Προς το περιεχόμενο

Λέτε ρε παιδιά να ξυπνήσανε οσοι λένε οτι μας αντιπροσωπεύουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη

η πλειοψηφία των συναδέλφων που είναι ενεργοί εκπροσωπούνται μέσω των συλλόγων τους από την ΠΟΦΕΕ

και ακόμα η εκπροσώπηση του κλάδου στην κεντρική διοίκηση μόνο από την ομοσπονδία μπορεί να γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη

η πλειοψηφία των συναδέλφων που είναι ενεργοί εκπροσωπούνται μέσω των συλλόγων τους από την ΠΟΦΕΕ

και ακόμα η εκπροσώπηση του κλάδου στην κεντρική διοίκηση μόνο από την ομοσπονδία μπορεί να γίνει

Σωστά, πρέπει να είσαι μέσα στο χορό για να χορέψεις, αλλιώς δεν μπορείς. Το θέμα είναι ποιος παίζει το ντέφι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ΠΟΦΕΕ μας έλεγε να κάνουμε λίγο την πάπια μέχρι να πετύχουμε την πιστοποίηση και μετά όλα θα γίνουν,

τώρα που καταργήθηκε η πιστοποίηση ,τι γίνεται ?πούνε οι αντιδράσεις με συμμετοχή όλων μας ,αφου μας

καλέσει στο υπουργείο?

Ερώτηση είναι όλοι οι σύλλογοι κοντά στην ΠΟΦΕΕ η όσοι είναι απ έξω βάζουν πεπονόφλουδες?Υπάρχουν

έριδες μεταξύ του προεδρείου της ΠΟΦΕΕ και των συλλόγων που συμμετέχουν?

Αν έχουμε απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά ,ίσως να καταλάβουμε το πρόβλημα και υπάρξει πραγματική

ένωση όλων ,γιατί μισοί απο εδώ και άλλοι απο κεί δεν γίνεται χωριό,γιαυτό μιλάω για κάποιον μπροστάρη

που με την μαγκιά του θα μας ενώσει όλους ,πούντον?Αλλοι θα πουν δεν έχουμε ανάγκη κάτι τέτοιο και μόνοι μας

θα το πετύχουμε ,δυστυχώς το σκορποχώρι δεν πέτυχε ποτέ ,το έχει διδάξει η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απανταει ο σταυρουλατσης κ φοβουμαι μην επαρεξηγησε.....

Έτσα εύκολα; :D:rolleyes:

Απλά έμπλεξα και έχω αδιάβαστα τα μισά κείμενα. Δεν τ'αφήνω όμως. Δεν τ'αφήνω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήσουν σε ένα σύλλογο, δημιουργείτε καινούριο.... δεν θα διαφωνήσω, για τους λόγους σας........ Σου κάνουν τσαλιμάκια στην ομοσπονδία, και αντί να συμμετέχεις για να προωθήσεις τις απόψεις σου, επιλέγεις την αποχή...... η οποία λες ότι θα ενδυναμώσει τη συμμετοχή...............

Που ακριβώς διαφέρει η στάση σου από τη δική μου....??? Για βοήθα, γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι...............

Και κατά τα άλλα στριμώχνεις εμένα...............

Στέφανε σπάνια μου τυχαίνει να μην θέλει το χέρι μου να γράψει μιαν απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φαντασθούμε την Ομοσπονδία μας (ΠΟΦΕΕ) όπως την θέλουμε.

Ας κουραστούμε να την αλλάξουμε.

Τίποτα δεν αλλάζει χωρίς κόπο.

Αλλά κόπο έτσι;

Όχι ένα αράδιασμα λέξεων στο διάλειμμα μιας καταχώρησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε σπάνια μου τυχαίνει να μην θέλει το χέρι μου να γράψει μιαν απάντηση.

Το δέχομαι για δημόσιο φόρουμ....

Κατ' ιδίαν, όποτε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας φαντασθούμε την Ομοσπονδία μας (ΠΟΦΕΕ) όπως την θέλουμε.

Ας κουραστούμε να την αλλάξουμε.

Τίποτα δεν αλλάζει χωρίς κόπο.

Αλλά κόπο έτσι;

Όχι ένα αράδιασμα λέξεων στο διάλειμμα μιας καταχώρησης...

Ρε συ....

Ο άλλος μια σελίδα στο fb είχε (για τον παστίτσιο) και τον κάτσανε μέσα... με κατηγορία εξύβρισης.....

Θα σε αφήσει το σύστημα να το αλλάξεις....????

Και μάλιστα με δικά του εργαλεία.....????

Και το υποστηρίζεις σοβαρά....????

Και για να το ξεμπερδέψω... δεν απέχω από τα κοινά.... από τα αναποτελεσματικά συστήματα απέχω.... Είδες, στην ομάδα είμαι μέσα, συλλογική κίνηση ήταν, όχι ατομική...

Μου λες να ψηφίζω, να εγγραφώ σε συλλόγους.... Ποιο το νόημα ρε Κωστή.....????

Τόσα χρόνια μετέχεις, τόσα χρόνια ψηφίζεις, τι άλλαξε....?????

Στην επόμενη ζωή θα δεις τα αποτελέσματα...?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ΠΟΦΕΕ μας έλεγε να κάνουμε λίγο την πάπια μέχρι να πετύχουμε την πιστοποίηση και μετά όλα θα γίνουν,

τώρα που καταργήθηκε η πιστοποίηση ,τι γίνεται ?πούνε οι αντιδράσεις με συμμετοχή όλων μας ,αφου μας

καλέσει στο υπουργείο?

Ερώτηση είναι όλοι οι σύλλογοι κοντά στην ΠΟΦΕΕ η όσοι είναι απ έξω βάζουν πεπονόφλουδες?Υπάρχουν

έριδες μεταξύ του προεδρείου της ΠΟΦΕΕ και των συλλόγων που συμμετέχουν?

Αν έχουμε απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά ,ίσως να καταλάβουμε το πρόβλημα και υπάρξει πραγματική

ένωση όλων ,γιατί μισοί απο εδώ και άλλοι απο κεί δεν γίνεται χωριό,γιαυτό μιλάω για κάποιον μπροστάρη

που με την μαγκιά του θα μας ενώσει όλους ,πούντον?Αλλοι θα πουν δεν έχουμε ανάγκη κάτι τέτοιο και μόνοι μας

θα το πετύχουμε ,δυστυχώς το σκορποχώρι δεν πέτυχε ποτέ ,το έχει διδάξει η ιστορία.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν το προεδρείο το λένε ΠΟΦΕΕ και αν θα μείνει η ΠΟΦΕΕ...κοιτάξτε τη βάση...και επιπλέον κοιτάξτε στα μεγάλα αστικά κέντρα πόσοι διαφορετικοί σύλλογοι υπάρχουν και σκεφτείτε τι εξυπηρετεί η ύπαρξη τους (εγώ δεν μπορώ να το ξέρω αυτό)...και δεν με ενδιαφέρει αν θα εξακολουθήσει να υπάρχει η ΠΟΦΕΕ...προσωπικά δεν μίλησα ποτέ μαζί της και κυρίως αυτή με μένα...ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΑΦΗΣ αν θέλετε να κάνετε κάτι όσοι ασχολείστε με ''συνδικαλιστικά'' κοιτάξτε πρώτα χαμηλά...επικοινωνήστε με τη βάση (αφουγκραστείτε την) και ''στρατολογήστε'' την...ελάτε σε επαφή με τα άλλα σωματεία που δεν αναφέρονται στην ένωσή σας και συζητείστε μαζί τους...μην δημιουργείτε κάστες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι ως μισθωτή ,ότι το κακό με το γεγονός ότι τα σωματεία ειναι στην κατάσταση που είναι,οφείλεται στο ότι δεν είναι εγγεγραμένοι σε αυτά οι περισσότεροι λογιστές.Και όχι μόνο οι λογιστές .Ειδικά στον ιδιωτικό τομέα η πλειοψηφία των εργαζομένων είναι εκτός συλλόγων,επαγγελματικών σωματείων κλπ.

Γι αυτο και πρέπει να συμμετέχουμε .Συμφωνώ με τον Κωστή.

Το γεγονός ότι ολα τα επαγγελματικα συλλογικά όργανα ακόμα και στο μεγαλύτερο βαθμό π.χ. ΓΣΕΕ ,ΑΔΕΔΥ έφτασαν στην κατάσταση που έφτασαν οφείλεται στην αδιαφορία ή καλύτερα στον ωχαδελφισμό που μας έχουν πιπιλίσει το μυαλό για τα κοινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΑΦΗΣ αν θέλετε να κάνετε κάτι όσοι ασχολείστε με ''συνδικαλιστικά'' κοιτάξτε πρώτα χαμηλά...επικοινωνήστε με τη βάση (αφουγκραστείτε την) και ''στρατολογήστε'' την...ελάτε σε επαφή με τα άλλα σωματεία που δεν αναφέρονται στην ένωσή σας και συζητείστε μαζί τους...μην δημιουργείτε κάστες...

Συγχαρητήρια. Αυτά ακριβώς είναι το Α και το Ω της επιτυχίας.

Συμπληρώνω όμως για το μέγεθος της δυσκολίας:

Λες "επικοινωνήστε με τη βάση (αφουγκραστείτε την) και ''στρατολογήστε'' την"

Για να γίνει αυτό από κάποιους πρέπει αυτοί:

α) να είναι αξιόλογοι στην δουλειά τους ώστε να γίνουν αποδεκτοί από τους συναδέλφους.

β) αμέσως μετά να εκφράζουν δημόσιο λόγο -στάση και μέσα από αυτόν/ή να πρέπει να γίνουν αποδεκτοί από τους υπόλοιπους συναδέλφους.

γ) Να εκλεγούν

δ) μετά να καταφέρουν να συσπειρώσουν μια βάση, χωρίς να πέσουν στην παγίδα της "κάστας" - όπως ανέφερες - ώστε να δημιουργήσουν ή να ενεργοποιήσουν τα βασικά εργαλεία ενός συλλόγου.

ε) Αμέσως μετά να παράγουν έργο, μέσα από τον σύλλογο, ώστε τα υπόλοιπα μέλη να δουν ότι "κάτι γίνεται" αλλά και ώστε τα μη εγγεγραμμένα μέλη να σκέφτονται να εγγραφούν. (εκατοντάδες ώρες εργασίας εδώ... )

στ) Μετά, όταν τα μέλη βλέπουν φως, θα δεχτούν να βοηθήσουν και με εργασία (πέραν της συνδρομής). Μεγάλη υπόθεση για το πως θα δρομολογηθεί αυτό το θέμα.

ζ) Αμέσως μετά θα εμφανισθούν οι μεγάλες προκλήσεις και θα πρέπει τα άτομα αυτά να είναι ικανά να λάβουν κομβικές αποφάσεις. Αυτό γιατί όταν δημιουργείτε θετικό κλίμα σε έναν σύλλογο αυτόματα εγείρονται και μεγάλες απαιτήσεις και προσδοκίες.

η) Στην πορεία αυτή πρέπει να αντιμετωπίσουν τους κακόβουλους και τα ίδια συμφέροντα.

Όντως μετά από όλα αυτά έχουμε ενεργοποιημένους συλλόγους και όχι "συλλογίσκους"

Δεν νομίζω όμως ότι όλο αυτό είναι εύκολο.

Για αυτόν τον λόγο και η λέξη "συλλογίσκος" δεν μου χτυπάει άσχημα. Μου φαίνεται κάτι φυσιολογικό (λόγω των δυσκολιών που προαναφέραμε) το οποίο και βεβαίως πρέπει βέβαια να αλλάξει.

Μετά την δημιουργία τέτοιων συλλόγων έχει ελπίδα και η Ομοσπονδία.

Το κατηγορώ μου/μας στην Διοίκηση της Ομοσπονδίας είναι ότι ενώ βλέπει το πρόβλημα έπρεπε να ασχοληθεί εντατικά. Κυρίως δε επειδή είναι το ανώτατο μας όργανο.

Έπρεπε να προτείνει, να συνδράμει, να αφυπνίσει αντί να επικαλείται ότι "δεν είναι ευθύνη μου η κατάσταση των Συλλόγων" και το πιο τραγικό :

Να επικαλείται την κατάντια των Συλλόγων (συλλογίσκοι) για την δική της αποτυχία..

Αυτό το σημείο είναι ανυπόφορο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α... Στέφανε... :rolleyes:

Αυτά που είπα πριν δεν γίνονται από τον καναπέ.

Τα προσπαθείς και κατά 80% αποτυγχάνεις.

Με το δικό σου όμως σκεπτικό δεν ξεκινάς ποτέ.

Η λογική σου δηλαδή αποτελεί δολοφόνο κάθε τέτοιας προσπάθειας.

Για αυτό τον λόγο έχω την εμμονή να μην σ' αφήνω σε χλωρό κλαδί. Διότι θεωρώ ότι κάνεις μεγαλύτερη ζημιά στον κλάδο από αυτόν που δεν κάνει τίποτα.

Υ.Γ. Στέφανε όταν μιλώ σε σένα δημόσια είναι σαν να μιλώ σε όλους τους Στέφανους έτσι; Αυτό είναι λίγο άδικο να το επωμίζεσαι, αλλά ξέρω ότι δεν με παρεξηγείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α... Στέφανε... :rolleyes:

Αυτά που είπα πριν δεν γίνονται από τον καναπέ.

Τα προσπαθείς και κατά 80% αποτυγχάνεις.

Με το δικό σου όμως σκεπτικό δεν ξεκινάς ποτέ.

Η λογική σου δηλαδή αποτελεί δολοφόνο κάθε τέτοιας προσπάθειας.

Για αυτό τον λόγο έχω την εμμονή να μην σ' αφήνω σε χλωρό κλαδί. Διότι θεωρώ ότι κάνεις μεγαλύτερη ζημιά στον κλάδο από αυτόν που δεν κάνει τίποτα.

Υ.Γ. Στέφανε όταν μιλώ σε σένα δημόσια είναι σαν να μιλώ σε όλους τους Στέφανους έτσι; Αυτό είναι λίγο άδικο να το επωμίζεσαι, αλλά ξέρω ότι δεν με παρεξηγείς...

Ετσι!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι!!!!!!!!!

Τι έτσι μωρέ και συ μου τονε σιγοντάρεις....??????

Α... Στέφανε... :rolleyes:

Αυτά που είπα πριν δεν γίνονται από τον καναπέ.

Τα προσπαθείς και κατά 80% αποτυγχάνεις.

Με το δικό σου όμως σκεπτικό δεν ξεκινάς ποτέ.

Η λογική σου δηλαδή αποτελεί δολοφόνο κάθε τέτοιας προσπάθειας.

Για αυτό τον λόγο έχω την εμμονή να μην σ' αφήνω σε χλωρό κλαδί. Διότι θεωρώ ότι κάνεις μεγαλύτερη ζημιά στον κλάδο από αυτόν που δεν κάνει τίποτα.

Υ.Γ. Στέφανε όταν μιλώ σε σένα δημόσια είναι σαν να μιλώ σε όλους τους Στέφανους έτσι; Αυτό είναι λίγο άδικο να το επωμίζεσαι, αλλά ξέρω ότι δεν με παρεξηγείς...

Κουζουλέ, δεν παρεξηγώ πράμα, το ξεκαθαρίζω....

Και τι είναι αυτό που έγραψες...????

Με το δικό σου όμως σκεπτικό δεν ξεκινάς ποτέ.

Βεβαίως και συμμετέχω, αλλά μόνο όπου υπάρχει ελπίδα να γίνει κάτι..... Δεν με πειράζει να αποτύχω, αλλά να ξέρω ότι το έκανα αυτό και δεν δούλεψε.... Σου ξαναθυμίζω την ομάδα, συλλογική κίνηση ήταν και αυτή, άσχετη με συλλόγους, αλλά συλλογική....

Για τα δικά σου, αν νομίζεις ότι τα μυαλά σου τα έχει και η πλειοψηφία στην ομοσπονδία, πλανάσαι....

Θα έχουνε την πλειοψηφία όπως στον παλιό σύλλογο και θα κάνουνε ότι θένε....

Πες όμως ότι παίρνεις και την ομοσπονδία...

Κοτσάμ ΚΚΕ, ΠΑΜΕ κτλ κτλ κτλ με κινητοποιήσεις διαδηλώσεις και πορείες, και δεν δρώνει το αυτί τους.......

Θα σε απαξιώσουνε σαν οργανισμό σε 2 γραμμές νόμων........

Χρειάζονται άλλα μέσα κινητοποίησης, ο θεσμός αυτός για μένα είναι γενικότερα αναποτελεσματικός μέσα στο σύστημα που δραστηριοποιείται.......

Πάντα θα υπάρχουν συμφέροντα, εξυπηρετήσεις, σκοπιμότητες, ιδιοτέλεια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως θέλω να μάθω ποιος πρότεινε αυτο το 35% καθώς και προκαταβολή 60 %

Ο Στέφανος για να έχει επιπλέον λόγο να τους ρίξει μολότωφ. :D:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε Κίμωνα δεν το πρότεινε ο Χατζησωκράτης..

ο πρόεδρος της Ένωσης Εφοπλιστών Θεόδωρος Βενιάμης το πρότεινε στην συνάντησε που είχε με τον Αντώνη Σαμαρά..

«ο εφοπλιστικός κόσμος συναισθανόμενος την κρισιμότητα των στιγμών αλλά και τη μοναδική ευκαιρία που έχει η χώρα να ανακάμψει και να αναπτυχθεί, ανταποκρίνεται πλήρως στις προκλήσεις, δηλώνει "παρών" και συμβάλει στην προσπάθεια μέσα από τα φορολογικά έσοδα που τόσο έχει ανάγκη ο τόπος».

κατάλαβες ?

Είπαν οι άνθρωποι να δώσουν 35% από τα κέρδη τους ..

και για λόγους ισονομίας πρέπει να δώσουμε κι εμείς. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Στέφανος για να έχει επιπλέον λόγο να τους ρίξει μολότωφ. :D:P

Όχι βρε Κίμωνα δεν το πρότεινε ο Χατζησωκράτης..

ο πρόεδρος της Ένωσης Εφοπλιστών Θεόδωρος Βενιάμης το πρότεινε στην συνάντησε που είχε με τον Αντώνη Σαμαρά..

«ο εφοπλιστικός κόσμος συναισθανόμενος την κρισιμότητα των στιγμών αλλά και τη μοναδική ευκαιρία που έχει η χώρα να ανακάμψει και να αναπτυχθεί, ανταποκρίνεται πλήρως στις προκλήσεις, δηλώνει "παρών" και συμβάλει στην προσπάθεια μέσα από τα φορολογικά έσοδα που τόσο έχει ανάγκη ο τόπος».

κατάλαβες ?

Είπαν οι άνθρωποι να δώσουν 35% από τα κέρδη τους ..

και για λόγους ισονομίας πρέπει να δώσουμε κι εμείς. :P

:D :D

Ααααααααααα εντάξει ,

γιατί εγώ άκουσα ότι ήταν πρόταση μεγαλοσυναδέλφου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D

Ααααααααααα εντάξει ,

γιατί εγώ άκουσα ότι ήταν πρόταση μεγαλοσυναδέλφου .

Σε ποιον αναφέρεσαι?

George1.. SARAKΙNO .. ή στον φίλο μου τον Αντώνη τον Ηρακλειώτη? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοτσάμ ΚΚΕ, ΠΑΜΕ κτλ κτλ κτλ με κινητοποιήσεις διαδηλώσεις και πορείες, και δεν δρώνει το αυτί τους.......

Θα σε απαξιώσουν σαν οργανισμό σε 2 γραμμές νόμων........

Με ενεργούς συλλόγους - όπως προαναφέραμε - και με μια άλλη στάση της Ομοσπονδίας δεν θα συμβούν αυτά που λες.

Κι αν πεις για αιθεροβάμων κ.τ.λ. πιστεύω ότι τα δικά μου επιχειρήματα είναι τα φυσιολογικά (άσχετα αν δεν ισχύουν τώρα) ενώ τα δικά σου επιχειρήματα είναι τα ανώμαλα (άσχετα αν ισχύουν τώρα)

Να ξέρεις όμως...

Πολύ υποτιμάς την φύση φίλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε Κίμωνα δεν το πρότεινε ο Χατζησωκράτης..

ο πρόεδρος της Ένωσης Εφοπλιστών Θεόδωρος Βενιάμης το πρότεινε στην συνάντησε που είχε με τον Αντώνη Σαμαρά..

«ο εφοπλιστικός κόσμος συναισθανόμενος την κρισιμότητα των στιγμών αλλά και τη μοναδική ευκαιρία που έχει η χώρα να ανακάμψει και να αναπτυχθεί, ανταποκρίνεται πλήρως στις προκλήσεις, δηλώνει "παρών" και συμβάλει στην προσπάθεια μέσα από τα φορολογικά έσοδα που τόσο έχει ανάγκη ο τόπος».

κατάλαβες ?

Είπαν οι άνθρωποι να δώσουν 35% από τα κέρδη τους ..

και για λόγους ισονομίας πρέπει να δώσουμε κι εμείς. :P

Και σε απόλυτη συνάρτηση με την παρ. 5 του άρθρο 4 του συντάγματος:

5.Οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

Καλό μήνα, καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...