Προς το περιεχόμενο
  • 0

εκδωση φορολογικης ενημερωτητας


dimniarxos

Ερώτηση

Ε ΝΕΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΛΗΞΗΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΣ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ. ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΦΟΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΙΔΙΟ.....ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ? ΑΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΜΠΕΛΛΑ

Η ΔΟΥ Πάρου για να εκδώσει φορολογική για είσπραξη χρημάτων από την περιφέρεια σου την εκδίδει με παρακράτηση, δηλ. αν χρωστάς πχ 30,00 ,που είναι πληρωτέο στις 31/12/12 και η περιφέρεια σου χρωστάει 35,00, πρώτα θα εισπράξει η ΔΟΥ 30,00 και θα δώσει τα υπόλοιπα 5,00 στον φορολογούμενο άσχετα αν η οφειλή τουήταν μη ληξιπρόθεσμη.

ΤΟ ΤΕΛΙΟ ΚΡΑΤΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί το κρατάνε μυστικό ?

ΜΕ ΤΟΣΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΛΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιλάνε προφανώς για το άρθρο 38 του ΚΕΔΕ.

Καλό μεσημέρι.

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΩ ΜΙΑ ΔΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΔΟΥ Πάρου για να εκδώσει φορολογική για είσπραξη χρημάτων από την περιφέρεια σου την εκδίδει με παρακράτηση, δηλ. αν χρωστάς πχ 30,00 ,που είναι πληρωτέο στις 31/12/12 και η περιφέρεια σου χρωστάει 35,00, πρώτα θα εισπράξει η ΔΟΥ 30,00 και θα δώσει τα υπόλοιπα 5,00 στον φορολογούμενο άσχετα αν η οφειλή τουήταν μη ληξιπρόθεσμη.

ΤΟ ΤΕΛΙΟ ΚΡΑΤΟΣ!

ΟΜΟΡΦΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΑΠΑΛΑ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ? ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μέσω gsis προσπάθησες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε πέρα από την ουσία του θέματος (στην οποία έχεις δίκιο) θα έλεγα να προσέχεις λίγο την ορθογραφία σου.

Δεν είμαστε βέβαια φιλόλογοι, αλλά το "εκδωση φορολογικης ενημερωτητας" είναι σωστά "έκδοση φορολογικής ενημερότητας" και το "ΜΙΑ ΔΩΣΗ" είναι "μια δόση". Με μικρά γράμματα και τόνους.

Και στο διαδίκτυο υπάρχει ορθογραφία, υπάρχει συντακτικό, και υπάρχει σωστός τρόπος γραφής:

Τα μικρά γράμματα είναι κανονική συνομιλία, τα κεφαλαία σημαίνουν ότι φωνάζουμε.

Μερικά τέτοια βγάζουν μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί? Με τους κωδικούς παίρνεις κανονικά. Θα προσπαθήσω και για ΟΕ. Αλλά φυσιολογικά σε όσους έχουν κάνει ρύθμιση θα εμφανίζει μήνυμα να απευθυνθεί στην Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η εξυπηρέτησή σας μέσω διαδικτύου δεν είναι εφικτή.

Πρέπει να απευθυνθείτε σε Δ.Ο.Υ. για τη φορολογική σας ενημερότητα.

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ Ή ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πισκέπτης-ΜΠΕΛΛΑ-

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 04:06 μμ

Η ΔΟΥ Πάρου για να εκδώσει φορολογική για είσπραξη χρημάτων από την περιφέρεια σου την εκδίδει με παρακράτηση, δηλ. αν χρωστάς πχ 30,00 ,που είναι πληρωτέο στις 31/12/12 και η περιφέρεια σου χρωστάει 35,00, πρώτα θα εισπράξει η ΔΟΥ 30,00 και θα δώσει τα υπόλοιπα 5,00 στον φορολογούμενο άσχετα αν η οφειλή τουήταν μη ληξιπρόθεσμη.

ΤΟ ΤΕΛΙΟ ΚΡΑΤΟΣ!

ΟΜΟΡΦΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΑΠΑΛΑ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ? ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ....

Και εγώ από την Πάρο είμαι και πράγματι συμβαίνει αυτό. Το σύστημα δεν επιτρέπει την χορήγηση φορολογικής ενημερότητας αν υπάρχει οφειλή που λήγει στον μήνα που ζητάς την βεβαίωση. Και αν υπάρχει οφειλή του φορολογουμένου στο δημόσιο, αυτόματα γίνεται συμψηφισμός με την απαίτηση που έχεις από άλλον φορέα του δημοσίου (Δήμος, Περιφέρεια. κ.λ.π.). Το έζησα πολλές φορές με διάφορους πελάτες μου. Ετσι είναι, δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Η εξυπηρέτησή σας μέσω διαδικτύου δεν είναι εφικτή.

Πρέπει να απευθυνθείτε σε Δ.Ο.Υ. για τη φορολογική σας ενημερότητα.

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ Ή ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ.

ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΧΡΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΧΡΕΗ

Ψάχνω να βρω έναν τέτοιον (χωρίς χρέη) συνάδελφε Κίτσο. Πολύ καιρό. Ξέρετε κανέναν; :)

Μήπως γι' αυτό δεν δίνει σε κανέναν; :P

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ψάχνω να βρω έναν τέτοιον (χωρίς χρέη) συνάδελφε Κίτσο. Πολύ καιρό. Ξέρετε κανέναν; :)

Μήπως γι' αυτό δεν δίνει σε κανέναν; :P

Καλησπέρα

Εχω δοκιμασει σε επε χωρις χρεη

αλλα δεν βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αλήθεια είναι πιστεύω, ότι δεν δίνει σε κανέναν επαγγελματία που έχει και ΜΗ ληξιπρόθεσμες αλλά βεβαιωμένες οφειλές !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω δοκιμασει σε επε χωρις χρεη

αλλα δεν βγαζει

Το νομικό μπορεί να μην χρωστά. Τα φυσικά; Ούτε και αυτά; :P:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα βλεπεις αγαπητε Admin.............βαλε τον ορθογραφο να μην λεμε ,καταργηστε τα greeklish δεν πειραζει γραψτε Ελληνικα και ας εχουν λαθη.

Φαινεσθαι ειπαμε

Μετα Τιμης

Ελενη

Υ.Γ. Δεν βαζω τονους εγω ,μονο παπακια :rolleyes: (δεν θα τα κοψεις τα παπακια ετσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατά την άποψή μου, στην πρώτη ερώτηση του συναδέλφου, ίσως έχει εφαρμογή η

ΠΟΛ 1022/2012

Συμψηφισμός χρεών με απαιτήσεις κατά του Δημοσίου. Κοινοποίηση διατάξεων του άρθρου 11 του ν.3943/31.03.2011 (ΦΕΚ 66 Α’) και παροχή οδηγιών για την εφαρμογή τους.

...

Σε περίπτωση που υφίστανται βεβαιωμένα χρέη στο Δημόσιο (Δ.Ο.Υ. ή Τελωνείο), ληξιπρόθεσμα ή μη, ανεξαρτήτως εάν έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση ή σε διευκόλυνση τμηματικής καταβολής ή τελούν σε αναστολή και από τα στοιχεία που υπάρχουν αποδεικνύεται η απαίτηση του οφειλέτη κατά του Δημοσίου (π.χ. αν υφίσταται τίτλος επιστροφής, αν ο οφειλέτης αιτείται χορήγηση αποδεικτικού ενημερότητας από το Δημόσιο ή γνωστοποιεί την απαίτησή του κατά του Δημοσίου ο ίδιος ή η εκκαθαρίζουσα αρχή) ο συμψηφισμός ενεργείται αυτεπάγγελτα από τον προϊστάμενο της υπηρεσίας.

...

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ δίκαιο το κράξιμο για την ορθογραφία μου και είναι χρόνιο το πρόβλημα μου :D έχω πατέντα για να διορθωθώ. Επί του θέματος όμως, ΑΡΑ είναι στη κρίση του προϊσταμένου να μου δώσει (και ξέρω τι θα μου δώσει :wacko: ), συνεπώς η μόνη λύση είναι όταν την πληρώσω να την βγάλω επί τόπου και έτσι αποφεύγω γκρίνιες και φασαρίες. Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ δίκαιο το κράξιμο για την ορθογραφία μου και είναι χρόνιο το πρόβλημα μου :D έχω πατέντα για να διορθωθώ. Επί του θέματος όμως, ΑΡΑ είναι στη κρίση του προϊσταμένου να μου δώσει (και ξέρω τι θα μου δώσει :wacko: ), συνεπώς η μόνη λύση είναι όταν την πληρώσω να την βγάλω επί τόπου και έτσι αποφεύγω γκρίνιες και φασαρίες. Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας.

Πιστεύω ότι αυτά που αναγράφονται στην παραπάνω ΠΟΛ (αν αναφέρεστε σε αυτά), δεν είναι στην κρίση του εφόρου, αλλά στις υποχρεώσεις του.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...