Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΠΔ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΕΡΓΔ.ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Samiamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντς κατι μου λέει οτι το μειωμένο ασφαλιστρο θα ισχύσει απο 01/10 (οχι 01/09) ή τελος παντων οταν ξεκινησει η μηνιαια υποβολη των ΑΠΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΤΩΝΗΣ

Αν σταλει απδ με τις προηγουμενες αυξημενες εισφορές, τι γινεται μετά?(αν τελικως ισχυσει απο 01/09).

θα την θεωρησει μη παραληφθησα και δεν θα την οριστικοποιήσει το ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας το Βρούτση να ξεκαθαρίσει το θέμα σκέφτομαι αν μας καλύπτει αυτό

Αθήνα, 20 Σεπτεμβρίου 2012

Δελτίο Τύπου

Κατάργηση εργοδοτικών εισφορών υπέρ ΟΕΚ και ΟΕΕ

Από τη Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ανακοινώνεται ότι, από 1/9/2012 βάσει των διατάξεων του άρθρου 1 παρ. 6 του Ν.4046/12 (ΦΕΚ28/τ.Α'/14-2-2012) καταργούνται οι Εργοδοτικές Εισφορές Υπέρ του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (ΟΕΚ) και Εργατικής Εστίας (ΟΕΕ) κατά ποσοστό 0,75% και 0,35% αντίστοιχα.

Συνεπώς, ασφαλιστικές εισφορές περιόδων ασφάλισης από 1/9/2012 και εφεξής θα καταβάλλονται μειωμένες κατά 1,10%, όσον αφορά στην εργοδοτική εισφορά, σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Επισημαίνεται ότι, οι εισφορές ασφαλισμένου υπέρ των ανωτέρω καταργηθέντων Οργανισμών εξακολουθούν να καταβάλλονται κανονικά.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Η anaconda πάντως μου απάντησε ότι άλλαξαν τα ποσοστά βασιζόμενοι σε αυτό το δελτίο τύπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερη ανταπόκριση από το ΙΚΑ Νέου Κόσμου. Σε επικοινωνία τους με τα κεντρικά, τους είπαν να παραλαμβάνουν τις χειρόγραφες ΑΠΔ με μειωμένες εισφορές και σύντομα θα ενημερωθεί και το σύστημα με τα μειωμένα ποσοστά.

Salut moi le platan, κοινώς χαιρέτα μου τον πλάτανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν δεχεται μεσω φορμας το μειωμενο ασφαλιστρο....τωρα αν το διορθωσουν πριν τη ληξη, μενει να το δουμε. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειβεβαιωνω και εγω οτι μεσω φορμας εξακολουθει (μολις προσπαθησα) να μην περνει τις απδ με το μειωμενο ασφαλιστρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έστειλα ΑΠΔ με τις παλιές εισφορές μέσω φόρμας και μου την οριστικοποίησε κανονικά.Στην τελική παραπάνω πληρώνει δεν βάζει λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη στελιος

Εγώ πάντως έστειλα ΑΠΔ με τις παλιές εισφορές μέσω φόρμας και μου την οριστικοποίησε κανονικά.Στην τελική παραπάνω πληρώνει δεν βάζει λιγότερα.

ακριβως το ιδιο εκανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΤΩΝΗΣ

Εγώ πάντως έστειλα ΑΠΔ με τις παλιές εισφορές μέσω φόρμας και μου την οριστικοποίησε κανονικά.Στην τελική παραπάνω πληρώνει δεν βάζει λιγότερα.

Τα ιδια και εγω,

μα αν εξοφλθηει μαλιστα και το αυξημενο ασφαλιστρο ουτε καν τροοποποιητικη δεν χρειαζεται να τους κανεις.. αν ειναι μικρο το ποσό κ δεν εχει προβλημα φυσικα ο εργοδοτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από DATA COMMUNICATION ...

" Αγαπητοί Συνεργάτες,

Κατόπιν επικοινωνίας που είχαμε με τους υπευθύνους μηχανογράφησης του ΙΚΑ και ύστερα από τα προβλήματα που παρουσιάζονται κατά την υποβολή των Αναλυτικών Περιοδικών Δηλώσεων του 3ου Τριμήνου 2012 λόγω μείωσης των εργοδοτικών εισφορών, μας ενημέρωσαν ότι το αργότερο έως την αρχή της επομένης εβδομάδας θα «ανεβάσουν» στο site τα Νέα Μειωμένα Ποσοστά Ασφάλισης των Ταμείων.

Κατά συνέπεια, προς αποφυγή τέτοιων θεμάτων,
σας συστήνουμε να ξεκινήσετε την αποστολή των ΑΠΔ μετά την ανακοίνωση του νέου Ο.Σ.Υ.Κ. από το ΙΚΑ
... κλπ κλπ

Με εκτίμηση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έστειλα χθές με τα νέα ποσοστά και νοιώθω πολύ καλά,με τη UNION.εφαρμόζοντας τις κείμενες διατάξεις και ας πάνε

να γα......ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βιαζετε εργοδοτης να κανει ρυθμιση λογω δικαστηριου, αν στειλω την απδ με τον Σεπτεμβρη με τις παλιες-αυξημενες εισφορές, μετα θα μπορω να κανω τροοποποιητικη για τον σεπτεμβρη (με τις μειωμενες εισφορες) μεσω διαδικτυου? ή θα πρεπει μονο μεσω καταστηματος με cd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω μπορούμε όλοι να περιμένουμε...

Νέα μόδα το ξαναλέω: δελτία τύπου, ανώτερα από εγκύκλιους, οι οποίες είναι ανώτερες από τους νόμους (αυτό γνωστό από παλιά), άρα δελτίο τύπου υπερτερεί του νόμου, άρα ο νόμος δεν χρειάζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βιαζετε εργοδοτης να κανει ρυθμιση λογω δικαστηριου, αν στειλω την απδ με τον Σεπτεμβρη με τις παλιες-αυξημενες εισφορές, μετα θα μπορω να κανω τροοποποιητικη για τον σεπτεμβρη (με τις μειωμενες εισφορες) μεσω διαδικτυου? ή θα πρεπει μονο μεσω καταστηματος με cd?

Μπορείς. Απλώς θα πάρεις πίσω τις εισφορές ταηπούτς ανήμερα (συγνώμη για την έκφραση αλλά έχω εκνευριστεί!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε βρώμα η ιστορία ότι ξοφλήσαμε

είμαστε λέει το παρατράγουδο στα ωραία άσματα

και επιτέλους σκασμός οι ρήτορες πολύ μιλήσαμε

στο εξής θα παίζουμε σ' αυτό το θίασο μόνο ως φαντάσματα

Κάτω οι σημαίες στις λεωφόρους που παρελάσαμε

άλλαξαν λέει τ' ανεμολόγια και οι ορίζοντες

μας κάνουν χάρη που μας ανέχονται και που γελάσαμε

τώρα δημόσια θα έχουν μικρόφωνο μόνο οι γνωρίζοντες

Βγήκαν δελτία και επισήμως ανακοινώθηκε

είμαστε λάθος μες το κεφάλαιο του λάθος λήμματος

ο σάπιος κόσμος εκεί που σάπιζε ξανατονώθηκε

κι οι εξεγέρσεις μας είναι εν γένει εκτός του κλίματος

Δήλωσε η τσούλα η ιστορία ότι γεράσαμε

τις εμμονές μας περισυλλέγουνε τα σκουπιδιάρικα

όνειρα ξένα ράκη αλλότρια ζητωκραυγάσαμε

και τώρα εισπράττουμε απ' την εξέδρα μας βροχή δεκάρικα

Ξέσκισε η πόρνη η ιστορία αρχαία οράματα

τώρα για σέρβις μας ξαποστέλνει και για χαμόμηλο

την παρθενιά της επανορθώσαμε σφιχτά με ράμματα

την κουβαλήσαμε και μας κουβάλησε στον ανεμόμυλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς. Απλώς θα πάρεις πίσω τις εισφορές ταηπούτς ανήμερα (συγνώμη για την έκφραση αλλά έχω εκνευριστεί!!!).

δεν μπορω την κανω την τροοποποιητικη πριν το τελος Οκτωβριου (μολις φτιάξει τα ποσοστα το ΙΚΑ) ωστε να πληρωσει το νεο μειωμενο ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα

Μία που δεν έχει ανοίξει το Ε9 ακόμα ..είπα χτες να υποβάλλω ΑΠΔ αλλά μου βγήκαν πάλι θολά ! καλά να πάθω .

Πήρα τηλ. στο ΙΚΑ ( υπηρ.ηλεκτ.ΑΠΔ ) και μου είπε ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα το σύστημα και όσο αφορά τις ΑΠΔ που έστειλα θα μου έρθει μήνυμα για διόρθωση .Ο εργοδότης θα πρέπει να πληρώσει 1,10 % λιγότερα στις εισφορές του σεπτ.2012 .Αφου διορθώσω τα λάθη δεν θα υπάρχει πρόβλημα .....τηλεφωνικός όλο αυτό και πάντα πολλή ευγενική !

Η παροιμία μου βγήκε = " όποιος βιάζεται σκοντάφτει "..............................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα

Μία που δεν έχει ανοίξει το Ε9 ακόμα ..είπα χτες να υποβάλλω ΑΠΔ αλλά μου βγήκαν πάλι θολά ! καλά να πάθω .

Πήρα τηλ. στο ΙΚΑ ( υπηρ.ηλεκτ.ΑΠΔ ) και μου είπε ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα το σύστημα και όσο αφορά τις ΑΠΔ που έστειλα θα μου έρθει μήνυμα για διόρθωση .Ο εργοδότης θα πρέπει να πληρώσει 1,10 % λιγότερα στις εισφορές του σεπτ.2012 .Αφου διορθώσω τα λάθη δεν θα υπάρχει πρόβλημα .....τηλεφωνικός όλο αυτό και πάντα πολλή ευγενική !

Η παροιμία μου βγήκε = " όποιος βιάζεται σκοντάφτει "..............................................

ποιο ειναι τηλεφ. της υπηρ.ηλεκτ.ΑΠΔ?

σου ειπαν αν η διορθωσει θα γινει ηλεκτρονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω την κανω την τροοποποιητικη πριν το τελος Οκτωβριου (μολις φτιάξει τα ποσοστα το ΙΚΑ) ωστε να πληρωσει το νεο μειωμενο ποσο?

Ναι, αν το ΙΚΑ τα αλλάξει εντός του Οκτώβρη και πριν στείλεις ΑΠΔ, ναι μπορείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα

Μία που δεν έχει ανοίξει το Ε9 ακόμα ..είπα χτες να υποβάλλω ΑΠΔ αλλά μου βγήκαν πάλι θολά ! καλά να πάθω .

Πήρα τηλ. στο ΙΚΑ ( υπηρ.ηλεκτ.ΑΠΔ ) και μου είπε ότι δεν είναι έτοιμο ακόμα το σύστημα και όσο αφορά τις ΑΠΔ που έστειλα θα μου έρθει μήνυμα για διόρθωση .Ο εργοδότης θα πρέπει να πληρώσει 1,10 % λιγότερα στις εισφορές του σεπτ.2012 .Αφου διορθώσω τα λάθη δεν θα υπάρχει πρόβλημα .....τηλεφωνικός όλο αυτό και πάντα πολλή ευγενική !

Η παροιμία μου βγήκε = " όποιος βιάζεται σκοντάφτει "..............................................

Και μέχρι να σου έρθει η διόρθωση πως θα παίρνεις ασφαλιστική ενημερότητα αφού θα φαίνεται ότι έχεις πληρώσει λιγότερα τον Σεπτέμβρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις πριν στειλω ΑΠΔ? την στειλα πριν λιγο με τα παλια αυξημενα ασφαλιστρα, απλα θελω να την διορθωσω/τροοποποιηση online οταν φτιαξει τα ποσοστα το ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...