Προς το περιεχόμενο

Το διορθώνω λοιπόν.....Ανέκδοτο ή χαριστική βολή το 35%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://gr.news.yahoo...-054846157.html

Σύμφωνα με πληροφορίες το πακέτο των μέτρων προβλέπει δραστικές αλλαγές στο καθεστώς με βάση το οποίο φορολογούνται

σήμερα οι ελεύθεροι επαγγελματίες με την καθιέρωση ενιαίου φορολογικού συντελεστή 35% επι των κερδών τους.

Έχουν τρελαθεί για τα καλά! Μας ξεζούμισαν πια! Τί θέλουν τώρα? τις φλούδες....????

Άι σιχτίρ!

Ακριβώς πάνω σε αυτό, άκουσα σήμερα έκπληκτος τον κ. Χατζησωκράτη (πρώην ΣΥΡΙΖΑ νυν ΔΗΜΑΡ) να λέει κουνώντας το δάκτυλο, στην ερώτηση του Ευαγγελάτου, γιατί η φορολόγηση με 35% και από το πρώτο ευρώ, το εξής εκπληκτικό : "Λάθος κάνετε, ο επαγγελματίας τηρεί βιβλίο στο οποίο καταχωρεί τα έσοδα και τα έξοδα. Οτι απομένει σαν υπόλοιπο θα φορολογηθεί και όχι, όπως λέτε το εισόδημα από το πρώτο ευρώ (!). Και ανέκραξα : Μα δεν υπήρξε επαγγελματίας αυτός ο άνθρωπος; Δεν έχει κάποιον συνάδελφο να του εξηγήσει τι σημαίνει φορολογητέο κέρδος μιας επιχείρησης; Αρα, συμπέρασμα : Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της ΔΗΜΑΡ, δεν φορολογούμαστε για όσα εισπράττουμε, αλλά για την διαφορά! Συνεπώς, γιατί φωνάζετε; Το γνωρίζει αυτό ο αγαπητός , κατά τα άλλα κ. Κουβέλης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δουλειά έκανε Γιάννη αυτός ο Χατζηπαπάρας που είπες ?

Μόνο χατζηπαπάρας είναι, δεν προλαβαίνει να είναι τίποτε άλλο. Η απασχόληση άνω των 40 ωρών εβδομαδιαίως απαγορεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δουλειά έκανε Γιάννη αυτός ο Χατζηπαπάρας που είπες ?

Να ρωτήσουμε τον πρώην εκπρόσωπό μας στην Βουλή ; Τον Μανούσο, ντε...Συνάδελφοι ήταν και είναι (πρώην και οι δύο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μεταφέρω την άποψη πρώην ανώτατου στελέχους του ΥΠΟΙΚ, που όχι μόνο την ενστερνίζομαι και προσυπογράφω, αλλά την θέτω υπ' όψιν των υπεύθυνων "ηγετών" του κλάδου μας, μήπως και κινηθούν λίγο, επιτέλους : Η φορολόγηση με 35% των ελ. επαγγελματιών, αντίκειται σαφώς στην αρχή της αναλογικότητας , αλλά και της ισότητας, που έχει θεσπίσει το Σύνταγμα, γιατί αγνοεί την οικογενειακή κατάσταση ενός εκάστου, την ανάγκη εύρεσης πόρων ζωής (για αυτό έχει καθιερωθεί το αφορολόγητο όριο των 12 ή 8 ή 5 σήμερα, χιλιάδων) για την συντήρηση αυτών και των οικογενειών τους. Και να συμπληρώσω εγώ, γιατί μας εξομοιώνουν με τα νομικά πρόσωπα; Γιατί δεν μας λένε ευθέως "κλείστε το μαγαζί και πηγαίνετε σε μια εταιρεία, γιατί η Τρόϊκα πρέπει να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα του ξένου και ντόπιου κεφαλαίου, που εκπροσωπεί" ; Ας το μεταφέρουν αυτό στην ΠΟΦΕΕ όσοι συνάδελφοι είναι μέσα . Ειλικρινά, μετά από 40 και πλέον χρόνια δουλειάς, έφτασα να ζήσω το τέλος της επαγγελματικής δραστηριότητας στην χώρα μας. Λυπάμαι , λυπάμαι για την ηγεσία μας, πολιτική και κλαδική, λυπάμαι για μας , λυπάμαι για τα παιδιά μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα λυπάμαι για το παιδί μου.

Πάει σχολείο δευτέρα λυκείου. Ολοι οι συμμαθητές πηγαίνουν φροντιστήριο.

15 ώρες την εβδομάδα παρακαλώ.

Αυτή είναι η παιδεία που είχαμε και έχουμε.

Υγεία???. Μη το πιάσω.

Τα τιμημένα γηρατιά??? Οποιος έχει γερόντους με πρόβλημα ξέρει.

Αρα οι τρεις τομείς που απασχολούν όλους τους πολίτες είναι για τα μπαζα.

Οι φόροι που πληρώνει ο πολίτης πρέπει να έχουν ανταπόδωση.

Εδώ ισχύει το δώσε δώσε αλλά μη πέρνεις τίποτα πίσω

Η φορολογία που προτείνουν θυμίζει εν μέρει τη φορολογία της Σουηδίας αλλά με παροχές τριτοκοσμικές.

Στη Σουηδία πληρώνουν οι επαγγελματίες φόρους αλλά έχουν

επιδομα ασθενειας, ιατρική πληρη καλυψη χωρις τα δικα μας εξτρα,

επιδομα ανεργιας, και γενικα λυμενα οτι εχει να κανει με τα παιδια τους.

Εδώ για να σπουδασει το παιδι σου και να βγει άνεργο κοστιζει οσα βγαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εκτός απο την βλακεία και η αλητεία δεν έχει όρια .

Σήμερα πήρα την απόφαση να κλείσω το γραφειο , θα μεταφερθω σπιτι πριν με αναγκάσουν να κλεισω εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εκτός απο την βλακεία και η αλητεία δεν έχει όρια .

Σήμερα πήρα την απόφαση να κλείσω το γραφειο , θα μεταφερθω σπιτι πριν με αναγκάσουν να κλεισω εντελώς.

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι αυτή η λύση. Αντί να μεταφερθούμε σπίτι μας θα πρέπει να βγούμε από το σπίτι μας στους δρόμους. Εάν συνεχίσουμε να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα όλο αυτό το χάλι, στο τέλος δεν θα έχουμε σπίτι για να μεταφερθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά εκτός απο την βλακεία και η αλητεία δεν έχει όρια .

Σήμερα πήρα την απόφαση να κλείσω το γραφειο , θα μεταφερθω σπιτι πριν με αναγκάσουν να κλεισω εντελώς.

Καλό κουράγιο

"Εμείς" είμαστε στο επόμενο στάδιο. Το έχουμε ήδη μεταφέρει (δηλαδή η σύζυγος) εδώ και 2+ χρόνια και τώρα σκεφτόμαστε να κλείσει.

Με μερικές (πολύ λίγες) επιχειρήσεις λόγω έλλειψης χρόνου ώστε να μπορεί να ασχολείται μονο τα απογεύματα που μπορώ εγω (μισθωτός) να ασχολούμαι με τα παιδιά, χωρίς δηλώσεις φυσικών προσώπων, εκτός 4-5 συγγενών και 5-6 φίλων, (όλες δωρεάν από τις οποίες επιπλέον εκδίδει ΑΠΥ που δεν εισπράττει στους φίλους για να μην χρειάζεται να αποδείξει σε κανέναν έλεγχο ότι δεν είναι ελέφαντας) έχει ένα ετήσιο έσοδο της τάξης των ~11,5 χιλιάδων με ελάχιστα μικροέξοδα σε γραφική ύλη κυρίως, υποστήριξη λογισμικού και λίγες αποσβέσεις. Με εισφορές ΟΑΕΕ ~4 χιλιάδες, τέλος επιτηδεύματος 500€ και φόρο 35% (έστω κι αν υπολογιστεί μετά την αφαίρεση των εισφορών) νομίζω ότι δεν υπάρχει πλέον λόγος.

Ο φόρος θα προκύψει από 2500 ως 3900 (ανάλογα με τον χειρισμό των εισφορών) χωρίς την προκαταβολή. Αρα υπόλοιπο από 2500 ως 4000 το πολύ (χωρίς την προκαταβολή ξαναλέω που ας δεχθούμε ότι είναι επιβάρυνση μόνο της πρώτης χρήσης) κι αν τα πάρει κι αυτά αφού κανείς δεν έχει. Ο χασάπης της γειτονιάς μου χθές μου έλεγε ότι πλέον κρατάει μπλοκάκι με χρέη πελατών και ρωτούσε "πως μπορεί να μην φορολογηθεί γι αυτά"

Ο μόνος λόγος ύπαρξης θα ήταν η συνέχιση της ασφάλισης στον ΟΑΕΕ με την αμυδρή ελπίδα μιας μικρής σύνταξης. Εκτός των άλλων κλείνοντας πάνε χαμένα 25 χρόνια εισφορών διαδοχικά σε ΙΚΑ και ΟΑΕΕ.

Τουλάχιστον ως πέρυσι λέγαμε ότι βγαίνει η ασφάλιση (με την ελπίδα της σύνταξης) και μένει και κάτι για μια μικρή συμβολή στα έξοδα του σπιτιού.

Ισως κάποιοι (όπως κι η κυβέρνηση) να σκεφτούν ότι "αυτά είναι τα φανερά" αλλά ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ συνάδελφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα !!

Βρε παιδιά δεν καταλαβαίνουμε οτι το μέτρο (και γενικά τα μέτρα) δεν είναι μόνο για μας ???? Με ποιους πελάτες θα δουλεύουμε με αυτές τις συνθήκες??????? Ποιός θ΄αντέξει να πληρώσει τοοοόσους φόρους?? Δεν αντιλαμβανόμαστε ότι οι περισσότεροι θα κλείσουν???Γι' αυτό λέω που είναι οι σύλλογοι και οι κάθε λογής αρμόδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι αυτή η λύση. Αντί να μεταφερθούμε σπίτι μας θα πρέπει να βγούμε από το σπίτι μας στους δρόμους. Εάν συνεχίσουμε να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα όλο αυτό το χάλι, στο τέλος δεν θα έχουμε σπίτι για να μεταφερθούμε.

Πραγματικά έχεις δίκιο.

Όμως εμείς είμαστε στη φάση που ο ένας τα βάζει με τον άλλο και δεν μπορούμε να πάμε να φωνάξουμε δίπλα-δίπλα με τον δημόσιο υπάλληλο πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλείται κάποιος να αλλάξει στον τίτλο του θέματος "Ανέκδοτο ή χαριστική βολή το 30%", το ποσοστό σε "35%"

Ή καλύτερα -επειδή με αυτούς, ποτέ δεν ξέρεις- ας το κάνει απλώς τελίτσες...........

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς πάνω σε αυτό, άκουσα σήμερα έκπληκτος τον κ. Χατζησωκράτη (πρώην ΣΥΡΙΖΑ νυν ΔΗΜΑΡ) να λέει κουνώντας το δάκτυλο, στην ερώτηση του Ευαγγελάτου, γιατί η φορολόγηση με 35% και από το πρώτο ευρώ, το εξής εκπληκτικό : "Λάθος κάνετε, ο επαγγελματίας τηρεί βιβλίο στο οποίο καταχωρεί τα έσοδα και τα έξοδα. Οτι απομένει σαν υπόλοιπο θα φορολογηθεί και όχι, όπως λέτε το εισόδημα από το πρώτο ευρώ (!). Και ανέκραξα : Μα δεν υπήρξε επαγγελματίας αυτός ο άνθρωπος; Δεν έχει κάποιον συνάδελφο να του εξηγήσει τι σημαίνει φορολογητέο κέρδος μιας επιχείρησης; Αρα, συμπέρασμα : Σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της ΔΗΜΑΡ, δεν φορολογούμαστε για όσα εισπράττουμε, αλλά για την διαφορά! Συνεπώς, γιατί φωνάζετε; Το γνωρίζει αυτό ο αγαπητός , κατά τα άλλα κ. Κουβέλης;

Δεν ξέρω αν βλέπαμε τα ίδια , πάντως στο Μέγκα το πρώι που ήταν ο κ.Χατζησωκράτης με έκπληξη και με απόγνωση τον άκουσα να λέει τα ίδια και χειρότερα ....... Πραγματικά τρελάθηκα ...... Και βέβαια η σπόντα του Οικονομέα ήταν : Είδατε που όταν βρίσκεστε στην εξουσία αλλάζετε την οπτική σας .....!!!" Η σπόντα βεβαίως ήταν για την Αριστέρα ..... Και ξανά έκπληκτος είδα τον κ.Χατζησωκράτη να συμφωνεί !!!!!! Βέβαια ΄χεστηκε ο κάθε χατζησωκράτης αν θα το ψηφίσε κανένας στις επόμενες εκλογές , άλλωστε για τους επαγγλεματίες πολιτικόυς δεν είναι δύσκολη η μεταπήδηση σε άλλο κομματικό συνδυασμό .... Αυτοί μας κυβερνάνε ...... Και το άλλο συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως πράγματι η εξουσία είναι το καλύτερο αφροδισιακό και ξεχνάς όλη τη διαδρομή σου ......

Είναι γεγονός ότι τελικά κανένας δεν θέλει τη μικρομεσαία επιχείρηση για τους δικούς του λόγους ..... Από ΝΔ και συγκυβέρνση έως ΚΚΕ , Σύριζα κλπ ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ 20.000,00€ *35% = 7.000,00€ ΦΟΡΟΣ

7.000,00 *60% = 4.200,00 € ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ = 500,00

ΣΥΝΟΛΟ : 11.700,00€ ΦΟΡΟΣ

20.000,00-11.700,00= 8.300,00 / 12 ΜΗΝΕΣ = 691,66€ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΟΛΑ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ Π.Χ. ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΦΕΣΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 30% ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ 2.000,00€ ΓΙΑ ΝΑ ΓΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ 20.000,00€ *35% = 7.000,00€ ΦΟΡΟΣ

7.000,00 *60% = 4.200,00 € ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ

ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ = 500,00

ΣΥΝΟΛΟ : 11.700,00€ ΦΟΡΟΣ

20.000,00-11.700,00= 8.300,00 / 12 ΜΗΝΕΣ = 691,66€ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΟΛΑ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ Π.Χ. ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΦΕΣΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 30% ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΝ 2.000,00€ ΓΙΑ ΝΑ ΓΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ.....

Ασφαλιστικές εισφορές δεν θα πληρώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανέκδοτο το 30 ή 35%, είναι τραγωδία και με πολύ κλάμα μάλιστα. Αν δε γίνει κάτι ΤΩΡΑ να προλάβουμε αυτό το έγκλημα, όποιος έχει μείνει ανοιχτός, είτε λογιστής, είτε πελάτης, θα κλείσει με αποτέλεσμα την πλήρη κατάρρευση της ετοιμοθάνατης ελληνικής οικονομίας.

Συνάδελφοι, ας ξεχάσουμε συγκεντρωτικές,περιοδικές, ΓΕΜΗ και μαλακίες γιατί σε λίγο καιρό τίποτα από αυτά δε θα έχει πια σημασία. Ας βγει κάποιος σύλλογος να ηγηθεί μιας μαζικής αντίδρασης. Κανείς δε γνωρίζει καλύτερα από εμάς που δραστηριοποιούμαστε στον κλάδο και συναλασσόμαστε καθημερινά με όσες επιχειρήσεις έχουν απομείνει, τις συνέπειες αυτής της κίνησης.

Κι εγώ έτσι πιστεύω και μ εχει πιασει καταθλιψη. Ξεκινησαν με αύξηση του φπα,

και ενω η κριση ξεκινησε με προβλημα του δημοσιου τομέα τσακιστηκε ο ιδιωτικος.

Νομίζω πως κυττουν μονο νουμερα. Λεν τοσοι επαγγελματιες με 10000 ευρώ, το αποκλείουν νάναι πραγματικό

κρίνοντας απο τα δικα τους εισοδηματα και υποθετουν πως θα αυξησουν τα εσοδα του κρατους.

Δεν εχουν ιδεα πως λειτουργει η Ελλαδα ( Τη λογική του ναχω το μαγαζακι μου κι ας βγαζω κ λιγοτερα,

που οποιος δεν βρισκει δουλεια ανοιγει κι κατι σαν περιπτερο ας πουμε να βγαζει μεροκαματο

που τη συνταξη τη μοιραζεται η οικογενεια, που οποιος εχει δίνει σε φιλους για ώρα ανάγκης

και που η ασφάλιση που έχουμε όσοι έχουμε δε φτανει για την ωρα ανάγκης). Τώρα θα τελειώσει και αυτό.

Η σύνταξη δεν θα φτάνει για βοήθεια, οι γονείς δεν θα μπορούν να βοηθούν τα παιδιά τους,

οι άνεργοι που δεν έχουν περιουσία δεν θάχουν που να μείνουν.

Οι επαγγελματίες και στο ματι του κυκλώνα και φτωχοί.

Κι εγω πιστεύω πως ο τροπος που χειριζονται την οικονομία μονο καταστροφη φερνει. Και αντε και κλεινουν ολοι η οι περισσοτεροι.

Το βλέπουν καλό αυτό??? Η υποθετουν πως οι επαγγελματιες εχουν καβατζες. Πονταρουν στις καταθεσεις μαλλον.

Η Ελλαδα εχει τεραστια αποταμιευση σε συγκριση με τους βόρειους.Και μαλλον αυτο βλεπουν.

Αυτό βλέπω να λεν και στο εξωτερικό για μας.

Προσθετουν 2 καταθέσεις 1000 ευρω και 500000 και γινεται ο μεσος ορος.255.000 ευρώ το άτομο.

Τα νουμερα ξεγελαν πολλες φορες. Οτι οι μεγαλυτεροι ξεραναν και το..... για να αποταμιεύσουν δεν νοιαζει κανεναν.

Το οτι για να εγχειρησεις τη μανα σου πρεπει ναχεις λεφτα πάλι δεν τους νοιαζει. Για να σπουδασει το παιδι σου πρεπει να

δινεις και να δινεις στη δωρεαν παιδεια.

Εχει λογο να αποταμιεύσει ο σκανδιναυός??? Να τα κάνει τι???

Ο κοσμος παραμιλαει δεν βγαζει τη εβδομαδα οχι το μηνα και ναααααα κι άλλο στο κεφαλι.

Επειδη βλεπω εγραψα πολλα το σημαντικοτερο ειναι η επιβιωση. Οι λογιστες ειναι εξω στην αγορα. Επρεπε να ειχαν ηδη ρωτηθει.

Εμεις ξερουμε ακριβως τι γινεται περα απο τα νουμερα. Ο κλαδος πρεπει να κανει προτασεις. Να επιβαλλει προτασεις Αυτη η χωρα

πρεπει να υπαρξει και του χρονου.

Μειωση φπα, μειωση ασφαλισης, ρυθμιση οφειλων με ελαχιστες δοσεις, αυτο θα δωσει ώθηση. Αυτη είναι η γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι αυτή η λύση. Αντί να μεταφερθούμε σπίτι μας θα πρέπει να βγούμε από το σπίτι μας στους δρόμους. Εάν συνεχίσουμε να δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα όλο αυτό το χάλι, στο τέλος δεν θα έχουμε σπίτι για να μεταφερθούμε.

Την τετάρτη πήγα στην πορεία , και η ερώτηση είναι , μα που είναι το ενα εκατομμύριο άνεργοι ?

Πραγματικά λέω ευτυχώς που δεν έχω παιδιά και δάνεια,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τετάρτη πήγα στην πορεία , και η ερώτηση είναι , μα που είναι το ενα εκατομμύριο άνεργοι ?

Σσσσσσσσσσσσσσσστ ... λίγη ησυχία παρακαλώ ...

Καλημέρα συνάδελφε, καλή δύναμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........

και ενω η κριση ξεκινησε με προβλημα του δημοσιου τομέα τσακιστηκε ο ιδιωτικος.

................

Όταν ξεφύγουμε από την προπαγάνδα τους και αντιληφθούμε ότι η κρίση είναι δημιούργημα της τραπεζοκρατίας και του συστήματος (και όχι του δημοσίου τομέα) και ότι το πρόβλημα δεν είναι το χρέος και η στόχευση των μέτρων δεν είναι η μείωσή του αλλά εσωτερική υποτίμηση και η καταλήστευση του κόσμου (δημοσίων, ιδιωτικών και επιτηδευματιών/ελ.επαγγελματιών) , τότε θα έχουμε κάνει μια καλή αρχή για να δούμε πως θα απαντήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεφύγουμε από την προπαγάνδα τους και αντιληφθούμε ότι η κρίση είναι δημιούργημα της τραπεζοκρατίας και του συστήματος (και όχι του δημοσίου τομέα) και ότι το πρόβλημα δεν είναι το χρέος και η στόχευση των μέτρων δεν είναι η μείωσή του αλλά εσωτερική υποτίμηση και η καταλήστευση του κόσμου (δημοσίων, ιδιωτικών και επιτηδευματιών/ελ.επαγγελματιών) , τότε θα έχουμε κάνει μια καλή αρχή για να δούμε πως θα απαντήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεφύγουμε από την προπαγάνδα τους και αντιληφθούμε ότι η κρίση είναι δημιούργημα της τραπεζοκρατίας και του συστήματος (και όχι του δημοσίου τομέα) και ότι το πρόβλημα δεν είναι το χρέος και η στόχευση των μέτρων δεν είναι η μείωσή του αλλά εσωτερική υποτίμηση και η καταλήστευση του κόσμου (δημοσίων, ιδιωτικών και επιτηδευματιών/ελ.επαγγελματιών) , τότε θα έχουμε κάνει μια καλή αρχή για να δούμε πως θα απαντήσουμε.

Γι αυτό δεν ελπίζω.

Δεν το έχουμε καταλάβει ακόμη.

Ακόμη προσπαθούμε να τα ρίξουμε στο διπλανό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλιστικές εισφορές δεν θα πληρώσει?

ΤΣΟΥ .........Και δεν θα πάρεις και πιστοποίσηση !!!! :)

Γιάννη (ype) , προσωπικά το φωνάζω , το γράφω σε διάφορα μπλογκς , σε συζήτσεις ..... Δεν μπορείς όμως να μην απαντάς και στη προπαγάνδα ........

Αλλά να το πω και εδώ ...... Δεν τους νοιάζει αν είσαι δημόσιος υπάλληλος , ιδιωτικός υπάλληλος , επαγγελματίας , άνεργος ..... Θα μας ισοπεδώσουν και το χειρότερο ... με τη δική μας στήριξη .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δουλειά έκανε Γιάννη αυτός ο Χατζηπαπάρας που είπες ?

Δεν έχει σημασία, εγώ ξέρω ότι το 35% το χρωστάμε κατά κύριο λόγο στη ΔΗΜΑΡ και λιγότερο στη ΝΔ και στο ΠΑΣΟΚ (ακούγεται τραγικό αλλά είναι αλήθεια...)...

Άμα οι άνθρωποι είναι άσχετοι...

Το θέμα είναι ότι την πληρώνουμε και οι υπόλοιποι που δεν ψηφίσαμε τα παραπάνω 3 κόμματα...

Από τη μία έχω την ευχαρίστηση όταν τους βλέπω (τους ψηφοφόρους) και ξέρω τι θα πάθουν και ξέρω πόσο θα ωρύονται για τη @#%$ που έκαναν και τους ψήφισαν, ειδικά με όσους τσακωνόμουνα προεκλογικά και επέμεναν ότι πρέπει να "αποφύγουμε το χάος", από την άλλη ξέρω ότι θα την πληρώσω και εγώ τη νύφη και τσαντίζομαι με τη βλακεία των ανθρώπων...

Όπως λέω τα τελευταία 10 χρόνια, οι έλληνες έχουν την κυβέρνηση που τους αξίζει...

Φυσικά για απολύσεις στο δημόσιο ούτε λόγος... Μην πειράξουμε την πελατεία μας...

Και θέλουμε reset σαν χώρα - είναι ο πιο δόκιμος όρος νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...