένης πρόσληψης και να πάω στον ΟΑΕΔ.

Σας ενημερώνω, σε περίπτωση που δεν το έχετε δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H είσοδος στο site γίνεται με τους κωδικούς που χρησιμοποιούμε στο ΙΚΑ;

Από εδώ:

...

Άρθρο 3: Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων

Πρόσβαση στο ΠΣ ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ έχουν μόνο οι εργοδότες οι οποίοι έχουν απογραφεί στο ΙΚΑ, δηλ. είναι εγγεγραμμένοι στα αντίστοιχα μητρώα εργοδοτών, και θα χρησιμοποιούν τον ίδιο συνδυασμό ονόματος και κωδικού χρήστη που έχουν στο ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Η γνωστοποίηση τυχόν μεταβολών στοιχείων των εργοδοτών στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καθορίζεται από τις σχετικές διατάξεις και γίνεται μέσα στις προβλεπόμενες προθεσμίες.

...

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξερει καποιος τι σημαινει το μηνυμα ''δεν εχετε συμπληρωσει απασχολουμενους μισθωτους'' ?

πρεπει να κανεις εισαγωγη τους εργαζομενος μεσω του 1ου αρχειου στην αρχικη σελιδα, κατω δεξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πρεπει να κανεις εισαγωγη τους εργαζομενος μεσω του 1ου αρχειου στην αρχικη σελιδα, κατω δεξια.

ευχαριστω, δεν ειχαμε διαλεξει την επιλογη αυτη και μπερδευτηκαμε με τα αρχεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάποιοι μάγκες δουλευταράδες στο ΣΕΠΕ αρνήθηκαν σήμερα να παραλάβουν πίνακα προσωπικού λέγοντας ότι από σήμερα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να υποβάλλονται μέσω διαδικτύου!

Ετοιμαστείτε για σκηνές απείρου κάλλους από τους ...κουρασμένους πρωτοκολλητές του δημοσίου...

Καλύτερα να μην χρησιμοποιούνται "άκομψες" εκφράσεις. Εμμέσως, έχει δίκιο ο υπάλληλος, αφού τυπικά η υποχρέωση υποβολής των πινάκων μπορεί να είναι υποχρεωτική από τον Μάρτιο του 2013, ουσιαστικά όμως, επειδή οι τροποποιητικοί και συμπληρωματικοί πίνακες απαιτούν την αναγραφή του ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου του αρχικού πίνακα, τότε εμμέσως, όποιος δεν καταθέσει τώρα συγκεντρωτικό ηλεκτρονικά, θα ψάχνεται το νέο έτος. Συνιστάται η ηλεκτρονική κατάθεση από τώρα (πηγή: http://ergatika.gr/2012/10/e-gov_pinakas_prosopikoy/ ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλύτερα να μην χρησιμοποιούνται "άκομψες" εκφράσεις. Εμμέσως, έχει δίκιο ο υπάλληλος, αφού τυπικά η υποχρέωση υποβολής των πινάκων μπορεί να είναι υποχρεωτική από τον Μάρτιο του 2013, ουσιαστικά όμως, επειδή οι τροποποιητικοί και συμπληρωματικοί πίνακες απαιτούν την αναγραφή του ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου του αρχικού πίνακα, τότε εμμέσως, όποιος δεν καταθέσει τώρα συγκεντρωτικό ηλεκτρονικά, θα ψάχνεται το νέο έτος. Συνιστάται η ηλεκτρονική κατάθεση από τώρα (πηγή: http://ergatika.gr/2...kas_prosopikoy/ ).

ΤΟ ΝΕΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΑΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΜΟΝΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

Συνιστάται να καταθέσετε τους Συγκεντρωτικούς πίνακες ηλεκτρονικά, διότι για κάθε μεταβολή ή νέα πρόσληψη που θα κάνετε από το νέο έτος που θα είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή, θα σας ζητάει το σύστημα το πρωτόκολλο του αρχικού πίνακα, και χωρίς αρχικό θα έχετε σοβαρό πρόβλημα(πιθανότατα θα δοθεί λύση, αλλά γιατί να ψάχνεστε τελευταία στιγμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω δεν μπαινω με τιποτα ουτε με mozilla ουτε με explorer ουτε με chrome τι γινεται καποια βοηθεια?

ενεργοποιησε το javascript στον browser σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στειλαμε την πρωτη ετησια Ε4. Μεγαλη ευκολια αφου βεβαια ταλαιπωρηθηκαμε να καταλαβουμε πως δουλευει.

Εγω μια ματια...του εριξα στο πινα κα προσωπικου απο οτι καταλαβα,συμπληρωνεις το πινακακι για εναν -εναν εργαζομενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω μια ματια...του εριξα στο πινα κα προσωπικου απο οτι καταλαβα,συμπληρωνεις το πινακακι για εναν -εναν εργαζομενο?

οχι, μεσω του αρχειου της 1ης σελιδας (κατω δεξια) συμπληρωνονται οι εργαζομενο,ι το κανεις upload και μετα συμπληρωνεις και τα υπολοιπα στοιχεια (εργοδοτη,τεχνικου ασφαλειας κτλ) που απαιτει ο πινακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να γινει αυτο πρεπει στη αρχη να επιλεξεις υποβολη εργαζομενων απο αρχειο.

Η δευτερη επιλογη φορτωματος αρχειου η οποια εμφανιζεται στην συνεχεια αφορα τα ωραρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλύτερα να μην χρησιμοποιούνται "άκομψες" εκφράσεις. Εμμέσως, έχει δίκιο ο υπάλληλος, αφού τυπικά η υποχρέωση υποβολής των πινάκων μπορεί να είναι υποχρεωτική από τον Μάρτιο του 2013, ουσιαστικά όμως, επειδή οι τροποποιητικοί και συμπληρωματικοί πίνακες απαιτούν την αναγραφή του ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου του αρχικού πίνακα, τότε εμμέσως, όποιος δεν καταθέσει τώρα συγκεντρωτικό ηλεκτρονικά, θα ψάχνεται το νέο έτος. Συνιστάται η ηλεκτρονική κατάθεση από τώρα (πηγή: http://ergatika.gr/2...kas_prosopikoy/ ).

Άλλο πράγμα αυτό που λες...

Και άλλο αυτό που λέει ο γιατρός.....

Αρνήθηκαν παραλαβή γιατί είπαν ότι υποχρεωτικά υποβάλλονται μέσω διαδικτύου.....

Και για να καταλάβεις λίγο πως δουλεύουν τα γραφεία, δεν υπάρχει περίπτωση να συμπληρώσω πίνακα, πρόσληψη ή άλλο έντυπο χειρόγραφα στο ιντερνετ....

Θα αναλάβει η εταιρία που με υποστηρίζει στο πρόγραμμα μισθοδοσίας να προσαρμόσει το πρόγραμμα ώστε να κάνει αυτόματα την υποβολή (όπως κάνει ήδη με τις ΑΠΔ, το ΦΜΥ κλτ κτλ)..... Οπότε, μέχρι την προσαρμογή, θα παίζουμε με το παλιό σύστημα....

Άλλο πράγμα λοιπόν το "συνίσταται" που λες εσύ, και άλλο το "άρνηση παραλαβής και υποχρεωτικά μέσω ιντερνετ"......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...