Προς το περιεχόμενο

Κώδικας Φυλάκισης και Εμφυλίου των Λογιστών αν ο φορέας Ελέγχου δεν λειτουργεί σωστά....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια σκέψη ....

ανοιξτε ενα θέμα σχετικο με τις εκλογές για το ΟΕΕ

και να τοποθετηθούν εκεί όλες οι υποψηφιότητες

έτσι ωστε να μπορεσετε να συζητησετε για αυτες

και γιατί όχι , να αποφασίσετε όλοι όσοι εχουν σκοπό να ψηφίσουν

ποιόν η ποιούς νομίζετε ότι πρεπει να υποστηριξετε με την ψηφο σας.

Εκτός και ενα μπορείτε να το κανετε με πμ η mail .

Νομίζω πως η κοινότητα είναι μια μεγαλη δεξαμενη απόψεων

και μπορείτε να κινηθείτε μαζικά και ομαδικα ώς προς τις εκλογές του ΟΕΕ ,

αφου έτσι και αλλιώς όλες οι απόψεις συγκλίνουν στο ότι το ΟΕΕ πρεπει να αλλάξει χέρια .

Αν η πρόταση θεωρηθεί χαζομάρα ,

απλά προσπεράστε την .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να θέλω να ακουστώ απαισιόδοξος γιατί εύχομαι το ίδιο πράγμα με εσένα συνάδελφε, έστω ότι έρχονται οι μισοί (ο αριθμός παραμένει μεγάλος για συμμετοχή πάντως). Από αυτούς:

1. Κάποιοι παραμένουν κολλημένοι στα κομματικά τους και όχι στα του κλάδου τους (παράδειγμα πολλών και από εδώ μέσα) - ή τουλάχιστον όσοι τους απασχολούν και τα δύο δεν θα ψηφίσουν με βάσει το δεύτερο κριτήριο αλλά κάποιοι με το πρώτο και κάποιοι με το δεύτερο...

2. Αναπόφευκτα κάποιοι θα διασπαστούν μεταξύ ΑΚΙΟΕ και ΠΟΦΕΕ.. Δεν είναι κακό να εκπροσωπούνται και οι δύο αυτές παρατάξεις, αλλά η διάσπαση αυτή βοηθάει έμμεσα τις 2 μεγάλες κομματικές παρατάξεις να σχηματίζουν διοίκηση δημοσίων υπαλλήλων και να μας πετάνε στην άκρη (ή να μας έχουνε στη διοίκηση παρέα αλλά να μην μας υπολογίζουν και πολλοί)...

Οπότε πόσοι θα μείνουν; Δεν νομίζω τόσοι πολλοί αν και ελπίζω με σωστή κινητοποίηση και ενημέρωση και ίσως και συνειδητοποίηση για το τι παίζεται και το πόσο σημαντική είναι και αυτή η ψήφος, να μην πάμε πάλι να ψηφίσουμε τσάμπα εμείς οι συνήθεις ύποπτοι...

Τουλάχιστον υπάρχει αυξητική τάση των λογιστών που ψηφίζουν και σαφώς μειοτική των δημοσίων υπαλλήλων οπότε υπάρχει ελπίς...

Υπάρχει βάση σε αυτά που λέει ο Πέτρος.

Βέβαια εδώ πρέπει να αναφερθεί και η στάση μου όπου πάντα πίεζα την Διοίκηση της ΠΟΦΕΕ (θμάμαι κου΄βεντες μου σε Πανίδη, Πατέλη, Κωνσταντινίδη) στο εξής" Μην μπλέκεστε στο ΟΕΕ. Κάντε μια δυνατή Ομοσπονδία Λογιστών και όλα θα έρθουν μόνα τους" . Τώρα όμως βγαίνω ψεύτης διότι τώρα σκέφτοαμι και εγώ ότι πρέπει να πάρουμε στα χέρια μας το ΟΕΕ.

Είναι τόσο μπερδεμμένα τα πράγματα μα το Θεό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σκέψη ....

ανοιξτε ενα θέμα σχετικο με τις εκλογές για το ΟΕΕ

και να τοποθετηθούν εκεί όλες οι υποψηφιότητες

έτσι ωστε να μπορεσετε να συζητησετε για αυτες

και γιατί όχι , να αποφασίσετε όλοι όσοι εχουν σκοπό να ψηφίσουν

ποιόν η ποιούς νομίζετε ότι πρεπει να υποστηριξετε με την ψηφο σας.

Εκτός και ενα μπορείτε να το κανετε με πμ η mail .

Νομίζω πως η κοινότητα είναι μια μεγαλη δεξαμενη απόψεων

και μπορείτε να κινηθείτε μαζικά και ομαδικα ώς προς τις εκλογές του ΟΕΕ ,

αφου έτσι και αλλιώς όλες οι απόψεις συγκλίνουν στο ότι το ΟΕΕ πρεπει να αλλάξει χέρια .

Αν η πρόταση θεωρηθεί χαζομάρα ,

απλά προσπεράστε την .

Όλα καταλήγουν εκεί Κίμωνα.--->

---> Ενωμένοι για δυνατούς τοπικούς Συλλόγους.

---> Ενωμένοι για μια δυνατή Ομοσπονδία.

---> Ενωμένοι για μια δυνατή φωνή στο ΟΕΕ και μακροπρόθεσμα ένα δυνατό Φοροτεχνικό Επιμελητήριο.

Το ερώτημα είναι πως θα γίνει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει αυξητική τάση των λογιστών που ψηφίζουν και σαφώς μειοτική των δημοσίων υπαλλήλων οπότε υπάρχει ελπίς...

Το πρόβλημα είναι στην πολυδιάσπαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ποιοι ακριβώς θα "πάρουμε στα χέρια μας το οεε";

Ποιος "συνδυασμός λογιστών" θα το διεκδικήσει;

Ονόματα γράψτε και θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καταλήγουν εκεί Κίμωνα.--->

---> Ενωμένοι για δυνατούς τοπικούς Συλλόγους.

---> Ενωμένοι για μια δυνατή Ομοσπονδία.

---> Ενωμένοι για μια δυνατή φωνή στο ΟΕΕ και μακροπρόθεσμα ένα δυνατό Φοροτεχνικό Επιμελητήριο.

Το ερώτημα είναι πως θα γίνει αυτό...

εχεις ενα τροπο να ξεμπλεκεις το κουβαρι και να βαζεις μια σειρα...

αυτη ακριβως τη σειρα προτεραιοτητας εχω στο μυαλο μου.

αυστηρα κατα σειρα , σαν σκαλοπατια που το ενα οδηγει στο αλλο...

αν δεν δουμε τοπικους , δυνατους συλλογους , εγω προσωπικα δεν ελπιζω να γινει τιποτα απο τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι ακριβώς θα "πάρουμε στα χέρια μας το οεε";

Ποιος "συνδυασμός λογιστών" θα το διεκδικήσει;

Ονόματα γράψτε και θα δούμε

αν ξερει κανεις τα ονοματα ηδη, ειναι καταδικασμενη καθε προσπαθεια

τα ονοματα πρεπει να βγουν μεσα απο τη συμμετοχη ολων μας , ωστε να εχουν μικρη σημασια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι ακριβώς θα "πάρουμε στα χέρια μας το οεε";

Ποιος "συνδυασμός λογιστών" θα το διεκδικήσει;

Ονόματα γράψτε και θα δούμε

Κοιτάξτε...

Στο Ο.Ε.Ε. μεγάλες παρατάξεις λογιστών (δηλαδή αυτές που κατεβαίνουν στο Πανελλήνιο και όχι μόνο στο τοπικό) είναι:

α) η ΑΚΙΟΕ του Αλεβιζάκη όπου όμως έχει πολλούς μέσα που δεν είναι λογιστές (δημόσιους υπαλλήλους, τραπεζικούς. εφοριακούς. Δεν έχει από ότι ξέρω Ορκωτούς) Η παράταξη αυτή έχει ασχοληθεί πολύ με το ότι έχει γίνει με τις άδειες μας και το επάγγελμά μας όλα αυτά τα χρόνια.

β) η ΠΟΦΕΕ που είναι η παράταξη της Ομοσπονδίας μας και είναι μόνο λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες. Είναι καθαρά λογιστικοκεντρικό.

Δεν κάνω κριτική μεταξύ των δύο διότι είμαι προκατειλημμένος. Παρέθεσα μόνο τα αδιαμφισβήτητα χαρακτηριστικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρει τη διοίκηση του ΟΕΕ η ΠΟΦΕΕ δεν νομίζω ότι θα ζημιώσει κανέναν από εμάς. Το αντίθετο μάλιστα...

Ή έστω διοίκηση υπό ΑΚΙΟΕ και ΠΟΦΕΕ μαζί (παρότι έχω την εντύπωση ότι η ΑΚΙΟΕ ήταν η μεγάλη χαμένη στις τελευταίες εκλογές και δεν τις άρεσε το γεγονός ότι ψήφοι της παράταξης του ΛΑΟΣ (δεν θυμάμαι το σωστό ακρονύμιο) πήγαν στην ΠΟΦΕΕ όταν έφτασε η ώρα για τις έδρες της κεντρικής διοίκησης - που κόστισε αν θυμάμαι καλά μια έδρα στην ΑΚΙΟΕ - αλλά καλό είναι να μην κολλάμε σε τέτοια πράγματα...).

Δεν με απασχολεί το ποια εκ των δύο παρατάξεων είναι καλύτερη, με νοιάζει να πάνε καλά και οι δύο και να πετάξουν στην άκρη τους υπόλοιπους κομματικούς συνδυασμούς... Θα προτιμούσα τη μία εκ των δύο αλλά και η συνεργασία των δύο δεν με χαλάει καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν δουμε τοπικους , δυνατους συλλογους , εγω προσωπικα δεν ελπιζω να γινει τιποτα απο τα υπολοιπα

Χρύσα ναι. Χωρίς δυνατή βάση όλα θα είναι σαθρά. Είναι αυτό που κατηγορούμε ξανά και ξανά την Διοίκηση της Ομοσπονδίας μας ότι πάση θυσία πρέπει αυ΄το να λυθεί. Διοικήσεις με άλυτο αυτό το θέμα είναι καθαρά αποτυχημένες διοικήσεις. Επιβεβλημένη η "στροφή" τηγς Διοίκησης της ΠΟΦΕΕ προς την βάση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα αξιοπερίεργο θέμα.

Παρά το γεγονός ότι διαβάζω (ή τουλάχιστον νομίζω ότι διαβάζω) προσεκτικά αρκετά χρόνια τώρα τα συνδικαλιστικά μας θέματα,ενώ θα έπρεπε λογικά να έχω μια άνεση κατανομής των θεμάτων στο μυαλό μου, πάρα ταύτα συμβαίνει το αντίθετο...

Τόσα πολλά μπερδέμματα σε όλα τα επίπεδα είναι αφάνταστα περίεργο.. Αμεση ανάγκη επαναπροσδιορισμού της Ομοσπονδίας μας, άμεσος επανασχεδιασμός των Συλλόγων μας, άμεση απόκτηση φωνής στο ΟΕΕ, κατάργηση πιστοποίησης, εμφάνιση επαγγελματικής άδειας, κώδικες δεοντολογίας, μεταφορά αρμοδιοτήτων της εφορίας και των υπηρεσιών στους λογιστές, φορολόγηση 35%, φορολόγηση με την παροχή και όχι την είσπραξη, δικαίωμα ορκωτών ή άσχετων επαγγελμα΄των να ανοίξουν λογιστικό γραφείο (μέσω ΑΕ, ΕΠΕ και Ε.Ε.), ..

Όλα αυτά είναι υπερβολικά τεράστια θέματα, ταυτόχρονα βαλμένα που ειλικρινά νιώθω ένα τίποτα του τίποτα μπροστά τους. Νιώθω ότι δεν μπορώ να βοηθήσω σε τίποτα. Και τα λέω αυτά και είμαι και πρόεδρος συλλόγου.

Απογοήτευση;

Ίσως..

Ομως συνάγεται καθαρά η ανάγκη για ογκώδες συνεργασίες των λογιστών... Κατ΄ ελάχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snapback.png1953, κατά 13 Φεβρουάριος 2012 - 11:05 πμ, λόγο:

ΕΠΑΝΑΧΑΡΑΞΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝ-ΠΕ ν1667/86

Αρθρο 18 Κεφαλαια

Η συνθεση του κεφαλαιου θα αποτελειται απο συνεταιριστικες μεριδες καποιας αξιας .Η συμμετοχη καθε μελους θα εκφραζεται με μια συνεταιριστικη μεριδα και μια ψηφο στις Γενικες Συνελευσεις.(βλεπετε δημοσιευση μου 8/2/12 στο θεμα αυτο περι ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ)

Αρθρο 6

Προυποθεσεις εγγραφης

1) Οι Λ/Φ ανεξαρτητων ταξεων εγκεγραμενοι στο ΟΕΕ(ελευθεροι επαγγελματιες και μισθωτοι) με μια ψηφο

2) Οι Λ/Φ ειτε βοηθοι λογιστες ειτε λογιστες που δεν ειναι εγκεγραμενοι στον ΟΕΕ με μια ψηφο

3) Οι σπουδαστες φοιτητες οικονομικων σχολων (οι αυριανοι συνεχιστες του κλαδου) χωρις ψηφο η τουλαχιστον καθε σχολη δια των μελων του με δημοκρατικες

διαδικασιες να εκπροσωπουν με μια ψηφο.

4)Συμμετοχη οργανωσεων σωματειων συλλογων (που αφορουν τον κλαδο) δια μεσου μιας συνεταιριστικης μεριδας με μια ψηφο.

Υ/Γ......Μηπως ηλθε η ωρα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμιστοκλή,

μαζί με τους Συλλόγους, τις Ομοσπονδίες και το ΟΕΕ θα έχουμε και εταιρείες. Υπάρχει άλλη μια σαν την δική σου πρόταση στην Θεσαλλονίκη. Ψάξε το θέμα. Απίδα, Ακτίδα ή κάπως έτσι. Δημιούργημα διαφόρων λογιστών για να λύσουν τα κένα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Κωνσταντινε δεν γνωριζω δεν το ψαχνω.....ενα γνωριζω αμεσα καινουργιος φορεας ....πονταρω σε σενα με τις προυποθεσεις που ανεφερα .Ναι και σε εταιρειες

με μια ψηφο....!

Υ/Γ ΚΟΜΠΑΡΣΟΙ....Η ....ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΑΙ..?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ομοσπονδία μας (ΠΟΦΕΕ) δημοσίευσε διορθώσεις και προτάσεις επι του Κώδικα Δεοντολογίας που ήρθε στο φως της δημοσιότητας λίγες ημέρες πριν.

Ας τον μελετήσουμε:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88751&pid=505438&st=0entry505438

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχουμε αποτέλεσμα στο οεε ,θα πρέπει να έχουμε προγραμματισμό εκ των προτέρων και όχι να

πάμε σαν γουρούνια στο σακί,θα πρέπει να μαζευτούμε όλοι μαζί και όχι ο καθένας με το μαγαζάκι του

και στο τέλος να βγαίνουν πάντα οι ιδιοι και οι ίδιοι. Ετσι όπως προαναφέρθηκε οι λ/φ ελεύθεροι επαγγελματίες

είμαστε αρκετοί στο να έχουμε τον πρώτο λόγο,αλλά οχι ο καθένας να λέει οτι εγώ δεν πληρώνω και δεν ψηφίζω

ούτε η πολυδιάσπαση και η κομματικοποίηση θα μας δώσουν αυτό που πρέπει να έχουμε.

Επίσης μην τρελαίνεστε καλά και ντε να είναι όλοι τα ίδια, αει -τει-ιεκ κλπ ,ε δεν είναι έτσι και δεν πρέπει να είναι,

θα πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση σε κάτι. Αλλός να του έχει γίνει ο κώλος τάλιρο να πάρει 18500 μόρια ,ο άλλος

με 4500 μορια ,ο αλλος με τίποτα και στο τέλος να είναι όλοι ισοι ,που θα φανεί η διαφορά αυτή?αφού έτσι όπως λένε

μερικοί στο τέλος όλοι λ/φ χωρίς καμιά διαφορά ,έλεος............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχουμε αποτέλεσμα στο οεε ,θα πρέπει να έχουμε προγραμματισμό εκ των προτέρων και όχι να

πάμε σαν γουρούνια στο σακί,θα πρέπει να μαζευτούμε όλοι μαζί και όχι ο καθένας με το μαγαζάκι του

και στο τέλος να βγαίνουν πάντα οι ιδιοι και οι ίδιοι. Ετσι όπως προαναφέρθηκε οι λ/φ ελεύθεροι επαγγελματίες

είμαστε αρκετοί στο να έχουμε τον πρώτο λόγο,αλλά οχι ο καθένας να λέει οτι εγώ δεν πληρώνω και δεν ψηφίζω

ούτε η πολυδιάσπαση και η κομματικοποίηση θα μας δώσουν αυτό που πρέπει να έχουμε.

Επίσης μην τρελαίνεστε καλά και ντε να είναι όλοι τα ίδια, αει -τει-ιεκ κλπ ,ε δεν είναι έτσι και δεν πρέπει να είναι,

θα πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση σε κάτι. Αλλός να του έχει γίνει ο κώλος τάλιρο να πάρει 18500 μόρια ,ο άλλος

με 4500 μορια ,ο αλλος με τίποτα και στο τέλος να είναι όλοι ισοι ,που θα φανεί η διαφορά αυτή?αφού έτσι όπως λένε

μερικοί στο τέλος όλοι λ/φ χωρίς καμιά διαφορά ,έλεος............

Όντως, για να έχει αποτέλεσμα η προσπάθεια μας πρέπει να γίνει μεθοδικά, να ξεκινήσει από τώρα ώστε όταν γίνουν οι εκλογές στο Ο.Ε.Ε., να είμαστε έτοιμοι. Σχετικά με την παρατήρησή σου για τον διαχωρισμό Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι., θεωρώ ότι κινείσαι σε λάθος βάση και έχω γράψει τη δική μου άποψη σε άλλη δημοσίευση ανωτέρω. Διαφωνώ με αυτό το σκεπτικό σου.

Γυρίζοντας το χρόνο πίσω, όταν έδινα πανελλαδικές, είχα κάνει πραγματικά (όπως και άλλοι) τιτάνια προσπάθεια για να περάσω στο πανεπιστήμιο. Άλλοι φίλοι μου πέρασαν σε Τ.Ε.Ι. καταβάλλοντας κι αυτοί υπερπροσπάθεια. Κάποιοι άλλοι μπορεί να μη διάβασαν καλά ή να μην είχαν την οικονομική δυνατότητα να πάνε φροντιστήριο και να περάσουν σε Α.Ε.Ι. ή Τ.Ε.Ι. και να πήγανε σε Ι.Ε.Κ.. Αυτό δεν είναι μεμπτόν. Από τη στιγμή όμως που βγήκαμε στον επαγγελματικό στίβο, καταβάλλουμε όλοι την ίδια προσπάθεια, διαβάζουμε το ίδιο, έχουμε τα ίδια άγχη, τους ίδιους προβληματισμούς, πεταγόμαστε από τον ύπνο μας για τους ίδιους λόγους κ.λπ., είτε είμαστε απόφοιτοι Α.Ε.Ι., είτε απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. είτε Ι.Ε.Κ.. Σίγουρα, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν διαφορετική παιδεία, όμως αυτό δεν είναι απόρροια αποκλειστικά των περγαμηνών που διαθέτουν. Ενωμένοι μπορούμε να πετύχουμε πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mωρέ το ΟΕΕ σας φταίει τώρα; Ο κάθε πικραμένος που έκανε Σύλλογο, Ομοσπονδία, παραμάγαζα δηλαδή για να εκμεταλλεύονται τον κάθε ένα με συνδρομές, ημερίδες, σεμινάρια τσιμπούσια και μην φοβάσαι φίλε μου (.....τι εισαι; παπάς, αστυνομικός εμπειρικός, ασφαλιστής ;)....μην ανησυχείς θα γίνεις και συ Λογιστής με άδεια, είναι καλύτερα; Aς αφήσουμε την καραμέλα για τα ΤΕΙ.......μήπως να τους βάλουμε στο ΟΕΕ να τους κάνουμε και οικονομικούς αναλυτές;

Ας σοβαρευτούμε λίγο συνάδελφοι και ας παραμερίσουμε την πολιτική του τάξε και πάρε...........

Από τη στιγμή που αυτός ο Κώδικας απευθύνεται και αφορά ΟΛΟΥΣ τους αδειούχους Λογιστές, ναι φίλε μου τους πέφτει λόγος.

Και αν δεν σου αρέσει, να πάτε αλλού να βρείτε οικονομικούς πόρους για να κάνετε έρευνες να αποδείξετε ότι είμαστε κλέφτες. :angry:

Και μην κάνεις ότι δεν ξέρεις σε τι αναφέρομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε...

Στο Ο.Ε.Ε. μεγάλες παρατάξεις λογιστών (δηλαδή αυτές που κατεβαίνουν στο Πανελλήνιο και όχι μόνο στο τοπικό) είναι:

α) η ΑΚΙΟΕ του Αλεβιζάκη όπου όμως έχει πολλούς μέσα που δεν είναι λογιστές (δημόσιους υπαλλήλους, τραπεζικούς. εφοριακούς. Δεν έχει από ότι ξέρω Ορκωτούς) Η παράταξη αυτή έχει ασχοληθεί πολύ με το ότι έχει γίνει με τις άδειες μας και το επάγγελμά μας όλα αυτά τα χρόνια.

β) η ΠΟΦΕΕ που είναι η παράταξη της Ομοσπονδίας μας και είναι μόνο λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες. Είναι καθαρά λογιστικοκεντρικό.

Δεν κάνω κριτική μεταξύ των δύο διότι είμαι προκατειλημμένος. Παρέθεσα μόνο τα αδιαμφισβήτητα χαρακτηριστικά τους.

Κωστή, μην ξεχνάμε και τις κομματικές παρατάξεις, οι οποίες στις προηγούμενες εκλογές όπως βλέπεις συγκέντρωσαν το μεγαλύτερο ποσοστό. Πιστεύω ότι εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Συνεχίζουμε να ψηφίζουμε σύμφωνα με τις πολιτικές-κομματικές μας πεποιθήσεις, και όχι με επαγγελματική συνείδηση. Στα ψηφοδέλτια των κομμάτων θα δείς πολλούς εφοριακούς, τραπεζικούς ....

Αποτελεσματα Εκλογών της 12-12-2010

Aποτελέσματα των εκλογών της 12ης Δεκεμβρίου 2010 για την εκλογή των Αντιπροσώπων

Εγγεγραμμένοι: 41933

Ψήφισαν: 17086

΄Εγκυρα: 16665

Λευκά - ΄Ακυρα: 421

ΕΛΑΒΑΝ

· Δημοκρατική Κίνηση Οικονομολόγων (ΔΗΚΙΟ) ψήφους 5777 ποσοστό 34,665%. Εκλέγονται από το 1ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Αττικής) 35 από το 2ο (Ν. Θεσσαλονίκης) 7, και από το 3ο (Υπόλοιπης Επικράτειας) 27, σύνολο εδρών 69.

· Πανελλήνια Αγωνιστική Συνδικαλιστική Κίνηση Οικονομολόγων και Συνεργαζόμενοι (ΠΑΣΚΟ-Σ) ψήφους 5709 ποσοστό 34,257%. Εκλέγονται από το 1ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Αττικής) 34, από το 2ο (Ν. Θεσσαλονίκης) 7, και από το 3ο (Υπόλοιπης Επικράτειας) 28, σύνολο εδρών 69.

· Ανεξάρτητη Κίνηση Οικονομολόγων (ΑΚΙΟΕ) ψήφους 1707 ποσοστό 10,243%. Εκλέγονται από το 1ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Αττικής) 10 από το 2ο (Ν. Θεσσαλονίκης) 2, και από το 3ο (Υπόλοιπης Επικράτειας) 8, σύνολο εδρών 20.

· Παράταξη Οικονομολόγων Φοροτεχνικών Εργαζομένων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.-Ε.) ψήφους 1134 ποσοστό 6,805%. Εκλέγονται από το 1ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Αττικής) 7, από το 2ο (Ν. Θεσσαλονίκης) 1 και από το 3ο (Υπόλοιπης Επικράτειας) 6, σύνολο εδρών 14.

· Δημοκρατική Πανεπιστημονική Κίνηση Οικονομολόγων και Συνεργαζόμενοι (Δ.Π.Κ.-Ο & Συνεργαζόμενοι) ψήφους 899 ποσοστό 5,395%. Εκλέγονται από το 1ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Αττικής) 6, από το 2ο (Ν. Θεσσαλονίκης) 1 και από το 3ο (Υπόλοιπης Επικράτειας) 4, σύνολο εδρών 11.

· Συνεργασία Ενότητα Παρέμβαση - Οικονομολόγων (ΣΕΠ-Ο) ψήφους 879 ποσοστό 5,275%. Εκλέγονται από το 1ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Αττικής) 5, από το 2ο (Ν. Θεσσαλονίκης) 1 και από το 3ο (Υπόλοιπης Επικράτειας) 5, σύνολο εδρών 11.

· Ενωμένη Παράταξη Οικονομολόγων (Ε.Π.Ο.) ψήφους 372 ποσοστό 2,232%. Εκλέγονται από το 1ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Αττικής) 2, από το 2ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Θεσσαλονίκης) 1, και από το 3ο (Υπόλοιπης Επικράτειας) 1, σύνολο εδρών 4.

· Αγωνιστικό Ριζοσπαστικό Μέτωπο Οικονομολόγων (ΑΡΜΟ) ψήφους 188 ποσοστό 1,128%. Εκλέγονται από το 1ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Αττικής) 1, από το 2ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Ν. Θεσσαλονίκης) 0 και από το 3ο Εκλογικό Διαμέρισμα (Υπόλοιπης Επικράτειας) 1, σύνολο εδρών

έχουμε και αλλαγή προέδρου για όσους δεν το γνωρίζουν....

Νέος Πρόεδρος του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας

ο κ.Γεώργιος Κυδωνάκης

Μετά την αποδοχή της παραίτησης του Προέδρου του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδας κ Καλλίρη Πελοπίδα ,εξελέγη στην Κ/70/10-10-2012 συνεδρίαση της Κεντρικής Διοίκησης νέο Προεδρείο:

Πρόεδρος : Κυδωνάκης Γεώργιος

Α’Αντιπρόεδρος : Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος

Β’Αντιπρόεδρος : Κόλλιας Κωνσταντίνος

Γενικός Γραμματέας : Καραγιάννη Ευφροσύνη

Οικονομικός Επόπτης : Μπάτσος Γεώργιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μην τρελαίνεστε καλά και ντε να είναι όλοι τα ίδια, αει -τει-ιεκ κλπ ,ε δεν είναι έτσι και δεν πρέπει να είναι,

θα πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση σε κάτι. Αλλός να του έχει γίνει ο κώλος τάλιρο να πάρει 18500 μόρια ,ο άλλος

με 4500 μορια ,ο αλλος με τίποτα και στο τέλος να είναι όλοι ισοι ,που θα φανεί η διαφορά αυτή?αφού έτσι όπως λένε

μερικοί στο τέλος όλοι λ/φ χωρίς καμιά διαφορά ,έλεος............

Ρε φίλε (και χωρίς παρεξήγηση) αλλά πρέπει κάποια στιγμή να ξεπεράσεις τα απωθημένα των μαθητικών σου χρόνων. Υπάρχει άνθρωπος τη σήμερον ημέρα που να πιστεύει ότι οι πανελλήνιες εξετάσεις αντιπροσωπεύουν κάτι ουσιαστικότερο από ένα σύστημα, τυχαίας σε αρκετές περιπτώσεις, εισαγωγής σε κάποιες σχολές; Μπορείς να κρίνεις ποιος είναι καλός λογιστής ή οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα με μοναδικό κριτήριο αν έγραφε καλές εκθέσεις ή αν ήταν καλός στην αποστίθηση της ιστορίας; Ή κάτω από ποιες συνθήκες έδωσε εκείνες τις εξετάσεις; Η πορεία μετράει. Όχι το σχολείο. Ακόμα και όταν τελειώσαμε τη σχολή είτε ΑΕΙ, είτε ΤΕΙ, είτε ΙΕΚ είμασταν έτοιμοι να ανοίξουμε γραφείο; Όχι. Χρειάστηκε πολύ προσπάθεια, διάβασμα, κόπο και το οποίο θα συνεχιστεί μέχρι τη σύνταξη (αν και όποτε).

Το χειρότερο που συμβαίνει στον κλάδο αυτή τη στιγμή είναι η διάσπαση και τα άτομα με τη δική σου λογική τη διαιωνίζουν. Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ λογιστικής και δεν νοιώθω να απειλούμαι από κανέναν άλλο παρά μόνο από τον ίδιο μου τον εαυτό. Δεν ψάχνω για άλλοθι, ούτε ψάχνω αποφοίτους ΙΕΚ να κατηγορήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο προεδρείο Ο.Ε.Ε.

Πρόεδρος : Κυδωνάκης Γεώργιος

Α’Αντιπρόεδρος : Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος

Β’Αντιπρόεδρος : Κόλλιας Κωνσταντίνος

Γενικός Γραμματέας : Καραγιάννη Ευφροσύνη

Οικονομικός Επόπτης : Μπάτσος Γεώργιος

Μπορεί κάποιος να προσδιορίσει το "επάγγελμα" των μελών του προεδρείου? όχι την πολιτική τοποθέτηση..

π.χ. ο Μπάτσος Γεώργιος είναι εφοριακός προϊστάμενος στο ΕΘΕΚ που έχω κάποια στιγμή γνωρίσει? η συνωνυμία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο προεδρείο Ο.Ε.Ε.

Πρόεδρος : Κυδωνάκης Γεώργιος

Α’Αντιπρόεδρος : Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος

Β’Αντιπρόεδρος : Κόλλιας Κωνσταντίνος

Γενικός Γραμματέας : Καραγιάννη Ευφροσύνη

Οικονομικός Επόπτης : Μπάτσος Γεώργιος

Μπορεί κάποιος να προσδιορίσει το "επάγγελμα" των μελών του προεδρείου? όχι την πολιτική τοποθέτηση..

π.χ. ο Μπάτσος Γεώργιος είναι εφοριακός προϊστάμενος στο ΕΘΕΚ που έχω κάποια στιγμή γνωρίσει? η συνωνυμία?

http://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=17&lang=el

http://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=article&id=299%3Akonstantinidis-kostas&catid=215&Itemid=17&lang=el

http://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=article&id=28&Itemid=17&lang=el

http://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=article&id=26&Itemid=17&lang=el

Για το φίλο σου δε βρήκα στοιχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά πρόλαβα κι εγώ να τα δω... και δεν μ'άρεσαν.. :D

Αλλά τα θεωρώ και ελλιπή.. τι πα να πει π.χ. δημόσιος υπάλληλος από το 1984?

Η κυρία μπορεί να είναι ήδη συνταξιούχος ως μητέρα ανηλίκων τέκνων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, μην ξεχνάμε και τις κομματικές παρατάξεις, οι οποίες στις προηγούμενες εκλογές όπως βλέπεις συγκέντρωσαν το μεγαλύτερο ποσοστό. Πιστεύω ότι εκεί είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Συνεχίζουμε να ψηφίζουμε σύμφωνα με τις πολιτικές-κομματικές μας πεποιθήσεις, και όχι με επαγγελματική συνείδηση. Στα ψηφοδέλτια των κομμάτων θα δείς πολλούς εφοριακούς, τραπεζικούς ....

Εγώ πάλι έχω απορίες ...........

Δηλαδή οι κομματικές παρατάξεις είναι a-priori κακές και τα μέλη τους δεν είναι λ/φ

Αντίθετα οι λ/φ δεν έχουν κομματικές επιλογές κι είναι defacto υποστηρικτές των συμφερόντων του κλάδου;

Δηλαδή για παράδειγμα ο Μανούσος είναι προτιμότερος από τον χ-ψ έστω τον Μπάτσο Γεώργιο που λέει ο Soulis ότι ίσως είναι εφοριακός;

Κι αν τελικά επιδίωξη είναι η Διοίκηση του ΟΕΕ να περάσει σε λ/φ αυτό δεν μπορεί να γίνει με επιλογή προσώπων από τις παρατάξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2007 ανέβασα το πάρα κάτω θέμα

Κώδικας δεοντολογίας , σχέδιο επιτροπής ΟΕΕ και προτάσεις ΠΟΦΕΕ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=45226

τοποθετήθηκαν όλοι όλοι οκτώ συνάδελφοι

και τώρα φωνάζουμε ή μάλλον κραυγάζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...