Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΠΔ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΕΡΓΔ.ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Samiamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μέχρι να σου έρθει η διόρθωση πως θα παίρνεις ασφαλιστική ενημερότητα αφού θα φαίνεται ότι έχεις πληρώσει λιγότερα τον Σεπτέμβρη;

θα πληρωσει τα αυξημενα και μετα την διορθωση θα τα ζητησει πισω απο το ικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέχρι να σου έρθει η διόρθωση πως θα παίρνεις ασφαλιστική ενημερότητα αφού θα φαίνεται ότι έχεις πληρώσει λιγότερα τον Σεπτέμβρη;

τι εννοεις πριν στειλω ΑΠΔ? την στειλα πριν λιγο με τα παλια αυξημενα ασφαλιστρα, απλα θελω να την διορθωσω/τροοποποιηση online οταν φτιαξει τα ποσοστα το ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέχρι να σου έρθει η διόρθωση πως θα παίρνεις ασφαλιστική ενημερότητα αφού θα φαίνεται ότι έχεις πληρώσει λιγότερα τον Σεπτέμβρη;

η διορθωση λογικα μολις φτιαξουν τα ποσοστα θα ερθει, οχι μετα απο μηνες.. εννοω θα προλαβει πριν ληξει η προθεσμια καταβολης τελος Οκτωβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέχρι να σου έρθει η διόρθωση πως θα παίρνεις ασφαλιστική ενημερότητα αφού θα φαίνεται ότι έχεις πληρώσει λιγότερα τον Σεπτέμβρη;

plerese le Haralab (κλάφτα Χαράλαμπε) δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν το ΙΚΑ τα αλλάξει εντός του Οκτώβρη και πριν στείλεις ΑΠΔ, ναι μπορείς!

Συγνώμη για την λαθος παράθεση πριν,

τι εννοεις πριν στειλω ΑΠΔ? την στειλα πριν λιγο με τα παλια αυξημενα ασφαλιστρα, απλα θελω να την διορθωσω/τροοποποιηση online οταν φτιαξει τα ποσοστα το ικα, ωστε ο εργοδοτης να πληρωσει τα μειβμενα στο τελος Οκκτωβρίου. (αν φυσικα τα φτιαξει πριν το τελος του μηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα

Μία που δεν έχει ανοίξει το Ε9 ακόμα ..είπα χτες να υποβάλλω ΑΠΔ αλλά μου βγήκαν πάλι θολά ! καλά να πάθω .

Πήρα τηλ. στο ΙΚΑ ( υπηρ.ηλεκτ.ΑΠΔ ) και μου είπε ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα το σύστημα και όσο αφορά τις ΑΠΔ που έστειλα θα μου έρθει μήνυμα για διόρθωση .Ο εργοδότης θα πρέπει να πληρώσει 1,10 % λιγότερα στις εισφορές του σεπτ.2012 .Αφου διορθώσω τα λάθη δεν θα υπάρχει πρόβλημα .....τηλεφωνικός όλο αυτό και πάντα πολλή ευγενική !

Η παροιμία μου βγήκε = " όποιος βιάζεται σκοντάφτει "..............................................

ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΛΑΘΩΝ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέχρι να σου έρθει η διόρθωση πως θα παίρνεις ασφαλιστική ενημερότητα αφού θα φαίνεται ότι έχεις πληρώσει λιγότερα τον Σεπτέμβρη;

Does the goat chew taramas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνα με μια νεα εγκυκλιο του ικα, μπορεις να στειλεις οικοδομικη απδ με ημερομισθιο συμφωνα με την εθνικη συλλογικη συμβαση εργασίας το οποίο ανερχεται σε 26,18€ ο άγαμος χωρίς προυπηρεσία. ξερει καποιος αν το ικα θελει να του προσκομισεις καποιο εγγραφο πριν την ηλεκτρονικη υποβολη απδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλει κανένα έγγραφο...απλά για να τους βάλεις στην εγσσε πρέπει να έχεις ακολουθήσει όλη την διαδικασία...αναγγελία, πίνακα κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΛΑΖΑΡΟΣ

Έστειλα χθες με φόρμα την απδ με τις παλιές εισφορές.

Οταν θα φτιαξουν τα ποσοστα σε λιγες ημερες θα μπορεσω να κανω συπληρωματικη μεσω διαδικτυου ια να διορθωσω τον Σεπτεμβρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε το έγγραφο του ικα...

αριθ. πρωτ.: Α41/ΟΕ/1/3.5.12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασε το έγγραφο του ικα...

αριθ. πρωτ.: Α41/ΟΕ/1/3.5.12

δεν θέλει κανένα έγγραφο...απλά για να τους βάλεις στην εγσσε πρέπει να έχεις ακολουθήσει όλη την διαδικασία...αναγγελία, πίνακα κτλ..

Καλησπέρα φίλε να είσαι καλά.

Κατά την άποψή μου και στηριζόμενος και στο έγγραφο που αναφέρεις, αλλά και στο

Ι.Κ.Α. αριθ. πρωτ.: Α41/ΟΕ/2/31.5.2012

Επισημάνσεις - τροποποιήσεις οδηγιών αναφορικά με την εφαρμογή Σ.Σ.Ε. εργατοτεχνιτών οικοδόμων

για τους υφιστάμενους οικοδόμους εργατοτεχνίτες, που έχουν ήδη συνάψει σύμβαση εργασίας με τους εργοδότες του, καλό θα είναι να τηρούνται αυτά, αλλά όχι απαραίτητα. Μπορεί να αποδειχθούν και από άλλα μέσα όπως πχ υπεύθυνες δηλώσεις, εξοφλητικές αποδείξεις κλπ.

Στους νέους απασχολούμενους, γίνεται δεκτό, ημερομίσθιο έως την ΕΓΣΣΕ και χωρίς σύναψη ατομικής σύμβασης, με την προϋπόθεση της από την πλευρά του εργοδότη, ενδεχόμενης κλίσης για απόδειξη των πραγματικών αποδοχών, που και εδώ μπορούν να γίνουν με διάφορα πρόσφορα μέσα, όπως και παραπάνω.

Να είσαι πάντα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα χθες με φόρμα την απδ με τις παλιές εισφορές.

Οταν θα φτιαξουν τα ποσοστα σε λιγες ημερες θα μπορεσω να κανω συπληρωματικη μεσω διαδικτυου ια να διορθωσω τον Σεπτεμβρη?

Με ενδιαφέρει και εμένα η ανωτέρω ερωτηση, κανείς συνάδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε...εγώ κάνω όπως έγραψα..για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη αν κάτσει καμιά στραβή έπειτα από αρκετό διάστημα..

να σαι καλά και συ...

καλή συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε...εγώ κάνω όπως έγραψα..για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη αν κάτσει καμιά στραβή έπειτα από αρκετό διάστημα..

να σαι καλά και συ...

καλή συνέχεια..

Σεβαστό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όσοι έχουμε στείλει μέσω φόρμας την ΑΠΔ με τα παλιά ποσοστά, μόλις μπουν από το ΙΚΑ τα νέα, και φυσικά πριν τη λήξη προθεσμίας καταβολής των ενσήμων Σεπτεμβρίου, θα μπορούμε να υποβάλλουμε διορθωτική και να πληρώσουμε μειωμένες εισφορές κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Στέλλα

Τελικά όσοι έχουμε στείλει μέσω φόρμας την ΑΠΔ με τα παλιά ποσοστά, μόλις μπουν από το ΙΚΑ τα νέα, και φυσικά πριν τη λήξη προθεσμίας καταβολής των ενσήμων Σεπτεμβρίου, θα μπορούμε να υποβάλλουμε διορθωτική και να πληρώσουμε μειωμένες εισφορές κανονικά?

συμπληρωματικη απδ μεσω ιντερνετ εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε να είσαι καλά.

Κατά την άποψή μου και στηριζόμενος και στο έγγραφο που αναφέρεις, αλλά και στο

Ι.Κ.Α. αριθ. πρωτ.: Α41/ΟΕ/2/31.5.2012

Επισημάνσεις - τροποποιήσεις οδηγιών αναφορικά με την εφαρμογή Σ.Σ.Ε. εργατοτεχνιτών οικοδόμων

για τους υφιστάμενους οικοδόμους εργατοτεχνίτες, που έχουν ήδη συνάψει σύμβαση εργασίας με τους εργοδότες του, καλό θα είναι να τηρούνται αυτά, αλλά όχι απαραίτητα. Μπορεί να αποδειχθούν και από άλλα μέσα όπως πχ υπεύθυνες δηλώσεις, εξοφλητικές αποδείξεις κλπ.

Στους νέους απασχολούμενους, γίνεται δεκτό, ημερομίσθιο έως την ΕΓΣΣΕ και χωρίς σύναψη ατομικής σύμβασης, με την προϋπόθεση της από την πλευρά του εργοδότη, ενδεχόμενης κλίσης για απόδειξη των πραγματικών αποδοχών, που και εδώ μπορούν να γίνουν με διάφορα πρόσφορα μέσα, όπως και παραπάνω.

Να είσαι πάντα καλά.

Πιστεύω οτι δεν θάνε έτσι απλά σε μελλοντικό έλεγχο του ικα ,αν ασφαλίζεις οικοδόμους με την εγσσε,πέρα απο πίνακες, αποδείξεις πληρωμής κλπ

ισως ζητήσουν και 25 ημερομίσθια το μήνα και όχι οπως τώρα που βάζει ο καθένας όσα θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει η αναπροσαρμογη των πακετων καλυψης και μπορειτε να υποβαλετε ΑΠΔ με τα μειωμενα ποσοστα

Καλημερα σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει η αναπροσαρμογη των πακετων καλυψης και μπορειτε να υποβαλετε ΑΠΔ με τα μειωμενα ποσοστα

Καλημερα σε ολους

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπενθυμισω οτι τα μειωμενα ποσοστα ισχυουν και για τα οικοδομοτεχνικα εργα και το ασφαλιστρο για το

ΠΚ 781

ειναι 19,95% για τον ασφνο και

64,515% για τον εργοδοτη.

Συνολικο ασφαλιστρο 84,465%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσύρθηκε η τροπολογία για τις εργοδοτικές εισφορές σε ΟΕΚ - ΟΕΕ

http://finance.in.gr/InGrArticle.aspx?articleID=1231215843

ΠΑΜΕ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑ ???

ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ... ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΗΤΣΑΡΑΣ

Να υπενθυμισω οτι τα μειωμενα ποσοστα ισχυουν και για τα οικοδομοτεχνικα εργα και το ασφαλιστρο για το

ΠΚ 781

ειναι 19,95% για τον ασφνο και

64,515% για τον εργοδοτη.

Συνολικο ασφαλιστρο 84,465%

Στο http://www.efgbs.gr/...09/newIKApk.pdf

για την μισθοδοσία της EUROBANK, βρίσκεται αναρτημένη μιά κατάσταση με τα νέα ποσοστά, εκεί αναφέρει ότι το

781 (οικοδομικά) αφαιρούν ακριβώς 1,1 % και τα νέα ποσοστά διαμορφώνονται ώς εξής :

Εργαζόμενος 19,95%

Εργοδότης 64,791%

Σύνολο 84,741%

Τελικά ποιό είναι τό σωστό νέο ποσοστό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ποιό είναι τό σωστό νέο ποσοστό;;;

Πάρε τον λεβέντη να σου πει.... :rolleyes:

http://www.hellenicparliament.gr/Vouleftes/Viografika-Stoicheia/?MPId=c8e85d14-c129-42af-a3aa-e70be827643f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...