Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΤΗ


JVA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

παιδια βοηθεια γιατι καραδοκουν και τα εμφραγματα, απδ δεκεμβριου 2012 και πληρωμη εισφορων οικοδομικων ειναι μεχρι 31/01/2013 σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι.Κ.Α. αριθμ. πρωτ.: Γ99/1/15/28.1.2013

Παράταση προθεσμίας υποβολής Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.) Δ΄ τριμήνου 2012 και μηνός Δεκεμβρίου 2012 Εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων και Οικοδομοτεχνικών Έργων αντίστοιχα

Αθήνα, 28/1/2013
Αριθμ. Πρωτ.: Γ99/1/15

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ
ΕΝΙΑΙΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΙΣΘΩΤΩΝ
Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η
ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΑΣΦ/ΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

Ταχ. Διεύθυνση : Αγ. Κων/νου 8
10241 – Αθήνα
Αριθ. τηλεφώνου : 210 52 15 242-245-246
210 52 15 256-258
FAX : 210 52 23 228
E – mail : [email protected]

ΘΕΜΑ : Παράταση προθεσμίας υποβολής Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων (Α.Π.Δ.) Δ΄ τριμήνου 2012 και μηνός Δεκεμβρίου 2012 Εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων και Οικοδομοτεχνικών Έργων αντίστοιχα»

ΣΧΕΤ. : Γενικά Έγγραφα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Ε40/29/19.1.2012Γ99/1/94/17.4.2012Γ99/1/101/14.5.2012,Γ99/1/144/27.7.2012 & Γ99/1/183/19.10.2012.
 
Σε συνέχεια των ανωτέρω σχετικών εγγράφων μας και λόγω τεχνικών προβλημάτων που προέκυψαν κατά την υποβολή των Α.Π.Δ. Δ΄ τριμήνου 2012 μέσω διαδικτύου, Εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων και Δεκεμβρίου 2012 Εργοδοτών Οικοδομοτεχνικών Έργων, σας γνωρίζουμε τα εξής: 
 
Προκειμένου να διευκολυνθούν όλοι οι Εργοδότες Κοινών Επιχειρήσεων (ανεξαρτήτως τελευταίου ψηφίου Α.Μ.Ε.) και Οικοδομοτεχνικών έργων να εκπληρώσουν την υποχρέωσή τους για την υποβολή των Α.Π.Δ. Δ΄ τριμήνου 2012 και μηνός Δεκεμβρίου 2012 αντίστοιχα, κρίνεται απαραίτητο να δοθεί παράταση προθεσμίας υποβολής των εν λόγω Α.Π.Δ. έως 5/2/2013 αποκλειστικά μέσω διαδικτύου, χωρίς την επιβολή κυρώσεων.

Στις περιπτώσεις που έχουν συνταχθεί καταλογιστικές πράξεις (ΠΕΠΕΕ) πρέπει, με ευθύνη των Διευθυντών ή των Προϊσταμένων των Υποκταστημάτων και Παραρτημάτων αντίστοιχα, να ακυρωθούν οίκοθεν. 

Η καταβολή των εισφορών θα πρέπει να πραγματοποιείται εντός των κατά νόμο προβλεπομένων προθεσμιών. 

 
 
Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ
ΡΟΒΕΡΤΟΣ ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

σε ευχαριστω συνεδελφε, το ειδα για την παραταση της υποβολης απδ, εχω ρωταω για την προθεσμια καταβολης των εισφορων του δεκεμβριου, ειναι μεχρι 31/01/2013 σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καταβολή των εισφορών θα πρέπει να πραγματοποιείται εντός των κατά νόμο προβλεπομένων προθεσμιών. 

Δηλαδή έως 31/01/13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

και κατι ακομα ρε παιδια, θελω να κολλησω για το δεκεμβριο μειωμενα, η συμβαση εργασιας ομως που απαιτειται θα υπογραφει στα κεπ αυριο (δλδ ιανουαριο 2013) λετε να εχω καποιο προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε επισκέπτη ,μην μας τρελάνεις ,θα κάνεις τώρα σύμβαση για να κολλήσεις ένσημα τον

12/12,αν του ξαναέχεις κολλήσει στο παρελθόν ,τότε................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

καλησπερα και σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου

μεχρι τωρα στα οικοδομικα δεν κανανε συμβασεις οπως ισως θα γνωριζεις

τωρα με τα μειωμενα ομως απαιτειται συμβαση υπογεγραμμενη στα κεπ και αποδειξη πληρωμης στο τελος του μηνα

ναι του εχω ξανακολλησει, αλλα ο εργοδοτης με ενημερωε εχθες οτι θελει να κολλησω με μειωμενα, τι να κανω???

οπως καταλαβαινετε η ενημερωση παντα τελευταια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ για τον 12ο ,θα του έλεγα οτι δεν γίνεται,επίσης μιλάει και για υποχρεώσεις στα

ΣΕΠΕ ,στην σύμβαση τι θα γράψεις ,ότι απασχολείται πώς?όποτε τον χρειάζεται 

ο εργοδότης η θα του κολλάς όλα τα ένσημα του μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ναι, αυτως η αλλως τα οικοδομικα γενικως ειναι λιγο φλου, και στην απολυση ας πουμε που τους δινω γραφει οτι απασχοληθηκε ας πχ απο 01/01-31/01 αλλα εγω μπορει να του κολλησω μονο 5 ενσημα για παραδειγμα

αρα και για τον ιανουριο δεν θα μπορει να γινει εφοσον η συμβαση θα υπογραφει τελος του μηνα

αχ μας εχουν τρελανει και δεν καταλαβαινουν κιολας και αν φανε προστιμο γκρινιαζουν και φταει ο λογιστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΔ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ

ΤΕΡΜΑ Η ΣΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ (ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΒΟΗΘΟΣ ΚΛΠ)

ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΒΑΣΕΙ ΕΓΣΕΕ (ΠΧ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΤΡΙΕΤΙΕΣ ΑΓΑΜΟΣ 30,11 ΕΥΡΩ)

ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ(ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ)

ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΜΕ 1,25 ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΔ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕ 85,8410 %

ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ Δ.ΕΡΓΩΝ

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗΣ

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

 

 

επειδή έχω κάποιες απορίες σε παρακαλώ συνάδελφε μου εξηγείς γιατί πολλαπλασιάζεις με 1,25; 

 

επίσης θα ήθελα αν κάποιος το έχει εφαρμόσει να μου απαντήσει.

 

Όταν ασφαλίζαμε με τα ημερομίσθια της ΣΣ οικοδόμων βάζαμε τις πραγματικές μέρες εργασίας. 

Υπενθυμίζω ότι οι οικοδόμοι δούλευαν 5ημερο 37,5 ωρες την εβδομάδα.

 

Τώρα αν τους πάρουμε με την ΕΓΣΣΕ, το ημερομίσθιο αντιστοιχεί σε 6,66 ώρες την ημέρα ενώ αυτοί δουλεύουν 7,5ώρες πραγματικά.

Οπότε τi κάνουμε; υπολογίσουμε μισθοδοσία και τους ασφαλίζουμε όπως τους άλλους ημερομίσθιους για 6 μέρες την εβδομάδα;

Ή πάλι με τα πραγματικά; Αλλά τότε τί γίνεται με την αμοιβή αφού τους πληρώνουμε για 6,66ώρες και δουλεύουν 7,5;

Δηλαδή μπορεί σε ένα οικοδόμο να κολλήσουμε 26 ή 27 ένσημα το μήνα όπως σε άλλους ημερομίσθιους;

 

Κι αν έχουμε σε ένα έργο άλλους που δουλεύουν με εγσσε κι άλλους που δουλεύουν με την ληγμένη ΣΣΕ οικοδόμων έχουμε άλλη αντιμετώπιση στα ασφαλιστικά ημερομίσθια; Άλλοι θα πληρώνονται και θα κολλάνε 21-22 επί ημερομίσθιο οικοδόμων της ΣΣ του 2009 κι άλλοι 26-27 με ημερομίσθιο ΕΓΣΣΕ;

 

Όποιος συνάδελφος έχει τέτοια περίπτωση ας απαντήσει

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

επειδή έχω κάποιες απορίες σε παρακαλώ συνάδελφε μου εξηγείς γιατί πολλαπλασιάζεις με 1,25; 

 

επίσης θα ήθελα αν κάποιος το έχει εφαρμόσει να μου απαντήσει.

 

Όταν ασφαλίζαμε με τα ημερομίσθια της ΣΣ οικοδόμων βάζαμε τις πραγματικές μέρες εργασίας. 

Υπενθυμίζω ότι οι οικοδόμοι δούλευαν 5ημερο 37,5 ωρες την εβδομάδα.

 

Τώρα αν τους πάρουμε με την ΕΓΣΣΕ, το ημερομίσθιο αντιστοιχεί σε 6,66 ώρες την ημέρα ενώ αυτοί δουλεύουν 7,5ώρες πραγματικά.

Οπότε τi κάνουμε; υπολογίσουμε μισθοδοσία και τους ασφαλίζουμε όπως τους άλλους ημερομίσθιους για 6 μέρες την εβδομάδα;

Ή πάλι με τα πραγματικά; Αλλά τότε τί γίνεται με την αμοιβή αφού τους πληρώνουμε για 6,66ώρες και δουλεύουν 7,5;

Δηλαδή μπορεί σε ένα οικοδόμο να κολλήσουμε 26 ή 27 ένσημα το μήνα όπως σε άλλους ημερομίσθιους;

 

Κι αν έχουμε σε ένα έργο άλλους που δουλεύουν με εγσσε κι άλλους που δουλεύουν με την ληγμένη ΣΣΕ οικοδόμων έχουμε άλλη αντιμετώπιση στα ασφαλιστικά ημερομίσθια; Άλλοι θα πληρώνονται και θα κολλάνε 21-22 επί ημερομίσθιο οικοδόμων της ΣΣ του 2009 κι άλλοι 26-27 με ημερομίσθιο ΕΓΣΣΕ;

 

Όποιος συνάδελφος έχει τέτοια περίπτωση ας απαντήσει

ευχαριστώ

 

Δεν το έχει αντιμετωπίσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΔ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ

ΤΕΡΜΑ Η ΣΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ (ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΒΟΗΘΟΣ ΚΛΠ)

ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΒΑΣΕΙ ΕΓΣΕΕ (ΠΧ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΤΡΙΕΤΙΕΣ ΑΓΑΜΟΣ 30,11 ΕΥΡΩ)

ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ(ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ)

ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΜΕ 1,25 ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΔ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕ 85,8410 %

ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ Δ.ΕΡΓΩΝ

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗΣ

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

Ακριβώς το ίδιο εφαρμοζω και εγω τους τελευταιους μήνες σε οικοδομοτεχνικό έργο , επι προσθέτως όμως καταθέτω την Υπευθηνη δήλωση του εργαζομένου ,με το γνήσιο της υπογραφής του, για το μειωμένο ημερομίσθιο στο ΙΚΑ πριν την υποβολή της ΑΠΔ. Αυτό κάνω κατόπιν συνεννοήσεως που είχα με το ΙΚΑ της περιοχής μου (Ηρακλειο Κρήτης)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποτελέσματα αυτού του τρόπου θα φανούν αύριο,εγώ ξέρω οτι η μείωση ημερομισθίου

παει με πίνακα στην επιθεώρηση,απο κεί και πέρα ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΕΡΓΟΛΑΒΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΠΔ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΕΞΗΣ

ΤΕΡΜΑ Η ΣΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ (ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΒΟΗΘΟΣ ΚΛΠ)

ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΒΑΣΕΙ ΕΓΣΕΕ (ΠΧ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΤΡΙΕΤΙΕΣ ΑΓΑΜΟΣ 30,11 ΕΥΡΩ)

ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ ΟΤΙ ΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ(ΜΕ ΓΝΗΣΙΟ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ)

ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΜΕ 1,25 ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΔ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕ 85,8410 %

ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ Δ.ΕΡΓΩΝ

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗΣ

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

Γιατί επί 1,25 μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος; Γιατί να μην βάλουμε στην ΑΠΔ το 30,11;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από σκέψη νομίζω ότι το 1,25 έχει να κάνει με το γεγονός ότι το συμβατικό ωράριο των οικοδόμων είναι 38,75 ώρες και όχι 40 στις οποίες αναφέρεται το ημερομίσθιο της ΕΓΣΣΕ. Σωστή η λάθος η σκέψη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

καλησπέρα σε όλους.

 

Μπορείς να απογράψεις ένα οικοδομικό έργο τον Ιούλιο και να στείλεις απδ για τον ιούνιο?

 

Ρωτώ γιατί εδώ λέει ότι απογράφεται

 

 

 

Πότε υφίσταται η υποχρέωση απογραφής:
  Ο κύριος του έργου ή το νόμιμα εξουσιοδοτημένο από αυτόν πρόσωπο υποχρεούται πριν από την έναρξη κάθε εργασίας να αναγγείλει στο αρμόδιο Υποκατάστημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ την εκτέλεση του οικοδομικοτεχνικού έργου. Προκειμένου για έργα του Δημοσίου, ΝΠΔΔ, ΟΤΑ, και λοιπά εκτελούμενα κατόπιν παραχωρήσεως ή εργολαβίας την ανωτέρω υποχρέωση έχει ο ανάδοχος ή εργολάβος.

 

 

αλλά το αρμόδιο κατάστημα πήρε την αίτηση απογραφής στην οποία γράφτηκε ημερομηνία έναρξης Ιουνίου και χωρίς πρόβλημα 

μήπως βασίζεται  εδώ

 

 

Από 11/04/2012 καταργήθηκαν οι παραπάνω κυρώσεις (ανεξάρτητα από το χρόνο που έλαβαν χώρα οι αντίστοιχες παραβάσεις), πλην όμως η υποχρέωση των εργοδοτών κοινών επιχειρήσεων και οικοδομοτεχνικών έργων να γνωστοποιούν εγγράφως στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τις βασικές μεταβολές των στοιχείων τους, παραμένει (άρθρο 22 του Ν.4075/2012, εγκ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ 39/2012).

 

κι ο υπάλληλος λέει ότι κολλάμε ένσημα χωρίς πρόβλημα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλημέρα σας,
Απο τα παραπάνω βγάζω το συμπέρασμα οτι σε αυτεπιστασία απο ιδιώτη δεν χρειάζεται να καταθέσουμε την ατομική σύμβαση σε ΣΕΠΕ.
Επίσης θα πρέπει να λάβουμε υπεύθυνη δήλωση οτι αποδέχεται ο εργάτης να εργαστεί με αυτό το ημερομίσθιο.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να ανεβάσει υποδείγματα απο την σύμβαση και την υπεύθυνη δήλωση; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Απο τα παραπάνω βγάζω το συμπέρασμα οτι σε αυτεπιστασία απο ιδιώτη δεν χρειάζεται να καταθέσουμε την ατομική σύμβαση σε ΣΕΠΕ.

Επίσης θα πρέπει να λάβουμε υπεύθυνη δήλωση οτι αποδέχεται ο εργάτης να εργαστεί με αυτό το ημερομίσθιο.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να ανεβάσει υποδείγματα απο την σύμβαση και την υπεύθυνη δήλωση; Ευχαριστώ.

Δεν είναι απαραίτητη η σύμβαση, απλά να έχεις τις υπεύθυνες  δηλώσεις των εργαζομένων για το είδος της εργασίας, τις μέρες εργασίας και την αμοιβή τους ανά περίοδο εργασίας.

Προσοχή στην επικύρωση για το γνήσιο της υπογραφής και τις ημερομηνίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητη η σύμβαση, απλά να έχεις τις υπεύθυνες  δηλώσεις των εργαζομένων για το είδος της εργασίας, τις μέρες εργασίας και την αμοιβή τους ανά περίοδο εργασίας.

Προσοχή στην επικύρωση για το γνήσιο της υπογραφής και τις ημερομηνίες.

 

ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα θελω βοηθεια γιατι προσπαθω να βγαλω ακρη , εχω μια οικοδομη ιδιωτη στα μπετα απο το 2007 τωρα ξεκινάει παλι την οικοδομη και θελει να κολλήσει  ενσημα για τα  τουβλα ειναι διαφορετικη η διαδικασια η παιρνω τα στοιχεια του εργαζομενου κανει μια υπευθυνη δηλωση και τον ασφαλιζω με την εγσσε οσες μερες δουλεψε. ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα θελω βοηθεια γιατι προσπαθω να βγαλω ακρη , εχω μια οικοδομη ιδιωτη στα μπετα απο το 2007 τωρα ξεκινάει παλι την οικοδομη και θελει να κολλήσει  ενσημα για τα  τουβλα ειναι διαφορετικη η διαδικασια η παιρνω τα στοιχεια του εργαζομενου κανει μια υπευθυνη δηλωση και τον ασφαλιζω με την εγσσε οσες μερες δουλεψε. ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ Gzokas.

Επίσης μια "κουτή" ερώτηση...η ΓΣΣΕ όταν λέμε οτι έχει 2 τριετίες τον βάζουμε στο "3-6 χρόνια" ή στο "6-9 χρόνια"

και κάτι ακόμα, το ημερομίσθιο το πολαπλασιάζουμε με 1,25 όπως γράφει κάποιος συνάδελφο πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέμε 2 τριετίες ,εννοούμε πα΄νω απο 6 χρόνια άρα 6-9,τώρα για το 1,25,εγώ πάντα πολλαπλασιάζω 

επι 1,2,το 1,25 δεν το πιάνω απο που βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέμε 2 τριετίες ,εννοούμε πα΄νω απο 6 χρόνια άρα 6-9,τώρα για το 1,25,εγώ πάντα πολλαπλασιάζω 

επι 1,2,το 1,25 δεν το πιάνω απο που βγαίνει.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας

κι εμένα μου φαίνεται πιο λογικό το 1,2 μιας και βγαίνει απο την απλή μέθοδο των τριών...

το ημερομίσθιο 6 ωρών και 40 λεπτών  μεταφράζεται σε 8ωρο πολλαπλασιάζοντας το με 1,2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...