Προς το περιεχόμενο

Φοροελαφρυνση Ε.Ε μεσο Βουλγαριας ή Λιζινγκ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

ειμαι νεος στον ιστοχωρο και δεν ηξερα που να αναρτησω το θεμα μου, ειναι αχανες το φορουμ.

Στο θεμα λοιπον, εξεταζουμε την περιπτωση που μια ε.ε (Συμβουλοι επιχειρησεων και Διαδικτυου) μεσα στο 2013 αναμενει σωρευμενα (καθαρα κερδη) γυρω στα 100.000€.

Συμφωνα και με τα επικειμενα μετρα η φορολογια θα ανελθει σε ποσοστο ανω του 30%, κατοπιν τουτου πρεπει να ληφθουν μετρα ωστε να μικρηνει οσο το δυνατον περισσοτερο ο αναλογουν φορος.

Οι λυσεις που μεχρι τωρα προκρινονται ειναι οι εξης και αναφερονται εδω για τον σχολιασμο τους.

1) Αγορα μεταχειρισμενου αυτοκινητου απο εταιρια Χρονομισθωσης με σκοπο την εξαγορα του μετα απο ενα ετος. αναφερομαι σαφως σε αυτοκινητο κατω απο 1600κεκ και με αξια κατω των 15.000€.

Το μετρο δεν πολυσυμφερει μιας και μετα την εξαγορα μπορει να "γλιτωνεις" το 70% της επενδυσης δλδ περναει ως εξοδο περιπου τα 10.000 ευρα.

2) Ξερει κανενας τι ισχυει για λιζινγκ σε μηχανακια και αυτοκινητα αντικες? Εχει κανενας γνωση εταιριων που κανουν ακομα Sale & leaseback μιας και με την καθιζηση της αγορας οι εταιριες φενεται να το σταματησαν μιας και ο στολος τους εχει μεγαλωσει επικινδυνα...

3) Αγορα ιστιοφορου "με αγωνιστικη-επαγγελματικη χρηση" = 50.000€ δεν γνωριζω περισσοτερο για το θεμα, υποθετω ομως οτι το κοστος αγορας του σκαφους περναει ολοκληρο ως εξοδο.

4) Δημιουργια μιας εταιριας στην Βουλγαρια η ενδεχομενος καποια αλλη χωρα της Ε.Ε (παρακαλω προτεινετε) και εκδοση τιμολογιων απο την εκει εταιρια στην εν ελλαδι εταιρια.

ειναι απιστευτο το ποσο χρονο απαιτουν απο την καθημερινοτητα του επιχειρηματια οι φορολογικες μ***κιες αυτου του κρατους!

Υ.Γ Μπορειτε να μου πειτε εαν ενας συνταξιουχος κινδυνευει να χασει την συνταξη του αν ειναι μελος εταιριας σε αλλη χωρα της Ε.Ε? και σε ποιες προυποθεσεις κινδυνευει να χασει την συνταξη του εν ελλαδι εαν ειναι μελος εταριας εδω?

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κι από μένα: Οι αγορές θα είναι πραγματικές; Η αξία τους θα είναι η πραγματική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sothris

Το ως τι ρωταω εχει καποια σχεση με τις απαντησεις? αλλα για να προλαβω κακεντρεχειες ως συμβουλος επιχειρησεων ρωταω...

@Αρχοντης

Οι αγορες θα ειναι πραγματικες με διατραπεζικες συναλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sothris

Το ως τι ρωταω εχει καποια σχεση με τις απαντησεις? αλλα για να προλαβω κακεντρεχειες ως συμβουλος επιχειρησεων ρωταω...

@Αρχοντης

Οι αγορες θα ειναι πραγματικες με διατραπεζικες συναλλαγες.

Και θα συμβουλεύατε μια επιχείρηση να κάνει μια δαπάνη, π.χ. 10.000, για να αποφύγει να πληρώσει 3.500 (αν και το πραγματικό φορολογικό όφελος είναι πολύ λιγότερο, επειδή αναφέρεστε σε πάγια που αποσβένονται τμηματικά, υπόκεινται σε φορολογική αναμόρφωση, κλπ); Το ότι θα επιβαρυνθεί με 7.500 (τουλάχιστον) για μια μη παραγωγική δαπάνη το θεωρείτε ως σωστή συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως σύμβουλος θα πάρετε γνώμες από εδώ για να συμβουλεύσετε τους πελάτες σας ? Βέβαια μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε. Απλά στην περίπτωσή σας ισχύει η παρατήρηση του ΠΕΤΡΟΥ, το θέμα είναι πολύπλοκο και για να το αναλύσουμε θα γράφουμε καμιά βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το θεωρω ως σωστη επιλογη εξου και το σχολιο....αλλα επειδη το χρειαζετε το αυτοκινητο για αυτο προτεινετε...

φιλικοτατο το κλιμα το βλεπω, οχι κυριε μου δεν θα συμβουλευσω τον πελατη μου απο εδω, μια συζητηση και κατευθηντηριες γραμμες θελω να παρω, μετα να διπλοδιασταυρωσω τα λεγομενα και να συνεκτιμησω με τον λογιστη του πελατη!

επι της ουσιας παντως μαλλον απευθυνομαι σε καποιον που θελει να γραψει κατι ακομα και μακροσκελες, ευχαριστω τον πετρο για την παρατηρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το θεωρω ως σωστη επιλογη εξου και το σχολιο....αλλα επειδη το χρειαζετε το αυτοκινητο για αυτο προτεινετε...

φιλικοτατο το κλιμα το βλεπω, οχι κυριε μου δεν θα συμβουλευσω τον πελατη μου απο εδω, μια συζητηση και κατευθηντηριες γραμμες θελω να παρω, μετα να διπλοδιασταυρωσω τα λεγομενα και να συνεκτιμησω με τον λογιστη του πελατη!

επι της ουσιας παντως μαλλον απευθυνομαι σε καποιον που θελει να γραψει κατι ακομα και μακροσκελες, ευχαριστω τον πετρο για την παρατηρηση!

Μήπως πρέπει να αρχίσετε από τον λογιστή του πελάτη σας και να το διασταυρώσετε με τον λογιστή σας, συζητώντας με πραγματικά δεδομένα; Την Βουλγαρία ξεχάστε την, οι υπηρεσίες παρέχονται στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά περί κλίματος αφήστε τα στην άκρη, ανάλογα με το status αυτού που κάνει την ερώτηση , πρέπει να είναι και η απάντηση. Πάντως προκειμένου να διπλοδιασταυρώσετε τα λεγόμενα και πως να τα συνεκτιμήσετε θα πρέπει να έχετε γνώσεις , τις οποίες ί από όσο καταλαβαίνω δεν διαθέτετε Αλλά πάλι μπορεί να σφάλω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλο Q&A ηταν οποιος μπορουσε και ηθελε να απαντησει ας απαντουσε αντ αυτου, οι θεματοφυλακες εκ συνειδησεως περιτευουν. Μαλλον πολλα χρονια στην εφορια σφυρηλατουν αναλογο χαρακτηρα δημοσιου...Ευχαριστω πολυ για το πνευμα, κριμα που δεν εχω το αναλογο "Στατους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπηρεσιες παρεπιπτοντως ειναι διαδικτυακες και μπορει να παρεχονται και απο την ΓΗ του Πυρος.

Τότε κάνε έναρξη εκτός ελλάδος, θα γλυτώσεις και τους κακεντρεχείς έλληνες λογιστές, οπότε δεν ρωτάς κανένα ξένο φόρουμ λογιστών που απαντάνε και τσάμπα βεβαίως βεβαίως...

Ήδη σου έχουν απαντήσει για τα περισσότερα, θες να κάνεις μη παραγωγικές δαπάνες (μιλάω για το σκάφος εν προκειμένω) μόνο και μόνο για να εκπίπτεις μέρος αυτών φορολογικά; Καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι απλά βλακεία;

Για το Ι.Χ αφού ξέρεις ότι εκπίπτει το 70% (αν είναι μικρό σε cc) τότε τι άλλο θες να μάθεις - είτε το πάρεις με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο, η ελάφρυνση είναι 70%, οπότε να πάρεις αυτό που συμφέρει με βάσει α) τη ρευστότητα της εταιρείας, β) συγκριτικά τι σε συμφέρει σε απόλυτους αριθμούς χρηματικά....

Ενδεικτικά αυτά... Το σύνολο των ερωτήσεων απαιτεί αναλυτική συζήτηση με αρμόδιο λογιστή - όχι 1 και 2 posts σε φόρουμ όσο μακροσκελή και να είναι αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπηρεσιες παρεπιπτοντως ειναι διαδικτυακες και μπορει να παρεχονται και απο την ΓΗ του Πυρος.

Παρεπιπτόντως , η πληροφορία αυτή έχει την αξία και τη σημασία της και πρέπει να συνεκτιμηθεί ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπηρεσιες παρεπιπτοντως ειναι διαδικτυακες και μπορει να παρεχονται και απο την ΓΗ του Πυρος.

Μάλλον για αυτο θα χρειάζεται και το ιστιοφόρο ,

που να τρεχεις με το ιχ εκει κάτω .

Υ.Γ Για να σας προλάβω ,

χρόνια και εγώ στην εφορία............ σφυρηλατήθηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για αυτο θα χρειάζεται και το ιστιοφόρο ,

που να τρεχεις με το ιχ εκει κάτω .

Υ.Γ Για να σας προλάβω ,

χρόνια και εγώ στην εφορία............ σφυρηλατήθηκα

Ενας ο Μαγγελάνος και ένας ο φίλος μας .... B)

ΥΓ Εγώ πάλι όσο και να αντιστάθηκα μια σφυριά την έφαγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κριμα να υπαρχει τετοιο υφος σε συναδελφους που προσπαθησαν να σε κατατοπισουν ο καθε ενας με τον τροπο του. Οπως σου ειπα θα χρειαζοταν να γραφτουν παρα πολλα σαν αναλυση. Παντως ειδικα για το σκαφος επειδη εχει παρα πολλες λεπτομερειες ως προσ την τηρηση σαν (επαγγελματικο)? σε θεματα πωλησεων φορολογικα αποσβεσεων κα αλλα πολλα θα χρειαστει πολυ ψαξιμο.....

Ωσ προσ το α ερωτημα δεν συμφερει και ασ ειναι για ενα χρονο, ως προς την εναρξη εταιρειας σε ΕΕ εξαρταται το τι θελεισ να κανεις να πληρωνεισ λιγοτερο φορο ως πωσ ποια πραξη? Δεν ειναι απλα ανοιγω μια εταιρεια σε Βουλγαρια η οπου αλλου. χρειαζονται παρα πολλα που πρει να συνυπολογισθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"συναδελφους που προσπαθησαν να σε κατατοπισουν ο καθε ενας με τον τροπο του"

Που ακριβως πηρα απαντηση? στρεβλή την βλεπω την ματια σας!

Για το ιστιοπλοιοκο, αν δεν απατουμε υπαρχει η δυνατοτητα ενοικιασης η οχι?

δυσκολευεστε στα Q&A μου φαινετε. εκαστος εφω εταχθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"συναδελφους που προσπαθησαν να σε κατατοπισουν ο καθε ενας με τον τροπο του"

Που ακριβως πηρα απαντηση? στρεβλή την βλεπω την ματια σας!

Για το ιστιοπλοιοκο, αν δεν απατουμε υπαρχει η δυνατοτητα ενοικιασης η οχι?

δυσκολευεστε στα Q&A μου φαινετε. εκαστος εφω εταχθη.

Αν θες απάντηση που να εξυπηρετεί αυτά που θες να ακούσεις, χτύπησες λάθος πόρτα. Δεν πρόκειται να την πάρεις ποτέ από δω μέσα. Ψάξε στο συνάφι σου -και δεν εννοοώ τους αληθινούς συμβούλους επιχειρήσεων επειδή τέτοιος ΔΕΝ είσαι -θα βρεις πολλά λαμόγια να σε βοηθήσουν να πάρεις τη μίζα σου από τις "επενδύσεις" του "πελάτη" σου. Πήγαινε βρες έναν λογιστή να πληρώσεις τις υπηρεσίες του αν θες να μάθεις. Και μάθε να γράφεις και να μιλάς σωστά ελληνικά.Αρκετά πια με τους σκιτζήδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα... Q&A, ειναι Β2Β συναλλαγη και χρεωνεται με την ωρα.. Επισκεπτεσαι καποιον επαγ/τια συναδελφο για να σε πληροφορησει και μετα πας για B2C, να λαβεις κι εσυ την αμοιβη σου απο τον πελατη σου.. Να μεταφερεις αυτα που σου εχει μαθει ο συναδελφος δλδ! (Συμβουλη.. ΕΑΝ δεν γνωριζεις ΚΑΛΑ το αντικειμενο με το οποιο πας να ασχοληθεις, ΜΗΝ πας κατευθειαν στον λογιστη του πελατη σου, γτ θα σε παρει χαμπαρι οτι εισαι ασχετος και θα το πει στον πελατη σου... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ) Καλη τυχη και διαβασμα, πολυ διαβασμα και ψαξιμο!

Υ.Γ. (Πιθανον ασχετο πιθανον οχι, για να μην παρεξηγηθω) Φορεσαν τοοοοσοι πολλοι απλοι αποφοιτοι λυκειου ενα κοστουμι και μια γραβατα, τυπωσαν και καρτες (πλαστικοποιημενες..) και το παιζουν συμβουλοι επιχ/σεων, επενδυτικοι συμβουλοι κτλ ΜΕ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? (ΠΟΣΟ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τα... Q&A, ειναι Β2Β συναλλαγη και χρεωνεται με την ωρα.. Επισκεπτεσαι καποιον επαγ/τια συναδελφο για να σε πληροφορησει και με πας για B2C, να λαβεις κι εσυ την αμοιβη σου απο τον πελατη σου.. Να μεταφερεις αυτα που σου εχει μαθει ο συναδελφος δλδ! (Συμβουλη.. ΕΑΝ δεν γνωριζεις ΚΑΛΑ το αντικειμενο με το οποιο πας να ασχοληθεις, ΜΗΝ πας κατευθειαν στον λογιστη του πελατη σου, γτ θα σε παρει χαμπαρι οτι εισαι ασχετος και θα το πει στον πελατη σου... ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ) Καλη τυχη και διαβασμα, πολυ διαβασμα και ψαξιμο!

Υ.Γ. (Πιθανον ασχετο πιθανον οχι, για να μην παρεξηγηθω) Φορεσαν τοοοοσοι πολλοι απλοι αποφοιτοι λυκειου ενα κοστουμι και μια γραβατα, τυπωσαν και καρτες (πλαστικοποιημενες..) και το παιζουν συμβουλοι επιχ/σεων, επενδυτικοι συμβουλοι κτλ ΜΕ ΤΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? (ΠΟΣΟ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ)

εγω παλι δεν καταλαβα γιατι ο πελατης δεν απευθυνεται στο λογιστη του ,τον καθ υλη αρμοδιο για ολα αυτα και απευθυνεται στον καθε περαστικο............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεν καταλαβα γιατι ο πελατης δεν απευθυνεται στο λογιστη του ,τον καθ υλη αρμοδιο για ολα αυτα και απευθυνεται στον καθε περαστικο............

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΕ ΚΟΥΣΤΟΥΜΑΡΙΣΜΕΝΟΣ, ΣΙΔΕΡΩΜΕΝΟΣ, ΑΤΣΑΛΑΚΩΤΟΣ, ΔΑΣΚΑΛΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ... Q&A ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ''ΓΛΥΤΩΣΕΙ'' ΧΡΗΜΑΤΑ.. ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΠΩΦΕΛΗΘΕΙ ''ΞΕΓΕΛΩΝΤΑΣ'' (ΙΣΩΣ) ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.....

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΠΗΓΕ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΠΙΧ/ΣΗΣ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΗΡΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΚΕΩΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ, ΤΟ ΤΕΒΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ, ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΡΙΣΤΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΨΥΧΟΠΛΑΚΩΜΕΝΟΣ) ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ (ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ 3-4-5 ΜΗΝΕΣ ΠΙΣΩ)..

ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΕΓΩ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΚΑΝΑ, ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...