Προς το περιεχόμενο

Λέτε ρε παιδιά να ξυπνήσανε οσοι λένε οτι μας αντιπροσωπεύουν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πες μας βρε Στέφαν.. εκτός από μολότοφ .. τι άλλα μέσα προτείνεις?

Φίλε, άμα είχα τη λύση, θα ήμουνα τώρα πρωθυπουργός και θα μας έβγαζα από τη κρίση.....

Στο ψάξιμο είμαι κι εγώ, απλά δεν θέλω να υποστηρίζω αναποτελεσματικές δομές και διαδικασίες... θέλω να τις απαξιώσω, μπας και εμφανιστούν νέες, πιο ευέλικτες, πιο αποτελεσματικές.....

Αλλά είπαμε, μόνος εναντίον του συστήματος, δεν παίζει... θα σε φάει το σύστημα....

Δες για παράδειγμα τον παστίτσιο, ή τον Σπινέλη που ανέβασες... δεν πήγαν με το σύστημα, ξυλώθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν το προεδρείο το λένε ΠΟΦΕΕ και αν θα μείνει η ΠΟΦΕΕ...κοιτάξτε τη βάση...και επιπλέον κοιτάξτε στα μεγάλα αστικά κέντρα πόσοι διαφορετικοί σύλλογοι υπάρχουν και σκεφτείτε τι εξυπηρετεί η ύπαρξη τους (εγώ δεν μπορώ να το ξέρω αυτό)...και δεν με ενδιαφέρει αν θα εξακολουθήσει να υπάρχει η ΠΟΦΕΕ...προσωπικά δεν μίλησα ποτέ μαζί της και κυρίως αυτή με μένα...ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΑΦΗΣ αν θέλετε να κάνετε κάτι όσοι ασχολείστε με ''συνδικαλιστικά'' κοιτάξτε πρώτα χαμηλά...επικοινωνήστε με τη βάση (αφουγκραστείτε την) και ''στρατολογήστε'' την...ελάτε σε επαφή με τα άλλα σωματεία που δεν αναφέρονται στην ένωσή σας και συζητείστε μαζί τους...μην δημιουργείτε κάστες...

Φίλτατε

1,Δεν είμαι συνδικαλιστής στην ΠΟΦΕΕ

2,Αν βλέπεις οτι αυτή η κατάσταση δεν σου αρέσει ,πρέπει να κάνεις κάτι εκτός απο την κριτική ,μιά πρόταση και

3,Να πάς να βρείς τον σύλλογο που υπάρχει στην περιφέρεια σου και να γραφτείς και απο κει μέσα να αναφέρεις τους προβληματισμούς σου

και να παλέψεις μαζί με όλους τους άλλους,για την αλλαγή που θέλεις ,όλα τα άλλα είναι θεωρίες για να περνάει η ώρα.

4,Πρέπει πλέον να εξαλειφθεί πλήρως η εποχή που οι συνδικαλιστές πήγαιναν στους ψηφοφόρους μόνο για την καρέκλα,τώρα πρέπει να πάμε

όλοι εμείς και να τους πιάσουμε απο το λαρύγγι,για να αλλάξει η κατάσταση που μας έφτασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμμετοχή στα συλλογικά όργανα πρέπει να είναι ουσιώδης. Ο συνδικαλισμός όπως τον γνωρίσαμε κατά την αποψή μου δεν μπορεί να συνεχιστεί στο ίδιο μοτίβο, οφείλουμε όλοι μας να πιέσουμε για αλλαγή πορείας. Οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους μας, συνεπώς η συμμετοχή μας ή μη είναι αυτή που θα δώσει την απάντηση σε όλους αυτούς που θέλουν τον λογιστικό κλάδο να παραμένει θεατής των γεγονότων καθώς και των εξελίξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον αναφέρεσαι?

George1.. SARAKΙNO .. ή στον φίλο μου τον Αντώνη τον Ηρακλειώτη? :D

Συγνώμην, ήμουν σε σύσκεψη με κάποιους εφοπλιστές. Με ζήτησε κανείς; Πότε κυκλοφόρησε ότι ζητώ συνεταίρο για να μοιραστούμε τα κέρδη μου, αφού σήμερα έστειλα για δημοσίευση την αγγελία ; Ο εκπρόσωπός μου κ. Χατζη... εξήγησε πολύ σωστά την άποψή μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια. Αυτά ακριβώς είναι το Α και το Ω της επιτυχίας.

Συμπληρώνω όμως για το μέγεθος της δυσκολίας:

Λες "επικοινωνήστε με τη βάση (αφουγκραστείτε την) και ''στρατολογήστε'' την"

Όντως μετά από όλα αυτά έχουμε ενεργοποιημένους συλλόγους και όχι "συλλογίσκους"

Δεν νομίζω όμως ότι όλο αυτό είναι εύκολο.

Για αυτόν τον λόγο και η λέξη "συλλογίσκος" δεν μου χτυπάει άσχημα. Μου φαίνεται κάτι φυσιολογικό (λόγω των δυσκολιών που προαναφέραμε) το οποίο και βεβαίως πρέπει βέβαια να αλλάξει.

Μετά την δημιουργία τέτοιων συλλόγων έχει ελπίδα και η Ομοσπονδία.

Το κατηγορώ μου/μας στην Διοίκηση της Ομοσπονδίας είναι ότι ενώ βλέπει το πρόβλημα έπρεπε να ασχοληθεί εντατικά. Κυρίως δε επειδή είναι το ανώτατο μας όργανο.

Έπρεπε να προτείνει, να συνδράμει, να αφυπνίσει αντί να επικαλείται ότι "δεν είναι ευθύνη μου η κατάσταση των Συλλόγων" και το πιο τραγικό :

Να επικαλείται την κατάντια των Συλλόγων (συλλογίσκοι) για την δική της αποτυχία..

Αυτό το σημείο είναι ανυπόφορο ...

Κωστή, μέχρι εδώ καλά τα πήγες και συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν κατάλαβα γιατί υιοθέτησες τον τίτλο "Συλλογίσκοι" και την "κατάντια" τους. Μήπως πρέπει να δούμε όσοι είμαστε μέσα στους συλλόγους, από άλλη σκοπιά τον σκοπό ύπαρξης αυτών των συλλόγων, που ξέρεις καλύτερα από μένα ότι στηρίζονται στις προσπάθειες 2-3 ανθρώπων, που πάσχουν για αυτούς.

Λέω, τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,Να πάς να βρείς τον σύλλογο που υπάρχει στην περιφέρεια σου και να γραφτείς και απο κει μέσα να αναφέρεις τους προβληματισμούς σου

και να παλέψεις μαζί με όλους τους άλλους,για την αλλαγή που θέλεις ,όλα τα άλλα είναι θεωρίες για να περνάει η ώρα.

Το έκανα ήδη...ήρθα σε επαφή με κάποιους συναδέλφους και πιστεύω από τη βδομάδα αυτή να ενεργοποιηθεί ο σύλλογος μετά από χρόνια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,ελπίζοντας ότι με αυτό,που γράφω μπορεί να αντιπροσωπεύω μιά αρκετά

δυνατή πλειοψηφία,παρακαλώ τους συνάδελφους,που ασχολούνται με τα συνδικαλιστικά του κλάδου μας

(λίγο ως πολύ είναι γνωστά και αγαπητά σε ΟΛΟΥΣ μας τα πρόσωπα) να μας ενημερώσουν για τις προ-

θέσεις τους όταν θα πλησιάζουν οι εκλογές προκειμένου όλοι μαζί (ακόμα και όσοι έχουμε απογοητευτεί

από κάποιους,που βλέπουν τον συνδικαλισμό ως εφαλτήριο για τις πολιτικές τους επιδιώξεις) να κάνουμε

τα αδύνατα ΔΥΝΑΤΑ,ώστε να μας εκπροσωπήσουν και γιατί όχι να πάρουν την ομοσπονδια άνθρωποι,που

του γνωρίζουμε και τους αγαπάμε,άνθρωποι,που είμαστε βέβαιοι ότι αγαπούν το επάγγελμά μας και θα

παλαίψουν για την αναβάθμισή του.

Πιστεύω ότι έχουμε να κερδίσουμε απ' αυτή την κίνηση και να δώσουμε όλοι μας μιά ευκαιρία σε συνάδελφους,

που θέλουν να αγωνιστούν για το καλό του κλάδου μας και ξέρουμε ότι είναι ικανοί γι'αυτό το πράγμα.

Προσωπικά έχω βρεθεί και στις δύο πλευρές,εννοώ και με τους υπέρμαχους και με τους πολέμιους και μπορώ

να τις καταλάβω αρκετά καλά,αλλά ποτέ δεν βρέθηκα στην θέση να εκλέξω αγαπημένο μου πρόσωπο,που να

μπορεί να επηρεάσει καταστάσεις μέσα από τέτοιου είδους συλλογικά όργανα και σκοπεύω να δοκιμάσω έστω

και τώρα μιά και γνωρίζω τόσο καλούς φίλους και συνάδελφους μέσα απ'αυτό το forum.

Εύχομαι το καλύτερο

Με αγάπη

Βαγγέλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα ήδη...ήρθα σε επαφή με κάποιους συναδέλφους και πιστεύω από τη βδομάδα αυτή να ενεργοποιηθεί ο σύλλογος μετά από χρόνια...

ΟΚ αυτή είναι η πρώτη σωστή κίνηση,αρκεί στην ίδια περιφέρεια να μην υπάρχουν 200 σύλλογοι και 200 πρόεδροι ,οπότε

πρέπει να ισχύσει ,η ισχύς εν τη ενώσει και οχι το προεδριλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ αυτή είναι η πρώτη σωστή κίνηση,αρκεί στην ίδια περιφέρεια να μην υπάρχουν 200 σύλλογοι και 200 πρόεδροι ,οπότε

πρέπει να ισχύσει ,η ισχύς εν τη ενώσει και οχι το προεδριλίκι.

Δεν υπάρχει τίποτα ο καθείς μόνος του...τα αστικά κέντρα έχουν το πρόβλημα της άγονης και οπισθοδρομικής πολυαντιπροσώπευσης...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,ελπίζοντας ότι με αυτό,που γράφω μπορεί να αντιπροσωπεύω μιά αρκετά

δυνατή πλειοψηφία,παρακαλώ τους συνάδελφους,που ασχολούνται με τα συνδικαλιστικά του κλάδου μας

(λίγο ως πολύ είναι γνωστά και αγαπητά σε ΟΛΟΥΣ μας τα πρόσωπα) να μας ενημερώσουν για τις προ-

θέσεις τους όταν θα πλησιάζουν οι εκλογές προκειμένου όλοι μαζί (ακόμα και όσοι έχουμε απογοητευτεί

από κάποιους,που βλέπουν τον συνδικαλισμό ως εφαλτήριο για τις πολιτικές τους επιδιώξεις) να κάνουμε

τα αδύνατα ΔΥΝΑΤΑ,ώστε να μας εκπροσωπήσουν και γιατί όχι να πάρουν την ομοσπονδια άνθρωποι,που

του γνωρίζουμε και τους αγαπάμε,άνθρωποι,που είμαστε βέβαιοι ότι αγαπούν το επάγγελμά μας και θα

παλαίψουν για την αναβάθμισή του.

Πιστεύω ότι έχουμε να κερδίσουμε απ' αυτή την κίνηση και να δώσουμε όλοι μας μιά ευκαιρία σε συνάδελφους,

που θέλουν να αγωνιστούν για το καλό του κλάδου μας και ξέρουμε ότι είναι ικανοί γι'αυτό το πράγμα.

Προσωπικά έχω βρεθεί και στις δύο πλευρές,εννοώ και με τους υπέρμαχους και με τους πολέμιους και μπορώ

να τις καταλάβω αρκετά καλά,αλλά ποτέ δεν βρέθηκα στην θέση να εκλέξω αγαπημένο μου πρόσωπο,που να

μπορεί να επηρεάσει καταστάσεις μέσα από τέτοιου είδους συλλογικά όργανα και σκοπεύω να δοκιμάσω έστω

και τώρα μιά και γνωρίζω τόσο καλούς φίλους και συνάδελφους μέσα απ'αυτό το forum.

Εύχομαι το καλύτερο

Με αγάπη

Βαγγέλης

Μια πρώτη κίνηση θάνε η 3/10 στην εφεεα ,μια πουσε στην Αθήνα έλα να σε δούμε 6-8μμ και κει θα τα πούμε,να τους κράξουμε λίγο,η

να δούμε τι έκαναν η τι θα κάνουν.Γιατι απ έξω δεν γίνεται τίποτα.

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα ήδη...ήρθα σε επαφή με κάποιους συναδέλφους και πιστεύω από τη βδομάδα αυτή να ενεργοποιηθεί ο σύλλογος μετά από χρόνια...

Αυτό είναι το σωστό.Εγώ προσωπικά ήμουν στην Αθήνα στην ΠΟΦΕΕ τη παρασκευή και κανένας δεν ασχολήθηκε με αυτούς που αποφάσισαν να απέχουν αλλά με τους Συνάδελφους Προέδρους που μετάφεραν τις κραυγες αγωνίας τους για το μέλλον μας για τα καθημερινά προβλήμματα μας και για όλα τα νέα που μας προσθέτουν ( Νέου τύπου πιστοποίηση που πετά έξω χιλιάδες συναδέλφους -ΓΕΜΗ-Νέο φορολογικό κλείσιμο των ΔΟΥ πριν το νέο taxis net κ.λ.π.).Παρων ήταν όλοι από Ορεστιάδα έως Κρήτη άνθρωποι που αγωνιζόμαστε με κάθε τρόπο πουν φωνάζουν αγωνιούν τα χώνουν στα μούτρα του Δ.Σ. της ΠΟΦΕΕ και δεν μασάνε ούτε περιμένουν τις εκλογές για να δώσουν των αγώνα τους ,εξάλου κανείς τους δεν είναι πολιτικός αλλά δε βαριέστε με " συλλογίσκους" και" Πρεοδράκους" θα ασχοληθούμε τώρα . Καληνύχτα μας εξάλλου σύντομα κανένας μας δεν θα έχει ποια δουλειά στην Ελλάδα έτσι που την κατάντησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας βρε Στέφαν.. εκτός από μολότοφ .. τι άλλα μέσα προτείνεις?

Α, ξέχασα....

Οι μολότοφ δεν είναι λύση.....

Δεν είναι λύση η ισοπέδωση της κοινωνίας, γιατί θα αναπτυχθούν (φοβάμαι) άλλα φαινόμενα, λόγω ανέχειας και φτώχειας....

Μετάλλαξη χρειαζόμαστε, αλλά πως...............????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,ελπίζοντας ότι με αυτό,που γράφω μπορεί να αντιπροσωπεύω μιά αρκετά

δυνατή πλειοψηφία,παρακαλώ τους συνάδελφους,που ασχολούνται με τα συνδικαλιστικά του κλάδου μας

(λίγο ως πολύ είναι γνωστά και αγαπητά σε ΟΛΟΥΣ μας τα πρόσωπα) να μας ενημερώσουν για τις προ-

θέσεις τους όταν θα πλησιάζουν οι εκλογές προκειμένου όλοι μαζί (ακόμα και όσοι έχουμε απογοητευτεί

από κάποιους,που βλέπουν τον συνδικαλισμό ως εφαλτήριο για τις πολιτικές τους επιδιώξεις) να κάνουμε

τα αδύνατα ΔΥΝΑΤΑ,ώστε να μας εκπροσωπήσουν και γιατί όχι να πάρουν την ομοσπονδια άνθρωποι,που

του γνωρίζουμε και τους αγαπάμε,άνθρωποι,που είμαστε βέβαιοι ότι αγαπούν το επάγγελμά μας και θα

παλαίψουν για την αναβάθμισή του.

Πιστεύω ότι έχουμε να κερδίσουμε απ' αυτή την κίνηση και να δώσουμε όλοι μας μιά ευκαιρία σε συνάδελφους,

που θέλουν να αγωνιστούν για το καλό του κλάδου μας και ξέρουμε ότι είναι ικανοί γι'αυτό το πράγμα.

Προσωπικά έχω βρεθεί και στις δύο πλευρές,εννοώ και με τους υπέρμαχους και με τους πολέμιους και μπορώ

να τις καταλάβω αρκετά καλά,αλλά ποτέ δεν βρέθηκα στην θέση να εκλέξω αγαπημένο μου πρόσωπο,που να

μπορεί να επηρεάσει καταστάσεις μέσα από τέτοιου είδους συλλογικά όργανα και σκοπεύω να δοκιμάσω έστω

και τώρα μιά και γνωρίζω τόσο καλούς φίλους και συνάδελφους μέσα απ'αυτό το forum.

Εύχομαι το καλύτερο

Με αγάπη

Βαγγέλης

Βαγγέλη,

Η ΠΟΦΕΕ έχει εκλογές τον Δεκέμβριο.

Εμείς εδώ στα Χανιά είμαστε μέλη της ΠΟΦΕΕ, έχουμε 5 αντιπροσώπους, μέσα σε αυτούς και εγώ, και μπορούμε εκτός από ψηφοφόροι να είμαστε και υποψήφιοι αν τελικά το αποφασίσουμε.

Το θέμα όμως βεβαίως δεν είναι τόσο απλό.

α) Μπορούμε (αντέχουμε) να είμαστε υποψήφιοι; (σ.σ. π.χ. εμείς εδώ στην Κρήτη έχουμε μεγάλο πρόβλημα μετακίνησης)

Βέβαια θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε με την ψυχή μας έναν συνάδελφο που έχει τους ίδιους προβληματισμούς με εμάς και βρίσκεται στην Αθήνα, ώστε αυτός να μπορεί να αντεπεξέλθει στον αγώνα με τις Υπηρεσίες και τα Υπουργεία. .

β) Υπάρχει κοινή σκέψη και στάση από άλλους συλλόγους;

Και εδώ είναι η αδυναμία που είπα πριν. (Την εννοώ μέσα από πόσο χρόνο χρειάζεται ο μια προσπάθεια)

Πότε θα μπορέσουμε να βρεθούμε όλοι αυτοί οι σύλλογοι να κάτσουμε σε ένα τραπέζι να συναποφασίσουμε κοινές δράσεις, κοινούς στόχους, κοινά όνειρα; Ήδη είναι Οκτώβρης.

Έπρεπε να το είχαμε κάνει ήδη.

Όμως η πραγματικότητα είναι ότι είμαστε στο μηδέν.

Δηλαδή δεν έχουμε συμφωνήσει καν ένα πλαίσιο δράσεις. Και ωραία τα λέμε από το Taxheaven. Αυτό όμως (η συνεννόηση πρέπει να γίνει μεταξύ συλλόγων...

Και αυτό δεν το έχουμε καταφέρει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα κατ' αρχήν τον Στέφανο αλλά τον απέρριψα γιατί και αυτός είναι Κρήτη. . :D:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

θα κάνω μια παρατήρηση

ο Σταυρουλακης με τον Στέφανο είναι από το ίδιο μέρος

και νομίζω έχουν τα τηλεφωνά ο ένας του άλλου

αλλά και οι υπόλοιποι έχω σχηματίσει την άποψη ότι γνωρίζονται καλά μεταξύ τους

γιατί δεν σηκώνετε το τηλέφωνο να μιλήσετε να τα πείτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοίξω ένα θέμα συνεννόησης στην Ομάδα Παρέμβασης. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Έχετε μάθει καλά το επικοινωνιακό παιγνίδι . Φασαρία να κάνουμε , να είμαστε στο προσκήνιο

Αυτό γινόταν τόσα χρόνια γιαυτο απαξιώθηκε οποιαδήποτε συνδικαλιστική κίνηση .

Δεν έχετε καταλάβει ότι αυτός ο συνδικαλισμός δεν μας αγγίζει και δεν μας ενδιαφέρει .

Τον φάγαμε στην μάπα και τον σιχαθήκαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοίξω ένα θέμα συνεννόησης στην Ομάδα Παρέμβασης. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μάθει καλά το επικοινωνιακό παιγνίδι . Φασαρία να κάνουμε , να είμαστε στο προσκήνιο

Αυτό γινόταν τόσα χρόνια γιαυτο απαξιώθηκε οποιαδήποτε συνδικαλιστική κίνηση .

Δεν έχετε καταλάβει ότι αυτός ο συνδικαλισμός δεν μας αγγίζει και δεν μας ενδιαφέρει .

Τον φάγαμε στην μάπα και τον σιχαθήκαμε

Έχετε μάθει καλά την καραμέλα του καναπέ. Φασαρία να κάνετε. Μακριά από το προσκήνιο

Αυτό γινόταν τόσα χρόνια γι' αυτό απαξιώθηκε οποιαδήποτε συνδικαλιστική κίνηση .

Δεν έχετε καταλάβει ότι αυτός ο συνδικαλισμός δεν μας αγγίζει και δεν μας ενδιαφέρει .

Τον φάγαμε στην μάπα και τον σιχαθήκαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, μέχρι εδώ καλά τα πήγες και συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν κατάλαβα γιατί υιοθέτησες τον τίτλο "Συλλογίσκοι"

Γιάννη αν δεις πως το εξηγώ δεν υιοθετώ την λέξη αρνητικά αλλά με την έννοια του συλλόγου που θέλει αρκετή βελτίωση. Δεκάδες σύλλογοι θέλουν βελτίωση. Αν θες βάλε και τον δικό μας. Δεν το θέτω ως διάκριση. Το θέτω ως πραγματικότητα. Υπάρχουν νομοί με Συλλόγους μόνο στα χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αν θέλουμε να βρούμε λύση ,υπάρχουν πολλά μέσα επικοινωνίας,πολιτική βούληση χρειάζεται

δεν είναι απαραίτητο κάθε μέρα να είμαστε τετατετ,όπως επίσης να μην μας ενδιαφέρει το προεδριλίκι,

για να πάμε μπροστά. Βέβαια αναγνωρίζω οτι θέλει κόπο και πολύ χρόνο ,πράγμα που σπανίζει , αλλά

όσοι έχετε το σαράκι κάτι να κάνετε ,κάντετο δεν πάει άλλο ,καθίστε σε ένα τραπέζι όλοι μαζί για να έρθουμε

και μεις όλοι μαζί να κάνουμε κάτι,αλλά χωρίς τρικλοποδιές ,καρέκλες,και μην βάζετε παντού τυρί,γιατί πλέον

όλοι βλέπουμε τις φάκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μάθει καλά την καραμέλα του καναπέ. Φασαρία να κάνετε. Μακριά από το προσκήνιο

Αυτό γινόταν τόσα χρόνια γι' αυτό απαξιώθηκε οποιαδήποτε συνδικαλιστική κίνηση .

Δεν έχετε καταλάβει ότι αυτός ο συνδικαλισμός δεν μας αγγίζει και δεν μας ενδιαφέρει .

Τον φάγαμε στην μάπα και τον σιχαθήκαμε

:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μέρα αυτή που διάλεξα

εδώ μπροστά σας να σταθώ

τραγούδια και μισόλογα

στο φως να καταθέσω

Πώς πήρα τέτοια απόφαση

δεν ξέρω αν θ' αντέξω

η μέρα αυτή θυμίζει μακελειό

Νοέμβρης ήταν η χρονιά

κι εδώ γινόταν του χαμού

εγώ ήμουν δεκαεννιά

κι αυτή εβδομηντατρία

Και να που ερωτεύτηκα

κάποια χρονολογία

κι ο έρωτας κρατάει για καιρό

Μα έχει ο καιρός γυρίσματα

μεγάλωσε κι αυτή κι εγώ

μεγάλωσαν κι οι φίλοι μου

εκεί γύρω στα σαράντα

Στα κόμματα γαντζώθηκαν

κι εγώ δεν ξέρω τι να πω

και άλλοι στο σπιτάκι τους για πάντα

Η απόσταση μας έσωσε

μα οι θύμησες πληγώνουν

και λέμε σαν βρισκόμαστε

τα ίδια και τα ίδια

Μα νιώθω σαν μικρό παιδί

που πάλι το μαλώσανε

και φεύγω σε μια άγονη επαρχία

Κοιτάζω πάλι πίσω μου

δυο γιους απόκτησα κι εγώ

δεκαεφτά Νοέμβρηδες

μου βάρυναν την πλάτη

Σημαίες και γαρύφαλλα

εμπόριο κι απάτη

και λόγοι επισήμων στο κενό

Κρατάω το στόμα μου κλειστό

τα χείλη μου ματώσανε

κι αυτοί που μας προδώσανε

ανέραστοι να μείνουν

Κουφάλες δεν ξοφλήσαμε

αυτό έχω μόνο να τους πω

τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...