Προς το περιεχόμενο

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ Ε9 2012


επισκέπτη Evangelia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνάδελφε..ξέχασες το " ανήμερα"...έχει σημασία... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ; ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΗ ΔΟΥ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ; ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΗ ΔΟΥ;

Καλησπέρα

ΠΟΛ 1061/12 :

... Η δήλωση υποβάλλεται ηλεκτρονικά ή σε εξαιρετικές περιπτώσεις στη Δ.Ο.Υ ... μέσω των υπηρεσιών της ΓΓΠΣ.

ΓΓΠΣ :

Ανακοίνωση

Σας ενημερώνουμε ότι, προς το παρόν, η εφαρμογή για την υποβολή Δήλωσης Στοιχείων Ακινήτων (Ε9) έτους 2012, δεν έχει τεθεί σε παραγωγική λειτουργία.

Σύντομα θα ενημερωθείτε για την ημερομηνία έναρξης και για τις προθεσμίες υποβολής.

ΠΟΛ 1162/2012

Η προθεσμία υποβολής δηλώσεων στοιχείων ακινήτων έτους 2012 με ηλεκτρονικό τρόπο, φυσικών και νομικών προσώπων, παρατείνεται μέχρι και την 30ή Νοεμβρίου 2012

Άρα πιστεύω ότι έχουμε καιρό ακόμη μπροστά μας.

Μέχρι και αναστολή

<_< ... θα έλεγα ... :)

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε όμως συνάδελφοι να διορθώσουμε παλαιότερα Ε9?

Υπό προϋποθέσεις, όχι για όλες τις χρονιές.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη ΕΛΕΝΗ20

ΜΗΠΩΣ ΑΝΟΙΞΕ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ Ε9 ΤΟΥ 2012?

ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΥΤΟ:

Error 404--Not Found

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.4.5 404 Not Found

The server has not found anything matching the Request-URI. No indication is given of whether the condition is temporary or permanent.

If the server does not wish to make this information available to the client, the status code 403 (Forbidden) can be used instead. The 410 (Gone) status code SHOULD be used if the server knows, through some internally configurable mechanism, that an old resource is permanently unavailable and has no forwarding address.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΠΩΣ ΑΝΟΙΞΕ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ Ε9 ΤΟΥ 2012?

ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΥΤΟ:

Error 404--Not Found

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.4.5 404 Not Found

The server has not found anything matching the Request-URI. No indication is given of whether the condition is temporary or permanent.

If the server does not wish to make this information available to the client, the status code 403 (Forbidden) can be used instead. The 410 (Gone) status code SHOULD be used if the server knows, through some internally configurable mechanism, that an old resource is permanently unavailable and has no forwarding address.

Πού έχουμε φτάσει πάντως! Να βλέπουμε ότι το σύστημα δε δουλεύει και να αναρωτιόμαστε. Βέβαια πολλές φορές και όταν δουλεύει πάλι το ίδιο λέει οπότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

Μου ήρθε σήμερα πελάτης για διορθωση Ε9.

Είχε δηλωθεί οικόπεδο εκτός σχεδίου με κτίσμα 50m2 στον πάνω πίνακα με αποτέλεσμα να πληρώνει ΕΤΑΚ 2008-2009 για το συγκεκριμένο ακίνητο.

Για να γίνει η διόρθωση θα πρέπει να πάμε εφορία νέο χειρόγραφο Ε9 για κάθε χρόνο ? Δλδ 2008-2009-2010-2011 ?

Έχουμε δικαίωμα αφού γίνει η διόρθωση με όποιον τρόπο τελικά γίνει (ηλεκτρονικά ή χειρόγραφα) να ζητήσει πίσω χρήματα που έχει πληρώσει για το ακίνητο στο ΕΤΑΚ ? Το ποσό και για τις 2 χρονιές είναι κοντά στα 200€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπάμπης Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

Μου ήρθε σήμερα πελάτης για διορθωση Ε9.

Είχε δηλωθεί οικόπεδο εκτός σχεδίου με κτίσμα 50m2 στον πάνω πίνακα με αποτέλεσμα να πληρώνει ΕΤΑΚ 2008-2009 για το συγκεκριμένο ακίνητο.

Για να γίνει η διόρθωση θα πρέπει να πάμε εφορία νέο χειρόγραφο Ε9 για κάθε χρόνο ? Δλδ 2008-2009-2010-2011 ?

Έχουμε δικαίωμα αφού γίνει η διόρθωση με όποιον τρόπο τελικά γίνει (ηλεκτρονικά ή χειρόγραφα) να ζητήσει πίσω χρήματα που έχει πληρώσει για το ακίνητο στο ΕΤΑΚ ? Το ποσό και για τις 2 χρονιές είναι κοντά στα 200€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μπάμπης Χ.

Προφανώς εννοείτε αγροτεμάχιο. Μπορείτε να κάνετε διόρθωση της Ε9 του 2008. Εφόσον κάνετε τροποποιητική Ε9, κάντε και αίτηση για επαναπροσδιορισμό του ΕΤΑΚ για τις χρονίες 2008 και 2009.

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΗΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΕΤΑΚ 2009 Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΛΗΡΩΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 4000 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΕΤΑΚ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ ΘΑ ΠΑΜΕ ΛΕΝΕ ΣΕ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΛΕΕΙ ΠΑΡΕΛΘΕΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΖΗΤΑΓΑΝΕ ΔΙΟΡ/ΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΟΡΟΥ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ 1997-2007 ΟΕΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη LEYKIOS VEROS

Αγαπητοί φίλοι,

Έχω δηλώσει στο Ε9 ένα τριόροφο κτίριο κατασκευής του 1960 (ισόγειο 2 καταστήματα και 2 όροφοι από ένα διαμέρισμα έκαστος) που κληρονομήθηκε ως 6 ανεξάρτητες ιδιοκτσίες, παρά το γεγονός ότι δεν έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Επίσης στα εμβαδά υπάρχουν κάποιες μικροδιαφορές της τάξεως του 10% οι οποίες ίσως θα χειαστούν τακτοποίηση.

Μήπως πρέπει να τα διαγράψω στο Ε9 και να τα δηλώσω ώς μία ιδιοκτησία με οικόπεδο. Σε αυτή την περίπτωση θα δηλώσω απλώς το άθροισμα των εμβαδών του ισογείου και των 2 ορόφων ;

Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο επικοινωνία με ΓΓΠΣ για το αν υπάρχει τρόπος ανάκτησης αποδεικτικών υποβολής Ε9 και περιουσιακής κατάστασης για παλαιότερα οικονομικά έτη, λόγω της "πτώσης" του συστήματος του περιουσιολογίου στα πλαίσια αναβάμισης της εφαρμογής για το Ε9 2012, έμαθα ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή τη στιγμή ούτε ηλεκτρονικά αλλά ούτε στη Δ.Ο.Υ. για να πάρω τέτοια αντίγραφα. Το τελευταίο που μου είπαν είναι ότι έχουν ενημέρωση πως σήμερα το απόγευμα ή αύριο θα ανοίξει η νέα εφαρμογή για το Ε9 2012 με πρόσβαση και για τα έτη 2010 και 2011. Για να δούμε , τι θα δούμε...;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη μαρακι

καλησπερα ...γιατι σε φορολογουμενο που ειναι καινουργιος χρηστης δεν δινεται η δυνατοτητα να υποβαλει Ε9 για την γυναικα του η οποία ποτε δεν ειχε δικούς της κωδικούς !!!

Δεν μου βγαζει την αρχικη σελίδα όπου διαλέγω τον αφμ που θέλω να υποβαλω το Ε9?

Το μονο που μου μου δίνει επιλογή είναι να στείλω Ε9 μονο για τον σύζυγο!!

Μήπως κάτι μου διαφεύγει κάτι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δήλωση του γάμου στο μητρώο μήπως?

και το ότι ποτέ δεν είχε κωδικούς...μην το λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη μαρακι

Εγώ εστειλα το Ε1 φετος...και όσο για το αν είχε κωδικούς , σχεδόν σίγουρη είμαι!!!

Εγώ είχα κανει απο Ιούνιο τις διορθώσεις στην περιουσιακή κατάσταση !!

Απλα όταν λεει οριστικοποιήση του 2012 εννοείται πως δεν κάνω αν δεν υποβάλω το Ε9 για οικόπεδο που αγοράστηκε απο την σύζυγο τον 11/2011 !!!

Δεν μπορεί να έχω κάνει λάθος!! Λέμε τώρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη μαρακι
επισκέπτη μαρακι

Καλημέρα!!

Το ακίνητο με τον ΑΤΑΚ: έχει το παρακάτω σφάλμα: (1508) Ο τρέχων εντοπισμός του ακινήτου δεν είναι έγκυρος. Παρακαλώ προχωρήστε εκ νέου σε εντοπισμό του ακινήτου. Για να συνεχίσετε πρέπει να το διορθώσετε

Αυτο το μηνυμα μου βγάγει όταν θέλω να στείλω Ε9 για οικοπεδο εκτος ΑΠΑΑ, για εντός οικισμου

Τι λάθος μπορω να έχω κάνει όταν εχω τσεκάρει εκτός ΑΠΑΑ ??? εβαλα σαν διεύθυνση εντος οικισμου και αριθμο οικοπέδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή της ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9, έχει αναπτυχθεί με στόχο την όσο το δυνατόν ταχύτερη και ορθότερη δημιουργία του Περιουσιολογίου, γι’ αυτό επιτρέπει στα φυσικά πρόσωπα εκτός από την υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων έτους 2012, να προβούν σε έλεγχο της εικόνας της ατομικής περιουσιακής τους κατάστασης για τα έτη 2010 και 2011 και να πραγματοποιούν τις απαραίτητες διορθώσεις, εφόσον δεν έχει εκδοθεί δήλωση - εκκαθαριστικό φόρου επί της ακίνητης περιουσίας για τα έτη αυτά.

Δήλωση στοιχείων ακινήτων έτους 2012 υποβάλλεται οπωσδήποτε όταν υπάρχουν μεταβολές στην περιουσιακή κατάσταση του φυσικού ή νομικού προσώπου την 1η Ιανουαρίου 2012 σε σχέση με την εικόνα της περιουσιακής του κατάστασης της 1ης Ιανουαρίου 2011.

Για το έτος 2012, η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται με ηλεκτρονικό τρόπο και ατομικά από κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, το οποίο είναι ενεργός χρήστης των υπηρεσιών του TAXISnet.

Πρέπει να κάνω οριστικοποίηση για τα έτη 2010 και 2011, πως όμως θα κάνω όταν μου εμφανίζει μόνο του συζύγου τα ακίνητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποβολή δήλωσης στοιχείων ακινήτων Ε9

Μέσω της παρούσας εφαρμογής, σας δίνεται η δυνατότητα να υποβάλλετε δήλωση στοιχείων ακινήτων Ε9 για τον δικό σας ΑΦΜ, αλλά και τους παρακάτω ΑΦΜ (σύζυγος/ ανήλικα τέκνα), που δεν έχουν πιστοποιηθεί ως χρήστες στις υπηρεσίες του TAXISnet.

t.gif

Αν επιθυμείτε την υποβολή δήλωσης για τον δικό σας ΑΦΜ, επιλέξτε:

χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχt.gif

t.gif

Αλλιώς, επιλέξτε από την παρακάτω λίστα τον ΑΦΜ για τον οποίο θέλετε να υποβάλετε δήλωση.

t.gif 00000000 xxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxx

πρεπει να κανω ορισικοποίηση και για τους δυο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...