Προς το περιεχόμενο

Το χωριό μου σήμερα - Σεπτέμβριος 2012, 2 χρόνια μετά τον Καλλικράτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχουν επισκεφτεί την Αγιά Λάρισας είχαν δει ένα όμορφο μέρος, με βουνό και θάλασσα, με πλούσια παραγωγή αγροτικών προϊόντων, κλπ κλπ κλπ. Είμασταν μια κοινωνία με ικανοποιητική αυτάρκεια, όχι μόνο σε παραγωγή και σε δημόσιες υπηρεσίες, αλλά και σε κοινωνικές δομές που μας κρατούσαν στον τόπο μας: Μουσική Σχολή, Αθλητικοί Σύλλογοι, Μορφωτικος Σύλλογος με χορευτικά, θεατρικά, ζωγραφική και άλλα ωραία. Αυτά μέχρι πρότινος. Αν έρθουν σήμερα θα δουν αυτό που βρίσκεται στον επισυναπτόμενο σύνδεσμο.

http://www.eleftheri...cat=7&aid=43313

Από δω και πέρα, δεν ξέρω τι θα γίνει. Κι όταν κινδυνεύει με μαρασμό ένα άλλοτε πλούσιο μέρος, σκεφτείτε τι έχει να γίνει - αν δεν έγινε ήδη - σε λιγότερο προνομιούχα μέρη και στις μεγάλες πόλεις. Δεν ξέρω αν θα φορολογηθώ με 30% ή 35% ή 135%, και δεν με νοιάζει κιόλας μπροστά στο σοβαρό ενδεχόμενο να καταλήξει το μέρος που ζω σε πόλη-φάντασμα. Κι εδώ είμαστε λίγοι. Μπορούμε να αντιδράσουμε. Και δεν αφορά μόνο την Αγιά Λάρισας, αλλά και την Φιλιππιάδα Άρτας, τη Θήβα Βοιωτίας, τον Τύρναβο Λάρισας, τον Αλμυρό Μαγνησίας και όλα γενικά τα μέρη όπου υπάρχει ακόμα κοινωνική συνοχή.

Αν θέλουμε, συνάδελφοι και φίλοι, να μην δούμε τον τόπο μας ερείπια, ας προσπαθήσουμε -τουλάχιστον όσοι ζούμε σε μικρά μέρη - να τα κρατήσουμε ζωντανά. Μόνο έτσι έχουμε μια ελπίδα να ζήσουμε κι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θλίψη, πόνος και οργή, είναι τα προσωπικά μου συναισθήματα, διαβάζοντας αυτά για την μικρή σας πόλη, αλλά και για όλες τις άλλες πόλεις και χωριά που είναι ήδη, αλλά και για τα άλλα που θα έρθουν όχι μόνο στην κατάσταση αυτή, αλλά και σε δυσχερέστερη, δυστυχώς φοβάμαι ... πολύ γρήγορα.

Καλή δύναμη σε όλους σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση είναι στο απροχώρητο σε όλη την Ελλάδα.

Αυτήν την στιγμή υπάρχουν τα ίδια στην Κίσσαμο Χανίων... <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια και χειρότερα συμβαίνουν στο νησί του εμπνευστή και θεσμοθέτη του Καλλικράτη. Λυπάμαι, αλλά έτσι θα συμβεί σε όλη την χώρα, όχι μόνο στα μικρά μέρη της. Από την πείνα του '41, πέθαναν χιλιάδες και τους μάζευαν με τα καρότσια. Τότε ήταν στρατιωτική κατοχή. Σύμπτωση; Και σήμερα υπάρχει κατοχή, οικονομική. Κοινό σημείο ; Η Γερμανία και οι τότε σύμμαχοί της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιοι (μεταξύ των οποίων και εγώ) φωνάζαμε ότι ο Καλλικράτης τουλάχιστον με τη μορφή που τον κάνουν ουσιαστικά θα σβήσει αυτό που μάθαμε όλοι ... το χωριό . κάποιοι άλλοι (οι περισσότεροι) έβλεπαν ανάπτυξη , έβλεπαν κονόμα και άλλα πολλά .........

Τες πα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιοι (μεταξύ των οποίων και εγώ) φωνάζαμε ότι ο Καλλικράτης τουλάχιστον με τη μορφή που τον κάνουν ουσιαστικά θα σβήσει αυτό που μάθαμε όλοι ... το χωριό . κάποιοι άλλοι (οι περισσότεροι) έβλεπαν ανάπτυξη , έβλεπαν κονόμα και άλλα πολλά .........

Τες πα .......

Αποστόλη, όπως μου είχε πει ο ίδιος, η βάση του Καλλικράτη ήταν η αυτοδυναμία, η αυτοχρηματοδότηση των δήμων. Από την ώρα που α) κόπηκαν οι επιχορηγήσεις από τον δημόσιο κορβανά, β) δεν εισπράττουν οι δήμοι τα δημοτικά τέλη και όλα τα συμπαρομαρτούμενα, λόγω στάσης πληρωμών από τους δημότες, γ) απολύθηκαν λόγω ενοποιήσεων χιλιάδες συμβασιούχοι (μπλοκάκια), λογικό ήταν να βάλουν λουκέτο και οι δήμοι με ότι αυτό συνεπάγεται. Και αναρωτιέμαι, αλλά δεν πήρα ακόμα απάντηση : Ολα αυτά δεν είχαν προβλεφθεί όταν καθιερώθηκε ο Καλλικράτης με τυμπανοκρουσίες, σαν βελτίωση του αλήστου μνήμης Καποδίστρια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη, όπως μου είχε πει ο ίδιος, η βάση του Καλλικράτη ήταν η αυτοδυναμία, η αυτοχρηματοδότηση των δήμων. Από την ώρα που α) κόπηκαν οι επιχορηγήσεις από τον δημόσιο κορβανά, β) δεν εισπράττουν οι δήμοι τα δημοτικά τέλη και όλα τα συμπαρομαρτούμενα, λόγω στάσης πληρωμών από τους δημότες, γ) απολύθηκαν λόγω ενοποιήσεων χιλιάδες συμβασιούχοι (μπλοκάκια), λογικό ήταν να βάλουν λουκέτο και οι δήμοι με ότι αυτό συνεπάγεται. Και αναρωτιέμαι, αλλά δεν πήρα ακόμα απάντηση : Ολα αυτά δεν είχαν προβλεφθεί όταν καθιερώθηκε ο Καλλικράτης με τυμπανοκρουσίες, σαν βελτίωση του αλήστου μνήμης Καποδίστρια;;

Αν σκεφτόμουνα πονηρά και συνομωσιολογικά, θα έλεγα αβίαστα ότι όχι μόνο είχαν προβλεφθεί, αλλά ήταν ο βασικός στόχος: Η αποδυνάμωση των τοπικών κοινωνιών, η υπερσυγκέντρωση στις μεγάλες πόλεις-καταυλισμούς (όπως τις χαρακηρίζει ο Galbraith), η αύξηση της ανεργίας και συνακόλουθα του εφεδρικού στρατού ανέργων, η αποδόμηση των κοινωνικών συνοχών με παράλληλο στόχο την παράλυση της κοινωνίας οδηγώντας την στην άκρατη μισαλλοδοξία, το ρατσισμό και τελικά τη χειραγώγηση μέσω της εθνολαγνείας και πατριδοκαπηλείας που είναι τα βασικά συνθήματα του ναζισμού. Κι όλα αυτά επιτυγχάνονται χάρη στη διάλυση της συνοχής που προσφέρει η οργάνωση των κοινωνιών σε μικρές κοινότητες ανθρώπων.

Δεν είμαι όμως ούτε πονηρός ούτε συνομωσιολόγος, οπότε μάλλον φταίει ο Χατζηπετρής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα παραπανω νε ερθω να προσθεσω και τα αναλογα προβληματα στη Β.Ευβοια. Ενα μονο θα σας πω. Εχει κλεισει ηδη η ΔΟΥ Λιμνης και τον επομενο μηνα κλεινει και η ΔΟΥ Ιστιαιας.Αυτα για καποιους αποτελουν απλα τοπονυμια,αλλα για τους κατοικους εδω το προβλημα ειναι τεραστιο!!

Αρκει να αναφερω οτι η ΔΟΥ Χαλκιδας απεχει περιπου δυο ωρες απο την Ιστιαια και την Αιδηψο και ο δρομος ειναι πολυ ασχημος με στροφες ,που τον χειμωνα κλεινει απο τα χιονια. Ποιος μπορει να πηγαινει στη ΔΟΥ κατω απο τετοιες συνθηκες και με ποιο κοστος?? Ειναι εποχες αυτες να αυξησεις τις τιμες λογω τοσο μεγαλων εξοδων μετακινησης!?? Αλλα ακομα και αν τις αυξησουν ολοι οι εδω λογιστες ,ποιος πελατης θα πληρωσει αφου ηδη δεν πληρωνουν??

Ολα αυτα ειναι μετρα απερισκεπτα 'ή μαλλον οπως σωστα ειπατε μετρα που αποσκοπουν σε ενα πραγμα: Να ερημωθει η επαρχια και να ειμαστε ακομα πιο ευκολα θυματα .

Πριν λιγα χρονια μια αναλογη αποφαση για μεταφορα της ΔΟΥ Ιστιαιας ειχε ματαιωθει απο τις κινητοποιησεις του κοσμου,αλλα τωρα φαινεται οτι δεν γινεται τιποτα,αφου η μπαλα εχει ξεκινησει να κυλαει και σιγα σιγα μας παρασυρει ολους. Εγω εχω αρχισει να απογοητευομαι!!...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σχετικό άρθρο από τη συντακτική ομάδα του περιοδικού ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ :

Τα «επιτεύγματα» του Καλλικράτη

Φαίνεται ότι εμείς οι Έλληνες ελάχιστα διδασκόμαστε από το παρελθόν. Κατά την άποψή μου, αυτό είναι το εγγενές πρόβλημα της φυλής μας.

Ο λόγος για την συγκεντρωτική διοίκηση. Δημιουργήσαμε, κατευθυνόμενα, με οδηγό τον πλουτισμό ορισμένων ομάδων, την τεράστια συγκέντρωση διοικητικών κέντρων στην πρωτεύουσα, με αποτέλεσμα η ευρύτερη περιοχή της (Αττική) να προσελκύσει τον μισό πληθυσμό της χώρας, με όλα τα δυσάρεστα επακόλουθα. Τα υπόλοιπα 2/3 του πληθυσμού βρίσκονται στις μεγάλες κεφαλοπόλεις, που κατά το ίδιο πρότυπο αναπτύχθηκαν και το εναπομένον ποσοστό, προσπαθεί να διατηρήσει τον αγροτικό χαρακτήρα της χώρας, συνεπικουρούμενο βεβαίως και από πλήθος «οικονομικών» μεταναστών.

Ωστόσο, είχαμε (κατά την ρήση προηγούμενου πρωθυπουργού της χώρας) το κύτταρο της κοινωνίας που ήταν ο Δήμος, η Κοινότητα. Αυτό που θα έλεγε ο σύγχρονος συνταγματολόγος: την άμεση δημοκρατία. Είχαμε την λύση των καθημερινών προβλημάτων, με την συμμετοχή όλων των πολιτών σε τοπικό επίπεδο, σε επίπεδο γειτονιάς, περιοχής.

Το πρώτο λιθαράκι της καταστροφής τέθηκε από το αλαζονικό πολιτικό σύστημα, που ήθελε να αποτυπώσει την δύναμή του και στα τοπικά συμβούλια της επαρχίας. Η κομματικοποίηση, με όλη την αρνητική της έννοια, «στρώθηκε» για τα καλά και στο πλέον απόμακρο «κύτταρο» της περιφέρειας. Τα κόμματα θέλουν να ισχυροποιούν την θέση τους, στόχος θεμιτός, που εντούτοις δεν ευθυγραμμίζεται πάντα με τους στόχους της υπόλοιπης κοινωνίας.

«Βόλεμα» των «δικών μας παιδιών».

Μέχρι και ανώνυμες εταιρείες (φυσικά, με τις ευλογίες της κεντρικής εξουσίας, που τυχαίνει να είναι στον τόπο μας και νομοθετική) συστήθηκαν, προσέλαβαν υπαλλήλους, αγρότες εγκατέλειψαν τους αγρούς και έγιναν οιωνεί δημόσιοι υπάλληλοι, χωρίς ιδιαίτερη αρμοδιότητα και δεξιότητες.

Το αίτιον, αιτιατόν

Οι προϋπολογισμοί δεν άντεξαν, η διαπλοκή άνθισε και οι ανώνυμες εταιρείες δεν είχαν λόγο ύπαρξης. Υπάλληλοι, που πήγαιναν το πρωί στη δουλειά τους, χωρίς διάθεση, γιατί απλά δεν είχαν αντικείμενο. Το μοναδικό κίνητρο ο μισθός. Αλλά και αυτός μέχρι πότε;

«Σκέφθηκε» λοιπόν πάλι το πολιτικό σύστημα, βοηθούμενο αυτή την φορά και από το ευρωπαϊκό πνεύμα (το οποίο, ειρήσθω εν παρόδω, χρησιμοποιεί ανάλογο σχήμα, αλλά με τελείως διαφορετική δομή) και «ανακάλυψε» τον Καλλικράτη.

Να περιορίσουμε τα έξοδα.

Όχι να εξορθολογήσουμε τις διαδικασίες, αλλά να περικόψουμε δαπάνες και να συγκεντρώσουμε τους τοπικούς άρχοντες στο κεφαλοχώρι, δίκην κυβέρνησης, η οποία θα λειτουργεί κατά τα πρότυπα του κοινοβουλίου. Το απομακρυσμένο χωριό και οι τοπικές κοινωνίες έχασαν τους ανθρώπους που άμεσα βοηθούσαν στην λύση των καθημερινών προβλημάτων τους. Ο δεσμός χαλαρώνει, σε επίπεδο διάλυσης...

Το κράτος θα εξοικονομήσει «κονδύλια», αλλά θα χάσει την επαρχία, τα χωριά, την περιφέρεια. Αν δεν αλλάξει κάτι, η ζημιά της κοινωνίας θα είναι ανυπολόγιστη.

Έτσι, ο Καλλικράτης, συνώνυμο του τέλειου κράτους που η ιστορία τον καταγράφει ως συνεργάτη του Ικτίνου, ο οποίος δημιούργησε τον ναό της Αθηνάς Νίκης στην Ακρόπολη, θα ταυτιστεί με τον μαρασμό και την περαιτέρω αποψίλωση του «κύτταρου της κοινωνίας»...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα παραπανω νε ερθω να προσθεσω και τα αναλογα προβληματα στη Β.Ευβοια. Ενα μονο θα σας πω. Εχει κλεισει ηδη η ΔΟΥ Λιμνης και τον επομενο μηνα κλεινει και η ΔΟΥ Ιστιαιας.Αυτα για καποιους αποτελουν απλα τοπονυμια,αλλα για τους κατοικους εδω το προβλημα ειναι τεραστιο!!

Αρκει να αναφερω οτι η ΔΟΥ Χαλκιδας απεχει περιπου δυο ωρες απο την Ιστιαια και την Αιδηψο και ο δρομος ειναι πολυ ασχημος με στροφες ,που τον χειμωνα κλεινει απο τα χιονια. Ποιος μπορει να πηγαινει στη ΔΟΥ κατω απο τετοιες συνθηκες και με ποιο κοστος?? Ειναι εποχες αυτες να αυξησεις τις τιμες λογω τοσο μεγαλων εξοδων μετακινησης!?? Αλλα ακομα και αν τις αυξησουν ολοι οι εδω λογιστες ,ποιος πελατης θα πληρωσει αφου ηδη δεν πληρωνουν??

Ολα αυτα ειναι μετρα απερισκεπτα 'ή μαλλον οπως σωστα ειπατε μετρα που αποσκοπουν σε ενα πραγμα: Να ερημωθει η επαρχια και να ειμαστε ακομα πιο ευκολα θυματα .

Πριν λιγα χρονια μια αναλογη αποφαση για μεταφορα της ΔΟΥ Ιστιαιας ειχε ματαιωθει απο τις κινητοποιησεις του κοσμου,αλλα τωρα φαινεται οτι δεν γινεται τιποτα,αφου η μπαλα εχει ξεκινησει να κυλαει και σιγα σιγα μας παρασυρει ολους. Εγω εχω αρχισει να απογοητευομαι!!...........

Στα νησιά μας να δεις τι θα γίνει όταν ενοποιηθούν οι Δ.Ο.Υ. σε μία ή δύο. Σκεφτόμαστε και εμείς για κινητοποιήσεις, αν και νομίζω ότι στην πλάτη τη δική μας θα πέσει πάλι το βάρος. Δηλαδή η περιβόητη μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στα λογιστικά γραφεία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόστολε, θυμάμαι όταν είμαστε πιτσιρικάδες λέγαμε για αστείο την φράση "Το κτήνος ο Καλλικράτης" ! Και για πλάκα και για να θυμόμαστε τα ονόματα των δύο αρχιτεκτόνων. Νομίζω ότι σήμερα δικαιωνόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαθύ ήταν το λαϊκό μίσος κατά των ηγετών της ρωμαιόφιλης μεριδας Καλλικράτη και Ανδρωνίδα και των φίλων τους. Για μερικούς μάλιστα από τους συνεργάτες έπαιρνε, όπως μας πληροφορεί ο Πολύβιος, μορφή φυσικής αποστροφής. Αντιμετωπίζονταν, ακόμα και στον καθημερινό βίο, ως μιάσματα. Κατά τη διάρκεια μίας γιορτής στη Σικυώνα, οι πολίτες που πήγαιναν στα δημόσια λουτρά αξίωναν να γίνει αλλαγή νερού και καθαρισμός αν είχαν προηγηθεί στους λουτήρες οι ρωμαιόδουλοι «ομογνώμονες» του Καλλικράτη και του Ανδρωνίδα. Τους γιουχάιζαν όταν εμφανίζονταν σε δημόσιους χώρους. Ακόμα και τα παιδιά του σχολείου τους αποκαλούσαν κατάμουτρα προδότες.

Αυτός είναι ο Καλλικρατης του οποίου πήρε το όνομα αυτό το τερατούργημα ο Ν. 3852.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ν.3852 πήρε το όνομα του απο τον Καλλικράτη έναν απο τους αρχιτεκτονες του παρθενώνα ο οποίος εφτιαξε και τα μακρά τείχη.Δεν θα μπορούσε αυτός ο νόμος να πάρει το όνομα του απο τον ρουφιάνο στρατηγό του Πτολεμαίου του Α.που ονομαζόνταν και αυτός Καλλικράτης.

Αν και ο αρχιτέκτονας Καλλικράτης δεν είχε καμμία σχέση με την διοικητική μεταρρύθμιση,η χρησιμοποίηση του ονοματος τους στο νόμο 3852 είναι συμβολική.

Οπως ο Καλλικράτης κατεσκεύασε ένα αριστούργημα,τον Παρθενωνα ετσι και αυτός ο νόμος φιλοδοξούσε να κατασκευάσει το αριστούργημα της σύγχρονης διοκητικής μεταρρύθμισης.Ασχετα που η φιλοδοξία κατέληξε σε κακοτεχνία,Κάπου τα υλικά που χρησιμοποίησαν ήταν κακής ποιότητας και αντί για αριιστούργημα κατέληξε σε ανοσιούργημα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τελικά,προσιδιάζει με τα έργα του ρουφιάνου Καλλικράτη, οπότε δικαίως μπορούμε σήμερα να συμφωνήσουμε με την (σαφώς παιγνιώδη) άποψη του Καλαματιανού Δημήτρη σχετικά με τον συμβολισμό της ονομασίας :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 99% όσον γράφονται παραπάνω συμφωνώ...

Για το ότι το 80% των σημερινών ΔΟΥ πρέπει να κλείσουν και να δουλεύουμε αποκλειστικά μέσω internet και να έχουμε συναλλαγή με τη ΔΟΥ το πολύ μια φορά το μήνα διαφωνείτε; (Ας πάρουμε και αρκετές από τις αρμοδιότητές τους, καλό θα μας κάνει.)

Τυχαίνει να ξέρω για 2-3 μικρές ΔΟΥ (όχι τη δικιά σας Κε Αρχοντή - αλλά και μια από αυτές που αναφέρετε) και πραγματικά δεν είχαν νόημα ύπαρξης.... Για τις υπόλοιπες διοικητικές υπηρεσίες δεν ξέρω που πρέπει να αρχίσει και να τελειώσει η συγχώνευση ή η μη συγχώνευσή τους, αλλά ειδικά για τις ΔΟΥ επειδή συναλλάσομαι μαζί τους συχνά η άποψη μου είναι να κλείσουν και να εξαφανιστούν... Αντιλαμβάνομαι ότι για τους συναδέλφους στην επαρχία η απόσταση είναι θέμα (αν και εγώ για να πάω στο κέντρο θέλω μια ώρα....), αλλά με μια περαιτέρω μείωση των συναλλαγών (που ήδη έχουν μειωθεί αρκετά), δεν είναι καλύτερα να δουλεύουμε από το γραφείο μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 99% όσον γράφονται παραπάνω συμφωνώ...

Για το ότι το 80% των σημερινών ΔΟΥ πρέπει να κλείσουν και να δουλεύουμε αποκλειστικά μέσω internet και να έχουμε συναλλαγή με τη ΔΟΥ το πολύ μια φορά το μήνα διαφωνείτε; (Ας πάρουμε και αρκετές από τις αρμοδιότητές τους, καλό θα μας κάνει.)

Τυχαίνει να ξέρω για 2-3 μικρές ΔΟΥ (όχι τη δικιά σας Κε Αρχοντή - αλλά και μια από αυτές που αναφέρετε) και πραγματικά δεν είχαν νόημα ύπαρξης.... Για τις υπόλοιπες διοικητικές υπηρεσίες δεν ξέρω που πρέπει να αρχίσει και να τελειώσει η συγχώνευση ή η μη συγχώνευσή τους, αλλά ειδικά για τις ΔΟΥ επειδή συναλλάσομαι μαζί τους συχνά η άποψη μου είναι να κλείσουν και να εξαφανιστούν... Αντιλαμβάνομαι ότι για τους συναδέλφους στην επαρχία η απόσταση είναι θέμα (αν και εγώ για να πάω στο κέντρο θέλω μια ώρα....), αλλά με μια περαιτέρω μείωση των συναλλαγών (που ήδη έχουν μειωθεί αρκετά), δεν είναι καλύτερα να δουλεύουμε από το γραφείο μας;

Σωστά όλα τα παραπάνω και πιστεύω ότι λίγοι συνάδελφοι θα έχουν αντίρρηση, αφού θα έχουν αντιληφθεί το μέγεθος της ευθύνης που αναλαμβάνουν.

Ομως αν δεν καταργηθεί (ή αλλάξει) ο ΚΒΣ, πες μου τι θα γίνει με τις θεωρήσεις και το απαρχαιωμένο σύστημα διάτρησης ;;

Θα κουβαλάμε μια βαλίτσα χαρτιά σε Δ.Ο.Υ. άλλου νησιού με διανυχτέρευση και απώλεια δύο εργάσιμων ημερών (όχι ωρών, όπως σήμερα) ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ν.3852 πήρε το όνομα του απο τον Καλλικράτη έναν απο τους αρχιτεκτονες του παρθενώνα ο οποίος εφτιαξε και τα μακρά τείχη.Δεν θα μπορούσε αυτός ο νόμος να πάρει το όνομα του απο τον ρουφιάνο στρατηγό του Πτολεμαίου του Α.που ονομαζόνταν και αυτός Καλλικράτης.

Αν και ο αρχιτέκτονας Καλλικράτης δεν είχε καμμία σχέση με την διοικητική μεταρρύθμιση,η χρησιμοποίηση του ονοματος τους στο νόμο 3852 είναι συμβολική.

Οπως ο Καλλικράτης κατεσκεύασε ένα αριστούργημα,τον Παρθενωνα ετσι και αυτός ο νόμος φιλοδοξούσε να κατασκευάσει το αριστούργημα της σύγχρονης διοκητικής μεταρρύθμισης.Ασχετα που η φιλοδοξία κατέληξε σε κακοτεχνία,Κάπου τα υλικά που χρησιμοποίησαν ήταν κακής ποιότητας και αντί για αριιστούργημα κατέληξε σε ανοσιούργημα. :)

Τελικά θα λογοδοτήσει κάποιος για το ανοσιουργημα όπως το λέτε , ή όχι .????

Η δεν θα λογοδοτησει κανενας , διότι στο μυαλό του είχε αριστούργημα αλλα δεν του βγήκε .??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα λογοδοτήσει κάποιος για το ανοσιουργημα όπως το λέτε , ή όχι .????

Η δεν θα λογοδοτησει κανενας , διότι στο μυαλό του είχε αριστούργημα αλλα δεν του βγήκε .??

Aν λογοδοτούσαν και για τα ανοσιουργήματα των νόμων ,των εγκυκλίων και των αποφάσεων τότε δεν θα υπήρχε κανένας εν ενεργέια πολιτικός,θα ήταν όλοι φυλακή.Στη πραγματικότητα οι πολιτικοί θα αυτοκαταστρεφόνταν βάζοντας οι μεν στη φυλακή τους δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Εκπέμπουμε S.O.S. Ακούει κανείς;;;;

 

http://agiotika.blogspot.gr/2013/03/sos.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...