Jump to content
  • 0

εκδωση φορολογικης ενημερωτητας


dimniarxos
 Share

Question

Ε ΝΕΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΔΟΥ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΛΗΞΗΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΣ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ. ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΦΟΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΙΔΙΟ.....ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Η ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ? ΑΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest ΜΠΕΛΛΑ

Η ΔΟΥ Πάρου για να εκδώσει φορολογική για είσπραξη χρημάτων από την περιφέρεια σου την εκδίδει με παρακράτηση, δηλ. αν χρωστάς πχ 30,00 ,που είναι πληρωτέο στις 31/12/12 και η περιφέρεια σου χρωστάει 35,00, πρώτα θα εισπράξει η ΔΟΥ 30,00 και θα δώσει τα υπόλοιπα 5,00 στον φορολογούμενο άσχετα αν η οφειλή τουήταν μη ληξιπρόθεσμη.

ΤΟ ΤΕΛΙΟ ΚΡΑΤΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μιλάνε προφανώς για το άρθρο 38 του ΚΕΔΕ.

Καλό μεσημέρι.

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΩ ΜΙΑ ΔΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΑ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΕΝΗΜΕΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η ΔΟΥ Πάρου για να εκδώσει φορολογική για είσπραξη χρημάτων από την περιφέρεια σου την εκδίδει με παρακράτηση, δηλ. αν χρωστάς πχ 30,00 ,που είναι πληρωτέο στις 31/12/12 και η περιφέρεια σου χρωστάει 35,00, πρώτα θα εισπράξει η ΔΟΥ 30,00 και θα δώσει τα υπόλοιπα 5,00 στον φορολογούμενο άσχετα αν η οφειλή τουήταν μη ληξιπρόθεσμη.

ΤΟ ΤΕΛΙΟ ΚΡΑΤΟΣ!

ΟΜΟΡΦΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΑΠΑΛΑ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ? ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ....
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συνάδελφε πέρα από την ουσία του θέματος (στην οποία έχεις δίκιο) θα έλεγα να προσέχεις λίγο την ορθογραφία σου.

Δεν είμαστε βέβαια φιλόλογοι, αλλά το "εκδωση φορολογικης ενημερωτητας" είναι σωστά "έκδοση φορολογικής ενημερότητας" και το "ΜΙΑ ΔΩΣΗ" είναι "μια δόση". Με μικρά γράμματα και τόνους.

Και στο διαδίκτυο υπάρχει ορθογραφία, υπάρχει συντακτικό, και υπάρχει σωστός τρόπος γραφής:

Τα μικρά γράμματα είναι κανονική συνομιλία, τα κεφαλαία σημαίνουν ότι φωνάζουμε.

Μερικά τέτοια βγάζουν μάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Γιατί? Με τους κωδικούς παίρνεις κανονικά. Θα προσπαθήσω και για ΟΕ. Αλλά φυσιολογικά σε όσους έχουν κάνει ρύθμιση θα εμφανίζει μήνυμα να απευθυνθεί στην Δ.Ο.Υ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η εξυπηρέτησή σας μέσω διαδικτύου δεν είναι εφικτή.

Πρέπει να απευθυνθείτε σε Δ.Ο.Υ. για τη φορολογική σας ενημερότητα.

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ Ή ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

πισκέπτης-ΜΠΕΛΛΑ-

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 04:06 μμ

Η ΔΟΥ Πάρου για να εκδώσει φορολογική για είσπραξη χρημάτων από την περιφέρεια σου την εκδίδει με παρακράτηση, δηλ. αν χρωστάς πχ 30,00 ,που είναι πληρωτέο στις 31/12/12 και η περιφέρεια σου χρωστάει 35,00, πρώτα θα εισπράξει η ΔΟΥ 30,00 και θα δώσει τα υπόλοιπα 5,00 στον φορολογούμενο άσχετα αν η οφειλή τουήταν μη ληξιπρόθεσμη.

ΤΟ ΤΕΛΙΟ ΚΡΑΤΟΣ!

ΟΜΟΡΦΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΑΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΑΠΑΛΑ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ? ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ....

Και εγώ από την Πάρο είμαι και πράγματι συμβαίνει αυτό. Το σύστημα δεν επιτρέπει την χορήγηση φορολογικής ενημερότητας αν υπάρχει οφειλή που λήγει στον μήνα που ζητάς την βεβαίωση. Και αν υπάρχει οφειλή του φορολογουμένου στο δημόσιο, αυτόματα γίνεται συμψηφισμός με την απαίτηση που έχεις από άλλον φορέα του δημοσίου (Δήμος, Περιφέρεια. κ.λ.π.). Το έζησα πολλές φορές με διάφορους πελάτες μου. Ετσι είναι, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Η εξυπηρέτησή σας μέσω διαδικτύου δεν είναι εφικτή.

Πρέπει να απευθυνθείτε σε Δ.Ο.Υ. για τη φορολογική σας ενημερότητα.

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ Ή ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ.

ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΧΡΕΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΧΡΕΗ

Ψάχνω να βρω έναν τέτοιον (χωρίς χρέη) συνάδελφε Κίτσο. Πολύ καιρό. Ξέρετε κανέναν; :)

Μήπως γι' αυτό δεν δίνει σε κανέναν; :P

Καλησπέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Ψάχνω να βρω έναν τέτοιον (χωρίς χρέη) συνάδελφε Κίτσο. Πολύ καιρό. Ξέρετε κανέναν; :)

Μήπως γι' αυτό δεν δίνει σε κανέναν; :P

Καλησπέρα

Εχω δοκιμασει σε επε χωρις χρεη

αλλα δεν βγαζει

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Τα βλεπεις αγαπητε Admin.............βαλε τον ορθογραφο να μην λεμε ,καταργηστε τα greeklish δεν πειραζει γραψτε Ελληνικα και ας εχουν λαθη.

Φαινεσθαι ειπαμε

Μετα Τιμης

Ελενη

Υ.Γ. Δεν βαζω τονους εγω ,μονο παπακια :rolleyes: (δεν θα τα κοψεις τα παπακια ετσι?)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Κατά την άποψή μου, στην πρώτη ερώτηση του συναδέλφου, ίσως έχει εφαρμογή η

ΠΟΛ 1022/2012

Συμψηφισμός χρεών με απαιτήσεις κατά του Δημοσίου. Κοινοποίηση διατάξεων του άρθρου 11 του ν.3943/31.03.2011 (ΦΕΚ 66 Α’) και παροχή οδηγιών για την εφαρμογή τους.

...

Σε περίπτωση που υφίστανται βεβαιωμένα χρέη στο Δημόσιο (Δ.Ο.Υ. ή Τελωνείο), ληξιπρόθεσμα ή μη, ανεξαρτήτως εάν έχουν υπαχθεί σε νομοθετική ρύθμιση ή σε διευκόλυνση τμηματικής καταβολής ή τελούν σε αναστολή και από τα στοιχεία που υπάρχουν αποδεικνύεται η απαίτηση του οφειλέτη κατά του Δημοσίου (π.χ. αν υφίσταται τίτλος επιστροφής, αν ο οφειλέτης αιτείται χορήγηση αποδεικτικού ενημερότητας από το Δημόσιο ή γνωστοποιεί την απαίτησή του κατά του Δημοσίου ο ίδιος ή η εκκαθαρίζουσα αρχή) ο συμψηφισμός ενεργείται αυτεπάγγελτα από τον προϊστάμενο της υπηρεσίας.

...

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Οκ δίκαιο το κράξιμο για την ορθογραφία μου και είναι χρόνιο το πρόβλημα μου :D έχω πατέντα για να διορθωθώ. Επί του θέματος όμως, ΑΡΑ είναι στη κρίση του προϊσταμένου να μου δώσει (και ξέρω τι θα μου δώσει :wacko: ), συνεπώς η μόνη λύση είναι όταν την πληρώσω να την βγάλω επί τόπου και έτσι αποφεύγω γκρίνιες και φασαρίες. Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Οκ δίκαιο το κράξιμο για την ορθογραφία μου και είναι χρόνιο το πρόβλημα μου :D έχω πατέντα για να διορθωθώ. Επί του θέματος όμως, ΑΡΑ είναι στη κρίση του προϊσταμένου να μου δώσει (και ξέρω τι θα μου δώσει :wacko: ), συνεπώς η μόνη λύση είναι όταν την πληρώσω να την βγάλω επί τόπου και έτσι αποφεύγω γκρίνιες και φασαρίες. Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας.

Πιστεύω ότι αυτά που αναγράφονται στην παραπάνω ΠΟΛ (αν αναφέρεστε σε αυτά), δεν είναι στην κρίση του εφόρου, αλλά στις υποχρεώσεις του.

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...