Προς το περιεχόμενο

Υπεύθυνη δήλωση θα καταθέτους οι λογιστές - φοροτεχνικοί στο ΟΕΕ για την άσκηση του επαγγέλματός τους.


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Υπεύθυνη δήλωση θα καταθέτους οι λογιστές - φοροτεχνικοί στο ΟΕΕ για την άσκηση του επαγγέλματός τους.

Το ΟΕΕ σε ανακοίνωσή του σχετικα με την απόφαση του υπουργείο ανάπτηξης 41225 ΔΙΟΕ - 1004/28.9.2012 η οποία τροποποιεί την υπ’ αρ πρωτ 26801/ΔΙΟΕ 654/13.6.2012 εκδοθείσα εγκύκλιο αποφάσισε τα εξείς :

....

Ειδικότερα το ΟΕΕ για την προστασία των οι φορολογούμενων από παράνομες δραστηριότητες, τη μείωση της φοροδιαφυγής, τον περιορισμό του αριθμού των ανακριβών φορολογικών δηλώσεων, την ενίσχυση της διαφάνειας και της αξιοπιστίας των οικονομικών καταστάσεων / φορολογικών στοιχείων, καθώς και για την κοινή ευθύνη που έχει ο λογιστής – φοροτεχνικός έναντι του κοινωνικού συνόλου θα ζητείται από κάθε λογιστή τη κατάθεση εντός του πρώτου διμήνου κάθε έτους ΥΔ του Ν 1599/1986 στην οποία θα δηλώνει ότι ασκεί το επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού, δε διώκεται για ποινικά ή πειθαρχικά αδικήματα και ότι έχει παρακολουθήσει όλη την αναγκαία εκπαίδευση που αντιστοιχεί στο επίπεδο της επαγγελματικής του κατάταξης, η οποία παρέχεται από το ΟΕΕ.

γινεται σε αλλο επαγγελμα αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο δύσκολο δηλαδή αν κάποιος λογιστής καταδικαστεί για πειθαρχικά ή ποινικά αδικήματα η ελληνική δικαιοσύνη να ενημερώσει το οικονομικό επιμελητήριο και το ΟΕ με τη σειρά του να ενημερώσει τη ΔΟΥ προκειμένου να τον διακόψουν από λογιστή; Πρέπει και εδώ να επέμβει ο πολίτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

όλη την αναγκαία εκπαίδευση που αντιστοιχεί στο επίπεδο της επαγγελματικής του κατάταξης, η οποία παρέχεται από το ΟΕ

νεα φαμπρικα με σεμιναρια ανοιγουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλη την αναγκαία εκπαίδευση που αντιστοιχεί στο επίπεδο της επαγγελματικής του κατάταξης, η οποία παρέχεται από το ΟΕ

ναι φαμπρικα με σεμιναρια ανοιγουν ?

Αν είναι κιόλας σαν τα σεμινάρια αναβάθμισης της άδειας βράστα. Πεταμένα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλη την αναγκαία εκπαίδευση που αντιστοιχεί στο επίπεδο της επαγγελματικής του κατάταξης, η οποία παρέχεται από το ΟΕ

νεα φαμπρικα με σεμιναρια ανοιγουν ?

Τώρα θα ανοίξει; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεύθυνη δήλωση θα καταθέτους οι λογιστές - φοροτεχνικοί στο ΟΕΕ για την άσκηση του επαγγέλματός τους.

Το ΟΕΕ σε ανακοίνωσή του σχετικα με την απόφαση του υπουργείο ανάπτηξης 41225 ΔΙΟΕ - 1004/28.9.2012 η οποία τροποποιεί την υπ’ αρ πρωτ 26801/ΔΙΟΕ 654/13.6.2012 εκδοθείσα εγκύκλιο αποφάσισε τα εξείς :

....

Ειδικότερα το ΟΕΕ για την προστασία των οι φορολογούμενων από παράνομες δραστηριότητες, τη μείωση της φοροδιαφυγής, τον περιορισμό του αριθμού των ανακριβών φορολογικών δηλώσεων, την ενίσχυση της διαφάνειας και της αξιοπιστίας των οικονομικών καταστάσεων / φορολογικών στοιχείων, καθώς και για την κοινή ευθύνη που έχει ο λογιστής – φοροτεχνικός έναντι του κοινωνικού συνόλου θα ζητείται από κάθε λογιστή τη κατάθεση εντός του πρώτου διμήνου κάθε έτους ΥΔ του Ν 1599/1986 στην οποία θα δηλώνει ότι ασκεί το επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού, δε διώκεται για ποινικά ή πειθαρχικά αδικήματα και ότι έχει παρακολουθήσει όλη την αναγκαία εκπαίδευση που αντιστοιχεί στο επίπεδο της επαγγελματικής του κατάταξης, η οποία παρέχεται από το ΟΕΕ.

γινεται σε αλλο επαγγελμα αυτο ?

:o :o :o

Δηλαδή εγώ που δεν έχω παρακολουθήσει την εκπαίδευση που παρέχεται από το ΟΕΕ, δουλεύω τόσα χρόνια χωρίς "την κοινή ευθύνη που έχει ο λογιστής – φοροτεχνικός έναντι του κοινωνικού συνόλου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o

Δηλαδή εγώ που δεν έχω παρακολουθήσει την εκπαίδευση που παρέχεται από το ΟΕΕ, δουλεύω τόσα χρόνια χωρίς "την κοινή ευθύνη που έχει ο λογιστής – φοροτεχνικός έναντι του κοινωνικού συνόλου"

Βέβαια, μπαταχτζής είσαι..............

Κάτσε να πάρω τηλ το οεοε,οεοε... να σου κάνω μια καταγγελία................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Αν δεν πάει κανείς -κανείς όμως-, να καταθέσει αυτήν την υπεύθυνη δήλωση, τι ακριβώς μπορούν να μας κάνουν να πάθουμε?

Ευχαριστώ

Νατάσσα

Υ.Γ. Χαζή ερώτηση, το ανέφερα! Απλώς μου γεννήθηκε η απορία και θα ήθελα να ξέρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ΥΔ θα πρέπει μετά την κορνιζάρουμε για να την βλέπουν οι πελάτες? Καλύτερα γιατί βαρέθηκα να βλέπω το πτυχίο μου στον τοίχο. Ενώ τώρα θα το βλέπουν οι πελάτες και θα είναι σίγουροι για τις υπηρεσίες που παρέχω. Αν κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ότι ξεγεννάω θα μπορώ να δέχομαι και ραντεβού ως γυναικολόγος??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o

Δηλαδή εγώ που δεν έχω παρακολουθήσει την εκπαίδευση που παρέχεται από το ΟΕΕ, δουλεύω τόσα χρόνια χωρίς "την κοινή ευθύνη που έχει ο λογιστής – φοροτεχνικός έναντι του κοινωνικού συνόλου"

Και εσύ αλλά και εγώ δεν έχουμε αυτή την "κοινή" ευθύνη ............ :D :D :D

Η διατύπωση αν μη τι άλλο είναι προκλητική και απαράδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ΥΔ θα πρέπει μετά την κορνιζάρουμε για να την βλέπουν οι πελάτες? Καλύτερα γιατί βαρέθηκα να βλέπω το πτυχίο μου στον τοίχο. Ενώ τώρα θα το βλέπουν οι πελάτες και θα είναι σίγουροι για τις υπηρεσίες που παρέχω. Αν κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ότι ξεγεννάω θα μπορώ να δέχομαι και ραντεβού ως γυναικολόγος??????

Είπαμε

Ο,τι Υπευθύνως Δηλώσεις

Τώρα που Πλησίαζα (Δεν την βλέπω) στην σύνταξη θα πάω να κάνω ΥΔ οτι είμαι και ΕΝΤΙΜΟΣ και ΛΟΓΙΣΤΗΣ ?

Και ποιός θα το ελέγξει ?

Τα τεμπελχανόσκυλα του ΟΕΕ

Εκτός και άν οι εισαγγελείς και δικαστάδες δεν έχουν κάτι σοβαρότερο να κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από όλα αυτά κρύβεται μόνο ένα θέμα: Το ετήσιο "κλείδωμα" μας για να εισπράττει ομαλά το Ο.Ε.Ε.

Τα χρήματα αυτά είναι αναγκαία διότι το Ο.Ε.Ε. αποτελεί δίαυλο επικοινωνίας με τα βουλευτικά αξιώματα και πρέπει να συνεισφέρουμε όσο μπορούμε.

Μου έχουν υποσχεθεί ότι σε λίγες δεκαετίες θα τεθούν στο Ο.Ε.Ε. και επιστημονικά αλλά και επαγγελματικά θέματα για οικονομολόγους ή λογιστές και να μην παραπονιέμαι..

Και τους ... ευχαριστώ πολύ για αυτό...

Βρε δε γ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από όλα αυτά κρύβεται μόνο ένα θέμα: Το ετήσιο "κλείδωμα" μας για να εισπράττει ομαλά το Ο.Ε.Ε.

Τα χρήματα αυτά είναι αναγκαία διότι το Ο.Ε.Ε. αποτελεί δίαυλο επικοινωνίας με τα βουλευτικά αξιώματα και πρέπει να συνεισφέρουμε όσο μπορούμε.

Μου έχουν υποσχεθεί ότι σε λίγες δεκαετίες θα τεθούν στο Ο.Ε.Ε. και επιστημονικά αλλά και επαγγελματικά θέματα για οικονομολόγους ή λογιστές και να μην παραπονιέμαι..

Και τους ... ευχαριστώ πολύ για αυτό...

Βρε δε γ..

όλη η ουσία με λίγες λέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ετοιμάζεται ένα ευρωπαϊκό πρότυπο πιστοποίησης. Στις άλλες χώρες οι Λογιστές διακρίνονται σε κατηγορίες ανάλογα με το εκπαιδευτικό τους επίπεδο και διακρίνονται σε πιστοποιημένους ελεγκτές-λογιστές και λογιστές (keep bookers). Αν το ΟΕΕ προσανατολίζεται απλά και μόνο στην αύξηση εσόδων μέσω σεμιναρίων, ασφαλώς και η προσπάθεια θα πέσει στο κενό, αν όμως ολοκληρωθεί η πιστοποίηση με ένα θεσμικό πλαίσιο αξιοκρατίας και ουσιαστικής αξιολόγησης, πιστεύω το επάγγελμα σύντομα θα έχει ένα διακριτό ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οι μηχανικοί υποβάλουν καθε χρόνο ΥΔ στο ΤΕΕ οτι ξέρουν να χτίζουν σπιτια?

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Η υποβολή της δήλωσης του Ν 1599 συνεπάγεται αποδοχή συνεπειών περί ψευδής δήλωσης η κατάθεση της δήλωσης αυτής είναι απλά ένας έμμεσος τρόπος ελέγχου στην περίπτωση που δεν υπάρχουν και δεν λειτουργούν βάσεις δεδομένων και δυνατότητες διασταυρώσεων...προσωπικά δεν με χαλάει...αλλά ούτε αυτό είναι σε θέση να διεκπεραιώσει το ΟΕΕ...

...Αντίθετα με χαλάει το άλλο περί σεμιναρίων και μ@λ@κιών σχετικών που τις έχω λουστεί...μάλλον τρόπους χρηματοδότησης ψάχνουν και το κράτος πάντα χαίρεται να έχει αυτοχρηματοδοτούμενες οργανώσεις (υποχείριά του) που εξυπηρετούν το σκοπό του...Για μένα ο κομματικός συνδικαλισμός (το ΟΕΕ το τιμάω με αυτή τη λέξη) είναι η μεγαλύτερη γάγκραινα που έχει υποστεί η κοινωνία μας δεκαετίες τώρα...και ότι αγγίζουν τα κόμματα βρωμάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίσω από όλα αυτά κρύβεται μόνο ένα θέμα: Το ετήσιο "κλείδωμα" μας για να εισπράττει ομαλά το Ο.Ε.Ε.

Τα χρήματα αυτά είναι αναγκαία διότι το Ο.Ε.Ε. αποτελεί δίαυλο επικοινωνίας με τα βουλευτικά αξιώματα και πρέπει να συνεισφέρουμε όσο μπορούμε.

Μου έχουν υποσχεθεί ότι σε λίγες δεκαετίες θα τεθούν στο Ο.Ε.Ε. και επιστημονικά αλλά και επαγγελματικά θέματα για οικονομολόγους ή λογιστές και να μην παραπονιέμαι..

Και τους ... ευχαριστώ πολύ για αυτό...

Βρε δε γ..

Κώστα μην δίνεις ευχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο πρέπει να πάρουν απόφαση ότι το μαγαζί έκλεισε.

Ο νταβατζής σχόλασε και τα κορόιδα αρχίζουν και ξυπνάνε.

Αυτό θα έπρεπε να έχει γίνει χρόνια τώρα. Ήταν απλό αρκεί οι συνάδελφοι που δεν είναι μέλη του ΟΕΕ αλλά το είχαν νταβατζή τους κάθε χρόνο, έκανα μια προσφυγή στην ΕΕ για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα που τα διαχειρίζονταν ένας οργανισμός που τους απέκλειε από το δικαίωμα του εκλέγεις και εκλέγεσθαι.

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΟΕΕ

ΕΚΑΝΕ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ

ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ

ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ (Ε.Φ.Ε.Ε.Α.)

ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ 42 – 46 , ΑΘΗΝΑ Τ.Κ. 10434

ΤΗΛ. 2108834483, 2108224111 - FΑΧ : 2108834484

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΣΕ ΕΚΤΑΚΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σύμφωνα με τα άρθρα 9 παρ. 1 και 10 παρ α ' του καταστατικού, η Γ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε.Α. με ομόφωνη απόφασή της, στις 03/10/2012, σας καλεί να συμμετάσχετε στην ΕΚΤΑΚΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ της Ένωσής μας την 12η Οκτωβρίου 2012 ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:00 στο Ξενοδοχείο “ΤΙΤΑΝΙΑ” , οδός Πανεπιστημίου 52 Αθήνα, με το παρακάτω ΘΕΜΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ:

Προεκλογικές ομιλίες υποψηφίων αντιπροσώπων της Π.Ο.Φ.Ε.Ε στις εκλογές που θα πραγματοποιηθούν από 20/10/2012 έως και 27/10/2012

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 12 του καταστατικού για τη συγκρότηση απαρτίας πρέπει να παρευρίσκεται το 1/2 των ταμειακώς ενήμερων μελών της Ένωσής μας. Εάν δεν υπάρξει απαρτία, τότε η Έκτακτη Γενική Συνέλευση θα επαναληφθεί στο ίδιο μέρος χωρίς άλλη προειδοποίηση το Σάββατο 20η Οκτωβρίου 2012 και ώρα 12:00. Αν εκ νέου δεν παραστεί το 1/4 των ταμειακώς τακτοποιημένων μελών τότε η Έκτακτη Γενική Συνέλευση θα επαναληφθεί την 27η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012 ημέρα ΣΑΒΒΑΤΟ και ώρα 12:00 στο ίδιο μέρος με όσα μέλη και αν παρευρίσκονται και με την ίδια ημερήσια διάταξη.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΣΑΜΟΠΟΥΛΟΣ

ο κόσμος καίγεται και το μου..ι χτενίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Για μένα ο κομματικός συνδικαλισμός (το ΟΕΕ το τιμάω με αυτή τη λέξη) είναι η μεγαλύτερη γάγκραινα που έχει υποστεί η κοινωνία μας δεκαετίες τώρα.....

To ΟΕΕ απατελεί παρασιτικό οργανισμό ο οποίος πρέπει να διαλυθεί τάχιστα. Χθες όχι αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...