Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόγραμμα ΟΑΕΔ για πρόσληψη νέων αποφοίτων ΑΕΙ & ΤΕΙ εώς 35 ετών


Παυλάκης

Ερώτηση

Ποιον κωδικό επιλέγουμε κατά την υποβολή ΑΠΔ???

Ποια είναι τα ποσοστά συμμετοχής στην ασφάλιση εργοδότη / εργαζομένου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Υποβάλλεις κανονικη ΑΠΔ με όλες τις εισφορές και πληρώνεσαι από τον Οαεδ Ανα τρίμηνο,όπως τα παλιά προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α καταλαβα, ειναι δλδ το ακρως αντιθετο με το 16-24 του οαεδ που καλυπτε τις εισφορες, αυτο εδω δλδ καλυπτει τον μισθο κ οι εισφορες απο τον εργοδοτη...

Αρα κανονικα πακ καλυψης 101 στην απδ, σωστα???

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ θέλω να ρωτήσω εάν ο πτυχιούχος εργαζόμενος που προσλαμβάνεται θα αμοίβεται βάση της εθνικής συλλογικής σύμβασης? Τα 25 ευρω Χ 25 ημέρες θα είναι τα καθαρά που θα παίρνει στο χέρι σωστά?εάν είναι πάνω από 24 ετων. δηλαδή σαν μικτά θα βάλουμε τον κατώτερο μισθό της συλλογικής ? ο εργαζόμενος είναι γραμματέας σε δικηγορική εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι μην μπερδεύεσαι. Τα 625 ευρώ είναι η επιδότηση που παίρνεις από τον ΟΑΕΔ. Τα 25 ευρώ επι 25 μέρες που παίρνει ο υπάλληλος είναι σε άλλο πρόγραμμα (πεντάμηνα κοινωφελής εργασίας που τα τρέχουν μη κερδοσκοπικές εταιρείες). Εσύ στον υπάλληλο θα του βάλεις την συλλογική σύμβαση που ανήκει και θα του υπολογίσεις κανονικά εισφορές. Τα 625 θα τα πάρεις μετά το τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι μην μπερδεύεσαι. Τα 625 ευρώ είναι η επιδότηση που παίρνεις από τον ΟΑΕΔ. Τα 25 ευρώ επι 25 μέρες που παίρνει ο υπάλληλος είναι σε άλλο πρόγραμμα (πεντάμηνα κοινωφελής εργασίας που τα τρέχουν μη κερδοσκοπικές εταιρείες). Εσύ στον υπάλληλο θα του βάλεις την συλλογική σύμβαση που ανήκει και θα του υπολογίσεις κανονικά εισφορές. Τα 625 θα τα πάρεις μετά το τρίμηνο.

οκ, ευχαριστώ ..αλλά από ότι διάβασα πιο προσεχτικά το φεκ του προγράμματος θα πρέπει να βάλω την κλαδική σύμβαση στην συγκεκριμένη περίπτωση του κλάδου των δικηγόρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οκ, ευχαριστώ ..αλλά από ότι διάβασα πιο προσεχτικά το φεκ του προγράμματος θα πρέπει να βάλω την κλαδική σύμβαση στην συγκεκριμένη περίπτωση του κλάδου των δικηγόρων..

Που ακριβώς το λέει αυτό στο ΦΕΚ? Και ποιό είναι το ΦΕΚ που αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Στελλα

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά μ'αυτο το θέμα. Είμαι άνεργη πτυχιούχος ΑΕΙ 26 ετων κ υπαρχει μια ασφαλίστρια η οποία επιθυμεί να με προσλάβει με το τρέχον πρόγραμμα. Το πρόβλημα της είναι οτι πριν κανει την αίτηση θέλει να ξέρει ποσο θα της κοστίσει το ένσημο!Πόσα δηλαδή πρέπει να βάλει απο τη τσεπη της. Στο ΙΚΑ δεν ήξεραν.........μπορείτε να με βοήθησετε??(καποιος μου ειπε οτι κοστιζει 11 ευρω...?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω ένα πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ,υπέβαλα τα χαρτιά για αυτό το πρόγραμμα και με πήραν σήμερα και μου είπαν

οτι έπρεπε να τον προσλάβω,βοηθό λογιστή,με την κλαδική τεχνικών εταιρειών,αλλά η εταιρεία επειδή δεν ανήκει σε καμιά οργάνωση

αμείβει το προσωπικό της όλο με την ΕΓΣΣΕ ,τι διάολο γίνεται?

Βέβαια το ΦΕΚ λέει• το συνολικό ακαθάριστο ποσό που δικαιούται ο

εργαζόμενος το οποίο δεν θα είναι κατώτερο του

προβλεπόμενου από τις εκάστοτε ισχύουσες νόμιμες

διατάξεις.Νόμιμη δεν είναι η ΕΓΣΣΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

γνωριζει καποιος πως εμφανιζουμε στην ΑΠΔ την συγκεκριμενη επιδοτηση των 625 ευρω ? αφορα το τεταρτο τριμηνο του 2012 , ελεγχος απο τον ΟΑΕΔ δεν εχει γινει ακομα.

και ενα εξτρα ερωτημα , πως το εμφανιζω στα βιβλια ?

ευχαριστω προκαταβολικα παιδια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

γνωριζει καποιος πως εμφανιζουμε στην ΑΠΔ την συγκεκριμενη επιδοτηση των 625 ευρω ? αφορα το τεταρτο τριμηνο του 2012 , ελεγχος απο τον ΟΑΕΔ δεν εχει γινει ακομα.

και ενα εξτρα ερωτημα , πως το εμφανιζω στα βιβλια ?

ευχαριστω προκαταβολικα παιδια !

 

Χρήστο, στην ΑΠΔ δεν εμφανίζεις την επιδότηση αυτού του προγράμματος, τα χρήματα μπαίνουν στην τράπεζα ανά τρίμηνο, στην ΑΠΔ δηλώνεις τα πραγματικά άσχετα με την επιδότηση του ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα και εγω να ρωτήσω πώς εμφανίζεται στα βιβλία;; Ως έσοδο από επιδότηση του ΟΑΕΔ; και στην εκκαθαριστική; Θα εμφανιστεί αφαιρετικά στα έσοδα στον 613??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά μ'αυτο το θέμα. Είμαι άνεργη πτυχιούχος ΑΕΙ 26 ετων κ υπαρχει μια ασφαλίστρια η οποία επιθυμεί να με προσλάβει με το τρέχον πρόγραμμα. Το πρόβλημα της είναι οτι πριν κανει την αίτηση θέλει να ξέρει ποσο θα της κοστίσει το ένσημο!Πόσα δηλαδή πρέπει να βάλει απο τη τσεπη της. Στο ΙΚΑ δεν ήξεραν.........μπορείτε να με βοήθησετε??(καποιος μου ειπε οτι κοστιζει 11 ευρω...?)

ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ 589,01 + εργοδοτικες εισφορες 161,98=750,98

το προγραμμα ειναι 24 μενες + 3 μηνες δεσμευση αρα 625*24=15000 ειναι η επιδοτηση (εχει και 3 μηνες δεσμευση αρα 3 μηνες τους πληρωνει απο την τσεπη)

Εαν σε πληρωνε κανονικα το λιγοτερο που θα εδινε ειναι 750,98*28=21027,44 + οι 3 μηνες (2252,94)Συνολικο κοστος =23280,38

Αρα για 2 χρονια θα δωσει 6027,44 παραπανω (6027,44/24=251,44 επιβαρυνση μηνιαιως))εννοειτε οτι μεσα σε αυτα ειναι δωρα και επιδοματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα και εγω να ρωτήσω πώς εμφανίζεται στα βιβλία;; Ως έσοδο από επιδότηση του ΟΑΕΔ; και στην εκκαθαριστική; Θα εμφανιστεί αφαιρετικά στα έσοδα στον 613??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ 589,01 + εργοδοτικες εισφορες 161,98=750,98

το προγραμμα ειναι 24 μενες + 3 μηνες δεσμευση αρα 625*24=15000 ειναι η επιδοτηση (εχει και 3 μηνες δεσμευση αρα 3 μηνες τους πληρωνει απο την τσεπη)

Εαν σε πληρωνε κανονικα το λιγοτερο που θα εδινε ειναι 750,98*28=21027,44 + οι 3 μηνες (2252,94)Συνολικο κοστος =23280,38

Αρα για 2 χρονια θα δωσει 6027,44 παραπανω (6027,44/24=251,44 επιβαρυνση μηνιαιως))εννοειτε οτι μεσα σε αυτα ειναι δωρα και επιδοματα)

 για να καταλαβω ο ΟΑΕΔ πληρωνει τον μισθο και το 80% των εισφορων εργαζομένου και εργοδοτη για 21 μηνες? ο εργοδοτης εχει την υποχρεωση να πληρωσει το υπολοιπ 20 % τους 21 μηνες και μισθο και 100% εισφορων τους τελευταιους 3? εχω καταλαβει σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ένα επιπλέον που έκανα την προηγούμενη εβδομάδα με έβγαλε σε λίστα αναμονής...

 

Έχει κανείς καμιά πληροφόρηση μήπως συνεχιστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει πάρει ήδη μια ανανέωση...

 

Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα ξαναπαραταθεί...

 

Είδομεν...

 

Όπως και να είναι, αν μάθει κανείς κάτι νεώτερο ρίχτε ένα ποστάρισμα συνάδελφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...