Προς το περιεχόμενο

Κώδικας Φυλάκισης και Εμφυλίου των Λογιστών αν ο φορέας Ελέγχου δεν λειτουργεί σωστά....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σταυρουλάκη το πτυχίο σου τι λέει μιάς και μιλάς σαν γνώστης όλων των θεμάτων, έγινες λογιστής βάσει πτυχίου ή βάσει προεδρικού διατάγματος.

Ετσι επειδή έχω μιά εσωτερική συγχυση μπορεί να μου διαβάσεις ειδικότητα πτυχίου? Δεν κρίνω τις γνώσεις που απόκτησες μεταγενέστερα.

Δεν ξέρω που θα σε βοηθήσει αλλά είμαι Α.Ε.Ι. (Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Θεσαλλονίκης), στο τμήμα των Οικονομικών Επιστημών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχω καταλαβει γιατι ασχολειστε με το καθε ενα μαιμουνι που μπαινει ανωνυμα να βγαλει τα απωθημενα του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το βιογραφιοκό του μέχρι πρώτινος προέδρου του Ο.Ε.Ε.

Αυτόν είχαμε ψηφίσει, με την αποχή μας -ηθελημένη η όχι- από τις εκλογές του Ο.Ε.Ε.

Αν συνεχίσουμε την ίδια τακτική, και δεν προσπαθήσουμε να εκλέξουμε οικονομολόγους-ΛΟΓΙΣΤΕΣ στις ερχόμενες εκλογές, μία από τα ίδια και χειρότερα θα πάθουμε.

Και όπως λέει ο Γιάννης, θα φωνάζουμε και θα κλαιγόμαστε κατόπιν εορτής. Όπως τότε το 1997 με τις άδειες...

Όσο για το φοροτεχνικό-λογιστικό επιμελητήριο, αυτό έχει προταθεί και έχει συζητηθεί ευρέως από πολύ παλιά . Αλλά τότε δεν μας είχε μπεί το αγγούρι... και αδιαφορούσαμε !!! Τώρα πλέον έχει καθοριστεί με υπουργική απόφαση και από το υπουργείο ανάπτυξης το αμόδιο επιμελητήριο για τη χορήγηση της απαιτούμενης άδειας για την άσκηση του επαγγέλματός μας...

Καλησπερα Ειρηνη,

1)Ωραιο Βιογραφικο Διαφανες.

2)Ελπιζω οτι θα σου απαντησουν Ειρηνη στην ερωτηση που κανεις συνεχεια αλλα απαντηση ακομα δεν ειδα να σου δινουν" Εμεις τι θα κανουμε ?" οτι θα πραξουν για το συνολικο καλο του κλαδου .Μη γελας ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος !

3)Εχω μια ερωτηση και εγω, Τους Τειτζηδες η τους Ιεκτζηδες ,που κατα πολλους δεν πρεπει να εχουν το ιδιο ειδικο βαρος με τους ΑΕΙΤΖΗΔΕΣ ,Οσοι θα τους εκπροσωπουν δλδ ΑΕΙ θα πρατουν για το κοινο συμφερον ΟΛΩΝ ΤΩΝ .........ΤΖΗΔΩΝ ΑΡΑΓΕ?

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που θα σε βοηθήσει αλλά είμαι Α.Ε.Ι. (Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή Θεσαλλονίκης), στο τμήμα των Οικονομικών Επιστημών.

Γιατί απάντησες, ρε Κωστή ; Καλά τα γράφει ο Στέφανος και μερικοί καλοί φίλοι αναρωτιούνται γιατί τσαντίζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Ειρηνη,

1)Ωραιο Βιογραφικο Διαφανες.

2)Ελπιζω οτι θα σου απαντησουν Ειρηνη στην ερωτηση που κανεις συνεχεια αλλα απαντηση ακομα δεν ειδα να σου δινουν" Εμεις τι θα κανουμε ?" οτι θα πραξουν για το συνολικο καλο του κλαδου .Μη γελας ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος !

3)Εχω μια ερωτηση και εγω, Τους Τειτζηδες η τους Ιεκτζηδες ,που κατα πολλους δεν πρεπει να εχουν το ιδιο ειδικο βαρος με τους ΑΕΙΤΖΗΔΕΣ ,Οσοι θα τους εκπροσωπουν δλδ ΑΕΙ θα πρατουν για το κοινο συμφερον ΟΛΩΝ ΤΩΝ .........ΤΖΗΔΩΝ ΑΡΑΓΕ?

Ευχαριστω,

Ελενη

Αγαπητή Ελένη, ο ίδιος κατήγγειλα συναδέλφους για ρατσιστική συμπεριφορά, στον διαχωρισμό των συναδέλφων σε "καλούς" και "παιδιά ενός κατώτερου θεού". Με λύπη μου βλέπω ότι αυτός ο διαχωρισμός γίνεται και αντίστροφα, αλλά για να μην απευθύνομαι μόνο σε κάποιους συναδέλφους και γενικά αναφερόμενος σε αυτόν το ιδιότυπο "ρατσισμό" (γιατί έχει και άλλο όνομα, που δεν θέλω και δεν μου αρέσει να αναφέρω) παραθέτω κάποιες φράσεις που ο θυμόσοφος λαός μας λέει:

Είναι ευγενική υπερηφάνεια το να θέλει κανείς να είναι καλύτερος των άλλων

Έπιασε ο κασίδης μαλλί και πήρε τη σκούφια του στο χέρι

Θαρρεί πως βγαίνει ο ήλιος από το κούτελό της

Κάνε πρώτα μια δουλειά κι έπειτα καυχήσου

Λες πως είσαι υψηλός, μα υψηλός δεν είσαι, στο μαχαλά μου κάθεσαι και ξέρω ποίος είσαι

Μη (μου) πολυψηλώνεσαι, να μην πολυκοντύνεις

Να φάει δεν έχει και σκλάβο στην πόρτα του θέλει

Όποιος καβαλικεύει το καλάμι, τρέχει με τα πόδια του

Όποιος παινιέται μόνος του και δεν τον επαινούνε, ας είναι παραβέβαιος, ότι τον εγελούνε

Αφού παινιέται σα λιοντάρι, τότε γιατί γαυγίζει σαν σκυλί; [Αραβική παροιμία]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καιρός να καταλάβουμε όλοι μας ότι τα ψέματα τελείωσαν. Μπορούμε έστω και την ύστατη στιγμή, αφού κινηθούμε μεθοδικά, να πετύχουμε τους στόχους μας. Η επίτευξη όμως των στόχων αυτών, προϋποθέτει ενότητα, κοινή δράση, συμμετοχή, και κυρίως ελαχιστοποίηση των όποιων διαφορών ανάμεσα σε πρόσωπα ή συλλόγους, για χάρη του κοινού σκοπού. Πιστεύω σε μας, στη δυναμική που σιγοκαίει μέσα μας και που έφτασε η ώρα να βγεί στην επιφάνεια. Πιστεύω πως όλοι μαζί μπορούμε, σε πείσμα πολλών και κυρίως σε πείσμα των εκάστοτε κυβερνώντων που θέλουν να μας έχουν του χεριού τους και να εργαζόμαστε αμισθί και άοκνα για να πετύχουν τους σκοπούς τους. Πρέπει να καταλάβουν όλοι οι ιθύνοντες ότι οι λογιστές-φοροτεχνικοί είναι επιστήμονες και ως τέτοιοι πρέπει να αντιμετωπίζονται. Απαραίτητο συστατικό της επιτυχίας μας θεωρώ ότι είναι η προσπάθεια αφύπνισης των συναδέλφων, ώστε να προσέλθουν μαζικά στις κάλπες του χρόνου στο Ο.Ε.Ε. και να έρθει αυτός ο φορέας στα "χέρια" μας. Έπειτα τα πράγματα θα είναι απλά..Θα μας αντιμετωπίζουν όλοι όπως μας αρμόζει και θα μπορούμε να μιλάμε επί ίσοις όροις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Εχω μια ερωτηση και εγω, Τους Τειτζηδες η τους Ιεκτζηδες ,που κατα πολλους δεν πρεπει να εχουν το ιδιο ειδικο βαρος με τους ΑΕΙΤΖΗΔΕΣ ,Οσοι θα τους εκπροσωπουν δλδ ΑΕΙ θα πρατουν για το κοινο συμφερον ΟΛΩΝ ΤΩΝ .........ΤΖΗΔΩΝ ΑΡΑΓΕ?

Ελένη,

σου έχω μια ερώτηση:

"πόσα μας χωρίζουν, πόσα μας ενώνουν;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καιρός να καταλάβουμε όλοι μας ότι τα ψέματα τελείωσαν. Μπορούμε έστω και την ύστατη στιγμή, αφού κινηθούμε μεθοδικά, να πετύχουμε τους στόχους μας. Η επίτευξη όμως των στόχων αυτών, προϋποθέτει ενότητα, κοινή δράση, συμμετοχή, και κυρίως ελαχιστοποίηση των όποιων διαφορών ανάμεσα σε πρόσωπα ή συλλόγους, για χάρη του κοινού σκοπού. Πιστεύω σε μας, στη δυναμική που σιγοκαίει μέσα μας και που έφτασε η ώρα να βγεί στην επιφάνεια. Πιστεύω πως όλοι μαζί μπορούμε, σε πείσμα πολλών και κυρίως σε πείσμα των εκάστοτε κυβερνώντων που θέλουν να μας έχουν του χεριού τους και να εργαζόμαστε αμισθί και άοκνα για να πετύχουν τους σκοπούς τους. Πρέπει να καταλάβουν όλοι οι ιθύνοντες ότι οι λογιστές-φοροτεχνικοί είναι επιστήμονες και ως τέτοιοι πρέπει να αντιμετωπίζονται. Απαραίτητο συστατικό της επιτυχίας μας θεωρώ ότι είναι η προσπάθεια αφύπνισης των συναδέλφων, ώστε να προσέλθουν μαζικά στις κάλπες του χρόνου στο Ο.Ε.Ε. και να έρθει αυτός ο φορέας στα "χέρια" μας. Έπειτα τα πράγματα θα είναι απλά..Θα μας αντιμετωπίζουν όλοι όπως μας αρμόζει και θα μπορούμε να μιλάμε επί ίσοις όροις.

Κώστα συμφωνώ απόλυτα ,αλλά κάποιος να κάνι κάτι ,ποιός όμως?Βασικά πρέπει να καταλάβουμε όλοι για το καλό όλων την παραπάνω υπογράμμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελένη,

σου έχω μια ερώτηση:

"πόσα μας χωρίζουν, πόσα μας ενώνουν;"

Αγαπητε Εκτος απο τα Ναυτικα Μιλια εγω δεν βλεπω απο σενα προσωπικα αποσταση η απο τους αλλους , .

Αυτο προσπαθω να πω οτι ολοι εδω μεσα και εξω ,ζουν τον ιδιο γολγοθα.

Μονο που μεχρι τωρα η πορεια των οσων εχω δει ειναι οτι ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ δεν παραμεριζεται ποτε οποτε το χασμα του κοινου συμφεροντος μετριεται με ετη φωτος.

Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι βγαινει ο κωδικας δεοντολογιας ειναι οπως λες και εσυ ανεμοβλογια και η απορια ειναι τι σπουδασες και με ποιο δκαιωμα μιλας.

οχι να ακουσω τι λες να συμφωνησω ,να διαφωνησω ,να προτεινω και να κοιταξω μαζι με σενα να βρουμε την χρυση τομη που θα καλυπτει το 80%.του συνολου.

Και το κακο ειναι οτι κανεις δεν βλεπει την τεχνικη του κρατους να βαζει τις ταμπελιτσες και να μας αφηνει να σφαζομαστε μεταξυ μας .

Τα ιδια εγιναν και στο δημοσιο τους χωρισε σε ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ και τους εκανε να σφαζονται μεταξυ τους.

Παραπανω μου απαντα ο κ.Σαρακινος και αν το καταλαβα καλα το σχολιο του θεωρει οτι φερομαι κατα το ΑΕΙΤΖΗΔΩΝ οχι σε καμια περιπτωση οταν εισαι σωστος εισαι σωστο δεν σε κανει ο τιτλος ,αλλα αφου τιθεται διλημμα του τιτλου σπουδων οι "ανωτεροι θα ειναι ανιδιοτελης οποτε δεν πειραζει ας μην εχουν λογο οι υπολοιποι?

Με Εκτιμηση

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καιρός να καταλάβουμε όλοι μας ότι τα ψέματα τελείωσαν. Μπορούμε έστω και την ύστατη στιγμή, αφού κινηθούμε μεθοδικά, να πετύχουμε τους στόχους μας. Η επίτευξη όμως των στόχων αυτών, προϋποθέτει ενότητα, κοινή δράση, συμμετοχή, και κυρίως ελαχιστοποίηση των όποιων διαφορών ανάμεσα σε πρόσωπα ή συλλόγους, για χάρη του κοινού σκοπού. Πιστεύω σε μας, στη δυναμική που σιγοκαίει μέσα μας και που έφτασε η ώρα να βγεί στην επιφάνεια. Πιστεύω πως όλοι μαζί μπορούμε, σε πείσμα πολλών και κυρίως σε πείσμα των εκάστοτε κυβερνώντων που θέλουν να μας έχουν του χεριού τους και να εργαζόμαστε αμισθί και άοκνα για να πετύχουν τους σκοπούς τους. Πρέπει να καταλάβουν όλοι οι ιθύνοντες ότι οι λογιστές-φοροτεχνικοί είναι επιστήμονες και ως τέτοιοι πρέπει να αντιμετωπίζονται. Απαραίτητο συστατικό της επιτυχίας μας θεωρώ ότι είναι η προσπάθεια αφύπνισης των συναδέλφων, ώστε να προσέλθουν μαζικά στις κάλπες του χρόνου στο Ο.Ε.Ε. και να έρθει αυτός ο φορέας στα "χέρια" μας. Έπειτα τα πράγματα θα είναι απλά..Θα μας αντιμετωπίζουν όλοι όπως μας αρμόζει και θα μπορούμε να μιλάμε επί ίσοις όροις.

Αγαπητε Admin,

Θελει πρασπαθεια δηλαδη το αυτονοητο?

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Ελένη, ο ίδιος κατήγγειλα συναδέλφους για ρατσιστική συμπεριφορά, στον διαχωρισμό των συναδέλφων σε "καλούς" και "παιδιά ενός κατώτερου θεού". Με λύπη μου βλέπω ότι αυτός ο διαχωρισμός γίνεται και αντίστροφα, αλλά για να μην απευθύνομαι μόνο σε κάποιους συναδέλφους και γενικά αναφερόμενος σε αυτόν το ιδιότυπο "ρατσισμό" (γιατί έχει και άλλο όνομα, που δεν θέλω και δεν μου αρέσει να αναφέρω) παραθέτω κάποιες φράσεις που ο θυμόσοφος λαός μας λέει:

Είναι ευγενική υπερηφάνεια το να θέλει κανείς να είναι καλύτερος των άλλων

Έπιασε ο κασίδης μαλλί και πήρε τη σκούφια του στο χέρι

Θαρρεί πως βγαίνει ο ήλιος από το κούτελό της

Κάνε πρώτα μια δουλειά κι έπειτα καυχήσου

Λες πως είσαι υψηλός, μα υψηλός δεν είσαι, στο μαχαλά μου κάθεσαι και ξέρω ποίος είσαι

Μη (μου) πολυψηλώνεσαι, να μην πολυκοντύνεις

Να φάει δεν έχει και σκλάβο στην πόρτα του θέλει

Όποιος καβαλικεύει το καλάμι, τρέχει με τα πόδια του

Όποιος παινιέται μόνος του και δεν τον επαινούνε, ας είναι παραβέβαιος, ότι τον εγελούνε

Αφού παινιέται σα λιοντάρι, τότε γιατί γαυγίζει σαν σκυλί; [Αραβική παροιμία]

Αγαπητε κ.Σαρακινε,

Με ξεπμπλεξε ο admin σημερα δεν εβρικα παροιμια που να συναδει :

Είπαν:
«Η ευτυχία ανεβάζει το ηθικό, ακόμη και ανθρώπων με μέτρια διάνοια, που έτσι παρουσιάζουν ένα ορισμένο βαθμό ψηλού πνεύματος και ιπποτισμού, από την ψηλή θέση, όπου η τύχη τους ανέβασε.
Εκείνος όμως που έχει πραγματικό ψυχικό σθένος και μεγαλοψυχία,
θα το δείξει με την αξιοπρέπειά του και όταν δυστυχεί και βρίσκεται κάτω από αντίξοες συνθήκες.»

Πλούταρχος

Ευτυχως ειμαι τυχερη εχω γνωρισει τετοιο ανθρωπο .

Με εκτιμηση ,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Admin,

Θελει πρασπαθεια δηλαδη το αυτονοητο?

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Δυστυχώς, τη σημερινή εποχή τα αυτονόητα είναι αυτά που χρειάζονται προσπάθεια για να γίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα συμφωνώ απόλυτα ,αλλά κάποιος να κάνι κάτι ,ποιός όμως?Βασικά πρέπει να καταλάβουμε όλοι για το καλό όλων την παραπάνω υπογράμμιση.

Γιάννη, πρώτα απ΄όλα πρέπει όλοι μας να κάνουμε κάτι. Να συμμετέχουμε, να καταλάβουμε τη δύναμή μας. Στη συνέχεια τα πράγματα θα βρούν το δρόμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα απο μηδενικη βαση...ΟΛΑ...απο κατω προς τα πανω ...απο πανω προς τα κατω....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, πρώτα απ΄όλα πρέπει όλοι μας να κάνουμε κάτι. Να συμμετέχουμε, να καταλάβουμε τη δύναμή μας. Στη συνέχεια τα πράγματα θα βρούν το δρόμο τους.

Κώστα συμφωνώ μαζί σου ,αλλά οταν συμμετέχεις δυστυχώς βλέπεις πολλά που σε κάνουν να απέχεις ,

εκεί εντοπίζω το πρόβλημα να γίνει η ανατροπή ,οταν συμμετέχεις να βρούμε τρόπους που να μας κάνουν

να θέλουμε να είμαστε εκεί,οταν πρέπει.Θα έλεγα είναι αυτό που λείπει πχ πάμε βγάζουμε ένα δ.σ και απο κεί και πέρα

πλήρης αποχή,γιατί?η το δσ παρ ότι χαλάει πολλές ώρες για να τα βγάλει πέρα και δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί

και με μας,η δεν μας θέλει όλους μαζί.Να σου πώ την γνώμη μου,συγκλίνω πρός το δεύτερο.

Αρα όλα απο την αρχή,οπως έγραψε ο 1953.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε η ωρα να αναλαβουμε το επιμελητηριο μας ..να κατεβουμε μαζικα , εχουμε τη δυνατοτητα αυτη..εχουμε αξιολογους συναδελφους.. ας ξεκινησουμε ,εχω χρονια να παω να ψηφισω..τους "ανυπαρκτους" ,ας βγουν μπροστα ,οι συναδελφοι που εχουν χρονο,διαθεση..να φερουμε τον κλαδο μας στο υψος του..το Ο.Ε.Ε μας χρειαζεται και το χρειαζομαστε ,ειναι το σπιτι μας ,απλα το κατοικουσαν ξενοι και εμεις περναγαμε απ εξω ? αναμενουμε.. καλο μεσημερι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Εκτος απο τα Ναυτικα Μιλια εγω δεν βλεπω απο σενα προσωπικα αποσταση η απο τους αλλους , .

Αυτο προσπαθω να πω οτι ολοι εδω μεσα και εξω ,ζουν τον ιδιο γολγοθα.

Μονο που μεχρι τωρα η πορεια των οσων εχω δει ειναι οτι ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ δεν παραμεριζεται ποτε οποτε το χασμα του κοινου συμφεροντος μετριεται με ετη φωτος.

Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι βγαινει ο κωδικας δεοντολογιας ειναι οπως λες και εσυ ανεμοβλογια και η απορια ειναι τι σπουδασες και με ποιο δκαιωμα μιλας.

οχι να ακουσω τι λες να συμφωνησω ,να διαφωνησω ,να προτεινω και να κοιταξω μαζι με σενα να βρουμε την χρυση τομη που θα καλυπτει το 80%.του συνολου.

Και το κακο ειναι οτι κανεις δεν βλεπει την τεχνικη του κρατους να βαζει τις ταμπελιτσες και να μας αφηνει να σφαζομαστε μεταξυ μας .

Τα ιδια εγιναν και στο δημοσιο τους χωρισε σε ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ και τους εκανε να σφαζονται μεταξυ τους.

Παραπανω μου απαντα ο κ.Σαρακινος και αν το καταλαβα καλα το σχολιο του θεωρει οτι φερομαι κατα το ΑΕΙΤΖΗΔΩΝ οχι σε καμια περιπτωση οταν εισαι σωστος εισαι σωστο δεν σε κανει ο τιτλος ,αλλα αφου τιθεται διλημμα του τιτλου σπουδων οι "ανωτεροι θα ειναι ανιδιοτελης οποτε δεν πειραζει ας μην εχουν λογο οι υπολοιποι?

Με Εκτιμηση

Ελενη

Αγαπητή Ελένη, επειδή δεν πρόλαβα την απάντησή σου "Αγαπητε κ.Σαρακινε, Με ξεπμπλεξε ο admin σημερα δεν εβρικα παροιμια που να συναδει " και που πολύ σωστά παραθέτεις την ρήση του Πλούταρχου, αλλά επίτρεψέ να ρωτήσω :Με κακίζεις ή με επαινείς; Πραγματικά διέκρινα κάποια "ταξική" νύξη στο κείμενό σου για τις διαφορές ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ, αλλά οι παροιμίες που παράθεσα είναι για τους συναδέλφους που "λιβανίζουν" το πτυχίο τους και θεωρούν όλους τους άλλους υποδεέστερους, "παιδιά ενός κατώτερου θεού" όπως είχα αναφέρει παλαιότερα. Θεωρώ όμως - αν μου επιτρέπεις - άδικο να εξισώνει κάποιος όλους όσους σπούδασαν σε ΑΕΙ, με εκείνους που τους ταιριάζει το "Όποιος καβαλικεύει το καλάμι, τρέχει με τα πόδια του".

Ισως να γέρασα, γιατί τελευταία άρχισα να μη καταλαβαίνω την αμφισημία των όσων μου γράφουν ή ακόμα και των όσων γράφω εγώ. Οπωσδήποτε η εκτίμησή μου στο πρόσωπό σου παραμένει..

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Ελένη, επειδή δεν πρόλαβα την απάντησή σου "Αγαπητε κ.Σαρακινε, Με ξεπμπλεξε ο admin σημερα δεν εβρικα παροιμια που να συναδει " και που πολύ σωστά παραθέτεις την ρήση του Πλούταρχου, αλλά επίτρεψέ να ρωτήσω :Με κακίζεις ή με επαινείς; Πραγματικά διέκρινα κάποια "ταξική" νύξη στο κείμενό σου για τις διαφορές ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ, αλλά οι παροιμίες που παράθεσα είναι για τους συναδέλφους που "λιβανίζουν" το πτυχίο τους και θεωρούν όλους τους άλλους υποδεέστερους, "παιδιά ενός κατώτερου θεού" όπως είχα αναφέρει παλαιότερα. Θεωρώ όμως - αν μου επιτρέπεις - άδικο να εξισώνει κάποιος όλους όσους σπούδασαν σε ΑΕΙ, με εκείνους που τους ταιριάζει το "Όποιος καβαλικεύει το καλάμι, τρέχει με τα πόδια του".

Ισως να γέρασα, γιατί τελευταία άρχισα να μη καταλαβαίνω την αμφισημία των όσων μου γράφουν ή ακόμα και των όσων γράφω εγώ. Οπωσδήποτε η εκτίμησή μου στο πρόσωπό σου παραμένει..

Καλό βράδυ.

Αγαπητε κ.Σαρακινε σε καμια περιπτωση δεν σας κακιζω, τωρα για τον επαινο δεν νομιζω οτι εχει καμια αξια να σας τον δωσω εγω και ουτε και τον εχετε αναγκη.

Ακριβως για αυτο τον λογο με τον δικο σας παρεθεσα το ρητο μονο που για μενα δεν εχει στενα ορια μονο στους συναδελφους αλλα σε ολους.Η δικη μου θεση ειναι να αντιμετωπιζω ολους τους ανθρωπους με τον ιδιο σεβασμο, απλα την εκτιμηση μου την κερδιζουν λιγοι και την εμπιστοσυνη μου ελαχιστοι ..

Ειλικρινα δεν εχω καμια διαμαχη για τους τιτλους και δεν με ενδιαφερουν καθολου.

Στον κωδικα δεοντολογιας ειδα 3 σημεια τα οποια ειναι παγιδα για μενα ,οπως η αμοιβη και το ελαχιστο ημερησιο ωραριο ,οι εργασιες που πρεπει να εκτελει ο Λογιστης που ειναι εντελως αοριστο(αυτο που καταλαβα σε αυτο το σημειο ειναι σαν να σου λενε βγηκε νομος οτι ο γαιδαρος πετα και εσυ πρεπει να λες ναι πετα και με σαμαρι), και η εξασφαλιση πληρωμης,Και βεβαια σε σχεδον 15 σελιδες μονο υποχρεωσεις ειδα του Λογιστη προς ολους, και ενω αυτα θα ισχυσουν για ολους βγαινουν στην μεση οι τιτλοι ας βρεθει ενας σκελετος που θα ειναι δικαιος για ολους και μετα ας μπει το διλημμα των τιτλων και η βαρυτητα τους .

Τωρα για τα γεραματα ας τα αφησουμε καλυτερα γιατι εχω ψυχολογικο συναδελφος μου ειπε προσφατα "Ελενη για πες μου ποσο κοντα βλεπεις καθαρα τα γραμματα στο πακετο με τα τσιγαρα (παγιδα δεν την καταλαβα) και αφου εκανα το τεστ η απαντηση ηταν ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΡΧΗ ΠΡΕΣΒΥΩΠΙΑΣ " εστι :o εμεινα σχεδον 1 λεπτο και οσοι με ξερουν το να μεινω αφωνη εγω ειναι σοβαρο το πληγμα!

Παντα με Εκτιμηση

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια εγιναν και στο δημοσιο τους χωρισε σε ΠΕ-ΤΕ-ΔΕ και τους εκανε να σφαζονται μεταξυ τους.

Πραγματικά διέκρινα κάποια "ταξική" νύξη στο κείμενό σου για τις διαφορές ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ, αλλά οι παροιμίες που παράθεσα είναι για τους συναδέλφους που "λιβανίζουν" το πτυχίο τους και θεωρούν όλους τους άλλους υποδεέστερους, "παιδιά ενός κατώτερου θεού" όπως είχα αναφέρει παλαιότερα. Θεωρώ όμως - αν μου επιτρέπεις - άδικο να εξισώνει κάποιος όλους όσους σπούδασαν σε ΑΕΙ, με εκείνους που τους ταιριάζει το "Όποιος καβαλικεύει το καλάμι, τρέχει με τα πόδια του".

Μπορείτε να μου πείτε τι θα προτείνετε στα παιδιά σας να μάθουν γράμματα η όχι,έτσι για την τάξη,μην τα ισοπεδώνουμε έτσι απλά όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θυμίσω ότι για εμένα παιδιά ενός κατώτερου θεού είναι ο λογιστής κατα προεδρικό διάταγμα που τυχαίως τον έχουν στην ΠΟΦΕΕ την μεγαλύτερη συντεχνία που το ΟΕΕ ωχριά μπροστά της, και όχι ο λογιστής απο πτυχίο.Ενα συνοθύλευμα ατόμων ασχέτων με το επάγγελμα του λογιστή αντισυνταγματικά με ένα παράνομο νόμο κάνει τον σταυρουλάκη λογιστή και τον απόφοιτο στα φοροτεχνικά ΙΕΚ κατηγορία ΔΕ, όπως ευστοχα μας είπε ενας φτωχός στο πνέυματι, κατα 99% εμπειρικός.

Συνάδελφοι των ΙΕΚ κάποιος εγραψε ότι όλα είναι θέμα ΥΠΕΠΘ, είναι αλήθεια, η μη ενταξη των ΙΕΚ στο εκπαιδευτικό σύστημα δίνει το δικααίωμα να τα εντάσει όπου θέλει ο εμπειρικός.

Κάποιος λέει οτι η συστράτευση με την χρυσή αυγή είναι η μόνη μας ελπίδα. Αμφιβάλλω αν είναι έτσι αλλά σίγουρα δεν είναι με το ΠΑΣΟΚ_ΝΔ_ΚΚΕ_ΣΥΝ_ΛΑΟΣ, και την μεγαλύτερη συντεχνία του τόπου την ΠΟΦΕΕ, άρα δεν έχουμε παρα να διαπιστώσουμε αν η χρυσή αυγή συμφωνεί με την αντίληψη μας περί παρανόμως ασκούντων των επάγγελμα αποφοίτων ΑΕΙ βάσει του ΠΔ340/98.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο θα βγαινουμε εξω και ο ενας θα δερνει τον αλλον ....

γιατι παντα καποιος λογος υπαρχει για να δερνεις, αν δεν ειναι παρανομος, θα ειναι λιγο μελαχρινος ή θα κουτσαινει λιγο αριστερα ή θα ειναι ΑΕΙτζης ή και ΑΕΚτζης ή και ταξιτζης.....δε βαριεσαι ...

βρε δε πατε απο κει , που θα ρωτησουμε και τη χρυση αυγη (Μαυρη ειν η Νυχτα στα βουνα) για το τι συμφωνει και δε συμφωνει ....

εχουμε χασει καθε μετρο πια ....

παντως ελπιζω ακομα να αστειευσαι Επισκέπτης-Manolis-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε Χρύσα

λες να είναι μετάλλαξη του παλιού γνωστού που μας έχει λείψει ?

ακόμα και το συντακτικό του μου μοιάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε λιγο θα βγαινουμε εξω και ο ενας θα δερνει τον αλλον ....

γιατι παντα καποιος λογος υπαρχει για να δερνεις, αν δεν ειναι παρανομος, θα ειναι λιγο μελαχρινος ή θα κουτσαινει λιγο αριστερα ή θα ειναι ΑΕΙτζης ή και ΑΕΚτζης ή και ταξιτζης.....δε βαριεσαι ...

βρε δε πατε απο κει , που θα ρωτησουμε και τη χρυση αυγη (Μαυρη ειν η Νυχτα στα βουνα) για το τι συμφωνει και δε συμφωνει ....

εχουμε χασει καθε μετρο πια ....

παντως ελπιζω ακομα να αστειευσαι Επισκέπτης-Manolis-

Χρύσα, μην παρασύρεσαι και σύ , όπως και ο Κωστής και μην απαντάτε στο άτομο αυτό, που ακολουθεί την τακτική αυτών που τον έκαναν υποχείριό τους. Του δίνετε αξία για να αισθάνεται ότι είναι "κάποιος"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...