Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ ! ΛΟΓΙΣΤΕΣ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα εγώ αν ρωτήσω τι σχέση έχει ο φοροτέχνης - λογιστής με τους γάμους και τους θανάτους θα είμαι ο παράξενος της παρέας?

εκτός αν μιλάμε για το χαράτσι και μόνο που θα επιβαρυνθούν τα ταμεία αλλά και οι νεόνυμφοι

Την ίδια απορία έχω Γιάννη. Αλλά και άλλες απορίες για την "Αριάδνη" : Ξέχασαν τις βαφτίσεις ή κάνω λάθος ; Και τα σύμφωνα συμβίωσης δεν έχουν ανάγκη συμβολαιογράφου, άρα θα έχουν αναδουλειές οι εκκλησίες και οι αντιδήμαρχοι που κάνουν πολιτικούς γάμους, ενώ θα ανέβουν οι δουλειές των δικηγόρων με τα σύμφωνα συμβίωσης! Και κάτι ακόμη, τραγικό , αλλά πρέπει να το δούμε. Αν πεθάνει η Θειά Γιώργαινα, πως θα πάει ο Μπάρμπα-Γιώργης από το κορφοβούνι που είναι η καλύβα του στον συμβολαιογράφο, για να του πεί "Πάει χάσαμε την Γιώργαινα"; Και που θα βρει ο έρμος τα 50 ευρώ, όταν η σύνταξη του ΟΓΑ (αν παίρνει και αυτή) είναι κοντά στα 300 ευρώ; Και τι δουλειά έχουμε εμείς πραγματικά μέσα σε όλα αυτά; Ας ζητήσουμε λοιπόν να γίνει και το σύστημα "Θησέας" για να μπορέσουμε εμείς να σκοτώσουμε τον Μινώταυρο . Μη ρωτήσεις ποιος είναι ο Μινώταυρος, θα έχεις πρόβλημα για προσβολή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν έχει δουλειά να κάνει ο διάολος τι κάνει λεμεεεεεεεεεεεεεεεε?

Όλα αυτά τα στοιχεία ας τα δηλώνει ο παπάς ,έτσι και αλλιώς τα παίρνει ,και λύνεται το θέμα, αλλά

οι φατρίες δεν σπάνε εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, μη γίνεστε λιγούρια λέμεεεε!

Στους συμβολαιογράφους αναφέρεσαι ? Αν ναι δεν έχεις δίκαιο γιατί νομίζω ότι άφησαν κάποιες "πράξεις" εκτόε ΑΡΙΑΔΝΗΣ , όπως πχ. οι βαπτίσεις , αλλά πάλι μπορεί και να κάνω λάθος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που το κράτος απευθύνεται σε έναν ιδιωτικό κλάδο επαγγελματιών προκειμένου να διεκπεραιώσει και να νοικοκυρέψει τα του οίκου του, τότε αντιλαμβάνεστε πως η ίδια η πολιτεία παραδέχεται την αδυναμία της. Όπως ανέφερε και ο Δημήτρης ΚΛΜ, υπήρχε τρόπος να "εκμεταλλευτεί" την αρμόδια υπηρεσία για να διορθώσει τα κακώς κείμενα που παρατηρούνται στον τομέα αυτόν. Δεν ψέγω τους συμβολαιογράφους, κατηγορώ όμως το ίδιο το κράτος που ενώ έχει την υποδομή (αν το αποφασίσει) δεν κάνει αυτό που οφείλει να πράξει. Την ίδια τοποθέτηση θα έκανα ακόμη κι αν ανέθετε το κράτος σε εμάς τους λογιστές να κάνουμε την ίδια διαδικασία με την ίδια αμοιβή. Σε τέτοιες περιπτώσεις βλέπω τα πράγματα ως πολίτης και όχι ως μέρος μιας συντεχνίας, γιατί δε θα θελα πότε να έχουμε ως λογιστές προς τα έξω την εικόνα της συντεχνίας, όπως καλή ώρα άλλοι επαγγελματικοί χώροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συγκεκριμένο θέμα δε νομίζω ότι υπάρχει αδυναμία του κρατικού μηχανισμού και αν υπάρχει να βάλουν διαδικασίες και να το λήξουν. Θεωρώ καθαρά ότι πρόκειται για εξυπηρέτηση συμφερόντων συγκεκριμένης συντεχνίας, με τους υπουργούς να λειτουργούν ως συνδικαλιστές αυτής της συντεχνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα προσέθετα αν μου επιτρέπετε και συν τοις άλλης, μετατοπίζοντας το κόστος διαχείρισης, στους πολίτες.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα

Πολύ σωστά γράφουν συνάδελφοι ότι είναι ένα ακόμα χαράτσι που θα πληρώσουν οι πολίτες της χώρας και αυτό γιατί το ελληνικό δημόσιο αδυνατεί να κάνει κάποια πολύ απλά πράγματα, να βάλει πχ από έναν υπολογιστή με σύνδεση ιντερνετ στα ληξιαρχεία (εκεί που δηλώνονται τα πάντα, γάμοι, γεννήσεις, θάνατοι) και να τελειώνει το θέμα χωρίς να υπάρχει ανάγκη να πηγαίνει ο πολίτης οπουδήποτε αλλού.

Ακόμα είναι προκλητικό να ανακοινώνει ο υπουργός (και οι συμβολαιογράφοι σε ανακοίνωσή τους) ότι δεν θα επιβαρυνθούν οι πολίτες αλλά τα ταμεία (στα οποία θα πρέπει να προσέρχονται οι πολίτες για να πάρουν πίσω το 50ρηκο – άλλη ταλαιπωρία αυτή συν το χάσιμο εργατοωρών τόσο από τους ασφαλισμένους όσο και από τους υπάλληλους των ταμείων) γιατί τα χρήματα των ασφαλιστικών ταμείων είναι χρήματα των ασφαλισμένων

Από κει και πέρα όμως δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του να διεκδικήσουμε και μεις την δουλειά αυτή (βάλαμε πάλι στη μέση και τους άχρηστους συλλόγους που έχουμε). Και δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουμε με τις γεννήσεις και τους θανάτους, τι σόι εργασία είναι αυτή που αφορά και εμάς. Κάτι σαν το κτηματολόγιο που θυμήθηκε ο Αρχηγός.

Θα μπορούσα ακόμα να πω ότι αν κάποιος κλάδος είναι πραγματικά αρμόδιος, αυτός σίγουρα είναι οι συμβολαιογράφοι. (άμισθοι δημόσιοι λειτουργοί). Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν χώρες που τον γάμο δεν τον ¨ευλογεί¨ ο δήμαρχος αλλά ο συμβολαιογράφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε, μη γίνεστε λιγούρια λέμεεεε!

οχι θα ειμαστε υπερανω!! μετα απο απληρωτα Ε9, δοσεις φορου, ΓΕΜΗ, και δεν θυμαμαι τι αλλο....εμεις δουλευουμε για την ψυχη της θειας μας της χορευτριας!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να αναφέρω, όπως έγραψα και πιο πάνω και με βάση δημοσιεύματα περί του αντιθέτου, ότι το κόστος δεν θα επιβαρύνει τα ταμεία ασφάλισης, παρά μόνο για τους θανάτους.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, θα επιβαρυνόμαστε εμείς, οι πολίτες.

"

Η συμβολαιογραφική πράξη θα στοιχίζει 50 ευρώ. Στις περιπτώσεις θανάτου το κόστος θα επιβαρύνει τα ασφαλιστικά ταμεία και θα συμπεριλαμβάνεται στα έξοδα κηδείας, ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις το κόστος θα επιβαρύνει τον ιδιώτη.

"

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω οτι δεν εχουμε σχεση με το αντικειμενο , πραγματικα ομως πολλες φορες εχουμε τρεξει στην εφορια για αντιστοιχες πραξεις.Εγω προσωπικα αν μου προκυψει τετοια περιπτωση εκτος πελατολογιου (εταιρους κλπ) θα την χρεωνα δεν θα την εκανα τζαμπα.Ο τζαμπας πεθανε και κλαψανε πολλοι στην κηδεια του.

Αυτο ολο το θεμα δινει και ενα ωραιο πατημα ωστε να μπορεσει και ο δικος μας κλαδος να πληρωνεται κατ αυτον τον τροπο κια για τις δηλωσεις.Να μπει μια ελαχιστη αμοιβη να σου φερνει ο πελατης το χαρτακι και να προχωρας στην συνταξη - υποβολη της δηλωσης και να μην χρειαζεται να τον κυνηγας ή να σου κανει παζαρια και ετσι θα καταπολεμηθει και αυτο το κομματι της φοροδιαφυγης συν το οτι την δηλωση θα την κανουν οι λογιστες και οχι ο οποιος πονηρος (βαλτε οποιον θελετ στο μυαλο σας), αν δεν κανω λαθος το ειχε προτεινει και καποιος συναδελφος απο το φορουν ασ με συγχωρεσει που δεν θυμναμαι ποιος ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί συνάδελφοι νομίζω εστιάζουν στο γ@μώτο περισσότερο και όχι στη φύση της εργασίας που ανατίθεται στους "αγαπητούς" συμβολαιογράφους...οι οποίοι σημειωτέον έχουν και ολίγον αναδουλειές την σήμερον...εγώ δεν είδα κανένα κράτος να μεριμνά τόσο πολύ για άλλες επαγγελματικές κατηγορίες...όσο για αυτούς και τα άλλα συνάφια των οργανωμένων συντεχνιών και συμφερόντων...ΕΔΩ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΑΝΕ (ΑΜΙΣΘΙ) ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΟΥΤΑΚΙ (ΚΩΔ) ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΙ...ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ...δεν είδα κανένα κράτος να πεί ρε θα δώσουμε και σ' αυτούς ένα πενηντάρι...ναι πενηντάρι=50€ που προσωπικά δεν τα απαξιώ καθόλου γιατί δεν τυγχάνω μπρούκλης ούτε κρατικοδίαιτος...οι συμβολαιογράφοι με ανακοινώσεις πλάι πλάι με την εξουσία μου άνοιξαν την καρδιά χτες βράδυ με τις δηλώσεις ''στήριξης του κράτους των ταμείων και καταπολέμησης των μαιμούδων'' (κατ εμέ την τσεπούλα τους κοιτάζουν)...Αν κάποιοι συνάδελφοι τα απαξιούν τα 50€ ας αφήσουν να τα διεκδικούν αυτοί που τα έχουν ανάγκη και αν λέγονται συνάδελφοι και μάλιστα συνδικάλιζόμενοι θα τους παρακαλούσα εκτός από την προσωπική τους άποψη να κοιτάζουν και λίγο χαμηλά και να στηρίζουν τη βάση...με άλλα λόγια να την αφουγκράζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο την αδικια στο κλαδο μας που ομως δεν πηγαζει απο το "50ρικο" στους συμβολαιογραφους... απλα συνεχιζεται μια τακτικη που παντα ετσι ηταν και στην ουσια ειναι ενα φυσιολογικο επακολουθο της αδρανειας μας και της διχονοιας που μαστιζει το κλαδο .

εγω εχω "παραπονο" που ο λαος(εμεις δλδ) θα πληρωσει παλι την ανικανοτητα του κρατους(?) που τοσους φορους επιβαλει .

Σαν κλαδος που εχει γνωση(οχι ιδιαιτερη! απλα παραπανω του απλου πολιτη) επι τετοιων θεματων θα αντιδρουσα για αυτο πρωτιστως.

ΥΓ

σαφως το Ε9 ή ηλεκτρονικο περιουσιολογιο ή "γιοφυρι της αρτας" ... ειναι μια ανικανοτητα του κρατους αλλα τα ηλεκτρονικα μυνηματα και οι ειδοποιησεις ελεγαν "λαθη και παραλειψεις" και οι εφοριακοι εστελναν στον λογιστη .

ουτε λογος για 50ρικο...

Πολλοί συνάδελφοι νομίζω εστιάζουν στο γ@μώτο περισσότερο και όχι στη φύση της εργασίας που ανατίθεται στους "αγαπητούς" συμβολαιογράφους...οι οποίοι σημειωτέον έχουν και ολίγον αναδουλειές την σήμερον...εγώ δεν είδα κανένα κράτος να μεριμνά τόσο πολύ για άλλες επαγγελματικές κατηγορίες...όσο για αυτούς και τα άλλα συνάφια των οργανωμένων συντεχνιών και συμφερόντων...ΕΔΩ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΑΝΕ (ΑΜΙΣΘΙ) ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΚΤΙΚΕΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΟΥΤΑΚΙ (ΚΩΔ) ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΙ...ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ...δεν είδα κανένα κράτος να πεί ρε θα δώσουμε και σ' αυτούς ένα πενηντάρι...ναι πενηντάρι=50€ που προσωπικά δεν τα απαξιώ καθόλου γιατί δεν τυγχάνω μπρούκλης ούτε κρατικοδίαιτος...οι συμβολαιογράφοι με ανακοινώσεις πλάι πλάι με την εξουσία μου άνοιξαν την καρδιά χτες βράδυ με τις δηλώσεις ''στήριξης του κράτους των ταμείων και καταπολέμησης των μαιμούδων'' (κατ εμέ την τσεπούλα τους κοιτάζουν)...Αν κάποιοι συνάδελφοι τα απαξιούν τα 50€ ας αφήσουν να τα διεκδικούν αυτοί που τα έχουν ανάγκη και αν λέγονται συνάδελφοι και μάλιστα συνδικάλιζόμενοι θα τους παρακαλούσα εκτός από την προσωπική τους άποψη να κοιτάζουν και λίγο χαμηλά και να στηρίζουν τη βάση...με άλλα λόγια να την αφουγκράζονται...

παρ ολα αυτα συμφωνω απολυτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω με την συνεχιζόμενη ανοχή του κόσμου!!

Μα την Παναγία....με κάτι μας ψεκάζουν.....δεν γίνεται!!!

Ειναι δυνατόν να εμφανίζεται τετοια οκνηρία??

Θα τρεχεις στην αρμόδια υπηρεσία για να γνωστοποιήσεις την αλλαγή της οικογενειακής κατάστασης......θα παίρνεις απο εκεί το χαρτί για να το πας στον συμβολαιογράφο , να του δωσεις 50ευρώ για να......το γνωστοποιήσει στην αρμόδια υπηρεσία!!!

Δεν παμε καλα.......δεν παμε καλα!!!!! :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι θα ειμαστε υπερανω!! μετα απο απληρωτα Ε9, δοσεις φορου, ΓΕΜΗ, και δεν θυμαμαι τι αλλο....εμεις δουλευουμε για την ψυχη της θειας μας της χορευτριας!!!

Και μετά από όλα αυτά τα απλήρωτα, θέλουμε να αναλάβουμε και γάμους, κηδείες, διαζύγια, βαφτίσεις επειδή από αυτό υποτίθεται ότι θα πληρωνόμαστε. Δεν πληρωνόμαστε από τις δηλώσεις, τα Ε9, τα ΦΠΑ, τις ενημερώσεις βιβλίων αλλά τα 50 θα τα πέρνουμε και θα κόβουμε υποχρεωτικά απόδειξη η οποία, αν βγάλουμε το ΦΠΑ και το 35% του φόρου (αν ψηφιστεί), δεν θα μένουν ούτε τα μισά (την προκαταβολή δεν την υπολογίζω για ευνόητους λόγους).

Αντί να φωνάξουμε σαν πολίτες για την ανικανότητα του κράτους φωνάζουμε γιατί δεν έδωσε σε εμάς τη δουλειά. Ωραίοι είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Αν κάποιοι συνάδελφοι τα απαξιούν τα 50€ ας αφήσουν να τα διεκδικούν αυτοί που τα έχουν ανάγκη και αν λέγονται συνάδελφοι και μάλιστα συνδικάλιζόμενοι θα τους παρακαλούσα εκτός από την προσωπική τους άποψη να κοιτάζουν και λίγο χαμηλά και να στηρίζουν τη βάση...με άλλα λόγια να την αφουγκράζονται...

Ο υγιής συνδικαλισμός συνάδελφε δεν έχει καμία σχέση με τις συντεχνίες. Δεν απαξιώ προσωπικά τα 50,00 ευρώ, τα έχω ανάγκη κι εγω όπως όλοι μας , αλλά ως επαγγελματίας δεν δέχομαι να περπατώ στο δρόμο και να με κοιτάζουν με μισό μάτι χαρακτηρίζοντάς με ως μέλος μιας ακόμη συντεχνίας. Δεν συνάδει με την ηθική μου. Θέλω τα 50,00 ευρώ να τα εισπράξω για μια παροχή υπηρεσίας που άπτεται του επαγγέλματός μου και δε θέλω επ ουδενί να λειτουργώ ώς αρπακτικό εις βάρος του πολίτη που ζεί σε μια πολιτεία που δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες της. Την άποψή μου την παρέθεσα ανωτέρω και δεν την επαναλαμβάνω για να μη γίνομαι κουραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να πάρω κανένα κομμάτι από πίτα συμβολαιογράφων ούτε τίποτε παραπάνω από αυτό που ήδη έχω..Θέλω να διασφαλίσω τουλάχιστον μέρος της αμοιβής για τις υπηρεσίες που παρέχω,(που πολλές από αυτές είναι ανείσπρακτες )και για τις οποίες πρέπει να καταβάλω φόρους.Ζούμε σε δύσκολους καιρούς και πονηρούς μην εκμεταλευτούμε κανένα,αλλά δεν γίνεται να μας εκμεταλεύονται όλοι.

Αν παρέχω υπηρεσία η οποία πρέπει να πληρωθεί, ποιον ενοχλεί η διασφάλιση αυτής της πληρωμής με π.χ.κατάθεση μαζί με την περιοδική του ΦΠΑ, της αμοιβής μου? Εκτός και αν υπάρχει πρόθεση να μην εξοφληθώ,έκτός αν πρέπει να παρέχω δωρεάν κάποιες υπηρεσίες,ή πρέπει ντε και καλά να κυνηγάω τον καθένα να με πληρώσει.

Εγώ αυτό ζηλεύω σ αυτούς τους κλάδους..κανένας δεν έχει τα φέσια που έχουμε εμείς,όλοι ξέρουν πως χωρίς λεφτά κανένας τους δεν δουλεύει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν θέλω να τρέχω και σε συμβολαιογράφο για να δηλώνω οικογενειακές μεταβολές, ούτε με κόστος, ούτε δωρεάν, ούτε ακόμη και με αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος Δικηγορος μου ειπε χθες οτι ξεκινανε απεργια διαρκειας για μην περασει η φορολογια με 35%.Εμεις τι κανουμε¨?Κριμα αλλα αυτοι που μας εκπροσωπουν ειναι αναξιοι οπως ολοι οι κυβερνωντες.Παραξενο ο κλαδος με την μεγαλυτερη δυναμη και ομως μας κανουν οτι θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνει και παράπονα ο σύλλογος μας. Γιατί εμείς πάντα στην αβεβαιότητα? Τα ΚΕΠ τί κάνουν. Προσωπικά έχω κάνει τα δεκαπέντε χρόνια που εργάζομαι στον χώρό αμέτρητες δηλώσεις ενάρξεως και διακοπές σχέσεων , θανάτων κτλ... ΔΩΡΕΑΝΝΝΝ. Γιατί όχι εμείς στα σίγουρα? ΝΤΡΟΠΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνει και παράπονα ο σύλλογος μας. Γιατί εμείς πάντα στην αβεβαιότητα? Τα ΚΕΠ τί κάνουν. Προσωπικά έχω κάνει τα δεκαπέντε χρόνια που εργάζομαι στον χώρό αμέτρητες δηλώσεις ενάρξεως και διακοπές σχέσεων , θανάτων κτλ... ΔΩΡΕΑΝΝΝΝ. Γιατί όχι εμείς στα σίγουρα? ΝΤΡΟΠΗ.

Η ντροπή ποια είναι; Που δεν είπε το υπουργείο τόσα χρόνια ότι οι λογιστές πρέπει να ζητάνε αμοιβή αν κάνουν ενάρξεις και διακοπές σχέσεων; Ζήτησες λεφτά σε αυτές τις εργασίες και δεν σου έδωσαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν θέλω να τρέχω και σε συμβολαιογράφο για να δηλώνω οικογενειακές μεταβολές, ούτε με κόστος, ούτε δωρεάν, ούτε ακόμη και με αμοιβή.

εγω παλι σκεφτομαι οτι δε μου μενουν και πολλες οικογενειακες μεταβολες να δηλωσω, για την τελευταια που μου μενει θα τρεχουν αλλοι .... :lol::P:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υγιής συνδικαλισμός συνάδελφε δεν έχει καμία σχέση με τις συντεχνίες. Δεν απαξιώ προσωπικά τα 50,00 ευρώ, τα έχω ανάγκη κι εγω όπως όλοι μας , αλλά ως επαγγελματίας δεν δέχομαι να περπατώ στο δρόμο και να με κοιτάζουν με μισό μάτι χαρακτηρίζοντάς με ως μέλος μιας ακόμη συντεχνίας. Δεν συνάδει με την ηθική μου. Θέλω τα 50,00 ευρώ να τα εισπράξω για μια παροχή υπηρεσίας που άπτεται του επαγγέλματός μου και δε θέλω επ ουδενί να λειτουργώ ώς αρπακτικό εις βάρος του πολίτη που ζεί σε μια πολιτεία που δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες της. Την άποψή μου την παρέθεσα ανωτέρω και δεν την επαναλαμβάνω για να μη γίνομαι κουραστικός.

Συζήτηση κάνουμε και δε νομίζω ότι διαφωνούμε...και μενα δεν μ' αρέσει αυτό...δε νομίζω να μαστε ποτέ συντεχνία...είναι δυνατό να γίνουμε τώρα...και όπως το θέτεις λεβέντικα μ αρεσει κι εμένα...αλλά επαναλαμβάνω είναι αυτό το γ@μώτο...και η ανοχή της κοινωνίας apriori στις συντεχνίες...ας πάψουμε να αντιμετωπίζουμε δογματικά τις συντεχνίες και ως κοινωνία και ως κράτος...και δεν ξέρω αν συμφωνούμε....για να αλλάξει η κοινωνία χρειάζεται μια καινούρια βάση για όλους...ούτε συντεχνίες ούτε αυτοτελείς φορολογίες και οτιδήποτε σχετικό...δες όμως πως το κράτος φροντίζει για κάποιους προσδιορίζοντας ελάχιστες αμοιβές τη στιγμή που οι τρόικες μας θέτουν κόκκινες γραμμές για το άνοιγμα των επαγγελμάτων...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος Δικηγορος μου ειπε χθες οτι ξεκινανε απεργια διαρκειας για μην περασει η φορολογια με 35%.Εμεις τι κανουμε¨?Κριμα αλλα αυτοι που μας εκπροσωπουν ειναι αναξιοι οπως ολοι οι κυβερνωντες.Παραξενο ο κλαδος με την μεγαλυτερη δυναμη και ομως μας κανουν οτι θελουν.

Γιατί μερικοί από μας νομίζουν ότι θα "καθαρίσουν" οι δικηγόροι για πάρτη μας. Αμ δε... ΟΙ δικηγόροι είναι κατοχυρωμένοι στις απεργίες, εμείς όχι, οι δικηγόροι έχουν την μισή Βουλή, εμείς είχαμε τον Μανούσο και τον φάγαμε τον άνθρωπο, οι δικηγόροι και θυμηθείτε το, θα πετύχουν διάκριση που θα τους εξαιρεί από το 35%, ίσως και μαζύ τους συνεργάτες τους συμβολαιογράφους. Δυστυχώς, θα είμαστε πάντα τα κορόϊδα, ανεξάρτητα από το είδος του τίτλου σπουδών που κατέχουμε και που έγινε αντικείμενο ρατσιστικών επιθέσεων από μερικούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι ο ορισμος της πληρωμης ανωθεν,,,

ενω στα φορολογικα κυριως ουτε φωνη,

οι αποψεις μας απλα κατατιθενται

τιποτα αλλο

και οπως αρκετα ευστοχα ειπωθηκε παλι ο πολιτης πληρωνει,

διαμεσου του προβληματικου ταμειου του

Δεν διεκδικουμε την αριανδη αλλα την ισονομια

για τις δουλειες που μας οριζουν οτι πρεπει να κανουμε για λογαριασμο

του εκαστοτε φορεα ή δημοσιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ντροπή ποια είναι; Που δεν είπε το υπουργείο τόσα χρόνια ότι οι λογιστές πρέπει να ζητάνε αμοιβή αν κάνουν ενάρξεις και διακοπές σχέσεων; Ζήτησες λεφτά σε αυτές τις εργασίες και δεν σου έδωσαν;

Το ΣΔΟΕ μοίρασε ραβασάκια για μη έκδοση αποδείξεων σε περιπτώσεις έναρξης, διακοπής, μεταβολής, ανεξάρτητα αν τα εισπράξανε ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...