Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ 600 ΔΙΣ ΔΟΛΛΑΡΙΑ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το FBI ψάχνει τους ομογενείς με τα 600 δισ ευρώ.

http://www.fimes.gr/2012/10/fbi-omogeneis-600-dis-end/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μου έτυχε η συνομιλία με τον κ . Λαμπράκη ας την αναφέρω. (Αφαίρεσα μόνο το μειλ του ώστε να μην φαίνεται)

Μετά από ένα καθόλου ευγενικό μειλ μου προς την ομάδα του κ Λαμπράκη και ειδικά προς τον Σώρρα ακολούθησε η εξής απάντηση:

@@@@@@@@@@@@@@@

----- Forwarded Message -----

From: Emmanuel Lambrakis <xxxxxx@yahoo.com>

To: "[email protected]" <[email protected]>

Sent: Saturday, August 25, 2012 6:29 PM

Subject:

<Ἡ τελευταία μας εὐκαιρία δέν εἶναι αὐτοί... Ἡ τελευταία μας εὐκαιρία εἲμαστε ἐμεῖς ὃταν ἀποφασίσουμε νά σοβαρευτοῦμε, νά προτάσουμε τήν ἠθική καί τήν δικαιοσύνη......>

Ἀγαπητέ κε Σταυρουλάκη Κωνσταντῖνε

Οἰκονομολόγε τῆς Ἀνωτάτης Βιομηχανικῆς Σχολῆς Θεσσαλονίκης

Ἀντιπαρέρχομαι τήν < εὐγενῆ γλῶσσα καί συμπεριφορά σας > διότι γιά ἐμᾶς δέν περισεύει κανείς στόν ἀγῶνα γιά τή ἀπελευθέρωση τῆς πατρίδας.

Θά σταματήσω ὂμως στήν χιλιοειπωμένη φράση σας " ὃταν ἐμεῖς ἀποφασίσουμε νά σοβαρευθοῦμε....." καί θά ἐπιθυμοῦσα νά μοῦ ἀπαντήσετε ἂν τό θέλετε σέ δύο ἐρωτήσεις .

Πρῶτον, ποιό εἶναι τό κίνητρο πού θά σᾶς ἀνάγκαζε νά < σοβαρευτῆτε> ἐφ᾽ ὃσον ἡ ἀπώλεια τῆς Ἐθνικῆς κυριαρχίας καί ἀνεξαρτησίας τοῦ Ἒθνους δέν φαίνεται νά εἶναι γιά σᾶς ἀρκετά ἱσχυρό κίνητρο ?

Δεύτερον ὃταν ἀποφασίσετε ἐν τέλει νά σοβαρευθῆτε μπορεῖτε νά μᾶς περιγράψετε τίς κινήσεις σας γιά νά προφέρουμε καί ἐμεῖς τό κατά δύναμιν?

Τό ὃνομα μου εἶναι Μανώλης Λαμπράκης καί εἶμαι πρόεδρος τῆς ὁργάνωσης END(End National Debt) ἢ σύμφωνα μέ τήν δική σου κρίση πρόεδρος τῶν παπαρολόγων πού ἀσχολοῦνται μέ τήν ἐξαγορά τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους.

Ἐπειδή ἐμεῖς ἒχουμε <σοβαρευτῆ> ἀπό πάρα πολύ καιρό ὁφείλω νά σέ πληροφορήσω ἐντελῶς καλοπροαἰρετα γιά τίς προσπάθειες τῆς ὁργάνωσης μας, καί σέ ποιό σημεῖο βρίσκεται ἡ ἐξαγορά τοῦ Ἑλληνικοῦ ἐξωτερικοῦ χρέους. Πιστεύω πὠς πίσω ἀπό τίς θέσεις πού πῆρες στήν ἀπάντηση σου στήν Ἀγγέλα κρύβεται ἓνας θερμός πατριώτης πού μπορεῖ νά γίνη ἓνας πολύτιμος συναγωνιστής........

Ἡ ἀναφορά σου στήν τράπεζα τῆς Ἀνατολῆς, παρ᾽ὃτι θέμα μέ παγκόσμια οἰκονομική ἐμβέλεια, δέν θά σχολιασθεῖ ἐπί τοῦ παρόντος πέραν τῆς ἀναφορᾶς ὃτι ἡ ἀποπληρωμή τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους δέν σχετίζεται μέ τήν Ἀνατολή ἀλλά μέ ὁμόλογα τοῦ Ἀμερικανικοῦ Δημοσίου τά ὁποῖα βεβαίως διαπραγματεύτηκε ἡ ὁργάνωση μας καί ἐγώ προσωπικῶς μέ τήν Ἀμερικανική κυβέρνηση τούς τελευταίους 9 μῆνες.

Πέραν ὃμως τῆς διαπραγμάτευσης μέ τήν κυβέρνηση τῶν ΗΠΑ τά ἐν λόγω ὁμόλογα εἶναι ἱδιοκτησία τοῦ κου Σώρρα τοῦ ὁποίου ἡ ἀπαραβατη ἀποστολή εἶναι νά ἀπελευθερώση τήν Ἑλλάδα ἀπό τόν μακροχρόνιο δυσβαστακτο οἰκονομικό ζυγό καί νά ἐπαναφέρη τό Ἒθνος στήν πρωτοποριακή θέση γιά τήν ὁποία εἶναι προωρισμένο. Ἂν αὐτό ἐνοχλεῖ δέν μπορῶ νά βοηθήσω...........Ἡ ἐπίσκεψη Κλίντον στήν Ἑλλάδα πρό μηνός πάντως εἶχε νά κάνη μέ τήν ἐν λόγω προσπάθεια........

Τά ἐν λόγω ὁμόλογα βρίσκονται στήν κατοχή καί διάθεση τῆς ὁργάνωσης μας καί αὐτήν τήν στιγμή γίνονται πολύ σοβαρές διαπραγματεύσεις γιά τό ἐάν το ΔΝΤ θά ἀποδεχτῆ ὃλον τό ποσόν τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους ἢ θά κατατεθῆ ξεχωριστά στήν ΕΚΤ καί τήν ΕΕ

Φαντάζομαι ὃτι δέν θά ἐκπλαγῆς ἂν σοῦ πῶ πώς τό μεγαλύτερο ἐμπόδιο γιά τήν ἐξαγορά εἶναι ἡ ἳδια ἡ κυβέρνηση τῶν τριῶν......

Ἐάν λοιπόν ἡ κυβέρνηση δέν συμφωνήση τελικῶς τότε τόν λόγο ἒχει ὁ ἳδιος ὁ Ἑλληνικός λαός.......

Ἐλπίζω νά σοῦ ἒδωσα κάποια κίνητρα νά ἀναθεωρήσης τίς θέσεις σου καί σέ προσκαλοῦμε σέ συστράτευση γιά τόν ἀληθινά σοβαρό ἀγῶνα πού διεξάγουμε ἐναντίον ἑνός ἀπόλυτα διεφθαρμένου συστήματος πού λέγεται "Ἑλληνική πολιτική"

Ἀνεξαρτήτως τῆς κομματικῆς σου τοποθετήσεως ὁφείλω νά σέ πληροφορήσς μετά λόγου γνώσεως καί ἐμπειρίας ὃτι ΟΥΔΕΙΣ πολιτικός στό Ἑλληνικό κοινοβούλιο συμπεριφέρεται ὡς Ἓλλην, ὑπακούουν δέ πάντες στά κελευσματα τῶν κατακτητῶν τῆς χώρας μας.......

Μανώλης Λαμπράκης ἰατρός

Πρόεδρος END

@@@@@@@@@@@

Ε και μετά απάντησα:

From: Σταυρουλάκης Κώστας (+λάκης) <[email protected]>

To: "[email protected]" <[email protected]>

Sent: Monday, August 27, 2012 8:49 AM

Subject: Περί διαφωνίας με τον κ. Λαμπράκη. ..

Στάλθηκε: 3:33 μ.μ. Δευτέρα, 27 Αυγούστου 2012

Θεμα: Η διαφωνία με τον κ. Λαμπράκη. ..

κ. Λαμπράκη.

για το δεύτερο σκέλος της απάντησης σας επαναφέρω αυτά τα οποία προανέφερα και τα οποία δεν μπορώ να τα πω πιο απλά.

Έχει κάποιος 600 δις σε μετρητά και 600 δις σε ομόλογα της Ανατολής ή όποιας κατεύθυνσης επιθυμείτε;

Εμένα πω ζω στον πλανήτη γη δεν μου φαίνεται φυσιολογικό. Μου φαίνεται ανώμαλο και τερατώδες να έχει κάποιος περίσσευμα 600 δις και άλλα 600 δις μετοχές και να τα χαρίζει.

Κάτι δεν μου πάει καλέ αδερφέ...

Και πες ότι τα έχει....

Γιατί δεν αγοράζει το χρέος και το ανακοινώνει μετά;

Εξήγησε μου την λογική (και μετά αν θες και την ηθική) να διακηρύττει κάποιος την καλή πράξη που θα κάνει.

Να λέει « εγώ θα σώσω την Ελλάδα» ενώ θα μπορούσε – αφού του .. περισσεύουν - να κάνει πρώτα την πράξη και μετά να μιλήσει και να πει : «Κύριοι Έλληνες σας απήλλαξα από το χρέος σας. Προσπαθήστε να κάνετε μια νέα αρχή» .

Αντί αυτού λέει.. Θα σας σώσω.. Θα σας σώσω.

Ξέρετε κ. Λαμπράκη πόσες φορές μας έχουν πει ότι θα μας σώσουν;

Έλεος... Ζητώ απλά έλεος...

Πάμε τώρα στο πρώτο σκέλος των δύο ερωτήσεων σας.

1η ερώτηση:

«Πρῶτον, ποιό εἶναι τό κίνητρο πού θά σᾶς ἀνάγκαζε νά < σοβαρευτῆτε> ἐφ᾽ὃσον ἡ ἀπώλεια τῆς Ἐθνικῆς κυριαρχίας καί ἀνεξαρτησίας τοῦ Ἒθνους δέν φαίνεται νά εἶναι γιά σᾶς ἀρκετά ἱσχυρό κίνητρο ?

Απάντηση:

Δεν μπορώ να καταλάβω κ Λαμπράκη από πού συμπεράνετε ότι δεν είναι για μένα αρκετά ισχυρό κίνητρο για να σοβαρευτούμε, η απώλεια της Εθνικής κυριαρχίας.

Όσο και αν ψάξετε δεν θα το βρείτε. Δεν ξέρω καν γιατί το είπατε.

Εγώ λέω ότι πρέπει να σοβαρευτούμε σε όλα τα επίπεδα. Είναι δυνατόν να θεωρείται ότι δεν θεωρώ αυτό το θέμα σοβαρό;

Λέω χαρακτηριστικά:

«Η τελευταία μας ευκαιρία είμαστε εμείς οι ίδιοι, όταν αποφασίσουμε να σοβαρευτούμε, να προτάσσουμε την ηθική και την δικαιοσύνη. Να δημιουργούμε πολιτικούς για το καλό του τόπου και όχι για το καλό το δικό μας. Να .. να .. να...»

Τι να εννοώ με αυτά που λέω;

2η ερώτηση:

Δεύτερον ὃταν ἀποφασίσετε ἐν τέλει νά σοβαρευθῆτε μπορεῖτε νά μᾶς περιγράψετε τίς κινήσεις σας γιά νά προφέρουμε καί ἐμεῖς τό κατά δύναμιν?

Απάντηση:

Μου ζητάτε να σας απαντήσω τι κινήσεις θα κάνουμε μετά που θα σοβαρευτούμε.. Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι έχουμε πολύ διαφορετική αντιμετώπιση του προβλήματος.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε απολύτως τίποτα ιδιαίτερο μετά που θα σοβαρευτούμε. Επαναφέρω πάλι τις τρείς γραμμές που είμαι σίγουρος ότι δεν τις μελετήσατε καθόλου, προφανώς – και δικαίως - παρασυρόμενος από τις υπόλοιπες «γλυκές» μου λέξεις.

Προσπαθήστε λοιπόν να με καταλάβετε. Το πρόβλημα δεν είναι μετά που θα σοβαρευτούμε τι θα κάνουμε αλλά απλά και μόνο να σοβαρευτούμε όπως το περιγράφω: «να σοβαρευτούμε, να προτάσσουμε την ηθική και την δικαιοσύνη. Να δημιουργούμε πολιτικούς για το καλό του τόπου και όχι για το καλό το δικό μας. Να .. να .. να...»

Δεν μπορούσα να σας γράψω δεκάδες άλλα «να». Δέκα αράδες θυμού ήταν το μήνυμά μου.

Υ.Γ. 1 Βέβαια θα ζητήσω συγνώμη για το θυμό μου αυτόν αλλά ήταν εξοργιστικός ο τίτλος του μειλ που έλαβα όπου έλεγε : «Η τελευταία μας ελπίδα» Και τώρα που το διαβάζω πάλι αρχίζω να βράζω… Άκου τελευταία ευκαιρία να μας δώσει κάποιος το … «χαρτζηλίκι» του…

Είπα. Τελευταία ευκαιρία είναι ν’ αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι. Να σοβαρευτούμε. Να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα με την Ηθική και την Δικαιοσύνη. Όλα τ’ άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Υ.Γ.2. Άκου τελευταία ευκαιρία να μας δώσει κάποιος το … «χαρτζηλίκι» του…

Με εκτίμηση

Σ τ α υ ρ ο υ λ ά κ η ς Α ρ τ . Κ ω ν σ τ α ν τ ί ν ο ς

Οικονομολόγος Ανωτάτης Βιομηχανικής Σχολής Θεσ/κης

@@@@@@@@@@@@@

Ε και μετά στην συνέχεια είναι βαρετό αφού δεν συμφωνήσαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μου έτυχε η συνομιλία με τον κ . Λαμπράκη ας την αναφέρω. (Αφαίρεσα μόνο το μειλ του ώστε να μην φαίνεται)

Μετά από ένα καθόλου ευγενικό μειλ μου προς την ομάδα του κ Λαμπράκη και ειδικά προς τον Σώρρα ακολούθησε η εξής απάντηση:

@@@@@@@@@@@@@@@

----- Forwarded Message -----

From: Emmanuel Lambrakis <xxxxxx@yahoo.com>

To: "[email protected]" <[email protected]>

Sent: Saturday, August 25, 2012 6:29 PM

Subject:

<Ἡ τελευταία μας εὐκαιρία δέν εἶναι αὐτοί... Ἡ τελευταία μας εὐκαιρία εἲμαστε ἐμεῖς ὃταν ἀποφασίσουμε νά σοβαρευτοῦμε, νά προτάσουμε τήν ἠθική καί τήν δικαιοσύνη......>

Ἀγαπητέ κε Σταυρουλάκη Κωνσταντῖνε

Οἰκονομολόγε τῆς Ἀνωτάτης Βιομηχανικῆς Σχολῆς Θεσσαλονίκης

Ἀντιπαρέρχομαι τήν < εὐγενῆ γλῶσσα καί συμπεριφορά σας > διότι γιά ἐμᾶς δέν περισεύει κανείς στόν ἀγῶνα γιά τή ἀπελευθέρωση τῆς πατρίδας.

Θά σταματήσω ὂμως στήν χιλιοειπωμένη φράση σας " ὃταν ἐμεῖς ἀποφασίσουμε νά σοβαρευθοῦμε....." καί θά ἐπιθυμοῦσα νά μοῦ ἀπαντήσετε ἂν τό θέλετε σέ δύο ἐρωτήσεις .

Πρῶτον, ποιό εἶναι τό κίνητρο πού θά σᾶς ἀνάγκαζε νά < σοβαρευτῆτε> ἐφ᾽ ὃσον ἡ ἀπώλεια τῆς Ἐθνικῆς κυριαρχίας καί ἀνεξαρτησίας τοῦ Ἒθνους δέν φαίνεται νά εἶναι γιά σᾶς ἀρκετά ἱσχυρό κίνητρο ?

Δεύτερον ὃταν ἀποφασίσετε ἐν τέλει νά σοβαρευθῆτε μπορεῖτε νά μᾶς περιγράψετε τίς κινήσεις σας γιά νά προφέρουμε καί ἐμεῖς τό κατά δύναμιν?

Τό ὃνομα μου εἶναι Μανώλης Λαμπράκης καί εἶμαι πρόεδρος τῆς ὁργάνωσης END(End National Debt) ἢ σύμφωνα μέ τήν δική σου κρίση πρόεδρος τῶν παπαρολόγων πού ἀσχολοῦνται μέ τήν ἐξαγορά τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους.

Ἐπειδή ἐμεῖς ἒχουμε <σοβαρευτῆ> ἀπό πάρα πολύ καιρό ὁφείλω νά σέ πληροφορήσω ἐντελῶς καλοπροαἰρετα γιά τίς προσπάθειες τῆς ὁργάνωσης μας, καί σέ ποιό σημεῖο βρίσκεται ἡ ἐξαγορά τοῦ Ἑλληνικοῦ ἐξωτερικοῦ χρέους. Πιστεύω πὠς πίσω ἀπό τίς θέσεις πού πῆρες στήν ἀπάντηση σου στήν Ἀγγέλα κρύβεται ἓνας θερμός πατριώτης πού μπορεῖ νά γίνη ἓνας πολύτιμος συναγωνιστής........

Ἡ ἀναφορά σου στήν τράπεζα τῆς Ἀνατολῆς, παρ᾽ὃτι θέμα μέ παγκόσμια οἰκονομική ἐμβέλεια, δέν θά σχολιασθεῖ ἐπί τοῦ παρόντος πέραν τῆς ἀναφορᾶς ὃτι ἡ ἀποπληρωμή τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους δέν σχετίζεται μέ τήν Ἀνατολή ἀλλά μέ ὁμόλογα τοῦ Ἀμερικανικοῦ Δημοσίου τά ὁποῖα βεβαίως διαπραγματεύτηκε ἡ ὁργάνωση μας καί ἐγώ προσωπικῶς μέ τήν Ἀμερικανική κυβέρνηση τούς τελευταίους 9 μῆνες.

Πέραν ὃμως τῆς διαπραγμάτευσης μέ τήν κυβέρνηση τῶν ΗΠΑ τά ἐν λόγω ὁμόλογα εἶναι ἱδιοκτησία τοῦ κου Σώρρα τοῦ ὁποίου ἡ ἀπαραβατη ἀποστολή εἶναι νά ἀπελευθερώση τήν Ἑλλάδα ἀπό τόν μακροχρόνιο δυσβαστακτο οἰκονομικό ζυγό καί νά ἐπαναφέρη τό Ἒθνος στήν πρωτοποριακή θέση γιά τήν ὁποία εἶναι προωρισμένο. Ἂν αὐτό ἐνοχλεῖ δέν μπορῶ νά βοηθήσω...........Ἡ ἐπίσκεψη Κλίντον στήν Ἑλλάδα πρό μηνός πάντως εἶχε νά κάνη μέ τήν ἐν λόγω προσπάθεια........

Τά ἐν λόγω ὁμόλογα βρίσκονται στήν κατοχή καί διάθεση τῆς ὁργάνωσης μας καί αὐτήν τήν στιγμή γίνονται πολύ σοβαρές διαπραγματεύσεις γιά τό ἐάν το ΔΝΤ θά ἀποδεχτῆ ὃλον τό ποσόν τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους ἢ θά κατατεθῆ ξεχωριστά στήν ΕΚΤ καί τήν ΕΕ

Φαντάζομαι ὃτι δέν θά ἐκπλαγῆς ἂν σοῦ πῶ πώς τό μεγαλύτερο ἐμπόδιο γιά τήν ἐξαγορά εἶναι ἡ ἳδια ἡ κυβέρνηση τῶν τριῶν......

Ἐάν λοιπόν ἡ κυβέρνηση δέν συμφωνήση τελικῶς τότε τόν λόγο ἒχει ὁ ἳδιος ὁ Ἑλληνικός λαός.......

Ἐλπίζω νά σοῦ ἒδωσα κάποια κίνητρα νά ἀναθεωρήσης τίς θέσεις σου καί σέ προσκαλοῦμε σέ συστράτευση γιά τόν ἀληθινά σοβαρό ἀγῶνα πού διεξάγουμε ἐναντίον ἑνός ἀπόλυτα διεφθαρμένου συστήματος πού λέγεται "Ἑλληνική πολιτική"

Ἀνεξαρτήτως τῆς κομματικῆς σου τοποθετήσεως ὁφείλω νά σέ πληροφορήσς μετά λόγου γνώσεως καί ἐμπειρίας ὃτι ΟΥΔΕΙΣ πολιτικός στό Ἑλληνικό κοινοβούλιο συμπεριφέρεται ὡς Ἓλλην, ὑπακούουν δέ πάντες στά κελευσματα τῶν κατακτητῶν τῆς χώρας μας.......

Μανώλης Λαμπράκης ἰατρός

Πρόεδρος END

@@@@@@@@@@@

Ε και μετά απάντησα:

From: Σταυρουλάκης Κώστας (+λάκης) <[email protected]>

To: "[email protected]" <[email protected]>

Sent: Monday, August 27, 2012 8:49 AM

Subject: Περί διαφωνίας με τον κ. Λαμπράκη. ..

Στάλθηκε: 3:33 μ.μ. Δευτέρα, 27 Αυγούστου 2012

Θεμα: Η διαφωνία με τον κ. Λαμπράκη. ..

κ. Λαμπράκη.

για το δεύτερο σκέλος της απάντησης σας επαναφέρω αυτά τα οποία προανέφερα και τα οποία δεν μπορώ να τα πω πιο απλά.

Έχει κάποιος 600 δις σε μετρητά και 600 δις σε ομόλογα της Ανατολής ή όποιας κατεύθυνσης επιθυμείτε;

Εμένα πω ζω στον πλανήτη γη δεν μου φαίνεται φυσιολογικό. Μου φαίνεται ανώμαλο και τερατώδες να έχει κάποιος περίσσευμα 600 δις και άλλα 600 δις μετοχές και να τα χαρίζει.

Κάτι δεν μου πάει καλέ αδερφέ...

Και πες ότι τα έχει....

Γιατί δεν αγοράζει το χρέος και το ανακοινώνει μετά;

Εξήγησε μου την λογική (και μετά αν θες και την ηθική) να διακηρύττει κάποιος την καλή πράξη που θα κάνει.

Να λέει « εγώ θα σώσω την Ελλάδα» ενώ θα μπορούσε – αφού του .. περισσεύουν - να κάνει πρώτα την πράξη και μετά να μιλήσει και να πει : «Κύριοι Έλληνες σας απήλλαξα από το χρέος σας. Προσπαθήστε να κάνετε μια νέα αρχή» .

Αντί αυτού λέει.. Θα σας σώσω.. Θα σας σώσω.

Ξέρετε κ. Λαμπράκη πόσες φορές μας έχουν πει ότι θα μας σώσουν;

Έλεος... Ζητώ απλά έλεος...

Πάμε τώρα στο πρώτο σκέλος των δύο ερωτήσεων σας.

1η ερώτηση:

«Πρῶτον, ποιό εἶναι τό κίνητρο πού θά σᾶς ἀνάγκαζε νά < σοβαρευτῆτε> ἐφ᾽ὃσον ἡ ἀπώλεια τῆς Ἐθνικῆς κυριαρχίας καί ἀνεξαρτησίας τοῦ Ἒθνους δέν φαίνεται νά εἶναι γιά σᾶς ἀρκετά ἱσχυρό κίνητρο ?

Απάντηση:

Δεν μπορώ να καταλάβω κ Λαμπράκη από πού συμπεράνετε ότι δεν είναι για μένα αρκετά ισχυρό κίνητρο για να σοβαρευτούμε, η απώλεια της Εθνικής κυριαρχίας.

Όσο και αν ψάξετε δεν θα το βρείτε. Δεν ξέρω καν γιατί το είπατε.

Εγώ λέω ότι πρέπει να σοβαρευτούμε σε όλα τα επίπεδα. Είναι δυνατόν να θεωρείται ότι δεν θεωρώ αυτό το θέμα σοβαρό;

Λέω χαρακτηριστικά:

«Η τελευταία μας ευκαιρία είμαστε εμείς οι ίδιοι, όταν αποφασίσουμε να σοβαρευτούμε, να προτάσσουμε την ηθική και την δικαιοσύνη. Να δημιουργούμε πολιτικούς για το καλό του τόπου και όχι για το καλό το δικό μας. Να .. να .. να...»

Τι να εννοώ με αυτά που λέω;

2η ερώτηση:

Δεύτερον ὃταν ἀποφασίσετε ἐν τέλει νά σοβαρευθῆτε μπορεῖτε νά μᾶς περιγράψετε τίς κινήσεις σας γιά νά προφέρουμε καί ἐμεῖς τό κατά δύναμιν?

Απάντηση:

Μου ζητάτε να σας απαντήσω τι κινήσεις θα κάνουμε μετά που θα σοβαρευτούμε.. Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι έχουμε πολύ διαφορετική αντιμετώπιση του προβλήματος.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε απολύτως τίποτα ιδιαίτερο μετά που θα σοβαρευτούμε. Επαναφέρω πάλι τις τρείς γραμμές που είμαι σίγουρος ότι δεν τις μελετήσατε καθόλου, προφανώς – και δικαίως - παρασυρόμενος από τις υπόλοιπες «γλυκές» μου λέξεις.

Προσπαθήστε λοιπόν να με καταλάβετε. Το πρόβλημα δεν είναι μετά που θα σοβαρευτούμε τι θα κάνουμε αλλά απλά και μόνο να σοβαρευτούμε όπως το περιγράφω: «να σοβαρευτούμε, να προτάσσουμε την ηθική και την δικαιοσύνη. Να δημιουργούμε πολιτικούς για το καλό του τόπου και όχι για το καλό το δικό μας. Να .. να .. να...»

Δεν μπορούσα να σας γράψω δεκάδες άλλα «να». Δέκα αράδες θυμού ήταν το μήνυμά μου.

Υ.Γ. 1 Βέβαια θα ζητήσω συγνώμη για το θυμό μου αυτόν αλλά ήταν εξοργιστικός ο τίτλος του μειλ που έλαβα όπου έλεγε : «Η τελευταία μας ελπίδα» Και τώρα που το διαβάζω πάλι αρχίζω να βράζω… Άκου τελευταία ευκαιρία να μας δώσει κάποιος το … «χαρτζηλίκι» του…

Είπα. Τελευταία ευκαιρία είναι ν’ αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι. Να σοβαρευτούμε. Να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα με την Ηθική και την Δικαιοσύνη. Όλα τ’ άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Υ.Γ.2. Άκου τελευταία ευκαιρία να μας δώσει κάποιος το … «χαρτζηλίκι» του…

Με εκτίμηση

Σ τ α υ ρ ο υ λ ά κ η ς Α ρ τ . Κ ω ν σ τ α ν τ ί ν ο ς

Οικονομολόγος Ανωτάτης Βιομηχανικής Σχολής Θεσ/κης

@@@@@@@@@@@@@

Ε και μετά στην συνέχεια είναι βαρετό αφού δεν συμφωνήσαμε..

Κε Σταυρουλακη , αγαπητε συναδελφε Κωστα , ειναι δυνατον να ασχολεισαι με αυτο το πραγμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κε Σταυρουλακη , αγαπητε συναδελφε Κωστα , ειναι δυνατον να ασχολεισαι με αυτο το πραγμα ?

Έχασα την ψυχραιμία μου...

Το μείλ που είχα λάβει με το θέμα αυτό είχε τίτλο " Η τελευταία μας ευκαιρία" και τρελάθηκα.

Θα προσέχω περισσότερο... :rolleyes::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Έχασα την ψυχραιμία μου...

Το μείλ που είχα λάβει με το θέμα αυτό είχε τίτλο " Η τελευταία μας ευκαιρία" και τρελάθηκα.

Θα προσέχω περισσότερο... :rolleyes::)

Σταυρουλακης η αφελής είσαι η πολύ φιλοδοξος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλιότεροι θυμούνται το "θαυματουργό νερό" του Καματερού που θεράπευε τον καρκίνο?Στο τέλος αποδείχθηκε ότι το νερό του όχι μόνο δεν θεραπευε τον καρκίνο αλλά ήταν και επικίνδυνο αφού ειχε ραδιένεργεια σε ποσοστό 30-35%.

Κατά καιρούς εμφανίζονται διάφοροι επιτήδειοι οι οποίοι είτε ηδονίζονται με το να παίζουν με την απελπισία των άλλων είτε είναι τόσο πολύ φαντασιόπληκτοι που πράγματι μέσα τους αισθάνονται 'σωτήρες'.Η φαντασιοπληξία είναι ψυχική ασθένεια και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με κατανόηση.

Με τους σημερινούς ¨σωτήρες" νομίζω ότι δεν πρέπει να ασχοληθεί η δικαιοσύνη αλλά η ψυχιατρική επιστήμη,

Οι άνθρωποι όχι μόνο δεν αισθάνονται ότι κοροιδεύουν αλλά αν τους παρατηρήσετε πως μιλάνε αυτοί πράγματι πιστεύουν ότι σώζουν την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε οτι μοναδική προϋπόθεση για να μας δώσουν το χρήμα είναι να δικαστούν όσοι τα έφαγαν έως τώρα,

αν είναι έτσι ,πιστεύει κανείς οτι και αλήθεια να είναι τα 600δις ,οτι θα υπάρξει κάποιος που θα τα δεχτεί απο τους κυβερνώντες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είσαι ωρέ Λαμπράκη εσύ και ο Σώρρας σου;;;;

http://www.forbes.com/billionaires/list/

Σταυρουλάκη, άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις παιδί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είσαι ωρέ Λαμπράκη εσύ και ο Σώρρας σου;;;;

http://www.forbes.co...lionaires/list/

Σταυρουλάκη, άλλη δουλειά δεν έχεις να κάνεις παιδί μου;

Αυτό δεν έχει σχέση.Δεν έχει σημασία αν βρίσκεται στη λίστα ο Λαμπράκης και ο ΣώρραςΥπάρχουν άτομα που κατέχουν πάρα πολλά χρήματα που προέρχονται από παράνομες δραστηριότητες και κάπου σε κάποιο σημείο του πλανήτη τα έχουν.

Αυτό που δεν τους κάνει πιστευτούς είναι ότι δεν πήγαν αμέσως να διαπραγματευτούν με την κυβέρνηση.

Διαβάστε όμως και το μήνυμα ενός αναγνώστη.Μήπως λέει κάτι?

http://www.fimes.gr/2012/10/600-dis-omogeneis-mhnyma-anagnwsth/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγοράζουν τον ΠΑΟΚ να δουμε άσπρη μέρα?

Σοβαρά τώρα.

Το πρόβλημα δεν είναι το χρέος , υπάρχει κανένα κράτος που δεν χρωστάει?

Και μη μου πείτε σε σχέση με το ΑΕΠ..............γιατί θα απαντήσω.

Το θέμα είναι η πλήρη υποταγή των λαών με διάφορα μέσα και όπως βολεύει κάθε φορά πόλεμος , εμφύλιος , χρέος......

ακολουθούν μια συνταγή από αυτές και έχουν τις άλλες για ενναλακτικές λύσεις.

Οι άνθρωποι αυτοί είναι πανέξυπνοι από τους εμπνευστές μέχρι τους εκτελεστές των σχεδιών .

Δεν πρόκειται για συνομοσία αλλά για ολοκληρωτική νίκη.

Προσπαθούν να μας πουν ότι κάποιοι δεν ξέρουν ή δεν τα καταφέρανε .Πρέπει να το πιστέψουμε γιατί

διαφορετικά θα αντιδράσουμε.

Δε βαριέσε μεγάλη κουβέντα μπορούμε να ανοίξουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά από την άλλη πως δημιουργέιτε το χρέος ???? Μιας και τελικά κανείς λαός δεν αποκτά οφέλη από τα τοκοχρεολύσια που πληρώνουν οι λαοί, πως γίνεται το χρήμα ???? ΚΑι επίσης νη ξεχνάμε και τη περίφημη μόχλευση , βάζεις 1 ευρώ και ξαφνικά έχεις 1000 ......

Αφού να σκεφτείτε έχω βάλει σε μια κατσαρόλα 10 ευρώ και τα μοχλεύω , τα κοχλάζω , τα ανακατεύω , αλλά αυτά παραμένουν 10 ευρώ ........

Αμαν βρε Αποστόλη........

απορίες που τις έχεις...!!!!

Πίστευε και μη ερεύνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευεργέτες σαν τους Ηπειρώτες προγόνους μου, και απ΄την υπόλοιπη Ελλάδα φυσικά, ευπατρίδες αυτού του βεληνεκούς, δεν νομίζω να ξαναδεί ο τόπος. Οι ανεκδιήγητοι αυτοί κύριοι που εμφανίστηκαν, μόνο άξιοι σχολιασμού δεν είναι, μάλλον άξιοι χλευασμού είναι. Αν υπήρχε έστω κι ένας Έλληνας που είχε δυνατότητα να βοηθήσει τον τόπο θα το έκανε αθόρυβα, χωρίς διακανονισμούς, χωρίς φανφάρες κ.λπ. . Απ΄την άλλη όμως μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν να βοηθήσουν (οχι φυσικά κύριοι σαν αυτούς με τα 600 δις), αλλά αποτελεί τροχοπέδη το γεγονός ότι κι άλλες μεγάλες δωρεές που έγιναν από πολλούς Έλληνες (βλ. πυρόπληκτους στην Ηλεία) δεν ξέρουμε που κατέληξαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μου έτυχε η συνομιλία με τον κ . Λαμπράκη ας την αναφέρω. (Αφαίρεσα μόνο το μειλ του ώστε να μην φαίνεται)

Μετά από ένα καθόλου ευγενικό μειλ μου προς την ομάδα του κ Λαμπράκη και ειδικά προς τον Σώρρα ακολούθησε η εξής απάντηση:

@@@@@@@@@@@@@@@

----- Forwarded Message -----

From: Emmanuel Lambrakis <xxxxxx@yahoo.com>

To: "[email protected]" <[email protected]>

Sent: Saturday, August 25, 2012 6:29 PM

Subject:

<Ἡ τελευταία μας εὐκαιρία δέν εἶναι αὐτοί... Ἡ τελευταία μας εὐκαιρία εἲμαστε ἐμεῖς ὃταν ἀποφασίσουμε νά σοβαρευτοῦμε, νά προτάσουμε τήν ἠθική καί τήν δικαιοσύνη......>

Ἀγαπητέ κε Σταυρουλάκη Κωνσταντῖνε

Οἰκονομολόγε τῆς Ἀνωτάτης Βιομηχανικῆς Σχολῆς Θεσσαλονίκης

Ἀντιπαρέρχομαι τήν < εὐγενῆ γλῶσσα καί συμπεριφορά σας > διότι γιά ἐμᾶς δέν περισεύει κανείς στόν ἀγῶνα γιά τή ἀπελευθέρωση τῆς πατρίδας.

Θά σταματήσω ὂμως στήν χιλιοειπωμένη φράση σας " ὃταν ἐμεῖς ἀποφασίσουμε νά σοβαρευθοῦμε....." καί θά ἐπιθυμοῦσα νά μοῦ ἀπαντήσετε ἂν τό θέλετε σέ δύο ἐρωτήσεις .

Πρῶτον, ποιό εἶναι τό κίνητρο πού θά σᾶς ἀνάγκαζε νά < σοβαρευτῆτε> ἐφ᾽ ὃσον ἡ ἀπώλεια τῆς Ἐθνικῆς κυριαρχίας καί ἀνεξαρτησίας τοῦ Ἒθνους δέν φαίνεται νά εἶναι γιά σᾶς ἀρκετά ἱσχυρό κίνητρο ?

Δεύτερον ὃταν ἀποφασίσετε ἐν τέλει νά σοβαρευθῆτε μπορεῖτε νά μᾶς περιγράψετε τίς κινήσεις σας γιά νά προφέρουμε καί ἐμεῖς τό κατά δύναμιν?

Τό ὃνομα μου εἶναι Μανώλης Λαμπράκης καί εἶμαι πρόεδρος τῆς ὁργάνωσης END(End National Debt) ἢ σύμφωνα μέ τήν δική σου κρίση πρόεδρος τῶν παπαρολόγων πού ἀσχολοῦνται μέ τήν ἐξαγορά τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους.

Ἐπειδή ἐμεῖς ἒχουμε <σοβαρευτῆ> ἀπό πάρα πολύ καιρό ὁφείλω νά σέ πληροφορήσω ἐντελῶς καλοπροαἰρετα γιά τίς προσπάθειες τῆς ὁργάνωσης μας, καί σέ ποιό σημεῖο βρίσκεται ἡ ἐξαγορά τοῦ Ἑλληνικοῦ ἐξωτερικοῦ χρέους. Πιστεύω πὠς πίσω ἀπό τίς θέσεις πού πῆρες στήν ἀπάντηση σου στήν Ἀγγέλα κρύβεται ἓνας θερμός πατριώτης πού μπορεῖ νά γίνη ἓνας πολύτιμος συναγωνιστής........

Ἡ ἀναφορά σου στήν τράπεζα τῆς Ἀνατολῆς, παρ᾽ὃτι θέμα μέ παγκόσμια οἰκονομική ἐμβέλεια, δέν θά σχολιασθεῖ ἐπί τοῦ παρόντος πέραν τῆς ἀναφορᾶς ὃτι ἡ ἀποπληρωμή τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους δέν σχετίζεται μέ τήν Ἀνατολή ἀλλά μέ ὁμόλογα τοῦ Ἀμερικανικοῦ Δημοσίου τά ὁποῖα βεβαίως διαπραγματεύτηκε ἡ ὁργάνωση μας καί ἐγώ προσωπικῶς μέ τήν Ἀμερικανική κυβέρνηση τούς τελευταίους 9 μῆνες.

Πέραν ὃμως τῆς διαπραγμάτευσης μέ τήν κυβέρνηση τῶν ΗΠΑ τά ἐν λόγω ὁμόλογα εἶναι ἱδιοκτησία τοῦ κου Σώρρα τοῦ ὁποίου ἡ ἀπαραβατη ἀποστολή εἶναι νά ἀπελευθερώση τήν Ἑλλάδα ἀπό τόν μακροχρόνιο δυσβαστακτο οἰκονομικό ζυγό καί νά ἐπαναφέρη τό Ἒθνος στήν πρωτοποριακή θέση γιά τήν ὁποία εἶναι προωρισμένο. Ἂν αὐτό ἐνοχλεῖ δέν μπορῶ νά βοηθήσω...........Ἡ ἐπίσκεψη Κλίντον στήν Ἑλλάδα πρό μηνός πάντως εἶχε νά κάνη μέ τήν ἐν λόγω προσπάθεια........

Τά ἐν λόγω ὁμόλογα βρίσκονται στήν κατοχή καί διάθεση τῆς ὁργάνωσης μας καί αὐτήν τήν στιγμή γίνονται πολύ σοβαρές διαπραγματεύσεις γιά τό ἐάν το ΔΝΤ θά ἀποδεχτῆ ὃλον τό ποσόν τοῦ Ἑλληνικοῦ χρέους ἢ θά κατατεθῆ ξεχωριστά στήν ΕΚΤ καί τήν ΕΕ

Φαντάζομαι ὃτι δέν θά ἐκπλαγῆς ἂν σοῦ πῶ πώς τό μεγαλύτερο ἐμπόδιο γιά τήν ἐξαγορά εἶναι ἡ ἳδια ἡ κυβέρνηση τῶν τριῶν......

Ἐάν λοιπόν ἡ κυβέρνηση δέν συμφωνήση τελικῶς τότε τόν λόγο ἒχει ὁ ἳδιος ὁ Ἑλληνικός λαός.......

Ἐλπίζω νά σοῦ ἒδωσα κάποια κίνητρα νά ἀναθεωρήσης τίς θέσεις σου καί σέ προσκαλοῦμε σέ συστράτευση γιά τόν ἀληθινά σοβαρό ἀγῶνα πού διεξάγουμε ἐναντίον ἑνός ἀπόλυτα διεφθαρμένου συστήματος πού λέγεται "Ἑλληνική πολιτική"

Ἀνεξαρτήτως τῆς κομματικῆς σου τοποθετήσεως ὁφείλω νά σέ πληροφορήσς μετά λόγου γνώσεως καί ἐμπειρίας ὃτι ΟΥΔΕΙΣ πολιτικός στό Ἑλληνικό κοινοβούλιο συμπεριφέρεται ὡς Ἓλλην, ὑπακούουν δέ πάντες στά κελευσματα τῶν κατακτητῶν τῆς χώρας μας.......

Μανώλης Λαμπράκης ἰατρός

Πρόεδρος END

@@@@@@@@@@@

Ε και μετά απάντησα:

From: Σταυρουλάκης Κώστας (+λάκης) <[email protected]>

To: "[email protected]" <[email protected]>

Sent: Monday, August 27, 2012 8:49 AM

Subject: Περί διαφωνίας με τον κ. Λαμπράκη. ..

Στάλθηκε: 3:33 μ.μ. Δευτέρα, 27 Αυγούστου 2012

Θεμα: Η διαφωνία με τον κ. Λαμπράκη. ..

κ. Λαμπράκη.

για το δεύτερο σκέλος της απάντησης σας επαναφέρω αυτά τα οποία προανέφερα και τα οποία δεν μπορώ να τα πω πιο απλά.

Έχει κάποιος 600 δις σε μετρητά και 600 δις σε ομόλογα της Ανατολής ή όποιας κατεύθυνσης επιθυμείτε;

Εμένα πω ζω στον πλανήτη γη δεν μου φαίνεται φυσιολογικό. Μου φαίνεται ανώμαλο και τερατώδες να έχει κάποιος περίσσευμα 600 δις και άλλα 600 δις μετοχές και να τα χαρίζει.

Κάτι δεν μου πάει καλέ αδερφέ...

Και πες ότι τα έχει....

Γιατί δεν αγοράζει το χρέος και το ανακοινώνει μετά;

Εξήγησε μου την λογική (και μετά αν θες και την ηθική) να διακηρύττει κάποιος την καλή πράξη που θα κάνει.

Να λέει « εγώ θα σώσω την Ελλάδα» ενώ θα μπορούσε – αφού του .. περισσεύουν - να κάνει πρώτα την πράξη και μετά να μιλήσει και να πει : «Κύριοι Έλληνες σας απήλλαξα από το χρέος σας. Προσπαθήστε να κάνετε μια νέα αρχή» .

Αντί αυτού λέει.. Θα σας σώσω.. Θα σας σώσω.

Ξέρετε κ. Λαμπράκη πόσες φορές μας έχουν πει ότι θα μας σώσουν;

Έλεος... Ζητώ απλά έλεος...

Πάμε τώρα στο πρώτο σκέλος των δύο ερωτήσεων σας.

1η ερώτηση:

«Πρῶτον, ποιό εἶναι τό κίνητρο πού θά σᾶς ἀνάγκαζε νά < σοβαρευτῆτε> ἐφ᾽ὃσον ἡ ἀπώλεια τῆς Ἐθνικῆς κυριαρχίας καί ἀνεξαρτησίας τοῦ Ἒθνους δέν φαίνεται νά εἶναι γιά σᾶς ἀρκετά ἱσχυρό κίνητρο ?

Απάντηση:

Δεν μπορώ να καταλάβω κ Λαμπράκη από πού συμπεράνετε ότι δεν είναι για μένα αρκετά ισχυρό κίνητρο για να σοβαρευτούμε, η απώλεια της Εθνικής κυριαρχίας.

Όσο και αν ψάξετε δεν θα το βρείτε. Δεν ξέρω καν γιατί το είπατε.

Εγώ λέω ότι πρέπει να σοβαρευτούμε σε όλα τα επίπεδα. Είναι δυνατόν να θεωρείται ότι δεν θεωρώ αυτό το θέμα σοβαρό;

Λέω χαρακτηριστικά:

«Η τελευταία μας ευκαιρία είμαστε εμείς οι ίδιοι, όταν αποφασίσουμε να σοβαρευτούμε, να προτάσσουμε την ηθική και την δικαιοσύνη. Να δημιουργούμε πολιτικούς για το καλό του τόπου και όχι για το καλό το δικό μας. Να .. να .. να...»

Τι να εννοώ με αυτά που λέω;

2η ερώτηση:

Δεύτερον ὃταν ἀποφασίσετε ἐν τέλει νά σοβαρευθῆτε μπορεῖτε νά μᾶς περιγράψετε τίς κινήσεις σας γιά νά προφέρουμε καί ἐμεῖς τό κατά δύναμιν?

Απάντηση:

Μου ζητάτε να σας απαντήσω τι κινήσεις θα κάνουμε μετά που θα σοβαρευτούμε.. Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι έχουμε πολύ διαφορετική αντιμετώπιση του προβλήματος.

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε απολύτως τίποτα ιδιαίτερο μετά που θα σοβαρευτούμε. Επαναφέρω πάλι τις τρείς γραμμές που είμαι σίγουρος ότι δεν τις μελετήσατε καθόλου, προφανώς – και δικαίως - παρασυρόμενος από τις υπόλοιπες «γλυκές» μου λέξεις.

Προσπαθήστε λοιπόν να με καταλάβετε. Το πρόβλημα δεν είναι μετά που θα σοβαρευτούμε τι θα κάνουμε αλλά απλά και μόνο να σοβαρευτούμε όπως το περιγράφω: «να σοβαρευτούμε, να προτάσσουμε την ηθική και την δικαιοσύνη. Να δημιουργούμε πολιτικούς για το καλό του τόπου και όχι για το καλό το δικό μας. Να .. να .. να...»

Δεν μπορούσα να σας γράψω δεκάδες άλλα «να». Δέκα αράδες θυμού ήταν το μήνυμά μου.

Υ.Γ. 1 Βέβαια θα ζητήσω συγνώμη για το θυμό μου αυτόν αλλά ήταν εξοργιστικός ο τίτλος του μειλ που έλαβα όπου έλεγε : «Η τελευταία μας ελπίδα» Και τώρα που το διαβάζω πάλι αρχίζω να βράζω… Άκου τελευταία ευκαιρία να μας δώσει κάποιος το … «χαρτζηλίκι» του…

Είπα. Τελευταία ευκαιρία είναι ν’ αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι. Να σοβαρευτούμε. Να αντιμετωπίζουμε τα πράγματα με την Ηθική και την Δικαιοσύνη. Όλα τ’ άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Υ.Γ.2. Άκου τελευταία ευκαιρία να μας δώσει κάποιος το … «χαρτζηλίκι» του…

Με εκτίμηση

Σ τ α υ ρ ο υ λ ά κ η ς Α ρ τ . Κ ω ν σ τ α ν τ ί ν ο ς

Οικονομολόγος Ανωτάτης Βιομηχανικής Σχολής Θεσ/κης

@@@@@@@@@@@@@

Ε και μετά στην συνέχεια είναι βαρετό αφού δεν συμφωνήσαμε..

φίλες και φίλοι μόλις διαβάσαμε τους διαλόγους ενός κουζουλού και ενός βλαμμένου

να μα το θεό Κωστή είσαι απίστευτος

απίστευτος φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά από την άλλη πως δημιουργέιτε το χρέος ???? Μιας και τελικά κανείς λαός δεν αποκτά οφέλη από τα τοκοχρεολύσια που πληρώνουν οι λαοί, πως γίνεται το χρήμα ???? ΚΑι επίσης νη ξεχνάμε και τη περίφημη μόχλευση , βάζεις 1 ευρώ και ξαφνικά έχεις 1000 ......

Αφού να σκεφτείτε έχω βάλει σε μια κατσαρόλα 10 ευρώ και τα μοχλεύω , τα κοχλάζω , τα ανακατεύω , αλλά αυτά παραμένουν 10 ευρώ ........

Μήν απαγοητεύεσαι ........ Συνέχισε με υπομονή, επιμονή, νηφαλιότητα ,καρτερία, πίστη , και όταν λειώσει το μέταλλο κάνε χύτευση σε ένα καλούπι το οποίο θα έχει την υποδομή να σου βγάλει ένα κέρμα των 10.000.000 ή 100.000.000 ή 1.000.000.000 ευρώ :D

Αντε και καλή επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιθαγενεις με καθρεφτακια δυστυχως ετσι μας βλεπουν, αυτο το δικαιωμα εδωσαν οι δοσυλογοι γερμανοτσολιαδες και το τριο στουτζες τησ συμφορας..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευεργέτες σαν τους Ηπειρώτες προγόνους μου, και απ΄την υπόλοιπη Ελλάδα φυσικά, ευπατρίδες αυτού του βεληνεκούς, δεν νομίζω να ξαναδεί ο τόπος. Οι ανεκδιήγητοι αυτοί κύριοι που εμφανίστηκαν, μόνο άξιοι σχολιασμού δεν είναι, μάλλον άξιοι χλευασμού είναι. Αν υπήρχε έστω κι ένας Έλληνας που είχε δυνατότητα να βοηθήσει τον τόπο θα το έκανε αθόρυβα, χωρίς διακανονισμούς, χωρίς φανφάρες κ.λπ. . Απ΄την άλλη όμως μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν να βοηθήσουν (οχι φυσικά κύριοι σαν αυτούς με τα 600 δις), αλλά αποτελεί τροχοπέδη το γεγονός ότι κι άλλες μεγάλες δωρεές που έγιναν από πολλούς Έλληνες (βλ. πυρόπληκτους στην Ηλεία) δεν ξέρουμε που κατέληξαν..

Ειλικρινά προβληματίστηκα αν έπρεπε να απαντήσω, αφ΄ενός γιατί γύρω από αυτό το ζήτημα μπορεί να ανοίξει μια πολύ μεγάλη κουβεντα και αφ΄ετέρου γιατί σ' εκτιμώ και δεν θέλω να αντιλέξω σ΄αυτή την "τοπικιστική υπερηφάνεια" που λίγο πολύ όλοι έχουμε σ' αυτό τον τόπο.

Δεν αντέχω όμως τη σιωπή :)

Νομίζω θα πρέπει να σταθείς λίγο στα ερωτήματα που βάζει ο Αποστόλης παραπάνω κι ιδίως στο

.............................., πως γίνεται το χρήμα ???? .....................

Ίσως αν ψάξεις και την κάθε μια περίπτωση (των ευεργετών) ξεχωριστά να αλλάξεις λίγο τον τρόπο με τον οποίο βλέπεις αυτές τις προσφορές.

Έχω εμπιστοσύνη στην κρίση σου..... :)

καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού να σκεφτείτε έχω βάλει σε μια κατσαρόλα 10 ευρώ και τα μοχλεύω , τα κοχλάζω , τα ανακατεύω , αλλά αυτά παραμένουν 10 ευρώ ........

:D

Καλημέρα.

Έχω φυτέψει ένα 2ευρω στη γλάστρα εδώ και 1 μήνα.

Το ποτίζω, το φροντίζω, το βγάζω στον ήλιο, του λέω γλυκά λογάκια, του παίζω μουσική......, αλλά.... φευ!

Τίποτα φίλε μου! :(

Ούτε ένα 5λεπτο δεν έχει φυτρώσει ακόμη, έτσι για την προσπάθεια ρε γαμώτο......

Μφχ,

Νατάσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D

Καλημέρα.

Έχω φυτέψει ένα 2ευρω στη γλάστρα εδώ και 1 μήνα.

Το ποτίζω, το φροντίζω, το βγάζω στον ήλιο, του λέω γλυκά λογάκια, του παίζω μουσική......, αλλά.... φευ!

Τίποτα φίλε μου! :(

Ούτε ένα 5λεπτο δεν έχει φυτρώσει ακόμη, έτσι για την προσπάθεια ρε γαμώτο......

Μφχ,

Νατάσσα

Για μόχλευση μίλησε ο Αποστόλης.

Μήπως δεν αναμοχλεύεις το χώμα στην γλάστρα;

Αν και νομίζω πως πρέπει να το φυτέψεις σε "βούρκο" και να τον μοχλεύεις στα σκοτάδια για να αυγατίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά προβληματίστηκα αν έπρεπε να απαντήσω, αφ΄ενός γιατί γύρω από αυτό το ζήτημα μπορεί να ανοίξει μια πολύ μεγάλη κουβεντα και αφ΄ετέρου γιατί σ' εκτιμώ και δεν θέλω να αντιλέξω σ΄αυτή την "τοπικιστική υπερηφάνεια" που λίγο πολύ όλοι έχουμε σ' αυτό τον τόπο.

Δεν αντέχω όμως τη σιωπή :)

Νομίζω θα πρέπει να σταθείς λίγο στα ερωτήματα που βάζει ο Αποστόλης παραπάνω κι ιδίως στο

Ίσως αν ψάξεις και την κάθε μια περίπτωση (των ευεργετών) ξεχωριστά να αλλάξεις λίγο τον τρόπο με τον οποίο βλέπεις αυτές τις προσφορές.

Έχω εμπιστοσύνη στην κρίση σου..... :)

καλημέρα.

Γιάννη, δεν υπήρχε ίχνος "τοπικιστικής" υπερηφάνειας στη δημοσίευσή μου. Απλώς, λόγω καταγωγής ανέφερα πρώτα τους Ηπειρώτες. Γνωρίζω πως δεν ήταν οι μοναδικοί, όπως επίσης γνωρίζω πως δεν ήταν όλοι οι ευεργέτες τα καλύτερα παιδιά. Θέτω όμως ένα ερώτημα επί τη ευκαιρία. Τι ήταν αυτό που ωθούσε αυτούς τους προγόνους μας να δίνουν ένα τεράστιο μέρος της περιουσίας τους για την πατρίδα; Μήπως τους απασχολούσε υστεροφημία τους ; Μήπως η αγάπη για την πατρίδα; Μήπως κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μόχλευση μίλησε ο Αποστόλης.

Μήπως δεν αναμοχλεύεις το χώμα στην γλάστρα;

Αν και νομίζω πως πρέπει να το φυτέψεις σε "βούρκο" και να τον μοχλεύεις στα σκοτάδια για να αυγατίσει.

Χμμμμμμ......

Μήπως πρέπει να έχει και πανσέληνο και να χορεύω γυμνή στη βεράντα, τραγουδώντας το You shook me all night long ανάποδα?

Μπρρρρ....

Ανατρίχιασα!

Άστο καλύτερα! Θα περιμένω την επιταγή του Πάγκαλου μωρέ.....

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, δεν υπήρχε ίχνος "τοπικιστικής" υπερηφάνειας στη δημοσίευσή μου. Απλώς, λόγω καταγωγής ανέφερα πρώτα τους Ηπειρώτες. Γνωρίζω πως δεν ήταν οι μοναδικοί, όπως επίσης γνωρίζω πως δεν ήταν όλοι οι ευεργέτες τα καλύτερα παιδιά. Θέτω όμως ένα ερώτημα επί τη ευκαιρία. Τι ήταν αυτό που ωθούσε αυτούς τους προγόνους μας να δίνουν ένα τεράστιο μέρος της περιουσίας τους για την πατρίδα; Μήπως τους απασχολούσε υστεροφημία τους ; Μήπως η αγάπη για την πατρίδα; Μήπως κάτι άλλο;

Είπα εξ αρχής ότι είναι μεγάλη η συζήτηση και προφανώς θα υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις.......

Εγώ για παράδειγμα προσεγγίζω το ζήτημα ξεκινώντας από το ερώτημα του Αποστόλη. Πως δημιουργήθηκαν οι περιουσίες. Είναι δευτερεύον για μένα το ερώτημα ....

"Τι ήταν αυτό που ωθούσε αυτούς τους προγόνους μας να δίνουν ένα τεράστιο μέρος της περιουσίας τους για την πατρίδα; "

Για να το απαντήσει κανείς ίσως χρειαστεί και πληροφορίες σχετικές με την ψυχοσύνθεσή τους αλλά και την ατμόσφαιρα μιας εποχής η οποία δεν μας μεταφέρεται πάντα ή μεταφέρεται με τρόπο μη αντικειμενικό.

Μπορεί να ήταν η ματαιοδοξία. Μπορεί μια σχέση συνδιαλλαγής (πχ το Ωνάσειο κρύβει ένα φορολογικό συμβιβασμό από πίσω). Ίσως ακόμη και μια γυναίκα που έπαιξε κάποιο ρόλο. Ή οι ερινύες (λέμε και καμιά ..... ). Ίσως κάποιοι να είχαν όντως αυτό που λές "αγάπη για την πατρίδα"

Αλλά το βασικό είναι (για μένα) το δικό μου ερώτημα.

Πχ θεωρώ ότι κι εσύ θα ήθελες "να ξεπληρώσεις το χρέος και να απελευθερώσεις την Ελλάδα" ή να φτιάξεις ένα νοσοκομείο στα μέρη σου. Μπορείς;

Ή μήπως αγαπάς την πατρίδα λιγότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ..

ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ.. ..ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΚΑΙ ΦΤΩΧΟΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΟΦΕΡΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ..ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΩΘΗΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥΣ ΕΠΡΑΞΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΟΧΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΑΛΛΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΟΥΤΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ .. ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΛΙ Ο ΛΑΟΣ ΕΨΑΧΝΕ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ,ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΔΙΕΘΝΩΣ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΛΑΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΙΤΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΑΛΛΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΗ.. .ΤΙΠΟΤΕ ΚΙ ΕΔΩ.....

ΣΗΜΕΡΑ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ -ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ-ΗΡΘΕ- ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ -ΝΑ ΑΝΑΖΩΠΥΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ..ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΦΙΓΓΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ....ΑΡΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΜΙΑ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ,ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΒΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΟΥΝ Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑΝ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΛΟΥΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ....

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ...ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑΣ ΑΠ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 74 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ...Ε ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...ΙΣΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΟΣΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ...ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΜΑΣ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΡΑΨΑΝΕ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΤΖΙΡΑΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΔΙΣ ΔΡΑΧΜΕΣ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ,ΤΟΤΕ ΤΑ ΔΙΣ ΔΡΑΧΜΕΣ ΜΟΙΑΖΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΣΑ...ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΣ ΕΥΡΩ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...ΦΤΑΝΕΙ ΟΜΩΣ,ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΛΟΥΤΟ ..ΕΓΩ ΣΥΓΧΩΡΣΤΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ

ΚΑΠΟΥ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ

ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ ΤΑ 600 ΔΙΣ ,ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ, ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΤΕ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...