Jump to content
Sign in to follow this  
SAVVAS P

Το διορθώνω λοιπόν.....Ανέκδοτο ή χαριστική βολή το 35%

Recommended Posts

Ανέκδοτο ή χαριστική βολή ???

Συνάδελφοι, νομίζω ότι τώρα ξύνουμε πλέον τον πάτο του κουβά. Δεν θα αναφερθώ στις δεκάδες άμισθες δουλειές που μας φορτώνει καθημερινά η δημόσια διοίκηση....αυτά τα έχουν πει πολλοί άλλοι. Θα αναφέρω μόνο ένα παράδειγμα.......Λογιστής, οποίος υποχρεωτικά στη ουσία εκδίδει αποδείξεις και τρέχει όλη μέρα κουβαλώντας όλες τις ευθύνες του επιχειρηματικού κόσμου :

• Κέρδη βιβλίων 20.000ε
  • Φόρος 35%, 7.000ε
  • Προκαταβολή 55%, 3.850ε
  • Τέλος Επιτηδεύματος 500ε

Δηλαδή αυτός θα ζήσει με τα υπόλοιπα 8.650ε..........

Φίλοι, αν δεν εξαιρεθούν τα φυσικά πρόσωπα από το 35%, εμάς τουλάχιστον, μας ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ ως ελεύθερους επαγγελματίες. Έτσι θα πάψουν να απορούν και οι γερμανομαθή...... “μα είναι δυνατόν να υπάρχουν 700.000 αφεντικά σε αυτή την χρεοκοπημένη χώρα ????” Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο πλέον.....ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΤΕΛΟΣ – ΟΛΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΩΝ 350ε

Συνάδελφοι, νομίζω ότι τώρα ξύνουμε πλέον τον πάτο του κουβά. Δεν θα αναφερθώ στις δεκάδες άμισθες δουλειές που μας φορτώνει καθημερινά η δημοσιά διοίκηση....αυτά τα έχουν πει πολλοί άλλοι. Θα αναφέρω μόνο ένα παράδειγμα.......Λογιστής, οποίος υποχρεωτικά στη ουσία εκδίδει αποδείξεις και τρέχει όλη μέρα κουβαλώντας όλες τις ευθύνες του επιχειρηματικού κόσμου :

1. Κέρδη βιβλίων 20.000ε
  2. Φόρος 30%, 6.000ε
  3. ΤΕΒΕ 5.500ε
  4. Τέλος Επιτηδεύματος 500ε

Δηλαδή αυτός θα ζήσει με τα υπόλοιπα 8.000ε..........

Φίλοι, αν δεν εξαιρεθούν τα φυσικά πρόσωπα από το 30%, εμάς τουλάχιστον, μας ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ

ως ελεύθερους επαγγελματίες. Έτσι θα πάψουν να απορούν και οι γερμανομαθή...... “μα είναι δυνατόν να υπάρχουν 700.000 αφεντικά σε αυτή την χρεοκοπημένη χώρα ????” Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο πλέον.....ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΤΕΛΟΣ – ΟΛΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΩΝ 350ε

Εγώ αντιθέτως νομίζω πως ξύνουνε με τον κουβά τον πάτο μας!

Μφχ,

Νατάσσα

Υ.Γ. Να με συγχωράτε για την αθυροστομία, αλλά ώρες ώρες ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και δεν έχω άλλον τρόπο για να γλιτώσω το εγκεφαλικό!

Εντάξει, δεν πρέπει να μιλάμε γιατί είναι κατάφορα άδικο το προτεινόμενο σύστημα...

Αλλά αυτά τα παραδείγματα δεν τα καταλαβαίνω ργμτ.....

Μιλάς για ελεύθερο επαγγελματία, ο οποίος έχει καθαρά κέρδη περί των 1700 το μήνα, με εισφορές στο τεβε 9 κατοστάρικα το δίμηνο...

Παλιό επαγγελματία δλδ, αρκετά χρόνια στο κουρμπέτι, που βγάζει 1200 ευρώ το μήνα........ άμα αφαιρέσεις το τεβε..................

Δλδ, μάτι βγάζει.......................................

Εντάξει, δεν πρέπει να μιλάμε γιατί είναι κατάφορα άδικο το προτεινόμενο σύστημα...

Αλλά αυτά τα παραδείγματα δεν τα καταλαβαίνω ργμτ.....

Μιλάς για ελεύθερο επαγγελματία, ο οποίος έχει καθαρά κέρδη περί των 1700 το μήνα, με εισφορές στο τεβε 9 κατοστάρικα το δίμηνο...

Παλιό επαγγελματία δλδ, αρκετά χρόνια στο κουρμπέτι, που βγάζει 1200 ευρώ το μήνα........ άμα αφαιρέσεις το τεβε..................

Δλδ, μάτι βγάζει.......................................

1. Τα νούμερα είναι ενδεικτικά, αν και νομίζω ότι ένας αυτοαπασχολουμενος δεν μπορεί να πάει πολύ ψηλότερα, γιατί ξέρεις τι υποχρεώσεις συνεπάγεται αυτό. Έπειτα νέοι δεν υπάρχουν και δεν πρέπει να υπάρξουν σε αυτήν την δουλειά ???

2. Δηλαδή αν μειώσω το ΤΕΒΕ 1500ε λύνεται το πρόβλημα ??

να το διευρινουμε το θεματακι...... ελευθεροσ επαγγελματισ λογιστης που μολισ ξεκινησε (πολυ συνιθισμενο με την σημερινη ανεργεια...)

ποσο να βγαζει αν σκεφτουμε οτι δεν εχει και ετιμο πελατολογιο.... εγω λεω 12000 (πολλοι με μπλοκακια ειναι στην ιδια κατηγορια...) 3000 οαεε και έστω εχει καταφερει να φορτωσει με εξοδα αλλα 4000.... αρα φοροσ 2400 (ευτυχως δεν εχουν περασει 5 χρονια και δεν εχει το 500 ) οαεε 3000 και κερδοσ 8000 .... καλα τωρα αυτοσ θα βγαζει τα μαλλια τησ κεφαλησ του ... το απιστευτο ποσο των 2600 (216€ το μηνα ) ... τι να πληρωσει δεη οτε ευδαπ καρτα για λεοφωρεια (γιατι για αυτοκινητο ουτε σκεψη) το φαγητο του ? καλα αμα μενει σε ενοικιο ... (βασικα δεν μπορει... χαχα την γλιτωσε...)

μια φιλοσοφικη ερωτηση... τα χαρτοκουτα 2μχ1μχ1μ ποσο κανουν μπορει να νοικιασει ενα ?

αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ ....ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ... ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ

να το διευρινουμε το θεματακι...... ελευθεροσ επαγγελματισ λογιστης που μολισ ξεκινησε (πολυ συνιθισμενο με την σημερινη ανεργεια...)

ποσο να βγαζει αν σκεφτουμε οτι δεν εχει και ετιμο πελατολογιο.... εγω λεω 12000 (πολλοι με μπλοκακια ειναι στην ιδια κατηγορια...) 3000 οαεε και έστω εχει καταφερει να φορτωσει με εξοδα αλλα 4000.... αρα φοροσ 2400 (ευτυχως δεν εχουν περασει 5 χρονια και δεν εχει το 500 ) οαεε 3000 και κερδοσ 8000 .... καλα τωρα αυτοσ θα βγαζει τα μαλλια τησ κεφαλησ του ... το απιστευτο ποσο των 2600 (216€ το μηνα ) ... τι να πληρωσει δεη οτε ευδαπ καρτα για λεοφωρεια (γιατι για αυτοκινητο ουτε σκεψη) το φαγητο του ? καλα αμα μενει σε ενοικιο ... (βασικα δεν μπορει... χαχα την γλιτωσε...)

μια φιλοσοφικη ερωτηση... τα χαρτοκουτα 2μχ1μχ1μ ποσο κανουν μπορει να νοικιασει ενα ?

αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ ....ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ... ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΠΛΕΥΡΑ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ

Είπαμε...........ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΤΕΛΟΣ – ΟΛΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΩΝ 350ε

Kαλησπέρα.

Εάν χρεώνεται με τον πόντο, εγώ με το 1,67 μόλις και μετά βίας, μπορώ να πάρω ένα μικρότερο?

Άμα κουρέψω και τον θάμνο που κουβαλάω, μπορεί να φτάσω και το 1,63!

;)

Μφχ,

Νατάσσα

Δεν έχετε καταλάβει τι γίνεται κάθε φορά? Σου λέει τώρα 30%, κάνουν όλοι τους υπολογισμούς τους, τρελαίνονται και μετά βγαίνει το υπουργείο και λέει τελικά 20% γιατί είμαστε καλοί και ηρεμούμε όλοι που μας σκεφτήκανε.

Συνάδελφοι, νομίζω ότι τώρα ξύνουμε πλέον τον πάτο του κουβά. Δεν θα αναφερθώ στις δεκάδες άμισθες δουλειές που μας φορτώνει καθημερινά η δημόσια διοίκηση....αυτά τα έχουν πει πολλοί άλλοι. Θα αναφέρω μόνο ένα παράδειγμα.......Λογιστής, οποίος υποχρεωτικά στη ουσία εκδίδει αποδείξεις και τρέχει όλη μέρα κουβαλώντας όλες τις ευθύνες του επιχειρηματικού κόσμου :

1. Κέρδη βιβλίων 20.000ε
  2. Φόρος 30%, 6.000ε
  3. ΤΕΒΕ 5.500ε
  4. Τέλος Επιτηδεύματος 500ε

Δηλαδή αυτός θα ζήσει με τα υπόλοιπα 8.000ε..........

Φίλοι, αν δεν εξαιρεθούν τα φυσικά πρόσωπα από το 30%, εμάς τουλάχιστον, μας ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ

ως ελεύθερους επαγγελματίες. Έτσι θα πάψουν να απορούν και οι γερμανομαθή...... “μα είναι δυνατόν να υπάρχουν 700.000 αφεντικά σε αυτή την χρεοκοπημένη χώρα ????” Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο πλέον.....ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΤΕΛΟΣ – ΟΛΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΤΩΝ 350ε

με μια μικρη διορθωση - κερδη βιβλιων 20.000 μειον ασφαλιστικες εισφορες 5.500 = 14.500 φορος 4.350 και οχι 6.000

σημειωνω καπου διαβασα οτι οι εισφορες θα καταχωρουνται στα βιβλια και οχι στο Ε1

Δεν έχετε καταλάβει τι γίνεται κάθε φορά? Σου λέει τώρα 30%, κάνουν όλοι τους υπολογισμούς τους, τρελαίνονται και μετά βγαίνει το υπουργείο και λέει τελικά 20% γιατί είμαστε καλοί και ηρεμούμε όλοι που μας σκεφτήκανε.

Σωστος.....με ενα 25% δηλ εντάαααααξει !!!!! θα πουνε στο τελος

με μια μικρη διορθωση - κερδη βιβλιων 20.000 μειον ασφαλιστικες εισφορες 5.500 = 14.500 φορος 4.350 και οχι 6.000

σημειωνω καπου διαβασα οτι οι εισφορες θα καταχωρουνται στα βιβλια και οχι στο Ε1

μ αυτο το πλευρο να κοιμασαι!!!

Προσωπικά μετα απο προχειρους υπολογισμούς στην ΟΕ την δική μας

και σε περίπτωση που τελικά ισχύσουν τα παραπάνω ,

θα είμαι εκ περιτροπής απασχολουμενος στους φίλους μου στα Χανια

καθώς και στο Ηράκλειο τσι Κρήτης .

Αυτα τα ολίγα, αλλα σοβαρά .

Στέφανε εσύ βγάζεις περισσότερα ?????

Εμείς πραγματικά δεν πάμε παραπάνω απο αυτά και βέβαια τα μισά απλήρωτα ......... Αλλά πληρωμένα ΦΠΑ και ΦΕ .....

Και είναι λογικό ατομική επιχείρηση να φορολογηθεί περισσότερο από ΑΕ και ΕΠΕ ????!!!!! Έλεος δηλαδή ........ Αλλά αυτές δεν φοροδιαφεύγουν ........

Δυστυχώς αγαπητοί συνάδελφοι είμαστε στο επικέντρο του νεοφιλελευθερισμού ο οποίος σαν θεωρία δεν δέχεται τους αυτοαπασχολούμενους και την μικρομεσαία επιχείρηση διότι τους θεωρεί αντιπαραγωγικούς (σας θυμίζει κάτι ?) και μη εύκολα ελεγχόμενους .........

Πέρα λοιπόν από τη σκληρότητα των μέτρων που θα οδηγήσει μαθηματικά στο κλείσιμο πελατών μας , μήπως κάποτε θα πρέπει να εξεταστεί και η προσφυγή στη Δικαιοσύνη ??? Μαζικά και από όλους τους κλάδους ???!! Εκτός αν η αναδρομηκότητα , η αναλογικότητα και η ίση μεταχείρηση φορολογούμενων είναι Συνταγματικά ορθά .......

Πραγματικά απορώ με όλους μας που έχουμε πέσει στην άπαθεια .........

Προσωπικά μετα απο προχειρους υπολογισμούς στην ΟΕ την δική μας

και σε περίπτωση που τελικά ισχύσουν τα παραπάνω ,

θα είμαι εκ περιτροπής απασχολουμενος στους φίλους μου στα Χανια

καθώς και στο Ηράκλειο τσι Κρήτης .

Αυτα τα ολίγα, αλλα σοβαρά .

Αν αναζητήσετε κανέναν για αρχειοθέτηση, άντε και καμιά καταχωρησούλα (όχι παραστατικά πάνω από 100 ευρώ γιατί τρέμουν τα χέρια μου), εδώ είμαστε.

Έχω πολύ καιρό που όταν πελάτης με ρωτά τη γνώμη μου για τα νέα, εκάστοτε, μέτρα απαντώ: Σου λένε ευγενικά κλείσε αφού δεν το καταλαβαίνεις τώρα θα κάνουν και κακά.

Στέφανε εσύ βγάζεις περισσότερα ?????

Εμείς πραγματικά δεν πάμε παραπάνω απο αυτά και βέβαια τα μισά απλήρωτα ......... Αλλά πληρωμένα ΦΠΑ και ΦΕ .....

Και είναι λογικό ατομική επιχείρηση να φορολογηθεί περισσότερο από ΑΕ και ΕΠΕ ????!!!!! Έλεος δηλαδή ........ Αλλά αυτές δεν φοροδιαφεύγουν ........

Δυστυχώς αγαπητοί συνάδελφοι είμαστε στο επικέντρο του νεοφιλελευθερισμού ο οποίος σαν θεωρία δεν δέχεται τους αυτοαπασχολούμενους και την μικρομεσαία επιχείρηση διότι τους θεωρεί αντιπαραγωγικούς (σας θυμίζει κάτι ?) και μη εύκολα ελεγχόμενους .........

Πέρα λοιπόν από τη σκληρότητα των μέτρων που θα οδηγήσει μαθηματικά στο κλείσιμο πελατών μας , μήπως κάποτε θα πρέπει να εξεταστεί και η προσφυγή στη Δικαιοσύνη ??? Μαζικά και από όλους τους κλάδους ???!! Εκτός αν η αναδρομηκότητα , η αναλογικότητα και η ίση μεταχείρηση φορολογούμενων είναι Συνταγματικά ορθά .......

Πραγματικά απορώ με όλους μας που έχουμε πέσει στην άπαθεια .........

Φίλε μου καλέ, θα μου επιτρέψεις να μην αναφερθώ στα πόσα βγάζω....... ή στο πως και γιατί χρεώνω.....

Είπα ότι τα μέτρα είναι άδικα και επώδυνα......... Και αλλίμονο στο φπα που πληρώνουμε ως έμμεσο, να έρθει και να δέσει άλλο ένα 30% στα καθαρά......

Αλλά λέω ότι το παράδειγμα απέχει από την πραγματικότητα........ γιατί λογιστές είμαστε, με νούμερα ασχολούμαστε.......... και μάλλον ξεσηκώνει, παρά πληροφορεί..................

Δεν είπα κάτι άλλο........

Και όποιος θίχτηκε, θίχτηκε..............

Παιδιά εγώ σαν νέος στο κουρμπέτι, άμα γίνει αυτό, το έκλεισα το μαγαζί.

Πέρσυ 10.000 (πληρωμένα 7000 βία) κέρδος.

φέτος στο 6μηνο 3.500 λόγω επιχειρήσεων που έκλεισαν και πελατών που δεν έκαναν δήλωση. (κάμποσα περσινά χρωστούμενα έκαναν φτερά).

(Ξεχωριστά από τα ταμειακά προβλήματα για καταβολή 20%-ΦΠΑ που με έχουν σε 1,5 χρόνο 2000 μέσα στο δάνειο κίνησης)

Άντε να βγουν 8000 στο έτος, μείων 2800 ΤΕΒΕ, έχουμε 5200. και σκάει ο 30% φόρος 1560 και μένουν 3640.

300 κάτι το μήνα.

Καλύτερα ντιλιβεράς, να μοιράζω έξω από την ΑΣΟΕΕ διαφημιστικά ή σερβιτόρος.

Ούτε έννοιες, ούτε φέσια, ούτε ευθύνες.

(τα νούμερα είναι πραγματικά)

Στέφανε ελπίζω να καταλαβαίνεις πως γράφω ........ :)

Καμία θίξη .... :D

Άσχετο αλλά επείδη το άκουγα το πρωί , ας μου εξηγήσει κάποιος Λογιστής τι εννοούσε ο κ.Αμπελιώτης το πρωί στο Μέγκα ότι τώρα που θα γίνουμε εμείς οι ατομικές καλύτερες και από Ανώνυμες θα έχουμε περίσσοτερες δαπάνες για έκπτωση μιας και θα εκπίπτουμε δαπάνες που τώρα τις κάνουν οι ΑΕ και ΕΠΕ και όχι τα Β ...... Γιατί εγώ από αυτά τα λίγα που διαβάζω γνωρίζω ότι η δαπάνη εκπίπει αν είναι παραγωγική , αν έχει στοιχείο κλπ κλπ και όχι με το τι βιβλία τηρείς ...... Καλά είπαν και λέγανε και άλλα με τα σκυλιά του πολέμου , όχι δεν αναφέρομαι στον Οικονομέα και Καμπουράκη , αλλά στους άλλους 2 δημοσιογράφους (το καράφλα και τον ημικαράφλα ..... φόλα πασόκους ...... δηλαδή πρώην σοσιαλιστές και νυν νεοφιλελεύθερους) ..... ΚΑλά δε λέω για τις εξυπνάδες του κ.Βορίδη .... Πραγματικά υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να ψήφισει με λογική τον κ.Βορίδη ?? Το έχω απορία και θα ήθελα να το συζητήσουμε .... Ο άνθρωπος μαζί με Άδωνη και Ντόρα ξεφεύγουν και από τα ιδεολιγικά πρότυπα της ΝΔ για αυτό και μου κάνει εντύπωση ....

Ξέφυγα από το θέμα .....

Ετσι θα γίνει.Και ειναι λογικό.Αφού δενέχεις αφορολόγητο θα εκπίπτουν όλες οι δαπάνες που σχετίζονται με την επαγγελματική σου δρστηριότητα.

Και η υποχρεωτική ασφάλιση στο τεβε είναι επαγγελματική δαπάνη.

Στέφανε ελπίζω να καταλαβαίνεις πως γράφω ........ :)

Καμία θίξη .... :D

Άσχετο αλλά επείδη το άκουγα το πρωί , ας μου εξηγήσει κάποιος Λογιστής τι εννοούσε ο κ.Αμπελιώτης το πρωί στο Μέγκα ότι τώρα που θα γίνουμε εμείς οι ατομικές καλύτερες και από Ανώνυμες θα έχουμε περίσσοτερες δαπάνες για έκπτωση μιας και θα εκπίπτουμε δαπάνες που τώρα τις κάνουν οι ΑΕ και ΕΠΕ και όχι τα Β ...... Γιατί εγώ από αυτά τα λίγα που διαβάζω γνωρίζω ότι η δαπάνη εκπίπει αν είναι παραγωγική , αν έχει στοιχείο κλπ κλπ και όχι με το τι βιβλία τηρείς ...... Καλά είπαν και λέγανε και άλλα με τα σκυλιά του πολέμου , όχι δεν αναφέρομαι στον Οικονομέα και Καμπουράκη , αλλά στους άλλους 2 δημοσιογράφους (το καράφλα και τον ημικαράφλα ..... φόλα πασόκους ...... δηλαδή πρώην σοσιαλιστές και νυν νεοφιλελεύθερους) ..... ΚΑλά δε λέω για τις εξυπνάδες του κ.Βορίδη .... Πραγματικά υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που να ψήφισει με λογική τον κ.Βορίδη ?? Το έχω απορία και θα ήθελα να το συζητήσουμε .... Ο άνθρωπος μαζί με Άδωνη και Ντόρα ξεφεύγουν και από τα ιδεολιγικά πρότυπα της ΝΔ για αυτό και μου κάνει εντύπωση ....

Ξέφυγα από το θέμα .....

Επειδή δεν προλαβαίνω για TV...ο κος Αμπελιώτης, που έλεγε αυτά τα έγκριτα για την αναγνώριση των δαπανών, είναι Λογιστής ?? αν ναι είμαστε άξιοι της μοίρας μας

Ο κάθε Τσαμπιάς Σταφύλλας, ότι μ@λακία του πουν, αναπαράγει. Παίζει να αμοίβεται και απ'ευθείας από κανένα ΥΟ ή κανάλι, για μαύρη προπαγάνδα.

Προνομιούχος ελεύθερος επαγγελματίας αποκλείεται να είναι, μιας και είπε οτι θα είναι πιο ευνοϊκά τα πράγματα από όσα εξαγγέλουν τώρα και άλλες τέτοιες αηδίες.

Υ.Γ. Επειδή θα κυνηγάμε τους "πελάτες" με το τουφέκι, την άλλη εβδομάδα αγοράζω καραμπίνα... Φορολογική προετοιμασία για το 2013... Και ας έρθει όποιος "έλεγχος" θέλει. Επίσης να τους δώσουμε και τα 30Κ που μας χρωστάνε εδώ και 18 μήνες να τα εισπράξουν... γιατί εμείς τα λαμόγια οι λογιστές, δεν μπορούμε να κάνουμε ότι τα λαμόγια του φαρμακευτικού κυκλώματος (όσοι αμοίβονται από Δημόσιο-ΕΟΠΠΥ), δηλαδή να αφαιρέσουμε από τα βιβλία μας, μεταθέτοντας έσοδα φετινά ανείσπρακτα στο επόμενο έτος και έτσι να αποφύγουμε την φορολογία. Τουλάχιστον, να εκδίδαμε πιστωτικά τιμολόγια π.υ. και να μας επέστρεφαν το ΦΠΑ....

Α... και ξέχασα. Ένας "καλοπληρωτής", ο οποίος από δική του "έμπνευση" ζήτησε προσωρινό έλεγχο από την ΔΟΥ για να "ξεχρεώσει", φρόντισε να με φέρει σε επαφή με την ΔΟΥ για διευκρινίσεις... Ακολουθεί ο διάλογος:

-"Συνεργάτιδα": "Χρειάζομαι κάποιες διευκρινίσεις για τον έλεγχο".

-"Φεσωμένος": "Ότι είχα να δώσω το έδωσα, από 31/07 δεν με απασχολεί τι κάνει ο "πελάτης", μου χρωστά χρήματα και δεν τον "εξυπηρετώ" σε τίποτα άλλο".

-"Συνεργάτιδα": "Αυτά δεν με ενδιαφέρουν, είναι εσωτερικά θέματα, εγά πως θα πάρω απάντηση για ότι με αφορά;"

-"Φεσωμένος": "Ας βρει άλλο κορόιδο να του κάνει το λογιστή, εγώ τελείωσα μαζί του"... Και το κλείνω ευγενικά. Τα μπινελίκια ως ευκόλος εννοούμενα, παραλείπονται...

...Και για όσους διαφωνούν με τον χαρακτηρισμό κορόιδο (ως παθών), ας αναλογιστούν αν έχουν βρεθεί/είναι στην ίδια μοίρα και πως ακριβώς "ψάχνουν" οι πελάτες τους για τον νέο λογιστή, που θα τους τα κάνει όλα και θα τους πληρώνει και από πάνω...

Guest TZABELAS  KITSOS

Φορολόγηση 20 % η 30 % << πεθαίνουν >> οι λογιστές . έρχονται οι εταιρείες , μας περνούν με 3,60 και ό τι ωραία τι καλά . να η ανάπτυξη .

Θα σχολάμε από την δουλεία , θα πνίγουμε το πόνο μας και την μιζέρια μας μες την μπύρα σε κανένα μπαράκι και μετά ύπνο . και την άλλη μέρα πάλι τα ιδία

Μέχρι να πεθάνουμε

Ειναι καιρός να γίνουμε σοβαρός κλάδος με σύνορα και με αμοιβές ,οχι 40 και 70 ε το μήνα και μετά να βγαίνει

ο κάθε κατσαπλιάς και να λέει ζητάμε παράταση για το ΓΕΜΗ ,κατοχυρώνοντας έτσι οτι είναι δική μας δουλειά

αλλά χωρίς αμοιβή ,έτσι πως θα ζήσουμε?

A!!! ξεχασα και αυτό στο παραδειγμα...........Από τη στιγμή που οι ελεύθεροι επαγγελματίες – επιτηδευματίες θα φορολογούνται όπως ακριβώς και οι επιχειρήσεις τότε εκτός από το φόρο 30% που θα φορολογηθούν για τα εισοδήματά τους από το πρώτο ευρώ θα επιβαρυνθούν με προκαταβολή φόρου 55% έναντι του επόμενου οικονομικού έτους

Κέρδη βιβλίων 20.000ε

• Φόρος 30%, 6.000ε

• ΤΕΒΕ 5.500ε

• Τέλος Επιτηδεύματος 500ε

• Προκαταβολή επομένου έτους 3.300ε

Δηλαδή αυτός θα ζήσει με τα υπόλοιπα 4.700ε