Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τι θα ρωτούσατε σε μια συνέντευξη για πρόσληψη έναν βοηθό λογιστή?


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα - καλησπέρα....

Τι θα ρωτούσατε σε εναν υποψήφιο για τη θέση βοηθού λογιστή σε λογιστήριο εμπορικής εταιρείας, αν ήσασταν ο υπεύθυνος για τη συνέντευξη?? (υπάρχουν SOS θέματα?)

π.χ. θα μπαίνατε σε ουσία λογιστικών εγγραφών, θέματα Κ.Β.Σ, και Φ.Π.Α.? ??

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μια και αναφερόμαστε στο παρελθόν (Χρύσα μην αναφέρεις για πρώτη κυκλοφορία υπολογιστών, εσύ, ένα νέο κορίτσι) εγώ πρωτοέπιασα δουλειά σε φοιτητικό γραφείο ταξιδίων , με χειρόγραφα βιβλία Δ' - τότε - κατηγ., και έναν εμπειρικό συνάδελφο, 60 χρόνων τότε. Καθόμουν μπροστά στο βιβλίο και προσπαθούσα να θυμηθώ τις μας δίδασκε τόσα χρόνια ο αείμνηστος Τσιμάρας που καθιέρωσε την Λογιστική, όπως την ξέρουμε σήμερα και δεν έβγαινε τίποτα. Ερχεται ο Χάρης και μου λέει "τι θα κάνω με σας τους σπουδασμένους, έλα να σου δείξω τι θα κάνεις". Αυτός ο άνθρωπος μου έμαθε Λογιστική, στην πράξη. Αυτό κάνω στους νέους υποψήφιους συναδέλφους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια και αναφερόμαστε στο παρελθόν (Χρύσα μην αναφέρεις για πρώτη κυκλοφορία υπολογιστών, εσύ, ένα νέο κορίτσι) εγώ πρωτοέπιασα δουλειά σε φοιτητικό γραφείο ταξιδίων , με χειρόγραφα βιβλία Δ' - τότε - κατηγ., και έναν εμπειρικό συνάδελφο, 60 χρόνων τότε. Καθόμουν μπροστά στο βιβλίο και προσπαθούσα να θυμηθώ τις μας δίδασκε τόσα χρόνια ο αείμνηστος Τσιμάρας που καθιέρωσε την Λογιστική, όπως την ξέρουμε σήμερα και δεν έβγαινε τίποτα. Ερχεται ο Χάρης και μου λέει "τι θα κάνω με σας τους σπουδασμένους, έλα να σου δείξω τι θα κάνεις". Αυτός ο άνθρωπος μου έμαθε Λογιστική, στην πράξη. Αυτό κάνω στους νέους υποψήφιους συναδέλφους...

με Δ΄κατηγορια και χειρογραφα , ξεκινησα και γω Γιαννη μου...

με ολα τα καλουδια, αλλα το καλυτερο ηταν οι ταινιες που βγαζαμε χιλιομετρα απο την αριθμομηχανη για να κανουμε τις συμφωνιες στα αναλυτικα καθολικα.

ημουν 18 και ακομα δεν ειχα ουτε πτυχια ουτε τιποτα ....

η πρωτη δουλεια που εκανα σε λογιστικο βιβλιο ηταν να γραφω τα αθροισματα με στυλο και να σβηνω αυτα που ηταν με μολυβι ....

μετα τα εκανα ολα ....και πιο μετα τα μουντζωσα και εγινα πτυχιουχος !!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΤΟΝ ΘΕΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΕΛΙΞΙΜΟ ΤΟΤΕ

ΤΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ:

Α)ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΣΟΔΩΝ-ΦΠΑ,ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΟΔΩΝ-ΦΠΑ,ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΓΟΡΩΝ-ΦΠΑ,ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΑΓΙΩΝ-ΦΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΠΑ

Β) ΑΠΛΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ

Γ) ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟ

ΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΞΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ

ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΗΤΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΔΕΝ ΑΠΕΤΥΧΑ ΚΑΜΙΑ

ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΝΟΗΣΗ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΑ ΑΣΠΑΣΤΗΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΤΟΝ ΘΕΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΕΛΙΞΙΜΟ ΤΟΤΕ

ΤΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ:

Α)ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΣΟΔΩΝ-ΦΠΑ,ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΟΔΩΝ-ΦΠΑ,ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΓΟΡΩΝ-ΦΠΑ,ΕΓΓΡΑΦΗ ΠΑΓΙΩΝ-ΦΠΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΠΑ

Β) ΑΠΛΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ

Γ) ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟ

ΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΤΑ ΔΕΙΞΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ

ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΗΤΑΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ ΔΕΝ ΑΠΕΤΥΧΑ ΚΑΜΙΑ

ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΝΟΗΣΗ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΑ ΑΣΠΑΣΤΗΚΑ

Μα αυτό προϋποθέτει γνώσεις τουλάχιστον ΤΕΙ. Συζητάμε για πρόσληψη παιδιών που θέλουν να μάθουν και να τους τα μάθουμε εμείς αυτά. Αν κάποιος τα ξέρει όλα αυτά, γιατί να μην κάνει δικό του γραφείο. Σε παραπέμπω στην δική μου άποψη παραπάνω...(#27)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ Η ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΓΝΩΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ Η΄ ΤΟ ΕΧΕΙΣ Η' ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ Η ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΓΝΩΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ Η΄ ΤΟ ΕΧΕΙΣ Η' ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ

Εκεί είναι το μυστικό και πρέπει εσύ να το βρεις.: Διαμάντι ή κάρβουνο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ 2002 ΣΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΠΟ 120 ΠΕΡΙΠΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ Γ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΝΕΑΡΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΤΙ - ΤΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΥ- ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΟΠΟΤΕ ΕΠΙΒΕΒΕΩΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου συνάδελφε... Ωραία τα λες.

Στο Excel τι θα του ζήταγες να κάνει; (Παίρνω ιδέες)

Πιάσε, π.χ. 10 παραστατικά και βάλτον να τα ταξινομήσει, βάζοντάς τον και να υπολογίσει τον ΦΠΑ από την καθαρή αξία. Ή δώστου 10 Ε1 και πες του να τα βάλει στη σειρά πρώτα κατά επώνυμο και μετά κατά ΑΦΜ. Ή (αν φαίνεται πιο ψαγμένος) να βγάλει μια κατάσταση κερδοζημιών και κόστους πωλήσεων με βάση δεδομένα που θα του δώσεις. Άμα είσαι πιο σαδιστής από μένα, μπορεί να βρεις κι άλλα, όπως π.χ. να κάνει εκτυπώσιμη και αναγνώσιμη την προεπισκόπιση περιουσιακών στοιχείων από το TAXIS :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άμα είσαι πιο σαδιστής από μένα, μπορεί να βρεις κι άλλα, όπως π.χ. να κάνει εκτυπώσιμη και αναγνώσιμη την προεπισκόπιση περιουσιακών στοιχείων από το TAXIS :lol: :lol:

Καλά αυτό θα το έβρισκε κανείς μέσα σε λίγα λεπτά; :D

Πολύ σαδιστικό δεν θα μπορούσα να το κάνω.

Θα έφευγε κλαμένος ο καημένος - θα έβλεπε εφιάλτες με το taxis..

Πολύ χοντρό, ντροπή συνάδελφε.... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα παντως πριν πολλα πολλα χρονια με ειχανε επιλεξει σε μια εταιρεια για βοηθο λογιστου, γιατι τους ειπα σωστα το αρθρο της μισθοδοσιας και εγραψα και κατι στη γραφομηχανη( ε ημουν και καλουτσικη τοτες) .

Οταν πηγα να πιασω δουλεια, με στησανε μπροστα σε εναν υπολογιστη , απο τους πρωτους που κυκλοφορησαν τοτε στην αγορα και αφου φανηκε οτι δυσκολευομουν , ενας παπους εκει που δεν θυμαμαι καν τι ηταν, μου ειπε το ωραιο : βρηκε ο βλαχος ρολοι και δεν ηξερε να το κουρδισει :lol::P

ε μετα εμαθα να το κουρδιζω ....

Που ήσουν καλέ φιλενάδα! Στου Γεωργιάδη έμαθες λογιστικά?? :) Στις 6.30 το πρωι με εφημερίδα και για meetings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Που ήσουν καλέ φιλενάδα! Στου Γεωργιάδη έμαθες λογιστικά?? :) Στις 6.30 το πρωι με εφημερίδα και για meetings?,

ευτυχως οχι σε αυτον , αν ειναι αυτος που νομιζω... :P

σε λογιστικο γραφειο εκανα πολυ λιγο , προτιμουσα εταιρειες..

βρεθηκα πολλες φορες ομως με εφημεριδα στο χερι, συνηθως απογευμα για το μητινγκ και 6.30 το πρωι στο δρομο γιατι στις 7 χτυπουσαμε καρτα....

τι ωραια χρονια !!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

gapdk ,

Πηγαίνεις με όρεξη να διεκδικήσεις την εργασία σου , με αυτοπεποίθηση και σεβασμό στον υποψήφιο εργοδότη σου. Ασχετα με το γνωστικό σου επίπεδο ή τις σπουδές ο εργοδότης θα καταλάβει αν έχεις την σπίθα που χρειάζεται η επιχείρηση . Δες και αυτό από capital.gr.

Οι τρεις τύποι των υπαλλήλων που "πρέπει" να απολυθούν

Των G. Michael Maddock και Raphael Louis Vitón

«Ήθελα να καλλιεργήσω μια χαρούμενη εταιρική κουλτούρα. Έτσι απέλυσα όλους τους υπαλλήλους που δεν ήταν χαρούμενοι».

Τάδε έφη ένας πολύ επιτυχημένος CEO (ο οποίος επιθυμεί να παραμείνει ανώνυμος).

Εμείς (οι συγγραφείς του άρθρου που διαβάζετε) διδάσκουμε στους μαθητές μας να δουλεύουν σκληρά και να μην τα παρατάνε ποτέ και για κανένα λόγο. Τους μαθαίνουμε να είναι ευγνώμονες, να κάνουν ερωτήσεις, να είναι αισιόδοξοι και να κυνηγάνε κρυμμένους θησαυρούς, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Όταν όμως το κυνήγι θησαυρού τελειώσει, θα τους μάθουμε και την τέχνη της απόλυσης. Και αυτό γιατί αφού συνεργαστήκαμε με τους πιο πρωτοπόρους ανθρώπους στον κόσμο επί μια εικοσαετία, ανακαλύψαμε από πρώτο χέρι την αξία που έχει για τον επικεφαλής μιας επιχείρησης η καταγγελία μιας σύμβασης εργασίας.

Ορισμένοι εργαζόμενοι διακρίνονται από μια παθητική επιθετικότητα η οποία απομυζεί την ενεργεία από κάθε εταιρεία και λειτουργεί ως μαύρη τρύπα για την καινοτομία. Οι εργαζόμενοι αυτοί, οι οποίοι είναι πάντα μέρος του προβλήματος και ποτέ μέρος της λύσης, ανήκουν σε τρεις τύπους προσωπικότητας. Όταν έχετε να κάνετε με έναν από αυτούς και δεν τα καταφέρνετε να τους στρέψετε σε πιο δημιουργικά μονοπάτια, μάλλον έχει έρθει η ώρα να χωρίσουν οι δρόμοι σας.

1. Τα θύματα

«Το πιστεύεις αυτό που μου ζήτησαν να κάνω; Άσε που πνίγομαι. Δεν με πληρώνουν αρκετά για αυτό. Το αφεντικό δεν ξέρει τι του γίνεται».

Θύματα είναι οι άνθρωποι εκείνοι οι οποίοι αντιλαμβάνονται ένα πρόβλημα ως πηγή κατατρεγμού και μαρτυρίου και όχι ως πρόκληση προς αντιμετώπιση. Όλοι παίζουμε το ρόλο του θύματος κατά καιρούς, αλλά για κάποιους είναι τρόπος ζωής. Οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτόν τον τύπο προσωπικότητας αισθάνονται το ίδιο εύκολα κατατρεγμένοι από άτομα, διαδικασίες και άψυχα αντικείμενα –σχεδόν μοιάζουν να το απολαμβάνουν. Συχνά είναι θυμωμένοι, ενοχλημένοι και διαμαρτύρονται ακατάπαυστα. Όταν όλα πηγαίνουν ρολόι, εκείνοι θα βρουν κάτι για να παραπονεθούν. Σκεφτείτε τον Γκρινιάρη, το Στρουμφάκι που του τη δίνουν τα πάντα.

Τα θύματα δεν αναζητούν ευκαιρίες αλλά προβλήματα και γι’ αυτό είναι ανίκανα να καινοτομήσουν. Επομένως, αν θέλετε να φτιάξετε μια ομάδα αποτελούμενη από καινοτόμα στελέχη, κανονίστε την πορεία σας. (Σημείωση προς το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού: οι εργαζόμενοι αυτής της κατηγορίας είναι πολύ πιθανό να θεωρήσουν ότι η απόλυσή τους δεν ήταν δικαιολογημένη και ότι έπεσαν … σωστά το μαντέψατε, θύματα. Συχνά θα αναζητήσουν κάποιον που θα συμφωνήσει μαζί τους ότι τους φέρθηκαν άδικα. Το ρόλο αυτό συνήθως τον αναλαμβάνουν οι δικηγόροι. Γι’ αυτό να είστε κατάλληλα προετοιμασμένοι πριν προχωρήσετε στην απόλυση ενός υπαλλήλου αυτής της νοοτροπίας, καθώς κατά πάσα πιθανότητα θα έχετε να κάνετε με το δικηγόρο του).

2. Οι απαισιόδοξοι

«Γιατί να δουλέψω σκληρά; Ακόμη και αν σκεφτώ μια καλή ιδέα, το αφεντικό θα την θάψει. Και αν δεν το κάνει αυτός, θα το κάνει η αγορά. Το έχω δει να συμβαίνει άπειρες φορές στο παρελθόν».

Όπως έχει πει ο Henry Ford, «Είτε πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι, είτε πιστεύεις ότι δεν μπορείς, έχεις δίκιο». Η διαφορά μεταξύ νικητών και χαμένων είναι η δύναμη της θέλησης. Με άλλα λόγια, οι νικητές πιστεύουν πραγματικά ότι θα επιτύχουν μια ανατρεπτική καινοτομία, ενώ οι χαμένοι είναι δέσμιοι των αμφιβολιών τους.

Η πείρα μας μάς έχει διδάξει ότι η σχέση μεταξύ πίστης και επιτυχίας είναι πάρα πολύ στενή. Οι μεγάλοι ηγέτες το γνωρίζουν αυτό και γι’ αυτό προσλαμβάνουν και προωθούν στελέχη που σκέφτονται θετικά. Γνωρίζουν επίσης την ολέθρια επιρροή που έχουν οι απαισιόδοξοι σε μια ομάδα και για το λόγο αυτό τους απομακρύνουν άμεσα και χωρίς δεύτερες σκέψεις.

3. Οι ξερόλες

«Εσείς δεν ξέρετε από αυτά. Δεν υπάρχει περίπτωση οι κανονισμοί να μας επιτρέψουν να υλοποιήσουμε μια τέτοια ιδέα. Οι εμπλεκόμενοι φορείς αποκλείεται να την δεχτούν θετικά. Κι ας μην μιλήσω καλύτερα για την ανικανότητα του Τμήματος Πληροφορικής να την υποστηρίξει τεχνικά. Αφήστε που υπάρχει και το άλλο πρόβλημα…»

Οι καλύτεροι καινοτόμοι δεν είναι αυτοί που γνωρίζουν αλλά αυτοί που μαθαίνουν. Το ίδιο ισχύει και για την κουλτούρα της καινοτομίας. Οι ηγέτες που την καλλιεργούν, είτε διαισθητικά είτε αντλώντας από την εμπειρία τους, γνωρίζουν ότι για να κάνουν μια καινούρια ανακάλυψη, πρέπει να βουτήξουν στα βαθιά. Πρέπει να αποτύχουν χωρίς φόβους και αναβολές, για να μπορέσουν έτσι να μάθουν και να μοιραστούν τα διδάγματα της εμπειρίας τους με την υπόλοιπη ομάδα. Όταν ενεργούν κατ’ αυτόν τον τρόπο, ενθαρρύνουν και τους άλλους να ακολουθήσουν το παράδειγμά τους. Μόνο έτσι οικοδομείται η εταιρική κουλτούρα της ανακάλυψης και της καινοτομίας.

Στο σχολείο, ο μαθητής με τις περισσότερες γνώσεις παίρνει τους καλύτερους βαθμούς, φοιτά στο καλύτερο πανεπιστήμιο και αργότερα παίρνει τον μεγαλύτερο μισθό. Στη δουλειά, το στέλεχος που βρίσκει πρώτο την άκρη συχνά χαίρει μεγάλης εκτίμησης. Δυστυχώς όμως, συχνά αυτός ο ευφυής, πεπειραμένος εργαζόμενος γίνεται εξπέρ στο να αξιοποιεί τις γνώσεις του για να υποστηρίξει ότι μια ιδέα είναι αδύνατη, και όχι για να ανακαλύψει πώς μπορεί να την κάνει πράξη.

Ο υπάλληλος αυτός πρέπει να βρεθεί αντιμέτωπος με προκλήσεις, να εκπαιδευτεί να σκέφτεται διαφορετικά και να αποζημιώνεται για κάθε εμπνευσμένη κίνηση που στοχεύει στην καινοτομία – ακόμη και αν πρόκειται για αποτυχία. Όμως αν οι παραπάνω συνήθειές τού έχουν γίνει δεύτερη φύση και είναι αδύνατον να τις αποβάλει, τότε δεν έχει θέση στην επιχείρησή σας. Αλλιώς με τη στάση του θα εμποδίσει άθελά του τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας να αντιληφθούν ευκαιρίες που βρίσκονται μπροστά στα μάτια τους. Τα στελέχη της Blockbusterδεν προέβλεψαν την υπεροχή της Netflix‘s (NFLX). Οι εταιρείες που πουλάνε εγκυκλοπαίδειες δεν προέβλεψαν την έλευση της Google (GOOG).

Όμως το παραπάνω πρόβλημα υπήρχε πολύ πριν από το διαδίκτυο. Δύο από τα αγαπημένα μας παραδείγματα (από την ιστοσελίδα rinkworks.com) είναι τα εξής:

«Το τηλέφωνο έχει τόσα μειονεκτήματα ώστε πρέπει να θεωρείται ακατάλληλο ως μέσο επικοινωνίας. Η συσκευή αυτή δεν έχει καμιά αξία για εμάς» (Εσωτερικό σημείωμα της WesternUnion, 1876.)

«Το ασύρματο μουσικό κουτί δεν φαίνεται να έχει καμιά εμπορική χρήση. Ποιος θα πλήρωνε για ένα μήνυμα που δεν αποστέλλεται σε κανέναν συγκεκριμένα;» (Απάντηση των συνέταιρων του Dαvid Sarnoff στις προτροπές του για επενδύσεις στο ραδιόφωνο, τη δεκαετία του 1920).

Κάποια στιγμή στη σταδιοδρομία του ο Τόμας Έντισον είχε υπό την επίβλεψή του δεκάδες εφευρέτες. Τους είχε αναθέσει να αποτυγχάνουν δοκιμάζοντας καινούρια πράγματα και να μοιράζονται τις εμπειρίες τους από κάθε ανακάλυψη. Όλοι τους είχαν ανάγκη να πιστέψουν ότι άνηκαν σε κάτι μεγάλο. Αυτό το κλίμα θέλετε να καλλιεργήσετε και στην επιχείρησή σας. Δεν θέλετε τα θύματα, τους απαισιόδοξους και τους ξερόλες. Στο χέρι σας είναι να φροντίσετε να μην δουλεύουν για σας.

Ο G. Michael Maddock είναι διευθύνων σύμβουλος και ο Raphael Louis Viton είναι Πρόεδρος της Maddock Douglas, μιας συμβουλευτικής εταιρείας σε θέματα καινοτομίας που βοηθά τους πελάτες της στο να εφευρίσκουν, τυποποιούν και τοποθετούν στην αγορά νέα προϊόντα, υπηρεσίες και επιχειρηματικά μοντέλα. Ο Maddock είναι συγγραφέας του βιβλίου που θα δημοσιευτεί προσεχώς BrandNew: SolvingtheInnovationParadox—HowGreatBrandsInventandLaunchNewProducts, Services, andBusinessModels (Εκδόσεις Wiley).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ νομίζω ο καθένας το τι θέλει πχ θέλει κομπιουτεράκια ο οποίος δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακαλέσεις τεχνικό για κανένα θέμα , ο οποίος θα σου οργανώσει ψηφιακά την δουλειά με αποτέλεσμα να εξοικονομεί πάρα πολύ χρόνο άρα να βγάζει περισσότερη δουλειά και όλα τα άλλα έρχονται ( στην περίπτωση που δεν έχεις κάποιον καλό σε αυτό το κομάτι). Τι κι αν τον εξετάσεις αν ξέρει μια εγγραφή η όχι, ή εάν έχει καλό γραφικό χαρακτήρα (δες γιατρούς) σημασία έχει να θέλει και να μπορεί διαβάζοντας έναν νόμο ή εγκύκλιο να τον εφαρμόσει σωστά, κάτι που μόνο με την καλή θέληση του μπορεί να γίνει. Ο κ. Γρίβας κάτι είπε παραπάνω πρώτα τον δοκιμάζει και μετά στην πράξη θα φανεί. 1 με 3 μήνες και θα καταλάβεις αν κάνη η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΕ ΔΕΛΤΙΟ

Αγαπητε συναδελφε καλημερα .

Μετα απο αρκετα χρονια εμπειριας και αρκετες προσληψεις συναδελφων , πιστευω οτι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησεις ειναι τα εξης :

  • Διαλεξε τα επικρατεστερα βιογραφικα, μαξιμουμ 5
  • Ξεκαθαρισε τις δουλειες που πρεπει να κανει το συγκεκριμενο ατομο , στο λογιστηριο της εταιρειας
  • Οι γνωσεις του πρεπει να ειναι λιγο περισσοτερες απο τις δουλειες που πρεπει να κανει .
  • Μην φοβασαι να προσλαβεις ατομο , με γνωσεις και εμπειρια μεγαλυτερες απο αυτες που απαιτει η συγκεκριμενη θεση
  • Εχε παντα στο μυαλο σου οτι οποιο ατομο και να προσλαβεις παντα θα πρεπει να "χτισεις" επανω του .
  • Εμπιστευσου το ενστικτο σου , γιατι δεν ειναι ποτε ευκολο να διακρινεις στοιχεια χαρακτηρα που δεν σου αρεσουν.
  • Ελεγχε παντα τις ενεργειες που γινονται απο την πλευρα του νεοπροσλαμβανομενου και μεχρι να πειστεις οτι μπορει να ανταπεξελθει
  • Και παροτρυνε παντα τους συναδελφους σου να ρωτανε εαν δεν ξερουν κατι , οσο ηλιθιο και να τους φαινεται .
  • Και το κυριοτερο , που μου το διδαξε ενας συναδελφος με τον οποιο ξεκινησα την σταδιοδρομια μου . Το λαθος δεν πειραζει αρκει να το ξερουμε και να μην το κανουμε δευτερη φορα

KΑΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ Κ ΚΑΛΑ ΘΕΛΑΝ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΕΙΣ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΜΕΝΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΩΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KΑΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΠΟΥ Κ ΚΑΛΑ ΘΕΛΑΝ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΕΙΣ Κ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝ ΝΑ ΜΕΝΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΩΡΑ

Φιλε μου καλημερα , ελπιζω οτι δεν καταλαβαινω λαθος , και εκλαμβανω την σκεψη σου στη πρωτη παραγραφο σαν κοπλιμεντο.

Δεν ειναι παντα ροδινος ο δρομος βεβαια , παντου υπαρχουν κακεντρεχεια και ωχαδερφισμος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα κοίταξα με αυτά που θα μου έλεγε,αν είχε όρεξη για δουλειά ,που ανέφερε η πρώτη απάντηση,

και θα αξιολογούσα πάρα πολύ την απάντηση του στο τη αμοιβή θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα είναι να έχει όρεξη να δουλεύει και να μάθει..Να έχει ανοιχτό μυαλό και να δέχεται κριτικές. Να θέλει να βελτιώνεται!!!Δεν νομίζω να γεννήθηκε κανείς με πείρα. Όλοι μάθαμε και μαθένουμε ακόμη. Φαίνεται ο άνθρωπος αν είναι για την δουλειά που ψάχνεις, αν μπορεί να κινηθεί στο χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Iωαννης με δελτιο

Φιλε μου καλημερα , ελπιζω οτι δεν καταλαβαινω λαθος , και εκλαμβανω την σκεψη σου στη πρωτη παραγραφο σαν κοπλιμεντο.

Δεν ειναι παντα ροδινος ο δρομος βεβαια , παντου υπαρχουν κακεντρεχεια και ωχαδερφισμος .

Για κοπλιμεντο τοπα αλλα κατι Αφεντικα με χουν κανει πλεον πολυ σαρκαστικο το μεγαλο μου ατυχημα ηταν οτι ξεκινησα απο λογιστηριο media markt κ περιμενα μετα τα πραγματα να βασιζονται στη λογικη κ στο σεβασμο κ σε αυτα που διαβαζεις σε βιβλια διοικησεις κ σεβομουν υπερβολικα τους πιθανους κ τους τεως εργοδοτες μου

Οσο Αγαπητα Αφεντικα με ολο το σεβασμο αλλα ΜΗ ΡΩΤΑΤΕ ΚΟΤΣΑΝΕΣ

πχ Εχεις Ορεξη για δουλεια

οχι ηρθε για πλακα μπροστα σου

Σα αρεσει η Λογιστικη

που να ξερει ρε ανθρωπε εαν ειναι νεος στη δουλεια

Ποια λογιστικη η επιστημη η το επαγγελμα

Θα πως κατι πολυ απλο που εχω διαβασει

παρα πολλες ερευνες γυρω απο οτι την Συνεντευξη οτι Η ΣΥΝΤΕΥΞΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ

ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ Κ ΘΑ ΔΕΙΣ μονο ετσι θα κρινεις

Ρωτηστε τα λογικα μονο που εχει δουλεψει κ τι καθηκοντα ειχε κ παρτε κ το προηγουμενο εργοδοτη του ενα τηλεφωνο ξερω η περισσοτεροι λετε οτι θα τον καλυψει αλλα εαν ειναι κανενα μεγαλο λαχειο αρνητικο θα το μαθετε

Κ εαν εφυγε απο καποια αλλη δουλεια ρωτηστε το γιατι.

Βασικα εγω παλια ειχα μεγαλο προβλημα με τις συνεντευξει πολυ αγχος κ δεν εδινα σωστη εικονα ιδρωνα ασπριζα σεβομουν τα αφεντικα περισσοτερο απο οτι επρεπε

Πρεπει να μπαινεις με τσαμπουκα κ χωρις φοβο βεβαια στα πλαισια της ευγενιας κ να εισαι ξεκαθαρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΧΡΥΣΑΛΕΞ

Δυστυχώς πιστευω οτι η επιλογή βασιζεται στο μεσο και στους γνωστους και στις προσβάσεις που εχεις γενικα ,εκει που προκειται να δώσεις συνεντευξη και φυσικα η αναξιοκρατεια υπάρχει παντου...

1.Αν εισαι γυναικα με παιδιά...ξεχνας την θέση...εμμενουν σε αυτο στην Ελλάδα βρισκομαστε άλλωστε...κοινωνικο κράτος δεν υπάρχει

2.Αν ντυνεσαι προκλητικά....και χασκογελάς στον καθένα που σου πέρνει συνεντευξη εχεις πιθανότηα

3.Αν χρησιμοποιήσεις τον μέσον....τον ενδιάμεσο....και τον προιστάμενο...εχεις πιθανοτητα να διοριστεις...

και στο τέλος διαλογιζεσαι και απορεις αν υπάρχει αξιοκρατεια.....που????που???ειναι αραγε?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς πιστευω οτι η επιλογή βασιζεται στο μεσο και στους γνωστους και στις προσβάσεις που εχεις γενικα ,εκει που προκειται να δώσεις συνεντευξη και φυσικα η αναξιοκρατεια υπάρχει παντου...

1.Αν εισαι γυναικα με παιδιά...ξεχνας την θέση...εμμενουν σε αυτο στην Ελλάδα βρισκομαστε άλλωστε...κοινωνικο κράτος δεν υπάρχει

2.Αν ντυνεσαι προκλητικά....και χασκογελάς στον καθένα που σου πέρνει συνεντευξη εχεις πιθανότηα

3.Αν χρησιμοποιήσεις τον μέσον....τον ενδιάμεσο....και τον προιστάμενο...εχεις πιθανοτητα να διοριστεις...

και στο τέλος διαλογιζεσαι και απορεις αν υπάρχει αξιοκρατεια.....που????που???ειναι αραγε?????????

Βασικά, απεχθάνομαι , φίλτατη, αυτές τις σεξιστικές αντιλήψεις κάποιων, ελπίζω όχι συναδέλφων, για την πρόσληψη συνεργατών. Ομως , έχουν και την δική τους ευθύνη όσες κάνουν αυτά που γράφεις παραπάνω, γιατί , όπως λέει ο λαός "πάνε γυρεύοντας". Κράτησε λοιπόν την αξιοπρέπειά σου και πιστεύω ότι θα δικαιωθείς. Οσο για το μέσο και τους γνωστούς, είναι κάτι συνηθισμένο, ειδικά στον κλάδο μας. Σε μένα το 80% των αιτήσεων για πρόσληψη, προέρχεται από γνωστούς, που μεσολαβούν για την "κόρη", την "ανηψιά", την "φίλη της φίλης " κ.λ.π., κ.λ.π. Φυσικά μετρά για μένα, η προσωπικότητα και όχι τα "εμφανή" σωματικά προσόντα. Σου εύχομαι καλή τύχη και κουράγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα τον ρωτούσα για ποιο λόγο επέλεξε αυτό το επάγγελμα:

-Το διάλεξε επειδή του αρέσει?

-Το διάλεξε επειδή νομίζει ότι θα του φέρει χρήματα?

-Το διάλεξε επειδή νομίζει ότι θα καταξιωθεί μέσα απ'αυτό?

-Ή ήταν μια τυχαία επιλογή?

Από την απάντηση του θα καταλάβαινα πολλά!

Επίσης θα τον έβαζα να μου πει τι εγγραφές κάνουμε όταν αγοράζουμε ένα εμπόρευμα με μετρητά/με πίστωση και τι εγγραφές κάνουμε όταν πουλάμε προιόντα..

Τέλος θα τον ρωτούσα αν είναι διατεθημένος να διαβάζει πολύ και τα τρέχει πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα τον ρωτούσα για ποιο λόγο επέλεξε αυτό το επάγγελμα:

-Το διάλεξε επειδή του αρέσει?

-Το διάλεξε επειδή νομίζει ότι θα του φέρει χρήματα?

-Το διάλεξε επειδή νομίζει ότι θα καταξιωθεί μέσα απ'αυτό?

-Ή ήταν μια τυχαία επιλογή?

Από την απάντηση του θα καταλάβαινα πολλά!

Δλδ άμα ερχόμουνα εγώ και σου έλεγα ότι το κάνω από ανάγκη, τι θα καταλάβαινες....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ άμα ερχόμουνα εγώ και σου έλεγα ότι το κάνω από ανάγκη, τι θα καταλάβαινες....????

Καταρχήν ότι είσαι ειλικρινής και κατά δεύτερον ότι εφόσον έχεις ανάγκη τα χρήματα,

θα πρέπει να δουλέψεις φιλότιμα και να μου αποδείξεις ότι καλά έκανα που σε επέλεξα,

γιατί αν δεν το κάνεις υπάρχουν και άλλοι που έχουν ανάγκη όπως κι εσύ.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...