Jump to content
Sign in to follow this  
ACHILAMPO

Η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ζητάει στην συμμετοχή του Κλάδου των λογιστών στην πανελλήνια απεργία της 18ης Οκτωβρίου μέσω της μη διενέργειας οποιασδήποτε εργασίας στην ΓΓΠΣ και στο ΙΚΑnet

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια μικρή παρατήρηση για τους συναδέλφους της ΠΟΦΕΕ : Λέτε ότι "Είναι απλό δεν έχει κόστος για εμάς και τους πελάτες μας ενώ ταυτόχρονα θα δώσουμε ένα Κλαδικό μήνυμα". Απεργία χωρίς κόστος (για εμάς, όχι για τους πελάτες) τι νόημα έχει; Δηλαδή κάνουμε μια μικρή διακοπή στην υποβολή οποιουδήποτε εγγράφου-δήλωσης-μεταβολής στην ΓΓΠΣ και Δ.Ο.Υ. και αυτό είναι όλο; Και την άλλη μέρα θα τρέχουμε να προλάβουμε τις προθεσμίες , γιατί δεν δουλέυουν οι Δ.Ο.Υ , ως γνωστόν τις Παρασκευές και δεν θα δοθεί προφανώς παράταση λόγω της "απεργίας". Θα ήθελα μια απάντηση για το πόσο καλύπτονται οι πελάτες μας από ενδεχόμενα πρόστιμα λόγω της απεργίας αυτής;

Και κάτι ακόμα :

Σαράντα χρόνια στο επάγγελμα, πρώτη φορά ακούω απεργία - γιαλατζί ! Γιατί να μη την κάνουμε το Σαββατοκύριακο, αφού δεν θα έχει κόστος; Αν είναι δυνατόν να γράφονται αυτά από τους "ηγέτες" μας. Τα χάλια μας....

Άρα συνάδελφοι συμπέρασμα " Από την στιγμή που δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι μεγάλο για αντίσταση ας μην κάνουμε τίποτα !!! ".

Όχι ότι διαφωνώ μαζί σας επί της ουσίας αλλά βάζω ένα αλλά .

Πολύ "μάγκες" τελικά στην ΠΟΦΕΕ... Σου λέει, 18/10 δεν είναι καμιά καταληκτική ημερομηνία, οπότε ας δείξουμε κι εμείς την αξία μας ως συνδικάλες. Άσε που άμα μας δώσουν πάλι καμιά μέρα παράταση θα έχουμε να λέμε στα προβ... εεεε, μπαρντόν! στους συναδέλφους! πόσο άξιοι είμαστε να εκπροσωπούμε τον κλάδο. Μπράβο, και εις ανώτερα!

Ολοι μάζι στον αγώνα ,

18 Οκτωβρίου καταστρέφουμε το σύστημα

καμιά ΑΠΔ

καμια δήλωση ΦΠΑ

καμια μεταβολή στις κλειστές ΔΟΥ

καμιά πληρωμή δόσης στις κλειστές ΔΟΥ

Λ/Φ ενωμένοι , ποτέ νικημένοι .

παιδια, εγω δεν μπορω να κατεβω σε απεργία στις 18/10.

ειναι η μερα που λήγουν ολες μου οι προθεσμίες!!

πηγαιντε εσεις 18/10 και παω εγω ΣΚ!!

:blink:

Ετσι είμαστε πάντα,οτι δούμε καλό -κακό εμείς κριτική ,επι της ουσίας τίποτα.Στις 18/10 είναι μία μέρα

αύριο θα είναι 2 και μεθαύριο δεκαδύο ,μην απορρίπτουμε έτσι τέτοιες ενέργειες.Ολοι θα θέλαμε 5 μέρες

αλλά για αρχή και μία καλή είναι.

Ολοι μάζι στον αγώνα ,

καμιά ΑΠΔ

καμια δήλωση ΦΠΑ

Μαζί σου Κίμωνα ! Να σπάσουμε τις πόρτες στις κλειστές Δ.Ο.Υ. Θυμάσαι τον παπά πριν την Ανάσταση ; Κραυγάζει " Αρατε Πύλας !" και κλωτσάει την πόρτα...

Ετσι είμαστε πάντα,οτι δούμε καλό -κακό εμείς κριτική ,επι της ουσίας τίποτα.Στις 18/10 είναι μία μέρα

αύριο θα είναι 2 και μεθαύριο δεκαδύο ,μην απορρίπτουμε έτσι τέτοιες ενέργειες.Ολοι θα θέλαμε 5 μέρες

αλλά για αρχή και μία καλή είναι.

Μα δεν κατάλαβες συνάδελφε. Για την ουσία μιλάμε... ακριβώς επειδή δεν υπάρχει καμία ουσία σ' αυτό. Και να σου πω γιατί: Ωραία, δεν στέλνει κανείς τίποτα στις 18/10. Και τι έγινε; Πώς θα αναδειχτεί η αντίθεσή μας απέχοντας από τη χρήση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών μια ημέρα που δεν έχει καμιά απολύτως αξία; Ξέρεις τι μας λέει η ΠΟΦΕΕ; Να πάμε να κάνουμε πορεία στην έρημο τη νύχτα, για να μην ενοχλήσουμε τα αφεντικά στην πόλη την ημέρα. Πάντως εμείς πορεία θα κάνουμε, έτσι δεν είναι; Είχε πολλές ευκαιρίες η ΠΟΦΕΕ να κάνει κινητοποιήσεις, αλλά προτίμησε να τις αναλώσει επαιτώντας παρατάσεις. Αλήθεια, ποιός μπορεί να ξεχάσει τον εμπαιγμό της μια ημέρας παράτασης που είχε "επιτύχει" χάρη στις "άοκνες και μαχητικες της παρεμβάσεις";

Κίμων, μεχρι τώρα εκανα απεργία (κλειστό γραφείο, ΔΕΝ απαντουσα σε κινητό)

πήγαινα στις πορείες. Ε και? Τι έγινε? Μετά πηγαιναμε για καφέ και ούζο.

Οχι φίλε. ΤΕΛΟΣ. Θα δουλεύω κανονικά.

Να γινει απεργία διαρκείας ΝΑΙ, να συμμετέχω.

Σε απεργία - καφέ, ΔΕΝ ξαναλαβαινω μέρος.

Εγώ σε απεργίες δε λέω όχι...

Ότι και να είναι,απεργία καφέ,απεργία προβάτων,πορεία στην έρημο τη νύχτα,απεργία γιαλατζί...

Μόνο να κάνουμε μια απεργία όλοι μαζί μια φορά...το έχω αποθημένο.

Μαζί σου Κίμωνα ! Να σπάσουμε τις πόρτες στις κλειστές Δ.Ο.Υ. Θυμάσαι τον παπά πριν την Ανάσταση ; Κραυγάζει " Αρατε Πύλας !" και κλωτσάει την πόρτα...

:rolleyes: :rolleyes:

Και βέβαια θυμάμαι

Κίμων, μεχρι τώρα εκανα απεργία (κλειστό γραφείο, ΔΕΝ απαντουσα σε κινητό)

πήγαινα στις πορείες. Ε και? Τι έγινε? Μετά πηγαιναμε για καφέ και ούζο.

Οχι φίλε. ΤΕΛΟΣ. Θα δουλεύω κανονικά.

Να γινει απεργία διαρκείας ΝΑΙ, να συμμετέχω.

Σε απεργία - καφέ, ΔΕΝ ξαναλαβαινω μέρος.

Δεν εχεις άδικο Κωστα ,

μακάρι να γίνει κάτι μαζικό και αποτελεσματικό .

Περα απο αυτά εγω λέω την πέμπτη να πάω στην Αθήνα

και όσοι μαζευτούμε .

Μα δεν κατάλαβες συνάδελφε. Για την ουσία μιλάμε... ακριβώς επειδή δεν υπάρχει καμία ουσία σ' αυτό. Και να σου πω γιατί: Ωραία, δεν στέλνει κανείς τίποτα στις 18/10. Και τι έγινε; Πώς θα αναδειχτεί η αντίθεσή μας απέχοντας από τη χρήση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών μια ημέρα που δεν έχει καμιά απολύτως αξία; Ξέρεις τι μας λέει η ΠΟΦΕΕ; Να πάμε να κάνουμε πορεία στην έρημο τη νύχτα, για να μην ενοχλήσουμε τα αφεντικά στην πόλη την ημέρα. Πάντως εμείς πορεία θα κάνουμε, έτσι δεν είναι; Είχε πολλές ευκαιρίες η ΠΟΦΕΕ να κάνει κινητοποιήσεις, αλλά προτίμησε να τις αναλώσει επαιτώντας παρατάσεις. Αλήθεια, ποιός μπορεί να ξεχάσει τον εμπαιγμό της μια ημέρας παράτασης που είχε "επιτύχει" χάρη στις "άοκνες και μαχητικες της παρεμβάσεις";

Επειδή καταλαβαίνω ,λέω ας γίνει έστω και έτσι κάτι ,το κακό είναι να μην γίνει τίποτα ποτέ.

Κι εγώ μαζί σας!! Αλλά πρέπει να απεργήσουμε και στις 26 του μήνα

Να μην στέλνει κανείς ΦΠΑ !

Τα μαϊμούνια που μας ξεφτιλίζουν όλη την ώρα..

Ζητάνε οι ανθρώποι φοροτεχνικές συμβουλές

ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ..

ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ!!!

Τι να πεις σε εναν ελέυθερο επαγγελματία; Να μείνει ελεύθερος επαγγελματίας;

Ενώ τώρα θα τους φορολογήσουν αναδρομικά 35%;

Να προσλάβει προσωπικό;

Ενώ αν θυμάστε πριν λίγους μήνες θέλανε να βγάλουμε αντικειμενικά κριτήρια

ένα εκ τω οποίων ήταν το προσωπικό;

Να γίνει ΕΕ; ΟΕ; ΑΕ; ΕΠΕ;

Να γίνει μισθωτός και να πέσει στα χέρια των εργασιακών της τρόικας;;;;

Μπρος γκρεμός και πίσω ρεύμα.. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δώσω καμιά συμβουλή!

Ούτε καν τι έκπτωση θα έχει αν πάει στον οδοντίατρο!

Απαντάω πέρσι ήταν 10% φέτος ένας Θεός ξέρει!

Δεν παλεύονται πια! Έτσι μου έρχεται να σηκωθώ να φύγω από την χώρα μπας και ηρεμήσω!!

Αν ξεκινούσα τώρα να μαθαίνω την φορολογία της Ελβετίας (για παράδειγμα) πιο εύκολο θα ήταν

παρά να συνεχίσω να παλεύω αυτές τις καταστάσεις!

Guest βασιλης

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΒΓΗΚΕ ΑΣΠΡΟΣ ΚΑΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΗΣ 18/10 !!!!!!! ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΑΙ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΑΣ ΚΑΛΕΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ :

...........Συνάδελφοι με την συμμετοχή μας στην απεργία της Πέμπτης ενισχύουμε την διαπραγματευτική ικανότητα της Κυβέρνησης, που δείχνει ότι το επιθυμεί.........................!!!!!!!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜΟΥ ή ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΔΡΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ Η ΗΓΕΣΙΑ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ !!

Καλή η mantalena123, τα είπε όλα. Τα ίδια προβλήματα έχουμε όλοι, τις ίδιες λύσεις όμως δεν τις αναζητούμε όλοι.

Οι ιδέες για λύσεις, εξαρτώνται πρώτα από την κατανόηση του προβλήματος, έχουμε σαφέστατα σαν λαός πολυδιασπασμένη άποψη για την κατάσταση, και έπειτα από την προσωπική μας κατάσταση, που μας τοποθετεί διαφορετικά τον καθένα μας, μέσα στην κατανόηση του προβλήματος.

Όταν λοιπόν ως Έλληνες καταλάβουμε τι μας συμβαίνει, όταν ως άνθρωποι καταλάβουμε τι μας συμβαίνει, τότε θ'αρχίσουμε να συγκλίνουμε στις εφικτές λύσεις του προβλήματος, όμως ακόμα και τότε, το μόνο [που θα έχουμε επιτύχει, θα είναι να κατανοήσουμε την κατάσταση και να την αντιμετωπίσουμε λίγο καλύτερα.

Άλλωστε, και στον 2ο παγκόσμιο πόλεμο, δεν υπήρχε καμία απολύτως εκτίμηση γι'αυτό που θα επακολουθούσε στην Ελλάδα του 40-41, εννοώ την πείνα και την εξαθλίωση, που ένωσε μεν τους Έλληνες, αλλά η λύση ήρθε απ' έξω.

Κατ' ανολογία, το ίδιο προσμένω και τώρα, σιγά σιγά βαθύτερη κατανόηση του προβλήματος, αλλά είμαστε τόσο μικροί μπροστά του, που δεν φτάνουμε μόνοι μας.

Βέβαια, πάντα είναι μια καλή αρχή ν'αρχίσουμε να ενωνόμαστε ενάντια στον οικονομικό κατακτητή. Άλλωστε οι δυναστείες και οι δυνάστες, με την δύναμη της ισχύος τους επέβαλαν τους όρους τους. Το ίδιο ζούμε και τώρα σε λίγο τραγελαφικότερη μορφή.

Να πάρουν θέση οι εκπρόσωποι της ΠΟΦΕΕ που κυκλοφορούν στο φόρουμ (κρητικοί,χαλκιδαίοι κλπ) και να εξηγήσουν στο κόσμο τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά. :)

Συνάδελφοι με την συμμετοχή μας στην απεργία της Πέμπτης ενισχύουμε την διαπραγματευτική ικανότητα της Κυβέρνησης, που δείχνει ότι το επιθυμεί.

Πράγματι αυτά γράφει η ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ ! Και παρακάτω θέτει τα αιτήματα του λαού μας, σωστά και δίκαια. Ωστε πρέπει να κάνουμε διαδήλωση για συμπαρασταθούμε στη καϋμένη την κυβέρνηση που αδίκως σύρεται από τη τρισκατάρατη Τρόϊκα σε αντιλαϊκές αποφάσεις με αποτέλεσμα να πονάει η καρδιά της Μέρκελ και του κ. Βενιζέλου για τα όσα μας συμβαίνουν. Ασφαλώς οι σημερινοί υπουργοί κληρονόμησαν μια κατάσταση υποτέλειας, αλλά γιατί δεν δηλώνουν ότι πραγματικά δεν μπορούν να συμμετέχουν στην διάλυση της κοινωνίας, στην ολοκληρωτική εξαθλίωση της πλειονότητας των συμπολιτών μας, στην υποτέλεια και κατάλυση του Συντάγματος και του κράτους δικαίου και να πάνε σπίτια τους λέγοντας στον λαό την αλήθεια; Να είναι σίγουροι ότι θα τους ακολουθήσουμε όλοι αν το κάνουν αυτό και όχι να μας λένε ότι αυτά τα μέτρα είναι τα τελευταία (πριν από τα τελευταία...) . Ας απαντήσουν λοιπόν οι ¨ηγέτες " μας γιατί έβαλαν αυτήν την φράση στην ανακοίνωσή τους και ας είμαι εγώ ο κακός και αντιδραστικός. Αυτά που γράφω για τους κυβερνώντες την χώρα ισχύουν και για τους εκπροσώπους του κλάδου μας, οποιασδήποτε βαθμίδας...

απο τα σχολια στην κεντρικη σελιδα, αραγε αυτο τι σημαινει ?

NIKOS PATELIS Είπε: 1.- ΠΡΩΤΟΝ , ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΗ (ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΕΝΕΡΓΩ ΣΑΝ Γ.Γ.ΠΟΦΕΕ) ΚΑΙ ΚΑΚΩΣ ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΩΣ ΠΟΦΕΕ ΑΠΟ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΛΑΒΕ.

κι εγω λεω (και ξαναλεω) πρωτον οτι δεν ειχα την αναγκη να με παροτρυνει κανεις για να κανω αυτο που θεωρω οτι εχω υποχρεωση να κανω, να απεχω απο τις εργασιες μου σε μια μερα γενικης απεργιας, σεβομαενη και τον εαυτο μου αλλα και τους υπολοιπους εργαζομενους.

αυτο που χρειαζομαι (τοσα χρονια) ειναι η καλυψη του συνδικαλιστικου οργανου , ωστε να προχωρησουμε και σε αλλες δρασεις ( απεργια διαρκειας το λενε μερικοι κ.λ.π.) , αμα δε με καλυπτει απεναντι στις υποχρεχωσεις μου, εννοειται πως θα το σκεφτω πολυ να παω ξυπολητη στ αγκαθια και πως δεν εμπιστευομαι κανενα οτι θα τηρησει το λογο του, να μη στειλει φπα κ.ο.κ.

Ολοι μάζι στον αγώνα ,

καμιά ΑΠΔ

καμια δήλωση ΦΠΑ

Πάλι καλά που δεν είπαν να ρίξουμε το σύστημα στις 31 του Φεβρουαρίου.

Να πάρουν θέση οι εκπρόσωποι της ΠΟΦΕΕ που κυκλοφορούν στο φόρουμ (κρητικοί,χαλκιδαίοι κλπ) και να εξηγήσουν στο κόσμο τι καραγκιοζιλίκια είναι αυτά. :)

Πριτς !! Να φάμε εμείς τσι ραβδές (*1); :huh:

(*1) ραβδές = ξυλιές

κι επιτελους να σας πω και κατι? κι αν γινομαι κακια καθολου δεν με κοφτει ..

οι κ.της ΠΟΦΕΕ διαβαζουν τα σχολια των συναδελφων ?

εδω μεσα μπαινουν να παρουν ενα δειγμα, του τι σκεφτονται αυτοι που εκπροσωπουν?

Γιατι δεν μας εκαναν ποτε την τιμη να κανουν ενα διαλογο, οχι να πετανε ανακοινωσεις και να φευγουν.

Να απαντησουν και να δικαιολογησουν τη θεση τους.

Δεν ξερω κανενα προσωπικα και δεν εχω τιποτα και ισα-ισα εκτιμω παρα πολυ ανθρωπους που ασχολουνται με τα κοινα, γιατι ξερω ποσο χρονο πρεπει να θυσιασεις και ποση ψυχικη ηρεμια.

Ομως ολο αυτο εχει ενα σκοπο. Αν καποιος για λογους δικους του ή και εξω απ αυτον, δεν πετυχαινει το σκοπο του γιατι να επιμενει να αγωνιζεται ?

Η ΠοΦΕΕ απετυχε πολλες φορες στο σκοπο της να υπερασπιζεται το επαγγελμα μας, και ενταξει δεν φταιει αυτη , φταιω εγω που καθομαι στον υπολογιστη και στην καρεκλα μου και μπαρμπαλιζω.

κι επιτελους να σας πω και κατι? κι αν γινομαι κακια καθολου δεν με κοφτει ..

οι κ.της ΠΟΦΕΕ διαβαζουν τα σχολια των συναδελφων ?

εδω μεσα μπαινουν να παρουν ενα δειγμα, του τι σκεφτονται αυτοι που εκπροσωπουν?

Γιατι δεν μας εκαναν ποτε την τιμη να κανουν ενα διαλογο, οχι να πετανε ανακοινωσεις και να φευγουν.

Να απαντησουν και να δικαιολογησουν τη θεση τους.

Δεν ξερω κανενα προσωπικα και δεν εχω τιποτα και ισα-ισα εκτιμω παρα πολυ ανθρωπους που ασχολουνται με τα κοινα, γιατι ξερω ποσο χρονο πρεπει να θυσιασεις και ποση ψυχικη ηρεμια.

Ομως ολο αυτο εχει ενα σκοπο. Αν καποιος για λογους δικους του ή και εξω απ αυτον, δεν πετυχαινει το σκοπο του γιατι να επιμενει να αγωνιζεται ?

Η ΠοΦΕΕ απετυχε πολλες φορες στο σκοπο της να υπερασπιζεται το επαγγελμα μας, και ενταξει δεν φταιει αυτη , φταιω εγω που καθομαι στον υπολογιστη και στην καρεκλα μου και μπαρμπαλιζω.

like