Jump to content
Sign in to follow this  
ChristosC

Λύση ΟΕ και διακοπη της στο πρωτοδικειο.

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

μια ΟΕ (φαρμακείο) που τη διαρκεια της λήγει 31/10/2012 , θέλει να κάνει διακοπή εργασιών , επίσης της χρωστούν χρήματα τα ασφαλιστικά ταμεία, πρεπει αφενός να κανει διαλυτικό και να το υποβάλει στο πρωτοδικείο η μπορει να κανει διακοπή εργασιων στη ΔΟΥ και χωρίς χαρτι του πρωτοδικείου αφου η διαρκεια της λήγει στις 31/10/2012?

Επίσης αν γίνει διακοπή της μπορεί να εισπραξει τα οφειλόμενα από τα ταμεία?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη λύση της εταιρίας ακολουθει η εκκαθάριση,

Οι εκκρεμείς συμβάσεις της εταιρίας θα εκτελεσθούν απο τους εκκαθαριστές που προφανως θα είναι οι ίδιοι οι εταίροι.

Θα θέσεις λοιπόν την εταιρία σε εκκαθάριση για να μπορέσει να εισπράξει τα χρήματα απο τα ασφαλιστικά ταμεία.

Διαλυτικό λοιπόν στο πρωτοδικείο και μετά στο μητρωό για να θέσεις την εταιρία σε εκκαθάριση.

Η ημερομηνια λύσης της εταρίας είναι και η ημερομηνία ληξης της χρήσης.

Συντάσεις ισολογισμό λήξης χρήσης και ταυτόχρονα ισολογισμό εναρξη εκκαθάρισης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, δεν είναι απαραίτητη η θέση σε εκκαθάριση της εταιρείας, με σκοπό την είσπραξη απαιτήσεων της από τα ασφαλιστικά ταμεία.

Με βάση τις διατάξεις του άρθρου 15 του ΚΒΣ, τα πρόσωπα της παρ.3 του άρθρου 2 (Δημόσιο, ΝΠΔΔ, ΝΠ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα κ.λ.π.) για κάθε δαπάνη που αφορά την εκτέλεση του σκοπού τους για την οποία ο δικαιούχος δεν υποχρεούται στην έκδοση στοιχείου, εκδίδουν απόδειξη δαπάνης.

Έτσι πιστεύω ότι οι εταίροι αυτής, που είναι και οι δικαιούχοι είσπραξης των απαιτήσεων από τα ταμεία, μπορούν να εισπράξουν αυτές και μετά την λύση-διακοπή της.

Καλό βράδυ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To στάδιο της εκκαθάρισης δεν είναι υποχρεωτικό εφόσον τα ασφαλιστικά ταμεία συμφωνήσουν να αποδώσουν τις υποχρεώσεις τους όχι πλέον σε υφιστάμενο νομικό πρόσωπο αλλά σε φυσικά πρόσωπα.Μη ξεχνάμε ότι στο στάδιο της εκκαθάρισης η εταιρία συνεχίζει να έχει νομική προσωπικότητα.

Εξάλλου το άρθρο 15 του κβσ στην περίπτωση αυτή δεν έχει ισχύ γιατί η δαπάνη των ασφαλιστικών ταμείων έχει καλυφθεί με τιμολόγιο από την εταιρία και το μόνο που απομένει είναι η εξόφληση αυτής της υποχρέωσης.Δεν απαιτείται λοιπόν τα αφαλιστικά ταμεία να εκδώσουν απόδειξη δαπάνης αλλά απόδειξη πληρωμής η να λάβουν απόδειξη είσπραξης.

Αν η εταιρία λυθεί χωρίς εκκαθάριση οι απαιτήσεις απο τα ασφαλιστικά ταμεία θα πρέπει να δανεμηθούν στους εταίρους και δεν θα υφίσταται πλέον νομικό πρόσωπο.Το ζήτημα πλέον που γεννάται είναι κατά πόσον τα ασφαλιστικά ταμεία είναι διατεθιμένα να δώσουν χρήματα σε ένα μη υφιστάμενο νομικό πρόσωπο η σε στα φυσικά πρόσωπα πρώην μέλη μια μη υφιστάμενης πλέον εταιρίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού τα πρόσωπα της παρ.3 του άρθρου 2 για κάθε απαίτηση ελεύθερου επαγγελματία, μπορούν να εκδώσουν απόδειξη δαπάνης σε αυτόν, για απαιτήσεις του και μετά την διακοπή δραστηριότητάς του, θεωρώ ότι μπορούν να κάνουν το ίδιο και μόνο για την πληρωμή απαιτήσεων επιτηδευματία (ή και νομικού προσώπου), επίσης μετά την διακοπή δραστηριότητας της επιχείρησής του.

Ο συνδυασμός της μεγάλης χρονικής καθυστέρησης αποπληρωμή τους (που όλο και μεγαλώνει), με το πραγματικό γεγονός της διακοπής δραστηριοτήτων επιτηδευματιών, που επίσης πιστεύω ότι δεν μπορεί να κωλύεται για τον λόγο αυτό, ίσως ενισχύει την θεώρηση αυτή.

Καλό θα ήταν όμως, όπως αναφέρεται, η επικοινωνία με τα ταμεία, που ίσως έδινε λύσεις για την πορεία που πρέπει να ακολουθηθεί.

Καλημέρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπάμπη, θα γίνω συνήγορος του διαβόλου....... :)

Υπάρχει μια ΟΕ που πούλησε κάποια φάρμακα......

Όχι ο καθένας εταίρος χωριστά, αλλά η εταιρία....

Ένα θέμα είναι αν μπορεί να εκδοθεί απόδειξη δαπάνης που να αναφέρεται σε πωλήσεις φαρμάκων.....

Ένα άλλο θέμα είναι ποιος θα εισπράξει τις κοινές (ως ΟΕ) εισπράξεις από τα ταμεία και πως διασφαλίζεται ο άλλος ότι θα πάρει το μερίδιό του....

Ένα άλλο θέμα είναι πως θα φανεί δικαιούχος η ΟΕ και το ένταλμα πληρωμής να πάει στον πρώην εταίρο νυν φυσικό πρόσωπο....

Με τη θέση της εταιρίας σε εκκαθάριση, δεν υπάρχει κάποιο θέμα (θεωρώ και πιστεύω)...

Λύονται οι μεταξύ τους σχέσεις άμεσα, η εταιρία παραμένει ενεργή για τις εισπράξεις, ο εκκαθαριστής βάσει νόμου μπορεί να εισπράξει και τα εισπραχθέντα θα διανεμηθούν στους εταίρους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπάμπη, θα γίνω συνήγορος του διαβόλου....... :)

(Λάθος κάνετε ... αμαρτωλοί ήμαστε ... όχι όμως και ...) :P:D

Υπάρχει μια ΟΕ που πούλησε κάποια φάρμακα......

Όχι ο καθένας εταίρος χωριστά, αλλά η εταιρία....

Ένα θέμα είναι αν μπορεί να εκδοθεί απόδειξη δαπάνης που να αναφέρεται σε πωλήσεις φαρμάκων.....

Δεν μπορεί να γίνει αυτό, δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο, αλλά ανάφερα το άρθρο 15, για να εννοήσω ότι αυτό γίνεται για ελεύθερους επαγγελματίες μετά τη παύση εργασιών τους, απαιτήσεων τους ακόμη και στην περίπτωση που δεν έχει εκδοθεί στοιχείο. Στην συγκεκριμένη θα έχει εκδοθεί. :)

Ένα άλλο θέμα είναι ποιος θα εισπράξει τις κοινές (ως ΟΕ) εισπράξεις από τα ταμεία και πως διασφαλίζεται ο άλλος ότι θα πάρει το μερίδιό του....

Ίσως όλοι μαζί; Ίσως ο ένας και για λογαριασμό του/των άλλων με εξουσιοδότηση; Ίσως ένας τρίτος με εξουσιοδότηση από όλους; :)

Ένα άλλο θέμα είναι πως θα φανεί δικαιούχος η ΟΕ και το ένταλμα πληρωμής να πάει στον πρώην εταίρο νυν φυσικό πρόσωπο....

Με τη θέση της εταιρίας σε εκκαθάριση, δεν υπάρχει κάποιο θέμα (θεωρώ και πιστεύω)...

Λύονται οι μεταξύ τους σχέσεις άμεσα, η εταιρία παραμένει ενεργή για τις εισπράξεις, ο εκκαθαριστής βάσει νόμου μπορεί να εισπράξει και τα εισπραχθέντα θα διανεμηθούν στους εταίρους.

Είναι όλα λογικά. Εξέφρασα άποψη και όχι δόγμα. Ότι ίσως όλα γίνονται και αλλιώς. :)

Πάντως για την ιστορία, γνωρίζω επιστροφή φόρων από το δημόσιο, στα πρώην μέλη νομικού προσώπου, κατόπιν της διακοπή του. :)

Καλημέρα συνάδελφε. :) Καλή εβδομάδα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναδελφοι καλημέρα,

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας , νομιζω οτι και η εκκαθάριση αλλα και η διακοπή μπορει να οδηγησει στην εισπραξη απο τα ταμεία αλλα ποιος μου λεει οτι μελλοντικα όταν θα αποφασίσουν να πληρώσουν δεν θα βρούν κωλύματα εφόσον το νομικό προσωπο παυει να υφίσταται. Συνεπώς πιστευώ οτι το καλύτερο είναι να μπεί σε καθεστώς εκκαθαρισης.Επειδή δεν μου εχει ξανατύχει μήπως γνωροζεται τη διαδικασία?

Σας ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συναδελφοι καλημέρα,

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας , νομιζω οτι και η εκκαθάριση αλλα και η διακοπή μπορει να οδηγησει στην εισπραξη απο τα ταμεία αλλα ποιος μου λεει οτι μελλοντικα όταν θα αποφασίσουν να πληρώσουν δεν θα βρούν κωλύματα εφόσον το νομικό προσωπο παυει να υφίσταται. Συνεπώς πιστευώ οτι το καλύτερο είναι να μπεί σε καθεστώς εκκαθαρισης.Επειδή δεν μου εχει ξανατύχει μήπως γνωροζεται τη διαδικασία?

Σας ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Συνάδελφοι καλησπέρα ,

επανερχομαι στο θέμα γιατι προέκυψε κάτι ακόμα , ο ένας απο τους εταίρους θέλει να συνταξιοδοτηθεί και μου λέει οτι για να γίνει αυτό πρέπει να γίνει διακοπή . Αν μπει η εταιρεία σε καθεστώς εκκαθαρισης δεν μπορεί ναγινει αυτο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω κανει διακοπη ΟΕ φαρμακείου με ημερομηνια 31/12/2011.

οι απαιτήσεις μας απο τα ταμεία ηταν ανω των 200,000 ευρώ για τιμολογια ομως ήδη εκδοθέντα και αρα για εισοδήματα ήδη φορολογημένα.

εντος του 2012 εχουμε προβει σε εισπραξει μέρους των χρημάτων αυτών, φυσικά χωρίς κανένα πρόβλημα!

στις περιπτώσεις που χρειάσθηκε να προσκομισθούν ενημερότητες...........εκδόθηκαν και προσκομίστηκαν!

δεν τίθεται καποια υποχρέωση για εκδοση κάποιου παραστατικού απο μέρους του νομικού προσώπου.

το ταμείο εκδίδει εντολή πληρωμής......και παπαλα!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...